VLEES MET KARAKTER: Jan Wagenaar Mag het een stukje beter zijn' Grasmaaiers V. d. Made Kievit's Versmarkt Jongedame(man) Raad Dirksland maant wethouder tot gevraagd gesprek Zaterdag 7 juli l^ triathlon Goeree-Overflakkee Officiële opening watersporteiland Mosselbank in het Grevelingenmeer Reklame deze week 2.15 E. van der Bok Kievit's Versmarict Geslaagden CVI „De Proeftuin" Stille waters vieze gronden P.v. De Trekvogels Culinaire slagerij Cornedbeef Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS'' DINSDAG 3 JULI 1990 OUDDORP Magere RUNDERLAPPEN 'Umousm.. Schouderkarbonade ..500 gram lU.5U ..500 gram 4,^0 .150 gram o.a. Snapper, Superia, Husqvarna, Flymo speciale prijzen Hofdijksweg 29 OUDDORP 't Grote verbouwing of 'n kleine verbouwing, nieuwe l<ozijnen, betimnneringen, vloer vernieuwen, dakkapel plaatsen, andere ramen, deuren of 'n trap. Timmer bed rijf Tevens levering van alle doe-het-zelf en bouwmaterialen Geleijn Cornelissestraat 19, 3241 GJ Middelharnis Tel. (01870) 31 44 - 71 81 b.g.g. 42 03 vraagt voor de afdeling kaas en brood en fijne vleeswaren een die weet wat sclioon, accuraat en klantvriendelijk betekent. Voor liaar of hem fiebben wij, na gebleken geschiktheid een vaste baan. Uw schriftelijke sollicitaties aan: Hobbemastraat 1 3241 AC MIDDELHARNIS Telefoon (01870) 28 27 Een open brief aan de Raad over de weigering van wethouder Eshuis aan een groep bewoners een gesprek toe te staan was voor Gemeentebelangen en de WD serieus genoeg om er in de vergadering van j.l. donderdagavond een agendapunt aan te willen wijden. Bij de behandeling van dit onderwerp aan het einde van de agenda zouden emoties bij het College een vurige rol blijken te spelen. „Het College vliegt altijd in brand bij dit onderwerp" zou de heer Van Nieuwenhuijzen daarover opmerken. Voorafgaande agendapunten die de aandacht trokken, waren spelregels voor gemeentelijke vertegenwoordi gers en onderhandse aanbesteding in Dirksland-Zuid. Spelregels gemeentelijke vertegenwoordigers Unanieme steun kreeg het College van B en W voor een voorstel van spelregels voor gemeentelijke vertegenwoordigers in samenwerkingsverbanden en andere organen zoals Geldershof, Ziekenhuis, Binnenhof, Zwembad e.d. Deze spelregels moeten er voor zorgen dat voortaan door vertegenwoordigers van de gemeente verantwoording wordt afgelegd en dat er rapportage plaats vindt. De heer Sandee (CDA) drong er bij het College op aan ook met een konkreet voorstel te komen waarin wordt afge sproken welke vertegenwoordiger ver slag uitbrengt, in welke commissie en wanneer. „Dan heb je in elk geval de garantie dat het gebeurt" zei hij. Zijn voorstel zal door het College worden gevolgd. De heer Van Houwelingen (Gemeente belangen) was zeer blij met de regeling en had die graag nog iets helderder gezien. Omdat het hier geen uitvinding van Dirksland betrof maar een regeling die in overleg met de drie andere gemeenten tot stand was gekomen, adviseerde de Voorzitter de regeling zoals die nu luidt te zien als een eerste aanzet, er mee aan de slag te gaan en na een tijdje eens te kijken hoe de regeling in de praktijk werkt. Van der Vlugt behandrukte dat B en W nu gehouden is de informatie te ver strekken die voor de gemeentelijke ver tegenwoordigers belangrijk is, iets waar aan het in het verleden wel eens had ontbroken. Verder bouwrijp maken Dirksland-Zuid Voor het verder bouwrijp maken van Dirksland-Zuid werd de Raad een kre diet van 300.000,- gevraagd en voorge steld werd het werk onderhands aan te besteden. De heer De Vogel (SGP) signaleerde daarbij enkele problemen. Hij had er wat moeite mee dat het College als argu ment om niet openbaar aan te besteden aanvoerde dat er dan eerst een bestek gemaakt zou moeten worden. „Er is al een bestek, dat van Acacia" zei hij. De SGP dacht niet meteen aan openbaar aanbesteden maar aan een tussenoplos sing: een aantal aannemers uitnodigen zou de gemeente enkele duizenden kun nen schelen. Wethouder Eshuis toonde zich wat ver rast over deze suggestie