EiüvriDEn-niEuws I.A.C. Middelharnis organiseert in juli ianciscliap-schilderweelcends 'HET BEERTJE' Overdenking Met 'n goede veriiuizer kunt u rustig gaan slapen Opleidingen voor werkzoeicenden in de Bouwnijverheid Aktie voor Poolse patientjes: uit de Heilige Schrift flakkee expresse bv Verloren vistuig geborgen Jan Knape Mzn. Tijdens elk van de volgende Juli- weekends (de vrijdagen zaterda gen 13 en 14, 20 en 21 en 27 en 28 juli) organiseert het I.A.C., het International Art Centre te Middel harnis landschap-schilderweek-ends die voor ieder die van schilderen houdt bijzonder interessant en leer zaam zullen zijn, zowel voor begin ners tekenen, beginners aquarel als voor gevorderden aquarel, de 3 cate gorieën aan wie de schilderweek- ends veel te bieden hebben. Beginners tekenen Beginners aquarel Gevorderden aquarel hypotheek Qj] op maat... Makelaar Tamboer Baby Broderie Boetiekjes De adeldom van de bedelstaf VERVOLGVERHAAL Zijn rentmeesters onzer goederen... Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad VRIJDAG 6 JULI 1990 No. 5914 Deze groep mensen heeft nog nooit gete kend of geschilderd in een landschap (velen zien er tegen op om de eerste stap over de drempel van een schilderatelier te zetten om daar voor het eerst teken-, of schilderles te nemen, maar iedereen die wil kan leren tekenen en schilderen). Voor die mensen is dit de kans om gedu rende 2 volle dagen de basisvaardighe den landschap tekenen/schilderen aan te leren. U leert de compositie te bepa len, snel een schets op zetten, licht/don ker verdeling maken en het geheel naar de horizon toe te vergrijzen om de nodige diepte in het werk te krijgen. Deze groep mensen kunnen moeiteloos een landschap opzetten, maken geen fouten meer in verhoudingen en kennen de kleurenleer. Zij hebben dit d.m.v. olieverf of plak kaatverf meerdere malen geoefend en weten direct de juiste kleuren te mengen. Voor deze mensen is de aquarel tech niek echter nog nieuw. U leert dan hoe een aquarel opgezet moet worden en leert de diverse technie ken direct toe te passen. U heeft al vaker geaquarelleerd, ook in het landschap, en wilt deze techniek graag verder uitbouwen. Het perfectio neren van de vergrijzing, het uitsparen van de lichte'tonen, het detailleren van de voorgrond. U gaat werken op een wat groter formaat, min. 40x50 cm. en pro beert het effekt van verschillende papier soorten uit. Uw opzet wordt zeker en Uw kleurgebruik 'des aquarels'. De teken en aquarel techniek is uiter mate geschikt om tijdens vakanties of de spaarzame vrije uurtjes zonder veel rompslomp te kunnen toepassen, om snel een indruk te geven van het land schap. Binnen 2 uur is de aquarel af en droog en dus ook makkelijk mee te nemen, in tegenstelling tot een olieverf schilderij dat meestal dagen moet dro gen voordat het vervoerd kan worden. Schroomt u niet om telefonisch of in de galerie informatie te vragen (ook over de andere cursussen). Bij inschrijving dient het cursusgeld te worden voldaan en zijn er geheel vrijblijvend starters pak ketten tekenen/aquarelleren tegen sterk gereduceerde prijzen te verkrijgen, u wordt dan ook geïnformeerd over wat u nodig heeft. kritisch selekteren NVM, Tel. 01870-3477 Kosten verbonden aan deze week-ends: 150,- p.p. 1 dag 85,- p.p.) (excl. mate riaal, incl. koffie/thee). Tijd: 9.30-16.30 uur). Tot ziens in het Flakkeese landschap, Suzan van den Bosch. Voor inlichtingen en aanmelden: lAC, Ring 40 3241 CS Middelharnis Telefoon (01870) 71 55 voor kleding, kussens en kado 's Oranjestraat 