Jaap Mijnders 25 jaar bij buro Ad Gestel Predikbeurten Windmolens Herkingse Zeedijk bij Raad van State Eerste molen van Deltawind draait DAF lanceert de 95.400 ATi Euromaster; op maat gesneden voor het Europavervoer Bruënaars willen geen geluidsscherm Flakkeese zaterdagvliegers drukuuerk Nieuw net voor de visserij? Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten VISITEKAARTJES Gebr. De Waal Bladz. 2 ,EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 22 JUNI 1990 Wanneer ze samen een wandelingetje maken zal z'n vrouw z'n houding best wel 'es hebben willen korrige- ren: „Je hoad omhoag Jaap", zal ze dan stellig hebben gezegd, want zo loopt 'ie, Jaap Mijnders uit Dirksland, alsof't geluk nog op straat zou liggen, zo het daar ooit gelegen heeft. Gelukkig hebben we dezer dagen mogen vernemen dat 'ie nergens onder gebukt gaat, integen deel. Jaap Mijnders is een tevreden en gelukkig mens, een geluk waaraan z'n inmiddels 25 jarige verbonden heid aan architectenburo Ad Gestel niet weinig heeft bijgedragen. Vorige week donderdagmiddag vierden ze het zilveren jubi leum in „De Staver" te Middelhamis en daar zijn de vele relaties massaal op afgekomen, want ze mogen Jaap wel, in z'n kwaliteit van opzichter van buro Gestel en als voorzitter van de korfbalvereniging „Good-Luck", ook al sinds 1976 trouwens. Vijfentwintig jaar geleden, z'n oud-dorpsgenoot Ad Gestel had een nog maar piepklein architectenburo'tje, waagde Jaap Mijnders het te solliciteren op een door dhr. Gestel geplaatste advertentie. Een „medewerker" wilde dhr. Gestel en Jaap wilde dat wel worden. Twee jaar timmerde hij nou bij de Blok en Tieleman en een spijker kon'ie inmiddels keurig recht slaan, maar hij had andere ambities. Dat kwam goed uit want ook dhr. Gestel was met ambities bevlogen en zo vonden ze elkaar als broeders in 't vak. Eerst nog in alle een voud, aan een tekentafel in een ruimte die eigenlijk slaapka mer had moeten zijn, later in een meer royale ruimte en al sinds jaren in het buro op het Zandpad en op 't werk natuur lijk, want daar liggen Jaaps grootste ambities, daar is 't waar 'ie als opzichter 't meest thuishoort. Niet dat dhr. Mijnders zich nóu ergens op voor zou laten staan, maar „helemaal niks" was hij toen hij z'n dienstver band begon met z'n LTS diploma op zak. Geleerd moest er worden en dat deed 'ie dan ook, jarenlang bij de PBNA. Overdag aan de arbeid en 's avonds aan de studie, zo voelde hij zich happy terwijl hij vlijtig werkte aan opdraachten voor verbouwinkjes en zelfs een enkel nieuw huis, maar daar zou gauw verandering in komen. De man die als eerste en enige op de loonlijst van buro Gestel stond, heeft inmiddels negen kollega's en dat is zeker illustratief voor de groei die het buro heeft doorgemaakt, nadat het eind '64 werd gesticht, half '65 stapte dhr. Mijnders er binnen om „een paar jaar" daarna z'n eerste opzichtersklus te krijgen, een woning in Nieuwe Tonge. Thans brengt hij z'n dagen goeddeels door op werken in Oud Beijerland, in Puttershoek, Heinenoord en natuurlijk op meerdere plaatsen op Flakkee waar buro Gestel woningen en projekten realiseert, scholen, banken of, zoals in Oost- flakkee, gemeentekantoren. Natuurlijk is voor al dat opzicht de auto nodig, het brommertje van weleer moest al gauw ver vangen worden en gelukkig was Bruin, die het trekken moest, toen wat aangesterkt. Jubilaris Jaap heeft van z'n werkgever met veel waardering ook mooie cadeau's gekre gen. Praktische cadeau's trouwens, zoals - voor thuis - een fraai buro met ladenkast, want een opzichter zit 's avonds thuis niet met de armen over