Engelse heli maakte noodstop in Herkingen CXn M.E.A.O.-school Oude Tonge verstevigt kontakt met bedrijlsleven ---------(contractonderwijs?) Fancy Fashion 1990: Agrarische vrouwen opgelet! Aansluitgarantie ZWN nu echt zichtbaar Medailleregen voor „de Stelle" Concert Dorpskerk Mijnsheerenland P.V. de Luchtbode Diplomazwemmen 'de Gooye' Busreis naar Kerkepad in de Betuwe Het Kruisweric verhuurt baby-autostoeltjes Tholen over „Zeeland aan Zet" Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" DINSDAG 26 JUNI 1990 Twee jochies voor de gigantische dubbelschroef-helicopter. Twee helicopters van de Engelse luchtmacht hebben vrijdagmiddag een tussen stop gemaakt op een weiland bij de camping 'Johannahoeve' van de fam. Struik langs de Peuterdijk te Herkingen. De helicopters hadden vanuit Duitsland op het vliegveld Ypenburg bijgetankt, maar op weg naar hun Engelse thuisbasis constateerde de bemanning van het grote dubbelschroef-toestel een manke ment aan de electronica waarom ze het raadzaam achtten een (nood)landing te maken. De monteurs konden het euvel zelfverhelpen zodat ca. half vijf weer kon worden opgestegen. Veiligheidsvoorwaarden verlangden dat dat gebeurde in aanwezigheid van een ambulance en de brandweer van Herkingen. De bemanningen met wie sommige Herkenaren een kort spontaan kontakt hadden gehad zwaaiden de achterblijvers op 't groene weiland vriendelijk na; de start verliep prima en met een knoertgang verdwenen ze richting Engeland. Het afscheid, storeloos gingen ze weer de lucht in. De correspondenten van de N.C.R.V. op Goeree-Overflakkee organiseren op za terdag 1 september 1990 een busreis naar Kerkepad in de Betuwe. We doen de volgende plaatsen aan: Dodewaard, Andelst, Herveld, Valburg en Eist. Het vertrekschema ziet er als volgt uit: 8.00 uur: Ouddorp, ZWN-halte Preekhillaan. 8.Ó5 uur: Goedereede, ZWN-halte. 8.10 uur: Stellendam, Rest. 't Wapen van Stellendam. 8.15 uur: Melissant, Plein. 8.20 uur: Dirksland, ZWN-halte Schelpenpad. 8.25 uur: Middelharnis/Sommelsdijk, Bankjes t.o. Oer. Kerk bij Goede Ree. 8.35 uur: Nieuwe Tonge, ZWN-halte molen. 8.40 uur: Oude Tonge, ZWN-halte station. 8.45 uur: Achthuizen, ZWT^-halte Provinciale weg. 8.50 uur: Ooltgensplaat, ZWN-halte Weespad. 9.00 uur: Schaapsweg, ZWN-halte. U kunt zich vanaf heden opgeven bij de volgende correspondenten: Mw. M. Leijdens, (01877) 33 30, Melissant. Fam. R. Koppenaal, (01877) 26 30, Dirksland. Mw. S. C. van Schelven, (01870) 63 26, Middelhamis. Mw. R. Maliepaard, (01871) 15 55, Stad aan 't Haringvliet. Mw. V. C. Knoop, (01871) 12 17, Den Bommel. Op zaterdag 30 juni wordt er in de Dorpskerk te Mijnsheerenland een con cert gegeven door Herman Lammers, orgel; met medewerking van de sopraan Marijke Nieuwenweg en de bas Jan Heije. Uitgevoerd worden werken van Purcell, Pachelbel, Pergolesi Bach, Dvorak, Bruhns. Aanvangstijd: 20.00 uur. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Uitslag P.V. 