Wie schrijft er mee van en over Flakkee? vanDroii^elen TUIMELAAR 'Agrarische Open Dag' - Altena-Biesbosch Rommelmarkt Verplicht dimlicht overdag in 1991 Herinneriengen au een kleine joon MEDISCHE DIENSTEN Fa. B. van Eek Zn. Bladz. 2 ,EILANDEN NIEUWS'' VRIJDAG 22 JUNI 1990 Van een bejaarde inwoonster uit Melisant ontvingen we een prachtig verhaal over jeugdherinneringen. De voorvallen die ze beschrijft gaan, bij het lezen ervan, weer helemaal leven. Leuk gedaan. Jantje mog een daegje mit Opoe mee. Hie had pas een zusje gekrege in daer was un hêêlemaele niet blieje mee. Gien mens had tied voor z'n, aoles was voor die schreeuwer in de wiege. Opoe weunde een endje buuten 't durp dus mosten ze een endje laope. Zalle mun deur de hoven gae Jan? Jah, dat was leuk. Dat waere lapjes grond waer de mensen van 't durp die gêên hof bie de deure hadde, aerpels in groente liete groeije. Daer wazze smalle paedjes langs zodat je achter mekaore mostloape. Daer neffen waere grip- jes in daer groeide gras in allerhande blommetjes. Daer mag je netzooveul van plokke as je wou. Dat mogt in moeders tuuntje niet. In daer krioelde het van allerhande bêêsjes. Spinnen, kevertjes in vliegjes in ripsen. Kleine kikkertjes, wazze dur aok mar die mos je niet pakke, want dan pisten ze van angst op je hand. Opoe liet een gróóte kruusspin (ze griezelde er zelf een beetje van) over d'r hand laope om Jantje die móöie strepen te laete zien die over z'n rug liepe in zun lange póóten te bekieken. Een endje vaorder zagge ze achter een gróóte graspolle een nistje mit 4 jonge veugeltjes d'rin. Opoe maekte een geluudje mit d'r lippen in toen deje die veugeltjes allemaele geliek d'r bekje ope want ze dogte dat ze eten krege van d'r moeder, mar die zat op een aerpelstruuk te kieken hoe dat of zou loape. Dat viel mee. Ze ginge varder in kwamme bie het hof van Opoe. Daer liep un gróóter slootje langs in daer groeide veul riet. „Huust", zei opoe. In toen hoorden ze een geluud van een veugeltje. Karre karre kiet kiet kiet je ziet m'n nistje lekker niet. Dat riet was haog mit gróóte pluumen d'r op. Opoe dee dat een beetje uut mekaore in toen zag Jantje een bosje rietstingels. Kunstig saemen gevlochten in in 't midden daervanb een nistje. Opoe trok dat een beetje naer zun toe zodat hei d'rin kon kieke. Er lei ean eitje in. Die karrekiet was nog niet zo vaore as die leeuwerik. Toen ze bie thuus van opoe kwamme, lei daer al een haopje zand in stond er een emmer waeter gerêêd dus kon het prollen beginnen. Koekjes bakke in slootjes graeve in mit een ouwe kwaste mit waeter het hoenderkot verve. Mar dat was hie gauw zat, want het zunnetje scheen in dan zag je al gauw niks mêêr van dat geverf van Jantje. Toen ging hie op onderzoek uut. Er stond een appelboampje, een piramide. Die liet z'n takken op zieje uut- groeie. Jantje docht as ik dat bankje waer ik op gezete haa hier naer me toe trek kan ik 'r inklimme. Dat ging; hie zat. Toen hie naer boven keek zag hie nog zo'n vurke as waer hie op zat. Hie trok z'n eige op. Noe zat hie uut 't zicht. Opoe kwam kieke wat un dee mar was 'm kwiet in hie hield z'n eige stille. Mar opoe was niet op d'r achterhóód gevalle, zag dat kisje stae in toen was Jantje gauw gevonde. Noe êêrst ete. Dat doewe we buten oor. Op een ouwe strooimatras