EiyVIIDEfl-IIIEUWS Beiaard-concert Goedereede NIEUWS Gerrit Zoon en Henk Kreukniet (tenor) geven concert in 'Grutterswei' Oude Tonge uit de Kerken Eerbetoon van de leerling aan zn meester zaterdag 7 juli a.s. Geslaagd voor diploma lerares-coupeuse Oud papier en lorren voor werk van de GZB VERVOLGVERHAAL Jan Knape Mzn. Na de restauratie van de eeuwen oude toren van Goedereede, werd in dit prachtige monument een klok kenspel van 37 klokken aange bracht. De heer Jan Bezuijen te Ouddorp, die de Nederlandse Bei aardschool in Amersfoort bezocht, werd daarop benoemd als vaste beiaardier van Goedereede. Jan Bezuijen heeft al vele keren en bij tal van feestelijke gelegenheden zijn klanken over het stadje uitgestrooid. Als er in 1953 niet de verschrikkelijke watersnood zou zijn geweest, dan zouden de Sommelsdijkse dirigent Gerrit Zoon en de toenmalig vrachtwagenchauffeur Henk Kreukniet uit Hendrik Ido Ambacht elkaar nooit hebben ontmoet, hoe zouden ze? Zeer waarschijnlijk zou dhr. Kreukniet nóg z'n rondjes door Europa draaien, maar toen de in Dordrecht geëvacueerde diri gent Zoon het Mannenkoor Inter Nos in "t Ambacht' ging dirigeren zou dat het leven van dhr. Kreukniet opzienbarend gaan veranderen. Zeer tot z'n genoegen overigens want niets is hem liever dan te zingen en dat doet'ie dan ook sinds jaar en dag, tenor Henk Kreuk niet is Opera en Concertzanger, mede dankzij de opleiding die Gerrit Zoon hem gaf...! Zijn rentmeesters onzer goederen... - 57 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad DINSDAG 3 JULI 1990 No. 5913 Op zijn initiatief werden in de afgelopen jaren ook beiaardiers van andere plaat sen aangetrokken. Met medewerking en steun van de Stich ting Goereese Gemeenschap is het ook dit jaar weer gelukt een serie van 8 con certen samen te stellen. Deze concerten zullen plaatsvinden in de maanden juli en augustus, telkens op de zaterdag tus sen 4 en 5 uur 's middags. In het kader van het beiaardcongres, dat dit jaar in Nederland en wel in Zutphen plaats vindt, zijn vele beiaardiers uit andere werelddelen naar ons land geko men om de carillons te bespelen. Het is daarom zeer verheugend dat de amerikaanse beiaardier Richard H. von Grabow de serie concerten in Goede reede zal gaan openen en wel op zater dag 7 juli a.s. van 4 tot 5 uur 's middags. Richard von Grabow is professor in muziekgeschiedenis en -literatuur aan de lowa State University. Hij heeft zowel in Amerika, als in Europa, vele carillon concerten gegeven. Hij is redakteur van de American Music Editions, een maat schappij die muziek publiceert van Noordamerikaanse componisten en ar rangeurs. Zijn concert van a.s. zaterdag in Goedereede bevat dan ook naast werk van klassieke componisten gearran geerd door Noord-Amerikanen, werk van Noordamerikaanse componisten. Het programma van de carillon-bespeling ziet er als volgt uit: 1. CarillonG. F. Handel/R. Lodine (Harpsichord) AmericanGary White (Appalachian) Folkssong Suite II a. The House Carpenter b. The Lovers' Tasks SOMMELSDIJK Op vrijdag 29 juni jl. is mevr. J. J 6. 7. 