Raad Goedereede heeft tal van bemerkingen op ontwerp Streekplan 't Zuiderdiepbad extra open in de vakantie Politieberichten Karakteristiek van het landschap moet behouden blijven GLIAGG 'De Poort' 12V2 jaar Afsluiting Open Schoolgroepen Grote snuffelmarkt te Nw. Tonge Bejaardenkoor 'Onder Ons' te Dirksland Middelharnis Geslaagden MEAO boven landelijk gemiddelde Bladz. 2 ,EILANDEN NIEUWS" DINSDAG 3 JULI 1990 Wanneer straks burgemeester van Velzen van Goedereede van z'n Zwitserse vakantie terugkomt, dan hoeft loco-burgemeester L. Visser niet bang te zijn dat'ie op z'n kop krijgt omdat'ie slecht op de gemeentebestuurlijke winkel zou hebben gepast, al heeft oppositieleider R. van Dongen (PvdA) in de raadsvergadering van donderdagavond wel een beetje die schijn willen wek ken. Met de VW Ouddorp werden deze avond zaken gedaan door verkoop van het historische 'Blauwe Huus' voor slechts één guldentje, maar dat behoeft nauwelijks als een koopje te worden uitgelegd omdat de VW zich door de uit te voeren restauratie (a 740.000,-) nogal wat kapitaalslasten op de hals haalt. De voorwaarden waren overeengekomen en in het voorstel verwoord, en dhr, van Dongen stuitte dan ook op verzet toen hij daar nog een en ander aan toegevoegd wilde zien. Dhr. van Dongen gunt de VW best de voorgestelde subsidie van 5 et. per over nachting (uit de opbrengst van de toeris tenbelasting), maar 't leek hem onjuist aan de hoogte van die subsidie (door de gemeente op ƒ95.000,- gegarandeerd) geen limiet te stellen, overwegend dat de opbrengst toeristenbelasting door meer derlei ontwikkelingen behoorlijk zou kunnen stijgen. „Een beetje handige boekhouder weet de exploitatie-opzet dan wel zó in te kleden dat subsidie steeds nodig blijft...", bedacht dhr. van Dongen met welke opmerking hij L. X. den Hollander (WD) én voorzitter van de VW gevoelig op de tenen trapte. Te praten over een „beetje handige boek houder" vond dhr. den Hollander een onjuiste bejegening van de Register Accountant die voor de VW de boek houding verzorgt. Ook de insinuatie in de opmerking van dhr. van Dongen vond dhr. den Hollander ongepast. Hij vond dat er teveel leeuwen en beren wor den gezien. De kapitaalslasten zullen voor de VW zo'n 4 ton bedragen en die los je in dertig, misschien twintig jaar af', zo bezag dhr. den Hollander. Een groot deel van de raad onder streepte die logika, maar van de zijde van dhr. van Oosterom (CDA) werd toch een bedenking kenbaar gemaakt zoals dhr. van Dongen die ook kende. Niet dat dhr. van Oosterom de subsidie aan een maximum wilde binden, maar wel leek het hem dat een voorwaarde jegens de VW zou moeten worden opgenomen die de VW verplicht tot een vervroegde aflossing wanneer een ho gere subsidie haar daartoe de mogelijk heid geeft. De bemerking wordt - als wens, niet als voorwaarde - in de notulen meegeno men. Raadsvoorz. Visser voelde er niet voorom de gemaakte overeenkomst met de VW nu eenzijdig met een nadere voorwaarde aan te vullen. Voor de PvdA fraktie en voor 2 CDA'ers was die toe zegging onvoldoende en zij stemden dan ook tegen het subsidiegedeelte. Niet tegen de verkoop van het Blauwe Huus waarmee ieder zich ingenomen toonde nu daarmee restauratie van het histo risch pandje verzekerd zal zijn. Reeks bemerkingen op ontwerp Streekplan Goerees' gemeenteraad zal zich geducht laten horen