EHIVI1DEf1-mEmi/5 NIEUWE CD's l! Oarlagstijd (3) NIEUWS Belofte raadslid Van Houwelingen niet ongeldig uit de kerken Wat hangt U boven het hoofd? Het psalterium in Europa van de Middeleeuwen tot heden Fa. B. van Eek Zn. Lezing met dia's en muziekvoorbeelden Nelly van Ree Bernard Geïllustreerd met dia's en muziek voorbeelden zal Nelly van Ree Ber nard op zaterdag 7 juli a.s., in de Toren van Goedereede, vertellen over geschiedenis, bouw en toepas sing van het snaarinstrument: PSAL TERIUM, dat in de loop der eeuwen in verschillende vormen heeft be staan en speciaal tijdens de Midde leeuwen een grote bloei beleefde. Na die periode zijn een aantal soorten in onbruik geraakt, andere echter heb ben zich tot op heden verder ont wikkeld. Hopelijk is met het antwoord van de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mevr. De Graaff-Nauta het laatste woord gesproken over de afwijkende formulering waarmee het Dirkslandse raadslid Van Hou welingen z'n afgelegde belofte be krachtigde. Mevr. De Graaff heeft dezer dagen geantwoord op de vra gen die de kamerleden v.d. Berg (SGP) en v.d. Burg (CDA) haar over dit gebeuren hadden gesteld. Baby Broderie Boetiekjes T.V.-WISSEUN6 KANKStt-tNFOHMATtE PAAROeMPOKTeH OLA-LA 6RieKS VUUR 3e Blad VRIJDAG 6 JULI 1990 No. 5914 De Rotterdamse firma Lindenberg Boe ken Muziek bracht onlangs weer twee nieuwe compact discs op de markt. Als LBCD15 verscheen 8 juni j.l. een produktie onder de titel „Arp Snitger in Groningen - Het orgel in de Der Aa- kerk te Groningen". Musici op deze orgel-cd zijn de organisten Stef Tuinstra en Bernard Winsemius, beiden bekend als experts op het gebied van de uitvoe ringspraktijk van met name oude muziek. De orgelgeschiedenis van de Der Aa- kerk te Groningen is een enigszins gecompliceerde. Het orgel dat Arp Snit ger in de jaren 1694-1697 voor deze kerk bouwde was niet het eerste. In 1671 ging het vorige orgel door blikseminslag ver loren. Het Schnitgerorgel moet een zeer fraai instrument zijn geweest, het groot ste dat hij in Nederland heeft geplaatst. Het telde veertig stemmen. Helaas ging door instorting van de toren ook dit orgel verloren (1710). Pogingen om tot de bouw van een nieuw orgel te komen (1717,1781) mislukten. Als gevolg van de gelijkschakeling van de religies stelde in 1814 Koning Willem I het orgel van de Academie-kerk beschikbaar voor de Der Aa-kerk. Het betreft hier wederom een fraai Schnitger-orgel (1702), met 32 stemmen. Helaas kwam dit orgel (zoals zovele historische orgels) niet zonder wijzigingen door de tijd heen. Vergrotin gen, ombouw, ze kenmerken de geschie denis van dit instrument (1830, 1857 en oiok in de 20e eeuw). De orgelmakers Gebr. Reil voerden in 1989-1990 een hermontage van het instrument uit, nadat het in 1977 was gedemonteerd. Deze hermontage is ze ker geen restauratie of reconstructie te noemen, maar slechts herstel van de his torisch gegroeide situatie. Een eventuele restauratie zal vooreerst niet plaatsvin den. De besluitvorming hiertoe moet immers zo zorgvuldig mogelijk geno men worden. Als gevolg hiervan hoort u op deze cd zeker niet een pur. Schnitger-orgel of het resultaat van een opzienbarende restau ratie (zoals bijv. in de zeer nabij gelegen Marinikerk!), maar een orgel met pijp werk uit vier eeuwen. Toch is een duide lijke kern oud pijpwerk aanwezig (m.n. rugwerk en pedaal). Alleen al vanwege het orgelbouwkun- dige aspekt is deze cd mijns inziens zeer belangrijk. Beide organisten presente ren het