EiüvriDEn-riiEuws B en W Tholen willen de Speelmansplaten verhuren NIEUWS Mit Toonkunst' naer 't concours Yucca uit de Kerken 30 juni: 8e open Thoolse fietsdag Schoolkorfbal K.V. Good-Luck 3e Fietsvierdaagse Middelharnis KIJKVENSTER HET Samenwerkende campinghouders kandidaat Uitslag P.V. 'de Reisduif Uitslag P.V. 'de Reisduif' Abonneert U op Eilanden-Nieuws - Een vrouwelijke consulent? - Oneigenlijk gebruik - Verkondigers of verkondiging SINT ANNALAND - Nu de ge meente Tholen na meer dan eenjaar touwtrekken over het dagrecreatie- gebied 'De Speelmansplaten' tot overeenstemming gekomen is met de Dienst der Domeinen en met de Rijkswaterstaat, kan de raad thans spijkers met koppen slaan. Burge meester en wethouders van de ge meente Tholen stellen de raad voor dit terrein aan de oostkant van de Oesterdam voor bijna drie duizend gulden per jaar te verhuren aan de 'Oesterdam vennootschap onder firma'. Het is al een tied geleje dat ik un stikje geschreve hao, dur was zo geen rede voor mar noe is ter weer wat. Ik bin al un paer jaer lid van hut damuskoor 'Toonkunst', dat is 't vroegere 'Ons Koortje' mit toen as diregent de heer G. Zoon. Noe is dat de heer W. C. Meyboom. 3e Blad VRIJDAG 22 JUNI 1990 No. 5910 •ji. blik op kerk en samenleving De dreigende bui die ik vorige week zag liangen is intussen met een sisser afgelo pen. Om het nog even in de herinnering terug te roepen, op de tafel van de Gene rale Synode van de Nederlandse Her vormde Kerk lag een voorstel om Ordi- nantie 13-23a te schrappen. Deze bepa ling maakt het thans mogelijk dat een kerkeraad, in geval van een vakature, aan het breed ministerie van de ring een verzoek kan indienen om geen vrouwe lijke predikant als consulent te krijgen. Kennelijk heeft de Synode ingezien dat ze daarmee het Hervormd-Gerefor- meerde gedeelte van de Kerk tegen zich in het harnas zou jagen, en daarom heeft ze het voorstel teruggenomen. Er is nu een commissie gevormd om zich nader op deze materie te bezinnen en deze zal in de november-synode met een ander voorstel komen, waarbij ook de tegenstanders van vrouwelijke ambts dragers kunnen leven. Intussen zijn er ter Synode wel een paar harde noten gekraakt. Mevrouw Te Velde-Kloosterboer (inderdaad, dezelf de die destijds in het nieuws kwam met de beruchte homo-motie) was van me- Ning dat de Kerkorde moet worden gezuiverd van deze bepaling die 'uiterst kwetsend' is voor vrouwen! Desondanks was de meerderheid van mening dat het voorstel in deze vorm niet aanvaardbaar was. De rechtervleugel van de kerk mag in ieder geval dankbaar zijn dat dit gevaar voorlopig is afgewend. Er wordt blijk baar toch nog gerekend met dat gedeelte van de kerk dat trouw wil zijn aan de Schrift. Al zou dat wenselijker zijn dat er in de breedte van de Kerk niet slechts werd geluisterd naar een niet te verwaar lozen minderheid, maar naar het Woord van God Zelf, dat zich in alle duidelijk heid uitspreekt over 'de vrouw in het ambt'. Men is dikwijls meer bezorgd om mensen voor het hoofd te stoten dan om tegen de Schrift in te gaan. Maar dat is niet alleen het probleem van de Her vormde Kerk. Ter Synode werd de vrees uitgesproken dat de gewraakte bepaling oneigenlijk zou kunnen worden gebruikt. Bijvoor beeld niet om ontheven te worden van een vrouwelijk consulentschap - dus op principiële gronden - maar gewoon omdat men liever een andere ringpredi- kant als consulent had. Wie geen vreemdeling is in het kerkelijk Jeruzalem kan weten dat die vrees niet geheel ongegrond is. De polarisatie is de laatste tijd geducht toegenomen en de kerk wordt hoe langer hoe meer het hotel waarin ieder z'n eigen kamertje heeft. Voor