UITNODIGING I IJZERVLECHTERS BETONWERKERS ANWB-vakantie-informatie i Husqvarna E. VAN DER BOK fiameSieinaH Terra-Cotta potten Dit mag u niet missen! uan geest HULP bij bejaarde dame t Foto Hameeteman 25 jaar Hoveniersbedrijf VOOQCl Insekten die tegen de lamp lopen Dulvensport Middelharnis Casper Versmarktouddorp bouujbu "Zijn dat ook MENSEN ZOALS WIJ?" FAMILIEBERICHTEN De Heere, Die leven gaf en leven spaarde, ver blijdde ons met de geboorte van een dochter en zusje Marina Dina We noemen haar Marinda Aart Stroober Cora Stroober-Noteboom Aart-Jan Peter 16 juni 1990 Molendijk 83 3244 AM Nieuwe Tonge Diep bedroefd geven wij u kennis dat, na een kort stondig lijden, nog onverwacht op 83-jarige leef tijd is overleden, mijn lieve man, onze geliefde vader, schoonvader, grootvader en overgroot vader CORNELIS BERKENBOSCH A. Berkenbosch-van der Linden Maria en Jan Bram en Joke Willy en Willem Dik en Jopie Dim en Dik Kok en Anneke Theo en Trieneke Peter en Gerrie Cora en Paul Kleinkinderen en achterkleinkinderen 15 juni 1990 Voorde 23, 3075 EM Rotterdam De crematieplechtigheid heeft inmiddels in het crematorium Rotterdam-Zuid plaatsgevonden. Bedroefd geven wij u kennis van het toch nog onverwachte overlijden van mijn lieve vrouw, onze lieve en zorgzame moeder en oma NEELTJE KAMMAN-SPEE in de leeftijd van 80 jaar. N. Kamman A. J. H. Kamman W. L. Westhoeve-Kamman J. Westhoeve J. H. B. Rodenburg-Kamman C. A Rodenburg Kleinkinderen en achterkleinkind 15 juni 1990 Wittebrug 38 2685 ET Poeldijk De begrafenis heeft plaats gehad op dinsdag 19 juni 1990 op de algemene begraafplaats te Sommelsdijk. Tot onze droefheid is uit onze familiekring wegge nomen onze lieve zuster en tante NEELTJE KAMMAN-SPEE in de leeftijd van 80 jaar. A. v. d. Sluys-Spee familie Kievit Middelhamis, 15 juni 1990 Na een liefdevolle verzorging in het verzorgings huis 'Geldershof te Dirksland heeft de Heere voor ons nog onverwacht uit onze familiekring weggenomen onze geliefde broer, zwager en oom MAARTEN DEURLOO weduwnaar van Pieternella Luijk in de ouderdom van ruim 88 jaar. Namens de familie. Goes: A v. d. Velde-Deurloo 17 juni 1990 Verzorgingshuis 'Geldershof, Poldersweegje 2, 3247 KE Dirksland Op D.V. woensdag 20 juni om 10.00 uur zal in de aula van 'Geldershof een rouwdienst worden gehouden. Aansluitend daaraan zal de begrafenis plaatsvin den op de algemene begraafplaats te Zierikzee om plm. 11.30 uur, waarbij u wordt uitgenodigd. Voor de aanvang van de rouwdienst is er vanaf 9.45 uur gelegenheid tot condoleren in bovenge noemde aula. Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in de zaal van de Chr. Geref Kerk, Zevengetijstraat 11 te Zierikzee. Geen bloemen Zij die geen rouwkaart hebben ontvangen gelie ven deze advertentie als zodanig te beschouwen. Dankbaar voor alles wat hij voor ons heeft bete kend, geven wij u kennis van het overlijden, geheel onverwacht, van mijn lieve zorgzame man, onze vader en opa, broer, zwager en oom JAN CORNELIS VAN DER WELLE eerder weduwnaar van Lena Overbeeke in de leeftijd van 78 jaar. J. Jongste-Bouwens Kinderen, kleinkinderen en achterkleinkind 16 juni 1990 Burg. Gijsenlaan 59 3118 BM Schiedam De bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden woensdag 20 juni om 13.00 uur op de algemene begraafplaats Prins Bemhardlaan te Den Bommel. Gelegenheid tot afscheid nemen en condoleance voor de begrafenis in zaal 'Bij de Bron', Voor straat te Den Bommel vanaf 12.00 uur. Heden nam de Heere voor ons nog onverwacht uit ons midden weg, onze