Vroege draaiorgelaubade voor 't jonge paar Oeitgendagen Ooitgensplaat Zestiende jeugdkamp volgeboekt E' Binnenvaart wil bestendiging grindvervoer BINGO BINGO De kleutertjes waren er nog nét op OOLTGENSPLAAT-HUYBERGEN Zijn rentmeesters onzer goederen... Jan Knape Mzn. Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS' DINSDAG 17 JULI 1990 DIRKSLAND Beslist aardige jon gens, de zonen van de Sommelsdijkse fam. P. Kieviet en dat zal de Dirkslandse Jolanda Schaaf ook hebben gedacht toen ze vrijdag de jongste van 't stel. Bram, trouwde, maar de zwagertjes heb ben haar al wél een poets gebakken. Na de bruiloft was het jonge span "s nachts kwart voor drie in de sponde getuimeld, maar hen zou geen lange nachtrust gegeven zijn, zo bleek 's morgens om half acht toen Jolanda zich met een ruk aan de liefdevolle omarming van haar vredig slapende echtgenoot ontwor stelde: „Bram!" zo porde ze hem, „Bram.... d'r zit iemand beneje in de kae- mer op z'n keyboard te speulen, de buur jongen...!" „Nêênt", moet Bram hebben geantwoord, „nêênt, 't komt van buu- ten." En dat klopte. Toen ze door 't dou cheraampje keken, keken ze recht in de glunderende snuit van orgeldraaier Kees Rossen, die z'n draaiorgel de spo ren had gegeven en het „Lang zulle ze leven" door de stille straat liet schallen. Het liedje „Over 25 jaar" behoorde eveneens tot het repertoir en 't jonge stel, zowel als hun straatgenoten hebben de aubade heel sportief opgenomen. Of Bram nog terug gegaan is naar 't echte lijke bed, we weten 't niet. Hij had nog zoveel te doen, zoals paardepoep rui men vanaf de stoep en een klein karre- vrachtje hooi uit de tuin slepen. Ja...., aardige jongens, die van Piet Kieviet. Grind is nog steeds een onmisbaar onderdeel voor het maken van beton en toen na de oorlog Nederland als gevolg van de oorlogshandelingen opnieuw moest worden opgebouwd, werd zand en grind in onvoorstelbaar grote hoe veelheden aangevoerd. Dit grind werd onder meer gevonden langs de oevers van de Maas, waar door de afgravingen grote z.g. grindgaten ontstonden. Deze grindgaten werden vervolgens getransformeerd tot jachthaven of plas sen die dienstbaar werden gemaakt aan de watersport. Het mes sneed van twee kanten. Er werd grind gewonnen en te gelde gemaakt en 'er ontstonden gebie den voor de recreatie waarvan men voor de oorlog niet had gedroomd. Maar nu ruim 40 jaar later werd bepaald, dat de grindwinning langs de oevers van de Maas moest worden beëindigd, want niets kan duren tot Sint Juttemis. En er werd overeengekomen dat met een winning van 70 miljone ton de grind winning zou worden afgebouwd. Neder land heeft per jaar 20 miljoen ton grind nodig, tien miljoen eigen prduktie an dere tien miljoen werd en wordt geïm porteerd. De afbouw met 70 miljoen ton werd overeen gekomen in 1988. Nu drie jaar later wil men de afbouw tot de helft verminderen dus na 35 miljoen ton de grindwinning in Nederland staken. Een vloot van 250 schepen is jaar in jaar uit bezig met het vervoer van zand en grind. Men kreeg dus aanvankelijk zeven jaar tijd om zelf af te bouwen of over te schakelen op ander vervoer. Nu er sprake is van een afbouw na winning van 35 miljoen ton heeft de Stichting Organisatie Zand en Grindvaart (O.G. Z.V.) een brochure samengesteld waarin wordt betoogd dat' de afbouw van de grindwinning na ZVi jaar absoluut niet kan en dat de zand- en grindschippers daardoor in ernstige moeilijkheden komen. Dat zou leiden tot kapitaalver nietiging, die in hoge mate ongewenst is. Voorzitter van de O.G.Z.V. is het be kende ex-kamerlid van de SGP, ir. H. van Rossum, flakkeeënaar van geboor te. Ir. Van Rossum heeft de brochure, waarin wordt betoogd dat de afbouw met 70 miljoen ton een absolute mini mum voorwaarde is, overhandigd aan mevrouw A. Jorritsma-Lebbink, onder voorzitter van de Tweede Kamercom missie van Verkeer en Waterstaat. Men hoopt dat de Tweede Kamer de argu menten naar voren