VERHUISBERICHT SPERLING vanDmn^elen Opbrengst Rode KruiskoUekte 440,- hoger Brandweer Dirksland voorzien van nieuwe piepers en helmen Schurvelingenwandeling Vakantie Bijbel Kiub Wittestraat 2a hier in Ouddorp Orgelconcerten te Dreischor Politieberichten ,,Ik tuinier zonder vergif! Nieuwe vragen over cholesterol Slechthorenden gaan minder betalen op 11 juli Tijdelijk zijn wij verliuisd naar: Oo/c de showroom is mee vertiuisd. INSTALLATIEBEDRIJF cv Oostflakkee Expositie in Open Kerk te Ouddorp Barendrechtse Paardendag Schone waterbodem eerste stap naar oplossing problemen watergebied 'Uit in Zuid-Hollandkrant' ook vol tips voor Goeree Diplomazwemmen sportcomplex 'de Gooye' Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 6 JULI 1990 Afgelopen dinsdagavond werd in liet verenigingsgebouw „Melishof' te Melissant door burgemeester Over- sier het Dirkslandse brandweer korps voorzien van nieuwe alarm ontvangers en brandweerhelmen. Alvorens tot uitreiking over te gaan had de heer Oversier een medede ling. Hem was gebleken dat de Her- kingse brandweerman Leen Klem onlangs had meegedaan aan' een kwart-triathlon voor brandweerlie den. Hieraan werd meegedaan door veelal beroepsbrandweerlieden en slechts een enkele vrijwilliger. Klem presteerde het op de 9e plaats te ein digen bij een deelnemersaantal van 280. Voorwaar een applaus waard. De handen gingen dan ook stevig op elkaar. Piepers Terugblikkend bezag de heer Oversier dat in 1980 overgegaan was tot het zoge naamd stil alarm. Daartoe werden alarmontvangers gehuurd van de PTT via de Regionale Brandweer Noorde lijke Delta. In 1986 besloot de gemeente raad een krediet beschikbaar te stellen voor de aanschaf van eigen alarmont vangers. Uit onderzoek bleek namelijk dat kopen goedkoper was dan huren. Tot bestelling en levering kwam het evenwel niet. De PTT, vrezende een potentieel aantal klanten te verliezen, besloot namelijk de huurprijzen dermate te ver lagen dat aankoop van eigen alarmont vangers niet meer rendabel was. Er werd derhalve van vervanging afgezien en de brandweer modderde in feite verder met de oude alarmontvangers. Vervolgens ging in 1988 binnen de Regionale Brandweer Noordelijke Delta een on derzoek van start naar de vervanging van de oude alarmontvangers. Uiteinde lijk werd gekozen voor een alarmont vanger van Koning en Hartman te Delft, een alarmontvanger met meerdere mo gelijkheden doordat meerdere oproep- kodes ingeprogrammeerd kunnen wor den. Het was burgemeester Oversier dan ook een groot genoegen de eerste alarm ontvanger uit te kunnen reiken aan de OUDDORP Op woensdagavond 11 juli a.s. wordt er vanuit de Gereformeerde Kerk te Oud- dorp de eerste natuurwandeling van dit zomerseizoen gemaakt. De wandelaars worden daarbij begeleid door ervaren natuurgidsen die ter plaatse uitstekend bekend zijn en aller hande informatie verstrekken over de ter plaatse aanwezige flora en fauna. Zij brengen de deelnemers op de fraai ste, alleen te voet bereikbare plekjes van het unieke Ouddorpse schurvelingen- landschap. Veel plaatsen zijn alleen voor deze tochten te betreden en der halve voor het grote publiek niet toe gankelijk. Elk jaar weer nemen steeds meer men sen deel aan deze boeiende en leerzame excursies. Vertrek vanaf de Gereformeerde Kerk (ingang Dorpstienden) om 19.00 uur. De tocht duurt ca. 2 uur. Na afloop staat de koffie of frisdrank klaar. Er is dan ook nog gelegenheid om de expositie „Oud- dorp in Beeld" te bezichtigen. Deelname is gratis. kommandant van de Dirkslandse