zwager en oom D. ORGERS echtgenoot van L. G. v. d. Wende Goedereede: C. v. d. Wende-v. d. Wende Ouddorp: J. v. d. Wende K. V. d. Wende G. V. d. Wende-Santifort neven en nichten Numansdorp, 16 juni 1990 Langs deze weg willen wij allen bedanken die met ons meegeleefd hebben na het plotselinge overlij den van onze lieve, zorgzame vader en opa GUIUAAM KLAASSEN Uw medeleven heeft ons goed gedaan. Fam. G. Klaassen Dirksland, juni 1990 Hofdijksweg 29 - OUDDORP - Telefoon (01878) 15 64 In plaats van kaarten U bent van harte welkom op de receptie van ons 25-jarig bestaan op maandag 25 juni van S 19.00-23.00 uur in Hotel Duinzicht te Ouddorp. 1 Uw gaven per couvert stellen wij beschikbaar ten bate van het 'Familiehuis Dr. Daniël de Hoed Kliniek'. Een speciale bus is deze avond hiervoor beschikbaar. Of kunt u niet komen en u wilt toch een donatie doen? Dan kan dat op ons speciaal Rabo- bankno. 35.12.25.110 25 jaar Foto Hameeteman ."iji ten bate van Familiehuis Dr. Daniël de Hoed Kliniek. Onze hartelijke dank i:? Fam. Hameeteman S J ^^^w> Geen plek meer in uw tuin J ^^Buaféx voor nieuwe planten ^B^BênK^ In dekoratieve staan uw planten wel zo mooi! Dorpsweg 5 Telefoon OUDDORP (01878) 14 77 J OUDDORP J DE BEERVLINDER HEEFT EEN STOORZENDER Nachtvlinders zien het minste spoortje licht, een schijnwerper of een flinke lamp zijn probate lokmiddelen. Omdat zoveel nachtvlinders op het licht afkomen, cirkelt in de buurt van een lantaarn of een felverlichte ruit ook vaak hun doodsvijand de vleermuis rond. Vleermuizen zijn voortreffelijk uitgeruste jagers en met hun grote oren horen ze het minste nachtelijk gerucht. Zelfs het geluid van een vliegend insekt nemen ze waar. Om aan het gevoelige oor van de vleermuis te ont snappen, is het voor nachtvlinders van belang zich zo stil mogelijk voort te bewegen. Verschillende soorten hebben daarom fijne franje aan hun vleugelranden. Die franje vermindert de luchtwerveling langs de randen en dat maakt hun vlucht zo goed als geruisloos. OREN IN DE TAILLE Feestelijke verrassing Aan elkaar gewaagd Wedvlucht vanaf St. Vincent d.d. 15 juni 1990, gelost op 14 juni om 13.00 uur met N-wind E. Luymes: 1; J. C. Polder: 2,4,5,6,7,10,13,15,16,17,24; Mevr. Dubbeld: 3, 12,18; Comb. Slooter: 8; J. Jongejan: 9,19, 23; M. de Blok: 11,21; A. Sarelse: 14; H. Kievit: 20; C. Polder: 22. P.V. 'de Seinpost', in concours 151 duiven, eerste duif 12.34,22 uur. C. Dubbeld: 1,11,22,23,35; T. Kern: 2,3,5,14,17,20,25, 26,33, 34,37; Iz. Koese en Zn.: 4, 8,27,29,31; L. Fabry: 6, 30; P. van Alphen en Zn.: 7,38; W. I. Peeman: 9,32; B. de Blok: 10, 21, 24; C. van 't Veer: 12; A. de Blok: 13; P. J. v. d. Slik: 15; P. v. d. Linde: 18; Gebr. Vroegindewey: 19,36; Gebr. Ver burg: 28. Wedvlucht vanaf Reims d.d. 15 juni 1990, gelost om 7.30 uur met N-wInd C. Polder: 1,18,19,22,23; M. de Blok: 2, 5, 11,12,20; Mevr. Dubbeld: 3,4,6,13,14,16; J. Jongejan: 7; Wim de Vos: 8; J. C. Polder: 9; D. MeHssant: 10; C. v. d. Bos: 15, 21; A. Sarelse: 17. P.V. 'de Seinpost', in concours 310 duiven, eerste duif 11.17,16 uur. C. Dubbeld: 1, 2, 3, 4, 24, 32, 34, 51; Iz. Koese en Zn.: 5,6, 11, 14, 26,40, 55, 61,74; H. Visser. 7,19,21,23,29,33,46,48,53; C. v. d. Weide: 8, 37, 50; A. Verwers: 9, 16, 35, 73; J. C. Horseling: 10,64,66; H. Groenendijk: 12, 38, 39,41.42,47,63,65,69; C. Kleyn: 13, 62, 72; P. V. d. Linde: 15, 22, 36; C. van 't Veer: 17,18,27, 28,43,44; P. J. v. d. Slik: 20, 45; W. I. Peeman: 25, 49, 57, 75, 76, 77, 78; Gebr. Vroegindewey: 30, 54; Theo van Dongen: 31, 52, 59, 67, 70; Gebr. Verburg: 56; A. P. Peekstok: 58, 60; L. Fabry: 68. 