Neergeschoten vliegtuigen jeugd' hoekje Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen Wilt u een kijkje achter de schermen van de tropische vlindertuin nemen Geslaagden Technische School Middelharnis flakkee expresse bv De vierde Open Monumentendag verkopen... f^^ van Oom Ko Juni-raadsel 4 Juni extra-raadsel C Orgelconcert Jan Bonefaas Grote Kerk Maassluis Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 22 JUNI 1990 (slot) Aan het eind van de Tweede Wereldoor- logd werd er in het door honger zo geteisterde West-Nederland door mid del van voedseldroppings door de geal lieerde luchtmacht redding gebracht. Onder de naam 'Manna Operation' kwamen op 29 april 1945 ontelbare bommenwerpers vanuit het westen laag aangevlogen. Wij stonden in Sommels- dijk omstreeks half twee op die onverge telijke zondag uit te kijken naar de aanvliegende voedselvloot. Mijn oudste broer had een kristalontvangertje ge maakt en kon daarmee 'de Engelse zen der' ontvangen. De voedselvlucht was van te voren aangekondigd! De organisatie van deze operatie kunt u in de oorlogsliteratuur wel terugvinden. Na alle narigheid van neervallende vliegtuigen en bommen, veroorzaakte deze dropping een ware verkwikking! Plaatselijk In Sommelsdijk is op een perceel van G. V. d. Meide aan de Blindeweg een kleine voedselhoeveelheid gedropt. Honder den mensen snelden er op af, om de neergekomen, in blikken verpakte voe dingsmiddelen als eipoeder, bloem, vlees en zelfs chocolade, op te rapen. Het meeste ervan is terecht gekomen in handen van het Rode Kruis, die voor een verdere verdeling hoofdzakelijk onder de zieken zorg droeg. Ook midden in het dorp aan de Oost Achterweg had een kleine voedseldrop- ping plaats. Bij mevrouw H. de Bruin-Boshoven viel met veel lawaai het in blikken verpakte voedsel door het dak van het klompen- hok. Alle verhalen dat het voedsel door de schoorsteen bij haar op tafel was gevallen is pertinent niet waar. Mevr. de Bruin woonde toen met de fam. T. Koote in twee kleine huisjes onder een dak, thans parkeerplaats Jac. Hermans. De beide mannen waren naar Duitsland afgevoerd en hoewel het voedsel ook daardoortalrijke mensen voorhet Rode Kruis werd verzameld, is een deel door de vrouwen en kinderen toch achterge houden en geconsumeerd. Begrijpelijk. Ik weet niet of er van die mini-droppings ook in andere dorpen op ons eiland heb ben plaats gehad. Zo ja, mag ik dat dan van ooggetuigen vernemen? een huis QjJ Makelaar Tamboer Tel. 01870-3477 Beste jongens, meisjes.... en ieder die dit leest We hebben voor vandaag weer twee zelf gemaakte raadsels. Het Bijbelse raadsel werd gemaakt door Elma Buscop. Het extra raadsel komt van Edith Voogd. Allebei verdienen ze de volle 15 extra punten. Dit is ook weer een getallen-raadsel. De antwoorden tel je bij elkaar op. Deel dat antwoord door 32 en tel er 2 bij op. Waar denk je dan aan? (Bijbels antwoord). Het komt precies uit! Dus als het met delen niet gaat, heb je een fout in je antwoorden. Voor Elma hoefden jullie eigenlijk al leen maar de antwoorden op te schrij ven, maar... wij willen graag óók het rekensommetje erbij. Doe je best! De vragen zijn: 1. Hoeveel dagen duurde de schepping. 2. Hoeveel kinderen kregen Izak en Rebekka. 3. Hoeveel zussen had Mozes. 4. Hoeveel geboden staan er in de wet des Heeren. 5. Hoeveel plagen kwamen er over Egypte. 