op de gehele kinderkollektie 20 tot 50% KORTING _ruU VLEES MET KARAKTER Jan Wagenaar Mag het een stukje beter zijn? Reklame deze week Juni als zomermaand gemiddeld niet de warmste Poolse vleeswaren Spekiapjes i kno 7.50 modellen- boeken Aardappelrapers Bollenpellers 'Vanaf 20 juni: U SLAAGT ALLEMAAL BIJ ALEMAN. Culinaire slagerij Professionele hulp onontbeerlijk in bejaardenzorg Overheid maakt ernst met bestrijding oesterziekte en herstel oesterstand Een miljoen huursubsidie Bezoek aan proefboerderijen Weerpraatje DINSDAG 19 JUNI 1990 ,EILANDEN NIEUWS' Bladz. 3 FAMILIEBERICHTEN Bedroefd, maar dankbaar voor alle liefde, zorg en toewijding die wij van haar hebben mogen ont vangen, geven wij u kennis, dat na een moedig gedragen lijden van ons is heengegaan mijn aller liefste vrouw en onze onvergetelijke moeder, schoonmoeder, groot-, overgrootmoeder, schoon dochter, zuster, schoonzuster en tante GEERTRUIDA GRINWIS echtgenote van Teunis Tanis op de leeftijd van 73 jaar en 3 maanden. Ouddorp: T. Tanis A. J. Sperling-Tanis Chr. Tanis G. Tanis-Tanis C. Meijer-Tanis J. A. Meijer J. A. Heerschap-Tanis C. Heerschap E. Tanis W. J. Tanis-Koole Stellendam: J. Koese-Tanis J. Koese Ouddorp: C. J. Tanis-Tanis C. K. Tanis J. Tanis M. Tanis-v. d. Ree C. Tanis A N. Tanis-v. d. Klooster L. van Lenten-Tanis D. van Lenten kleinkinderen en achterkleinkind 3253 BL Ouddorp, 16 juni 1990 Julianaweg 30 Gelegenheid tot condoleren in de Geref Kerk, ingang Dorpstienden te Ouddorp, dinsdag van 15.00 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 20.30 uur en na de begrafenis. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden woensdag 20 juni 1990, aansluitend aan de rouwdienst, op de begraafplaats te Ouddorp. Aanvang rouwdienst in voornoemde kerk om 14.00 uur. Geen bloemen Willen degenen die geen kaart hebben ontvangen deze advertentie als zodanig beschouwen. Dankbaar voor de liefde en zorg waarmede zij ons heeft omringd geven wij u kennis van het heengaan van mijn lieve overgrootmoeder GEERTRUIDA GRINWIS echtgenote van Teunis Tanis op de leeftijd van ruim 73 jaar. Stefan de Vos Ouddorp, 16 juni 1990 Verdrietig om haar heengaan, maar met een bevrijdend gevoel dat haar lijden nu voorbij is, geven wij u kennis van het overlijden van onze lieve zuster, schoonzuster en tante GEERTRUIDA GRINWIS echtgenote van Teunis Tanis op de leeftijd van 73 jaar en 3 maanden. C. van Koppen-Grinwis A. Mierop-Grinwis L. Mierop K. Hoek-Grinwis L. de Vries-Tanis W. de Vries K. Grinwis C. Grinwis-Sandifort M. Grinwis M. V. d. Spaan-Grinwis T. Grinwis-Bosloper C. Grinwis J. Grinwis-'t Mannetje L. Grinwis K. J. Grinwis-Speriing J. Bezuijen-Grinwis P. Krijger-Grinwis P. Krijger L. Mierop-Grinwis W. Mierop neven en nichten Ouddorp, 16 juni 1990 Tot onze droefheid is uit onze familiekring na een ernstige ziekte weggenomen onze geliefde schoon dochter, schoonzuster en tante GEERTRUIDA GRINWIS echtgenote van T. Tanis Sterke de Heere hen in dit zo zware veriies. Ouddorp: E. Tanis Ooltgensplaat: P. van Rossum-Tanis K. van Rossum Rotterdam: K. Rijnders-Tanis Corn. Tanis Ouddorp: D. Westhoeve-Tanis W. M. Westhoeve U.S.A.: Corn. Tanis M. Tanis-de Bruyle Leiden: Jac. Tanis T. Tanis-Lelieveld neven en nichten Ouddorp, 16 juni 1990 Bedroefd, maar dankbaar voor alles wat zij voor ons heeft betekend geven wij u kennis dat van ons is heengegaan onze allerliefste oma GEERTRUIDA GRINWIS echtgenote van Teunis Tanis op de leeftijd van 73 jaar en 3 maanden. Janco en Diana Christian Ronald Klaas Trudy en Niek Marianne en Klaas Theo Margreet en Herman Stefan Teun en Jeanet Adriaan Evelien Kees Gonda Leander Astrid René Martin Miranda Andrea Marco Christo Ouddorp, 16 juni 1990 1 Tot onze droefheid is van ons weggenomen 1 BUURVROUW GEERT Jan en Rita Corina, Evelien en Mariëlle Joost en Nella Erik en Margriet Ouddorp, 16 juni 1990 Bedroefd delen wij u mede dat na een ernstig ziekbed is overleden onze geliefde buurvrouw, mevr. G. TANIS-GRINWIS Sterke de Heere haar man