gebracht in de kabi netsnota „Gegrond ontgronden" zal verwerpen en zich houden aan de eer dere afspraak, van afbouw van 70 mil joen ton en niet de helft daarvan, omdat dit desastreuze gevolgen zou hebben voor de gehele Nederlandse binnen- vaartvloot. Zand en grind vormt zestig procent van het binnenlands vracht verkeer. Hertaxatie onroerend-goedbelastingen Eén dezer dagen zal worden begonnen met de hertaxaties van al het in de gemeente Dirksland gelegen onroerend goed voor de onroerend-goedbelastin gen. Deze taxaties zullen als basis die nen voor de belastingjaren 1991 tot en met 1995. De taxatiewerkzaamheden zullen worden uitgevoerd door de Stich ting KAFI te Arnhem, welk taxatieburo ook de voorgaande taxaties heeft ver richt. Steekproefgewijs zal een aantal panden inwendig worden opgenomen. In de meeste gevallen kan echter worden vol staan met een uitwendige opname. Indien de taxateur uw pand van binnen wil bekijken, kan hij zich legitimeren. U wordt verzocht hieraan uw medewer king te verlenen. Voor alle andere informatie omtrent de onroerend-goedbelasting kunt u terecht op het gemeentehuis. De vorig jaar zo succesvol verlopen samenwerking met de voetbalvereni ging O.F.B, is voor de Onderne mersvereniging Ooitgensplaat aan leiding geweest om in 1990 het pro gramma voor de Oeitgendagen op dezelfde manier samen te stellen. In de grote feesttent bij het O.F.B, terrein wordt vanaf woensdag 8 augustus vier avonden lang een recreatief programma gepresenteerd. De eerste avond wordt een groot Bingo festijn gebracht. Het prijzenpakket is, we zijn niet anders gewend, weer formi dabel. Voor de liefhebbers van het Bingo-spel zijn de bingokaarten dit jaar reeds vooraf verkrijgbaar bij Kantoor boekhandel Bep Vroegindeweij en Sla gerij Buth te Ooitgensplaat. Tijdens deze voorverkoop zijn al verrassings- prijzen te winnen. Aanvang 2.0.00 uur. Donderdagavond wordt door Ivo Frankhn een Rabo-Quizavond gepre senteerd, ledere aanwezige maakt kans op deelname aan de Rabo-Quiz, waarbij interessante prijzen zijn te winnen. Tij dens deze avond zal de bekende Sound- Mixer Fr. Bauer een optreden verzor gen. Aanvang van de Rabo-Quizavond is 20.00 uur. De populairste Steelband van ons land, de Dutch Rhythm Steel Showband, brengt op vrijdagavond het publiek in een vrolijke stemming met de van de Caraïbische eilanden afkomstige mu ziek. Niet alleen muziek behoort bij de show van de Dutch Rhythm Steel Showband, ook andere tropische show elementen behoren tot hun repertoire, o.a. vuurspuwen en limbodansen. Aan vang 20.00 uur. Op zaterdag wordt de Braderie met ruim 200 kramen en standplaatsen, aange vuld met allerlei evenementen en attrak- ties, weer een gigantisch geheel. Vanaf 10 uur is er op deze grootste en meest geva rieerde braderie uit de wijde omgeving van alles te zien en te beleven voor jong en oud. Het Lunapark, ook reeds op 8, 9 en 10 augustus aanwezig, biedt veel attrakties voor alle leeftijden. Vanaf 19.00 uur zorgt de bekende band „Gently" voor de muziek op de feest avond waarmee - zoals gewoonlijk - de festiviteiten worden beëindigd. Als spe ciale gast voro deze avond is door de organisatoren RENÉ SHUMAN uit genodigd. Evenals in voorgaande jaren zijn alle evenementen geheel gratis toegankelijk. DIRKSLAND Vrijdag 20 juli is weer de 3e vrijdag van de maand dus Bingo in Dirksland, in de E.H.B.O.