'de Reisduif Fondvlucht vanuit Chateauroux, d.d. 23 juni. 159 duiven in concours. De duiven werden om 7.15 uur met een Z.ZW.wind gelost. Afstand ±577 km. A. de Gans: 1, 16, 22; A. van Alphen: 2, 18, 26; J. van Alphen: 3, 6, 8, 11; Gebr. Kieviet: 4,13,20; C. Vroegindewey: 5,14; J. Groenendijk: 7,9,15,17,19,21,24,27, 30,31,32 33,36; J. de Blok: 10,37; P. Ver kerke: 12, 28; M. A van Nimwegen: 23, 25, 35, 38, 39; P. van den Boogert: 29; P. van der Sluys: 34, 40. Dhr. J. Duim, (01873) 24 74, Ooltgensplaat. De kosten zijn ƒ40,- per persoon, incl. diner. U dient na opgave meteen te betalen, contant bij één van de bovengenoemde personen of via de Rabobank, rek.nr. 30.89.555.44 onder vermelding van Ker kepad. modeshow 'het Westenrijk' Onder die pakkende titel presenteren de leerlingen van de afdeling Mode Kle ding van scholengemeenschap Het Wes tenrijk op dinsdag 3, woensdag 4 en donderdag 5 juli, steeds om 20.00 uur, hun jaarlijkse modeshow. Weken van voorbereiding zijn voorafge gaan en gespannen leeft men toe naar de première op dinsdagavond 20.00 uur in de tot theater omgebouwde gymnastiek- zaal aan Ritte 5 te Spijkenisse, naast de Sporthal Den Oert. FANCY FASHION 1990 is een totaalge beuren, waarbij de leerlingen blijk geven van hun veelzijdigheid. Alle getoonde modellen zijn in eigen beheer ontworpen en vervaardigd. Maar ook het affiche, het programmaboekje en de toegangskaarten zijn ontworpen en geproduceerd door leerlingen. Vanzelfsprekend zijn ook de manne quins studenten van de opleiding. Een bijzondere attraktie tijdens de shows van dinsdag en woensdag vormt een optreden van een groep kinderen van balletschool DANCE CENTRE uit Spijkenisse. Zij showen en dansen in speciaal voor hen ontworpen kleding. De toegangsbedrijf bedraagt 5,- en de kaartverkoop is dagelijks in het school gebouw aan De Ritte 5 te Spijkenisse. Er kan ook telefonisch gereserveerd worden: (01880) 199 70. HERKINGEN Uitslag wedvlucht uit Chateauroux 23-6. 104 duiven los om 7.15 uur bij z.w. wind. Afstand 571 km. K Kievit 17,1118; J. Molenaar 2 13,20; A Volaart 3,4,8,10,14,22.24; J. den Boer 4, 12 15, 21,25, 26; Gebr. Logmans 6; H. Kievit 9. 17; M. Huizer en zn. 16, 23; C. Auperlee 19. OUDDORP Uitslag P.V. 'de Trekvogels' Fondvlucht uit St. Vincent, d.d. 15 juni 1990. In concours 103 duiven. De duiven werden op vrijdag om 13,00 uur met N.NO wind gelost. C.Venneman: 1,2,13; Comb. Kievit: 3,4, 10, 20; C. Heerschap: 5, 12 14; T. v. d. Bok: 6,23,25; J. Kaptyn: 7,8; H. Kleyn: 9, 24; P. Mierop: 11; L. Speriing: 15, 21, 26; Joh.Grinwis: 16,17;J. J. v.d.Berg: 18,19, 22. SINT ANNALAND - Aardappelveiling van vrijdag 22 juni 1990 Doré blok 1/0,59 - /■0,63. Doré blok 2 0,53 - 0,54. Doré apart 0,31 - 0,50. Doré bonken 0,31Doré drielin- gen ƒ0,31. Doré kriel ƒ1.35 - ƒ1,48. Première gewone ƒ0,35 - ƒ0,53. Pre mière bonken, eerste soort 0,84 - 0,85. Première drielingen ƒ0,31. Première kriel 1,35 - 1,48. Gloria gewone 0,46 - ƒ0,53. Gloria bonken, eerste soort ƒ0,84 - ƒ0,85. Gloria drielingen 0,31 Gloria kriel 1,33 - 1,38. Aardappel prijs per kilogram. Aanvoer: vierhon derd en drie-en-zeventig ton. Het nieuwe programma van de E.V.AV.