EIÜMIDEH-tllEUWS Neergestorte vliegtuigen^ ingezonden door Keesie Bok uit Ouddorp h V N. M<- k^ V - -4 •- -.J Jr HET KIJKVENSTER Burggraaf nieuwe voorzitter College van Bestuur De Vijverberg ÜUDDükP c^m\ ChG ig^ü de juiste [Q 3e Blad VRIJDAG 13 JULI 1990 No. 5916 blik op kerk en samenlevi ing Cv) - De Groningse krakers - Verdediging - De strafmaat Op zaterdag 26 mei was het oorlog in Groningen. De 137 krakers van het Wolters-Noordhoff-komplex leverden een ware veldslag, waarbij alleen al aan particulieren zo'n 850.000 gulden scha de werd toegebracht. De inventaris en de computers van een advocatenkantoor werden totaal vernield en een café werd in brand gestoken. Alle krakers werden opgesloten, maar op een enkele na zijn ze - tot grote erger nis van de officier van justitie - succes sievelijk weer op vrije voeten gesteld. Een behoorlijk aantal van hen weigerde zijn of haar naam te noemen, zodat de politie van ongeveer de helft de identiteit niet heeft kunnen achterhalen. Uiter aard zijn er veel video-opnamen van de rellen gemaakt, maar daar de meesten bivakmutsen en donkere kleding droe gen zijn ze ook op de foto's niet her kenbaar. Inmiddels is in Groningen het massa proces tegen de krakers afgesloten. Tegen de zeventien raddraaiers is negen maanden onvoorwaardelijk geëist. Met spanning wordt uitgezien naar de uit spraak van volgende week. Het grootste deel van het proces was gewijd aan de verdediging van de ver dachten. Het woord 'klassejustitie' is daarbij nogal eens een keer gevallen. De rechter zou het gemunt hebben op men sen met een eigen cultuur. De ontrui ming van het komplex was een politieke stunt. En het gevangen houden van de relschoppers zou alleen een middel zijn geweest om de verdachten aan de praat te krijgen. Willen we de raadslieden geloven, dan zouden burgemeester Staatsen van Gro ningen en Vonhoff, de commissaris van de Koningin in die provincie, verant woordelijk zijn voor wat er op die 26ste mei is gebeurd. Ze hebben de publiciteit gezocht om stemming te maken tegen de krakers. Met zijn opmerking 'het is oor log in Groningen' zou de burgemeester zelfs beschuldigd kunnen worden van 'poging tot doodslag'. Als je zulke uitspraken leest, dan sta je toch wel even met je ogen te knipperen. Niet de krakers die dood en verderf zaaien in de Groningse binnenstad, maar de overheid en de justitie moeten eigenlijk aansprakelijk worden gesteld. Het is een goede zaak dat verdachten ten allen tijde aanspraak kunnen maken op rechtskundige bijstand, maar dit is een omkering van de feiten waarvoor een weldenkend mens geen woorden meer heeft... Het is te hopen - en ook wel een beetje te verwachten - dat de rechter niet onder de indruk zal zijn van de verdediging. Alleen zal het moeilijk zijn de verant woordelijke mensen op de juiste manier te straffen. Het openbaar ministerie heeft z'n toevlucht genomen tot artikel 140 van het Wetboek van Strafrecht: 'deelnemen aan een organisatie gericht op het plegen van misdrijven'. Daar kan natuurlijk heel wat onder vallen! Dan EDE - Protestants-christelijke hogeschool De Vijverberg heeft een nieuwe voorzitter college van bestuur. Drs. M. Burggraaf (49) te Krimpen a/d Ussel, is op 3 juli door het bestuur in deze funktie benoemd. Op 1 november zal de heer Burggraaf officieel met zijn