8, Sommelsdijk Tel. (01870) 52 71 De Arbeidsbureaus binnen het werkge bied van de Zuid-Hollandse Eilanden starten in oktober 1990 met opleidingen voor werkzoekenden in de bouwnijver heid. Het betreft hier opleidingen waar bij de praktijk centraal staat. Zij zullen worden gegeven op de Technische Cen tra voor Vakopleiding te Rotterdam en Schiedam. De duur van de opleidingen varieert van 3 tot 7 maanden, afhankelijk van de gekozen richting, te weten Metselaars, Stucadoors en Timmerlieden (nieuw bouw). Het eindniveau van de opleidingen ligt op het praktijkniveau van het pri maire leerlingwezen. Het arbeidsmarktperspektief na afloop van de opleiding is uitstekend te noe men. De vraag naar gediplomeerde vak lieden in de sektor overtreft al geruime tijd het aanbod. Bent u werkzoekend, tussen de 18 en 40 jaar, hebt u een goede gezondheid en interesse in een baan in de bouwnijver heid, neem dan persoonlijk kontakt op met één van de medewerkers van het informatiecentrum van de Arbeidsbu reaus voor verdere informatie. Dit kan elke werkdag van 08.30 tot 12.30 uur. In verband met de toelatingsprocedure wordt geadviseerd zo snel mogelijk te reageren. De doos rammelde nog. Er moest nog opvulpapier bij. En toen lag daar dat beertje eenzaam op de paktafel. Het was van niemand meer. Het paste precies in de doos, die rammelde nu niet meer. Nu ging het op reis in een doos met medicijnen naar een ziekenhuis in Polen, vlak bij Rusland. Daar zagen ze het beertje en vonden het lief En dat was het ook. Het heeft nu meer dan één baasje, want het is terechtgekomen op een kin derzaal in het ziekenhuis. Het wordt geknuffeld en vertroeteld. Maar soms knijpen ze het. Waarom? Dan willen kleine handjes het beestje niet loslaten. Want het moet elke avond in een ander bedje slapen, bij een ander kind. Er zijn zoveel kinderen die het lief vinden. En er is maar één beertje. Een fabeltje? Nee, een waar verhaal uit een Pools ziekenhuis in 1990. Een kind in een ziekenhuis is vaak verdrietig. Vooral in Polen. Veel minder bezoek dan in Holland. Geen speelgoed. De opbrengst van de kollekte voor Polen was boven verwachting. De kosten van medische apparatuur ook. Van ons budget kan geen geld voor speelgoed af Als we eind augustus 1990 dit alles gaan brengen zouden we graag wat speelgoed meegeven voor de kinderafdelingen. Ook iets voor elk kind, dat er dan verblijft. We doen dan weer een beroep op de Flakkeese bevolking. We zullen deze aktie 'Beertje' noemen. We zoeken goed, d.w.z. heel en schoon speelgoed. Het moet wasbaar of afwas- baar zijn. Blokken, Lego, knuffeldieren, puzzels (houten), autootjes enz. Kortom speelgoed voor 0-16 jaar. Wie heeft er teddy-bont? Wie kan zo n knuf felbeest maken? Neem dan kontakt op met een van de volgende adressen: Stellendam: mevr. M. Lokkertelefoon (01879) 17 85 Dirksland: mevr. B. Geelhoedtelefoon (01877) 15 61 Middelharnis: mevr. G. Vroegindeweijtelefoon (01870) 39 38 OudeTonge: mevr. C. van Dijktelefoon (01874) 18 24 U kunt ook speelgoed brengen bij de bekende inlever-adressen. (wordt vervolgd) „Zalig zijn de armen van geest: want hunner is het koninkrijk der hemelen (Matth. 