EIÜVnDEfl-filEUWS Ds. L. W. Ch. Ruijgrok deed intrede te Middelharnis Braderie Oude Tonge trok veel belangstelling Politieberichten DIA-AVOND VERKOPING Grote Rommelmarkt te Nieuwe Tonge Geen hoop - Nochtans hoop Fanfare-orkest De Hoop Middelharnis Zijn rentmeesters onzer goederen... Jan Knape Mzn. No. 5909 Want Ik zal water gieten op de dor- stigen en stromen op het droge. Ik zal Mijn Geest op uw zaad gieten en Mijn zegen op Uw nakomelingen. En zij zullen uitspruiten tussen in het gras als de wilgen aan de water- beken. Déze zal zeggen: Ik ben des HEEREN, en die zal zich noemen met de naam van Jacob, en gêne zal met zijn hand schrijven: Ik ben des HEEREN, en zich toenoemen met de naam van Israël. Ik zal Adres Vrucht Woensdag 27 juni Uitslag P.Y. 'de Luclitbode' Koffiebar YFC l\/liddeltiarnis Oplossing diefstallen Diefstal kalkoen Geluidsoverlast Aanrijding Aanhouding Opgeloste bromfietsdiefstal OUDDORP VERVOLGVERHAAL Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad DINSDAG 19 JUNI 1990 Met een prediking over deze rijke belof- tewoorden uit Jesaja 44 verbond afgelo pen zondagmiddag de van Arnemuiden gekomen ds. Ruijgrok zich aan de her vormde gemeente van Middelharnis. De vacature die vorigjaar ontstond door het vertrek van ds. P. H. van Trigt naar Rijs- sen werd op deze voor de gemeente blijde dag vervuld. Bevestiger in de morgendienst was de pastor loei ds. K. ten Klooster. Hij bediende bij die gelegenheid het Woord uit het Mattheüs-evangelie. Déze woor den uit het 24e hoofdstuk: Wie is dan de getrouwe en voorzichtige dienstknecht den- welken zijn heer over zijn dienstboden gesteld heeft, om hunlieden hun voedsel te geven te rechter tijd...Het zijn woorden die de Heere Jezus ooit sprak in Zijn rede over de laatste dagen. De Woord verkondiging gaat nóg voort tot aan het laatste der tijden toe - naar Zijn toezeg ging. Hij zond en zendt genadiglijk Zijn dienstknechten uit met een hoge op dracht: zorg te dragen voor de zielen die hun zijn toevertrouwd - niet door te heersen maar door te dienen, in de weg van hun Meester. Het gebed om en de belofte van de Hei lige Geest en dienst vernieuwende werk vormden het thema van de preek in de middagdienst. In deze eerlijke en drin gende predikatie bond de zojuist aan de gemeente verbonden leraar zijn hoor ders de absolute noodzaak van het werk des Geestes op het hart. Wordt immers onze tijd niet terecht een periode van eb, van neergang en terugval genoemd, nu zovelen de kerk en de dienst des Heeren de rug toekeren? En wat is er ook in de kerk niet een dorheid, geesteloosheid en ingezonkenheid aanwezig. Meer dan ooit is er reden te smeken om de hernieuwde stromen van Gods Geest. Nodig in de kerk en gemeente, èn in het persoonlijke leven. Het is als toen het volk Israël in balling schap verkeerde. Hun verwachting was verloren. Door de gerichten des Heeren die zij vanwege hun zonden over zich hadden heengehaald, waren ze als een dor en dorstig land, een onvruchtbare akker. Er was geen enkele hoop. Maar - hoor nu. Mijn knecht Jacob...! Aldus de wending aan het begin van hoofdstuk 44. Dit is de wending die van de HEERE komt! In het volk geen hoop - en nochtans hoop! Ondanks hun afke- righeden zal God het volk gedenken. De HEERE betuigt hier hoe Hij in Zijn toorn nochtans aan ontferming gedenkt. Hoe Hij Zijn volk zal opzoeken en het wenst terug te voeren naar het beloofde land. Deze belofte wijst heen naar Christus die de vervallen hut van Jacob weer zal oprichten; naar Hem die de stroom van Zijn Geest heeft uitgestort. Met nadruk wees ds. op het Goddelijke 'Ik zalvan deze profetie. Het volk is niet anders waardig dan de toom en de gramschap van de Heilige God. Desondanks bewijst Hij het Zijn genade. Hier welt alles op uit Zijn eeu wig welbehagen. Wat