MEDEWERKSTER I Ver. Vergadering nauwelijks een Waterschap bood verhaal, of toch? De Zomer kwam Eilanden-Nieuws een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! JAARVERSLAG 1989 Geslaagd aan 'de Molenwiek' te Sommelsdijk Vakantie en sociale verzekering Uit het jaarverslag 1989: Het Raad- en Polderhuis te Ouddorp Bladz. 3 Onder auspiciën van het gemeente bestuur van Middelharnis, richt de kulturele kring 'De Welle' te Mid delharnis een expositie in van de nationaal en vooral internationaal bekende beeldende kunstenaar Ka- rel Appel. In samenwerking met de galerie 'Nova Spectra' te Den Haag en uit partikulier bezit worden schil derijen, gouaches, enkele beschil derde borden en bijzonder grafisch werk van deze kunstenaar, gedu rende de zomermaanden juli en augustus in het fraaie gemeentehuis aan de Koningin Julianaweg ten toongesteld. Deze expositie kan worden bezocht tijdens de kantooru ren van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 16.30 uur. gevraagd 18 jaar. hypotheek {JJ op maat... nvm Makelaar Tamboer Graag zouden we dijkgraaf van Kampenhout die woensdagmiddag, toen hij de Verenigde Vergadering presideerde, wat klagerig deed over de sobere publiciteit, op z'n wenken bedienen en van de gehouden Verenigde Ver gadering een bruisend verhaal produceren, maar 't zat er andermaal niet in, helaas. De bediening tijdens de later gevolgde „reke ning-maaltijd", een al ruim tachtigjarige tra ditie, zal stelig een betere zijn geweest, zo mag worden aangenomen, 't Zat de dijkgraaf trouwens niet mee, deze middag, want zélfs over de deelname aan die maaltijd, met drie hooggeëerde gasten, moest hij klagen; er was een hausse in afmeldingen ontvangen...., foei nou toch. Pieter Grinwis, heer van de ambachten Ouddorp, het Oude Nieuwland, het West-Nieuwland en de Oude Oostdijk, vond op een gegeven moment dat aan het gebruik van zijn huls als bestuurszetel een einde diende te komen. Op 17 september 1779 besloot hij dan ook met Schout en Mannen van Beschikken van het land Westvoorne alsmede Schepenen en Ingelanden van de f respectievelijke polders over te gaan tot de bouw van r een Rechthuis. Rond 1900 blijkt het geheel dermate bouwvallig te zijn geworden dat tot sloop wordt besloten. Op 29 april 1904 besluit de raad van Ouddorp op A dezelfde plek een nieuw raadhuis te doen bouwen. Architect is TjKuipers uit Amsterdam, terwijl de plaatselijke metselaar P. Boelaars en de timmerman r J. Mierop het karwei inclusief de sloop van het oude Rechthuis aannemen voor f. 8.6AG. Op 1 augustus 1904 legt de burgemeestersdochter Maria Karsten de eerste steen, terwijl op 20 januari 1905 het gebouw officieel in gebruik wordt genomen. In het nieuwe gebouw krijgen de polders voor f. 140 per jaar vrij van vuur en licht de beschikking over de raadkamer en over een vertrek voor de gemeenschappelijkeS secretaris-penningmeester en archiefdoeleinden. Na opheffing van de gemeente kwam in 1968 aan het medegebruik als polderhuis een einde. De polder Goeree i betrok toen aan de Spaanseweg een nieuw eigen gebouw en liet zich door de gemeente Goedereede een schadeloosstelling van f. 10.000 uitbetalen! VRIJDAG 22 JUNI 1990 „EILANDEN NIEUWS Karel Appel in Middelharnis De opening zal worden verricht op vrij dagavond 29 juni om ca. 20.00 uur door dr. Jan Terlouw, ex-politicus, gouden griffel winnaar in de categorie jeugdboe ken en tegenwoordig secretaris-generaal van de European Conference of Minis ters of transport te Parijs. Karel Appel is de enige persoonlijkheid in de Nederlandse Kunst sedert 1945, die internationaal grote bekendheid heeft gekregen. Buiten de vaderlandse gren zen, die hij in 1950 definitief achter zich heeft gelaten in ruil voor een vrij leven in Amerika, Frankrijk en sedert kort ook in Italië, vertegenwoordigt hij de schilder kunstige traditie van het land van Rem brandt, van Gogh en Mondriaan. In zijn geboorteland symboliseert de uit Am sterdam afkomstige Appel de vernieu wing die zich er de afgelopen vijf en veertig jaar heeft voltrokken. Een ver nieuwing, die de Experimentelen, waar toe hij behoorde, op gang hebben gebracht. Voor het grote publiek is Appel de a van