werkzaamheden beginnen. Drs. M. Burggraaf neemt de plaats in van drs. G. van Soest, die zes jaar directeur van De Vijverberg is geweest en in mei van dit jaar deze funktie neer legde vanwege zijn benoeming tot wethouder van de gemeente Ede. De nieuwe voorzitter college van bestuur van De Vijverberg was vanaf 1970 rector van de Reforma torische Scholengemeenschap Guido de Brés te Rotterdam. De heer Burggraaf is belijdend lid van de Nederlands Hervormde Kerk en heeft een aan tal bestuuriijke funkties in christelijke organisa ties, onder andere bij de SGP en de Gerefor meerde Zendingsbond. Verder heeft hij in ver schillende bladen artikelen en boekbesprekingen geschreven over onderwijs en opvoeding. De heer Burggraaf is ook de auteur van het dertiende deel van de Reformatie reeks van Kok-Kampen 'Christelijk Onderwijs Vandaag' (1985). De Vijverberg is een protestants-christelijke hoge school op gereformeerde grondslag en verzorgt opleidingen op het gebied van gezondheidszorg, welzijnswerk en personeelswerk/management. hoeft ook niet van iedere kraker afzon derlijk zijn of haar aandeel in het mis drijf bewezen te worden, maar kunnen ze als het ware kollektief veroordeeld worden. Maar hoe moet dan de straf maat worden bepaald? Is dan het gevaar niet groot dat de 'aanvoerders' er met een betrekkelijk lichte straf afkomen, terwijl de meelopers relatief zwaar ge straft worden? Enfin het is aan de rechter om dat uit te maken. Als de krakers en dat soort lie den maar begrijpen dat een dergelijke aantasting van de rechtsorde in dit land niet straffeloos kan plaatsvinden. Waarnemer Toch een frisse ochtend, deze in juni. Te weinig wind om een nevelige nattigheid weg te blazen. Maar, het is nog vroeg. De torenklok roept zes keer met haar welluidende bronzen stem. In het oosten kruipt de zon als een bloedrode bol van achter een donkere wolkenband aan de horizon en zet aldaar een wazig uitspan sel in een rafelige gloed. Een beetje dif fuus. Over de flakkeese N215 spoedt het werkverkeer zich langs en met het vochtige goud van deze morgenstond naar een bestemming. Deze weggebrui kers weten dat ze ergens worden ver wacht. Een chauffeur heeft zijn riante toeringcar even op een parkeerplaats langs de weg gezet. Hij frunnikt wat aan het schuifdak. Een paar dorpen verder draaien kinderen zich nog een keer zenuwachtig om op hun door vele woe lingen verwarde slaapstede. Straks staan ze luid kwetterend maar hoopvol op de bus te wachten. Schoolreisje. Hun dag. KA/\R.T -.13^5 - --------------- 77Jf!5^S^ C^' V -» -^ ^^<-' ^--" Met grote belangstelling heb ik steeds 'Eilan- den-Nieuws' gevolgd over de vele artikelen door de heer D. Hoogzand. Ik ben hem daarvoor zeer dankbaar, het speurwerk heeft hem ongetwij feld veel tijd gekost. Ik heb alles goed gevolgd vanaf het centrum van Flakkee en was dan ook vol verbazing toen ik vrijdag 22 juni het woordje 'slot' onder 'Neergeschoten vliegtuigen' zag staan. Ik dacht zou het dan toch werkelijk zijn dat Ouddorp er als een beetje aanhangsel bij hangt? Vorige week nog dacht ik, als de heer Hoogzand aan Ouddorp begint dan kan hij nog wel wat weken voor uit, maar dat was dus niet zo. Daardoor wil ik hier wel even op terug komen en dan het een en ander voor de burgers van Ouddorp in herinnering brengen. Ons eiland is er inderdaad goed van afgekomen maar als het gaat over neergestorte vliegtuigen dan is er op Ouddorp nog al een en ander gebeurd. Wist u: Dat er op Ouddorp 10 vliegtuigen zijn neer gestort? 