5:3) Deze woorden van de Zaligmaker staan haaks op onze menselijke gedachten en gevoelens. Naar óns besef komen vooral mensen die veel bezitten en in aanien staan in aanmerking om gelukkig gepre zen te worden. De Heere Jezus zegt ech ter dat niet de rijken, maar de armen welgelukzalig zijn! Daarbij moeten we dan meteen wel bedenken dat het hier gaat om een bijzonder soort armoede. In deze woorden worden niet zozeer men sen bedoeld die naar maatschappelijke maatstaven arm zijn en in tijdelijk opzicht gebrek lijden. Wie in een derge lijke situatie verkeert kan het zeker ont zaglijk moeilijk hebben, maar dat be tekent nog niet dat hij in geestelijk opzicht arm is. Bij de mensen waarnaar onze tekst verwijst moeten we ook niet denken aan wat wel genoemd wordt de armen aan geest: mensen die verstande lijk minder bedeeld zijn. Neen het gaat hier met nadruk over armen van geest. Wat zijn dat eigenlijk voor mensen? Wel, nu armoede raakt niet zozeer de buiten kant van hun leven, maar hun innerlijk. Letterlijk staat er in de oorspronkelijke tekst voor 'armen van geest' namelijk 'geestelijke bedelaars'. We zouden kun nen zeggen dat het hier gaat over men sen die in geestelijk opzicht tot de bedelstaf zijn gebracht. Nu is de meest opvallende trek van een bedelaar dat hij niets bezit: Hij is straatarm! De armoede is heel zijn leven gaan beheersen. ledere dag wordt hij aan zijn ellendige omstan digheden herinnerd en hij weet dat hij zal omkomen als hij de straat niet opgaat om zijn hand op te houden. Zo zijn er ook mensen die in geestelijk opzicht bedelaars geworden zijn, omdat ze hun innerlijke armoede gingen inle ven. Nu maakt de Schrift duidelijk dat ten diepste alle mensen straatarm zijn in Gods heilige ogen. Door de zonde zijn wij onze geestelijke rijkdommen kwijt geraakt en missen wij alles. Alleen... we zien dat van nature niet! We leven in de waan dat het er met ons in geestelijk opzicht zo slecht nog niet voorstaat. We zijn rijk en we verrijken ons steeds meer en het ontbreek ons aan niets... (Vgl. Opb. 3:17). Maar als Gods Geest in ons leven gaat werken, ontdekken we hoe arm we eigenlijk zijn. We gaan inzien dat we in Gods ogen alles missen. We komen aan de weet dat we in geestelijk opzicht niet maar aan een aantal dingen gebrek hebben, maar straatarm zijn. Wat gaan we dan missen, als we die armoede voelen? Onder andere geeste lijke wijsheid. We ontdekken dat we zo blind zijn voor God en voor Zijn koninkrijk. We bezitten geen echte ken nis van God, van onszelf en van Chris tus. We beseffen dat er bij ons geen mogelijkheden zijn om de blinde ogen van ons hart te openen. Daarom gaan we bedelen: Heere. open U mijn ogen; Leer mij wie Gij zijt. wie ik zelf ben en wie Christus is; Geef mij verstand met goddelijk licht bestraald...! Eén van de dingen die ons ontbreekt is bovendien: gerechtigheid. In het licht van de Schrift gaan we verstaan dat onze verhouding tot God verbroken is. We zien dat er tus sen de Heere en ons bergen van schuld staan en dat wij die schuld nooit kunnen betalen. Er blijft niets anders over dan om als een bedelaar te vragen: Heere, verzoen Gij de zware schuld, die mij met schrik vervult; Bewijs mij eens genade...! We gaan ook heiligheid missen. We ont dekken dat onze levensweg van onze vroegste jaren af niet overeenstemde met Gods geboden. We gaan inleven dat ons hart vol onreinheid is. We leren onze bedelaarshanden uitstrekken naar de Heere en smeken: Schep mij een rein hart, o God, en vernieuw in het binnen ste van mij een vaste geest! In één woord: We zijn God kwijt en dat gemist gaat branden in ons hart, omdat we voelen dat we God niet kunnen missen. Zo komen we op onze knieën terecht en bidden: O God, wees mij de zondaar genadig! Dit bidden wordt ook 'bedelen' ge noemd omdat een bedelaar geen recht heeft op een aalmoes. Hij is afhankelijk van de goedgeefsheid van voorbijgan gers en hij kan