de goede orde moet er wel enige rekening worden gehouden met de 'ligging' van de gemeente, maar dat mag natuurlijk niet ontaarden in de moge lijkheid dat kerkeraden op allerlei gron den de aanwijzing van een bepaalde consulent kunnen verhinderen. Regel moet blijven dat de ring een consulent benoemt en dat de kerkeraad die benoe ming heeft te accepteren. Jaren geleden, toen de vrouw nog maar kort tot de ambten was toegelaten, zei iemand tegen me: „het was beter dat men zich wat drukker maakte om de verkondiging dan om de verkondigers". Ik moet nog weleens aan die uitspraak denken. Natuurlijk niet om daarmee de vrouwelijke ambtsdragers goed te pra ten. Maar ook al zou er niet één vrouw in het ambt staan, dan nóg blijft het feit dat van vele kansels een wind van leer wordt verkondigd. En dat is minstens even Waarnemer Deze v.o.f is een samenwerkingsver band van diverse Thoolse campinghou ders. Voor dat bedrag zijn de onder nemers echter wel gebonden aan een uitgebreid contract, waarin zaken gere geld worden als het onderhoud en de aanleg van diverse voorzieningen. De inkomsten van parkeren, standplaats vergunningen en een paviljoen gaan op deze manier aan de neus van de ge meente Tholen voorbij, maar daar staat wel tegenover dat de gemeente Tholen geen dagelijkse bemoeienis heeft met het recreatieterrein. In het exploitatiecontract zijn de ope ningstijden geregeld en is gewaarborgd dat de tarieven niet exsessief kunnen stijgen. De v.o.f. Oesterdam wil een paviljoen gaan bouwen en diverse voor zieningen aanleggen voor de kleine watersport (bijvoorbeeld open zeil- bootjes en waterfietsen). Daarnaast is een kleine speeltuin gepland en lopen besprekingen met een Bergse zeilschool, die ter plaatse een nieuwe aktiviteit wil beginnen. Voor de aanleg van toiletvoorzieningen zal de gemeente Tholen nog wel in de buidel moeten tasten. Er is meer dan MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Midfond-vlucht vanuit Provins d.d. 16 juni 1990, in concours 187 duiven. De duiven werden om 7.10 uur gelost met een Noorden-wind, gemiddelde afstand: 363 km. P. van de Geest: 1, 13, 45; C. Blom en Zn.: 2; P. van den Boogert: 3,22; J. Groe nendijk: 4, 5, 9, 11, 20, 27, 28, 43; A. de Gans: 6,8,21,24; Gebr. Kieviet: 7,12,16, 17, 19, 26, 29, 30, 31, 37, 42, 47; A. van Alphen: 10. 34; P. Verkerke: 14; M. A. van Nimwegen: 15; C. Vroegindeweij: 18; J. van Alphen: 23, 32, 39,40,41J. de Blok: 25, 35, 38, 46; C. Vreeswijk: 33,44; P. van Moort Jr.: 36. twee ton voor nodig, waarvan een groot gedeelte wordt vergoed door het Rijk. Van het restant betaalt de v.o.f. 25 procent. De gemeenteraad bespreekt verder de Algemene Plaatselijke Verordening. Daar in worden plaatselijk geldende ge- en verboden vastgesteld, die in overeen stemming moeten zijn met de Neder landse wetgeving. Zo wil de gemeente Tholen bijvoorbeeld een betredingsverbod voor plantsoenen en sportvelden instellen, een aanlijn- en muilkorfgebod kunnen uitvaardigen voor een gevaarlijk ras of type hond en een regeling voor het varen met jetski vaartuigen. Binnen het Thoolse college neemt de SGP-wethouder J. van der Jagt uit Tho len op sommige punten een minder heidsstandpunt in. Hij is namelijk tegen het schrappen van een gokverbod, een verbod op onzedelijke reclame en het huidige artikel 110 in de APV: het ver bod tot verstoring van zwangerschap. Ook is hij tegen het schrappen van het verbod op naaktrecreatie. De kleine rechtse frakties in de raad sluiten zich daarbij aan. Samen met zijn CDA-collega J. Ver- sluijs uit Scherpenisse zet Van der Jagt zich in voor de opname van een vloek- verbod. Ze werden gesteund door SGP, RPF/GPV