brand weer, de heer A. Jelier. Hij riep alle brandweerlieden op zuinig met de appa ratuur om te gaan. Ter bescherming werd aan een ieder een lederen draag- tasje verstrekt. Vervolgens werd door de heer waarne mend kommandant, de heer A. van der Veer, de werking van de alarmontvanger uitgelegd. Via de Alarmcentrale van de Regionale Brandweer Noordelijke Delta werden de alarmontvangers getest. Deze test verliep tot volle tevredenheid. Per por tofoon werd de Alarmcentrale door de heer Jelier bedankt voor de verleende medewerking. Helmen Reeds in 1985 had de heer Oversier moe ten konstateren dat in feite nieuwe brandweerhelmen nodig waren doordat het ministerie van Binnenlandse Zaken de voorschriften wijzigde. De kleur van de helm moest wit worden, terwijl een funktieaanduidingensysteem op de hel men moest worden aangebracht. Deze voorschriften werden door Binnen landse Zaken in 1988 nog eens ekstra benadrukt. Ook de regionale brandweer drong sterk aan op herkenbaarheid van funkties binnen de regio. De heer Over sier was als enige binnen het bestuur van de regionale brandweer tegen ver zending van die brief geweest. De Dirks landse helmen raakten evenwel ver sleten en de veiligheid van de man schappen bleek onvoldoende gewaar borgd. Op de gemeentebegroting voor 1990 werd dan ook een bedrag opge voerd voor de aanschaf van nieuwe hel men. Met plezier reikte de heer Oversier dan ook de eerste helm over aan de heer Jelier. Vervolgens was het woord aan de heer A. Jelier. In de eerste plaats bedankte hij het gemeentebestuur voor de gedane investeringen. Deze avond was name lijk voor een dikke 60.000 gulden uitge deeld. Ook hij maande zuinig met de nieuwe spullen om te gaan. Hij was er trots op dat Dirksland de eerste ge meente op Goeree-Overflakkee is met deze uitrusting. Voor de oude helmen zal een passende bestemming gezocht worden. De gedachten gaan daarbij uit naar Polen. Dirksland is derhalve een veilige gemeente. DIRKSLAND Vanuit de Nederlands Hervormde kerk te Dirksland wordt er in de zomer vakantie weer een Bijbelklub georgani seerd. Deze zal gehouden worden op 7,8 "en 9 augustus in „Onder de Wiek" van 8.45 tot 12.00 uur. Alle kinderen van 4 t/m 12 jaar zijn van harte welkom. Op de plaats van ons oude pand Achterweg 15 bouwen wij een nieuw Bedrijfspand met sliowroom. November hopen wij ons nieuwe pand te betrel<ken. Ook in deze periode zullen wij uw opdrachten zo goed mogelijk uitvoeren. GAS WATER ELECTRO SANITAIR WASMACHINES Ac h te rweg 15 .©J 3253 AA OUDDORP 01878- 1252 - 1422 Evenals voorgaande jaren zal de be kende orgelist Dirk Jansz. Zwart in het komende zomerseizoen een aantal orgel- bespelingen geven op het fraaie orgel van de Hervormde Kerk te Dreischor. Het is thans de twintigste serie orgel avonden die deze orgelist in bovenge noemde kerk hoopt te geven. Ook nu weer zullen de orgelbespelingen plaats hebben op donderdagavond, te begin nen met donderdag 12 juli a.s. De komende serie bevat 7 avonden, zodat vanaf 12 juli elke week op donderdag in de kerk van Dreischor het orgel beluis terd kan worden, tot en rfiet donderdag 23 augustus. Het programma van 12 juli a.s. bestaat uit werken van Sweelinck, J. S. Bach (Dorische Toccata), Schneider en Guil- mant, van wie de volledige eerste Sym phonic wordt uitgevoerd. Het concert wordt omlijst met koraalbe werkingen van Jan Zwart en de con certgever. Alle orgelavonden vangen aan om 8 uur 's avonds. Komt en hoort. Gevaarlijk gedrag Afgelopen week werd wederom gekon- stateerd dat een