6. Hoeveel vrijsteden waren er. 7. Hoeveel zonen hadden Naomi en Elimelech. 8. Hoeveel vrienden had Job. 9. Hoeveel psalmen zijn er. 10. Hoeveel boeken heeft het Oude Testament. 11. Hoeveel boeken heeft het Nieuwe Testament. Herinneringsvlucht Op Koninginnedag 30 april j.l. is, i.v.m. het feit dat de voedseldropping 50 jaar geleden plaats vond, een Manna Memo rial Flight vanuit Den Haag georgani seerd. Vanaf Engeland vloog een beperkt aan tal vliegtuigen via Hoek van Holland, Maassluis, Vlaardingen, Rotterdam en Den Haag, de oorspronkelijke vlucht nog eens over. De enige Lancaster die er nog was, werd geëscorteerd door Spitfires en Hurri canes. Enige Flakkeeënaars hebben langs de zuid-oever van de Waterweg naar die kleine luchtvloot staan kijken, „maar", zo zei een der bezoekers, „het had die sfeer van toen niet meer!" SamenYatting Hieronder volgt een samenvatting van neergestorte, respektievelijk neergeko men vliegtuigen gedurende de Tweede Wereldoorlog op Goeree en Overflak- kee: omgekomenen zal uitstijgen. Een heel groot verlies. Van de neergekomen Duitse vliegtuigen is het aantal omgekomen vliegeniers op ons eiland onbekend gebleven. Hier over zijn geen gegevens beschikbaar maar de twee crashes van Duitse vlieg tuigen te Achthuizen en Oude Tonge wijzen wel op mogelijke slachtoffers. Burgerbevolking Wanneer er een luchtgevecht plaats vond, was er onder de burgers grote angst. Niet minder groot was die angst wanneer op de avonden of in de nachten de bombardementsvluchten over ons eiland trokken. Urenlang duurde het intense gegons van de vliegtuigmotoren en als er met één van de toestellen iets mis was, dan dreunde de aarde van de neergelaten bommen of van het betref fende vliegtuig dat in de omgeving te pletter viel. Toch gingen wij als jongens, 's avonds in het donker op de Kaai van Sommelsdijk wel eens kijken naar het schouwspel van de tientallen zoeklichten van de Duitse afweer van de overkant, boven het lucht ruim tussen Hoek van Holland en Rotterdam. Hier en daar zijn op ons eiland bommen gevallen. Ook deze hebben slachtoffers No. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 Datum 10 mei 1940 10 mei 1940 20 juli 1940 19 okt. 1941 17 juni 1942 29 mei 1943 30 juli 1943 4 okt. 1943 20 dec. 1943 22 april 1944 28 mei 1944 21 juli 1944 18 sept. 1944 25 sept. 1944 6 okt. 1944 6 okt. 1944 1 jan. 17 jan. 14 febr. 1945 1945 1945 1945 5 april 1945 5 april 1945 5 april 1945 Gemeente Sommelsdijk Herkingen Stellendam (H'vliet) Melissant Goedereede (Drinkw.) Den Bommel (H'vliet) Den Bommel Herkingen Middelharnis Herkingen Sommelsdijk Oude Tonge Achthuizen Battenoord Achthuizen Achthuizen Sommelsdijk Stellendam Sommelsdijk Middelharnis (H'vliet) Sommelsdijk Ouddorp (Kilhaven) Ouddorp (Punt) Vliegtuig Fokker C5-614 Br. Blenheim LI514 Beaufighter? Beaufighter? Wellington Wellington P47 Typhoon Lancaster Halifex Lancaster Lancaster (glider) EJ 650 W Lancaster Lancaster (botsing) Duits jachtvl. Duits jachtvl. Spitfire Liberator 1324 J B-17-G (490) B-17-G B-17-G Slachtoffers onbemand 9 6 Het aantal omgekomen geallieerde vlie geniers gedurende de Tweede Wereld oorlog op Goeree en Overflakkee komt in deze samenvatting op 53.... De langs de Noordzeekust bij Ouddorp aange spoelde stoffelijke overschotten van wie in 'Neergeschoten Vliegtuigen XYI' een opsomming is gegeven, zijn