tegen een aantal onderdelen van het ontwerp Streekplan Zuid Hol land-Zuid. Weliswaar mogen de Goe- reese bezwaren bij GS al bekend wor den verondersteld, omdat die al in een eerdere inspraakronde kenbaar werden gemaakt, maar ze zullen andermaal, met temeer duidelijkheid, aan het Pro vinciaal bestuur kenbaar worden ge maakt. Het ontwerp Streekplan staat verster king van het natuurontwikkelingsge bied op de kop van Goeree en de daar gelegen strandpolders voor, zelfs tot zo'n 250 ha in het jaar 2000, maar daar neemt de raad geducht stelling tegen. De raad wil juist dat dat karakteristieke landschap van zelfs historische waarde, zoals de Enden behouden blijft. Welis waar lijkt de zaadteelt in dat gebied wat terug te lopen en verkeert de landbouw in een her-oriënteringsfase, toch lijkt het de raad de beste invulling voor dat karakteristieke gebied, die akkerbouw wordt ook de „drager en schepper" van de open ruimte genoemd, eeii openheid waar de raad alle prijs op zei te stellen. Dhr. L. X. den Hollander (WD) voelde ook niks voor „strandpolders met alleen maar grasland als fouragebied voor de ganzen, waarom hij tegen het gevaar waarschuwde dat het Ministerie van Landbouw méé gaat kopen wanneer in dat gebied percelen te koop worden aan geboden. Op die manier zou dan toch het Ouddorpse landschap enorm wor den aangetast, voorzag dhr. den Hollan der, en zijn vrees bleek niet zomaar uit de lucht gegrepen. De mogelijkheid dat ook de Stichting Beheer Landbouw gronden mee gaat bieden achtte hij reëel aanwezig. „Dat kan zeker een ver velend probleem worden" erkende weth. Klepper; de belangstelling van de zijde van de SBL zou ook tot prijsopdrijving aanleiding kunnen geven waarbij de agrariërs af zouden moeten haken. Het deed de SGP fraktie, bij monde van dhr. V. d. Wende deugd dat in het ont werp behoedzaam wordt omgegaan met het geleende goed, de schepping. De aarde te ontwikkelen in soberheid en verantwoordelijkheid is daarom ook de intentie van de SGP fraktie. Echter gaat de voorgestane ontwikkeling van de natuurgebieden ook haar te ver omdat het erop lijkt dat de landbouw, toch een belangrijk middel van bestaan, aan de natuur ondergeschikt wordt gemaakt, terwijl die twee, zo verwoordde dhr. v. d. Wende nevengeschikt dienen te zijn. Ook dhr. van Oosterom sprak zich in die geest over de verhouding tussen land bouw en natuur uit: „naast elkaar, niet boven elkaar" vond ook hij. Ter geruststelling kon weth. Klepper uit kontakt met het Prov. bestuur verzeke ren dat er t.b.v. inrichting van natuurge bied geen landbouwgrond onteigend zal worden. Nieuw bedrijfsterrein In het ontwerp Streekplan is een nieuwe bedrijfsterreinlokatie aangeduid ten wes ten van het nog aan te leggen gedeelte van Rijksweg N57. Op het huidige bedrijfsterrein is nog 8 ha beschikbaar, maar op die lokatie is daarna geen uit- breidingsmogelijkheid meer. De nog beschikbare ruimte zou voor bedrijven met havengebonden aktiviteiten kun nen worden bestemd. De raad ging akkoord met het voorne men van het College i.v.m. de kosten van de aan te leggen infrastruktuur van het nieuwe terrein voor een wat grotere oppervlakte te pleiten. Van de zijde van de PvdA was er echter verzet tegen deze nieuwe lokatie; dhr. T. Bakelaar bepleitte de bedrijvenvestigin- gen verder van het dorp weg te houden, in de omgeving waar