onbekend persoon een ijzerdraad had gespannen over een fiets-/voetpad te Oude Tonge. Deze draad was op kniehoogte gespannen. Het laat zich raden wat er gebeurt als een fietser deze draad niet tijdig ziet. Laat een ieder die omtrent de dader iets weet zich in verbinding stellen met het bureau te Oude Tonge. Diefstal uit auto's In de nacht van 29 op 30 juni om 04.00 uur werd te Oude Tonge door een bena deelde gezien dat een 4-tal personen zijn auto geopend hadden en bezig waren die te doorzoeken. De daders sloegen op het gemaakte alarm op de vlucht. Door de politie werd daarop het dorp door zocht, echter zonder resultaat. Wel wer den nog een 5-tal aangiftes ontvangen van eigenaren van auto's welke een zelfde behandeling hadden ondergaan. Weggenomen werd alleen enig klein geld. Indien iemand iets heeft gehoord of gezien, gaarne een berichtje. Op maandagavond 9 juli a.s. gaan om 19.00 uur de deuren van de Gere formeerde Kerk in Ouddorp weer wagenwijd ppen in verband met het Open-Kerk-werk. De werkgroep missionaire gemeente verzorgt dit jaarlijks ten behoeve van alle gasten in de regio. Uiteraard zijn ook de eigen inwoners van harte welkom. De expositie van dit zomerseizoen kreeg de titel 'OUD-dorp in beeld' en bestaat uit o.a. oude foto's ter beschikking gesteld door Keessie Bok (ons allen bekend). Naast deze foto's, die veel bekende plek jes in vroeger tijden laten zien, zijn er ook oude scheepsmodellen te bewonde ren die door diverse modelbouwers met veel geduld en liefde in elkaar zijn gezet. Zij vormen zodoende een goede weer gave van de visserij van toen. Een interessant scheepsmodel is de Chi nese jonk die we aangeboden kregen om bij inschrijving aan de hoogste bieder te verkopen. Al met al is deze tentoonstel ling zeer de moeite waard. In de ontvangstruimte kunt u een gratis kopje koffie nuttigen. Daar wordt tevens de tentoonstelling omlijst door een videopresentatie over de visserij van nu en een boekentafel. Op deze boekentafel vind u boeken over de onderwerpen van de tentoonstelling. De expositie is dagelijks geopend op dinsdag- t/m vrijdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur; en van maandagavond t/m vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Ingang van de kerk is aan de Dorpstien den. Toegang is GRATIS! 99 Iedere plant bevat geurstoffen waar schadelijke insekten op afkomen. Ruikt een plant ernaast anders, dan wordt het insekt afgeleid en loopt, vliegt of kruipt verder. Op dit principe is het bestrijden van ongedierte zónder gebruik van gif tige stoffen gebaseerd. Een paar voorbeelden: wortelen en uien bij elkaar in uw groentetuin zorgen ervoor dat zowel de wortel- als de uien- vlieg de planten mijden. Selderij en bloemkool of andere koolsoorten in combinatie geplant, beschermen tegen selderijroest enerzijds en tegen aantas ting door rupsen van het koolwitje anderzijds. Tenslotte nog een voor beeldje uit de bloementuin: lavendel bij rozen en andere planten houdt mieren en bladluizen weg. Nog veel meer van dergelijke voorbeel den zijn opgenomen in het boekje: „Ik tuinier zonder vergif!" Een aardig klein en handig boekje, waarin verder ook onderwerpen voorko men zoals: - het maken van een organische composthoop; - het combineren van diverse plantesoorten; - het bestrijden van schadelijke insekten; - en andere milieuvriendelijke tuintips. Voor mensen die van milieuvriendelijk tuinieren houden of eraan willen gaan beginnen is dit een onmisbare hulp, welke kan leiden tot een succesvolle bloemrijke tuin en/of