j eugd - hoekje KRABBENVANGERS vanTlroD^elen ©uteEnljOEk thp u e u T u Kanotochten in de Hollandse Biesbosch 0 l" r R f X e 1- i C r, i Vv A 9 van Oom Ko Juli-raadsel 1 Meer dan een miljoen schade en een enorme ravage bij grote brand die deel veiling verwoestte L R £- H K' U H L L E r 'A S A B \b Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 13 JULI 1990 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. GEUGC LUItnS Waarom zijn de luiers en de inlegkruisjes tegenwoordig niet zo mooi wit meer? Wor den ze soms van oud gebruikt materiaal gemaakt? Antwoord: Nee, het materiaal is gloed nieuw, maar het hagelwit bleken van koffiefilters, luiers, maandverband enz. enz. met dioxyne bleek enigszins scha delijk te zijn voor het milieu. Die stof wordt niet 'afgebroken' tussen het afval en kan dan via planten en dieren in onze voeding terechtkomen. Ter voorkoming van evt. narigheid zijn enkele grote fabrieken overgestapt op andere bleek- methoden. GESTnetPT GLAS Op de buitenzijde van de ramen ontstaan steeds meer witte strepen en niet van vogels. Hoe krijg ik die er af? Antwoord: Het regenwater zal kalk uit de voegen van de muren meespoelen. U kunt die vlekken verwijderen als u wat citroenblokjes haalt bij de drogist. Maak met een emmer lauwwarm water een oplossing van 4 a 5%. Doop een schone, zachte lap in dat water en veeg ermee van boven naar beneden over de stre pen. Daarna kunt u de ramen lappen. Lukt het niet ineens, dan kunt u wat meer citroenzuur gebruiken. yiJl VUIL Hoe kan ik een vuil geworden nagelvijltje weer schoon krijgen? Antwoord: Door plakband of een kle vende pleister op het vuile gedeelte te plakken en stevig aan te drukken. Als u dat er later weer aftrekt, blijft het meeste vuil aan de kleefstof plakken. Zonodig nog eens herhalen. DAK OMTVOGSlëN Met welke vloeistof moet je een rieten dak bespuiten om te voorkomen, dat de vogels het riet voor de nestbouw komen weg- plukken? Antwoord: Riet is een natuurprodukt en alles wat u er op spuit, komt de kwaliteit niet ten goede. Er is ooit een middeltje uitgevonden, waarvan de geur een aan tal vogels afstootte, maar dat was enigs zins giftig. Het werd o.a. gebruikt om allerlei zaaizaden voor hen oneetbaar te maken. Zoiets moet dus niet in de regen- ton of (ander) drinkwater voor mens of dier terechtkomen. Bovendien spoelen zulke middelen snel uit en dan blijft u spuiten ten koste van de rietlaag. Wan neer u een goed dak bezit, gelegd door een ervaren rietdekker, dan gaat dit gemiddeld zo'n dertig jaar mee. Die paar door vogels beschadigde plekken kunt u beter door de rietdekker laten repareren. Zwakke plaatsen, zoals die onder de schoorsteen, kunt u (laten) afdekken met gaas, waardoor de vogels het erg moeilijk krijgen om strootjes te pikken en ze liever elders nestmateriaal gaan zoeken. MOTTeNMYSTeRIS Tot mijn grote schrik zit een nieuw pakje, dat een halfjaar in de kast hing. al vol gaatjes. Motten zie ik nooit. Hoe kan dat? Antwoord: De motvlindertjes vliegen 's nachts en de vrouwtjes leggen meerma len per jaar reeksen eitjes op stoffen die keratine bevatten zoals wol, bont en tus sen veren van opgezette vogels. De lar ven van de kleermot zijn zo klein, dat ze tussen de draden van een weefsel kun nen kruipen. Die ziet u dus niet. Ze rui ken precies waar ze de lekkerste hapjes kunnen vinden. Vooral vette randen van kragen en vetvlekken laten zij zich goed smaken. Als u kledingstukken voor lange tijd opbergt, moet u die dus eerst goed wassen of chemisch laten reinigen. De mottenlarfjes bouwen cocons van woldraden en spinsels als ze zich dik en rond gegeten hebben en na twee tot zes weken komt daaruit een volwassen vlin dertje dat niet eet, maar wel eitjes gaat leggen als 't een vrouwtje is. Haal uw kle renkast leeg, klop alle kledingstukken, dekens, vachtjes, wollen kleedjes enz. buiten uit en zuig met de stofzuigerslang tot in alle hoeken en kieren. Doe de stof- zak gelijk weg. U hebt een sterk insecti cide