nu aannemingsbe drijf 'Bloemfontein' is gevestigd, maar dat vond in de raad geen bijval. Een golfbaan zien B en W Hever niet in de direkte omgeving van dat nieuwe bedrijventerrein, liever wordt daarvoor naar een gedeelte van de gorzen in de Grevelingen verwezen. Konstruktiewerkplaats weg uit het stadje De konstruktiewerkplaats van Van Wijk, gevestigd in de oude openbare school zal uit het stadje Goedereede ver dwijnen. Het bedrijf geeft daar met name geluidshinder aan de omgeving en ook voor de expansie van het bedrijf is het beter een andere vestigingsplek te realiseren. Dhr. van Wijk heeft overeen stemming bereikt met dhr. Breen over de aankoop van een stuk grond langs de Prov.weg, in de omgeving van het motel. Zoveel mogelijk worden door de raad bedrijven naar het bedrijventerrein ver wezen maar in dit geval maakte de raad een uitzondering omdat de fa. van Wijk een specifiek Goerees'bedrijf mag heten en omdat het stadje niet de beschikking over een bedrijventerrein heeft. Overi gens vond niemand uit de raad de nieuwe vestigingsplaats de meest ideale oplossing, maar 't lijkt wel het best haal bare. Om meerdere reden zal dhr. van Wijk niet kunnen voldoen aan veler wens zo dicht mogelijk bij het bedrijfs pand van landbouwbedrijf Breen te bouwen zodat er a.h.w. één bouwblok zou ontstaan. De toegangsweg is daar voor te smal terwijl het bedrijf er ook bij gebaat is i.v.m. de aanwezigheid van een showroom dicht bij de Prov.weg gesi tueerd te zijn. De bouwstijl zal overigens aan het landschap worden aangepast en er zal een groensingel omheen worden geplaatst. De plaats waar het bedrijf nu staat, bin nen het stadje, zal worden gesaneerd. In elk geval zal er tegen worden gewaakt dat zich daar opnieuw een bedrijf zal vestigen. Uitbaggeren Slijkgat Nadat al in 1988 het Slijkgat werd uitge baggerd (a ƒ800.000,-) blijkt dat op nieuw gewenst omdat de vaargeul zich zowel verondiept als versmalt. Om de geul weer op een voldoende breedte en een diepte van —4.50 mtr. te brengen zal er zo'n 120.000 m' zand uit moeten wor den weggehaald, waarvoor de raad een krediet van 400.000,- werd gevraagd, van welk bedrag 70.000,- zal worden terugontvangen. „Doe het zo gauw mogelijk, zo diep mogelijk en zo breed mogelijk!" advi seerde dhr. J. 't Mannetje. Het werk is overigens al begonnen. Rekonstruktie kruising De kruising Broekweg-Smalle Einde- Provincialeweg te Ouddorp zal worden gerekonstrueerd. Het daartoe uitge werkte plan laat een bedrag van ƒ452.000,- aan uitvoeringskosten zien waarop een subsidie van 300.000,- zal worden verkregen. De dorpsgroep van Nieuwe Tonge orga niseert op zaterdag 7 juli een grote snuf felmarkt. Er is een grote verscheiden heid aan artikelen, die te koop worden aangeboden zoals meubels, speelgoed, kinderkleding, huisraad, enz., enz. Het is zeker de moeite waard een kijkje te komen nemen in het klubgebouw „Het Hertenhonk", Tuinstraat 22 te Nieuwe Tonge. De markt duurt van 9.30 - 15.00 uur. Het bejaardenkoor 'Onder Ons' bestaat 14 jaar. Het is opgereicht op initiatief van een paar aktieve bewoners van 'Vroonlande' in Dirksland. Daarnaast worden ook leden van buiten de flat aangetrokken. Er is een gezellige sfeer en reeds meermalen zijn we opge treden in verschillende verzorgingshui zen op ons eiland. Dit is door ons altijd met plezier gedaan en werd ook als