1 grote sperballon is gevallen en 1 duikboot op het strand is gelopen? Wist u: Dat er op Ouddorp alleen al ruim 300 grote explosieve bommen zijn gevallen (aangegeven op het kaartje van Ouddorp) en duizend brandbom men? Dat er bij het vallen van de bommen twee men sen zijn gedood en later nog twee mensen aan de verwondingen zijn overleden? Wist u: Dat de kust van Ouddorp deel uit maakte van de Atlantic-wall, dat er meer dan 100 grote en kleine bunkers zijn gebouwd en dat er om de kop van het eiland duizenden landmijnen lagen? Dat er een stoomtrein op rails door de hele duinen reed voor het vervoer van bouwmaterialen zoals beton en staal voor het bouwen van de enorme bun kers? Deze bunkers hadden een muur dikte van 3 meter. Wist u: Dat ze na de oorlog 10 jaar nodig hadden om deze te slopen en op te ruimen? Dat er honderden werkmensen overal vandaan in het O.T. lager waren ondergebracht, dat alle paarden en wagens uit de omgeving waren gevorderd, ook uit Flakkee? Dat er elke morgen 50 a 60 dames uit Flakkee met de RTM mee kwamen om in de keukens en bunkers te werken. Dat wij een vliegveld hadden van 165 ha. met startbaan, hangars en vele bijgebouwen? Dat er kilometers prikkeldraad versperringen zijn aangebracht en dat er honderden boomstammen in drie rijen over de gehele lengte van het strand in de grond zijn gespoten? Daarvoor werden de betonnen ruiters in zee geplaatst. Al deze boomstammen en betonnen palen waren voorzien van mijnen. Dat eerst de bunkers werden gebouwd en daarna de huizen er omheen afgebroken werden, het Haven hoofd van Goedereede werd in zijn geheel afgebro ken. Er werd ook veel propaganda vanuit de lucht door de vliegtuigen neer gegooid, ook dat heb ik alle maal verzameld. Tevens heb ik hierbij een kaart van Ouddorp, zonder wegen erop zodat u beter kunt zien hoe verdeeld de bommen en de VI's gevallen zijn. Ik heb gedurende de oorlog dit alles nauwkeurig bij gehouden, dit was mogelijk omdat de Brandweer (waarvan ik commandant was) en de luchtbescher- mingsdienst nauw samenwerkte. Ik hoop dat ik hiermee de Ouddorpse bevolking het een en ander in herinnering heb gebracht. met vr.gr. C. van der Bok Weststraat 9 Naschrift ^"'^'^^'^P Desgevraagd heeft dhr. Hoogzand ons verzekerd dat de gebeurtenissen in Ouddorp zeker zijn aandacht hebben gehad. Meerdere inwoners van Ouddorp hebben dan ook op zijn serie gereageerd met het ge ven van informatie. Dhr. Hoogzand heeft de serie be ëindigd om voorts - met enkele andere - zijn energie te stoppen in de voorbereiding van een boek over Flakkee in oorlogstijd, waarin ook Ouddorp uit voerig aan de orde zal komen. Redaktie Ochtendrondje Halfzeven aan de haven van Dirksland. Overbeens op de metalen bagagedrager van de fiets met een schrijfblokje op het zadel. Een houding waarin we zo zacht- jesaan zijn uit te tekenen. Met het lin kerbeen in het fluitekruid. Honderden minuscule zwarte, hartige kruipbeestjes zijn in de bloemschermen aktief Minis- pinnetjes van hooguit drie milimeter. De heidekaarder misschien? Nietig in- sektengrut tot wonderlijke prestaties toegerust. Zoals het netjes inpakken