Betere inkomens in landbouw In truckershow weer 1e prijs voor M. Mijnders Zn. Politieberichten Leerlingen-bouwplaatsen Ooltgensplaat en Den Bommel met groot succes voltooid Puzzel autotoer door Oostflakkee 32tó -C Definitieve uitkomsten LEI over 1988/89: Extra kerkdiensten Geref. Gemeenten In najaar lagere varkensprijs Orgelconcert te Dreischor CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Voor de Nederlandse boeren heeft het jaar 1988/89 een arbeidsop- brengst van 37.000 gulden per onder nemer opgeleverd. Het totale gezins inkomen uit bedrijf kwam op 73.000,- per ondernemer, een herstel van 35% ten opzichte van de slechte uit komsten in het voorgaande jaar. Geraamd wordt dat in 1989/90 het gemiddelde inkomen verder zal ver beteren. Dat meldt het Landbouw- Economisch Instituut bij de publi- katie van de definitieve bedrijfsuit- komsten en de flnanciële positie van landbouwbedrijven. Binnenkort ver schijnt ook de jaarlijkse samenvat tende studie over de meerjarige ontwikkeling en de resultaten per bedrijfstype tot en met 1988/89, ter wijl over de raming voor 1989/90 uitgebreid gerapporteerd zal wor den in het Landbouw Economisch Bericht 1990. GOEDEREEDE Bestrijdingsmiddelen Vernielers aaitgehouden Illegale telefoon Gestolen auto's terecht Illegale recreatie Dronken man op straat Medicijnen gestolen Knippen beschermde planten Overige diefstallen en vernielingen 't Is vrijdagmiddag rustig geweest op de leerlingen-bouwplaatsen in Den Bommel en Ooltgensplaat. De zeven woningen die er zouden komen staan er en 't werd de Jon gelui die ze onder toezicht van hun leermeesters hebben gebouwd graag gegund even wat afstand te nemen. Dat deden ze in „'t Cen trum" te Ooltgensplaat, omdat aannemer Cor Kroon uit Den Bommel 't best de moeite waard vond even bij 't succesvol verloop stil te staan. Een succes is het inderdaad geworden: „'t Is of ervaren vaklui ze gebouwd heb ben!", zo zei een ouwe rot in 't vak en als dat geen compliment is? (TTï!11li*ll* Groei schapenstapel 62e Jaargang No. 5917 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Tel. Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 ABONNEMENTSPRIJS 12,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 36 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 In 1988/89 werd op de 65 duizend bedrij ven in veehouderij en akkerbouw ge middeld 91% van de kosten goedge maakt door opbrengsten. Dat is 5 pro centpunten beter dan in het voorgaande jaar. De mate waarin de kosten door opbrengsten werden gedekt, liep uiteen van 96% in de melkveehouderij tot 89% in de akkerbouw en 87% in de inten sieve veehouderij. In de melkveehouderij nam, bij een ver kleind quotum en een inkrimpende veestapel, de mélkproduktie per koe ver der toe. De melkprijs bereikte een onge kende hoogte. Deze prijsstijging maakte de hogere krachtvoerkosten meer dan goed, waardoor de produktie op de gro tere bedrijven kostendekkend was. De besparingen namen toe terwijl op veel bedrijven bovendien extra vreemd ver mogen werd aangetrokken, zodat een behoorlijk bedrag beschikbaar was voor investeringen. Totaal werd voor 2,6 mil jard gulden op weidebedrijven geïnves teerd, vooral in grond en gebouwen. In de akkerbouw herstelden de bedrijfs- uitkomsten in 1988/89 van het zeer slechte voorgaande jaar. Door teleur stellende kg-opbrengsten was dit herstel in het noorden geringer. Gemiddeld res teerde er een besteedbaar inkomen voor gezin en bedrijf van ƒ66.000,-. Op één van de vijf akkerbouwbedrijven in Ne derland is het inkomen te gering om aan de betalingsverplichtingen te kunnen voldoen. Met name komt dit voor in het Noordelijk kleigebied en de Veenkolo niën. De intensieve veehouderij werd in 1988/ 89 opnieuw gekonfronteerd met lage opbrengstprijzen. terwijl de voederprij- zen een stijgende tendens vertoonden. Weliswaar begonnen de varkensprijzen tegen het eind van het boekjaar aan een