Politiegroep Goedereede had weer de handen vol aan 1989 Culturele manifestatie Goedereede: bewijs van eigen kunnen met steun Anjerfonds 6 Vogel broed op rondvaartboot Dia-avond huSbredttse KIEVIT WARMTE Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee fionuSiemaH Citroen - Hesselink Voorzitter Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden dient ontslag in Uneto Consumenten Elektronica Service Attentie Jeugdviswedstrijd Jeugdwerk Nieuwe Tonge Uitzending fam. Koert-Zondag naar Nigeria 62e Jaargang VRIJDAG 22 JUNI 1990 No. 5910 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 12,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 36 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 't Zou mooi zijn wanneer de man schappen van de groep Goedereede van de Rijkspolitie 's zomers store loos konden meegenieten van Goe- rees zomergasten, maar helaas zit ten er onder de recreanten ook lui die mede debet zijn aan een geheel ander predikaat van de gemeente Goedereede, n.l. gemeten per dui zend inwoners de op twee na meest criminele gemeente in het distrikt Dordrecht te zijn...! De misdrijven, waarover het Jaarverslag 1989 van de Rijkspolitie bericht omvatten gelukkig geen moord en doodslag, wel echter geweldplegingen, dief stallen, inbraken en vernielingen, een kwalijke reeds van 449 stuks waarvan bijna éénderde in de maan den juli en augustus plaats vindt. Groepscommandant v.d. Have betuigt in de rapportage veel waardering voor de inzet van zijn - twaalf - manschap pen en het onmisbare zomerdetache- ment die de door de toeristenstroom veroorzaakte hogere werkdruk op hel pen vangen. Het bewakingsgebied is maar liefst 118 vierkante kilometer groot, waarbij wordt vergeleken dat een groep als Hellevoetsluis, met een bewa kingsgebied van 32 km^ een sterkte van 54 man heeft...! „Een schril kontrast!", zo wordt in de rapportage vastgesteld, en commandant v.d. Have spreekt dan ook z'n bezorgdheid uit over de kwaliteit van het politiewerk in de nabije toekomst als niet de sterkte van de groep aan de sterk toenemende recreatiedruk wordt aan gepast. De diensten van de surveillance-hond mogen zeker niet vergeten worden. Meerdere malen is die terzake van handhaving van de openbare orde inge- De heer ir. H. H. Tonkes (51) te Dor drecht, heeft per 1 januari 1991 zijn ont slag als voorzitter van het Zuiverings schap Hollandse Eilanden en Waarden ingediend. In de vergadering van 21 juni a.s. zal de Verenigde Vergadering (het algemeen bestuur van het Zuiverings schap) beslissingen nemen over de pro cedure voor de selektie en voordracht van een nieuwe voorzitter. Het Zuiveringsschap verzorgt de kwali teit van het oppervlaktewater in het zuidelijk deel van Zuid Holland (vanaf Rotterdam en Gouda) en is gevestigd te Dordrecht. Vanaf de oprichting in 1980 heeft ir. Tonkes vorm en leiding gegeven aan dit zuiveringsschap dat één der grootste waterkwaliteitsbeheerders van Nederland is met jaarlijkse kosten van 100 miljoen gulden, een fors bouwpro gramma en het beheer van meer dan 50 zuiveringsinstallaties waaronder de be kende ondergrondse zuiveringsinsatlla- tie 'Dokhaven' (geopend in 1987) die het grootste deel van het Rotterdamse afval water verwerkt. Hij vervult namens het Zuiveringsschap, de Zuidhollandse wa terschappen en de Unie van Water schappen vele landelijke en regionale funkties op waterschapsgebied. Na zijn vertrek bij het Zuiveringsschap zal ir. Tonkes zich richten op aktivitei- ten als extern adviseur, bestuurder en contractmanager op het gebied van o.a. milieu, waterbeheersing, volkshuisves ting, infrastructuur en ruimtelijke ont wikkeling. zet, voorts ook bij aanhoudingen en het opsporen van criminele aktiviteiten. De klub reservisten loopt in aantal terug, dit jaar naar slechts 5; ze nemen regelmatig deel aan de surveillancedien sten. Handenvol werk heeft de politie aan het handhaven van de openbare orde. Vanuit de bevolking komen, voor al in het vakantieseizoen