-zaal bij de Victoriahal. Aan vang 20.00 uur. De koffie en de eerste ronde is gratis. Er staat weer een tafel met mooie prijzen klaar. „Volle kaart" is altijd uitzoeken. Dus u bepaalt zelf uw prijs. Verder zijn er weer hapjes en is er drinken tegen kleine prijsjes verkrijgbaar. De voorbereiding voor de kleindieren- show is weer in volle gang. Wij hopen hier weer iets moois van te kunnen maken. Maar dit kan alleen met uw steun. Dus komt allen die de kleindie- renver. een warm hart toedraagt. Zo kunnen wij er op Flakkee in het najaar iets groots van maken, waar we de schooljeugd weer bij kunnen betrek ken. Dus 20 juli allemaal naar de Bingo te Dirksland. OUDDORP Woensdag 18 juli is er Bingo te Ouddorp in m.f g. „Dorpstienden". Aanvang 20.00 uur. De eerste ronde is gratis. Heeft u een volle kaart dan bepaalt u zelf uw prijs. Er staat een tafel met mooie prijzen klaar. Dus kunt u zelf uitzoeken. De opbrengst komt ten goede van de kleindierenshow op 1, 2 en 3 november te Dirksland. Heeft u nog leuke foto's met het thema Kind en dier, dan kunt u die deze avond inleveren. Hiermee zijn in novemnber 1990 mooie prijzen te winnen. Als u deze foto's in uw vakantie nog wilt maken kunt u ze tot 1 oktobner inleveren op onderstaande adressen. Maar eerst tot ziens op de Bingo van 18 juli. A. Witte-de Jong A. Bestman Kelderweg 21 Geldersedijk 26 3253 TC Ouddorp Dirksland DIRKSLAND Waar bleven haar kleutertjes nou...? Op haar huwelijks dag, een zonovergoten zomerdag, heeft de Dirkslandse bruid Titia Bakker zich vrijdagmiddag misschien toch nog wat zorg gemaakt over het uitblij ven van de bus met haar kleutertjes van de „Eben Haëzerschool" uit Ben- nekom. De buschauffeur die 't grut op tijd zou brengen om de juf met versierde bogen naar 't gemeentehuis te kunnen leiden, had zich kennelijk op de afstand en op de verkeersdrukte verkeken. Bruid en bruidegom en hun gevolg waren al in de trouwzaal toen de kleintjes arriveerden en gelukkig maar dat de ambtenaar van de Burgerlijke Stand, dhr. J.H. Kalle, even gewacht had voordat hij de trpuwplechtigheid begon. De bogen kon- j) den tóch nog worden gebruikt, zij het toen de juf en haar echtgenoot Arjan Stolk als man en vrouw 't gemeentehuis verlieten. Ze leerden elkaar ken- nen in Bennekom waar de ouders van dhr. Stolk wonen. Hij is al werk- voorbereider in dienst getreden van Rumptstad Landbouwmechanisatie en Titia, die donderdagavond in Bennekom afscheid neemt, zal onderwij- k zeres worden aan de CNS te Sommelsdijk. Ze gaan in Middelharnis wonen. Daarna gaat men fietsen, 's Avonds is er een gezellige avond voor allemaal. VRIJDAG: de kleintjes gaan naarFami- lieland en de oudere jeugd gaat fietsen. Met z'n allen gaat men 's middags het bos in en de leiding gaat alles opruimen voor het vertrek. Men hoopt om onge veer 6.30 uur thuis, dat wil zeggen bij „Elthato", te zijn. Uitbreiding en verbeteringen In die elf jaar, dat de groep een week naar deze kampeerboerderij van de familie Van Eekelen gaat, is het enthou siasme er niet minder om. De ontvangst is er allerhartelijkst en zo ieder jaar is er weer iets nieuws aangebracht of zijn er verbeteringen gerealiseerd. Verder is het een genot om de prachtige sprookjestuin te bezichtigen. Als we uit de auto stap pen is ons eerste werk om door deze tuin een wandeling te maken, 't Is er fantas tisch. Aan belangstelling heeft de fami lie de gehele zomer geen gebrek. De diverse clubs komen overal vandaan. Het adres is: groep Ooitgensplaat, p/a fam. P. van Eekelen, Bergsebaan 7, 4635 RP Huijbergen (N.Br.). Tel. (01644) 27 23. De hervormde jeugdraad te Ooit gensplaat ging j.l. maandagmorgen, 16 juli 1990 met stralend zomerweer voor de 16e keer met 55 deelnemers op kamp, waarvan voor de 11e keer naar Huijbergen. Met 45 jongelui en 10 personen van de leiding was het kamp geheel volgeboekt en moesten meer aanmeldingen worden teleur gesteld. Om 8 uur kwam de groep in „Elthato" bijeen. Na het zingen van Psalm 75:1 las ds. C.J.W. Verboom over het wonder, dat op een wenk van de Heere Jezus de zee na een storm stil werd. Dit naar aanleiding van het thema van de kampweek, waar de wonderen van de Heere Jezus in het middelpunt zullen staan. Na gebed werden de jongelui en de leiding door dominee Verboom een heel fijne kampweek toege wenst. De indeling van de auto's werd door de leider, de heer Kees Kreeft geregeld. Goed voorbereid programma De leiding bestaat dit jaar uit Marleen van Drongelen, Lenneke Korteweg, Aria Koppenaal-van