herstel, maar het effekt hiervan op de bedrijfsresultaten was nog gering. De direkte kosten voor mestafzet stegen tot ƒ2.400,-, de overschotheffing beliep 1.900,- per bedrijf. Gemiddeld beschik ken de bedrijven nu over 800 m^ opslag- kapaciteit, waarmee in belangrijke mate aan de kortere uitrijperioden tegemoet gekomen kan worden. Thijs met beker voor de winnende auto, de zijne. Niet dat de Melissantse transporteur Wim Mijnders en z'n goede zonen van die sloddervossen zouden zijn, maar ze zouden van moe ders, degelijke Ouddorpse van kom-af, ook de kans niet krijgen. „Ver zoeke i.v.m. olie, vet en roet schoenen uit!!!", zo heeft ze geschreven op de deur die van de garage naar de bijkeuken leidt. Drie uitroepte kens waarschuwen dat 't menens is..! De door moeder verlangde netheid zal de zonen Thijs en Edwin, resp. chauffeur en LTS-scholier, waarschijnlijk ingeboren zijn, want nu al voor de vijfde keer hebben de „niet opgetuigde bakwagens" waarmee ze vrij dagavond deelnamen aan de in Middelharnis gehouden Truckershow uitr geblonken, wéér de eerste prijs...! De zesde sinds 1985! De 15-jarige Edwin heeft aan dat resultaat aanzienlijk bijgedragen. Hij heeft er urenlang, wekenlang eigenlijk, aan besteed om de wagens waar van de één al een half miljoen kilometer gelopen heeft, in topconditie te krijgen. Hij verfde en boende ze showroomnieuwen voorde jury die vrij dagavond het resultaat beoordeelde was er geen twijfel. Origineel werden ook de beschilderde schilden voor de achteruitkijkspiegels bevonden. Edwin weet de air-brush vaardig te hanteren, maar nee, hij ambieert geen toekomst in de schildersbranche. Eén wens heeft 'ie, vrachtwagenchauf feur te worden. Geen wonder ook, hij is ermee opgegroeid. Tijdeps een controle op bestrijdings middelen wer(l op 9 juni 1990 opnieuw bij een inwoner van Ouddorp een hoe veelheid bestrijdingsmiddelen aange troffen die onveilig waren opgeslagen of die hij in het geheel niet meer mocht hebben. Een hoeveelheid van 1443 kg werd overgebracht naar het politiebu reau in Ouddorp. Er wordt een onder zoek ingesteld naar de vervuiling van de grond bij het opslagterrein. Het is de derde maal dat bij dezelfde man een grote hoeveelheid vergif inbeslaggeno- men wordt. Twee jongens uit Alblasserdam (18 en 19 jaar) vernielden op het Hoge Pad en de Pr. Hendrikweg een brievenbus en bekrasten een auto. Zij werden aange houden en wilden de schade wel vergoe den. De benadeelde eigenaren wilden geen aangifte doen. De tv-kijkers in de omgeving van de Rustburg hadden al geruime tijd over last van storing. Na peilingen door de Radiocontroledienst bleken de storin gen te worden veroorzaakt dooreen ille gale telefooninstallatie. Twee draadloze installaties zijn inbeslaggenomen. Door duikers werd op 10 juli in het Gre- velingenmeer bij de Brouwersdam een Alfa Romeo aangetroffen. De auto bleek op 8 december 1988 ontvreemd te zijn in Vlissingen. Op de Brouwersdam werd op 11 juli een uitgebrande auto, merk Mazda, aange troffen. Deze auto was op 3 juli gestolen in Dordrecht. In de Kroningspolder werd op 8 juli een auto gevonden die op 7 juli was gestolen in Steiiendam. De afgelopen week zijn 9 illegale over- nachters bekeurd. Acht van hen stonden op de Brouwersdam. Rijden onder invloed Tegen een 39-jarige inwoner van Mid delharnis wordt proces-verbaal opge maakt terzake het rijden onder invloed van alkohol. De man weigerde op straat te blazen en saboteerde de blaastesten op het ademanalyse-apparaat. Een 22-jarige Duitser reed op zijn fiets (zonder licht) op de autoweg van de Brouwersdam. Bij controle bleek hij teveel alkohol genuttigd te hebben (780 ug/1). In overleg met de officier van Jusü- tie werd hem een schikking van ƒ350,- aangeboden, die hij inmiddels heeft betaald. Op 10 juli werd rond 2 uur gemeld, dat er een dronken man op de Molenweg lag en pogingen deed om overtollig alkohol weer naar buiten te