20 SINAASAPPELS4,95 S IGALIA MELOEN1,75 1 kg. TOMATEN1,50 J 1 bakje CHAMPIGNONS1,40 1 kg. gemarineerde KIPKARBONADE6,98 200 gram SCHOUDERHAM2,98 1 kg. BELEGEN KAASmet gratis kaasstolp J In verband met uitbreiding van onze werkzaamheden zijn wij op zoek naar Voor schriftelijke sollicitaties: Van Geest Bouw B.V., Postbus 1047, 3220 BA Hellevoetsluis. Voor inlict)tingen: telefoon na 18.00 uur (01880) 1 50 10 (de heer J. Jongejan). GEVRAAGD: voor dag en nacht, weekend event, vrij Brieven onder nr. 1906 bur. V. d. blad Voor: Geboortekaartjes Ondertrouwkaarten Visitekaartjes enz W. A. BOTH- VAN 'T GELOOF Marij keiaan 43 3248 AS Melissant Tel. 01877-1947 Dak- en thuislozen Reageer: Landeüjk V.P.C. Antwoordnr. 9089 3500 ZA Utrecht Tel. (030) 33.15.49 Tips van de ANWB-Alarmcentrale Vergeet onderweg niet regelmatig rust pauzes te nemen en regelmatig uw olie- en waterpeil na te kijken als u met de auto reist. Vergeet op uw vakantiebestemming aangekomen niet regelmatig naar de achterblijvers te bellen; het hoeft geen lang gesprek te zijn, maar als u maar weet dat thuis alles in orde is en 'thuis' weet dat het goed met u gaat. U kunt dan bijna niet meer voor onplezierige ver rassingen komen te staan, wat wel gebeurt als u uw naam in de krant leest of op de radio hoort noemen bij de Radio-oproepen van de ANWB-Alarm centrale. Vergeet vooral niet te genieten van uw welverdiende vakantie. Voor u terugreist moet u niet vergeten uw auto nog even na te kijken, het gewicht zo goed mogelijk over de auto te verdelen en op tijd te vertrekken; laat het niet zo zijn dat een ontspannende vakantie eindigt met spanning omdat u door oponthoud onderweg (file, pech met de auto) dan ineens niet op tijd thuis zou aankomen. Wat moet u doen bij pech onderweg? Schakel de lokale hulpdienst in (dit verschilt van land tot land; zie hiervoor uw ANWB-handboek). Laat zo nodig de auto afslepen naar de dichtstbijzijnde garage. Indien moge lijk: tracht uw auto bij een dealer van uw eigen merk te laten repareren. In som mige landen wordt u nooit op bepaalde wegen langs de weg geholpen, maar wordt u altijd direct weggesleept. Dit is bijvoorbeeld in Frankrijk het geval als u langs de autoroute met pech komt te staan. Laat vaststellen of een raparatie ter plaatse mogelijk is. IRK-houders kun nen in die gevallen waar sprake is van bijvoorbeeld taalproblemen de ANWB- Alarmcentrale (of een van de steunpun ten) verzoeken om hulp. Als de reparatie ter plaatse niet kan plaatsvinden, stelt u zich dan, als u over een Internationale Reis- en Kredietbrief (IRK) beschikt, in verbinding met de ANWB-Alarmcentrale of een der steun punten. In overleg met de ANWB kan dan de juiste oplossing worden ge vonden. Als een reparatie wel mogelijk is: con troleer dan de rekening goed. Als u onderdelen heeft laten vervangen: be kijk dan of het zinvol is de vervangen onderdelen mee te nemen. Dit is bij voorbeeld het geval als u dat onderdeel kort daarvoor bij een andere garage hebt laten plaatsen. Met het dan nu weer ver vangen onderdeel in de hand heeft u meer kans op succes als u die garage aanspreekt. Betaal de rekening. IRK-houders kun nen hierbij gebruik maken van de kre dietcoupons die een totale waarde van ongeveer ƒ1.600,- vertegenwoordigen. Let op: ook als u met kredietcoupons betaalt, heeft u de rekening aan de garage voldaan. Op dat moment echter neemt u krediet bij de ANWB op en dient u de ANWB achteraf dat krediet terug te betalen. Als u