van de kant van de SGP, waarop uit de Raad klonk: „Je had op Gerrit Robijn gerekend". Eshuis wilde de suggestie van de heer De Vogel meenemen voor een volgende keer: „Deze zaak is nu zo ver, dat kan niet meer vanwege de tijd". De verklaring van de wethouder deed De Vogels fraktiegenoot Koningswoud reage ren: „Daar zou ik bijna uit konkluderen dat de opdracht al gegeven is". Dat zou volgens de heer Koningswoud onver standig zijn en aan het adres van de wet houder voegde hij er aan toe: „Dat denk ik niet hoor, want hij is verstandig". De heer Koningswoud zag niet in waarom er geen tijd meer zou zijn: „Waarom niet een kopietje naar nóg twee aannemers?" Wethouder Eshuis beloofde de suggestie van de SGP mee te nemen maar volgens hem mocht het niet de zaak frustreren zodat niet begonnen zou kunnen wor den wanneer de bouwers willen be ginnen. En steeds weer de bus In verband met de problematiek van de Winterstraat had een bewoner een open brief aan de Raad geschreven omdat wethouder Eshuis had geweigerd te pra ten met een groep uit de buurt. Van Prooijen zei dat hij onaangenaam verrast was en zo'n berichtgeving niet verwacht had na de goede start van het nieuwe bestuurscollege. Hoe dat ook gekomen was: „Bewoners, burgers wil len met een wethouder spreken, daar gaat het om. Weigeren van een gesprek past niet in deze tijd, in deze ge meenschap". In de vorige vergadering had men de mond nog vol gehad over betere service aan de burgers en nu dit! Hij had de correspondentie bestudeerd. Er waren wat trillingen door elkaar gehaspeld, maar toch: „Ook al denk je dat ze het bij het verkeerde eind hebben, dat is géén reden om een gesprek te weigeren". De brief van het College van 27 juni 1990 met informatie aan de buurtbewoners vond hij een stapje in de goede richting. „Blijft de wens van de burgers om gehoord te worden. Ik verwacht dat het in orde komt". Dan kon het beschouwd worden als een schoonheidsfoutje van het nieuwe bestuur, volgens Van Prooijen: „Ik neem het de voorzitter nog het meest kwalijk, die had de nieuwe wethouder moeten behoeden". Gevoelige kras Van Nieuwenhuijzen vergeleek de nieuwe coalitie met een nieuwe auto waar hij trots op was: „En een maand later zit er een kras op, dat doet zeer". De wethouder zat in het nieuwe College met steun van de WD en dan: „De wet houder wil niet overleggen met de bewo ners omdat hij niets nieuws te zeggen heeft". De heer Van Nieuwenhuijzen was door de gang van zaken pijnlijk getroffen: de wethouder had de mensen toch aan kunnen horen? De heer Eshuis antwoordde: „In mijn funktie als wethouder wil ik met ieder een praten, maar het moet wél bijdragen aan de besluitvorming. Ik ben er nog niet van overtuigd dat het gesprek iets had bijgedragen aan de besluitvor ming". Hij zat daarbij met het probleem dat bij de collegevorming heel nadrukkelijk is bepaald dat het College collegiaal en kollektief beleid voert. De zaak was ver warrend volgens de wethouder, er waren veel onduidelijkheden, het was voor hem niet gemakkelijk. Er was een collegestandpunt; een solis tisch optreden van een wethouder zou in strijd zijn met behoorlijk bestuur en, zo zei de heer Eshuis: „Zou overeenkomen met het plaatsen van een bom onder het nieuwe College". Hij zou wel willen praten, maar later: „Ik wil wel praten met de bewoners als het ziekenhuis klaar is en alles daar is afgerond". De onhoudbare situatie in de Winterstraat was een nieuw punt voor hem. Daarover zei de wethouder dat de busroute zal worden verlegd. Het wach ten is op definitieve toezegging van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat dat met het busstation mag worden begonnen, in verband met subsidie, en de bewoners langs de busroute zullen nog wat geduld moeten hebben. Geduld Het door de wethouder gepredikte geduld MIDDELHARNIS Praktisch taalgebruik: Monique Jansen, Elmar Knape, Linda Witte, Jolanda Witvliet. Praktisch Engels: Elmar Knape, Linda Witte. Maatschappijleer: Jolanda Witvliet. Sociaal rekenen: Monique Jansen, Jolanda Witvliet, Pieter Wolfert. Huishoudkunde: Monique Jansen. Bedrijfsrekenen 1: Gerda van Wezel. Boeken en Rekenen: Marjan Breen, Mir jam van Dam, Gerda van Wezel. Handelscorrespondentie: Marjan Breen, Mirjam van Dam, Catharina van Pop- pel, Gerda van Wezel. Technisch tekenen: Pieter v.d. Linden. Gezondheidskunde: Jolanda Witvliet. Kantoorpraktijk 1: Marjan Breen, Mir jam van Dam. E.H.B.O.