van bloemschermen als deze met hun licht grijze, tule-achtig, zo kunstig geweven web. Daar is de meerkoet. Die komt vast poolshoogte nemen. De jongen zijn tus sen het riet geparkeerd. Je hoort ze wel, af en toe. De zwartjas ontdekt in onze aanwezigheid geen gevaar en zoekt tus sen een paar biezenpollen naar een geschikte pauzeplaats. Precies daar, waar een eendenpaar aan het overleg gen is hoe ze deze, hun havendag zullen doorbrengen. Ze rekenen niet op visite, zo vroeg. Schudden verontwaardigd schikkend met het verenpak en laten zich in het water glijden. Ook Fulia atra vervolgt zijn ochtendrondje. Met de witte bles richting dorp. Goeie zin De polder ontwaakt. Langs de On- waardsedijk hebben drie mannen hun jasje al op het veurhoód gelegd. Zijn dus ook al vroeg aan de arbeid getogen. Vroeger heetten ze landarbeiders. Nu zijn het Agrarische medewerkers. Deze hebben zich gespecialiseerd in de bn- kruidbestrijding. Met de lange hak ach ter de 'korendansers' aan. Vanuit een sloot kringelen er flarden nevel die op een paar meter hoogte oplossen. Een werkomgeving. Alle havenbewoners'en -bezoekers gaan nu een luchtje scheppen. Zwaluwen voeren duikvluchten uit boven de riet kraag. Het daarin verblijvende insekten- volkje mag nu wel goed uitkijken voor die naar buiten happende volkstaarters. De meeuwen zijn veel rustiger. Die zwe ven bedaard voorbij. Een leeuwerik klimt toch in zijn spiraal naar hoger sfe ren. Heeft altijd een goede zin. Ook bij somber weer. Omdat in dat kleine kopje, onder die lichte kuif, geen plaats is voor droefgeestigheid. En moetje die spreeu wen zien. Een en al vrolijkheid. Zo zwer men ze ook nu al door en over de nog niet geschoren ruigte van de florarepen langs de haven. Wonderlijk Er wonen ook mieren beneden tussen de stengels van het fluitekruid en grassen. Ze hebben nu de bovenrand van onze linkersok bereikt en kijken met trillende sprieten van nieuwsgierigheid over de rand naar een melkfles-achtig terrein erboven. Een nieuwe ervaring. Gevolgd door een beving waardoor ze allemaal weer terugtuimelen naar de plek waar ze horen. Toch hebben er nog een paar gauw eventjes een knauw gegeven. Verborgen door het lover van de bomen langs de Noorddijk, verkondigt een koe koek zijn aanwezigheid. De heggemus- sen hebben geen tijd om een riedel aan te heffen. Die moeten, in dat wonder lijke natuurplan, alle vleugeltjes bijzet ten om hun ondergeschorven pleeg- conorus groot te brengen. Op een boerenerf, aan de andere haven- zijde, kraait een haan. Wie anders. Het beest is zeker al een twintig minuten hevig in kukeletouw. Niet om de dage raad aan te kondigen. Dat heeft hij uren tevoren al gedaan. Zijn steeds indrin gender geroep is van een ander genre. Komt uit een tweede programma. Hij wil waarschijnlijk een wederwoord. En dat komt, want ineens is er antwoord. Van een soortgenoot, een deurtje verder. Nu weet hij zijn prestatie gewaardeerd en dat maakt alles veel gezelliger. Twee kippeheren langs de haven geven zo op hun wijze kleur aan deze dag. Bloemperken Om acht uur voorbij Sas. Nora hult zich nog steeds in zachte nevelen. Windstil is het nu. Toch wordt het alom helder. Er komt meer diepte scherpte. En dan wordt rondom het oog niet verzadigd van het zien. Gulgroeiende veldgewas- sen tussen groene dijken met