Japonnen NIEUWS 't Viel mee met die „gigantische" brand bij 't gemaal Modehuis Annette uit de Kerken uitgezonderd regenmantels sta-caravan BIJ DG VOLVO-DGALeR BOGKTU NU 30% KORTING OP HGT KLM OPGN '90! Nieuwe muggenmelk houdt muggen op afstand NU nog sterker afgeprijsd Het voorspellen van Kustbewegingen Eerste concert rond historische A. Gruysenorgel te Burgh SOS-Telefonische Hulpdienst blijft groeien Tel. (01665) 24 90-33 84 FAMILIEBERICHTEN Bedroefd, geven wij kennis van het overlijden van onze mede-bewoner, de heer JAN OSCAR DE KLERK in de ouderdom van 84 jaar. Beheerder en bewoners van het bejaardencentrum aan de Margrietlaan Dirksland, 12 juli 1990 Voor informatie: Nu ook consumptiegranen! TE HUUR, luxe 6 pers. met douche en toilet te Loenen op de Veluwe Vrij na 11 aug. Tel. (01865) 41 64 Voor: Geboortekaartjes Ondertrouwkaarten Visitekaartjes enz W. A. BOTH- VAN 'T GELOOF Marijkelaan 43 3248 AS Melissant Tel. 01877-1947 Wij hebben nog een mooie kollektie met lange mouw of korte mouw of om in te zonnen. Zonnejurkjesvanaf 49.95 Pakjes rok gevoerd99.75 Alle zomerrokken... 20 korting Schoenen o.a. dames-, heren- en kinderen Zandpad 90 MIDDELHARNIS Telefoon (01870) 24 31 •iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Volvo is één van de hoofdsponsors van Het KLM Open golftoernooi. Om dit te accentueren, geven wij als Volvo-dealer u in de voorverkoop 30% korting op de entreebewijzen van dit be- langwekkende toernooi. Het toernooi wordt van ^B 26 t/m 28 juli a.s. gespeeld op de Kennemer Golf Countryclub in Zandvoort. U ziet er de absolute wereldtop. Rijdt u al Volvo dan parkeert u kostenloos. Rijdt u (nog) geen Volvo dan zorgen wij ervoor dat 't parkeren in elk geval moeite loos geschiedt. Kom snel even naar onze showroom voor dit interessante voor- "VOüVO verkoop kortingsaanbod. Geniet het vertrouwen. KARELS AUTOSERVICE, LANGEWEG 30, NIEUWE TONGE, TEL: 01875-2222. Uitvinding Belgische scheikundige In het zomerseizoen bindt menigeen weer de strijd aan tegen bloeddorstige muggen en andere stekende insekten, die ons vooral 's avonds feilloos weten te vinden. Hun ragfijne pootjes zoeken het lichaam af naar een onderhuidse ader, die snel gevonden is omdat op die plek het lichaam een tiende graad warmer is. Om hen op een dwaalspoor te brengen heeft de Belgische scheikundige Alfons van Doninck een nieuw anti-piuggen middel ontwikkeld, dat het Infrarood- beeld van een mug verstoord; MUGGENMELK. Zeer effektief Zeer uitgebreide testen (onder andere in tropische gebieden, waar malaria heerst) hebbne de zeer effektieve werkzaam heid van deze nieuwe muggenverjager aangetoond. Muggenmelk, in Neder land op de markt gebracht door de firma Jaico, bestaat onder andere uit verschil lende plantenoliën die worden gewon nen uit lavendel, geranium en sommige Na een lange periode van Deltawerken bieden de waterkeringen langs onze Noordzeekust thans een grote mate van veiligheid. Afgezien van enkele dijkvak ken bestaan de zeewaterkeringen uit gemakkelijk te verplaatsen materiaal, nl. zand. Een dergelijk 'zacht' kusttype is dan ook voortdurend in beweging. Soms betreft het alleen fluctuaties, soms is tevens sprake van structureel zandver- lies of zandwinst. Landwaartse ver schuivingen van de kustlijn, zijn gezien de funkties van de kustzone, maar beperkt toelaatbaar. Inmiddels heeft de regering besloten tot een beleid van kustlijn-handhaven. Om te kunnen vaststellen welke maatre gelen hiervoor in de toekomst het beste kunnen worden getroffen, is in de afge lopen jaren door de dienst Getijdewate- ren een beleidsanalytische studie uit gevoerd. Deze studie resulteerde in 1989 in de discussienota 'Kustverdediging na 1990'. Deze resultaten van de diverse deelstudies zijn neergelegd in een twin tigtal technische rapporten. Eén van de belangrijkste deelstudies betrof de voorspelling van de bodem ver anderingen langs de kust. Deze veran deringen bepalen in belangrijke mate de plaats en de omvang van eventuele maatregelen. Bij de studie ten behoeve van de voorspelling van de kustlijnver plaatsingen is de huidige theoretische kennis van de