- kursussen voor het seizoen 1990-1991 is bekend. Al ruim 10 jaar wordt de cursus Econo mische Vorming Agrarische Vrouwen georganiseerd. Ook dit jaar komt er een cursus bij u in de buurt. Zou u aan deze cursus mee willen doen, geeft u zich dan zo snel mogelijk op. De E.V.A.V. I Dit is een cursus voor alle agrarische vrouwen die meer willen weten over allerlei zaken die belangrijk zijn op het agrarisch bedrijf Als vooropleiding hoeft u minimaal: - of een diploma L.B.O. te hebben - of 21 jaar te zijn en 2 jaar ervaring in de agrarische sektor. Welke onderwerpen komen aan de orde? Economische zaken zoals: - het boekhoudrapport - belastingen - financieringsbegrippen - bedrijfsovername Sociale zaken zoals: - de positie van de agrarische vrouw - de relatie gezin-bedrijf - verzekeringen - beloning meewerkende kinderen Juridische zaken zoals: - erfrecht - huwelijksgoederenrecht - bedrijfsovername. Nog enkele belangrijke punten - De cursus bestaat uit 14 bijeenkom sten van 2Vi uur. - het tijdstip van de cursus wordt in overleg met de cursisten bepaald. - cursusplaats Klaaswaal. - de cursus gaat van start na de herfst vakantie. - de kosten van de cursus bedragen ƒ200,-(incl. koffie). - Irene Agterkamp en Rikstelein Botje, voorlichtsters bij de CBTB West- Nederland, hebben de cursusleiding. U kunt bellen voor meer informatie: tel. (01806) 1 10 22 - Opgave bij: de administratie van de MAS-Dordrecht, tel. (078) 21 64 00. SOMMELSDIJK 12V2 jaar doktersassistente (ingezonden) Per 1 juli is het 12V2 jaar geleden dat Janneke Koole-Vroegindeweij assistente werd bij dokter van Kempen te Sommelsdijk. Door de jaren heen is ze voor velen een goede bekende geworden. Ze heeft ook een grote kennis van het patiëntenbestand en dat verge makkelijkt de beantwoording van de stroom van telefoontjes die ze dagelijks te verwerken krijgt. De patiënten stellen haar aanwezig heid en hulpvaardigheid zeer op prijs. Met ingang van de nieuwe dienstre geling geeft ZWN op een aantal overstappunten aansluitgarantie. Dit betekent dat ZWN garandeert dat de aansluitende bus wacht wan neer uw bus vertraging heeft, of dat voor een extra bus of taxi wordt gezorgd. De garantie geldt niet bij calamiteiten zoals gladheid, zware storm en afsluiting van wegen. Op de overstappunten waar de aansluit garantie van- toepassing is, zullen spe ciale broden de reiziger informeren. Vrijdagmiddag heeft mr. C.J. Nyqvist, president van de Raad van Bestuur van Streekvervoer Nederland, het eerste bord onthuld op het busstation in Zie- rikzee. De komende dagen zullen ook borden geplaatst worden op Zierikzee Sas, Zeelandbrug Tol, Oude Tonge bus station, de Schaapsweg en de halte Rijksweg A29. De heer Koelemij, direkteur van Zuid- West-Nederland, herinnerde er aan dat aan het eind van het programma „Hon derd dagen zonder auto" de gelegenheid werd gegeven suggesties te doen voor verbetering van het openbaar vervoer. Bij de bellers was er veel belangstelling voor de bus. En het meest gewenst wer den betere aansluitingen. Eigenlijk is een overstap voor de reizi gers altijd hinderlijk. Daarom poogt ZWN het aantal overstappers zo gering mogelijk te houden. Maar soms is het onvermijdelijk. Een goede aansluiting heeft een korte overstaptijd, kent een goede overstapaccomodatie en is be trouwbaar. Om deze kwaliteit te kunnen bieden moeten er een goede infrastruk- tuur, zonodig doorstroomvoorzienin gen voor de bus en een goede kommu- nikatie tussen de buschauffeur en de centrale verkeersleiding zijn. Wanneer aan deze voorwaarden is voldaan, kan aansluitgarantie worden gegeven. ZWN heeft nu drie weken ervaring met de aansluitgarantie. In deze weken heb ben wij, mede ten gevolge van werk zaamheden aan de Heinenoordtunnel, per week 5 tot 10 keer van een taxi gebruik