zodanig gewaardeerd. Maar nu zouden we ons ledental graag wat vergroot zien. In de loop der jaren is dit ledental wat achteruitgegaan mede door de leeftijd van de leden. Daarom vragen wij: „Wie komt ons versterken"! Dames en heren die graag zingen en rond de vut-leeftijd zijn, of onder, we repeteren op woensdag van 18.00 tot 19.00 uur in de recreatiezaal van 'Vroon lande'. Ook mensen van omliggende gemeenten zijn welkom. Komt de tijd niet zo goed uit, dan kan daar in de toekomst misschien iets aan veranderd worden. Onze huidige diri gent heeft nu geen andere gelegenheid. Maar tot onze spijt moeten we na de vakantie een andere dirigent zoeken. Dus met deze gelijk maar de vraag: „Wie heeft hier ambitie voor?" Dit was dan een berichtje over het wel en wee van ons koortje. We hopen heel erg op positieve reakties, en danken de redaktie van Eilanden-Nieuws voor de plaatsing van dit stukje. Het bestuur Alkohol in het verkeer Twee personen zijn afgelopen week bekeurd voor het rijden met een perso nenauto, terwijl zij een ontoelaatbare hoeveelheid drank gekonsumeerd had den. De eigenaar van een personenauto deed aangifte van het feit dat zijn auto tgv. een aanrijding beschadigd was en dat de veroorzaker was door gereden. Een tweetal getuigen hadden het kenteken genoteerd. Vrij kort na de melding zag de politie dat voertuig rijden en hield de bestuurder staande. Hij ontkende aan vankelijk, maar toen hij op de aan zijn voertuig aanwezige schade werd gewe zen bekende hij toch. Na een ademana lyse bleek dat hij teveel alkohol ge dronken had. Voor doorrijden na een aanrijding en rijden onder invloed van alkoholhoudende drank, beiden zijn misdrijven, wordt proces-verbaal op gemaakt. Diefstal autoradio's Drie inwoners van Sommelsdijk, die in aangrenzende straten wonen, deden afgelopen week aangifte van diefstal van radiocassetterecorders vanuit hun au to's. Bij een van de drie was het portier niet afgesloten, dus werd het de dief/die ven wel erg gemakkelijk gemaakt. De andere twee auto's zijn op een professio nele wijze opengemaakt want beschadi gingen zijn er nagenoeg niet gemaakt om binnen te komen. Diefstal cheques Vanuit een geparkeerde auto werden in Sommelsdijk op klaarlichte dag vijf che ques van de Postbank gestolen. De geza menlijke waarde bedroeg 5x ƒ300,- 1500,-. Deze auto was niet afgesloten, overigens is het altijd beter om geld of waardepapieren thuis te bewaren, ook al is de auto wel afgesloten. Gestolen auto terug Een personenauto, die van zondag op maandagnacht werd gestolen in Mid delharnis, werd op woensdag door de eigenaar zelf in Sommelsdijk terugge vonden. Vermoedelijk heeft men zich van een valse sleutel bediend, want portier- noch contactslot werden be schadigd. Na een onderzoek door de technische recherche is de auto aan de eigenaar teruggegeven. Mishandeling Een echtpaar dat de hond uitliet op het terrein van Hernesseroord, zag zater dagmiddag dat hun hondje het onder spit dreigde te delven tegen een over macht van twee veel grotere honden die, met hun baas in de nabijheid, op hun hondje afkwamen. De eigenaar van het hondje wilde het naderende gevaar afwenden door de hondenriem in de richting van de grote honden te gooien. De eigenaar van die honden nam dat zo hoog op dat hij de eigenaar van het hondje twee klappen in het gezicht gaf en een