orgel in muziek van Tunder, Lübeck, Hanff, Pachelbel, Bach en de onlangs overleden organist Klaas Bolt, die als adviseur bij de hermontage betrokken was. Beide musici geven een waardevol, representatief beeld van dit, uit historisch oogpunt, zeer belangwek kend instrument. Voor de lezers van het RD: zie muziek- pagina, editie 29 juni j.l. N.a.v. „Arp Schnitger in Groningëli - Het orgel in de Der Aa-kerk te Groningen". Lindenberg Boeken Muziek. Prijs 42,50. In Nederland leven miljoenen mensen letterlijk 'onder de pannen'. De Romei nen bakten reeds rond het begin van onze jaartelling de eerste dakpannen. Na 1300 kwam deze vorm van dakbe dekking opnieuw in de belangstelling en tegenwoordig li'ggen er dakpannen op 60 procent van de circa 4 miljoen wonin gen die ons land telt. Ongeveer 50 pro cent hiervan zijn gebakken 'keramische' pannen en juist hiervoor hebben een aantal mensen in ons land een grote his torische belangstelling. Sinds 19 mei van dit jaar zijn wij ver enigd in de Studiegroep 'historisch onder zoek grof keramische industrie'. De ver schillende leden van deze studiegroep beschikken reeds over honderden kera mische dakpannen en hulpstukken in alle kmogelijke soorten en kleuren en uit alle delen van het land en daar bui ten. Ook beschikken zij over veel docu mentatiemateriaal, foto's, tekeningen en aktes maar ook mallen en zelfs machi nes. Het uiteindelijke doel van de studie groep is om veel van deze historische gegevens en materialen in bijvoorbeeld een oude steen- of pannenfabriek onder te brengen en ze zo voor het nageslacht te bewaren. Omdat er echter nog veel ontbreek of onbekend is zouden zij het bijzonder op prijs stellen wanneer u hen gegevens stuurt van vroegere of huidige steen- en dakpannenfabrieken en van oude pan den waarop bijvoorbeeld speciale dak pannen zijn verwerkt. Het gaat hierbij vooral om de nog voorokmende oude pannensoorten zoals de 'Oegstgeester- pan', de 'Friese pannen', de 'Lucas IJs- brandszpan' en de 'Hamerpan', waarbij vooral hulpstukken van deze pannen de bijzondere aandacht hebben. Het is de bedoeling om deze oude panden in een 'pannendatabank' onder te brengen omdat veel zeldzaam materiaal nu nog bij sloop of renovatie verloren gaat. Een geheel andere cd is LBCD14: „Johann Th. Lemckert aan de drie orgels van de Grote of St. Laurenskerk Rotterdam." Op 30 april j.l. (Koningin nedag) werd het eerste exemplaar van deze cd tijdens een officiële bijeenkomst in de Laurenskerk overhandigd aan minister-president Lubbers. De Laurensorganist voert op deze cd een programma uit, dat velen zal aan spreken. Uit het programma blijkt dui delijk een wat meer populaire oriënatie dan de Der Aa-kerk cd, wat onverlet laat dat hier sprake is van een hoog niveau van musiceren. Het programma is opgenomen rond alle drie de orgels die zich in de Laurenskerk bevinden. Organist Lemckert voert op het 8-stems koororgel (Marcussen, 1962) de Fantasie in d van Mozart en de varia ties uit het slotdeel van Sonate V van Carl Philipp Emanuel Bach uit. Fraai (wellicht iets te?) beheerst uitgevoerd op een heel mooi neo-barok orgeltje dat m.i. nèt die flexibiliteit in de klank mist die voor met name de muziek uit de tweede helft van de 18e eeuw nodig is. Op het transeptorgel horen we de zes zogenaamde „Schübler"-koralen van Johann Sebastian Bach, evenals het ConcertodelSignorVivaldi van Johann Gottfried Walther. Het transeptorgel (Marcussen, 1959) is één der meest toon aangevende instrumenten geweest