regelmatig sig nalen van overlast, veroorzaakt door dronken jongelui die er een gevarieerd scala van onhebbelijkheden op na hou den, ze vernielen tuinen en bloemper ken, beschadigen niet alleen auto's maar ook bijenkasten, urineren zelfs in een betaalautomaat, sloegen een konijn de schedel in en draaiden een kip de hals om, walgelijk..! Zoveel meer was er te doen op het gebied van de jachtwet, de hinderwet, de win kelsluitingswet, de illegale recreatie, de drank en horecawet, de visserijwet en de opium-wetgeving en dan nog het ver keer, al mag worden vastgesteld dat het aantal verkeersovertredingen aanzien lijk is afgenomen, ook omdat er een aan tal knelpunten kon worden opgeheven. Er viel in 1989 ook maar één verkeers dode, tegenover 4 doden in 1988. Het politierapport 1989 laat zien dat in dat jaar ook de groep Goedereede niets bespaard is gebleven; zelfs niet de kon- frontatie met een bekend crimineel, waarover als volgt wordt gerapporteerd: „In november werd een man afkomstig uit Hellevoetsluis aangehouden welke vanuit het zwembad in Stellendam een diefstal van geld en cheques had ge pleegd. De man reed in een door hem ontvreemde auto. Tijdens het verhoor bekende hij nog twee inbraken. Het schadebedrag bedroeg in totaal onge veer 50.000,-. De man kwam reeds 35 keer voor bij <ie politie. In december werd hij voor de 37e keer aangehouden te Brielle. Hij reed weer in een ont vreemde auto en werd gehoord over enkele inbraken. Waar zal de 38e keer zijn?" Een kwikstaartjesechtpaar bouwde een nestje op de rondvaartboot Christiaan B. van rederij Den Bree- jen uit Zierikzee. Het schip vaart dagelijks van het werkeiland Neel- tje Jans met bezoekers van de daar gevestigd Delta Expo, een rond vaart op de Oosterschelde en de vogeltjes zijn dan niet aan boord. Toch legde het vogelvrouwtje zes eitjes in het nestje op de Postkast voor de ingang van de machineka mer. Er kan alleen 's avonds en 's nachts op de eitjes worden gebroed, maar ze zijn toch uitgekomen, dankzij de warmte van de motor, die als men de deur op een kier zette, zijn warme luchtstroom over de eitjes liet glijden. De bemanning van de Christiaan B. zorgt nu tij dens de reis ook voor de voeding van het jonge goed bestaande uit muggenlarven, geweekt brood en vliegjes. De boot vertrekt om 11.30 uyur en meert weer af om 17.30 uur. En dan zorgen als de boot afge meerd ligt, de vogels zelf weer voor hun kroost. HERKINGEN Ter afsluiting van het vergaderingsei zoen hoopt de vrouwenvereniging „De hand aan de ploeg" der Ger. Gem. op D.V. donderdag 28 juni a.s. een dia avond te beleggen in de vergaderzaal van de kerk. De heer P. Kom, onze oud- inwoner, hoopt dia's te vertonen van zijn reis naar Roemenië. Hij is hier al verschillende keren geweest en neemt veel kleding mee voor een kindertehuis. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Aanvang kwart voor 8. DIRKSLAND Gemengd koor 'Excelsior' Het gemengd koor 'Excelsior' uit Dirks- land heeft zaterdag 16 juni j.l. deelgeno men aan het Internationale Zangcon cours te Made (N.-B.). Het koor kwam uit in de ere-afdeling met het verplichte werk „Sanctus" van Jan Vermulst en het vrije werk „Venetianischer Gondellied" van Helmut Bogenhardt en behaalde een eerste prijs met 305 punten. Aan het concours werd door 25 koren deelgeno men, waaronder drie koren van Goeree- Overflakkee. HOE ERKENT U EEN VAKZAAK Dat zijn zaken, die audio/video en electrische apparaten ver kopen en vol doen aan de door de consu mentenbond en IJneto gestelde eisen, om het hier afgebeelde embleem te voeren. Wij zijn zo'n vakzaak met een erkenning zowel voor audio/video - als electrische app. op basis van vakbekwaamheid. Autobedrijf A. J. van Rumpt AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Sanitair - Centr. verwarming 01870-2609 RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 fi''Tn1-1li*ll*) Voor alle TAXATIES, Agrarische bemiddeling Beleggingen Geen topdag van toeristische