uut de bedstee gezete mit je bord op je knieën in de hoenders om je heen want die luste aok wat. Toen ut bedtied was voor Jan tje brocht opoe 'm thuus. As een blok viel hie in slaep. Hie had een énige dag gehad. Jantje wier een gróóte jongen. Vader in moeder waren verhuusd in noe weunden ze an een diek mit allemaele kleine huusjes: 1 kaemer mit 1 raem mit blinden d'r an in een luzze op zieje van 't huus. Mar aok mit un klein lapje grond voor een bleikje in wat slae of blommetjes. Noe mocht Jantje naer de kakschole. Die was pas gezet. Want een rieke vrouwe had daer geld voor gegeven toen ze uut d'n tied raekte. Dus brocht moeder Jantje ach terop de fiets naer schole. Dan wier z'n zusje in de kaststoel vastgebonde. Daer kon je een karretje van maeke dan had ze een soort taefeltje voor d'r en mit wat speultjes was die wel even zoete. Het jaer daerop mocht ze aok mee in dan ginge ze hand in hand. (Hie vond z'n zusje noe wel leuk, je kon zo fijn mit der speule). Mit nog mêêr kinders van de diek gezaemeluk naer schole. De moeders hielden dan om de beurte un aogje in 't zeil. Het vol gend jaer mocht Jantje naer de gróóte schole. Dat was een verandering. In de kakschole mocht je de bank uutlaope in in 't zand speule mar hier most hie bluuve zitte in dat had hie niet in z'n gat. Dus moeite mit de juf. Moeder d'r opan in de juf angeraeje om 'm an 't werk te zetten. Blaedjes in leien ronddêêlen in weer ophaele in dat werkte oor. Mar hie was mieters ondeugend. Noe weunden in êén van die huusjes an de diek een paer vrouwtjes die niet erg bie waere. As het zunnetje fel scheen, zetten die de blinden tegen mekaore an een haekje dan was het toch nog een beetje licht in huus. As Jantje naer schole gieng wipte hie dat haekje los in douwde die blinden dicht. Die vrouwtjes schrokke d'r eige un hoedje in vlogen naer buuten mar hie kon hard laope in as hie naer huus mos ging hie langs een omwegje. 't Was mobilisaosje, alles wierschaers dus bróód in vleis in melk op de bon. Toen hiewe veul mensen een geite. Die at seumers gras mar most in de win ter aok wat hao. Dus beten zaoien in de blommetjes weg. Buurman die dat inzette au de diek, een paer paeltjes mit een draed zodat je zomar niet over z'n hofje kon laope. Mar Jantje nam un sprongetje over die draed en liep mit z'n klompen over die pas opkommende beten. Die geraekt wiere dee dur oagjes dicht in gienge dóód. Buurman naer moeder. Wat doeje m'n daer an want ik kan 'm niet kriege om op z'n faolie te kommen. „Je zal gêên last mêêr hao oor", zei moeder, mar Hep toch wel te prakkezeren hoe ze dat an mos steke. D'r was weer een kleintje bie gekomme, dus liep ze mit de luren naer de bleik. Ze kwam langs un lapje grond dat Jantje van z'n Vao- der gehad had om redies in serkers in peentjes te zaoien. Daer zag ze wat. Jantje most z'n eigen altied melde as hie uut schole kwam want moeder most wete of hie schole mos bluuve. Dan stong er un kroes geitemelk mit een koekje voor z'n klaer. Toen hie daer van zat te smikkelen zei moe: „Jan, je peentjes komme uut de grond". Hie liet z'n melk stae, schoot in z'n klom pen in ging kieke. Moeder achter z'n an. „Kiek es moe, hier in daer in daer, in daer nogal", „nee", zei moe, „dat is gras, want dat is puntig in peetjes hao een pluumpje, goed kieke oor". Toen hield ze d'r klomp er boven in zei„zal ik ze noe mar vrom trappe?" Ontzetting in Jantjes aogen. „Dat za je toch niet doewe moe". „Waerom niet dat doe joe elke ochtend bie buurman z'n beten as je in z'n hof spriengt. Dat wist ik niet zeit-un. Nie maer doeie oor". „Neeee", zeit 'm. Een paer daegen laeter vroeg buurman: „Ik hao gien dol maer mit die joon hoe hei je dat klaergespeuld". „Dat is mien geheim". zei moeder. 