en CDA in de commissie bestuurlijke aangelegenheden, ook al heeft het verbod geen enkele juridi sche waarde. Deze frakties pleiten ook voor een ver bod op het dragen van aanstootgevende kleding. Ook een dergelijke bepaling heeft niet meer dan een 'signaalfunktie'. De APV wordt besproken in de raads vergadering van maandag 25 juni, die in het gemeentehuis in de kern Sint- Maartensdijk zal worden gehouden en die des avonds aanvangt om 19.30 uur (half acht). MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Fondvluclit vanuit St. Vincent d.d. 15 juni, in concours 97 duiven. De duiven werden vrijdagmiddag om 13.00 uur gelost met een Noord-Oosten wind. Gemiddelde afstand: 992 km. A. de Gans: 1,7; J. Groenendijk: 2,13; G. Kieviet: 3,4,16; M. A. van Nimwegen: 5, 9; A. van Alphen: 6, 8; P. van den Boo gert: 10, 11, 19; P. van Moort Jr.: 12,20;J. van Alphen: 14; J. van der Slik en Zn.: 15, 23; C. Vreeswijk: 17, 18; A. Human: 21; J. de Blok: 22; C. Vroegindewey: 24. VW Overflakkee organiseert in samen werking met de middenstandsvereni ging weer een Fietsvierdaagse, de '3e Fietsvierdaagse Middelharnis'. Vertrek dagelijks om 19.00 uur vanaf het VW kantoor Middelharnis, Oostdijk 2. Aankomst vrijdag 6 juli tijdens de bra derie op het Diekhuusplein met begelei ding van een boerenkapel. Deelname mogelijk over de afstanden: 20 km gezinnen en individuele rijders 40 km toerfietsen en recreanten. Inschrijving maandag 2 juli en dinsdag 3 juli van 9.00-17.00 uur bij het 'VW kan toor te Middelharnis. Inschrijfgeld 2,00 p.p. Reparatieploegen voor hulp bij pech onderweg worden verzorgd door: Hans Groenendijk fietsenspecialist, Sommelsdijk; Fietsenspecialist B. van Eek Zn., Middelharnis; Tweewielercentrum Middelharnis. Fietsen op d'n Diek(en) van Flakkee is voor jong en oud een sportief idee... NED. HERV. KERK Beroepen te Barneveld (nieuwe pred. plaats) en te Kamerik J. P. Nap te Huizen; te Bode graven (toez.) L. Wüllschleger te 's- Gravenhage; te Wezep H. Harkema te Onstwedde; te Montfoort L. Schaafsma te Doornspijk, Toegelaten tot de evangeliebediening J. van der Kolk, Leliendaal 10, 6715 KG Ede, tel, (08380) 3 59 76. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar H. Buitink, Warande 33, 3705 ZC Zeist, tel. (03404) 5 24 45; W. H. Th. Moehn, IJsseldijk Noord 224a 2935 BN Ouderkerk aan den IJssel, tel. (01808) 1146; J. Vroegindeweij, Frederikstraat 14, 3314 JM Dordrecht, tel. (078) 14 26 44. Beroepbaar Ph. van Wijk, 1.1. zendingspredikant te Kenia, Karel Doormanstraat 32, 2411 VG Bodegraven, tel. (01726) 108 96. GEREF. KERKEN Benoemd tot ziekenhuispredikant van Sint Jans dal te Harderwijk L. Bouman te Delf zijl. Beroepen te Ulrum C. van Ginkel, 1.1. geref. vrij- gem. pred. te Heemse; te Vlaardingen drs. J. de Geus te Utrecht; te Rotterdam- Delfshaven als geestelijk verzorger van verpleegtehuizen De Rustenburg mw. drs. J. G. Groeneveld-Bijl, kand. te Dor drecht; te Leiden F. D. Rooze te Alk maar; te Mildam (part-time) mw. drs. G. Martens te Oudehorne; te Zwijndrecht H. de Boer te Honselersdijk; te Waalre (herv. geref.) drs. P. K. Pilon te Grijps- kerk (Gr.). Aangenomen de benoeming tot ziekenhuispredikant van Sint Jansdal te Harderwijk L. Bou man te Delfzijl; naar Drachten drs. W. Lolkema te Goor; Mildam (part-time) drs. G. Martens te Oudehorne; naar Ulrum C. van Ginkel, 1.1. geref. vrijgem. pred. te Heemse; naar Vlaardingen drs. J. de Geus te Utrecht; naar Rotterdam- Delfshaven als geestelijk verzorger van verpleegtehuizen De Rustenburg drs. J. G. Groeneveld-Bijl, kand. te Dordrecht. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Spakenburg-Zuid M. J. C. Blok te Apeldoorn; te Rijnsburg (tweede pred. plaats) C. J. Mewe te Terneuzen. Aangenomen naar Helpman (Gr.) M. A. Dronkers te Leerdam. Bedankt voor Amersfoort-N en voor Rijnsburg (tweede pred.plaats) C. J. Mewe te Ter neuzen; voor Heerde i.c.m. Wapenveld J. Ophoff te Driebergen-Rijsenburg; voor Kampen, voor Assen-Zuid en voor Zwijndrecht P. M. de Wit te Bergent- heim. Beroepbaarstelling drs. J. Schoemaker, Wortmanstraat 628, 8265 AZ Kampen, tel. (05202) 2 27 40. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Biezelinge D. Dunsbergen, kand. te Apeldoorn; te Eemdijk R. van Beek te Veenendaal (Pnielkerk). Bedankt voor Leerdam M. Vlietstra te Zeist. GEREF GEMEENTEN Beroepen te Drachten G. Mouw te Genemuiden; te Goudswaard E. Venema te Elspeet; te 's-Gravenhage-Zuid R. Boogaard te Lei derdorp; te Nieuwdorp A. B. van der Heiden te Doetinchem. Het is fijn om te ziengen in een koor, in dat koor prebeert ielk jaer naer un con cours te gaen. Om dat te doewe komt nog al wat kieke. Eerst motte dan de formali teiten worre voldaen zoas inschrieve, in de nummers die we daer motte ziengen, dat is un verplicht in un vrie nummer, daer krieg je dan un liest van in dan gaen we overlegge waer we voor in schrieve. We hadde 2 nummers in ongze map die we al aerdig konne, dat was makkelijk, mar dan worden al repeterend de pun tjes op de ie gezet, goed je best doen, op de uutspraek lette, in zo mooi meugelijk mot het gaen klinke. De diregent is niet gauw tevreje, elke keer opnieuw in daer hij je dan geduld voor noadig. Het ver plichte nummer was un Duuts liedje 'Wacht auf, ik lieben Vogelein' dat is un moai zeumers liedje, 3 stemmig in daer hao we goed ons best op gedaen. Het vrieje nummer was un Frans liedje, un maesliedje zou je kunne zegge, in dat was oak niet makkelijk, de 4 stemmen elke keer apart in dan saeme in zo kwam 't voor mekaer. In dan is 't zover, zaeterdag 8 uur zitten we in de bus op weg naer Made. We begonne mit koffie in gebak, lekker de moed er in gedronke. Toen op weg naer De Thoolse fietsdag is een recreatieve fietstocht over het voormalige eiland Tholen, waar zovel de Thoolse bevol king als de toerist aan deelneemt. De routes zijn zodanig samengesteld, dat zij langs de mooiste en onbekendste stekjes voeren. Het unieke echter is dat men op kan stappen in elke woonplaats van 10.00 tot 14.00 uur. Men kan kiezen uit diverse afstanden variërend van 35 tot 70 km. Voor de inwendige mens wordt gezorgd. Er zullen versnaperingen worden uitge deeld, zoals de bekende zeeuwse bolus, vis, appels, limonade en worst. Deze worden beschikbaar gesteld door di verse VW leden. Iedereen die zich voor 17.00 uur weer afgemeld heeft, ontvangt een fraaie herinnering. Kosten van deelname voor volwassenen 4,00 en voor kinderen tot en met 12 jaar ƒ2,00. Zaterdag 9 juni j.l. is bij de korfbalver eniging Good-Luck te Middelharnis het 14e schoolkorfbaltoernooi gespeeld. Door zeven scholen, uit Middelharnis, Nieuwe Tonge, Stad aan 't Haringvliet en Sommelsdijk, werden 25 teams in geschreven. De 25 teams werden in drie categorieën onderverdeeld, t.w. aspiranten, pupillen en welpen. Na een spannende en sportieve dag was om 13.30 uur de heer de Kreij van de Rabobank Middelharnis aanwezig om de prijzen uit te reiken. Uitslag: Asp. poule A: Ie prijs: School met de Bijbel 1 2e prijs: Groen van Prinsterer 2 Asp. poule B: Ie prijs: Groen van Prinsterer 2 2e prijs: School met de Bijbel 2 Pup. poule C: Ie prijs: J. C. van Gent 1 2e prijs: School met de Bijbel 1 Pup. poule D: Ie prijs: J. C. van Gent 1 2e prijs: de Pannebakker 1 Welpen poule E: Ie prijs: Regenboog 1 2e prijs: Albert Schweitzer 1 de kaarke, daer