Cobra de internationale beweging die uit de Experimentele Groep Holland is voortgekomen en die van 1948 tot 1951 voor een nog steeds niet op de juiste waarde geschatte bij drage aan de Europese kunstontwikke ling heeft gezorgd. Wanneer Appel in het zicht van zijn zeventigste jaar nog steeds tot de inter nationale top behoort dan moet het dui delijk zijn, dat z'n roem en succes het resultaat zijn van bijzondere eigen schappen. Appel dankt beide aan zijn eigenzinnig karakter. Hij is een geboren individua list. Tijdens het Cobra-avontuur trad hij dikwijls eigenmachtig op. Hij noemde zijn strijd 'Een avontuur van pijn', dat hij uitvocht in zijn atelier, oog in oog met het schilderslinnen, want 'schilde ren is een voortdurend gevecht met jezelf. De aanleiding tot dat gevecht en de manier waarop Appel het heeft gevoerd zijn essentieel voor het Appel- verhaal, dat al vele malen is verteld en in beeld gebracht. Maar dat verhaal heeft ook geleid tot het misverstand, dat Appel een abstracte schilder zou zijn, dat zijn appèl aan de verbeelding een ontkenning van de werkelijkheid bete kent. Niets is minder waar. Appel heeft altijd naar de werkelijkheid geschilderd, maar dan op een manier van de expres sionist, dus fel, geladen en met een over drijving, die aan het visionaire grenst. Zijn wezens zijn vaak duidelijk herken baar, ook al zien ze er ongewoon uit. Appel ziet zich zelf als een kunstenaar van het volk. Bij elke gelegenheid en persoonlijke ontmoetingen herinnert hij aan het feit, dat hij een Amsterdamse volksjongen is, afkomstig uit de Dapper- buurt, die in de kapperszaak van zijn vader leerde met de kwast omgaan, die de Bijbelse Geschiedenisverhalen op zijn lagere school in de Jordaan opzoog en later verwerkte in enkele series expressionistische schilderijen. 'Goya en Rembrandt, allebei volksjon- gens', deelt hij graag mee. Verguizing en erkenning zijn zijn deel geweest. Hij voerde zowel in New-York, als in Mexi- co-City, Amsterdam, Den Haag, Rotter dam enz., grote monumentale opdrach ten uit en hij kreeg een koninklijke onderscheiding, zodat de rebel van vroeger een achtenswaardige kunste naar mag heten. Maar het feit blijft, dat Appel zich in het buitenland heeft waargemaakt, dat hij evenals Jongkind, van Gogh, van Don gen, Mondriaan, De Kooning en de gebroederes van Velde de vleugels moest uitslaan, omdat hij het moedernest te klein en benauwd vond. Appel in Middelharnis. Een unieke gelegenheid om voor het eerst of op nieuw kennis te maken met zijn avon tuurlijke en kleurige kunstzinnige we reldbeschouwing, tevens een goede gele genheid om kennis te maken met het eigentijdse Gemeentehuis van de archi- tekten Leesberg en van der Wende, dat zo uitermate geschikt is om eigentijdse Kunst te tentoonstellen in z'n lichte en transparante ruimten en gangen. Moge lijkheden, die al gezien werden door de helaas zo vroeg overleden Burgemeester Hans van Welsenis, maar gelukkig wor den gestimuleerd en gecontinueerd door het huidige Gemeentebestuur. Gemeentebestuur en de Kulturele Kring 'De Welle' hopen op een overweldigend bezoek en bieden het huis van de Gemeente aan, aan de regiobewoners en vele toeristen, die ons voormalig eiland in de komende tijd in grote getalen zul len bezoeken. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de school voor L.H.N.O. 'de Molenwiek' te Sommelsdijk werd aan de volgende kandidaten het diploma uitgereikt. Opleiding administratie: Achthuizen: Bianca Wolfert; Den Bom mel: Colinda v. d. Boogert; Bruinisse: Ron de Jager; Dirksland; Jeanet Bakker, Marjan de Bruin, Natasja Heerschap; Melissant: Carola Hakkenbrak; Nieuwe Tonge; Franciska de Jong, Miranda Noteboom, Monique Visser, Annelis van Winden; Ooltgensplaat: Wendy den Exter, Elly v. d. Welle; Oude Tonge: Jolanda Hogchem; Sommelsdijk; Patri cia van Brussel, Elke Foliant, Carolien van Noort, Tineke van Rijs. Opleiding verzorging: Achthuizen; Sissi IJpelaar; Den Bom mel: Ellen Lokker; Dirksland: Annita Loggen, Natasja Schipper, Miranda Willemse; Middelharnis: Karin van Rossum; Melissant: Geralda Bouman, Elizabeth van Es; Nieuwe Tonge: Elza de Jong; Ooltgensplaat: Natasja den Braber; Oude