van geen enkele gave zeg gen dat hij die verdiend heeft. Zo is het ook met geestelijke bedelaars: Zij heb ben geen enkel bewijs van Gods gunst verdiend en gaan steeds meer inzien dat zij Zijn genade niet waard zijn. Het oor spronkelijke woord voor 'bedelaar' wijst ook in die richting. Het heeft namelijk ook de gevoelswaarde van iemand die zich schaamt. Het is immers bepaald geen eer om te bedelen! Zo buigt ook de geestelijke bedelaar beschaamd zijn knieën voor de troon van Gods genade. Hij voelt zich verbonden met de tolle naar in de gelijkenis, die zó beschroomd was dat hij zijn ogen niet durfde ophef fen naar de hemel (Vgl. Luk. 18:13). Zo iemand schaamt zich over zijn zonden en beseft dat hij geestelijk zo arm is en nergens recht op heeft... En tóch... zulke mensen noemt de Heere Jezus zalig! Neen, daar begrijpt de wereld niets van. Daar worden ze waar schijnlijk als beklagenswaardige dom pers beschouwd. Zulke bedelaars dur ven het zelf ook niet te geloven: Ik... zalig? Ik voel me alleen maar arm en ongelukkig! Toch zegt de Zaligmaker het: Zalig zijt ge, als ge als een geestelijke bedelaar uw hand moet ophouden! En daar blijft het niet bij; de Heere Jezus voegt er ook nog een belofte aan toe: ...want van hun is het koninkrijk der hemelen. Wat dat koninkrijk is? Het is het rijk waarin God koning is; Het rijk waarin banden van zonde en dood ver broken worden; Het rijk waarin gerech tigheid woont en verlossing te vinden is. Dat koninkrijk is neergedaald in Chris tus. In Hem heeft God Zijn rijk opge richt in deze gevallen wereld. In dat koninkrijk is geen armoede meer, alleen rijkdom. Waarin die rijkdom bestaat? In wijsheid, gerechtigheid en heiligma king, ja in een volkomen verlossing (Vgl. 1 Cor. 1:30). Deze onmetelijke schatten worden aan geestelijke bedelaars toege zegd. Zij beseffen dat zij arm zijn aan kennis en aan inzicht. Maar déze Ko ning belooft hen de ogen te openen en wijsheid te schenken in de dingen van Zijn koninkrijk. Zij erkennen dat zij de gerechtigheid missen. Hij laat echter zien dat er bij Hem een onuitputtelijke rijkdom is aan gerechtigheid, aan verge ving van zonde en schuld. Zij staan met legehanden, die bovendien nog bevlekt zijn, omdat zij geen heiligheid bezitten. Maar bij deze Koning is een volheid aan heilige woorden en werken, aan heilige gedachten en verlangens. Hij wil hun hart reinigen en hen leiden op de weg der heiligmaking. Ja, al de schatten van dit koninkrijk wil de Zaligmaker uit genade aan bedelaars schenken! Die zaligheid ontvangen zij niet pas in de toekomst. Neen, in dit leven wordt al iets van deze rijkdom ervaren, al zal de volle betekenis van deze zaligspreking pas in de eeuwigheid beleefd worden. Misschien zegt iemand: Die schatten ken ik niet, ook niet in beginsel. Ziet u dan uw armoede niet? Zou u dan niet gaan bedelen aan de troon van Zijn genade? In het koninkrijk van déze Koning is het niet verboden om te bede len. En Hij heeft het zelf gezegd dat Hij juist op armen en verslagenen van geest wil neerzien en op hen die voor Zijn Woord beven (Vgl. Jes. 66:2). Ja, mensen die zichzelf tot de bedelstaf brachten worden de edelen in Zijn koninkrijk! Wie is aan onze God gelijk. die armen opricht uit het slijk, nooddruftigen van elk verstoten goedgunstig ophejt uit het stof en hen verrijkt met eer en lof, naast prinsen plaatst en wereldgroten? A. Baars Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel, 01870-2188 A Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 