-diploma: Anneke v.d. Boogert, Jasperina v.d. Boom, Jacobi Flikweert, Ket Hülters, Emma Jelier, Jolanda Witvliet. Typen: Bert van Biert, Mirjam van Dam, Ket Hülters, Catharina van Poppel. Tekstverwerken: Marjan Breen, Catha rina van Poppel. 99 99 Symposium over waterbodems in de Biesbosch DORDRECHT - De ernstig vervuilde waterbodems van de Biesbosch staan centraal in een symposium op 28 sep tember in Dordrecht over het schoon maken en het schoonhouden van ver vuilde watergebieden. Onder de titel „Stille waters hebben vieze gronden" organiseert de Zuidhol landse Milieufederatie deze bijeen komst ter afsluiting van haar waterpro- jekt, waaraan twintig natuur- en milieu groepen in Zuid-Holland hebben deel genomen. Acht specialisten zullen tijdens het sym posium aan de hand van de milieupro blemen in de Biesbosch hun licht laten schijnen over een mogelijke uitweg uit de patstelling die lijkt te ontstaan bij het schoner maken van het water niet alleen in de Biesbosch, maar ook op vele andere plaatsen in Zuid-Holland en andere provincies, aldus de milieufede ratie. Er is ruimte voor 150 deelnemers aan dit symposium. Naast de serie lezingen omvat het symposium ook een expositie en een exkursie per boot door de Zuid hollandse Biesbosch. Deelname kost ƒ50,-. Nadere informatie over de in houd van en de mogelijkheid tot deel name aan dit symposium is te bevragen bij de Zuidhollandse Milieufederatie, telefonisch onder nummer 010-4765355 ofschriftelijk (zonder postzegel) via ant woordnummer 20596, 3020 WB Rotter dam. OUDDORP Uitslag van de Fondvlucht uit Chateau- roux, d.d. 23-6-90. In concours 152 dui ven. De duiven werden op zaterdag om 7.15 uur met z.zw. wind gelost. C. Venneman 1, 16, 33; L. Sperling 2, 3; Comb. Kievit 4, 5, 25, 29; Comb. Pijl- Verhage 6,13; H. Kleyn 7,38; T. v.d. Bok 8,19, 28; J. Kaptyn 9,12,15, 20; H. Grin- wis 10, 17, 24; J.K. van Wijk 11; A. Klyn 14, 23; C. Heerschap 18, 30, 36, 37; K. Meyer 21, 32, 34, 35; A. Knape 22; C.M. Grinwis 26, 31; J. van Wijk 27. blijkbaar niet voor het College zelf. De voorzitter reageerde furieus: „'t Was me al heel lang duidelijk dat er een slachtoffer moest worden gevonden en dat ben ik" en wilde daarmee de discussie sluiten. „Jammer dat als er kritiek komt dat dan in deze sfeer getrokken moet worden" zei de heer Van Prooijen. Hij kwam terug op een opmerking van de wethou der die hem in het verkeerde keelgat was geschoten: „De wethouder zei: met iedereen praten, maar... Alles achter de komma moet weg! Ook al komt het je strot uit, tóch er over praten als de men sen dat vragen. Anders ben je niet geloofwaardig. Je moet de deur open houden". „Het College vliegt altijd in brand bij dit onderwerp" zei de heer Van Nieuwen huijzen, herinnerend aan al die jaren dat zijn partijgenoot Poortvliet opkwam voor de Winterstraat en de Stationsweg. „Hoe nu? Dat is toch wel belangrijk nadat het College zo witheet is geworden. Als Eshuis nu eens kontakt met de schrijver van de open brief?" Voor wethouder Eshuis leek het stand punt van het College geen ruimte te bie den voor persoonlijke bewegingsvrij heid; hij herhaalde: „Mijn probleem is dat er collegiaal bestuurd moet worden". In de Raad verklaarde niemand zich tegen het voorstel van Van Nieuwen huijzen aan wethouder Eshuis om kon- takt te zoeken met de bewoner die de open brief heeft geschreven. De datum 7 juli voor de te houden V4 triathlon op het eiland Goeree-Over flakkee nadert gestaag. De organisatie is er klaar voor. Na bijna een jaar lang voorbereidingen te hebben getroffen gaat het er nu om spannen. Het par cours is goed, beter en sneller dan vorig