't Wier winter in 't gieng vrieze dus kwam 'r op de slootjes rond de huuzen een laegje ies. D'r was nog gêên riolering dur kwam in de slootjes het regen- waeter in aol het ofvalwaeter van de huuzen terecht. Nieuwe vreugde voor de schooljongens want dan kon je vóór schooltied schosje laope. Dat gaf nogal us natte voeten. Moeder had daer wel begrip voor. „Mar", zei ze„as je aole ies kepot maekt in het bluuft vrieze kan je daerop gien sleetje in schaesje mêêr rieje. Mar 't ging dóóie dus was die pret over. Mar toen had den Jantje in z'n kammeraoden ontdekt dat je voordat de schole anging leuk slootje kon springe. Mar an de aore kante had een man z'n hof Die was niks blieje d'r mee dat ze op z'n grond kwamme. Dus stieng hie 's mid- degs dreigend op z'n kantje. Jantje was wat laeter as de aore jongers die had de dreigementen niet gehoord. Toen die man vroeg wie durft t'r noe nog te spriengen, zei Jantje: „Ikke", nam een laopje in sprong d'r over. Mar dat bekwam 'm slecht want die man góóide 'm pardoes in dat vuule waeter. Gróót gejoel bie die jongers in ze trokken Jan uut de slóót. Een had een fiets op het schoolplein stae dus Jantje achterop in naer huus. 't Was gauw ver teld de jongens of Jantje wier in de teile gestopt, want hie stonk as een bun zing. Moeder had gelokkig een ketel waeter op het peteroleumstel stae. Schóón goed an in noe naer schoole. Dat wou hie niet, mar moeder gieng mee, „ik vertelt het de Juf wel". Zo gezeid, zo gedae. Mar de juf was al op de haogte. Dus ging meoder inpassant een paer boodschappen doewe. Laet ze noe die man tegenkomme. Ze vroeg an z'n of hie d'r zeune een longontste king wou bezurge om h'm in 't waeter te góóien in Februaori. As je niet hao wil dat ze op je hof komme zet dan een paer paeltjes mit prikkeldraed neer man, dan bin je overal of en je bezurgt de kinders gêên ziekte. Ze zei nog veul mêêr mar dat zet ik niet op papier. lEen bejaarde inwoonster van Melissanti van vrijdag 22 juni 1990 t/m zondag 24 juni 1990 WEEKEND-DIENST ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur dokter D. W. van Kempen, tel. (01870) 27 10. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 18.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur dokter T. v. d. Doel, tel. (01877) 17 52. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 17.00 uur tot zondag avond 24.00 uur dokter P. J. Bulthuis, tel. (01879) 13 67. Ouddorp: W. J. Bron, A J. Jansen, O. Nieuwland- seweg 27, tel. (1878) 13 12. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur dokter W. Westra, tel. (01874) 12 59. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van vrijdagavond 18.