zou er te verwachten zijn van de dorre, droge aarde? Niets immers. De redding moet van elders komen. Er is regen nodig, het water des levens dat van boven komt Levensvemieuwing - opstanding uit het zondegraf - waarachtig geestelijk ontwaken - het komt nimmer voort uit de mensen. Nodig is de levenwek kende en allesvernieuwende arbeid van de Heilige Geest. Maar juist, aldus ds., juist als u ondervindt dat alles aan onze kant ten dode loopt, dan wordt het een wonder dat de HEERE hier spreekt: 'Ik zal.. Ten aanzien van het adres wees ds. Ruijgrok op een tweeërlei categorie. Gods belofte geldt de dorstigen: hen die met zichzelf vastlopen en die hun onvnichtbaarheid en machteloosheid leren kennen en inleven. Zij gaan dor sten naar de Heere, verlangen naar Hem in een land zonder water. Tot hen betuigt de HEERE: Ik zal water gieten. Maar niet alleen tot dorstigen klinkt dit Woord. De profeet vervolgt: „...en stro men op het droge". Het droge, dat is de volstrekte doodsheid en onvruchtbaar heid. Het is het beeld van hen die nog alle zaligmakende genade missen. Zij zijn geheel dood in zonden en misda den. Welnu, hier lezen we hoe God ook op hen Zijn Geest wir uitstorten. En waar die Geest gaat werken, doet Hij zien en erkennen: Ik ben geheel verlo ren; zoals ik in mezelf ben, sta ik ten dode opgeschreven. En Hij leert bidden: Heere, ontferm u mijner... Deze rijke heilsbelofte geldt niet slechts de ouderen. Met name belooft de Heere Zijn Geest te zenden op het zaad, de nakomelingen, de kinderen en de jeugd. Ook voor de jonge mensen is het 'Ik zal' van de Heere de enige verwachting. Zij zullen persoonlijk wedergeboorte, be kering en geloof moeten leren kennen. De Godsvreze van ouders is geen garan tie voor een godvruchtig nageslacht. Toch laat de Schrift zien dat de HEERE geslachtsgewijze, gezinsmatig werkt. Tot slot wees ds. Ruijgrok op de zeker heid van de vrucht. Waar de Heilige Geest komt, breekt gewis het leven door. Aan onze kant wordt alles afgesneden. Evenwel - alles wordt gevonden in de Heere Jezus Christus! En een waarach tige levensvernieuwing openbaart zich. STELLENDAM Zaterdag 23 juni a.s. zal de jeugdoplei ding van Muziekschool De Hoop, sei zoen 1989/1990, worden afgesloten door de jeugdorkesten van NLS uit Klaas waal en De Hoop uit Stellendam. Beide orkesten staan o.l.v. Arie Stolk. Bij goed weer zullen deze beide jeugdor kesten in Stellendam van 14 tot 15 uur een gezamenlijke mars houden. NLS en De Hoop zullen tevens in het Haegse Huus te Stellendam een concert verzorgen, aanvang 19.30 uur, zaal open 19.00 uur. De toegang is gratis. Het is interessant te horen, wat de jeugd met een gedegen muzikale opleiding te bieden heeft! De laatste repetitie van jeugdorkest De Hoop zal een openbare zijn. Kom met uw kind(eren) gerust luisteren. Na af loop is er gelegenheid meer informatie te vragen bij dirigent Arie Stolk of bestuursleden. Muziekschool De Hoop start de nieuwe muziekopleiding, seizoen 1990/1991, begin september a.s. Nieuwe leerlingen (waaronder ook jonge blokfluiters) zijn van harte welkom. Aanmelden bij de heer Dirk Jansen, Brielsestraat 5 te Stel lendam, tel. (01879) 28 12. HERKINGEN Wedvlucht Provins 16 juni. 125 duiven, los om 7.10 uur bij Noordenwind. Afstand ±357 km. M. Huizer en Zn.; 1, 2, 15, 30; J. Mole naar: 3, 26; J. den Boer: 4, 6, 7. 8, 10, 12, 17, 19, 23, 27, 29, 31, 32; A. Molenaar en Zn.: 5; C. Logmans: 9; Gebr. Logmans: 1118,20,21K. Kievit: 13,24,28; H. Kie vit: 14, 16; B. V. d. Ochtend: 22; I. Kievit: 25. Wedvlucht St. Vincent 16 juni 1990. 89 duiven, los vrijdagmiddag 13.00 uur bij Noordenwind. Afstand ±985 km. M. Huizer en Zn.: 1, 9, 11, 22; B. v. d. Ochtend: 2, 20; A. J. A. Volaart: 3.19, 21, 23; J. den Boer: 4, 5, 6; H. Kamerling: 7, 15,18; J. Molenaar. 