elkaar. Dan is er het schrijfwerk maar men denke niet dat dat Jaap tegen zou staan: „Ik doe m'n werk nog dagelijks met stik veel plezier!", laat hij met veel overtuiging weten. Uitslagen d.d. 16-06-1990. Een wedvlucht vanuit St. Vincent, in concours 467 duiven. Afstand 990 km. J.C. Roodzant, Dirksland 1,8; A. Redert, Goedereede 2; A. de Gans, Sommelsdijk 3,20; J. Groenendijk, Sommelsdijk 4; M. Huizer, Herkingen 5; G. Kieviet, Mid delhamis 6, 9; B. v.d. Ochtend, Herkin gen 7; C. Venneman, Ouddorp 10, 14; AJ.A Volaart, Herkingen 11M.A. van Nimwegen, Sommelsdijk 12, 24; W. van Seters, Stellendam 13, 16; J. den Boer, Herkingen 15; Comb. Kievit, Ouddorp 17,18; A van Alphen, Nieuwe Tonge 19, 21; Comb. Westdijk-Witte, Stellendam 22; M. Melissant en zn., Stellendam 23; A.J. 't Mannetje, Oostvoome 25; A. van den Hoek, Dirksland 26; P. van den Boogert, Sommelsdijk 27,29; W. Nieuw- land, Dirksland 28; Ary Spuy, Stellen dam 30. En een wedvlucht vanuit Provins, in concours 850 duiven. Afstand 365 km. J.C. Roodzant, Dirksland 1,3,4,12,29;J. Kleijnenberg, Dirksland 2, 5, 9, 20, 30; M. Huizer, Herkingen 6, 10; P. van de Geest, Nieuwe Tonge 7; K. de Jong, Dirksland 8; C. Blom en zn.. Sommels dijk 11; M. Melissant en zn., Stellendam 13; K. Meijer, Ouddorp 14; J. Hoek, Stel lendam 15,19; P. van den Boogert, Som melsdijk 16; J. Molenaar, Herkingen 17; J. Groenendijk, Sommelsdijk 18, 21, 25, 28; A. de Gans, Sommelsdijk 22, 24; Gebr. Kieviet, Sommelsdijk 23; A. van Alphen, Nieuwe Tonge 26; L. Dorsman, Ouddorp 27. OUDDORP Op basis van de onlangs geïntroduceerde DAF 95.400 ATi, die met zijn 400 pk motorvermogen bij 40 ton treingewicht een uitgelezen vermogen/gewichtsver houding biedt van 10 pk/ton, lanceert DAF de Euromaster. Deze euroblauw gespoten trekker met zilvergrijze wielen en speciale Euromaster-badging, is af fabriek volledig gespecificeerd voro het intra-europese wegtransport met de nieuwe EG-opleggerlengte van 13,60 meter. Zo heeft de Euromaster standaard een wielbasis van 3,50 of 3,80 meter, elektronisch geregelde ECAS-luchtvering op de achteras en een 600 liter brandstoftank voor een actieradius van bijna 2000 kilometer. Maar ook airconditioning met automatische temperatuurrege ling, een standverwarming die de cabine verwarmt als de motor niet loopt, getint glas, koplampsproeiers, een boegspoiler met mistlampen, E-Gas cruise control, een luxueuze tweebeds slaapcabine en tal van andere zaken die op de vracht auto voor het intensieve Europese wegtransport niet mogen ontbreken zijn op de Euromaster standaard gespecificeerd. Bovendien is dq Euromaster voorzien van een geluidsisoladepakket dat de geluidsproduktie van de auto terugbrengt tot maximaal 79 dB (A), zodat ook 's nachts in Oostenrijk mag worden gereden. Ten aanzien van de uitstoot van schadelijke uitlaatgassen behoort fde DAF 95.400 ATi Euromaster tot de schoonste in zijn klasse. De uitlaatgasemissie van de 400 pk motor is minder dan de ECE-richtlijn R 49-40% (10,8 gr NOx/k'Wh). Met de nieuwe Euromaster voldoet DAF aan de hoogste eisen die zowel door de internadonale europese vervoerder als door de internationale chauffeur aan een moderne vrachtauto gesteld mag worden. Tegen het besluit van de gemeenteraad van Bruinisse om toe te geven aan de aandrang van Ged. Staten van Zeeland om op de havendijk een scherm te plaat sen tegen de geluidshinder die de aan de haven geplaatste machinefabrieken van Padmos en Maaskant en van de werf van de firma van Duivendijk veroorza ken, is een felle oppositie ontstaan. De strijd tegen het plaatsen van dat scherm, was reeds aan de gang toen