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur dokter Nijhof-de Morée, tel. (01873) 12 01. Natuurgeneeskundige M. L. C. MASTENBROEK Middelharnis. Tel. (01870) 64 59 (zaterdagochtend van 11.00 tot 11.30 uur) APOTHEEK „MENHEERSE" Telefoon (01870) 36 66 Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoedre- cepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aan geboden. APOTHEEK„OUDDORP" Boompjes 3-5, tel. (01878) 37 89 Geopend 8.30-12.00 uur en 13.00-18.00 uur. Zaterdag 12.00-13.00 uur. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tand arts Kroon, Lindelaan 4, Ooltgensplaat, tel. (01873) 13 10 of (01874) 19 24 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. (01874) 2441; L. Tjebbes, Middelharnis, tel. (01870) 29 66; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. (01870)28 97. WIJKVERPLEGING Achthuizen(01873) 14 40 Den Bommel(01871) 13 12 Dirksland(01877) 15 00 Goedereede(01879) 12 67 Herkingen(01876) 2 24 Melissant(01877) 12 34 -^--^ Westdijk 33-56 Middelharnis rsTel. 01870-3035-2060; f/Fietsen, brommers, reparatie M'harnis/S'dijk(01870) 23 00 Nieuwe Tonge(01875) 13 90 Ooltgensplaat(01873) 13 10 Ouddorp(01878)13 21 Oude Tonge(01874) 12 89 Stad a/h Haringvliet(01871) 23 01 Stellendam(01879) 12 96 Stichting MAATSCHAPPELIJK WERK Telefoon (01870) 51 66 Buiten kantooruren telefonische hulpdienst, telefoon (01880) 2 59 52. Stichting KRAAMCENTRUM „Haringvliet" Telefoon (01883) 1 00 00 Stichting Gezinsverzorging „Dirksland",tel. (01877) 24 78 „Middelharnis-Sommelsdijk", tel. (01870) 28 84 „Goeree-Overflakkee" (Nieuwe Tonge, Stad en Oostflakkee) tel. (01874) 10 44 Stichting Bejaardenwerk „MIDDELHARNIS" Tel. (01870)33 66. St. Welzijnswerk voor Ouderen „OOSTFLAKKEE" Tel. (01871) 15 45 OPVANG van SLACHTOFFERS BIJ MISDRIJVEN en VERKEERSONGEVALLEN Postbus 273, MIDDELHARNIS Telefoon (01870) 35 55 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree-Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel. (01879) 18 15 Vertrouwenstelefoon Ned. Patiënten Vereniging (01870) 21 74 (01878) 31 49 Alarmering Brandweer, Politie, Ambulance 06-11 „Geen spoed? bel het plaatselijke nummer". ALCOHOLPROBLEMEN Bel AA (Alcoholicus Anonymus) voor hulp en inf tel. (01887) 36 85 Ver. Reumapatiënten Goeree-Overflakkee e.o. Tel. (01879)24 88 Tursiops truncatus De Tuimelaar is een dolfijnesoort die over vrijwel de gehele wereld voorkomt. Het is een kustbewonende soort; be woont bij voorkeur baaien, estuaria en zeestraten tussen eilanden. Ze zijn dus gewend aan ondiep en troebel water en aan eventueel kontakt met mensen. De Tuimelaar is een zeer bekende soort doordat hij de eerste was die in dolfina- ria kon worden gehouden en door de TV-films van Flipper. Ze zijn 2.3-3.1 meter lang en wegen 150-275 kg. Ze leven gewoonlijkin kleine groepjes; 3-10 exemplaren. Voorkomen in Nederland In Nederland was de Tuimelaar voor de Tweede Wereldoorlog niet zeldzaam. In zeegaten werd bij regelmatig waargeno men, veelal geassocieerd met trek van Haring (b.v. de Zuiderzeeharing). Na de oorlog was het dier al zeldzamer en rond 1960-1965 is de soort vrijwel geheel uit onze wateren verdwenen. Lozingen van (landbouw)gif zijn de vermoedelijke oorzaak van dit laatste verdwijnen. In de Noordzee leeft sindsdien alleen nog een kleine populatie in Schotland. Ten wes ten van Ierland en ten zuiden van het Kanaal komt de soort nog algemener voor. Inmiddels nemen Bruinvissen en enkele soorten dolfijnen, alsmede kleine wal vissen