8. c. John Randolph d. The Farmer's Curst Wife Prelude,J. S. Bach/David Denz BWV 999 (Lute) Toccata No. 10Johan Franco HochzeitstagEdward Grieg/ auf Troldhaugen von Grabow (Op. 65, No. 6 Lyric Piano Pieces) PreludeJohn Diercks to Manvantara SuiteJean-Baptiste Lylly/Lodine in E Minor (Harpsichord) a. Air Tendre b. Courante c. Sarabande d. Gigue Two American....Arr. Milford Myhre Folksongs a. O Shenandoah (US Calvary Song) b. Go 'Way from My Window (USA South) 9. SerenadeCharles Gounod/ (Berceuse) James Slater 10. CarillonGeorges Bizet/ from L'Arléslienne von Grabow Suite No. 1 Deze carillon-concerten kunnen tegen betaling van een kleine entree worden bijgewoond. Tevens kan dan het in de toren ondergebrachte museum van de Goereese Gemeenschap worden be zichtigd en de toren worden beklom men. OUDDORP Op D.V. zaterdagmorgen 7 juli komen wij weer langs om uw oud papier en lor ren op te halen en tevens uw kleding die u op wil mimen. En dinsdagmiddag na 13.00 uur wordt de 'Kom' van de ge meente opgehaald. Daar wij nog geen nieuw projekt hebben gaan wij er toch al vast voor sparen. Wie ons D.V. zaterdagmorgen wil hel pen is van harte welkom om half negen aan de Duinkerkerkweg 6. Dank aan de JV en allen die hebben meegeholpen vorige maand. Wij waren mooi op tijd klaar en toch 30 ton papier opgehaald. Mogen wij zaterdagmorgen weer op zoveel hulp rekenen? Vele handen ma ken licht werk, dat hebben wij de vorige maand gezien. De zendingscommissie Voor inlichtingen: Van Aerssenstraat 27, Sommelsdijk. Tel. (01870) 50 23 NED. HERV. KERK Beroepen te Arnemuiden W. Chr. Hovius te Kat wijk aan Zee; te Hasselt A. van Herk te Sint Annaland; te Linschoten M. D. Geuze te Noorden; te Polsbroek en te Wilsum (toez.) H. Russcher, kand. te Urk; te Uddel W. Arkeraats te Hardinx- veld-Giessendam. Aangenomen naar Kamperveen (toez.) C. B. Stam, kand. te Houten. Bedankt voor Oudewater L. Wüllschleger te 's- Gravenhage; voor Oude Tonge M. Gou- driaan te Apeldoorn (buitengewone wijkgemeente). Beroepbaar K. Veldman, Mapleloosefarm RRl, Bur- gessviU, NOJ 1 CO Ontario (Can.). GEREF. KERKEN Beroepen te Bovensmilde (beiden part-time) drs. P. Wattel en drs. W. C. Wattel-de Heer, kand. te Amsterdam; te Uithoorn drs. W. Hortensius, kand. te Amsterdam; te Koudum M. C. A. Korpel, kand. te Kampen. Aangenomen naar Koudum M. C. A Korpel, kand. te Kampen; naar Zwijndrecht H. de Boer, te Honselersdijk. Beroepbaarstelling drs. E. N. Kronemeijer, Wortmanstraat 350, 8265 AN Kampen, tel. (05202) 2 37 34; drs. W. Hortensius, Stuyvesant- straat 43 A 1058 AK Amsterdam. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Giessendam en Neder-Hardinxveld B. C. Buitendijk te Vleuten-De Meern en Breukelen/Maarssen. Bedankt voor Zuidlaren (tweede pred.plaats) Jt. Janssen te Almelo; voor Hasselt (tweede pred.plaats) J. Borgdorff te Rotterdam- Noord. NED. GEREF KERKEN Beroepen te Kampen als zend. pred. te Natal (Zuid-Afrika) M. J. de Haan, kand. te Haren (Gr.). Aangenomen naar Kampen als zend. pred. te Natal (Zuid-Afrika) M. J. de Haan, kand. te Haren (Gr.). CHR. GEREF KERKEN Beroepen te Nieuwpoort M. van der Sluys te Kerk- werve; te Ulrum i.c.m. Lutjegast J. Bos, kand. te Urk. Bedankt voor Deventer S. Otten, Winschoten; voor Driebergen L. W. van der Meij te Alphen aan den Rijn; voor Eemdijk R. van Beek te Veenendaal (Pniëlkerk). GEREF GEMEENTEN Beroepen te Lethbridge (Canada) J. J. van Ecke- veld te Zeist. Bedankt voor Ridderkerk G. J. van Aalst te Bent- huizen; voor Poortugaal A. F. Honkoop te Zwijndrecht. OUD GER. GEM. IN NED Bedankt voor Papendrecht W. Kamp te Graf horst. Dhr. Zoon en z'n leerling Henli Kreuicniet bij de vleugel die ze op de concertavond uitstelcend Icunnen gebruilcen. vlietbrug, maar zelfs een veerpont zou dhr. Kreukniet niet hebben tegengehouden op z'n wekelijkse gang naar 't flakkeese. de Waard geslaagd voor het diploma lera res-Coupeuse. Deze opleiding werd verzorgd-door de ENSAID modevakscholen te Dirksland en Roosendaal. Uit handen van directrice mevr. R. van Dorst-Hendrikse ontving zij het di ploma. Dit houdt in dat zij onder