gemaakt, en ongeveer 15 keer is een extra bus ingezet om passagiers ter plekke te brengen. De heer Nyqvist komplimenteerde ZWN met dit initiatief: „Zuid-West- Nederland kan na vandaag niet meer terug. Maar de uitstraling van deze stap gaat verder dan alleen het vervoergebied van ZWN. De vraag zal opkomen of wat in het gebied van ZWN kan, niet ook in andere delen van het land is te realise ren. Dat betekent dat het streekvervoer als geheel na vandaag niet meer terug kan." Op zaterdag 16 juni zijn er examens afgenomen voor de zwemvaardigheids- brevetten 1, 2 en 3. Hiervoor zijn in totaal 28 kinderen opgegaan, die ook allemaal zijn ge slaagd. De onderdelen die o.a. werden geëxami neerd zijn: zwemmend redden, balvaar digheid, snorkelen en de basiszwem slagen zoals; borst- en rugcrawl, vlinder slag, school- en rugslag. Het zeer uitge breide pakket van vaardigheden is door de kandidaten op een hoog niveau afgezwommen. Onder de kandidaten waren ook veel kinderen die tijdens het schoolzwem- men zijn opgeleid voor dit examen. De lessen zwemvaardigheid worden gegeven op de woensdag en zaterdag in het zwembad 'de Gooye' te Dirksland. Zwemvaardigheidsdiploma 1: John Roozemond, Johan Nagtegaal, Antoine Hakkenbrak, Simone Dokter, Rianne Robijn, Carla Landman, Wim Molenaar, Martine Westdorp, Helma Looy, Rieneke Melissant, Natasja Ro bijn, Julian V. d. Veer, Gerard van Her pen, Houke Hoeksma, Adjo van IJssele- dijk, Johannes v. d. Heide, Marielle Ras. Zwemvaardigheidsdiploma 2: Wouter Eshuis, Linda Vletter, Patrick van Spronsen, Madelein Sparreboom, Dennis Kalle, Chantal Keuker, Sabina Zevenbergen, Bas Oorbeek, Jeroen Keu velaar, Mathieu Ehbel, Hans Lodeizen. Een 60-tal bedrijven uit de regio Goeree-Overflakkee en Schouwen- Duiveland hadden op de uitnodiging van de school voor Middelbaar Eco nomisch en Administratief Onder wijs te Oude Tonge gereageerd tot bijwoning van een contactmiddag m deze school. De directeur van de M.E.A.O., dhr. P. van Bendegem, noemde het in zijn openingswoord een plicht van de school om met bedrijven en instellingen in de regio een goede relatie te onderhouden en die te verstevigen, „Een zinnige zaak om met elkaar informatie uit te wisselen. Wat vindt van wat een opleiding moet betekenen. We heb ben uw ervaring nodig om de M.E.A.O.-opleiding optimaal vorm te kunnen geven", aldus dhr. van Bendegem. Binnen het M.B.O. (Middelbaar Be roepsonderwijs) vindt momenteel een stille revolutie plaats. Er staan ingrij pende veranderingen voor de deur. De rol van de overheid wordt een terugtre dende terwijl de school zelf meer auto nomie krijgt. De school kan zelf zijn beleidskeuze gaan bepalen. Aktief in spelen op de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt vraagt een intensievere samenwerking met de bedrijven. De toe gang tot de arbeidsmarkt komt centraal te staan waarbij eventueel contracton derwijs een rol gaat spelen. Relatie school-bedrijfsleven en de mogelijkheid voor contractonderwijs Over bovenstaand onderwerp hield de directeur van Goedbloed Auto's te Zie rikzee, dhr. L. Goedbloed, een korte inleiding. Hij zei onder meer: „In de 20 jaar van mijn ondernemers schap is de relatie tussen school en bedrijfsleven altijd slecht geweest. Het was in ons vak zo, dat personeel aange trokken werd met een L.T.S.