karate-klap of-trap op de ribben. Het slachtoffer heeft zich onder dokters behandeling moeten stellen. De vech tersbaas is proces-verbaal aangezegd terzake zware mishandeling. Aanhouding illegalen Omdat het vermoeden bestond dat er op een adres in de gemeente een illegale buitenlander verbleef is daarnaast het afgelopen weekend een onderzoek inge steld. Bij huiszoeking bleek dat er drie illegale buitenlanders verbleven, waar van er één niet eens een paspoort had. In afwachting van uitzetting naar hun geboorteland zijn die personen in gesloten. GLIAGG 'De Poort', een hulpverle ningsinstelling waarin de Christelijke Gereformeerde Kerken, de Gerefor meerde Bond binnen de Nederiandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Gemeenten participeren, bestaat 12'/2 jaar. Ter gelegenheid daarvan is er een CD en MC uitgebracht met opnamen van een koor- en samenzangavond in de Grote Kerk te Dordrecht. Daarbij traden zowel solisten, kinder-, mannen- en gemengde koren op, die psalmen en geestelijke liederen ten gehore brachten. Het is een heel mooie en gevarieerde opname geworden. U kunt de CD 40,-) of de MC (Z 22,50) bestellen bij GLIAGG 'De Poort', Post bus 273, 3100 AG Schiedam; tel. (010) 4 26 10 81. Indien u donateur wordt voor 35,- ont vangt u de MC gratis. Bij een donatie van minimaal 55,- of meer ontvangt u de CD gratis. Op verzoek wordt u een exemplaar van 'Poortnieuws' toegezonden. Vorige week, de laatste week van juni, zijn alle groepen basiseducatie afgeslo ten. De deelnemers hebben vakantie tot 20 augustus. De Stichting Volwasseneneducatie kijkt terug op een produktief schooljaar. De deelname aan alle aktiviteiten was goed. In het afgelopen jaar waren er: - 10 Open Schoolgroepen in: Ouddorp, Stellendam, Melissant, Herkingen, Middelharnis, Oude Tonge en Oolt- gensplaat. - 2 lees- en schrijfgroepen in Middelharnis. - 1 groep Nederlands voor buitenlanders. - 1 groep W.S.W. Hiernaast werden er voor de deelnemers themacursussen georganiseerd zoals: - cursus Kunst en Cultuur (8 weken) - computercursus (8 weken) - cursus beroepenoriëntatie (20 weken) Hiervoor was grote belangstelling. Voor alle deelnemers werden 3 centraal georganiseerde excursies gemaakt. In het najaar gingen 2 volle bussen naar de Kleine Aarde te Boxtel en werd de St. Jan in Den Bosch bezocht. De drie daagse reis naar Parijs, gemaakt in de voorjaarsvakantie, was een groot succes. Dit voorjaar werd een bezoek gebracht aan de Afvalverwerking in Rozenburg en het Nationaal Onderwijsmuseum te Rotterdam. In het kader van het thema milieu waar aan in alle groepen werd gewerkt, wer den ook verschillende gastsprekers uit genodigd, die in Middelharnis goed bezochte lezingen gaven. Naast het basiseducatie-aanbod organi seert de Stichting Volwasseneneducatie ook talencursussen Frans, Duits en Engels. Deze cursussen worden gegeven in het SVE-gebouw te Middelharnis. Ook voor de talencursussen was een goede belangstelling. Zowel de basiseducatie-aktiviteiten (Open School, lees- en schrijfcursussen, Nederlands voor buitenlanders etc.) als de talencursussen worden in het ko mend schooljaar voortgezet en worden zelfs uitgebreid. Hierover meer informa tie na de zomervakantie. Voor informatie kunt u na 20 augustus 1990 bellen naar de SVE, (01870) 39 27. Op woensdag 4 juli worden tijdens een feestelijke bijeenkomst de di ploma's uitgereikt aan de geslaagde examenkandidaten. Evenals vorig jaar, bleek ook dit jaar weer dat de 'M.E.A.O.