het niet eens bent met de rekening: tracht dan tot overeen stemming met de garage te komen. IRK- houders kunnen zo nodig de ANWB om telefonische interventie vragen. Als u de rekening toch moet voldoen, doch van plan bent achteraf hierop terug te komen, schrijf er dan bij dat u onder protest betaalt. Indien de reparatie langer dan een bepaalde tijd (meestal acht uur) duurt, kunt u extra ovemachtingskosten decla reren bij uw reisverzekeraar, Controleer daartoe uw polisvoorwaarden. Licht de thuisblijvers in dat u vertra ging hebt. Wat moet u doen bij een ongeval? Schakel de politie in, zeker als er gewonden zijn. Maak zo veel als mogelijk foto's van de ongevalssituatie en van de schade van de auto en/of aanhanger (ook die van de tegenpartij!). Vul het Europees schadeformulier samen met de tegenpartij in en onderte ken beiden. Noteer de namen en adressen van mogelijke getuigen. Laat uw auto/aanhanger afslepen naar de dichtstbijzijnde garage (liefst een dealer van uw eigen merk). Laat de schade vaststellen en volg de aanwijzingen die u van uw autoverzeke raar hebt gekregen (voor WA-verzeker den verschillen de verplichtingen met die van cascoverzekerden). Voor IRK-houders dan wel personen met een autoverzekering bij een maat schappij die is aangesloten bij de Verze keraars Hulpdienst (VHD): informeer de ANWB-Alarmcentrale of een der steunpunten van de ANWB. Overleg dan over de meest geschikte oplossing. Informeer de achterblijvers dat u ver traging hebt en informeer ze als er sprake is van letsel bij een van de inzittenden. Wat moet u doen bij ziekte/verwonding of overlijden? Schakel direct een arts in, eventueel met hulp van mensen die de situatie ter plaatse goed kennen. Bij overiijden of verwonding door schuld van derden: Schakel de politie in. Volg de aanwijzingen van de arts/ politie op. Noteer zo veel mogelijk relevante gegevens (naam behandelend arts, naam politiebeambte, adres, telefoon nummer ziekenhuis e.d.). Informeer de achterblijvers zo spoe dig mogelijk. Volg de aanwijzingen van de ANWB- Alarmcentrale of de steunpunten op. De Husqvarna 39 R is een allround taludmaaier, bekend om zijn veelzijdigheid. Met de Husqvarna 39 R kunt u veel kanten uit. Met een zaagblad zaagt u opgaand hout en struikgew/as. Met een speciaal maaiblad maait u onkruid en stug gras. En met de nylon draad maaikop maait u gras op moeilijk bereikbare plaatsen. De 39 R is voorzien van een verstelbare stuurboom, komfortabel en verstelbaar draagstel en een onderhoudsvrije elektronische ontsteking De Husqvarna 39 R is de leider onder de taludmaaiers. Nu tijdelijk' met f 250,- inruilkortingl Geldig t/m 31 december 1990 •.^V^^V.^t^.^V.^V^^\^-it.^\<^^V^l%.^^<,^i^^^',^it.^'%K.^/'>^.^-t\^-»^V,.^^^'M.^^<,^^''^*^.0'V.^^^'^^*'^'*'-^^^^^ MAAR franje of niet, tegen de echo peiling van een Vleermuis staan de nachtvlinders toch machteloos, zou je zeggen. Dat valt mee. Zelfs tegenover het geheime wapen van de vleermuis zijn nachtvlinders niet helemaal weer loos. Om te beginnen zorgen het zach te poederlaagje op de vleugels en de zachte beharing van het lijf ervoor dat de echogeluiden van de vleermuis enigszins gedempt worden. Zoals u weet, weerkaatsen harde, strakke voor werpen het geluid veel scherper en sneller. Verder hebben de nachtvlin ders er veel gemak van dat ze zulke goede oren hebben en de supersoni sche jachtgeluiden van een vlee'rmuis op grote afstand kunnen waarnemen. Wie een nachtvlinder oppervlakkig be kijkt, zal zijn oren niet gemakkelijk te zien krijgen; ze liggen