Koppen, Sjaak Kreeft, Ton van Putten, Leen en Janneke de Vos, Jaap van Drongelen en Kees en Janny Kreeft. Totaal 10 personen. Per fiets ver trokken 20 jongens en meisjes, onder lei ding van Jaap, Ton en Janny. Het ging richting Steenbergen met een koffiestop, verder via Bergen op Zoom waar een bezoek werd gebracht aan het zwembad „Gageldonk". Na aankomst gingen de kleinsten direkt het bos in en werd 's middags een fietstocht gemaakt. Maan dagavond stond er voor alleen een bos- spel op het programma. Wat wordt er verder gedaan? Het van tevoren goed voorbereide pro gramma ziet er als volgt uit: DINSDAG: de groten gaan naar Bergen op Zoom waar zij een rondleiding krij gen op het Markizaat door de oud- Platenaar de heer Kees Duim Jobzn. De kleinsten gaan zwemmen en 's avonds is er een spel op de wei, achter de kampeer boerderij van de familie Van Eekelen. WOENSDAG: in de ochtend gaan de kleintjes naar Ossendrecht voor een bezoek aan de R.K. kerk en vervolgens aan de kleine protestantse kerk. Een en ander is met de pastoor en de dominee geregeld. De groten blijven deze morgen thuis. Woensdagmiddag is er vanaf 2 uur de oudermiddag en voor andere belangstellenden. De leiding heeft hier voor een verrassing in petto. In de avonduren zal er een tocht per huif kar plaatsvinden. DONDERDAG: de kleintjes gaan dan naar het Markizaat. De groten brengen een bezoek aan de beide hierboven genoemde kerken in Ossendrecht. Oude scheepsbalk opgevist Noordzeekotters halen niet alleen vis uit de Noordzee, maar het is bekend ook vele andere zaken. J. Flikweert, schipper van de GO 33, bracht een zeven meter lange balk naar boven, die volgens de Dienst Archeologie onder water van het Ministerie van W.V.C, een unieke vondst wordt genoemd, op het gebied van de scheepsbouw in de Middeleeu wen of vroeger. VERVOLGVERHAAL - 61 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape „En wie heeft dat gedaan?"... „Verstraten, juffrouw"... De juffrouw begon er om te lachen: „En zijn jullie daar'al die tijd zo bang voor geweest?"... Ze ging het begrijpen, het was een schrikbeeld geweest voor de jongens al die tijd... Ze knikten, zwijgend. „Wel... wel..." zei ze, „als ik dat toch maar geweten had!... Want ik heb tegen Verstraten gezegd, dat hij er volstrekt geen proces-verbaal van mocht opmaken"... Ongelovig keken de jongens haar aan. Ze knikte want het was zo. Verstraten was bij haar geweest, om haar een verhoor af te nemen, zoals hij het noemde. En toen had ze het gezegd, precies zoals ze het tegen de jongens vertelde. De veld wachter was boos geworden en zei: „Dan doe ik het toch!... Ze was er van geschrokken en ze had nog lang met hem gepraat, net zolang tot hij toe gaf: „Nou, omdat u het niet wil, juffrouw, en omdat het toch eigenlijk nog maar kwajongens zijn, maar anders"... En hij had nog gedreigd: „Als ze weer iets uithalen, dan zal ik ze krij gen!"... Dat vertelde de juffrouw nog: „De veldwachter heeft gezegd, dat hij je krijgen zal, als je weer iets doet dat niet mag... Jullie mogen dus wel heel voorzichtig zijn"... Ze lachte er om en dreigde met haar vinger. Ze knikten met ernstige gezichten. „Maar jullie zullen voortaan geen kwaad meer doen, hé?"... Ze beloofden het, zwijgend. Toen keek de juffrouw in hun bedrukte gezichten en ze zei weer, medelijdend: „Wel... wel... dat ik dat toch niet geweten heb, dat jullie daar zo bang voor waren, dan had ik het kunnen zeggen, hé... Wat jammer, vinden jullie niet?"... En Kees zei met een benepen stem: „Ja, erg jam mer, juffrouw"... Het was al laat toen ze weer op straat stonden. Ze begonnen hard te lopen, want thuis zouden ze misschien wachten met het eten... Op de hoek van de straat greep Kees Piet bij de mouw van zijn jas. Met een ruk bleven ze allebei staan... „Wat is er, jó?"