jaar. Er zijn ±350 inschrijvingen bin nen, waarvan er 200 onder de recrean ten vallen. Een ruime belangstelling dus, voor een eiland dat op de nominatie staat om er in 1991 het Nederlands Kampioenschap te laten plaatsvinden. STARTSCHOT Het startschot zal te horen zijn in de jachthaven van Herkingen om precies 12.00 uur. Aad van der Hoek, 38 jaar oud en woonachtig te Dirksland zal dit schot lossen. Aad is zeven jaar geleden gestopta als beroepswielrenner. Ondanks dat hij zich in dienst heeft moeten stellen van de kopmannen in de succesvolle ploeg van Peter Post, heeft hij als beroeps toch 39 overwinningen weten te behalen zoals onder andere de rondes van Nederland, Duitsland en Andalusië. Daarnaast heeft hij vier maal deelgeno men aan de Tour de France waarvan hij drie maal de finish wist te behalen in Parijs. Wanneer dan de deelnemers om 12.00 uur gestart zijn, wordt nadat zij 1 km. hebben gezwommen, 45 km. hebben gefietst en 10 km. hebben gelopen de eerste deelnemer om 14.00 uur bij de finish in de Voorstraat te Dirksland verwacht. Voor de toeschouwers hebben wij een spe ciale afvoerroute naar Dirksland. Volgt u daarvoor de oranje borden. Op het par cours zullen geen voertuigen toegelaten worden. ZOMERMARKT Rondom dit sportieve evenement heeft het bestuur van de Stichting Triathlon Goeree-Overflakkee tevens een zomer- markt en wat leuke kinderaktiviteiten georganiseerd. Deze vinden beiden plaats in het centrum van Dirksland. Op de zomermarkt is het goed toeven en ook de kinderen zullen zich prima kun nen amuseren. PRIJSUITREIKING De prijzen zullen om 16.00 uur bij het Sportkomplex De Gooye uitgereikt wor den. VRIJWILLIGERS Mocht u alle voorafgaande publiciteit hebben gemist en alsnog uw diensten als vrijwilliger willen verlenen op deze belangrijke dag, dan kunt u zich daar voor opgeven bij Peter Keuker, tel. (01877) 32 54. HET BESTUUR Het bestuur van de Stichting Triathlon Goeree-Overflakkee, die overigens deze hele organisatie vrijwillig uitgevoerd hebben zijn ervan overtuigd dat het op zaterdag 7 juli a.s. een hele mooie vved- strijd gaat worden. Zij hebben alles op een rijtje staan, zij zijn er klaar voor. Alleen het weer zou het nog af kunnen laten weten, maar daar gaan we natuur lijk niet van uit. Zij hopen dat het een hele sportieve triathlon gaat worden die net als de vorige jaren zonder ongeval len zal verlopen. De deelnemers zijn er, de organisatie is rond, de zomermarkt en het kinderfes tijn geven aan dit geheel de finishing touch, u bent er als publiek natuurlijk bij, deze dag kan nu al niet meer stuk. Het bestuur wenst alle deelnemers veel succes, al het publiek veel plezier en het bedankt alle mensen die op wat voor manier dan ook een bijdrage hebben geleverd om dit sportieve evenement ook dit jaar weer te kunnen verwezen lijken. Op donderdag 5 juli a.s. om 14.00 uur zal burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse tezamen met de voor zitter van het Natuur- Recreatie schap De Greveüngen, J. Hoek van Dijke, de opening verrichten van het watersporteiland Mosselbank. De opening zal plaatsvinden op het nieuwe watersporteiland. Geschiedenis Vooral in de zomermaanden was er in het oostelijk deel van het Grevelingen meer een tekort aan aanlegplaatsen. De Rijksdienst IJsselmeerpolders, inrichter van het Grevelingengebied konklu- deerde dan ook in een rapport uit 1986, dat een derde watersporteiland in het Grevelingenmeer dringend gewenst zou zijn. Passanten die op een drukke dag via de sluis bij Bruinisse het Grevelingenmeer binnenvoeren, moesten voorheen nog ca. 2 uur doorvaren voor het verkrijgen van een ligplaats. Daarbij passeerden ze de oostelijke recreatiezone en zochten in eerste instantie een ligplaats in de centrale namurzone, hetgeen een onge wenste situatie opleverde. Een deel van de passanten in het Grevelingenmeer is afkomstig uit de Oosterschelde. Zij varen het Grevelingenmeer op om te overnachten. Het Grevelingenmeer kent immers geen getijde-invloeden meer sinds de afsluidng door