was 't un drukte van belang om half 10 opene deur de burge meester in om 10 uur kwam 't eerste koor op, het gemiengde koor 'Excelsior' uut Dirksland. Voor dat 'Excelsior' begon wasse we in de kaarkte om 't hore in kieke. Om kwart over tien wazze wiele an de beurt, 't Is spannend oar, we wazze best un beetje zenuwachtig, 't gaet allemael officieel in un beetje plechtig, de lange koorjurk an in un blommetje op, de map netjes in je linkerhand in keurig in de rij 't podium op, wachte op 't teken van de jury in toen zienge, nou 't gieng lekker, eerst 't verplichte, even wachte in dan het vrieje nummer, in weer netjes in de rij naer ongze plekken. Nommer 3 was un gem. koor uut Oister- wijk, oak mit 2 nummers, in nummer 4 was het gemengde koor 'Vaya Con Dios' uut Melissant. Toen was 't pauze in moste de 4 dirigen ten naer vore komme in oak de voorzit ter of voorzitsters in toen kwam de uutslag. 't Was bladstil in de kaarke in spannend, nou we hadde niet voor niks zo gerepeteerd, we hadde un Ie pries in ongze afdeling 348 punten, we wazze d'r blieje mee, de dirigent was aok tevreje, we krege nog un trofé mee in un pluumpje, aok de dirigent dat hie 't ongs zo goed geleerd had,in dat 't een goed saemenspel was. Toen hadden we nog un dag voor ongs, we binne eerst us lekker un broadmael- tied gaen gebruke in der daer us gezellig over gaen zitte praete, de spanning was ter of. 's Middags hao we een rondvaert deur de Biesbos gedaen, ruum 2 uur vaere, 't Was prachtig weer in mooi op 't waeter, in al die verschillende boatjes die te zien wazze in de zunne die zo lekker scheen schitterend. Vroeger moste we altied vaere as we weg ginge, dat is verleje tied, in nou zoeke we 't water op. Toen nog un mooi ronde Braebant mit de bus in een lekkere maeltied tot besluut. 't Was un fijne dag in Beb die 't allemael georganiseerd heit kon terug kieke op un geslaegde onderneming, 't Was prima. Noe dienke jule musschien waerom schrief je dat stikje, dat heit un rede, want we wille nog steeds leden er bie hao. We zinge elke dinsdagmiddag van 2.30 tot 4.30 uur, dat is un uurtje zienge, dan pauze mit koffie of thee in dan nog un poosje, in zo gaet die middag om. Als er noe dames binne die dat stikje leze in us wille komme luustere, binne ze van harte welkom. Lat jet niet ofschrikke van dat Duuts in Frans zienge, dat valt best mee, we hao un Hol landse stemme in oak Nederlandse versjes. Het koor bestaet al jaeren in we hope nog lang te bluve bestaen, mar dan binne de'r nieuwe leden dringend nodig. De vakantie staet voor de deur, eind augustus hopen we mit 't winterpro gramma te beginne mit nieuwe moed, ik zou zegge tot ziens in wederhorens in de Notenkraeker, Juliana van Stolberg- laan, Menheerse. De groeten van 't bestuurslid Tannetje van Toon ^^'Si^«--'" In het voortuintje van de fara. H. Vogelaar in de Goudsbloemstraat 6, Bommels-' dijk staat een reusachtig exemplaar van de Yucca in bloei. De Yucca is een ver tegenwoordiger van de Leliefamilie en komt oorspronkelijk uit Noord- Amerika. De stengel van de plant is nogal gegroefd en is bezet met brede, lint- vormige bladen. Aan de randen van die bladen hangen lange vezels. De Yucca bloeit met prachtige witte, klokvormige bloemen die hangend in grote pluimen sterk de aandacht van natuur- of plantenliefhebbers vragen. Het is een vaste, mooi groenblijvende plant die het best in een klein groepje of als solitair-plant gepoot kan worden. Ze worden wel meer dan 2 meter hoog. Yucca's worden hier en daar in de tuintjes wel meer aangetroffen, maar deze is werkelijk van een zeldzame schoonheid! u

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9