werken. Hij zou door een paar vrienden op de camping gebracht worden. Om 3 uur bleek, dat zijn vrienden waren vertrokken maar de dronkaard lag er nog steeds. Hij is per politieauto naar de camping gebracht. Uit een woning op de Preekhillaan werd op klaarlichte dag een voorraad medi cijnen gestolen. De bewoner was op dat moment thuis maar heeft niets van de diefstal gemerkt. Waarschijnlijk is de dader binnengekomen op het moment dat de bewoner even boven was. Het betreft de volgende medicijnen: Mono cedocard, Burinex, Renitec, Digoxine en Sindrommitix. De medicijnen zijn voor kinderen en bij verkeerd gebruik LEVENSGEVAARLIJK. Op de Punt knipte een man diverse planten en borg die op in de kofferbak van zijn auto. Waarschijnlijk waren het beschermde planten. Bij aankomst van de politie bleek de auto al vertrokken te zijn. Een inwoner van Hoek van Holland liet zijn auto met pech achter op de Provin- cialeweg bij Goedereede. Toen hij later terugkwam bleken het dag en alle deu ren gedeukt te zijn. ook een portierraam was ingeslagen. Een reclamebord op het Westeinde werd met verf besmeurd. Schade ongeveer ƒ400,-. Op het Flaauwe Werk werd een radio cassetterecorder uit een geparkeerde Duitse auto gestolen. Een bruine damesfiets, merk Union, werd ontvreemd op de Boompjes. Een deel van de aanwezigen ging op de foto. Van links naar reclits: dhr. Kroon, dhr. Kagchelland, dhr De Waal en de jongelui Martin Visser (Herkingen), Peter Hobbel (Nieuwe Tonge) en André Kooijman (Steiiendam). Op de foto ontbreekt Wout VlieÜand uit Ouddorp. De jongens maakten hun karwei helemaal af door aan de voorzitters de sleutels van de woningen te overhandigen. Het zijn, zowel in Den Bommel als in Ooltgensplaat woningen voor ouderen die door de deelnemende jongeren zijn gebouwd. De jongeren zijn oud-LTS'ers die in de twee daarop volgende twee jaar werken aan het behalen van het diplo ma „primair leerlingen stelsel"; mee te werken op een leerlingen-bouwplaats is daartoe bijzonder waardevol. Een aan tal betrokkenen was vrijdagmiddag graag bij de afsluiting van het projekt in „'t Centrum" aanwezig; namens het SSPB (Samenwerkingsverband Patroons Bouwnijverheid), namens de NVOB (Ned. Ver. Ondernemers Bouwbedrijf), de ROC (Regionale Opleidings Com missie), de Stichting Vakopleiding en natuurlijk aannemer ÏCroon wiens be drijf al voor de tweede maal een leer lingen-bouwplaats heeft gerund, beide keren naar aller tevredenheid, waarvan dhr. Kroon ook nü gewag maakte. Dat deden ook de heren Kagchelland en De Waal, resp. voorzitter van de Wo- ningbouwver. „Ooltgensplaat" en „Beter Wonen" te Den Bommel. Over het aan tal gebouwde woningen, 4 in Ooltgens plaat, sprak dhr. Kagchelland het „zeer matig" uit, maar recht evenredig was zijn waardering voor de prestatie van de jongelui die hij graag het predikaat „uniek" en „geweldig" meegaf en graag bedacht hij de jongelui en hun begelei ders, mede namens de collega-bouwver. uit Den Bommel met elk een VW-bon. Dhr. De Waal benadrukte ook zijn waardering voor de prestatie van de jon gelui. Wat hem betreft komt er elk jaar een leerlingen-bouwplaats; het geeft de jongelui de kans in de praktijk het vak te leren maar het levert bovendien een extra contingent. De stem uit de praktijk werd vertolkt door leermeerster W. Koert die de jongelui op de bouwplaats, waar in januari werd gestart tot „flinke venters" op heeft zien groeien. Eén van de knapen werd gead viseerd niet in 't vak verder te gaan en hij heeft wijselijk een ander beroep geko zen, want 't is best doorbijten op de bouwplaats, vooral als de kou zich aandient. Gelukwensen en waardering ook na mens de Regionale Opleidings Com missie, uitgesproken door dhr. J. Mackloet en namens de Stichting Vak opleiding gesproken door dhr. Verkam man. Beiden lieten die waardering ook gelden voor de manier waarop de leer meesters v.d. Boogert en Koert de jonge lui hebben begeleid, zij