de Brouwers- dam in 1971. Aan de realisatie van watersporteiland Mosselbank liggen een tweetal doelstel lingen te grondslag. Ten eerste is op deze wijze een mogelijk heid gecreëerd om direkt na binnen komst in het Grevelingenmeer aan te leggen bij een watersporteiland. En ten tweede is de afmeergelegenheid aan de oostzijde van het Grevelingenmeer hier mee vergroot. Hiermee is een evenwich tiger spreiding van de watersport over het meer mogelijk. Bij het Natuur- Recreatieschap De Grevelingen wordt het beleid gevoerd, de recreatie zoveel mogelijk te concen treren aan de west- en oostzijde van het meer, terwijl het middengebied zo rustig mogelijk wordt gehouden voor de na tuur. De watersporteilanden in het Gre velingenmeer dragen er dan ook toe bij, dat de natuurlijke eilanden zoveel mo gelijk door watersporters worden ontzien. Het watersporteiland Mosselbank In de herfst van 1989 werd begonnen met de aanleg van het eiland. Eigenlijk moeten we zeggen eilanden. Het projekt bestaat namelijk uit twee kleine eiland jes, die samen een geheel vormen. De oppervlakte van het westelijke eiland is 1,3 ha. terwilj het oostelijke eiland 2,4 hectare meet. Deze nieuwe watersport- lokatie is gelegen aan de oostzijde van het meer, nabij de Grevelingendam. In totaal werd 90.000 m^ zand opgespo ten op een reeds bestaande ondiepte, die al de naam Mosselbank droeg. Het zand is afkomstig van rondom de nieuw gevormde eilanden. Veel zand werd weggezogen tussen de beide eilandjes. Zo ontstond een vaargeul die dwars tus sen de twee eilandjes door loopt. De watersporters die vanuit de sluis bij Bruinisse in de richting van de Mossel bank varen kunnen het Zuidhollandse stadje Herkingen zien liggen. Vanuit Hericingen vormt de vaargeul een ver binding met de haven van Bruinisse. De eilandjes hebben een zware overver- dediging gekregen. Per vierkante meter is ca 800 kg stortsteen aangebracht. Dat is gedaan, omdat bij sterke windkracht tussen zuidwest en noordwest de golven een hoogte van ca 1,40 m kunnen berei ken. Door de oververdediging wordt voorkomen dat er schade aan de eiland jes zou ontstaan. (Vermeldenswaard is hierbij, dat de Mosselbank de stormen van januari zonder problemen heeft doorstaan). De indeling van de eilandjes Het westelijke eiland is voorzien van vier aanlegsteigers, met een gezamen lijke capaciteit van 60-100 ligplaatsen. Bij grote drukte kunnen de schepen dubbel gaan liggen. Het aantal ligplaat sen kan zich dan uitbreiden tot 200. Op het eiland zijn toiletten geplaatst. Ook zijn er vuilcontainers en is er een uitkijktoren voor de jeugd. Aan de west zijde van het eiland bevindt zich een speelbaai voor de kinderen. Het oostelijke eiland is slechts 600 m. verwijderd van de Grevelingendam. Vanaf de dam is er dan ook gemakkelijk naar toe te surfen en aan te landen. Voor de surfers een nieuw vaardoel aan de oostzijde van het eiland. Aan de west zijde is een ankerbaai gemaakt, met een diepte van 2.50 m. Boten die liever niet aan een steiger liggen kunnen hier anke ren. Ook op dit eiland zijn toiletten en vuilcontainers neergezet. Met dit nieuwe watersporteiland Mos selbank, heeft het Grevelingenmeer een derde mogelijkheid voor watersporters gekregen om buiten de havens een aan- leggelegenheid te vinden. Eerder wer den reeds de kunstmatige watersport eilanden Archipel en Ossenhoek in het westelijke recreatiegebied aangelegd, met hetzelfde doel. Voor de watersporters is van belang te weten dat het bij de watersporteilanden niet toegestaan is langer dan 3 x 24 uur op dezelfde plaats te blijven. Kosten De kosten voor de realisatie van dit pro jekt bedragen 3,4 miljoen gulden. Deze kosten worden gedragen door het Ministerie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij in het kader van de inrichting van het Grevelingenmeer. Het ontwerp is van de Rijksdienst IJssel meerpolders, afdeling Delta; de realisa tie van Grontmij Zeeland, Goes; de aannemer was De Klerk, Werkendam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 2