tegen deze larven nodig, maar met één keer spuiten bent u niet klaar. Dat moet nu en dan worden herhaald, omdat u een aantal cocons en vooral eitjes niet bereikt als die in vloernaden of andere kieren verscholen zitten. Gezien de grote belangstelling in het afgelopen jaar worden er ook dit jaar weer speciaal voor leden van natuurmo numenten een aantal kano-excursies georganiseerd. Onder leiding van des kundige natuurgidsen kunt u op verken ning gaan in de prachtige natuur van de Hollandse Biesbosch. Vroege Vogel Kanotochten Deze vinden plaats op een aantal zater dagochtenden. Aanvang van de tocht is om 6.45 uur. De tocht duurt tot 9.00 uur. Kosten inclusief kanohuur zijn 10,- per persoon. Genieten van de intense rust, vermengd met de zo kenmerkende Biesboschgelui- den. Het ruisen van de wilgen, het gekabbel van het water, de zang van de blauwhorst. de fitis. de tjiftjaf, het win- terkoninkje, matkopmees en roodborst. Mogelijk wordt uw genieten op aange name wijze verstoord door het 'gekrijs' Beste jongens, meisjes en... ieder die dit leest Voor velen is de vakantie begonnen. Vorige week hadden we alvast een 'voor proefje', want toen ontbrak 'Jeugdboek'. De komende weken zal 'Jeugdboek' ook niet zo groot zijn, of... misschien wel eens ontbreken. Willen jullie wel weer 'iets extra's' maken? Daar zal nu toch wel wat tijd voor overschieten? Alles wat duidelijk in de krant te plaatsen is, is welkom! Doe je best... En... als je ver weg moet op vakantie, gedraag je dan als 'waardige jeugdboek- puzzelaars' hé? We hopen dat we aan het eind van de vakantie allen weer in gezondheid terug mogen zijn! De oogsttijd komt in zicht. We denken aan een geschiedenis in de Bijbel, die zich hoofdzakelijk afspeelt in de oogst tijd. In het land van de Bijbel is de oogst tijd trouwens vroeger als bij ons. Dit raadsel is gemaakt met gegevens uit het boek Ruth. Uit 34 lettergrepen moe ten 12 woorden gevormd worden. De beginletters van die woorden vormen weereen naam, die gegeven werd aan de hoofdpersoon van het boek Ruth. Hier volgen, om te beginnen, de 34 lettergrepen: al hem mach tens bed bon me ti beth moe tijd chil o we der oogst e jon ra e Ie sa el lech schoon ge li tar ger ma ten De twaalf woorden, die je ervan maken moet, passen in de volgende twaalf zinnen: 1. En hij mat zesgerst, en leide ze op haar. 2was de zoon van Boaz en Ruth. 3. De heeft mij grote bitterheid aangedaan. 4. Alzo gingen die beiden, totdat ze te kwamen. 5was de kleinzoon van Boaz en Ruth. 6was de echtgenoot van Naomi. 7. Ruth hield zich bij de maagden van Boaz, totdat de gerstenoogst en voleindigd waren. 8. En zijn naam worde vermaard in 9. Het is mij wel aangezegd alles, wat gij bij uwgedaan hebt. 10was de man van Orpa. 11. In de dagen, als de richters richtten, zo geschiedde het, dat erin het land was. 12. Als het nuwas, zeide Boaz tot haar: Komt hier bij en eet van het brood. Corina Melissant. In de vakantie zal het toch wel lukken, om wat eerder naar bed te gaan? Twee minuten voor twaalf, i.p.v. één minuut voor, of zo? Moet er in de vakantie ook nog gegymd worden, of gun je je ledematen dan rust? Co Melissant. Dat was een keurig netti Atari-freak-brief. Nog even, dan krijgen we alleen nog maar 'computer-post'. Wat betreft het 'oversmetten van het Atari-freak-zijn': Kan dat ook via de post? Na het lezen van je brief heb ik goed m'n handen gewassen. Dan hoefik toch niet bang te zijn voor 'oversmet ten'? Afijn... blijf jij je best maar doen. Nogmaals mijn komplimenten en ook de hartelijke groeten aan de rest van de familie. Tot slot Voorlopig hebben we volgende keer, bij gezondheid, nog brieven van Sjoukjea, Jaco en Aagje de Boer en een kort briefje van Elma Buscop. Misschien komen er nog een paar bij, maar voor deze keer is het voorlopig genoeg. Bij leven-en-welzijn tot volgende keer. van de blauwe reiger. Genieten ook van de over de smalle kreekjes hangende hoog opgeschoten kruiden, die zich weergaloos in het