bosjes, bomen en bloemen. Het gehoor regi streert een gebrom van traktoren dat evenwel wordt overstemd door het mor- genconcert van het gemengde vogel- koor. De meeuwen hebben hier, niet ver van de buitendijk, het hoogste woord. Ge voel heeft ook nog wat te zeggen. Natte voeten van de bermtrippen, een warm hoofd van het fietsen, daartussen toch weer een ietsje-pietsje zadelpijn. Sabbe lend op een grasspriet, je moet er wat voor over hebben, vertalen de smaakor- ganen een weeë onderbroken sap- stroom. En dat alles met een neus vol aroma van de bloemperken langs de havenkanten. Het witte kant van het fluitekruid wordt onderbroken door het paars van de smeerwortel en die beiden mogen zich verheugen in het gezelschap van veldjes goudgele boterbloem.en. Moet je nog mooier? Watertrappen Dit havengedeelte is kennelijk het terri torium van de waterkippen, net als de meerkoeten behorend tot de rallen en bleshoenders. Allebei driftige verdedigers van hun grenzen. Hebben ze nog niet met elkaar zien knokken. Doen ze misschien ook niet als er publiek is. Zes hoenders draaien rondjes. Ochtend oefeningen als voorbereiding op deze dag wanneer ze ook weer aan de kost moeten zien te komen. Heel wat insekten, spinnen en wormen zullen hun laatste havendag beleven als de vogels langskomen. Ze lusten ook zaden en planten als een stevig tussen doortje. Wij richten ons op uit het dro gende gras en wandelen naar de riet kant. Melden ons netjes maar zijn niet welkom. Ze wenden hun rode snavelba sis en keren alzo de staart naar ons toe. Ook een mooi gezicht hoor. Lopen nu ineengedoken langs de kant mee. Helemaal fout. Dat staat toch ver dacht! Had je moeten weten man. Nu gaan ze op de wieken. Watertrappend in een baaierd van spetters. Er komt een reiger aangewiekt. Landt bij een groep grasbossen. Loopt er bedaard langs. Tilt telkens zijn stelten hoog op voor de volgende stap. Komt nu bij een open plek. Laat zich naar bene den, naar het water zakken. Zijn eigen stek? VOor blauwe Jaap begint er nu een dag vol verwachting. Zijn havendag. J. V. P. Makelaar Tamboer Tel. 01870-3477 SINT ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 10 juli 1990 Doré, blok 1 ƒ0,38 - ƒ0,39. Doré, blok 2: 0,35 -ƒ0,36. Doré apart ƒ0,24 -ƒ0,39. Doré bonken 0,24. Doré kriel ƒ1,51 - ƒ1,59. Doré driehngen ƒ0,24. Lekkerlanders gewone ƒ0,30. Première gewone 0,29. Première bon ken ƒ0,45 -ƒ0,48. Première drielingen 0,24. Première kriel ƒ1,50. Gloria gewone ƒ0.24 - ƒ0,30. Gloria bonken ƒ0,31 -ƒ0,33. Gloria drielingen 0,24 - ƒ0,25. Gloria kriel 1,54 - 1,70. Prior gewone ƒ0.24. Eigenheimers gewone 0,40 -ƒ0,43. Eigenheimers kriel 0,25. Bintjes gewone ƒ0,36 - ƒ0,40. Bildstar gewone 0.36 - ƒ0,37. Bildstar bonken ƒ0,35. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: vier honderd en zeven en zes- rig ton. HUN HA VEN DA G Meerkoet doet een rondje VAN HET (SDEDfREESCHE. J5IEP. NEERGEVALLEN EbOMMEH EN V.l'. NE.EK GESTOR-TE VLIEETUIGE-N. aUlKJkdOT. KJ O RJH-Z. E E. Vl_IEÜVtLD ...t/l DP^rMOMK N TIJDf-Nt DE DDPLLClt. \'^UL■, - la'ifr DDiIjK L. .VAN DER. Bok - ■Wr.'.;>T±5TP, .'a;^-T tl -SC HAAL 1 A IDDQÜ DuLIriCiDR-P Gtr.2 .3. ti- Schermbloemen langs het water Watertrappend op de wieken in het doolhof van prijskaartjes 'UAKEUkAni

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9