in bovenge noemde lijst buiten beschouwing gela ten. Dat aantal kwam op 19 slachtoffers aan geallieerde zijde. Echter van een aantal vliegtuig-crashes op ons eiland zijn de eindgegevens nog niet beschikbaar. Het is daarom niet uit gesloten, dat het aantal slachtoffers aan geallieerde zijde nog boven deze 72 geëist. In de nacht van 2 op 3 juli 1940 viel op de Westdijk en Nieuwstraat (in de omgeving van Boekhandel Ariese) te Middelharnis. een z.g.n. kettingbom. Twee kinderen, een meisje en een jongen en een volwassen man, verloren daarbij het leven. Deze onvergetelijke gebeurte nis heeft meer dan eens in de krant gestaan. Volgende maand zal dat 50 jaar geleden zijn... Voor zover bekend is, zijn er op Goeree en Overflakkee onder de burgerbevol king tengevolge van exploderende bom men of neergestorte vliegtuigen niet meer slachtoffers gevallen. Wel zijn enige mensen gewond geraakt. Vaak Dit raadsel brengt je misschien in de stemming voor iets wat bij gezondheid nog enkele weken duurt! Kijk maar goed naar de uitkomst in 'de balk', van boven naar beneden. Anita Goedegebuure. Bedankt voor de prachdge foto. Jullie stonden er leuk op, van groot naar klein. Hoelang rijden jul lie er over, van Helden naar Sommels dijk? Elize Boeder. Of ik wel eens van 'de bedriegertjes' gehoord heb? Nou en of! Die zijn trouwens niet alleen in dat park waar jij geweest bent! Jij durft inderdaad zeg, van die hoge duikplank af Op 'Vlakkee' gaat alles verder goed. Corina van Broekhoven. Leuk dat je nog een verslag opstuurde van 'koninginne dag op school'. Er waren heel wat ver schillende spelletjes! Je bent trouwens één dag na mij jarig geweest. Je hebt aar dig wat kado's gehad. Mooi postpapier, waar je op schreef.. Tot slot Bij leven-en-welzijn tot schrijvens... Dierentuin Jaarlijks uitstapje Fototoestel Vakantieganger IJsdrank Kampeermiddel Tentpin Tentwagen Kampeergerei Vreemde munt Geroosterd vlees Kampeerverblijf Frisdrank mocht men van geluk spreken dat er onder de burgerbevolking relatief zo weinig slachtoffers zijn gevallen, want het gebeurde soms, dat er een bommen werper gierend en brandend letterlijk naast de deur van een woning neer stortte! Laten wij hopen dat deze gruwelijke gebeurtenissen nooit meer zullen plaats vinden en laten wij vooral 'blijven gedenken' de arme slachtoffers, die meestal op zeer jeugdige leeftijd, in wezen voor onze bevrijding van het nazisme zijn gevallen. Met veel dank aan de Redaktie en mede werkers van Eilanden Nieuws en aan alle mensen die hebben bijgedragen aan de totstandkoming van 'Neergeschoten vliegtuigen gedurende de Tweede We reldoorlog op Goeree en Overflakkee'. Hoogachtend, D. Hoogzand In de concertserie 1990 zal Jan Bonefaas op zaterdag 30 juni a.s. te 20.15 uureen orgelconcert verzorgen op het Garrel- sorgel van de Grote Kerk te Maassluis. Het programma van Jan Bonefaas luidt als volgt: 1. Fantasie: Psalm 72Jan Bonefaas 2. Praeludium et fugeJ. S. Bach (d-moU) 3. Sonate 6. Op. 86A. Guilmant a. Allegro con fuoco b. Meditation c. Fugue et adagio 4. a. ImpromptuJan Bonefaas b. Chante triste c. Allegretto 5. ImprovisatieJan Bonefaas Plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar op de concertavond in de kerk, die vanaf 19,30 uur open is. Toegang 6,-; kinderen tot 12 jaar en houders van een CJP en PAS65 ƒ4,50. Baby Broderie Boetiekjes