licen tie van de ENSAID een modevakschool kan beginnen. De ENSAID is een landelijke organisa tie die een door haar ontwikkeld leer plan voor het gehele dames modevak en een stukje van het herenvak beheerst en door middel van boeken uitgeeft. Ze organiseert regelmatig op verschil lende plaatsen in Nederland examens. Het ENSAID modevaksysteem bevat de volgende opleidingen waarvoor examen kan worden afgelegd: Modinette, Costu- mière, Tailleuse, Coupeuse, Coupeuse- Leidster, Handwerkontwerpster, Mo- diste en Lerares-Coupeuse. Medio september gaat mevr. J. J. de Waard ook deze opleidingen verzor gen. Dhr. Kreukniet heeft niet alleen een prachtige stem, hij heeft ook een fijn karakter dat hem z'n eerste leermeester waarlijk niet doet vergeten. Zaterdag 29 september hoopt dhr. Kreuk niet daar temeer uitdrukking aan te geven wanneer hij samen met dhr. Zoon en z'n Streekmannenkoor en het Salonorkest 'Art Nouveau' uit Dordrecht een concert hoopt te geven in 'Grutterswei' te Oude Tonge, een daarvoor uiter mate geschikte lokatie. In augustus a.s. zal de kaartverkoop o.a. via de V.V.V. plaatsvinden. Er zal op de concert-avond een muzikale tocht door Europa worden gemaakt en dat wordt genieten voor de liefhebbers van opera, operette en koorzang. Dhr. Kreukniet bedoelt met zijn bijdrage aan eer betoon te geven aan dhr. Zoon, een van de drie, de eerste zelfs, die hem in z'n opleiding begeleidden. In 1953 was die carrière nog heel onwaarschijnlijk totdat dirigent Zoon hem 'eruit pikte' en persoonlijk de opleiding van de nog jeugdige Henk Kreukniet ter hand nam, thuis, op de Sommelsdijkse Voorstraat, elke zaterdagochtend... Terwijl de minimum leeftijd eigenlijk 15 was maakte Henk Kreukniet al op z'n 14e deel uit van het mannenkoor waar ook vader en broers Kreukniet zongen. Moeder Kreukniet was een uitstekend sopraan en 't was zo verwonderlijk niet dat zoon Henk ook zo gaarne zong. Briljant was het geluid van de jongenssopraan. Later werd hij een bariton en nog weer een aantal jaren later tenor dankzij de zorgvuldige begeleiding van dhr. Zoon die terecht adviseerde en er aan werkte de stem zorgvuldig op te kweken en zeker niet te for ceren. In de jaren '64 en '65 kwam dhr. Kreukniet elke zater dag naar Sommelsdijk, dat kon mede dankzij z'n werkgever die hem daarom nog uitsluitend op Stockholm liet chauffeu ren zodat de zaterdagochtenden voor de zangopleiding beschikbaar waren. Gelukkig lag er inmiddels de Haring- Toen dhr. Zoon dat voor de verdere muzikale ontwikkeling van z'n pupil nodig vond vervolgde dhr. Kreukniet z'n oplei ding bij de zangpaedagoge Coby Riemersma, lerares van de groten in Nederland, om na enkele jaren te gaan studeren aan het Kon. Conservatorium te Maastricht. Drie jaar duurde die opleiding en twee jaar was dhr. Kreukniet - op papier althans - in dienst van de gemeente Hendrik Ido Ambacht zonder dat hij werkelijk diensten verleende en ook die medewerking, met name ook van burg. de Ridder, heeft dhr. Kreukniet als uniek ervaren en dankbaar maakte hij er gebruik van. Z'n eerste vaste aanstelling was, voor twee jaar, aan de Opera in het Duitse Krefeld, maar daarna heeft dhr. Kreukniet geen vaste aanstelling meer geambieerd. Hij verleent zijn mede werking aan concerten, opera's en operettes op free lance basis, maar dat betekent allerminst dat hij ook maar één dag z'n vorming zou veronachtzamen; 't zou trouwens een dag zónder geluk zijn en gelukkig is'ie geworden, deze tenor Henk Kreukniet, mede dankzij Gerrit Zoon, Coby Rie mersma en dirigent Piet Struijk. Dhr. Zoon (72) is nóg z'n repetitor