Oud-Stellendammer schreef en illustreerde herinneringsboek over havens Rotterdam Goereese brillen fantastisch ontvangen In Nigeria Predikbeurten n [onze OPRUIMING:] Mooi succes voor orkest uit Ooltgensplaat 470 nieuwe dakpannen 1 gasfornuis STextielhuis Modern Vrouw en Werkwinkel Winnaars ballonnenwedstrijd geranium-markt Sommelsdijk Stuntaanbledlng met vele koopjes I en grote kortingen in: Het Blauwe Huus aan VVV Ouddorp verkocht Bladz. 2 „EII^NDEN NIEUWS VRIJDAG 29 JUNI 1990 Redacteuren en boekenrecensenten van Rotterdamse bladen die 't beter kunnen beoordelen dan wij dat - op afstand - zouden kunnen, hebben in hun publicaties met roem gesproken over het j.l. zaterdag verschenen schitterend boekwerk 'de Rotter damse haven, 650 jaar', en op die beoordeling zijn we best een beetje trots. De auteur ervan is n.l. de oud- Stellendammer T(eun) van Dam, bovendien onze neef, van wie we wel wisten dat hij 'in de haven' de boter ham verdiende maar van wie we niet konden vermoeden dat hij de samen stelling van zo'n pracht herinne ringsboek, in woord en beeld, mees ter zou zijn. Teun deed het, en heel verdienstelijk! Al in 't begin van de vijftiger jaren ver trok dhr. van Dam uit Stellendam. Emi gratie van z'n timmermans-werkgever noopte hem naar ander werk uit te zien en dat vond hij in de Rotterdamse havens waar een groot tekort aan kraan machinisten heerste. Elke nieuwe kraan die geleverd werd behoefde i.v.m. de continue-diensten een driekoppige be manning en dhr. van Dam werd een van hen, met graagte want al van jongs-af had de Rotterdamse haven hem aange sproken. We herinneren 't ons met hem wanneer hij in een van de recensies terugkijkt op die bezoekjes aan z'n tante in de Oranjeboomstraat waarbij Teun aan de haven en bij de Maasbruggen te vinden was, nog onwetend van 't feit dat zijn toekomst juist daar zou liggen. Tot vorig jaar is hij er aktief geweest, eerst als kraanmachinist, maar een veel langere periode als... fotograaf van het Rotterdamse Havenbedrijf nadat geble ken was dat hij de camera heel verdien stelijk wist te h-anteren. Een kleine dertig jaar volgde hij alle ontwikkelingen in de havens en al die jaren stond hij letterlijk met de neus vooraan, bij de misère die zich soms liet gelden maar zeker ook bij de hoogtepunten als Koninklijk bezoek Dhr. van Dam (r) overhandigt havenwcth. Smit het eerste exemplaar van z 'n hoek. en markante punten als de aankomst van het eerste containerschip en de terugloop van het stukgoed waarvan juist de opkomst hem aan 't werk had gezet. De oud-Stellendammer, hij leerde de havens en de havengasten op z'n duim pje kennen. Z'n ervaringen en z'n foto materiaal, aangevuld met een pracht verzameling uit andere bronnen, heb ben de bouwstenen voor het herden- kingsboek gevormd. Het boek heet 'overvloedig' geïllustreerd te zijn met soms unieke foto's en we schrijven een recensent na in zijn waardering voor de in -het boek toegepaste chronologisch volgorde die voorkomt dat de verhaling van honderden jaren in een saaie op somming zou ontaarden; juist het tegen deel is waar. 