water spiegelen in het zonlicht. Genieten ook van de laatste ochtendne vels, bij flarden neergedaald boven de kreekjes en het polderlandschap. Glin sterende dauwdruppels in de hopelijk aanwezige ochtendzon. Al dit mooist behoort tot de mogelijkhe den voor deelnemers aan deze natuur kanotochten. De tocht voert door de kanokreken van de Kikvorsch of Otter, een ruig komplex van wilgenbos en griend in de omgeving van het Bezoe kerscentrum 'de Hollandse Biesbosch'. Alvorens de smalle kanokreken in te gaan wordt u vertrouwd gemaakt met de eerste beginselen van het kanoën. Ech ter het genieten van de natuur staat bij deze tochten voorop. U wordt dan ook begeleid door natuurgidsen die regel matig informatie geven over alles wat er te horen en/of te zien is. Avondkanotochten Voor uitslapers worden er ook in de avonduren nog tochten georganiseerd en wel elke Ie vrijdag en 3e donderdag van de maand. Een speciaal programma overzichten is bijgevoegd. Voor alle tochten dient u wel vooraf te reserveren. Zelf op pionierstocht Degenen die zelfstandig het gebied in willen trekken kunnen tussen 9.00 en 16.30 uur een boot huren bij het be zoekerscentrum. Men kan er terecht voor kano's, roeibo ten en (water)fietsen. Wel dient een gel- Ze lagen bij de Spuibak neer, drie jongens, heel gewoon. Men deed dat daar luel vaker, dus viel dat niet uit de toon. Het weer was mooi, de spui stond vol, en 't was vakantietijd. Ze waren op de krabbenvangst, zomaar, voor d'aardigheid. Ze lagen daarbij op hun buik, en dan net voor de sluis. Die liep daar onder door de dijk, een vierkant, stenen buis. En één van hen, die rekte maar, ('t was een gewaagde stunt) hij rekte almaar verder, en... kwam over 't dode punt. Hij plompte kop-voor 't water in. Dat was me een geplas! Maar ook een schrik, daar hij nog niet de zwemkunst meester was. Met moeite kreeg men hem eruit, en stond hij op de kant. Het water droop zijn kleren uit; hij had geducht het land. Nu dus naar huis, maar door het dorp, dat leek hem niet gezond. En bovendien, hij wist ook wat hem thuis te wachten stond. Men zou maar door de polder gaan, dat was niet zo riskant. Een eindje langs de zeedijk slechts, daar liep een dreef door 't land. Dat was het. Daar dus spoedig heen. En 't liep zover gesmeerd. Aan 't eind der dreefdaar was een hek, maar dat was pas geteerd! 't Was bovendien ook nog op slot, maar... men stond er eenmaal voor. Dus zat er nu niet anders op, dan maar er onder door. Het hek was hoog wel van de grond, dat was nog wel een bof. Maar daar 't zo'n droge zomer was, lag onder 't hek slechts stof. En dat met natte kleren aan... het was geen fraai gezicht. Zijn moeder was, begrijpelijk, er echt niet door gesticht. Stofzuigers toen nog niet hekend. 't Was mattenklopperswerk. Zijn moeder was, dat was bekend, daarin biezonder sterk. Dus was het eerst een flink pak slaag, toen dadelijk naar bed. Omdat men geen verschoning had! Daar moet wel op gelet! De haven echter, kaai en spui; het water trok zo aan... dat bijna ieder in zijn jeugd, 't weleens. heeft ondergaan! Arjaon van Herken dig legitimatiebewijs meegebracht te worden. Bovendien is het aan te bevelen tijdig te reserveren, aangezien het aantal boten beperkt is. Voor meer informatie en/of boekingen kunt u terecht bij het bezoekerscentrum 'de Hollandse Biesbosch' aan de Baan- hoekweg 53, 3313 LP te Dordrecht, tel. (078) 21 13 11. Het Bezoekerscentrum ligt ten oosten van Dordrecht, bereikbaar via de rond weg Dordrecht-Papenv'.echt, buslijn 4 richting Staart/Merwelanden of per fiets vanaf Dordrecht via de Wantijfietsbrug of vanuit Sliedrecht via de Baanhoek- fietsbrug. SINT ANNALAND Een grote brand in de coöperatieve vei ling aan de Langeweg, even buiten de bebouwde kom van Sint Annaland heeft zaterdagavond, tegen half zes, voor meer dan een miljoen gulden schade aangericht. Diverse voorraden aardap pelen, uien, bloemzaad en droogbloe men gingen daarbij verloren. Even na kwart over vijf werd de