-Oude Tonge' een hoog percentage geslaagden wist af te leveren. Van de examenkandidaten kreeg ruim 80% een diploma uitge reikt, hetgeen ver boven het landelijk gemiddelde ligt. De volgende kandidaten wisten hun beroepsopleiding succesvol af te ronden: Middelharnis: Tineke Eggermont, Erica van Es, Corina Jordaan, Angelique Kunst, Sigrid van der Sluijs, Jeanette Vigelius. Stad aan 't Haringvliet: Linda Maliepaard, Mireille Meijer. Nieuwe Tonge: Corine van Es, Annemieke Vlijm, Wilco van der Welle. Sommelsdijk: Karin Breeman, Mike Damen, Pauline Haas, Jaap Koese, Léon Peeman, Ariënne van Rumpt. Dirksland: Hanneke Ardon, Bastiaan van der Baan. Anita Droger, Kees Kieviet, Bastiënne Mackloet, René Markwat, Dianne Tieks. Melissant: Leendert Blokland, Monique Breevoort. Herkingen: Lianne van der Velde. Stellendam: Erik Blokland, Jan van Es, Mariëlle van Heest. Goedereede: Jan Grinwis, Martin Sjouken. Oude Tonge: Gerard Bijleveld, Berend-Jan Brugge- man, Marrie van Heemst, Anna-Maria Hendriks, Astrid van de Klundert, Mar jan Koert, Ivo Lagendijk, Tanja Roelofs. Martijn van Strien, Jean-Pierre Ver vloed, Sandra Winkels, Arnold de Wit. Hans d£ Wit. Ooitgensplaat: Richard van der Linde, Jan van der Welle. Den Bommel: Alexandra Bakker, Anja van den Boo- gert, Marco Hobbel. Oud-Beijerland; Dick Moerman. Goudswaard: Sonja de Vos. Numansdorp: Frans van Rheeden, John Ruizeveld. Zuid-Beijerland: Jacolien Luijendijk. Strijen: Wim Leep. Brouwershaven: Mark van der Weele. Zierikzee: Richard van den Berg, Mariëlle van den Berge, Lisette Hanse, Mariëlle Schiette- katte, René Schimmelpennink, Annet van Wanrooij, Gerard van Wanrooij. Hans Wansink, Margreet Wiltenburg. Nieuwerkerk: Ellen van Dijke. Bruinisse: Ramon Jongen, Michel Ruitenbeek, Marjan Schikker, Christine Schot, Re- nate Viergever. Dreischor: Mirjam de Jonge, Monique van der Werve. Kerkwerve: Janneke Mol. Scharendijke: Remy Flohil. Renesse: Huig Bode, Peter Dalebout, Ingrid Hop. Burgh-Haamstede: Cees Dijkman. Sint Philipsland: Jeroen Breeman, Mariëlle Verwijs. Willemstad: Bert Maat. Eilanden-Nieuws: een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! Tijdens de grote vakantie, van 6 juli t/m 1 september a.s. is het badkomplex 't Zuiderdiep te Stellendam van maandag t/m zaterdag élke middag geopend van 12.30 tot 17.30 uur. De speciale ochtend en avondzwemtijden blijven onveranderd. Als de weersomstandigheden het toelaten is gelijktijdig óók het 750 m^ grote openluchtbad open. Het buitenbad is niet verwarmd, echter de temperatuur van het buitenwater ligt in de zomer tussen de 21 en 26 graden. De bassins in het bin nenbad hebben altijd een temperatuur van 29 en 31 graden. De whirl-pool en het babybad zelfs 37 graden C. Ook het binnen- en buitenterras met ligweide en speeltuin staan klaar om de talrijke bezoekers te ontvangen. De bedrijfsleider, dhr. Snoey, verwacht weer zeer veel bezoekersa in het bad komplex. Mede gelet op het aantal dat de eerste 5 maanden van dit jaar de kassa passeerde. Dit was groter dan vorig jaar, zodat het komplex zich nog steeds in een steigende belangstelling mag verheugen. Het Blauwe Huus zoals het er nu bij staat.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 6