Tonge: Esther Beijer, Cor- rine Franken, Angelique Knöps; Som melsdijk: Sylvia Boogaard, Mariëlle Struijk, Nathalie Wijnen; Stellendam; Marian Grootenboer, Jolanda van Lenten. In de afdeling administratie krijgen de leerlingen de mogelijkheid om een certi ficaat te behalen voor computerkunde en machineschrijven. Voor de volgende kandidaten is dit na een pittig examen met succes bekroond. Certificaat computerkunde: Achthuizen: Bianca Wolfert; Den Bom mel: Colinda v. d. Boogert; Bruinisse: Ron de Jager; Dirksland: Jeanet Bakker, Marjan de Bruin, Natasja Heerschap; Melissant: Carola Hakkenbrak; Nieuwe Tonge: Franciska de Jong, Miranda Noteboom, Monique Visser; Ooltgens plaat: Wendy den Exter; Oude Tonge: Jolanda Hogchem; Sommelsdijk: Elke Foliant, Carolien van Noort, Tineke van Rijs. Certificaat machineschrijven: Den Bommel: Colinda v. d. Boogert; Bruinisse: Ron de Jager; Dirksland: Jea net Bakker, Marjan de Bruin, Natasja Heerschap; Melissant: Carola Hakken brak; Nieuwe Tonge: Franciska de Jong, Miranda Noteboom, Monique Visser, Annelies van Winden; Ooltgensplaat; Wendy den Exter, Elly v. d. Welle; Oude Tonge: Jolanda Hogchem; Sommels dijk: Patricia van Brussel, Elke Foliant, Carolien van Noort, Tineke van Rijs. kritisch selekteren I MAKELAAR I Tel. 01870-3477 In z'n openingswoord gromde hij ook al zo, rich ting Rijkswaterstaat, omdat die nóg geen defini tief besluit heeft genomen over de reconstructie van de A57, Stellendam-Ouddorp. Het Water schap zat juist op zo'n beslissing te wachten omdat nabij het gemaal Wittebrug te Goedereede een loods zal worden geplaatst waarbij het de vraag zou zijn of die al of niet in de weg zou staan. Overigens is het Rijk wel zo vriendelijk geweest te laten weten dat verplaatsing van de loods niet strikt noodzakelijk wordt geacht. Simpeler ge zegd komt de te bouwen loods dus niet in de weg te staan. Ook al geen boeiend onderwerp. Gelukkig had de dijkgraaf ook genoegen beleefd. De Staatscourant had hem bericht dat landelijke overeenstemming is bereikt over de reorganisatie van de wegenzorg waardoor 9000 kilometer weg wisselt van beheerder en één miljard gulden wordt herverdeeld. „Derhalve nadert het tijdstip", zo zei de dijkgraaf tot de Vergadering, „dat u zich onverkort dient uit te spreken voor het behouden van de wegentaak middels een officieel besluit zonder verder voorbehoud." In de oktoberverga- dering zal de Verenigde Vergadering een dergelijk advies krijgen voorgelegd. Bij z'n blik op de zoetwatervoorziening - die doorlopend aandacht blijft vragen - en, gelukkig maar, met water met een heel acceptabel chlori degehalte, moest de dijkgraaf aan den lijve erva ren hoe heilzaam doorspoeling met fris water kan zijn. Z'n stem, tot een nauwelijks verstaanbaar piepgeluidje gereduceerd, kreeg al na de eerste slok z'n oorspronkelijke volume. Chlorideproblemen echter in Dirksland-Zuid. De Landinrichtingsdienst had aanvankelijk een heel wat positiever beeld geschetst, maar nader onderzoek heeft de juistheid van de zorg van het Waterschap aangetoond; bij het gemaal Smits bleek het chloridegehalte zelfs 1.100 mg. per liter te zijn, een probleem waarbij, zo illustreerde de dijkgraaf, de rhizomanie-problemen in het niet zinken, nu inmiddels twee resistente bietenrassen ter beschikking staan. Later ter bijeenkomst zou op dat enthousiasme van de dijkgraaf nogal wat worden afgedongen omdat de besmetting van de grond daarmee geen gedane zaak is, „maar", zo werd ook de vergadering mild geoordeeld, „zou de dijkgraaf, immers ook een klein boertje, de ernst daarvan wel oppikken?" Overigens was de dijkgraaf van mening, en daar had je hem weer, z'n vaste stelling, dat het een goede zaak zou zijn wanneer binnen het territoir van het Waterschap de grote waterschappers van verleden en heden middels straatnaamgeving geëerd zouden worden.... De 34e Verenigde Verga dering was daarmee geopend. Eén van de volgende agendapunten was de behandeling van het Jaarverslag 1989 voor de pre sentatie waarvan de dijkgraaf om den drommel wel een complimentje had verwacht. „Ook niet van een gevleid Ouddorps hart?", probeerde hij toen dat huldeblijk uitbleef Nee, ook