8; I. Kievit: 10; A. het Jonk: 12; K. Kievit: 13, 14, 17; C. Auper- lee: 16. Zaterdag 23 juni a.s. is de laatste YFC- koffiebar van dit seizoen. Dit keer vind je een kampvuur en (van te voren opgeven) barbecue. De boot ligt op het havenhoofd in Middelharnis. Info: (01878) 30 00. Mogen we zo. zowel vanmiddag als de komende tijd, het oog naar boven slaan. Ootmoedig en schuld belijdend, nochtans de handen opheffend naar omhoog en .sme kend om de stroom van Gods Geest, ook onder ons, bij ouderen en jongeren, op het droge en op dorstigen. Opdat Zijn hof die te Middelharnis is, mag bloeien tot lof van Zijn Naam en tot zaligheid van de geslach ten alhier. Opdat ook hier gehoord moge worden: deze en die is aldaar geboren en opdat de HEERE mag ontvangen de eer, de lof en de dank tot in eeuwigheid. Na de preek die met grote aandacht werd beluisterd, sprak de nieuwe leraar nog enkele woorden van begroeting en dank tot diverse personen en instanties. Op zijn beurt werd hij op een hartelijke wijze toegesproken door ouderling A. Terlouw, en wel namens classis en ring, kerkvoogdij en notabelen, kerkeraad en gemeente. Dominee Ruijgrok en zijn gezin werd aan het eind van deze bijzondere dienst een couplet van Psalm 90 zingend toegebeden: „Laat Uw gena hen met haar troost verrijken, en laat Uw werk aan Uwe knechten blijken. Sterk hunne hand en zegen hunne vlijt Bekroon hun werk, en nu en 't allen tijd". Aangifte werd gedaan door een winkel meisje dat haar portefeuille, met daarin een bankpas en een klein bedrag aan geld gestolen was. Zij had de portefeuille op het kantoor gelegd van het bedrijf waar zij werkt. Later op de dag werd er door een chauffeur van een vrachtauto, die de glascontainers leeg maakt, twee lege portefeuilles op het bureau ge bracht. Hij had deze aangetroffen tus sen de lege flessen. De ene lege porte feuille was van de aangeefster en de andere van een werkneemster van een bedrijf in Breda. Na enig speurwerk bleek dat een leverancier zowel de win kel in Middelharnis als in Breda van bepaalde goederen voorzag en dat een chauffeur van dat bedrijf kort achter elkaar beide zaken had bezocht. Die chauffeur is door de politie met die fei ten geconfronteerd en bekende de dief stallen te hebben gepleegd. Hij is door zijn werkgever op staande voet ont slagen. In de nacht van zondag 10 op maandag 11 juni is er een kalkoen ontvreemd van uit een ren op het terrein van Hernes- seroord. Het is niet de eerste maal dat er daar op illegale wijze kleinvee ver dwijnt. Afgelopen week zijn er op een tijdstip na middernacht wegens geluidsoverlast vanuit een woning in Sommelsdijk, zowel de radio als de t.v. door de politie meegenomen. Een waarschuwing was hier al aan vooraf gegaan maar bleek dus niet het gewenste effekt te hebben. Na een aanrijding in Melissant veroor zaakt te hebben had de bestuurder van een personenauto zich lopend uit de voeten gemaakt. Hij heeft zich vervol gens de hele avond schuil gehouden. De politie heeft zijn auto overlaten brengen naar het bureau in Middelharnis, al waar er een technisch onderzoek op dat voertuig is verricht, hierbij werden en kele overtredingen geconstateerd. De volgende dag heeft die persoon zichzelf gemeld op het bureau, alwaar hem pro ces verbaal is aangezegd. Op verzoek van de gemeentepolitie Vlaardingen zijn er twee inwoners van de gemeente Middelharnis aangehou den. Zij worden verdacht van het plegen van een zgn. tasjesroof aldaar. De in het vorige persbericht genoemde diefstal van een bromfiets in Dirksland is opgelost. Door de gemeentepolitie Rotterdam is afgelopen week eeri per soon aangehouden die een beroep of gewoonte maakte van het stelen van bromfietsen, hij had er dit jaar al 20 gestolen, waaronder ook de eerder ge noemde. Op zaterdag D.V. 30 juni a.s. is er een rommelmarkt met allerlei neven-aktivi- teiten in en rondom Hervormd Centrum 'Elim' te Nieuwe Tonge van 's morgens 9.30 to t3.00 uur 's middags. Heeft u nog bruikbare kleding of oude spulletjes, wat wij nog volop kunnen gebruiken, dan kunt u dit afgeven bij fam. W. Boerman, Zuid-Achterweg 8 of bellen naar (01875) 17 53 of 16 44 of 13 16. De opbrengst van deze rommelmarkt is bestemd voor de zending en wordt gelijk verdeeld over: GZB, Mbuma, Bonisa en Kom over en Help. Nadere berichtgeving volgt nog door J.V. 