drukte maar een geanimeerde rustige sfeer waarin alle aandacht kon worden gegeven aan wat Goeree-Overflak kee cultureel te bieden heeft. Dat was het kenmerk van zaterdag 16 juni in Ouddorp en Goedereede; zo proefden de genodigde van het Anjerfonds ons eiland tijdens hun feestelijk bezoek aan Goedereede ter gelegenheid van het 50-jarig jubi leum van het Anjerfonds. Harmonie De gemeente Goedereede, één van de zes gemeenten in Zuid-Holland die door het Anjerfonds waren uitgekozen vooreen manifestatie van culturele akti viteiten in de regio, heeft er weer een bij zonder evenement van gemaakt. De organisatie van de Culturele Manifes tatie Goedereede had gezorgd voor een uitgebalanceerd programma van heden daagse muzikale aktiviteiten tegen een passende historische achtergrond. De fanfares op de muziektent op de Markt, de zangkoren in de kerk, pare lend carillonspel van stadsbeiaardier Bezuijen over de oude straatjes, een flui- tensemble in de toren van Goedereede. Snaarinstrumenten op het Museum pleintje in Ouddorp, de clavecimbel in de entree van het Museum, alles in per- fekte harmonie. Als extra attraktie was de Vereniging Aanspanning het Westland uitgeno digd, veertien oude rijtuigen met paar den, evenzovele plaatjes van vroeger tijden, waarvoor in Ouddorp de mensen uit de winkels naar buiten liepen bij het naderend hoefgekletter. Cultuur die je lief is De presentatie van de regio in Goede reede en Ouddorp gaf precies weer wat het doel is van het Anjerfonds. „Geven om de vultuur die je lief is" is het devies van het Anjerfonds „of het nu gaat om een monument of om de fanfare". De monumenten van Goedereede vorm den het uniek decor voor een korte wan deling van de delegatie van het Anjer fonds. De wandeling begon bij Bekaf waar het gezelschap per bus aankwam en feestelijk werd ingehaadl door Goe- rees fanfare „Apollo" met de majorettes van „Jonge Leven" uit Stellendam. De bezoekers kwamen niet onvoorbe reid uit de bus. Over het verleden van Goeree-Overflakkee, hoe het is ontstaan door het spel van water en wind, waren ze reeds grondig voorgelicht door de heer C. van der Bok uit Ouddorp die samen met burgemeester Van Velzen bij Rozenburg in de bus was gestapt om het bezoek te verwelkomen. Welverdiende rust en een kopje koffie genoot het bezoek in „De Gouden Leeuw", terwijl Stellendams „De Hoop" op de muziektent op de Markt liet horen wat het kon. Men luisterde vervolgens naar de znag van Ouddorpse kinderen in de kerk om tenslotte met hoornge schal ontvangen te worden in de Toren van Goedereede, waar mevrouw Dien Baas-van Dam namens de Stichting Goereese Gemeenschap een bezield welkomstwoord sprak. Op 30 juni 1990 zal door de Hengelaars vereniging „Krammer" een viswedstrijd voor de jeugd worden gehouden. De wedstrijd zal worden gehouden in de hoofdwatergang „De Vliegers" nabij het „Driehoekje" aan de Bolletjesweg te Middelhamis. Aan deze wedstrijd kan de jeugd tot en met 16 jaar kosteloos meedoen. De wedstrijd duurt van 9.30 tot 11.30 uur. Er zijn vele leuke prijsjes in de wacht te slepen. Let voor nadere informatie op de streek- bladen van volgende week! „Het spel van de wind" In „Het spel van de wind" (een idee van Pau Heerschap en Cathy Westdorp) werden de aktiviteiten van de Goereese Gemeenschapm, het Museum Oud- dorps Raad- en Polderhuis, de vereni ging van amateurarcheologen „De Motte" en de Muziekschool Goeree- Overflakkee verweven tot één pakkend samenspel, met weinig woorden maar met des te meer zeggingskracht. „Kort en héél krachtig", zoals één van de genodigden opmerkte. Heel natuurlijk werd niet alleen de eeu wenoude houten fluit, unieke bodem vondst „De Motte", maar ook de plastic tuinslang van hoornblazer Jos de Boer ingebed in een beeldend verhaal dat ging van het simpele blazen uit de oertij den tot de muziek van vandaag. Het was aan de dwarsfluitleerlingen van de streekmuziekschool Goeree-Overflak kee „Het spel van de wind" af te sluiten, de stem