niet van de Ouddorpse vertegenwoordigers, hoe fraai en kleurrijk ook het Ouddorps Raad- en Polderhuis op de omslag prijkt. Een complimentje had zeker niet misplaatst geweest, maar manvolk geeft die elkaar niet zo gemakkelijk weg, al mag gezegd dat i deze middag ook twee dames de Vergadering versterkten. De jaarrekening 1989 kon worden vastgesteld met een overschot van 465.000,-, maar ook dat werd i nauwelijks complimenteus geacht. „Voor een i bedrijf is dat mooi, het heet dan winst, maar voor een doelcorporatie als het Waterschap is het gewoon teveel!" bekritiseerde burg. De Vos van Oostflakkee, „In wezen hebben de ingelanden dat bedrag teveel betaald", was zijn filosofie. Hij begreep best dat van de overschotten nuttige din- gen worden gedaan maar hij gaf er de voorkeur aan beter te begroten met, inherent daaraan, een betere budgetbewaking. De heer Biemond viel dhr. De Vos daar graag in bij, maar ho ho. Mocht i de sekretaris-rentmeester dhr. Van Gerdingen er even op wijzen dat er zelfs met de aanwezigheid van ongewisse faktoren als die van het weer en van de ruilverkaveling, op een jaarlijks budget van 10 miljoen niet meer dan vier komma zoveel procent wordt afgeweken. Wie doet dat het Water- schap trouwens na...? De Verenigde Vergadering was het, na uitvoerige diskussie, best eens met i dhr. Van Gerdingens vaststelling dat er van een „zeer aanvaardbare marge" sprake is. Overschot- ten worden o.a. aangewend om vervroegde af- schrijvingen te plegen en ook dat helpt e!r aan mee de omslagverhoging te beperken. i Daarom geen spoor van ontevredenheid bij de i vergadering, al kostte een van de laatste voorstel- len toch nog 130.000,-. Het zijn de kosten voor j het opstellen van een integraal waterhuishou- dingsbeheersplan, nodig i.v.m. de Wet op de Waterhuishouding. Desgevraagd werd de Verga- dering bevestigd dat het een eenmalig krediet zal zijn. Er zal niet meer een volgend krediet nodig zijn, hooguit over een aantal jaren een krediet l voor bijstelling van het beheersplan. Het was al weer de langste dag van 't jaar De lente zei vaarwel, het afscheid viel mij zwaar. Voorbij de rijke bloei van gouden regen, van seringen Toch hoorde ik om mij heen de vogels vrolijk zingen. Toen plots'ling stond ik stil, ik had een weg gekozen waar mooie tuinen zijn, sterk geurden daar de rozen. Wat prachtig was die rozenhaag, een merel zong vlakbij Dit is de zomer dacht ik blij. Stil wandelde ik voort langs tuinen en plantsoenen 't Zag overal de Schepper werken, want Hij regelt de seizoenen. Hij wil ons met Zijn liefde en trouw ook dagelijks omringen. Geef Schepper ons een open oog voor al Uw zegeningen. LANERTA De vakantietijd breekt weer aan. Als de vakantieplannen eenmaal gemaakt zijn, wordt het tijd een aantal zaken op een rijtje te zetten die geregeld moeten wor den om van een onbezorgde vakantie te kunnen genieten. Daarom geeft het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering jaarlijks de folder 'Vakantie en sociale verzekering' uit. De folder vertelt u precies wat u moet doen als u een uitkering ontvangt en op vakantie wilt. Dit kan zijn een uitkering van de sociale dienst, maar ook een Ziektewet-, WAO- of AAW-uitkering of een werkloosheidsuitkering. In sommige gevallen is het voldoende de uitkerende instantie in te lichten dat u met vakantie gaat. In andere gevallen moet u uitdrukkelijk om toestemming vragen en soms is er een beperking in de vakantieduur. Ook geeft de folder aan, hoe u kunt voor komen dat u zelf voor de ziektekosten opdraait als u in het buitenland onver hoopt in 'medische handen' valt. Wordt u toch ziek, dan heeft u recht op zieken geld als u in loondienst bent en de aan wijzingen uit de folder opvolgt. De folder 'Vakantie en sociale verzeke ring' kunt u aanvragen bij: Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering, Rhijnspoorplein 1, 1091 GC AMSTERDAM Telefoon (020) 5 60 09 55 <^^-^^i^^t^^t^x^^(^^0(5>^i^>^<.^^t^n^^t^v.^T.^><^><.^^<<^<.^v^iv^<.^<^r.i.^t<^<.^!.^^<^^t. 1 ^t^^<.^l^^^^,^T^^^^ït.^^(.^^^^^l.^^.^^^,^^t^^^^^^.^^■,^^^,^^^.^-»(.^^t.<5>^^.^^(.^>^^.^t.^^^.^^^^^^.^^.^,y

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 11