fi Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 iP Wielsingel 24 3261 VJ Oud-BeijeHand Tel. 01860-13624 GOEDEREEDE De Noordzeekotter GO 42 Cornells Wil lem van rederij P. J. Bezuijen uit Oud- dorp verspeelde even ten Noorden van de Noord Hinder, zijn vistuig, doordat het bleef haken aan een daar liggend wrak. Dat was in de maand maart. De plek werd nauwkeurig gemarkeerd en op zaterdag 16 juni keerde de boomkot ter naar de plek terug, om te proberen het vistuig alsnog te bergen. Aan boord waren duikers van het duik- bedrijf gebrs. Muller uit Vlissingen en spoedig werd duidelijk dat het tuig haakte aan een reusachtig anker met een nog veel groter en langer ketting. Dankzij de nauwkeurige instrukties van de duiker kon het verloren gegane net en he tanker in een keer naar boven wor den gebracht. Het anker woog 5.000 kilo. De daaraan vast zittende ketting 22.000 kg. Dat vereiste wel het nodige geduld en een uitstekend vakmanschap. Het kom- plete ankergerei is binnen gebracht in de haven van Vlissingen en afgeleverd bij Smit Ankerbedrijf onderdeel van hel bergingsbedrijf Smit-Tak. ^■^■>^4■^■'f■**'^***'^**4■'^'^^■*^■'^'^>^*'^^■'^'^>^'^'^^■'i■'^'^4■'^^■'^^■'^^■^■4■>^'^^■^■^■'^'^^■'^*'f■'*■'^^■'^4■*'^** - 58 - „Ze lopen blindelings in het gevaar,,. Daarom is het goed als ze maar dicht bij huis blijven, nietwaar Frans,., dicht bij vader en moeder, jongen".,. Er kwam een weer een lange stilte- Eindelijk zei meester Van Doorn: „Als de jongens nu straks komen, dan gaan ze ook naardejuffrouw. Frans... Wilde je niet, datje met hen meekon?"... Daar keek Frans toch van op. De jongens gingen naar de juffrouw! En hij begreep wel wat ze daar gingen doen nu meester dat zo zei. Hij knikte haastig, dat hij graag mee zou gaan... „Maar dat gaat nu eenmaal niet", berustte mees ter, en meester Van Driel vond: „Wat in het vat is, dat verzuurd niet"... „Dat denk ik ook"... Meester Van Doorn rees van zijn stoel op en legde vertrouwelijk zijn hand op zijn hoofd: „Als je beter bent komt het met de juf frouw ook wel in orde, nietwaar Frans?"... Dan keek hij naar de klok en waarschuwde meester Van Driel: „Het is tijd, dat we gaan"... Toen de meesters weg waren bleef Frans even stil liggen om na te denken. Als je beter bent, dan komt het met de juffrouw ook wel in orde, niet waar Frans? had meester gezegd. Hij was jaloers op de jongens, die nü konden gaan. En hij moest thuis blijven... Wat zou de juffrouw wel van hen denken!... Maar ze zou natuurlijk weten, dat hij ziek was... Toch stelde hem die gedachte niet gerust en toen moeder hem toe kwam dekken vroeg hij: „Moe der, mag ik er nou uit... ik ben er nog niet uit geweest vanmiddag".., „Dat is waar ook"... bedacht moeder. „Wacht, ik zal je kousen even pakken en de kachel wat opsto ken,,, het is koud geworden, want de deur heeft even open gestaan"... Hij hoorde hoe moeder aan de kachel morrelde terwijl hij zijn kousen aantrok. Toen ze klaar was vroeg hij: „Krijg ik een velletje postpapier, moeder?"... „Een velletje postpapier, jongen?"... Hij knikte. „Wat moet je daar mee doen?"... „Schrijven"... i „Schrijven!... Welnee... je mag niet schrijven van de dokter... Wat moetje nu schrijven!"... Ze lachte om het denkbeeld. Zijn gezicht betrok. Moeder zag het en ze vroeg: „Wat moet je dan toch schrijven, jongen?"