... ,Als er weer een is, die 'Propje' van de juffrouw zegt, die zal ik"... Dreigend hief Kees zijn vuist op. „En ik"... zei Piet. „Ik sla hem... nou"... Ze renden weer verder... TWEE-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK N toen vader die avond thuis kwam van zijn werk vertelde Frans dadelijk, dat Piet /en Kees waren geweest. Hij was er ook zó blij mee. Maar van het briefje aan de juffrouw ver telde hij niets, dat wilde hij voorlopig nog bewa ren als een geheim van hem alleen. Moeder wist er wel van, maar die wist niet wat hij geschreven had. En de jongens, ja, die wisten alles, en de juf frouw, die wist het nu ook... Maar verder wist het dan ook niemand, en hij wilde het bewaren, om er aan te denken als hij zo stil in bed lag en er nie mand in de kamer was... Dat had hij vanmiddag ook gedaan toen de jon gens weg waren. Moeder had de dekens toege stopt en ze had gezegd: „Ga nu maar wat uitrusten, want je bent zeker wel moe"... Ze was naar het keukentje gegaan, om voor vader's eten te zorgen, en het was stil geworden in de kamer. En in gedachten was hij met de jongens meege gaan... Nu stonden ze voor de deur en ze belden... nu gingen ze naar boven waar de juffrouw was... ze gaven het briefje en de juffrouw las het... En dan?... Ja, dan liepen zijn gedachten vast, dan wist hij niet meer. En er kwamen vragen, steeds meer vragen. Wat zou de juffrouw tegen de jongens zeg gen? Was ze boos? Zou de juffrouw misschien een briefje aan hem terug schrijven? Hij zou het zo graag willen, al was het maar een klein briefje, wat zou hij daar blij mee zijn. Bijna had hij er om gevraagd, maar hij durfde het niet. Hij hoopte nu alleen nog, dat de juffrouw het uit zichzelf zou doen. Een briefje waarin ze hem vertelde, dat ze niet boos op hem was, dat ze hem alles wilde vergeven... Vader was óók blij, dat de jongens geweest waren. Toen hij gegeten ha^ kwam hij bij de bedstee zit ten en hij vroeg: „Dus nu is het weer goed tussen jullie?... Zo, zo... dat is heel goed, hoor"... Frans knikte. „Ze zijn uit zichzelf gekomen, vader... Ze stonden zomaar ineens bij de tafel. Ik was net uit bed"... Hij vertelde het opgetogen. Vader keek hem aan met een vreemde blik, die Frans eerst niet begreep. Want hij wist niet, dat hij diep in zijn hart vooral blij was omdat de jongens uit zichzelf waren gekomen... Hij wist alleen, dat hij nooit naarde jongens zou zijn gegaan, dat zou hij niet gekund hebben. Maar vader begreep alles, daarom keek hij zo vreemd. En Frans begon het ook te begrijpen toen vader vroeg: „Zijn ze uit zich zelf gekomen, Frans?... Zó... Maar weet je wat ik nog aardiger zou hebben gevonden?"... Frans wist het nu wel, maar hij durfde het niet te zeggen. Daarom zei hij niets, hij keek alleen in vader's zwijgende ogen... Vader knikte langzaam: ...„Ik zou het aardiger heb ben gevonden als je een boodschap naar de jon gens gestuurd had, om te vragen of ze eens bij je wilden komen, omdat je ze wat te zeggen had... Want jij had toch zeker ook wel wat te vertellen, is het niet, Frans?"... Hij moest het toegeven en knikte langzaam. Ja, hij had ook heel wat te vertellen gehad... Hij had ook niet goed gedaan, dat wist hij nu wel! En ineens begon hij er aan te denken hoe het vanmiddag gegaan was. Ze hadden niets tegen elkander gezegd, helemaal niets, en toch was alles nu weer goed!... Het was wel erg vreemd. Hij kon eigenlijk nog niet best begrijpen hoe het mogelijk was geweest. Hij was zó boos op de jongens geweest, dat hij vast van plan was om nooit meer tegen hen te praten. Het flitste door zijn gedachten, dat hij daarom socialist had willen zijn. Als hij daaraan begon te denken, dan voelde hij zijn gezicht rood worden... De meesters hadden er eigenlijk ook wel een beetje om gelachen... Hij socialist! En hij wist niet eens precies wat een socialist was! Maar de meesters hadden het toch wel erg gevonden, mis schien nog wel het ergste van alles... Het leek wel of vader's gedachten dezelfde richting uitgingen want hij zei: (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 2