die hem helpt bij het instuderen van nieuwe rollen. Dhr. Kreukniet prijst dhr. Zoon erom dat die werkelijk alle muziek feilloos weet te spelen, zij het dat hij gespecialiseerd is in koorzang, maar evenzeer is dhr. Zoon een uitstekend dirigent, componist en arrangeur. Composities van dhr. Zoon hebben zelfs op concoursen in de superieure afdeling tot de verplichte werken behoord, zó blonken ze uit. In 1985 werd dhr. Zoon door de Akademie voor Kunst en muziek te Parijs geëerd met een hoge Onderscheiding als compositeur et chef de choir et die Orchestre; een bijzondere Onderscheiding. „....een perfectionist!" zo waardeert dhr. Kreukniet z'n leer meester en muzikale vader dhr. Zoon. Een strenge leermees- tertrouwens die dhr. Kreukniet nooit de vrijheid zal laten z'n lessen ook maar één moment wat minder serieus te nemen, beiden streven ze naar het hoogste en beiden zijn ze pas tevreden als dat benaderd wordt. Die kwaliteit mag ook wor den verwacht op het concert dat zaterdag 29 september in 'de Grutterswei' plaats zal vinden. Een mooi concert, dat zeker, maar ook een waarin bij uitstek hart en geest mee zullen spe len en dat zal, boven alles, te horen zijn. Een grote toege voegde waarde derhalve waarvan velen getuige zullen willen zijn. Het viel hem mee, dat meester Van Doorn het dadelijk instemde; „Natuur lijk, dat hadden de jongens niet mogen doen"... En Lange Huib zei altijd, dat al die grote lui op de hand van de boeren waren. Daar bedoelde Lange Huib de schoolmeesters mee, en vooral de domi nees, want Lange Huib zelf was hele maal niet christelijk. Maar dat was dan toch geen waar, want meester Van Doorn zei zelfs, dat de jongens grote zonde hadden gedaan met zo te doen. En meester Van Driel zat te knikken met zijn grote brilleglazen, die was het er ook mee eens... Het bracht hem in verlegenheid. Dan ineens kwam de oude bitterheid weer bij hem boven en hij zei: „Maar ze hebben het toch maar ge daan!"... „En ze zullen het nooit weer doen"... zei meester Van Doorn. Ongelovig keek hij meester in de ogen. Hoe wist die dat nu! Dan sloeg hij zijn ogen weer neer. Ja, dat zou meester wel vveten!... Maar meester wist nog meer; „Dat hebben ze beloofd"... En weer moest hij naar meester kijken. Hoe wist die dat alles? Meester knikte langzaam met zijn hoofd en moeder vroeg; „Is het toch waar, meester?"... Meester verzekerde nogmaals: „Het is echt waar, de jongens hebben het beloofd... ze hebben er grote spijt van, Frans, dat ze zo gedaan hebben... En dat komen ze straks tegen jouw ook ver tellen"... Hij wachtte even en keek Frans diep in de ogen. Dan vroeg hij: „Dan zul je de jongens toch zeker wel een hand willen geven, hé Frans?"... Even aarzelde hij. Hij probeerde zich in te den ken hoe dat mogelijk zou kunnen zijn... Piet en Kees zouden naar hem toekomen en ze zouden zeggen, dat ze er spijt van hadden, dat ze hem dat geld hadden willen geven... Twee boerezoons zou den als twee schuldenaars voor hem staan... En toen dacht hij ineens aan die avond, toen hij Piet geprest had om in de donkere gang te sluipen... dat was van hem ook een vijandelijke daad geweest... Hij wendde zijn hoofd van meester af, alsof hij bang was, dat die zijn gedachten zou raden... Meester vroeg nog eens: „Dan zul je de jongens toch zeker wel een hand willen geven, hé Frans?"... Nu knikte hij, want hij was besloten om het te doen. „Ja meester"... hij zei het zachtjes. „Goed"... zei meester Van Doorn en hij knikte vol daan. „En dan is er toch zeker van socialisme geen sprake meer, hé?"