voor kleding, kussens en kado 's Voor wie nu eens precies wil weten hoe ze 12 maanden lang tropische vlinders kweken organiseert de Drentse Vlinder Vakantie Club speciale themadagen. Er is een speciale the madag Vlindertuin op donderdag 28 juni in het Noorder Die renpark te Emmen. Naast een kijkje in de tropische vlindertuin en de 'vlinderfabriek' wordt ook informatie ver strekt over: de opzet van het Biochron; de grote aquaria met citroenhaaien; de hegemonie van de Dinosauriërs en de unieke kweek van paddestoelen door de kolonie blad- snijdersmieren. Deze themadag vormt een onderdeel van Hobby- en Cul- tuurtripje nr. 7. Inbegrepen: twee dagen (één overnachting) in een van de betere hotels in of rondom Emmen, kamer met douche/toilet, welkomsdrankje. Eerste dag vrij te besteden (fietsen, wandelen, winkelen naar keuze), tweede dag kijkje achter de schermen in het Noorder Dierenpark (Aanvang 10.00 uur tot ca. 14.00 uur). Verzorging: halfpension: (diner, logies en ontbijt). Prijs: 109,00 per persoon. Toeslag 1-pers. kamer 15,00. Nadere informatie en reserveringen: Boekingscentrale Provin ciale VWDrentlie. Telefoon (05920) 548 88. (U kunt u daar ook opgeven indien u blijvend (gratis) geïnformeerd wil worden over de aktiviteiten van de Drentse Vlinder Vakantie Club). Afdeling Bouwtechniek (timmeren) P. Bezemer, Oude Tonge; D. Buurman, Ooltgensplaat; T. Grinwis, Ouddorp; W. van Heukelen, Melissant; P. Druyve, Herkingen; L. Krijger, Sommelsdijk; J. Looij, Herkingen; R. Moerkerke, Melis sant; K. Moyses, Stellendam; K. Pie- terse. Melissant; M. Schultz, Sommels dijk; J. Bestman, Herkingen; L. Doom, Dirksland; R. Driesse, Stad aan 't Ha ringvliet; M. van 't Geloof, Ouddorp; J. Grinwis, Ouddorp; A. Kievit, Ouddorp; H. V. d. Klooster, Ouddorp; E. Kriek, Melissant; B. van Leeuwen, Dirksland; B. V. d. Ochtend, Herkingen; L. v. d. Doel, Stellendam; A. v. d. Ham, Dirks land; F. van Heemst, Nieuwe Tonge; P. de Jager, Middelharnis; S. van Nimwe- gen, Sommelsdijk; J. Prinsen, Sommels dijk; J. Roos, Ouddorp; R. Veltmeijer, MeHssant; E. Vis, Oude Tonge. Afdeling Consumptieve Techniek G. Besuyen, Sommelsdijk; J. Both, Oud dorp; A. van Es, Sommelsdijk; P. Hoen dervangers, Den Bommel; H. de Jong, Dirksland; F. Mendes, Sommelsdijk; A. Rossen, Middelharnis; R. Verlegh, Mid delharnis; J. Vogelaar, Dirksland; L. Westdijk, Ouddorp; H. Witte, Ouddorp; P. Witte, Stellendam; P. Bienefelt, Som melsdijk; S. v. d. Nieuwendijk, Dirks land; P. Prinsen, Middelharnis; M. v. d. Vlist, Goedereede. Afdeling Electrotechniek J. Duim, Ooltgensplaat; R. Leijdens, Ooltgensplaat; L. J. v. d. Maas, Nieuwe Tonge; E. van Popering, Bruinisse; P. Visscher, Den Brommel; J. van Wage- ningen. Herkingen; D. van Antwerpen, Sommelsdijk; D. Crezee, Middelharnis; R. van Dijk, Sommelsdijk; X. Gous- waart, Sommelsdijk; H. van Huizen, Goedereede; M. Koppenaal, Middel harnis; A. de Looze, Oude Tonge; S. Meiaard, Sommelsdijk; C. Moerkerk, Ouddorp; J. Moerkerke, Ouddorp; R. Nobels, Achthuizen; J. Schellevis, Mid delharnis; M. Stoop, Achthuizen; R. Tanis, Goedereede; J. P. Wielaart, Brui nisse; M. de Witte, Sommelsdijk. Afdeling Mechanische Techniek J. de Bakker, Middelharnis; L. de Blok, Middelharnis; J. de Boet, Oude Tonge;' M. de Bruin, Middelharnis; M. Hamee- teman. Oude Tonge; M. van Herwijnen, Melissant; J. de Jong, Nieuwe Tonge; E. Tieleman, Stellendam; L. de Vos, Nieu we Tonge; M. v. d. Werf Oosterland; M. van Broekhoven, Stellendam; P. Dijk graaf Dirksland; J. W. Grootenboer, Stellendam; R. Hameeteman, Stellen dam; G. J. Kleijn, Ouddorp; M. Klijn, Ouddorp; C. v. d. Made, Achthuizen; L. Maliepaard, Achthuizen; J. van Noord, Stad aan 't Haringvliet; D. Pegels, Den Bommel; M. Tuns, Oude Tonge; A. Ver hoeven, Melissant; M. Verhulst, Stellen dam; J. Volders, Stad aan 't Haringvliet; S. Bol, Sommelsdijk; T. 