de vorige burgemeester Hekman, nog in funktie was. De burgemeesters, zowel Hekman als de huidige burgemeester Vogelaar, annex de gehele raad, waren en zijn van oordeel dat het plaatsen van een scherm pure onzin en geldsmijterij is, omdat er geen geluidsoverlast is. Nie mand heeft daar ooit over geklaagd. De gemeenteraad redeneerde: we staan met de rug tegen de muur en wij kunnen niet anders. Met de wet tegen de geluidshin der in de hand hebben over-ijverige ambtenaren vastgesteld, dat de geluids hinder van genoemde bedrijven groter was dan wettelijk is toegestaan. De omwonenden bestrijden dat, de bedrij ven liggen tenslotte achter een vijf tot zeven meter hoge dijk, die het geluid vol doende absorbeert. Toen de gemeente raad het bijltje er bij neergooide, hebben de bewoners van de Steinstraat, vlak achter de dijk, de zaak opgenomen en zijn begonnen met het protesteren, door middel van opgehangen spandoeken. Een tweede middel om de weerzin ken baar te maken, was een handtekenin- genaktie. Ruim 1400 handtekeningen werden verzameld, pleitend voor een herroeping van het raadsbesluit. Wandelend over de dijk heeft men een prachtig uitzicht over Grevelingen en het Zijpe. Dat wil men niet missen, nadat ook de oesterpakhuizen op de dijk jaren geleden al het veld moesten ruimen, in het kader van de Deltawet. Het RPF-statenlid L.C. van Dijke zal Ged. Staten aan de tand voelen, waarom men zich zo halsstarrig tegen iets wat niemand wil, verzet. Kosten van het scherm, dat niemand wenst, 150.000,-. Meerdere akties staan nog op het pro gramma. Op de Engelse Noordzeee visvloot wordt geëxperimenteerd met een be paald soort nieuwe net, dat een grotere vangstcapaciteit zou hebben dat de tra- difionele netten. Men spreekt van het in Lowestoft ontworpen net, waarbij de vertikale opening is verhoogd tot 4V'2 a 5 meter, dat de vangstcapaciteit 30 tot 40% hoger zou liggen. Ter vergelijking werd met twee schepen naast elkaar gevist. Met het schip uitgerust met oude netten werd drie kisten platvis en twee tot drie kisten wijting en kabeljauw gevangen. Het schip met het nieuwe net had in die zelfde tijd vijf kisten platvis en zestien kisten kabeljauw en wijting aan boord. Men moet wel extra trekkracht van de motor vergen, om op de nieuwe manier te vissen. De kosten van een kompleet vistuig bedragen 80.000,-. voor zondag 24 juni 1990 OUDDORP Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. D. Heemskerk; woensdag 27 juni: 19.30 uur ds. L. Schaafsma, Doornspijk Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur (H.D.) ds. Chr. v.d. Poel, Yerseke Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. v.d. Deijl, 18.30 uur ds. J.C. van Wes tenbrugge Doopsgez. Gem. 9.30 en 18.30 uur (Dorpstienden) ds. J. Smink. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur kand. A.J. Sonneveld, Maartensdijk, 18.30 uur ds. T.W. van Bennekom, Goes. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Codée (bed. Heilige Doop), 18.00 uur ds. C. Oorschot, Dordrecht Ger. Kerk 10.00 uur ds. J.C. van Westenbrugge, 18.30 uur ds. A. v.d. Deijl. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr.; vrijdag 29 juni: 15.30 uur ds. A. Vlietstra jr., huw.bev. Reinier van Broekhoven en Ellen Leijdens Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur ds. E.J. Veltman, Rotter dam Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND 1 Herv. Gem. 9.00 (bed. H. Avondmaal) en 15.30 uur (dankzegg. H. Avondmaal) ds. A. Kaste lein Ger. Gem. 11.