'Verleden en heden en zelfs een blik in de toekomst zijn boeiend en met grote betrokkenheid beschreven en met prachtig fotomateriaal geïllustreerd. De auteur heeft er zich in de begelei dende tekst niet met een Jantje van Lei den afgemaakt maar zich eerst terdege Overgelukkig met die sterke bril (uit Ouddorp?) die voor hem lijkt te zijn gemaakt. De oproep die een aantal weken geleden in ons blad werd gedaan om brillen voor Nigeria is een heel bijzonder succes geworden! De roep om de brillen kwam van Pau Grinwis die in z'n werkomgeving in Nige ria een ontstellend gemis aan dat hulpmiddel constateerde. Het ont breekt de mensen die een bril nodig hebben eerstens aan de financiële middelen, maar bovendien werkt Pau in een vér afgelegen gebied waar de komst van een opticien nog vele jaren op zich zal laten wachten. Mevr. Grinwis-Roozemond - inmiddels ligt ze met malaria in het Havenzie- kenhuis te Rotterdam - bracht vorige week toen ze weer thuis kwam van een bezoek aan haar man op z'n Nigeriaanse werkplek, een bijzonder enthousiast bericht mee terug. Tientallen brillen heeft ze meegenomen en die prijken inmiddels allemaal op een Nigeriaanse neus: „...één van die brillen, een met heel dikke glazen, meende ik zelfs uit Ouddorp te herkennen", schrijft Pau in zijn bedankbrietje: „met die bril hebben we een nog jonge knul vreselijk gelukkig gemaakt, zó gelukkig dat we hem zelfs heb ben moeten kalmeren, zó ging hij uit z'n bol toen hij na jaren weer behoorlijk kon zien, de wereld ging weer voor hem open en op slag werd'ie weer een gelukkig mens, zonder handicap!" Een oude man, met een flakkeese bril op de neus vertelde dolgelukkig dat hij de Bijbel, met al die kleine lettertjes weer lezen kon, z'n afgenomen gezichts vermogen had hem dat lezen al een tijdlang onmogelijk gemaakt. Mevr. Grin wis bracht ook een allerhartelijkst bedankbriefje mee van een van de gelukkigen die niet alleen mevr. Grinwis-, maar bovenal God dankt voor de geweldige gift uit Holland, brillen... De gevers ervan hebben ook Pau gelukkig gemaakt en 't is hem een behoefte al die gevers hartelijk dank te zeggen voor hun spontane reactie. Nog niet alle brillen, ruim vierhonderd! - konden door mevr. Grinwis worden meegeno men - maar Pau hoopt zelf in augustus weer even thuis te zijn en dan gaat de rest mee. Mede namens 'zijn' Nigeriaantjes welbedankt! geïnformeerd voor hij beweringen neer schreef Met de wordingsgeschiedenis van de Rotterdamse haven is hij dan ook heel nauwkeurig omgesprongen. Kortom, een pracht boek is het gewor den. Dat vond ook Havenwethouder Smit aan wie dhr. van Dam j.l. zaterdag morgen het eerste exemplaar overhan digde. Het lees- en fotoboek is voor ieder inte ressant die van havens en schepen houdt, zeker nu het gaat om de haven van Rotterdam, in de meest uitgebreide zin van het woord, de plaats immers waaraan veel flakkeeërs herinneringen hebben en waar velen nog steeds de boterham verdienen. Het boek is uitge geven door De Bataafse Leeuw, het telt 160 bladzijden en 215 foto's en is voor ƒ39,90 in de boekhandel verkrijgbaar. A.J.G. Zaterdag 5 mei j.l. is door de St. Evene menten Middelharnis de Geranium- Bevrijdingsmarkt georganiseerd. De jeugd van de gemeente Middelhar nis heeft op deze dag mee gedaan aan een ballonnenwedstrijd. De winnaars van deze wedstrijd zijn: Martijn Blok te Sommelsdijk: Marieke Breeman te Sommelsdijk; Toon Pou- welse te Sommelsdijk. Geslaagden Chr. s.g. 'Prins Maurits' te Middelharnis Na het tweede tijdvak van de examens slaagden op de Chr. s.g. voor Havo en Mavo 'Prins Maurits' voor Mavo: Carolien Moerkerk. Havo: Heike van den Doel en Marriët Kuiper. Het totaal aantal geslaagden voor de Havo komt daarmee op 77 en voor de Mavo op 73. Het oorspronkelijke aantal kandidaten was samen 155. Vele vrouwen lopen al enige tijd rond met het idee dat ze eigenlijk graag een betaalde baan zouden willen, maar het blijft bij plannen en/of ideeën. Om deze vrouwen nu een duwtje in de rug te geven, organiseert de Vrouw en Werkwinkel op de Hoeksche Waard en in Middelharnis een viertal thema och tenden omtrent werken. De ochtenden vertonen enige samenhang maar zijn