voor de orgelbouw van met name de zestiger jaren. Voor de vertolking van deze muziek bezit het veel fraaie combinatie mogelijkheden. Zowel de Bachkoralen als het feestelijke Concerto worden op fraaie wijze vertolkt. Persoonlijk heb ik wel detailkritiek op m.n. registraties (b.v. de vreemde combinatie met Quist 1 1/3 in het derde Bachkoraal), maar er zijn overigens zeer fraaie vertolkingen te horen, al had het voor mij alles iets „spielfreudiger" gekund. Heel duidelijk blijkt op deze cd dat Lemckert gespecialiseerd is in het ver tolken van het romantische en moderne repertoire. Bezonken en intensief wordt Sonate VI (de bekende variaties over het „Gebed des Heeren", plus fuga en finale) van Mendelssohn vertolkt op het majestueuze hoofdorgel (Marcussen, 1973). Voor de vertolking van deze muziek is dit orgel m.i. optimaal ge schikt. Imponerend is het gebruik van de unieke Bazuin 32' aan het slot Van de laatste koraalvariatie. Eerlijkheidshalve moet ik zeggen dat ik het gebmik van de kwartcymbel (bovenwerk) in dezelfde variatie uitermate storend vind. De zeer hoge dissonantie, bovendien gekoppeld op het pedaal, lijkt mij voor dit genre niet passend. Overigens een zeer fraaie vertolking! De cd sluit af met het galante allegro cantabile uit de vijfde Symfonie van Widor, zeer fraai en karaktervol uitge voerd, en de bekende Litanies van Jehan AJain. Voor laatstgenoemd werk wordt het chamadewerk (horizontale trompe- tregisters in Spaans barokke trant) uit de kast gehaald. Het effekt dat hiervan uit gaat is overweldigend en m.i. zeer in overeenstemming met het indringend karakter van het recitatief Al met al: een zeer interessante, aantrek kelijke cd voor een groot publiek. Mijn detailkritiek wil niet anders dan als mar ginale aanmerking zijn. Beide besproken cd's zijn kwalitatief hoogstaande produkties, opnametech- nisch zeer goed, vergezeld van een fraai verzorgd en zeer uitvoerig booklet met werkelijke alle relevante informatie (beschrijvingen van gebouwen en or gels, van de uitgevoerde werken, de gebruikte registraties en curricula vitae van de executanten). N.a.v. „Johann Th. Lemckert aan de drie orgels van de Grote of Sint Laurenskerk Rotterdam". Linden berg Boeken Muziek. Prijs 42,50. Middeihamis Paul Kieviet -^sss^^ Westdijk 33-56 Middeihamis Vel. 01870-3035-2060 /Fietsen, brommers, reparatie Bewoners van een woning, bedekt met oude en speciale pannen worden ver zocht het adres van dit pand waarvan u denkt dat er 'iets bijzonders' op ligt eventueel met een foto van het dak en een beschrijving van de dakpannen te sturen naar het secretariaat van de groep. Het is natuurlijk ook mogelijk dat men persoonlijk geïnteresseerd is in het werk van de studiegroep. Ook dan wordt men verzoéht ,om kontakt op te nemen met: Het secretariaat van de Studiegroep 'his torisch onderzoek grof keramische indus trie'. Postbus 20, 4284 ZG Rijswijk (N-Br.). Na 18.00 uur ook telefonisch bereikbaar op: (01833) 19 06. Zaterdag 7 juli 1990, aanvang 20.00 uur Toren Goedereede Nelly van Ree Bernard - die in 1945 in Barcelona haar pianodiploma behaal de, in 1949 in Amsterdam haar studie binnenhuisarchitectuur afsloot en later clavecimbel studeerde bij Jaap Spigt in Amsterdam en Hondoestaanse muziek aan de Banaras Hindu University in India - is zich vanaf 1975 speciaal gaan toeleggen op de reconstructie van oude verloren gegane instrumenten en hun bespeling. Zij ging toen de in de binnen huisarchitectuur toegepaste ontwerp- en