weer toe op de Noordzee. Tot nu toe deed de Tuimelaar niet mee aan dit herstel, simpel omdat er te weinig waren overgebleven. Juist omdat er zo weinig dieren op de Noordzee leven (vermoe delijk minder dan 10) telt elk exemplaar hard mee. Natuurbeschermingswet In Nederland is de Tuimelaar door de wetgever beschouwd als een bedreigde diersoort en daarom onder de Natuurbe schermingswet gebracht. De bescher ming houdt in dat het dier niet mag worden gevangen of gedood en zelfs niet mag worden verontrust. Wat kan wel en wat niet rond dit dier? Er is geen enkel bezwaar tegen observe ren van het dier vanaf de blokkendam. Het dier is nieuwsgierig naar wat er in de omgeving gebeurt. Duikers worden door het dier van veilige afstand bekeken en gedoogd. Rustig varende boten vormen ook geen bedreiging. Snelle speedboten en waterscooters etc. werken sterk ver ontrustend. Zij produceren veel lawaai onder water en zouden het dier bij een aanvaring zelfs kunnen verwonden. Als een ieder op verantwoorde wijze met dit dier omgaat, bestaat de mogelijkheid dat het dier vrij tam wordt (maar in het water altijd de baas blijft). Elders op de wereld zijn meerdere tamme Tuimelaars die zich soms door duikers laten aaien en die graag met kinderen spelen (zelfs paardje rijden). Ons verzoek is aan alle bezoekers om met gezond verstand het dier tegemoet te treden. We weten dat er mensen zijn die dit verzoek naast zich neer zullen leggen; als u dit ziet schroom dan niet de politie te (laten) waarschuwen. STAVENISSE Zaterdag 23 juni a.s. zal er een Rommel markt worden gehouden op camping Irenehoeve, Keetenweg 6 te Stavenisse. Tevens is er een tentoonstelling Bloem schikken. De aangeboden waar varieert van vin- gerhoed tot en met caravan, en er is zowel nederlands als belgisch aanbod. Aanvang 10.00 tot 15.00 uur. Toegang gratis. Eventuele inlichtingen: (01663) 23 98 25 44. Minister Maij-Weggen (Verkeer en Wa terstaat) wil het verplicht voeren van dimlicht overdag in de loop van 1991 invoeren. De minister wil hierover eerst nog met de Tweede Kamer overleg voe ren. Dit overleg vindt op 2 juli aan staande plaats. Dat is te laat om de invoering van dimlicht overdag nog dit najaar met zorgvuldige regelgeving in te voeren. Minister Maij-Weggen neemt de regel geving nu mee in het nieuwe R.V.V. (Reglement Verkeersregels en Verkeers tekens) dat nog voor de zomer naar de Kamer zal worden gestuurd en het vol gend jaar in werking treedt. Dimlicht overdag wordt al toegepast in Canada en Zweden en blijkt te leiden tot een vermindering van 2 tot 5 procent van het aantal verkeersslachtoffers. In Nederland komen jaarlijks zo'n 1.500 mensen in het verkeer om het leven en raken meer dan 20.000 mensen min of meer ernstig gewond. Na een aanvanke lijke daling stijgen de cijfers de laatste jaren weer. „Daarom moeten alle instrumenten om het aantal verkeersslachtoffers te laten dalen, worden gebruikt", aldus de Ver keersminister. Op zaterdag 30 juni a.s. organiseert het bestuur van de 'Agrarische Open Dag' in alle dorpen in het Land van Altena en de Biesbosch een Open Dag van 10.00 tot 17.00 uur in dit gebied. Een gebied met dorpen afgewisseld door weilanden, akkerbouwgebieden en kaskomplexen. De navolgende bedrijven stellen hun deuren die dag open voor een bezoek: te Dussen - Een modem melkveebedrijf van Mts. de Kokt, De Geitenhouderij en melkveebedrijf van Mts. Raams, het Fruitteeltbedrijf van Mts. Verkooyen met vele appel-, pere- en pruimerassen en het Texelsschapenfokbedrijf van Gebr. Verkaik. Hier wordt het zuiver Texels schapenras gefokt (N.B. geiten houderij en schapenfokbedrijfa zijn leuke bedrijven voor kinderen). Te Drongelen - de Champignonkwekerij 'Den Eijner' van de Gebr. Spuijbroek. Dit is één van de 1000 kwekerijen in Nederland. In de plaats Genderen vindt u de Rozen kwekerij van de familie van der Meij- den. Dit jaar telen zij voor het eerst in een gedeelte van hun kassenkomplex rozen op steenwol. Ook vindt u hier de kaasboerderij 'De Lange Hoeve'. Hier kunt u een film zien over de kaasmake- rij, terwijl u 's morgens een kijkje kunt nemen in de kaasmakerij hoe de echte boerenkaas wordt gemaakt. In Veen is aan de Grotestraat 54 de Jaar- rondchrysantenkwekerij 'Den Eng' te bezichtigen. Hier worden het gehele jaar door chrysanten gepoot, opgekweekt en gesneden. Ongeveer 1000 meter ver derop vindt u 'Nieuwkoop Bonzai' en kwekerij Lyhan. Hier is een breed assor- timenta Bonzai uit vele Aziatische lan den te bezichtigen. Ook zijn er planten van wel 100 cm. tot 600 cm hoog en kera miek potten, bronzen en houten voor werpen uit deze landen. Te Andel bevindt zich de Hydrocultuur kwekerij 'Nieuwkoop'. Hier ziet u een 30.000 m^ potplanten en zelfs bomen op hydrokorrels. In het kerkdorp Uitwijk komen we bij Scharrelkippenbedrijf N. de Graaf. De kippen kunnen hier 'vrij' rondscharre len. Aan de Kooikamp in Sleeuwijk ziet u een gezellige groente- en bloemenbe- drijf van familie J. Los Co. In Werkendam (centrum) is de 'Cactus- en Vetplantenkwekerij' van Donkelaar te bewonderen. Op dit bedrijf ziet u bloemen- en plantentuinen en ongeveer 2000 cactussen en vetplanten. Te Almkerk is het Akkerbouwbedrijf gelegen tussen mooie landerijen. Dit bedrijf van de heer C. A. Koekkoek teelt een zevental akkerbouwgewassen waar onder ook vlas (zeldzaam voor deze streek). Bij dit bedrijf zijn opgesteld een historische oude dorsmachine -I- pers. Ook zijn er oude traktoren die bij goed weer een gedeelte van de 'Open Dag' route zullen rijden. Aan de route tussen Alrnkerk en Dussen zal een 'Watermo len' draaien. De bedrijven zijn opengesteld van 10.00 tot 17.00 uur. De bezoeken aan de bedrijven zijn gratis. Op enkele plaatsen is consumptie ver krijgbaar gratis of tegen geringe vergoe ding. De meeste bedrijven zijn toe gankelijk voor rolstoelgebruikers. Op elk bedrijf hangt de vlag uit, zijn namen lijsten verkrijgbaar en plattegronden. De route van 80 km. is zowel voor de fiets als voor autoroute aangegeven met oranje borden met als tekst 'Open Dag'. Komplete woninginrichting Ooitgenspiaat VJ (fj 01873-1437 vgranithc open dig -ALTENA en de BIESBOSDT lalfrdsi] 3D jun nfD H|ilra<u1lutjr>iiickrri( Outrniliwrgtn l *7I1 ND «ndpi jMTrand ChrrunttiAwdrviJ Strut SI fxcURSK RDUTt TOEDANGS ROUTT NAAR K IXIURS* WUTt FrullMlrbcihjf Wi H w J Vtrhoorcn Muikerk 34b 1771 BI DusHD TciduchapMlokbcA-iii fUktrt fcïll BI Ouwen ïh»™p«qr>oi*wek«ii '0»n Eijfier" e*bf J en C. SpuijbrMk KruHstraat DV Dr«..9den Kauboerdtnj "Dt Lanqr Hoert' Ktcibcrgtcsiraat

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 10