losstaand van elkaar te bezoeken. Onderwerp van de eerste ochtend zal zijn de werking van het arbeidsburo, vooral bestemd voor vrouwen die het idee hebben dat het arbeidsburo alleen bestemd is voor werklozen met een uit kering. Alle diensten en mogelijkheden van het arbeidsburo komen op deze ochtend aan de orde en er zal gelegen heid zijn tot het stellen van vragen. Tevens is er de bijdrage van het uitzend- buro Start, dat o.a. aktief is voor herin tredende vrouwen. De tweede ochtend zal als onderwerp solliciteren hebben. Veel vrouwen heb ben weinig ervaring met het schrijven van sollicitatiebrieven, omdat men in het verleden vaak gewoon gevraagd werd vooreen baan. De ochtend zal dan ook voornamelijk besteed worden aan het schriftelijk solliciteren. De derde ochtend heeft als onderwerp de mogelijkheden die er zijn om een eigen bedrijf te starten. Schep je eigen werkgelegenheid en kom hier je licht eens opsteken. Tenslotte wordt het sollicitatiegesprek bij de horens gevat. Hoe bereid je je voor, wat kun je wel en niet zeggen, hoe presenteer je je zelf het beste. Voor meer informatie of aanmelding kunt u bellen naar de Vrouw en Werk winkel, tel. (01880) 142 52. De Vrouw en Werkwinkel is tijdens de zomervakantie gesloten van 9 juli t/m 12 augustus 1990. Deelname aan deze ochtenden kost 3,- per keer, bij gelijktijdig inschrijven voor de hele cyclus kost het totaal ƒ10,-. Zondag 1 juli 1990 OUDDORP Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. D. Heemskerk Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst Ger. Kerk 9.00 en 10.30 uur ds. J. C. van Westenbrugge en 18.30 uur ds. A. v. d. Deijl Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. F. Hoek en 18.30 uur drs. M. van Campen, Woerden. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 uur kand. R. W. de Koeyer en 18.00 uur ds. J. Codée; H.C. zondag 21kol- lekte zitplaatsen Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. V. d. Deijl en 18.30 uur ds. J. C. van Westenbrugge. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr., D.L. V, 13; extra maandelijkse kollekte kerk voogdij Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur ds. E. J. Veltman, Rotter dam Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 9.00 uur ds. J. het Lam en 15.30 uur prof dr. C. Graafland, Gouda; extra kollekte diakonie Ger. Gem. 11.00 en 18.00 uur ds. J. Koster. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. E. van Spanje en 18.00 uur dhr. C. Gielen, Cillaarshoek; extra kol lekte quotum Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. de Lange en 18.00 uur ds. K Groenendijk; kollekte diakonie Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. Codée Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mw. Pleijzier, H. van Holland Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. Sj. Bruining (Doopdienst). MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. ten PGooster en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok; extra kollekte onderhoud kerkgebouw Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. Baars Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. B. Gratz. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder en 18.00 uur ds. J. Koppelaar, Kinderdijk; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte vrije zit plaatsen Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur student C. Hogchem, Koot- wijkerbroek. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. A. Klootwijk, Raams- donksveer en 18.00 uur ds. A. A. W. Boon, Schoonhoven, bediening Hei lige Doop Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARING'VLIET Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke, v.m. bev. ambtsdrager; kol lekte kerk en extra maandelijkse kol lekte kerk—Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. Rozeboom en 18.00 uur ds. C. Beeuwkes, Ede. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos; extra kollekte kerk Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. M. Snoek, Rotterdam en 18.00 uur drs. J. Staat, Yerseke. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. J. van der Plas, Zwijn- J.V.C, videocamera's JVC GR Al VHS C Nu ƒ1999,- JVC GR 64 VHS C Nu ƒ2599,- NU ƒ2799,- fïömi^jeman Eilanden-Nieuws: een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! TE KOOP halve prijs Tel. (01878) 25 61 Dames-, heren en kinderbadkleding Keuken- en badkamertextiel Wol en handwerken en vele, vele andere artikelen, jbegint MAANDAG 2 JULI I I automaat.. S V.W. GOLF Diesel 3 drs., 5 bak1985 q V.W. GOLF Diesel1979-1980-1981-1982 h V.W. JETTA Benzine1982 en S OPEL CORSA Benzine 9 Alle auto 's gekeurd en voorzien van een beun 8 Telefoon (01875) 14 91 of 19 De gemeenteraad van Goedereede heeft in zijn gisteravond gehouden vergadering het historische duinboerderijtje 'Het Blauwe Huus' voor de symbolische prijs van één gul den aan de VW Ouddorp verkocht Die ver plicht zich daarmee wel tot restauratie van het monumentje dat momenteel tot bouwval is verworden. De totale restauratiekosten zijn op 740.000,- geschat, maar daarop kan ƒ260.000,- aan subsidies in mindering wor den gebracht. Bovendien verhoogde de raad de jaarlijkse subsidie aan de VW van ƒ45.000,- naar minimaal 95.000,-, afgeleid van de hoogte van de opbrengst van de toeristen-belasting. Een van de bepalingen in de overeengeko men transaktie is dat de subsidie kan wor den herzien wanneer de financiële positie van de VW daartoe, naar de mening van de raad, aanleiding geeft. drecht en 18.00 uur ds. C. J. W. Ver boom. Vrijdag 6 juli: 14.45 uur ds. C. J. W. Verboom, huwelijksbevestiging Arie Bos en Gerrie Neels Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. W. Venema (v.m. bev. ambtsdr.). LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. J. W. Verboom, voorberei ding Heilig Avondmaal. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur ds. Roskam, Den Haag. In plaats van kaarten Bedroefd geven vwj u kennis dat in het verpleeghuis 'de Samari taan' van ons is heengegaan onze lieve zorgzame vader en opa IMAN CORNELIS ZAAIJER weduwnaar van Janna Arendje de Mooij geb. 17 maart 1899 overl. 28 juni 1990 Denver, Colorado: L. de Blieck-Zaaijer Roy Robert en Karin Sommelsdijk, 28 juni 1990 Correspondentie-adres: mevr. L. de Blieck p/a Rubensplein 35 3241 AM Middelharnis De crematie is bepaald op dins dag 3 juli 1990 om 13.45 uur in het crematorium Ockenburgh, Ockenburghstraat 21, Den Haag (Loosduinen). Condoleren na de crematie in de koffiekamer van voornoemd crematorium. Het orkest dat zoveel succes had. De Muziekvereniging UDI en het Burg. W. M. v. d. Harst Tamboer en Trompetterkorps, beide uit Ooltgens plaat hebben veel succes gehad tijdens een speciaal optreden in het Ponypark Slagharen. Dat gebeurde op zaterdag 23 juni. Men maakte een aantal keren een rondgang en telkens was de waardering van de kant van het publiek groot. Uit handen van gastheer Tonny Leerink ontving de vereniging een grote bokaal als dank voor het fijne programma. konnpleet set van 2799,- kompleet set van ƒ4299,- JVC GR 65 VHS C kompleet set F-'"''"i*ir Raadhuisstraat 17, 3253 AN Ouddorp Telefoon (01878) 12 03 Dinsdagmiddag gesl. Vrijdag koopavond

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 2