't Mannetje, Stellendam; L. Mijnders, Melissant; P. Stolk, Dirksland; G. Tanis. Ouddorp; C. van Bergen, Achthuizen. Afdeling Motorvoertuigentechniek J. W. van Bodegraven, Middelharnis; S. Goossens, Nieuwerkerk; S. Hoogmoed, Middelharnis; E. Jong, Den Bommel; D. Kievit, Stellendam; E. Narraina, Dirks land; R. Pieterse, Sommelsdijk; A. Wiel aard, Sommelsdijk; A. Bakelaar, Den Bommel; R. v. d. Bok, Ouddorp; A. Bom, Sommelsdijk; M. Crezee, Middelharnis; R. Kom, Middelharnis; J. Meiaard, Sommelsdijk; G. Nelis, Sommelsdijk; R. Ruijgers, Sommelsdijk; L. van Ruiven, Stad aan 't Haringvliet; J. Saarloos, Stad aan 't Haringvliet. Afdeling Bouwtechniek (metselen) P. van Alphen, Nieuwe Tonge; J. v. d. Bok, Ouddorp; C. Breen, Goedereede; L. Siesse, Bruinisse; L. de Geus, Melissant; M. V. d. Griend, Ooltgensplaat; B. Hoek, Ouddorp; P. Hoekman, Dirksland; P. Kalle, Herkingen. De vierde Open Monumentendag wordt dit jaar gehouden op zaterdag 8 septem ber. Vorig jaar bracht dit evenement meer dan 600.000 mensen op de been. Ook dit jaar wordt weer in circa 400 gemeenten de Open Monumentendag georganiseerd. Ruim 3.000 monumen ten zullen een dag lang gratis voor het publiek geopend zijn. De officiële landelijke opening van de dag zal op 8 september in de stad Gro ningen door mevrouw drs. H. d'Ancon.i. minister van WVC, worden verricht. Een folder over de Open Monumenten dag ligt onder meer in alle ANWB- kantoren, de meeste VW-kantoren en op de kantoren van de sponsor van de Open Monumentendag NV Bouwfonds Nederiandse Gemeenten. Op deze adres sen zal vanaf 1 augustus ook de speciale Open Monumentenkaart beschikbaar zijn. In de Stichting Open Monumen tendag werken op landelijk niveau samen: de ANWB, het Nationaal Bu reau voor Toerisme, de Sdchdng Natio nale Contactcommissie Monumenten bescherming, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de Vereniging van Nederiandse Gemeenten en het Minis terie van WVC. De landelijke stichting heeft vooral een coördinerende en stimulerende taak. De lokale programma's worden opgesteld door plaatselijke comité's. Zij bepalen in overleg met de monumentenbeheer ders welke gebouwen zullen worden opengesteld en organiseren tal van akti viteiten in en rond de opengestelde monumenten. Afdeling Profielverbetering L. Appel, Dirksland; L. Bakelaar, Stel lendam; H. Fabert, Oude Tonge; N. Klijn, Sommelsdijk; M. de Jong, Oude Tonge; S. Koppelman, Dirksland; K. Sandifort, Ouddorp; A. Habous, Oude Tonge; D. Tanis, Ouddorp; A. Verhage, Ouddorp. met optimaal resultaat 1 jan. Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 gi Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 Oranjestraat 8, Sommelsdijk Tel. (01870) 52 71 f ^^^i^^<^^c^>v^i<^>;^it.^%v^i<^v,^v^5<^ii^%<^i(^it^iv,^<<^vP^v?^>^^<<5>Tv^v5>^<^^i.^<^^<^^i<^t,^>i.ö^<^^t^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 6