... „Natuurlijk niet", vond meester Van Driel, „want het socialisme wil de klassenstrijd, de strijd tussen werkgevers en werknemers, tussen boeren en arbeiders, en daar doet Frans nu niet meer aan mee... hij wil in vrede met de jongens leven, want hij geeft ze straks de hand der vriendschap!"... Frans moest naar meester Van Driel kijken. Daar had hij ook in het land zo dikwijls over horen pra ten: over de klassenstrijd... Dat was, dat je een hekel moest hebben aan de boeren!... Het bracht hem in verwarring. Als hij nu de jongens een hand ging geven, dan betekende dat toch, dat hij geen hekel meer aan hen had... En als ze nu naar hem toe kwamen om te zeggen, dat ze er zo'n spijt van hadden, dan was er toch eigenlijk ook geen reden meer, om een hekel aan de jongens te hebben... „God heeft ons geboden, dat we onze naaste zul len liefhebben als onszelf', zei meester Van Doorn. „En wij erkennen God als onze Koning, nietwaar Frans?... Hij is onze hoogste Wetgever!... Daarom vergeven we elkander de zonden... Niet omdat degenen die tegen ons misdreven hebben naar ons toekomen en zeggen; we hebben er zo'n spijt van. Maar we doen dat, omdat God het ons geboden heeft, omdat wij die anderen liefhebben en omdat God onze eigen zonden vergeven heeft!... Zoiets kan een socialist niet doen, Frans!"... Het werd stil na die woorden, een lange stilte. Frans moest er over nadenken; onze naaste lief hebben, had meester gezegd... Dat was iets heel anders, dan zoals hij bij zichzelf had overlegd... Hij had de jongens een hand willen geven, omdat ze naar hem toekwamen, en er dan geen reden meer was om boos op hen te zijn... Maar dat was niet goed,... onze naaste liefhebben, ook als hij iets tegen ons misdaan had en geen ongelijk wilde bekennen... Moeder was de eerste die sprak: „Het is wel erg, meester, dat er zoveel socialisten komen"... „Dat komt, omdat de mensen God verlaten... boe ren en arbeiders... En er is geen liefde meer onder de mensen"... Meester Van Doorn schudde treurig met zijn hoofd. „Boeren en arbeiders zullen moeten wederkeren tot God",... zei meester Van Driel. Meester Van Doorn knikte: „En de ogen van de mensen zullen moeten opengaan voor de leugens van het socialisme... Ja, Frans, leugens zijn erg gevaarlijk, is het zo niet, jongen"... Frans sloeg zijn ogen neer, want hij begreep wel wat meester bedoelde. O, als ze op die avond toch niet zo vreselijk hadden gelogen, hoe zou dan alles anders gegaan zijn!... „En de leugens van het socialisme zijn al heel gevaarlijk"... vond meester Van Driel. „Zeg dat wel",... stemde meester Van Doom in, „het kan haast niet erger... om de mensen wijs te maken, dat ze God kunnen dienen en dat ze tevens socialist kunnen zijn!... Je hebt zeker wel begrepen, Frans, welk een grote leugen dat is, hé?... Want het socialisme predikt de haat en de strijd... en onze Heere Jezus predikte de liefde en de vrede... Dat kan niet samengaan, Frans... En wie nu zegt, dat het wel kan, is een leugenaar, begrijp je dat goed?"... En Frans had het nu begrepen... Lange Huib had het gelogen toen hij dat van de zomer zei, en hij voelde, dat hij boos werd op Lange Huib, omdat die hem zo bedrogen had... „En dat ze dat zulke jongens wijs maken!"... zei moeder verontwaardigd. Meester Van Doorn moest er een beetje om lachen, dat moeder dat zo zei. „Ja, ze moeten zulkejongensjuist hebben... Geef mij de jeugd en ik heb de toekomst!... En zulke jongens zijn nog zo dom, ze denken dat ze al heel wat van het leven afweten, maar och"... Hij schudde medelijdend zijn hoofd. (wordt verx'olgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5