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur kand. Emaus, Tholen, 18.00 uur ds. T.E. van Spanje Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. de Lange Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. R.HJ. Boeijnga-Alders Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. Sj. Bruining (jeugddienst) Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. Willemsen. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. Joh. de Rijke, 18.00 uur ds. K. ten Klooster; vrijdag 29 juni: 14.15 uur ds. K. ten Klooster, huw.bev. Jan Voortman en Ineke Paasse Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. J.H. van Dijk, Zaamslag Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 uur ds. v.d. Hoek. 17.00 uur ds. Groen Ger. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 uur leesdienst, 14.30 uur ds. G. Hagens. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A Belder Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. 'Vlietstra sr.. Voorburg Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD AAN 'T HARING'VLIET Herv. Gem. 10.00 uur kand. H. de Jong, Middelburg, 18.00 uur kand. P. Buitelaar Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. van Dalen, Zuidland, 18.00 uur ds. Koekoek. Strijen. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 (bed. H. Avondmaal) en 18.00 uur (dankzegg. H. Avondmaal) ds. A Vos Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur drs. W. Venema. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur kand. Moehn, Ouderkerk a/d IJs- sel, 18.00 uur ds. C.J.W. Verboom Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. J.H. Becker. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur kand. R.W. de Koeyer. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J.G. van Loon Ger. Gem. in Ned. 3 x leesdienst •Oud Ger. Gem. 3 x leesdienst. SINT ANNALAND Herv. Gem. 10.00 uur (bed. H. Avondmaal) en 18.00 uur (dankzegg. H. Avondmaal) ds. A. van Herk Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur ds. Th. van Stuij- venberg, Middelburg-C. Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. NIEUWE TONGE dinsdagavond 7.30 uur ds. F. Harinck, Rotterdam- Zuidwij k. OOLTGENSPLAAT dinsdagavond 7.30 uur ds. A. Bac, Bodegraven. Donderdag 2S juni uitspraak op verzoek om schorsing bekend Gisteren, 21 juni, vond bij de Afde ling Rectitspraak van de Raad van State, 's lands rechtscollege tot bescherming van de burger tegen de overheid, behandeling plaats van de verzoeken om schorsing van de bouwvergunning die door de ge meente Dirksland is afgegeven aan de EMGO voor de bouw van 5 wind turbines aan de Klinkerlandse Zee dijk in de buurt van Battenoord, waarvoor door het provinciaal be stuur een verklaring van geen be zwaar is verleend. Onaanvaardbare lokatie? De voornaamste argumenten uit een lijst van motieven van de verzoekers van de schorsing: - het zou met de Battenoordse rust voorgoed gedaan zijn als de windturbi nes er komen; - de veiligheid van mens en dier zou in gevaar worden gebracht; - de gemeente Dirksland zou onzorg vuldig en met onvoldoende aandacht voor de belangen van appellanten te werk zijn gegaan; - waarom juist deze lokatie en geen van de andere plaatsen die voor de windtur bines in aanmerking komen, b.v. de Van Pallandtpolder bij Middelhamis? Door één van de appellanten werd ver der aangevoerd dat hij nog gebruiks rechten heeft op de grond waarop de turbines nu moeten komen, een zaak die volgende week dient bij de rechtercom missaris in het kader van de ruilver kaveling. Windturbines al besteld Volgens de vertegenwoordiger van de gemeente Dirksland zou er geen sprake zijn van geluidsoverlast, zeker niet met de waarborg van stringente hinderwet bepalingen, en