tekentechnieken combineren met de muziek en zo ontstonden geleidelijk aan - in 10 jaar tijd - met behulp van oude afbeeldingen en teksten, de 'reconstruc ties' van zowel heel vroege clavicliordjes als van de vandaag te behandelenpsa/te- ria. welke zij in de afgelopen jaren, al dan niet gecombineerd met tentoonstel lingen, in diverse europese en buiteneu- ropese landen demonstreerde. De ver schillende gegevens rondom deze instrumenten, alsook de gerecon strueerde speelmanieren legde zij vast in publicaties en geluidsopnames. Tijdens de lezing, die om 20.00 uur begint, zal men via afbeeldingen kennis kunnen maken met deze serie 'herbo ren' psalteria en via opnames de ver schillende klankkleuren kunnen be luisteren. Als slotdeel van deze presentatie zal Nelly van Ree Bernard de citara 'life' bespelen, een psalterium gerecon strueerd naar een miniatuur uit de 13e eeuwse bundel der Cantigas de Santa Maria (Marialiederen) van de Spaanse koning Alfonso X de Wijze. De staatssecretaris laat weten dat de door dhr. Van Houwelingen gebezigde toevoeging aan de belofte de gedane bevestiging niet ongeldig heeft gemaakt; anders zou dat zijn wanneer moest wor den getwijfeld aan de oprechtheid van de betrokkene. Mevr. De Graaff beves tigt dat afwijking van het voorgeschre ven formulier voor de eed, de belofte of de vestiging in strijd is met de Wet „Vorm van de eed", tenzij de betrokkene die afwijking aan zijn godsdienstige gezindheid ontleent. Dhr. Van Houwe lingen heeft verklaard vanuit zijn ge loofsovertuiging te hebben gehandeld. Die overtuiging belette hem de eed af te leggen, maar wel hechtte dhr. Van Hou welingen aan de bede om hulp en sprak de daartoe strekkende formulering „Zo waarlijk helpe mij God Almachtig" ook uit. Die toevoeging heeft naar de beoor deling van de staatssecretaris niet tot ongeldigheid van de gedane belofte geleid. Was 't ver na middernacht geworden, dan hoorde men weer zwaar geronk, dat deze keer niet uit het oosten, maar nu vanuit het westen klonk. Dat waren zij, die wederkeerden. Aanmerk'lijk minder in getal. Want luchtafweer en de Royal Air Force, die brachten veel van hen ten val. Dat was in d' eerste oorlogsjaren. Maar daarna keerde snel de kans. Was eerst de Luftwajf in de wolken.... die werd nu snel meer minder mans! Werd Londen wel zeer zwaar getroffen, veel steden daar „gecoventrierd"... en vloeide daar het bloed in stromen.... de R.A.F. had toch gezegevierd. Op 't platteland ging 't leven verder, alsof er hier geen oorlog was. Te zeggen dat w' er niets van merkten, dat is voorwaar wel al te kras. De Tommy's werden nu brutaler; dan ging de Flak geducht tekeer. Er viel zo nu en dan een vliegtuig, soms vielen er ook scherven neer. De levensmiddelen steeds schraler; de massa werd geëxporteerd. Restanten die er achterbleven, die werden gedistribueerd. En „schraalhans" werd nu keukenmeester. De riem moest strakker aangehaald. Want peterolie, vet en boter. ze werden meer en meer verschraald. Al spoedig volgden grutterswaren, en ook het vlees ging op de bon. Met thee en koffie, veel gedronken, wat nu maar mondjesmaat meer kon. Het „Herrenvolk" dronk onze koffie. Wij kregen spoedig surrogaat. De thee was echter niet te drinken, de koffie smaakte lang niet kwaad. Men ging de melk distribueren. Gas en elektrisch op rantsoen. Elektrisch was voor ons bezwarend, maar gas, dat kenden wij niet, toen! Het was hier nog wel vol te houden, want velen op het platteland, (al waren dat vanzelf niet allen) hadden