een heerlijke groenteoogst. Bestel wijze: Maak ƒ9,95 over op postgironummer 206.30.16 t.n.v. Quint-Publikaties te Soest, onder vermelding van de titel: „Ik tuinier zónder vergif!" (de prijs is incl. verzendkosten!) De verzending geschiedt aan het eind van elke maand. Cholesterol is minder gevaarlijk dan u denkt. Bij niet-rokers met een normale bloeddruk lijkt cholesterol op zichzelf niet zo'n ernstige risicofaktor voor hart en vaatziekten te zijn. Dit blijkt uit recente publikaties in de medische vak literatuur die in het julinummer van Het Beste worden besproken. Daarentegen wijst onderzoek uit dat een te laag cholesterolniveau onverwachte nadelige gevolgen kan hebben: een stu die onder meer dan 350.000 Ameri kaanse mannen wees uit dat degenen met een niveau van minder dan 4,2 mmol cholesterol per liter bloed een drie keer zo grote kans hebben op een her senbloeding dan mannen met een hogere cholesterolspiegel. En het Amerikaanse Nationale Kanke rinstituut publiceerde de resultaten van een onderzoek waaruit bleek dat „man nen met het laagste cholesterolgehalte een bijna twee keer zo grote kans op kanker hadden als de mannen met het hoogste gehalte." Deskundigen die Het Beste aan het woord laat betwijfelen of cholesterolver lagende diëten en medicijnen altijd zin hebben. In het eerste geval ontbreekt soms ieder verband tussen aangepaste boeding en een lager cholesterolgehalte, terwijl de sommige geneesmiddelen onaangename bijwerkingen laten zien. De experts wijzen er wel op dat overtui gend bewezen is dat vetrijk eten de gezondheid ondermijnt. Baby Broderie Boetiekjes voor kleding, kussens en kado's Oranjestraat 8, Sommelsdijk Tel. (01870) 52 71 Zaterdag 7 juli houden de gezamenlijke Barendrechtse hippische verenigingen de Barendrechtse Paardendagen op de terreinen van het Hippisch Centrum Barendrecht aan de Ie Barendrechtse weg en Mazeppa, secundair aan de Die- rensteinweg. De dag begint om 10.00 uur en is voor iedereen gratis toegankelijk. Vijf Barendrechtse hippische verenigin gen hebben zich verenigd in een stich ting: 'Stichting Barendrechtse Paarden dagen' n.l.: - Rij- en Jachtvereniging Marfleet - Land-, Rijver, en Ponyclub Mazeppa - Ponyclub de Hoefslag - Menvereniging De Blijde Rijders - Ruitersportver. Hippisch Centrum Barendrecht. Zaterdag wordt de eerste gezamenlijke paardendag gehouden. De vijf vereni gingen zijn al geruime tijd druk in de weer om het publiek een klinkend pro gramma aan te bieden. De bedoeling is om deze paardendag uit te laten groeien tot een jaarlijks terugkerend evenement. Op het programma staat onder meer: demonstraties aangespannen rijden, viertallen, ringsteken, springen, twee spanrijden, tandemrijden, behendig- heidsparcours, een tuigpony-rubriek, een pas de deux, een kur op muziek, het sprookje 'De Rattenvanger van Hame ien', touwtrekken tussen de jeugd van Barendrecht en het Ned. Trekpaard van de Agrarische School 'De.Gaarde' uit Barendrecht, de Amazone-zit en zal worden besloten met een grote parade. OOSTFLAKKEE - De jaarlijkse inzameling voor het Ned. ^"f^^;^ Oostflakkee een beter resultaat opgeleverd dan vong jaar. In totaal is er 438,75 meer ontvangen dan in 1989 toen er een achteruitgang was van 543,35. Gespecificeerd per afdeling ziet de opbrengst ^raMgt uit: ^SST^./iSs ƒ2.670,35 ./105,00 Den Bommel-Zuidzijde1.412,50 .395,40 - 17,10 Achthuizen-Langstraatƒ1.442,60 ■ƒ1.719,65 ƒ277,05 Totaalƒ5420:45 ƒ5.785,40 364,95 Afdeling Oude Tongeƒ3.597,75 ƒ3.671,55 73,80 Oostflakkee totaal''~^9mU(^ ƒ9.456,95 TTm^T" De hogere opbrengst in 1990 heeft de mindere opbrengst in 1989 voor een groot deel teniet gemaakt. Het hoofdbestuur en de besturen van de beide afdelmgen zeggen gevers en kollektanten heel hartelijk dank voor het mooie bedrag dat bijeen is gebracht. De waterbodems van de Biesbosch, het Haringvliet en het HoUandsch Diep moeten schoon. Dit is de uitkomst van een inventarisatie-onderzoek in op dracht van het Bestuurlijk Overleg Haringvliet, HoUandsch Diep, Bies bosch dat moet bijdragen aan het inte graal aanpakken van de problemen in dit waterrijke gebied. De vervuiling van de waterbodems vormt de belangrijkste bedreiging voor het ecosysteem, de samenhang tussen planten- en dieren wereld in wisselwerking met de miiieu- fak toren. Uit het onderzoek blijkt dat er nog andere knelpunten zijn. Zo zijn de stro mingen en de waterstanden door het afsluiten van het Haringvliet in 1970 veranderd. Het dichtslibben van de vaargeulen vormt een probleem voor de recreatie- en beroepsvaart. Daarnaast bevat het aangevoerde slib concentra ties giftige stoffen. De inventarisatie-werkgroep vindt dat er een betere onderlinge afstemming moet komen tussen de verschillende funkties van het gebied. Er moeten keu zes gemaakt worden voor de grootte van het natuurgebied, voor het gebruik als recreatiegebied, zandwinning en de overslag van zout zand. De inventari satie-werkgroep voorspelt dat wanneer die afstemming uitblijft, het gebied schade zal ondervinden als gevolg van die verschillende aktiviteiten. Procedure Het inventarisatie-onderzoek is de eer ste fase uit een drie stappenprocedure die uiteindelijk moet leiden tot een 'inte graal beleidsplan'. De volgende stappen hebben voornamelijk betrekking op de verschillende beleidskeuzes, de analyse en selektie, en uiteindelijk op het uitwer ken van het gekozen beleid. In het eerste kwartaal van 1991 zal in de regio een voorlichtingsdag voor belangstellenden worden georganiseerd. In de tweede helft van '91 wil het overleg het beleidsplan vaststellen. Vanaf 1 juli kunnen hoortoestellen aan zienlijk goedkoper worden geleverd. Tot nu toe werden de prijzen kunstmatig hoog gehouden door afspraken tussen importeurs en leveranciers. Een aantal ziekenfondsen, waaronder ZHE in Zwijn- drecht, heeft de onnodig hoge prijzen de strijd aangeboden, met als gevolg dat deze flink zijn gedaald. Deze prijsdaling werkt natuurlijk door in het bedrag dat verzekerden als eigen bijdrage moeten betalen bij aanschaf van een gehoorapparaat. Met itigang van 1 juli wordt de eigen bijdrage een stuk lager. Naast de prijsdaling is er nog een belangrijke verandering. Een hoortoe- stel behoeft niet persé gekocht te wor den, maar kan met ingang van 1 juli ook in bruikleen worden verstrekt. Zoals dat ook bij andere hulpmiddelen het geval is, blijft het toestel dan eigendom van het ziekenfonds. De verzekerde tekent een bruikleenovereenkomst en betaalt alleen een waarborgsom van ƒ50,-. Reparaties hoeven niet te worden be taald en de oorstukjes zijn gratis. Het gaat altijd om nieuwe en uitstekende apparaten van een aantal vooraan staande fabrikanten. Zowel bij aanschaf als bruikleen van een gehoorapparaat is een voorschrift van een keel-, neus- en oorarts vereist. Op dit voorschrift (met toon- en spraak- audiogram) verstrekt ZHE een machti ging plus de namen en adressen van de leveranciers. Voor meer informatie (bijvoorbeeld de namen en adressen van de leveranciers) kunt u kontakt opnemen met ZHE, mevr. C. Veldkamp, tel. (078) 15 17 41. In