brand ontdekt. Het brandweerkorps van Sint Annaland, dat snel ter plaatse was, riep de hulp in van de korpsen Tholen, Sint Maartensdijk en Stavenisse. Alle in spanningen konden helaas niet verhin deren dat de achterzijde van de aard appel- en uienveiling, veelal droog- en opslagruimten, geheel uitbrandde. De rest van het gebouwenkomplex liep aan zienlijke schade op. De technische recherche moet nog een onderzoek instellen naar de oorzaak van de brand. De brandweer vermoedde zaterdagmorgen dat het vuur is ontstaan in één van de droogboxen, waar droog bloemen worden behandeld. Kortslui ting zou de oorzaak kunnen zijn. Ook over de schade wisten de woord voerders van de coöperatie weinig meer mee te delen dan da.t die meer dan een miljoen gulden zou belopen. We zullen deze week beginnen met oplossingen. Van vorige keer, maar ook van 4 weken geleden, dat waren we vorige keer helemaal vergeten. Eerest de oplossing van vorige keer: Voor deze week een puzzel die we gedeeltelijk overgenomen hebben uit een puzzelboekje, dus misschien komt het bekend voor. V] t f S L- r 'D N^ Tv 'T" ft r li 'U L L- De oplossing van de puzzel van de keer daarvoor luidt als volgt: 1. Abram 14. Naaman 2. Baal Berith 15. Onesiforus 3. Candacé 16. Pontius Pilatus 4. David 17. Quartus 5. Eden 18. Rabsaris 6. Filadelfia 19. Simson 7. Galgal 8. Haahastari 9. Illydkum 10. Jesaja 11. Karkor 12. Laël 13. Mahanaïm 20. Tabitha 21. Urbanus 22. Vervolgt 23. Wontkwamen 24. Xerxes 25. IJdelheid der ijdelheden 26. Zamzummieten Waar leest u het? 1. Elia en de profeten van Baal (4) 2. Lofzang van Debora (3) 3. Huwelijk van Izak (3) 4. De drie jongelingen in de vurige oven (6) 5. Bekering van Saulus (1) 6. David en Goliath (5) 7. Instelling van het Pascha (4) 8. De herders en de engelen (4) 9. Mordechai beloond (6) 10. De Ninevieten bekeren zich (4) De nummers achter de vragen geven let ters uit de antwoorden aan. Deze letters vormen twee vrouwennamen uit de Bij bel. Wie zijn zij? Recept Voor een lekkere rijstmaaltijd kunnen we u dit recept zeker aanbevelen. Het is een champignon-ragoüt met asperges. U hebt nodig: 6 eieren 2 middelgrote uien wit van 1 prei 400 gr. champignons 50 gr. boter 49 gr. bloem Vi, 1 kippebouillon (tablet) Va 1 melk zout witte peper 3 eetlepels zure room 1 eeflepel citroensap ca. 300 g (blik)asperges 2 middelgrote tomaten (krul) peterselie 300 gr. rijst. U gaat als volgt te werk: Kook de eieren in 10 min. hard, laat ze schrikken, pel ze en laat ze afkoelen. Hak 4 eieren grof en snijd 2 eieren in plakken. Snipper de gepelde ui en de schoonge maakte prei. Borstel de champignons schoon of was ze kort onder koud water; snijd grote exemplaren door en houd een paar kleine achter om te gameren. Verhit de boter en bak hierin de cham pignons om en om goudbruin in ±8 min. Neem ze uit de pan en laat ze uitlekken. Doe de gehakte ui en prei in het over gebleven bakvet en fruit alles in enkele min. goudgeel. Strooi er de bloem over en bak dit al roerende mee. Vermeng de bouillon met de melk en voeg dit al roerende scheutje voor scheutje toe aan de uimassa. Laat ±5 min. zachtjes pruttelen. Breng op smaak met zout, peper, zure room en citroensap. Snijd de uitgelekte asperges in stuk ken en houd enkele punten apart voor de garnering. Voeg de asperges, champignons en gehakte eiren toe aan de saus en ver warm de ragout op laag vuur door. Voeg in stukjes gesneden, ontvelde tomaten toe en breng nog eenmaal aan de kook. Doe het geheel over in een verwarmde schaal en garneer met de plakjes ei, champignons, asperges en een toefje peterselie. Geef er drooggekookte (peterselie) rijst bij (en evt. een gekoelde witte wijn). Eet u smakelijk! Tot slot wensen we u een goede weekwisseling en bij leven en welzijn tot volgende keer. Tante Nel IS Komolete woninoinrichtina Oortqensplaat -----?J 01873-1437 'i |V^ ■ft - V 1" ft --T- r- ft 'T -e 1 [y f' i C- 1 v' 1 1 i t t "-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 6