wel wat achter de hand. Er was nog kool en maanzaadolie; een visje kregen we uit 't stal; en uit de Grevelingen, mossels, en krukels lagen langs de wal. Haast iedereen had wel een tuintje, en velen zelfs een „lapje" land. De aardappels en groente hadden de meesten zomaar bij de hand. Men greep nog niet naar mensenlevens... hoewel, het was slechts een begin.... De duitse herders immers zetten, al gauw de jacht op Joden in! Arjaon van Herken NED. HERV. KERK Beroepen te Renswoude P. Molenaar te Zalk en Veecaten; te Capelle aan den IJssel (toez.) P. Koeman te Woudenberg (part time); te Heemse H. van Meerveld te Rockanje; te Sellingen J.L. Ravesloot te Westerhaar; te Amstelveen-Buitenvel- dert (nieuwe pred.plaats) J. Maas te Zette-Andelst. Aangenomen naar Zuid-Beijerland J. van Popering te Windesheim, die bedankte voor Ooste lijk Flevoland. Bedankt voor Kockengen A. Langerak te Oude- water; voor Langerak H. Russcher, kand. te Urk; voor Wageningen (toez.) drs. A. de Reuver te Delft; voor Wezep H. Harkema te Onstwedde. Toegelaten tot de evangeliebediening R. Brouwer, van Herwijnenplantsoen 152, 3431 VM Nieuwegein, tel. 03402- 41762. Beroepbaar C.K. Rog-Pronk, Gevert Deynootstraat 102, 2586 HW 's-Gravenhage, tel. 070- 3522623. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar M. van Duin, Bosplein 41,2224 GC Kat wijk aan den Rijn, tel. 01718-71258; H. de Jong, Wijdauplantsoen 5,4337 VJ Middelburg, tel. 01180-14101. GEREF. KERKEN Beroepen te Bergum T.A. Huttenga te Zwaag- westeinde. Aangenomen naar Velsen M. de Kievit te Hardegarijp; naar Bovensmilde (beiden part-time) drs. P. Wattel en drs. W.C. Wattel-de Heer, kand. te Amsterdam. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Heemse M.J.C. Blok te Apeldoorn; te Enschede-Noord voor de miss, dienst te Irian Jaya J.R. Visser te Urk; te Frane- ker-Sexbierum i.s.m. Arum J. Schoema- ker, kand. te Kampen. Bedankt voor Zuidlaren (tweede pred.plaats) Jt. Janssen te Almelo (verbeterd bericht); voor Hoogkerk (Gr.) J.W. van der Jagt te Emmeloord. Beroepbaarstelling drs. A. Buursema, Sylvenne 25, 9951 JJ Winsum, tel. 05951-3644. CHR. GEREF KERKEN Bedankt voor Harderwijk-Zeewolde P.D.J. Buijs te Zwaagwesteinde. GEREF GEMEENTEN Beroepen te Hilversum P. Blok te Kootwijker- broek; te Woerden P. Honkoop te Kam pen; te Wolphaartsdijk A Bac te Bode graven; te Aagtekerke J.J. van Eckeveld te Zeist; te Aalst R. Boogaard te Leider dorp; te Boskoop C. Harinck te Oostka- pelle; te Scherpenzeel J. Koster te Dirksland. Bedankt voor Alblasserdam E. Venema te Elspeet; voor Drachten, Middeihamis en Sint Catharines G. Mouw te Gene muiden; voor Sint Annaland M. Mon- dria te Waardenburg; voor Ouddorp i.c.m. Melissant en Leerdam P. Blok te Kootwijkerbroek. GEREF GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Rhenen J. Roos te Chiüiwack (Can.). voor kleding, kussens en kado's Oranjestraat 8, Sommclsdijk Tel. (01870) 52 71 '■/.'^■r?'- Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middeihamis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. Met het oog op de inschrijving voor be paalde cursussen wil ik even zeker weten, hoe onze omroepen hun uitzendavonden nu hebben verdeeld. Laatst kwam er weer een wijziging in hun plannen, geloof ik. Antwoord: Op maandag 1 oktober be gint het nieuwe zendschema met de NCRV op Nederiand 2. De AVRO blijft op Nederland 1. Op dinsdag verschijnt de VARA op Ned. 1 en Veronica op Ned. 2. Op woensdag ziet u de KRO op 1 en de TROS op 