de te bouwen turbines worden geleverd met een kwaliteits certificaat. De gemeente was wél zorgvuldig ge weest. De lokatie bij Battenoord kwam de gemeente aanvaardbaar voor, omdat die past in het streekplan en omdat de bewoning daar niet zo intensief is. De gemeente hield vast aan de preferen tie van het maatschappelijk belang van dit onderzoek naar de mogelijkheden van windenergie zoals het Rijk dat voorstaat. Door de vertegenwoordiger van de EMGO werd vooral de nadruk gelegd op de urgentie van het bouwplan. De subsidie voor de turbines loopt dit jaar af. Er is haast bij, schorsing van de bouwver gunning zou fataal zijn voor de realisering van dit projekt. In april heeft de EMGO de turbines al moeten bestellen, vanwege de levertijd van 7 maanden. Zonder subsidie is het wmdenergiepro- jekt financieel niet haalbaar. Schorsing zou belangrijk renteveriies voor de EMGO betekenen, gezien de investerin gen die zijn gedaan, ook in verwerving van de grond. Schorsing zou geen recht doen aan het rijksbeleid en aan het provinciaal be leid, aan het algemeen belang. De EMGO was zorgvuldig te werk gegaan, had een landschapsonderzoek gedaan en was niet bevreesd voor ge- luidsoveriast of gevaar. Van Pallandtpolder voor zwaardere windturbines! Door de vertegenwoordiger van de Pro vincie werd gesteld dat van overiast voor de omwonenden geen sprake zou zijn. De provincie moet in de lijn van het rijk haar aandeel leveren in de windenergie- mogelijkheden en in het streekplan Zuid-Holland-zuid zijn daarvoor een aantal voorkeurslokaties aangegeven. Er zijn diverse alternatieve lokaties: bij Middelhamis bijvoorbeeld, maar de lokatie bij Middelhamis zal ook een rol moeten spelen om aan de taakstelling van de provincie te kunnen voldoen. Van de zijde van de EMGO werd meege deeld dat de turbines van Va megawatt bij Battenoord moeten komen omdat de lokatie Van Pallandtpolder bewaard wordt voor zwaardere turbines van 1 megawatt, aangezien die plaats gunstig is gelegen voor de netinpassing, dichtbij het hoofd station van de EMGO. Deze machines zijn momenteel nog in ontwikkeling maar het is de bedoeling dat zij over enige jaren in de Van Pal landtpolder gaan draaien. Verschillende geluiden Er bleek in de zitting bij de Raad van State geen eenduidigheid in de normen voor geluidhinder, de diverse partijen hadden diverse deskundige rapporten in te brengen. Tenslotte was het een bewoonster van Battenoord die aan de rechter een specifiek rapport kon over leggen over het type windmolen dat de EMGO daar wil bouwen. De veelheid van stukken zal worden bestudeerd en de voorzitter van de Raad van State zal op 28 juni aanstaande de uitspraak op het verzoek om schorsing bekend maken. Bestel Uw bij Drukkerij Langeweg 13, SOMMELSDIJK OOLTGENSPLAAT Gisteren, donderdag 21 juni, is de eerste windmolen van de Coöperatieve Vereniging Deltawind in gebruik genomen. Op het water zuiveringscomplex van Ooltgensplaat is de gondel met de turbine en de wieken op de mast geplaatst. De in gebmik genomen molen is geïnstalleerd door de Fa. Lagerwey en is van het type LW 15/75, heeft een wiekdiameter van 15,6 meter, een masthoogte van 31,5 meter en een vermogen van 75 kW. De officiële ingebruikstelling zal plaatsvinden op 8 september. Het gaat goed met Deltawind, maar het ledenaantal zou wat mogen groeien. Samen een molen kopen voor een schoon milieu!, is het devies. Voor informatie- tel. 01870-5849/6323. Plony Tanis, ujerkzQQm bij drukkerij Gebr. de UUoal, verzorgt al uuj Tel. 01878-1682 ('s avonds) of 01870-2729 (overdag)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 2