... „Wel... een briefje aan de juffrouw... zomaar met potlood... dat mag toch wel... daar word ik niet moe van"... Toen begreep moeder het. Ze ging naar het kabi net en uit een laadje diepte ze een velletje postpa pier op. Ze legde het op tafel neer. „Hier dan"... Frans bekeek het velletje papier nauwkeurig. Dan ineens gaf hij het terug. „Dat is verkreukeld... kijk eens"... Moeder moest er om lachen want het was bijna niet te zien dat het verkreukeld was. Ze gaf een ander velletje en waarschuwde: „Niet te lang maken, Frans... anders word je soms moe, jon gen"... Ze zei het bezorgd, ze kon het eigenlijk nog maar half goed vinden, dat Frans ging zitten schrijven... „Niet te lang, hoor!"... En Frans knikte, dat hij de brief niet lang zou maken... Dat was immers ook niet nodig, als de juffrouw maar wist, dat hij er zo"n spijt van had... EENENTWINTIGSTE HOOFDSTUK EN terwijl moeder naar het keukentje ging bukte Frans zich over het papier en begon te schrijven: Veertiendorp... De hoeveelste was het ook weer vandaag? Hij wist het niet eens. Op het kabinet lag een krant, die zou hem kunnen inlichten. Als hij op een stoel ging staan kon hij er gemakke lijk bij. Hij keek in de krant, "t was die van giste ren... Vrijdag, 13 december 1910 stond er in de kop... Hij legde de krant weer op zijn plaats. Voorzichtig sprong hij van de stoel. Even keek hij naar de keukendeur, bang dat moeder het gehoord zou hebben. Nee, ze had niets gehoord... Gerustgesteld ging hij zitten om te schrijven... Gisteren was het de dertiende, dan was het nu de veertiende... Ziezo, dat stond er... maar nu! Daarstraks had het hem zo gemakkelijk toegeschenen. Hij zou even een briefje aan de juffrouw schrijven! Alsof dat zo gebeurd was! 14 december 1910... Maar wat nu? Hij bleef zitten met het potlood tussen zijn tanden en piekerde. Wat moest hij nu schrijven: Weledele juffrouw? Je schreef toch ook Weledele Heer? Nee, dat ging toch niet. Als hij aan de meester moest schrijven, dan zou hij ook niet beginnen: Weledele meester! Dat klonk zo vreemd... Aagt kwam de kamer in. Ze was boodschappen wezen doen. Even bleef ze bij de deur staan, ver wonderd, de tas met boodschappen in haar han denZit jij te schrijven, Frans!"... Hij keek op met ogen als wilde hij zeggen: „Nou, waar bemoei jij je eigen mee!" Maar hij zei niets, draaide het potlood tussen zijn tanden... Ze kwam achter hem staan, nieuwsgierig. Dat bracht hem ineens in aktie. Met heel zijn lijf pro beerde hij het briefje te bedekken. „Ga weg... ver velende meid... heb je niks mee te maken"... Aagt probeerde hem aan zijn schouder weg te trekken. Hij stompte met zijn elleboog. Ze moest het opgeven. Dan liep ze naar de keukendeur: ...„Moederrr... weet je wat Frans doet"... Hij hoorde het al niet meer, zat weer te piekeren... Dat was nu toch het moeilijkste, dat hij ooit bij de hand had gehad! Wat er boven dat briefje moest staan! Over 'Weledele juffrouw' dacht hij niet meer, dat leek maar niets. Hij overwoog nu om enkel 'juffrouw' te zetten. Hij bekeek het vraag stuk van alle kanten. Maar het klonk zo onvrien- delijk,.zo... zo... ja, wat moest hij er van zeggen... net als iemand, die vlug zijn boodschap wil doen, om weer haastig weg te kunnen lopen... Nee, enkel 'juffrouw' boven het briefje, dat ging ook niet... Dan viel hem ineens in om 'lieve juffrouw' te zet ten. Hij schrok van zijn eigen gedachte en hij kleurde er van. Zou dat gaan? Hij fluisterde zacht jes voor zich heen: 'Lieve juffrouw"... Hij voelde, dat hij er nog meer van kleurde... Nee, dat kon ook al niet. Dat zou nog gaan als hij een jongetje was uit de eerste of uit de tweede klas.,. Maar hij.,., nee, het moest wat anders zijn... Maar wat dan toch!... (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5