van Goeree-Overflakkees oude cultuur dóór te laten klinken. Prachtig stegen de ijle klanken van hun fluitspel in het hoge gewelf van de stoere toren: melodieus, verdragend, tijdloos. Museumplein Ouddorp Een uitgezochte entourage voor kleine muziekuitvoeringen bleek het pleintje voor het Ouddorps Museum, waar leer- Hngen van de muziekschool gitaar- en vioolmuziek uitvoerden en de docenten Cees Veerman en Piet Westhoeve barok muziek voor dwarsfluit en clavecimbel speelden. l3e wind speelde met de partituren van de gitaristen, het langskomend verkeer wilde nogal eens spelbreker zijn, maar de sfeer was zó ontspannen dat men lus tig doorspeeldem geïnspireerd door de warme belangstelling die er was. Het vioolduo van jeugdige leerlingen uit Oude Tonge liet zich door niets van de wijs brengen. Ontwapenend waren de muziekschoolleerlingen in dit optreden buiten, hun eerste straatoptreden, het moeilijkste wat er is. „Ik zitte hier al de hêêle middeg", zei een Ouddorpse mevrouw. „Eênig die kinders. Tussendeur doe 'k in 't museum kieke. Ik bin aok nog nae d'ü -' veeze klusse." Vioolduo Corine van Essen en Yvonne Schilder: door niets van de wijs te brengen. Zo hield menig voorbijganger stil bij de muziek, ging een poosje zitten, liep het museum binnen om „Leven in een groen land" te zien, ging mee met de rondleiding naar de toren. \eelhelo\end 't Was een stralend gebeuren, 16 juni, op het pleintje voor het museum in Oud dorp en in het hart van Goedereede waar ook „Amicitia" uit Dirksland, de brassband „Concordia" uit Ouddorp en „Sempre Crescendo" uit Middelhamis concerteerden. Het stijlvolle optreden van de zangver enigingen uit Ouddorp en Stellendam in de kerk in Goedereede hadden we niet graag gemist. Een manifestatie als deze belooft wat voor de toekomst. Burgemeester Van Velzen kan voldaan zijn. In zijn gemeente wist Goeree- Overflakkee zich op deze dag overtuigend te presenteren; voor de bezoekers van het Anjerfonds én - wat minstens zo belang rijk is - gewoon voor de eigen omgeving. Muziekschool Goeree-Overflakkee in straatbeeld Ouddorp. Op D.V. zaterdag 23 juni hopen wij de laatste avond van dit seizoen af te slui ten met een gezamenlijke gourmet- avond. Wij verwachten jullie om 19.00 uur in 'Elim'. Diegene die zich hiervoor opgegeven heeft, maar nog niet heeft betaald, verzoeken wij vriendelijk om dit vanavond (zaterdag) alsnog te doen! Verder wensen wij jullie een prettige vakantie, en tot ziens op D.V. zaterdag 29 september. Het J.W.C. Baby Broderie Boetiekjes voor kleding, kussens en kado 's Dirksland, 01877 - 1357 Dhr. H. Koert, geboortig van Nieuwe Tonge zal samen met zijn echtgenote binnenkort naar het zendingsterrein in het Izi-gebied in Nigeria vertrekken om daar als landbouwkundige aan het werk te gaan. Het echtpaar Koert wordt daar toe uitgezonden door het Deputaat- schap voor de Zending der Gerefor meerde Gemeenten. Een en ander zal gestalte krijgen in een speciale kerk dienst in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente te Woerden (Oudelandseweg 50), a.s. woensdagavond 27 juni om half 8 's avonds. In die dienst hoopt de con sulent ds. M.J. van Gelder, voor te gaan; de uitzending van dhr. en mevr. Koert zal worden verricht door ds. IJ. van Eckeveld, sekretaris van het Deputaat- schap. voor aOe t^terhetd i VINGERIINC 3- VIDDEtHARM.S -i^i 0'S70-25'5 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - tel. 01870-3094 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK *- FOTO FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER at 25 - Mdenweg 4 - OuOdcip - Telelcion 0IB78'16t2 emi20 3/Renesse Pj-mls/iop Hoge;nom 172- rele/oon 01 MÊ-24Ö0 a( Son\me\sa\)k. VJestltrake6\sUaai S - SommoJsai;* Te/eloon OtSTO-St ook bij aan- en verkoop van woningen, boerderijen, ianderijen enz. J. A. Mijs N. A. van Kempen Tel. (01877) 13 09 Tel. (01877) 26 14 Oranjestraat 8, Sommelsdijk Tel. (01870) 52 71

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 1