verborgen in de taille bij de overgang van borststuk naar achterlijf. De vlinderoren zijn een voudig maar toch zo doelmatig van bouw, dat het geluid van een vleermuis binnen een straal van dertig meter er mee kan worden opgemerkt. En ook een gewaarschuwde nachtvlinder telt voor twee: is de vleermuis nog meer dan zes meter weg, dan vlucht de vlinder voor het angstaanjagende ge luid weg, in de hoop buiten het bereik van de echopeiling te komen. Wanneer de vleermuis er met zijn grillige warrel- vlucht in slaagt plotseling binnen een afstand van zes meter op te duiken, zit er voor de vlinder maar èén ding op: dekking zoeken. Als een 'baksteen' laat hij zich naar de bodem vallen. HET prachtige alarmsysteem waarover vele soorten nachtvlinders beschikken heeft men eigenlijk bij toeval ontdekt. Op een mooie zomeravond in 1956 gaf een Amerikaanse bioloog, prof. K.D. Roeder, een tuinfeestje. Voor de gezel ligheid hingen er op het terras en in de tuin lampions te branden die met hun kleurige schijnsel zwermen nachtin- sekten lokten. Op een gegeven mo ment strijkt één van de gasten met een vochtige kurk langs de rand van zijn wijnglas. Daarbij ontstaan zeer hoge, onprettige geluiden. Het volgende ogenblik laten tientallen nachtvlinders rond de lampion zich op de grond vallen, als door de bliksem getroffen. De verbaasde gasten denken eerst dat ze door het harde hoge geluid gedood zijn, maar dat blijkt niet te kloppen. Na een poosje kruipen de vlinders wat over gras en tegels en dan stijgen ze weer op. Het harde, bijna supersoni sche geluid van kruk en glas bracht de nachtvlinders in de waan dat hun aarts vijand vleermuis opdoemde en daarom lieten ze zich plompverloren vallen. Toen ze dachten dat het gevaar ge weken was, stegen ze weer op. NAAR aanleiding van deze gebeurte nisging men het gehoorvermogen van de nachtvlinders verder onderzoeken. Men ontdekte dat sommige soorten de hoge vleernnuisgeluiden niet alleen ho ren, maarook kunnen storen. Debeer- vlinders hebben aan de zijkanten van hun borststuk twee chitineplaatjes waarmee ze geluiden kunnen maken van een zeer hoog trillingsgetal. Doro thy Dunning, een medewerkster van prof. Roeder, nam die ultra-sonore vlindergeluiden op een bandje op en voerde het volgende experiment uit. Met een zelfgemaakt voederkanon schoot ze meelwormen hoog de lucht in, die haar getemde vleermuizen be hendig opvingen. Toen de onderzoek- P.V. 'de Postduif, in concours 95 duiven, eerste duif 12.37,22 uur. P.V. 'de Postduif, in concours 90 duiven, eerste duif 11.18,06 uur. ^11 ,^,^(.^*,^t^t.^V^V.^%(.^^».^^t.^^t^t^^<.^l ster vlak voor het ogenblik dat de vleermuizen wilden toehappen, haar bandje met de vlinderschreeuw af draaide, keerden de tamme fladder- muizen zich in een flits en vluchtten van het doel weg. Blijkbaar betekenen de beervlindergeluiden voor vleermui zen: 'Gevaar, wegwezen!'. In de laatste wereldoorlog hebben vernuftige men sen speciale zenders ontworpen om de vijandelijke zender te storen, maar lang voor deze menselijke 'uitvinding' was het gebruik van stoorzenders bij de beervlinders al bekend. Als je ziet hoe vleermuizen en nachtvlinders met hun prachtige uitrusting volkomen aan el kaar gewaagd zijn, is er alle reden om diep respect te hebben voor de natuur. Ook kunnen we dit seizoen van ho- ningzoete nachten een bonte vlinder- pracht op de ruit verwachten. Let eens op de nietige fladderaars die zo veel meer kunnen, dan wij vermoeden, (Nadruk verboden)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 4