de nieuwe 'Uit in Zuid-Hollandkrant' kunt u lezen wat er deze zomer te doen is in Zuid-Holland op het gebied van cul tuur, sport, recreatie en toerisme. De vele mogelijkheden om in deze provincie op stap te gaan staan per regio beschreven: het Westland, de Rijnstreek, de Hoekse Waérd, IJsselmonde, Goeree en Mid den-Holland. Zo krijgt u in de Haringvliet Expo in Stellendam een beeld van de strijd van de Hollanders tegen het water. Aanslui tend op een bezoek aan deze expositie kunt u afdalen in de grootste sluizen van de wereld en een kijkje nemen in één van de 36 machinekamers. Als u ge ïnteresseerd bent in archeologische yondsten kunt u terecht in museum Ouddorps Raad- en Polderhuis. In het stadje Goedereede zijn tal van monu menten te zien. Over, Goeree loopt één van de wandelingen die door de provin cie zijn uitgezet. Op verschillende plek ken langs het Grevelingenmeer zijn speciale dagrecreatieterreinen aange legd. In een uitgebreide 'dagagenda' komen alle grote evenementen en festiviteiten die in de zomer in Zuid-Holland plaats vinden, aan bod. De 'Uit in Zuid-Hollandkrant' is samen gesteld door de Culturele Raad van Zuid-Holland, de Federatie van Musea in Zuid-Holland en Provinciale VW Zuid-Holland. Gedeputeerde staten heb ben het geld voor deze uitgave beschik baar gesteld. Gratis De krant is gratis verkrijgbaar bij VW- kantoren. Openbare bibliotheken, de ANWB, Bruna-boekhandels, de recrea tieschappen en bij de provincie Zuid- Holland. Op zaterdag 30 juni zijn de diploma's uitgereikt aan de 42 geslaagden voor het diploma A en de 39 geslaagde kinderen voor het diploma B. Na de vakantie zullen de meesten door gaan voor het vervolgdiploma zwem- vaardigheid. Vanaf september kunnen ook de aller kleinsten op les bij het baby/peuter- zwemmen op de woensdagmiddag of op de donderdagochtend. Ook voor de vol wassenen blijft de opleiding voor de diploma's A, B en zwemvaardigheid in het nieuwe seizoen mogelijk. Diploma A: Martin v. d. Boogert, Mirjam Breen, Patrick Bakelaar, Yllona Bos, Fryda v. d. Velde, Marleen Huizer, Jeaniene Ale- man. Peter Jelier, Sebastian Winkels, Niels Droger, Iwan Krijger, Annemarie V. d. Pol, Wendy Siebel, Angelique God schalk, Amanda Thijssen, Jan 't Man netje, Janneke Hoekman, Cornelia Krij ger, Leanne Kamp, Hannah Stribos, Vincent Tieleman, Fabienne van Strien, Francesca van Dijk, Hakon van Lint, Willine van Wijngaarden, Marian van lersel, Cor v. d. Welle, Jordi Hotting, Danielle Meyer, Rozemarijn Kastelein, Marianne v. d. Spaan, Barbara Grobec- ker, Brenda Nobel, Anco van Alphen,Z Timon Roetman, Peter Looy, Patrick de Boet, Jacob Jan Lagerwerf, Nicolien Tuns, Anne Rosendaal, Bob van Veen, Bas Elvé. Diploma B: Bastiaan Kok, Marloes van Leeuwen, Pieter Knops, Annelies Bezuijen, Jeroen Zoon, Lennard van Dijk, Adriana de Vos, Arco Vroegindewey, Monique v. d. Tonnekreek, Eline van Seters, Greet Struyk, Eric v. d. Velde, Willem van Has- sent, René Dingemanse, Sarah van Ros- sem, Carolien van Rossem, Eva Hessels, Esther v. d. Graaf, Thierry Mardanga, Marieke v. d. Doel, Christiaan Tanis, Maarten de Glopper, Esther Lagerwerf, Josefien Dusseljee, Peter Goedegebuur, Hajo V. d. Kley, Patrick Visbeen, Stefan het Jonk, Elvera Visscher, Amanda Mackloet, Anne Flint, Renate Huizer, Dennis v. d. Meer, André Herweijer, Evelien de Bonte, Joost Lassing, Ma- chiel van Kampen, Chantal Akershoek, André van Bladel. KoiDDlete woninainrichtina Oottgensplaat V-----<g 01873-1437

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 10