en kinderen. Fam. E. de Jong Mevr. Roos Fam. Joh. Westhoeve Fam. W. van 't Geloof Fam. P. Grinwis Ouddorp, 16 juni 1990 OUDDORP brengt groog de hebt het snel in huis. Tel. 01878-1682 ('s avonds); of 01870-2729 (overdog) Hovenuueg 39 Adverteren 'm Eilanden Nieuws betef<ent dat uw advertentie oof< buiten de bebouwde /com wordt gelezen. GEVRAAGD en C. KEIZER Damweg la, Stellendam Tel. (01879) 26 66 Oo/: op de damesafdeling al verschillende koopjes! [Boompjes 15 3253 AC Ouddorp Telefoon 01878-1277 OUDDORP in ons assortiment: De hele week Heerlijk van smaak! Varkcnslappeil500 gr. 6.75 ENKELE jaren geleden heeft het ministerie van WVC becijferd dat gezondheidszorg jaarlijks 400 miljoen gulden extra nodig heeft om tegemoet te komen aan de behoefte van bejaarden. Dat is de prijs die voor de vergrijzing moet worden betaald. Die prijs wordt nog verhoogd met handhaven en uitbreiding van andere voorzieningen, die vooral voor bejaarden van belang zijn zoals gezinszorg, bejaardentehuizen en dergelijke. Maar de kosten zouden op een andere manier ook weer enigszins verminderd kunnen worden. De vorige WVC-minister Brinkman, thans voorzitter van de CDA-Tweede Kamerfractie, heeft destijds meermalen geponeerd dat de bejaarden meer zouden kunnen terugvallen op hulp van familie, buren en vrijwilligers, waardoor de kosten van allerlei dure voorzieningen minder zouden stijgen. 'De zorgzame samenleving', zo typeerde minister Brinkman dit. Maar dat zit er niet in. De ouderen zien die 'zorgzame samenleving' zelfs nog minder zitten dan de jonge generatie. HULP VAN KINDEREN EN BUREN VRIJBLIJVEND Voorkeur professionele hulp Onafhankelijkheid voorop Hetzelfde verschijnsel dat zich voordoet in de relatie ouders-kin- deren speelt een rol in de verhou ding tussen buren. Vroeger kon je om je buren zelden heen. Meestal hadden de mensen die naast el kaar woonden contact met elkaar, en vaak zeer intensief. Maar voor al in de grote steden zijn de bu- rencontacten op een laag pitje gezet. Soms kent men elkaar al leen van gezicht. Behoeftige be jaarden die thuisverzorging be hoeven zullen dan ook zelden een beroep op hun buren kunnen doen en zeker niet voor lange tijd. Bovendien zullen weinigen het op prijs stellen afhankelijk te zijn van hun buren. Kortom, de 'zorgzame samenleving', waarin mensen el kaar bijstaan in tijden van nood, bestaat niet meer - althans niet in de vorm waarin ze vroeger be stond. Professionele hulp, ook aan bejaarden, is onontbeerlijk geworden in de samenleving van vandaag. Mr A. BRONSBERGEN Dat het ernst is, om de oesterteelt voor Zeeland te behouden blijkt uit de maat regelen die men heeft genomen of op het punt staat te nemen. Naast de één miljoen zaaioestertjes die men in Frankrijk heeft aangekocht en die men op Neeltje Jans, dus buiten de besmette gebieden, wil gaan opkweken, wil men de ziekte voor zijn door een andere opzet van de kweek. De virusziekte Bonamia ostrea vestigt zich in de oesters in het derdejaar, tegen dat ze kunnen worden verkocht. Nu wil men bereiken dat de oesters na twee jaar even groot zijn als nu de drie jarige en dit wil men bereiken met hang cultuur. Jonge zaai-oesters in grote netten en niet meer liggend op de bodem is het water veel rijker aan voedsel voor de oester. Ook wil men terug naar de gekalkte dak pannen of een andere z.g. collectoren (voorwerpen om oesterbroedjes op te vangen) in plaats van het uitzaaien van mosselschelpen zoals nu gebeurt. Deze mosselschepen kunnen allerlei kiemen bevatten die in het zoute water tot ont wikkeling komen. En als laatste proef, het uitzetten van oesters op een opper vlakte van één vierkante meter. Dat kun nen er vier zijn, maar ook twaalf Men kan dan het verschil in ontwikkeling na gaan. De verschillende projekten kosten nog al wat geld dat door het Rijk wordt voor geschoten. De consumptierijpe oesters van vorige proeven, die door het Rijks instituut voor Visserij-onderzoek zijn gedaan, zijn aan de handelaars verkocht en het RIVO, die