2. Op donderdag is de beurt aan de E.O. op Ned. 1 en Veronica op Ned. 2. Vrijdag is de NCRV op 1 en de TROS op 2. Zaterdag de VARA op 1 en de AVRO op 2 en zondag komt de KRO op 1, maar blijft de VPRO op 2. Neder land 3 krijgt een nieuw rooster van NOS en kleine zendgemachtigden. Er moet een telefoonlijn bestaan, waar je allerlei vragen over kanker kunt stellen. Welk nummer moet ik dan draaien? Antwoord: Dat is een gratis nummer van Ned. Kankerbestrijding en Konin gin Wilhelminafonds voor hulp en informatie: (06) 022 66 22. Bestaat er een medisch handboek voor paarden bezitters? Antwoord: Ja, het 'Handboek Paarden- verzorging' van Chris May bevat een uit voerige medische vraagbaak met ad viezen. Het is een uitgave van Zomer Keuning uit 1988, ISBN 9021009781, ver krijgbaar bij de boekhandel. Ik kreeg een stapel girobiljetten met het ver zoek om elke maand 'één OLA in te zen den Wat is nou weer een 'OLA Antwoord: O.L.A. betekent: optisch lees baar acceptgirobiljet. Een laser-straal leest bedrag, naam en nummers als u hiermee betaalt. Leg daarna de rest van het stapeltje maar gauw terug in de OLA-la. In een oud boek las ik over 'een zee vol vlammenwaarmee de Byzantijnse keizers van 700 na Chr tot in de Middeleeuwen de aanvallen van Perzen en Turken afsloegen, en over 'Grieks vuur' dat aan hun schepen bleef kleven tijdens de strijd. Wat was dat voor drijvend vuur? Antwoord: Het juiste recept is nooit teruggevonden, maar verhalen in Ro meinse en Griekse geschriften wijzen er op, dat men in Byzantium (het Oostro- meinse Rijk) al vele eeuwen aardolie kende en er zelfs badhuizen mee ver warmd werden. Alexander de Grote zag in 330 al in Perzië, hoe met een vet mengsel van olie, pek en zwavel brand kon worden gesticht. Er was ook sprake van een bruikbare lampolie. Omstreeks het jaar 680 kregen de Byzantijnen de beschikking over een veel effektiever destillaat van aardolie, dat waarschijn lijk salpeter bevatte, zodat het vuur niet meer door afsluiting van de lucht kon worden gedoofd. Verder kan een hars soort ertoe hebben bijgedragen, dat het op zee drijvende brandende mengsel aan de scheepsrompen van de vijand bleef vastkleven. Als uitvinder van dit Griekse vuur wordt wel een Kallinikos genoemd, die uit Syrië naar Byzantium vluchtte en de keizer ermee 'uit de brand' hielp, toen de hoofdstad Con- stantinopel (nu Instanboel) tegen de herhaalde Islamietische aanvallen van uit Azië verdedigd moest worden. Er zijn toen speciale schepen uitgerust met handpompen van brons, die waren ver sierd met koppen van leeuwen en tijgers met wijd opengesperde kaken, waaruit de brandende vloeistof spoot. Het By zantijnse,Rijk is er tot in de Middeleeu wen mee verdedigd, want terugkerende kruisvaarders vertelden dat het 'Grieks vuur' te land en ter zee gebruikt werd. Helaas hebben deze ridders uit west- Europa na de verovering van Constanti- nopel op 12 april 1204 en de installatie van een graaf van Vlaanderen als keizer aldaar, het recept niet van de Byzan tijnse christenen cadeau gekregen, met als gevolg dat de stad op 29 mei 1453 bezweek onder een nieuwe Turkse storm loop, die daarna de gehele Balkan over spoelde. De Britse admiraliteit kende deze verhalen ook. Toen in de tweede wereldoorlog een Duitse invasie dreig de, werd langs een deel van de Engelse kust een verdedigingssysteem gebouwd, dat brandende olie uit buizen op zee kon spuiten. Dat 'Britse vuur' bleef ongebruikt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9