'Het Kompas'. Het mooie weer lokte velen afgelopen zaterdag naar Oude Tonge waar een groots opgezette braderie werd gehouden. Onze fotograaf maakte enkele sfeerplaatjes. MELISSANT Ter afsluiting van het vergaderseizoen hoopt de vrouwenver. 'Draagt elkanders lasten' der Ger. Gem. op D.V. donder dag 21 juni a.s. een dia-avond te beleg gen in de vergaderzaal van de kerk. Dr. T. Dorrestein hoopt iets van zijn werk op het zendingsterrein te vertellen en te laten zien. Belangstellenden zijn harte lijk welkom. Aanvang kwart voor 8. De zendingskrans 'Dorcas' hoopt D.V. 20 juni haar verkoping te houden t.b.v. de Mbuma-zending. U wordt hartelijk uitgenodigd om eens even langs te komen. Het verenigingsgebouw 'Eben Haëzer', Preekhillaan 3 is geopend van 's mor gens 9.30 uur tot 's middags 5 uur. We hopen D.V. tot ziens. Het bestuur ^■'^'^'^^■^■^■'^^■^■^■^■'^>^^■*4■^■^■'^**'^'^'^'^**'^'^****'^***'^**>^*********'^*'^*'^'^'^**'^>^'^^^ - 53 - Weer knikte hij, zwijgend. Toen kwam ze op haar knieën naast hem zitten en vertrouwelijk vroeg ze: „Weet je wat je grote fout is geweest. Piet?".... Ze wachtte even, maar hij gaf geen ant woord, hij staarde recht voor zich uit. Ze omvatte met haar beide handen zijn gezicht en trok het dicht naar zich toe. En teiwijl ze diep in zijn ogen keek zei ze: „....Dat je niet dadelijk met je schuld tot God bent gegaan. Piet... dan had Hij je wel verder de weg gewezen.... En nu heeft opa dat moeten doen.... Maar opa kan je hart niet gewillig maken, en die kan je geen krachten geven.... dat kan God alleen".... Even bleven ze zitten, zijn gezicht lag nog altijd vertrouwelijk in haar handen. Dan vroeg ze: „Zou het nu gaan. Piet?".... Hij nam haar handen weg, een ogenblik hield hij ze vast. Er was geen weifeling in zijn stem toen hij zei: „Het zal gaan, moeder".... Ze knikte dankbaar. Nu wist ze, dat het tussen hem en God goed was.... en dat al het andere ook terecht zou komen.... NEGENTIENDE HOOFDSTUK PIET.... even nablijven.... En jij ook. Kees".... Meester Van Doorn had net gedankt en er was een gestommel en geroezemoes in de klas van jongens en meisjes die hun bank verlie ten. Meester's stem klonk boven het geroezemoes uit. Even kwam er een plotselinge stilte na die stem, alle ogen richten zich naar de twee jongens, die in hun bank bleven zitten en de algemene belangstelling niet opmerkten. Er werd gefluis terd, gepraat en gegiecheld. Dan gebood meester stilte en dat ze voort moesten maken. De klas schoof schuifelend naar de deur toe waar meester Van Doorn was gaan staan om ieder een hand te geven. Kees, die in de bank vlak achter Piet zat, fluisterde zacht: „En we hebben niks gedaan. Piet!.... Begrijp jij er wat van?".... Zijn stem klonk ongerust. Piet gaf geen antwoord. Starend zat hij te kijken naar de jongens en meisjes, die langzaam door de deur wegschoven de gang in, maar toch zag hij niets. Er was een gedachte in hem wakker gewor den, die hem verontrustte. Nu zou de meester er over beginnen.... al die tijd had hij er op gewacht, alleen in de laatste dagen was het uit zijn gedach ten geweest.... Maar nu kwam het, en angstig vroeg hij zich af wat het zijn zou. Had meester mis schien iets van de Kantonrechter gehoord en had hij daarom zo lang gewacht?.... Hij schrok