-opleiding, wat een soort vergaarbak was. Ze leer den er wel maatschappijleer maar of ze ook konden lassen en rekenen was de Het Kruiswerk wil de veiligheid van uw kind bevorderen en stelt autostoeltjes beschikbaar. Een autostoeltje voor baby's kunt u gebruiken direct vanaf de geboorte tot dat het kind 9 maanden oud is. De huurprijs bedraagt ƒ45,- er hoeft geen borgsom te worden betaald. De autostoeltjes hebben een officieel goedkeuringsmerk, zijn gemakkelijk schoon te houden en kunnen in huis dienen als wipstoeltje. Wanneer u in een ziekenhuis bevalt is het aan te raden van tevoren een auto stoeltje te huren. Bij de allereerste rit van de baby, van het ziekenhuis naar huis, kunt u dan al van het stoeltje gebruik maken. De autostoeltjes zijn te huur en af te halen bij het kantoor van het Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden, Jacob Bane- straat 8 in Sommelsdijk, van 9.00 tot 12.00 uur. Voor nadere inlichtingen kunt u bellen naar (01870) 59 00, eveneens tussen 9.00 en 12.00 uur. SINT ANNALAND Platteland krijgt te weinig aandacht De gemeente Tholen vreest dat een gebrek aan de nodige aandacht voor het platteland bij het provinciebestuur een strukturele houding dreigt aan te gaan nemen. In een reaktie op de nota „Zee land aan Zet" verwijt de gemeente de provincie een overdreven aandacht voor de vier stedelijke concentraties in de provincie Zeeland, waar het platteland wordt afgedaan als een soort groen strook waar de folklore nog wat kleine schooltjes in stand moet blijven houden. Precies andersom: een onevenredige aandacht voor het platteland met zijn kleine kernen en reële problemen, zou volgens de gemeente Tholen meer op zijn plaats zijn' geweest. De gemeente Tholen schrijft in de reaktie dat de pro vincie de koudwatervrees omtrent het platteland nu eindelijk maar eens kwijt moet raken. Het provinciale bestuur doet van alles om het Zeeuwse platte land niet te laten vollopen met mensen, terwijl, zelfs als je er erg je best voordoet, de meeste kleine kernen in de provincie Zeeland helemaal niet tot groei te bewe gen zijn. „Zelfs al zouden alle kleine kernen in inwonertal verdubbelen, dan zou er nog genoeg groen tussen de woongebieden overblijven", zo schrijft de eilandgemeente Tholen. De Thole- Dit is nu aan het veranderen. De Bovag heeft het jaar 1990 uitgeroepen tot het jaar van het onderwijs. Actueel is het contractonderwijs. Dit zijn twee woor den. Contract betekent overeenkomst en onderwijs kennisoverdracht". Dhr. Goedbloed ging hierbij nader op het vraag en aanbod produkt in. Vragen als- wie biedt wat aan, welk eisenpakket, wie kwalificeert en controleert, is er behoefte aan, kwaliteit en pnjs, werden door hem opgeworpen. Hij besloot aldus: „De komende jaren zal meer aan dacht aan het onderwijs besteed moeten worden anders zullen de gevolgen de sastreus zijn. Contractonderwijs is een welkome, nieuwe troef. School: het is aan u. Samen moet het kunnen". Wat mag het bedrijfsleven van school en leerling verwachten? De tweede spreker op deze contactmid dag was dhr. J. Kramer, directeur van de AMRO-bank en voorzitter van de Ver eniging voor Bedrijven op Goeree- Overflakkee. Hij legde in zijn inleiding het accent op de Sociale vaardigheden binnen de rela tie school en bedrijfsleven. Het