het ook dat de nodige motivatie van de jongens zelf moest komen, maar daarover hebben ze getoond te beschikken. Méér bouwplaatsen op Goeree-Over- flakkee, dat is de roep die dhr. Mackloet tot de vier flakkeese gemeenten uit liet gaan, op hope dat die zijn oproep ter harte zullen nemen. Wie wint dit jaar de wisselbeker, be schikbaar gesteld' door de gemeente Oostflakkee? De in 1989 voor het eerst gereden puz- zeltoer was zo'n succes, dat de organisa toren met veel enthousiasme de toer voor 1990 hebben uitgezet. Deze toer gaat door en over Oostflakkee en is ongeveer 35 km lang; de datum is 4 augustus 1990 en de start tussen 12.30 en 13.00 uur bij het Oude Raadhuis te Ooltgensplaat. Er zijn diverse onderwerpen verwerkt in de toer, zodat het interessant en leuk is voor het hele gezin om er aan mee te doen. Vooral ook, omdat naast de wisselbeker voor de winnaar, een ieder die meegere den heeft, met zijn deelnamebewijs meeloot voor een van de vele prijzen, beschikbaar gesteld door de Midden stand van Oude Tonge en Ooltgens plaat. Noteer dus de datum, zaterdag 4 augus tus 1990, 12.30 uur autotoer Oostflakkee en als het even kan laat het ons dan tij dig weten of u meedoet (dit vanwege het aantal puzzeltoerboeken). Aanmelden kan iedere avond tussen 19.00 en 20.00 uur telefonische op (01873) 23 83. H. Bouwknegt, secr. Stich ting Promoting Oostflakkee. Kosten bedragen per equipe, dus per auto, ƒ7,50. Graag tot ziens op 4 augustus 1990. FILM - REPORTAGE - VIDEO COMPU: CZ3 C3 C3 C3 cq ■■■■■■lA^A^ CD C3 CD •eg J - Ouaao:p Teleloon oiarg. 161? en 2t20 OD - Hoge^oom 172 - Teietaon O^TS-^iOO WeJstr.ial e - Sommehaiil, Teleloon 0!870-68'i' De varkensprijzen zullen in het najaar omlaag gaan. In het lopende derde kwartaal van 1990 blijft het huidige hoge prijsniveau echter gehandhaafd. Het produktschap voor vee en vlees (pw) verwacht dit jaar op basis van telUn- gen die zijn gehouden in opdracht van de Europese Commissie in Brussel. Uit die gege vens blijkt, dat de totale varkensstapel in de twaalf EGdanden tussen april 1989 en april 1990 met 700.000 stuks is gegroeid tot ruim 101 miljoen dieren. Voorts wordt duidelijk dat het aanbod aan varkens in het najaar zal toene men. De prijzen komen daardoor onder druk te staan. Het hoge prijspeil zoals dat nu geldt, wordt mede veroorzaakt door een krapper aan bod en door de varkenspestsituatie in België. Het aantal schapen in Europa neemt nog ieder jaar toe. In 1990 groeit de stapel weer met onge veer 1,6 miljoen dieren. Landen die er wat dat betreft uitspringen zijn Ierland en het Verenigd Koninkrijk. Uit gegevens van de Europese Commissie blijkt, dat de aantallen schapen daar toenemen met respektievelijk 700.000 en 500.000 stuks. Ook in Nederiand blijft de scha- pelstapel gestaag groeien. Dit jaar zijn er 70.000 dieren meer dan in 1989. Voor volgend jaar wordt een zelfde uitbreiding verwacht. Het totale aantal schapen komt dan op ruim ander half miljoen. OUDDORP woensdagavond 7.30 uur evangelist J.W.N, van Dooijeweert te Tilburg (voor de evangelisatie). MELISSANT donderdagavond 7.30 uur student W. Visscher te Moer- kapelle. MIDDELHARNIS woensdagavond 7.30 uur ds. B. v.d. Heiden te Har- dinxveld-Giessendam. OOLTGENSPLAAT woensdag avond 7.30 uur ds. P. Melis te Nieuw Beijerland. Donderdag 19 juli a.s. geeft de organist Dirk Jansz. Zwart het tweede concert van de serie orgelavonden die gedu rende dit seizoen plaats heeft in de Her vormde Kerk te Dreischor. Deze orgelconcerten worden elke week op donderdagavond gegeven, hetgeen duurt tot en met donderdag 23 augus tus a.s. Het programma voor aanstaande don derdag betaat uit composities van J. Pachelbel, J.S. Bach (Toccata en Fuga in d-moll), Purcell (Rondeau), Franck (Piece héroique), Widor, Reger (Bene- dictus). Jan Zwart en de concertgever. De aanvang is aUijd 's avonds om 8 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 1