wakker uit zijn gepieker door Kees die nog eens vroeg: „Begrijp jij er wat van. Piet?".... We hebben toch niets gedaan Vanmorgen!".... Hij had zich in de bank opgericht, en voorovergebogen was hij nu met zijn gezicht vlak bij hem. Meester Van Doorn was nu in de gang.... Kees wou nog iets zeggen, maar de meester kwam weer terug en schielijk liet hij zich in de bank terugzakken. Meester Van Doorn deed de deur achter zich dicht. De jongens zaten nu stil, hun armen over elkander, met neergeslagen ogen. De voetstappen van meester kwamen nader. Hij ging op de bank zitten vlak voor Piet.... De jongens durfden niet op te kijken. Kees tuurde aldoor naar Piet's rug, alsof daar iets bijzonders te zien was. En Piet zag alleen de benen van de meester en een stukje van zijn buik. In een schalm van de gouden horlogeketting brandde een vurig vonkje, het trok Piet's aandacht en hij volgde het met zijn ogen telkens als meester bewoog.... In het lokaal was het nu muisstil.... van buiten kwam vaag rumoer van stoeiende kinderen.... het maakte de stilte rondom hen nog dieper.... het werd een benauwende stilte.... ze wachtten op meester's stem die de benauwenis verbreken zou.... die stille onzekerheid was onverdraaglijk, als het nu maar kwam, spoedig, wat het ook zijn mocht... Maar meester volhardde in zijn zwijgen en ze wachtten.... Zou daar nooit een einde aan ko men?.... Zouden ze zo blijven zitten, de hele zater dagmiddag.... de hele zondag.... misschien tot de school weer begon?.... Ze wisten het niet.... Toen ging de deur open.... Had de wind dat gedaan? De wind deed het wel eens meer, dan was er ineens een scherpe klik en de deur stond op een kier.... Maar nu was het de wind niet er was geschuifel van voeten.... Meester Van Doorn keek niet eens om, onbeweeglijk bleef hij zitten alsof hij niets gehoord had.... Piet kon niet nalaten om even op te zien. Het opengaan van de deur en de schuifelende voeten hadden even ontspanning gebracht Er kwam iets, zijn ogen gluurden langs meester Van Doorn, nieuwsgierig.... hij schrok toen hij de glinsterende brilleglazen van meester Van Driel gewaar werd, ze kwamen langzaam op hem af, dreigend.... haastig sloeg hij zijn ogen neer.... Meester Van Doorn schoof iets opzij, er kwamen een paar benen naast de zijne,.... hun knieën raak ten elkander.... „Nou".... begon meester Van Doorn, alsof hij een les begon en stilte verzocht Daar hadden de jon gens op gewacht maar nu het kwam leek het wel of de school met hen in het rond ging draaien. Meester's stem klonk zo vreemd, zó hadden ze die nog nooit gehoord. Het leek wel of meester boos was en bedroefd tegelijk: „Nou.... jullie zijn me erg tegen gevallen, jongens.... Ik had van jullie iets heel anders verwacht".... Hun hoofden zonken dieper voorover, ze zagen nu alleen maar het stukje van de bank vlak onder hun ogen, met het bemorste koperen deksel van de inktpot en ze luisterden naar meester's stem, die driftiger vervolgde: „Jullie hebben onlangs met je drieën een brutaal stukje uitgehaald, dat ik niet meer kan rangschikken onder de gewone schooljongensstreken.... En nu waren meester Van Driel en ik van mening, dat we hier anders te werk moesten gaan dan gewoonlijk. Als het een gewone schooljongensstreek was geweest dan zouden we je school hebben laten blijven en een duizend strafregels laten maken, en daar zou het kwaad mee zijn geboet Maar het is iets veel ergers geweest en jullie zijn toch eigenlijk ook geen gewone schooljongens meer. Dat dachten we ten minste. Jongens, die al een hele zomer in het land gewerkt hebben, moesten toch iets méér zijn. Maar we hebben ons vergist deerlijk vergist".... Meester Van Doorn wachtte even. Dan vervolgde hij, langzamer dan daareven: (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5