processen in een kustsys teem en de kennis van het kustgedrag op basis van lange meetreeksen, gebun deld. Het resultaat is een zandbalans- model voor elk van de Nederlandse kustgebieden: de gesloten Hollandse kust en de onderbroken kusten van de Wadden en het Deltagebied. Met een dergelijk model is het mogelijk om voor- spellingeh van het kustgedrag te doen voor andere omstandigheden dan de huidige, zoals bijvoorbeeld een ver sterkte zeespiegelstijging of een ander wind- en golfklimaat. Enkele konklusies van de studie zijn: - Globaal houden voor de hele kust kustaanzanding en erosie elkaar on geveer in evenwicht, maar lokaal zijn er grote verschillen. - De Waddenzee en de Westerschelde onttrekken zand aan de kustzone. Dit veroorzaakt kustachteruitgang in de aangrenzende kustvakken. - In het Deltagebied liggen voor de afgesloten zeegaten grote zandban ken, maar ook grote geulen. - De kustiijn vervormt. Door golven en/ of getijstroom aangevallen kustvak ken kalven af, zoals bijvoorbeeld de koppen van (voormalige) eilanden. Het vrijgekomen materiaal wordt vaak weer afgezet in naburige kust- vakken, die hierdoor aangroeien. - In het Waddengebied en het Deltage bied treden langjarige fluctuaties op, waardoor de kustlijn soms honderden meters heen en weer gaat. Om de werking van een kustsysteem en de daarop gebaseerde methoden van kustlijnvoorspelling in bredere kring onder de aandacht te brengen, is een gemakkelijk toegankelijke samenvat ting gemaakt van het betreffende studie rapport. Deze samenvatting draagt de titel: 'Kust in beweging. Voorspellen van de verandering'. rozensoorten. Belangrijk is dat de toe voeging van deze planten-extracten het middel effektiever maakt dan de meeste andere muggenverjagers. Vele voordelen Jaico Muggenmelk is er in een handige roller (milk) en als eerste repellent in getvorm. Vooral deze transparant gel laat zich makkelijk uitsmeren, is huid- vriendelijk en vanwege de hoge concen tratie zeer zuinig in gebruik. Bovendien beschermt de gel langer tegen muggen en wel acht tot twaalf uur! Ook is het nieuwe produkt waterafstotend zodat het zelfs blijft werken bij overdadige transpiratie. Muggenmelk in gelvorm zit in een speciale, makkelijk te doseren fla- kon, kost 19,95 en is verkrijgbaar bij drogist en apotheek. De zomer is nog nooit zo buitvrij geweest... Op donderdagavond 19 juli, om 20.00 uur, zal het eerste van de serie van vier concerten plaatsvinden, rond het histo rische Albertus Gruysen-orgel uit 1794. Dit zal gegeven worden door: Loes van Langerak (alt), zang en Jan Walraven, Jaarlijks aantal telefoongesprekken stijgt in 1989 boven de twaalfduizend Het jaarverslag van de SOS-Telefoni sche Hulpdienst blikt met tevredenheid terug op het jaar 1989. 't Blijft voor de Dienst duidelijk dat deze in een maatschappelijke behoefte voor ziet. Steeds vaker maken mensen ge bruik van deze vorm van hulpverlening. Deze trend wordt ook in het lopende jaar bevestigd. Het aantal medewerken den is groeiende. De organisatie heeft weten in te spelen op nieuwe ontwikke lingen in de samenleving. Met welover wogen plannen gaat men de laatste tien jaar van deze eeuw in. De stijging van het aantal telefoonge sprekken is niet onverwacht. Al in 1988 werd in het jaarverslag van deze trend gewag gemaakt. Opmerkelijk blijft het wel. Want op de markt van telefonische hulplijnen, 06-nummers, en aanver wante kabelcommunicatie, wordt het alsmaar drukker. De SOS-Telefonische Hulpdienst is de 'grijze eminentie' onder deze organisa ties. Deze dateert al uit de vijftiger jaren. Dat er niettemin nog steeds van groei sprake is, bewijst dat de dienst in dit wereldje een heel eigen plek inneemt. Het jaarverslag betreft deze maatschap pelijke relevantie niet alleen op het belang van de 'beller' die hulp zoekt, maar ook op hetgeen de THD als werk plek te bieden heeft aan z'n medewer kenden. Zoals bekend mag worden verondersteld, zijn de telefonisten men sen die dit werk doen in hun vrije tijd. 