gaat niet alleen om kennis, stelde hij. Ook het zich kunnen manifesteren is belangrijk. Om dit te leren is prakdsche ervaring opdoen belangrijk. Dhr. Kramer bena drukte het belang van stagelopen. Liever meerdere korte stageperioden dan één lange. In de agrarische sektor wordt vaak thuis al de nodige ervaring opge daan. In de sektor transport, bouw en metaal wordt veel geklaagd over het gebrek aan goeie vakkrachten. Sommige bedrijven gaan er zelfs toe over om gast arbeiders in te huren. Voorts noemde dhr. Kramer het een belangrijke taak voor de school dat de opgedane kennis door de leerlingen ook gehanteerd kan worden. Ze moeten in de praktijk méér kunnen dan alleen tekstverwerking. Eigenschappen als in zet, motivatie, sociale vaardigheid en kennis moeten op het juiste moment leren gebruikt te worden. Als dat ge beurt, is iemand dienstbaar aan het bedrijf Tot slot noemde hij het belangrijk dat leerlingen kranten en vakbladen lezen. „Algemene informatie opdoen is beter dan T.V. kijken". Zaterdag j.l. organiseerde zwemciub „de Stelle" de twee wedstrijd in de serie van twee met „'t Rooie Paerd" uit Klun- dert. Het is eigenlijk meer een vriend schappelijk gebeuren dan een echte wedstrijd. Dat bleek ook wel uit het gezamenlijke feest met barbecue na de wedstrijd! Van een echte weggever was uiteraard ook weer geen sprake. In de diverse leef tijdsgroepen moest er nog hefetig gestre den worden om de winst binnen te halen. Zo waren het bijvoorbeeld Co- rina 't Mannetje en Wessel Schippers die op 0,1 seconde van goud verstoken bleven. De gehele medailleverdeling voor „de Stelle" was als volgt: Elian Bom (Ie), Björn de Leeuw (2xle), Laurens Klink (2x1 e), Saskia Jansen (2xle), Johan 't Mannetje (2xle), Len- neke Riemens (Ie), Tony 't Mannetje (Ie), Linda van Duivenbode (Ie en 2e). Ninja Bakelaar (2x3e), Martha Vlielan- der (2e), Gerard Zoon (2e en 3e), Geert Meesen (3e), Corine Tanis (Ie en 2e). Ellen Ruhl 2x3e), Ronald van Soesl (2x2e), Arjan van Koppen (3e), Bianca de Vogel (2e en 3e), Bianca Breen (3e), Wessel Schippers Ie en 2e), Anton van Koppen (2e en 3e), Corina 't Mannetje (Ie en 2e), Janet Tanis Ie en 2e), Geke Blokland 2e en 3e), Liesbeth van Splun- der (3e), Kees Akershoek Ie en 2e), Eric v.d. Nieuwendijk (2x3e) en Gerrit Koese (2e). Na dit spervuur aan medailles was het duidelijk dat „de Stelle" ook in het ploe- genklassement ver voor stond. Evenals de eerste wedstrijd won „de Stelle" ook dit keer met 36-24. Maar zoals gezegd was dit eigenlijk een opwarmertje voor het feest erna. De gegrilde saté en karbo- nades vonden gretig aftrek. Daarna werd er nog heel wat nagepraat en alvast vooruit geblikt naar volgend jaar en uiteraard de nacht van Klundert in begin september! Het seizoen '89/'90 zit er bijna op voor „de Stelle". Volgende week staat het laat ste evenement voor de zomervakantie gepland. Het is tevens de grootste reis: ded avondmarathon in Obemkirchen (West-Duitsland)! naren zien ook een gevaar van verkoke ring in het provinciale beleid. Aan de ene kant wil de provincie recreatieve potenfies ontwikkelen en uitbouwen en tegelijk maakt een streng natuurbeleid allerlei ontwikkelingen op recreatief gebied onmogelijk, zo vindt de ge meente Tholen. vraag.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 2