't Vanzelfsprekende verloop in zo'n vrij willigerskorps wordt niet alleen elk jaar weer goed opgevangen, er is zelfs van groei sprake. Dit, terwijl toch van de medewerkenden behoorlijk wat wordt gevraagd. Volgens Ben de la Mar, coördinator van orgel. Beide musici zijn afkomstig uit Wouw. Dit echtpaar is o.a. regelmatig te beluis teren in speciale concerten in het kleine muziektheater, 'In den Wouwdfluit' te Wouw. A.s. donderdag zullen zij in Burgh optreden met een afwisselend programma met werken van J. P. Swee- linck, A. Grandi, C. Ritter, J. A. Reine- ken, G. F. Handel, W. A. Mozart, H. Andriessen, A. de Klerk. Toegang bedraagt 5,- p.p. de SOS-THD Rijnmond, vinden men sen hier meer dan 'zomaar wat vrijwilli gerswerk'. Het verslag spreekt van 'een levendige kring van mensen die elkaar inspireren'. Dit facet van het werk, het kontakt met de bellers, en de intensieve begeleiding maken dat het verbonden zijn aan de hulpdienst een persoonlijke betekenis voor hen krijgt. In de jaren negentig ziet de THD een rol voor zichzelf weggelegd in wat bij de komst van het jongste kabinet als 'so ciale vernieuwing' is geïntroduceerd. Tegen de anonimiteit van een op produ ceren en consumeren ingerichte samen leving in, wil de dienst zich verder ontwikkelen als een instantie die men sen in hun persoon blijft kenneti en her kennen. Al is dat merkwaardiger wijze langs de weg van het anonieme telefoon gesprek. Een hulpverlening, altijd en overal bereikbaar. Het telefoonnummer altijd bij de hand: achter op de telefoon gids. NED. HERV. KERK Bedankt voor Amemuiden drs. W. Chr. Hovius te Katwijk aan Zee; voor Uddel W. Arke- raats te Giessendam/Neder-Hardinxveld. GEREE KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Alblasserdam i.c.m. Nieuw-Lekker- land kand. drs. J. Schoemaker te Kam pen. CHR. GEREF. KERKEN Benoemd door deputaten geestelijke verzorging van de militairen tot legerpredikant: G. G. v. d. Heijden te Zaandam, die deze benoeming heeft aangenomen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hoogeveen R. Boogaard te Leider dorp; te Hoofddorp P. van Ruitenburg te Meliskerke; te Meeuwen J. Mijnders te Veenendaal; te 's-Gravenzande C. J. Meeuse te Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Aalst R. Boogaard te Leiderdorp; voor Capelle a/d IJssel (Middelwate ring); A. Moerkerken te Gouda. 't Viel gelukkig wel mee met die „gigantische" brand. De man die vrijdagavond via het 06-11 nummer aan de alarmcentrale een „gigantische brand" vlakbij het uit- laatgemaal aan het Zuiderdiep meldde, heeft Dirkslands brandweerploeg op het verkeerde been gezet; ook wat de ernst van de brand betreft bleek de man zich nogal te heb ben vergaloppeerd. Toen de bluswagen zich via de Oost- havendijk naar de vermeende brandplaats spoedde, moest onderweg worden vastgesteld dat een verkeerde lokatie was gemeld en dat de brandweer zich dientenge volge aan de verkeerde kant van het havenkanaal bevond, waarvan de consequentie was dat helemaal naar Dirksland moest worden teruggereden om de haven over te kunnen steken. Omdat al tijdens de rit was vastgesteld dat de brand zich op het gebied van de brandweer Melis sant afspeelde was ook de ploeg van Melissant gealar meerd, overigens niet omdat de aard van de brand dat rechtvaardigde. Het bleek slechts te gaan om het verbran den van gedorsen gras. Dat gaf, naarmate het donkerder werd, een spektakulair -, maar vrij onschuldig vlammen- spel. Niettemin werd besloten het vuur met twee wagens te doven. Zaterdagavond rukte de Dirkslandse brandweer nog uit voor de blussing van een personenwagen die tijdens las- werk, in een schuur langs het Korteweegje, in brand was geraakt. De eigenaar had de brandende wagen nog naar buiten kunnen rijden, maar noch hij, noch de brandweer kon voorkomen dat de wagen geheel uitbrandde. Alle DAMESKLEDING*: HALVE PRIJS Alle HERENKLEDING sterk In prijs verlaagd Gewasbescherming Vloeibare- en vaste mest Groenbemesting Pootgoed Kunstmest Zaaizaden Vestigingen: IMeiissant Julianaweg 28 Tel. (01877) 12 00 Ruygenhil 1 Tel. (01877) 10 66 !ll|l<<<lli||il>lllll|lllllll||llillll||lllllll||lllllli||lilllll|||llllll|||IIHI||||llill||||lllll||||lllll||| mpt lanap mnnw/ nf

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 4