natuurlijk wel weet dat alle klachten, van de oester-exporteurs over hun weinige baten die ze van de Grevelingen sinds 1975 hebben getou cheerd, lariekoek zijn, hielden er nog 7 ton aan over. SINT ANNALAND Het hoofd bewonerszaken Droogendijk besteedt jaarlijks veel tijd in het behan delen van diverse aanvragen voor huur subsidie. Afgelopen jaar (1989) werd aan zo'n dertig procent van de diverse huur ders subsidie toegekend. In de maand juni van het jaar 1989 waren dat er niet minder dan 753, in geld uitgedrukt 110.460 gulden (op jaarbasis 1.329.000). Ter vergelijking volgt hier een overzicht van de drie voorafgaande jaren (peil data 1 juni): 1988: 722 ofwel 107.260 gul den (op jaarbasis 1.280.000), in 1987 waren er 728 bewoners die in juni een compensatie in de huur kregen. Daar mee was een bedrag gemoeid van 1.066.235 gulden (op jaarbasis ongeveer 1.270.000 gulden). In 1986 waren er in diezelfde maand 684 met een huursubsi die van 97.325 gulden per maand (op jaarbasis 1.160.000 gulden). Ook dit jaar kunt u weer in groepsver band een bezoek brengen aan een proef- boerderij. U heeft de keuze uit twee mogelijkheden, n.l.: Op donderdagmiddag 21 juni a.s. bent u van harte welkom op Regionaal Onder zoek Centrum Rusthoeve, Noordlange- weg 42 te Colijnsplaat. We gaan met eigen vervoer. We vertrekken om 13.00 uur vanaf het ZWN busstation te Oude Tonge. OLp dinsdagmiddag 26 juni a.s. gaan wij als groep naar Regionaal Onderzoek Centrum Westmaas, Groeneweg 3 te Westmaas. Ook deze middag gaan we met eigen vervoer. We vertrekken om 13.00 uur vanaf Car pool Schaapsweg. Natuurlijk zijn de dames op deze mid dagen ook van harte welkom. Graag tot ziens. Het bestuur (door J. H. Pelleboer) Juni staat genoteerd als zomermaand, juli als hooimaand en augustus als oogst maand. Toch is juni van de drie gemiddeld niet de warmste. In De Bilt een gemid delde maximum teperatuur van 20.0, in juli 21.1 en in augustus 21.2 graden. In juni hebben wij nog vrij vaak wind van zee of een noordelijke stroming. Het zee water komt eerst in de tweede helft van de zomer op temperatuur. In juni is het zee water met 13 a 14 graden nog iets aan de koude kant en dat drukt de temperatuur wanneer de wind van zee komt. Dat wil niet zeggen dat juni bij een gunstige lucht drukverdeling niet warm tot zeer warm kan zijn. Wanneer wij oostelijke of zuide lijke winden hebben, komen maxima boven de dertig graden voor. Een paar zeer warme perioden in juni waren bijvoorbeeld die van 17 tot 24 juni in 1936 met in De Bilt acht dagen boven 25 en vier daarvan boven 30 graden. Ook de laatste juniweek van 1947 was tropisch met op de 29ste in De Bilt 36 en in Limburg 38 graden. In de hete zomer van 1947 noteerde De Bilt in juni acht dagen boven der tig graden. De laatste zeer warme juni werd in 1976 waargenomen met in De Bilt zeven en in Limburg negen tropisch warme dagen. Ook zeer droog - Zuid Limburg 10 mm regen. Nu tot half juni veel minder zon. Te koel door zeewind en wolkenvelden, met deze week noordelijke winden. Een dergelijke overwegend droge koude juni-periode staat bekend als 'schapenscheerderskou". Breekt de zon door, dan zitten we goed, zoals deze week in Denemarken met 22 tot 26 graden, omdat de zon daar wel aanwe zig was. Plonv Tonis, ujerkzaom bij drukkerij Gebr. de ULIqqI, voor u mee, ujoarin u thuis uuj gelegenheidsdrukujerk kunt uitzoeken. €ven bellen en u Het modellenboek van G€BOOI^TeKflflftTJeS is ollnjd oanujezig. U kunt het holen op raw PROFESSIONELE hulp is tegenwoor dig het wachtwoord, ook in de bejaar denzorg. Weliswaar zijn er ook vrijwil ligers in touw om behoeftige bejaarden te helpen, maar hun aantal is relatief klein en hun hulp is bovendien beperkt tot de meest eenvoudige vormen van hulpverlening. Waar is de tijd geble ven, dat kinderen en buren behoeftige ouderen bijstonden en daar vele uren per week voor vrijmaakten? Een eeuw geleden was het zelfs in vele families nog zo, dat mensen op hoge leeftijd zich bij de kinderen thuis lieten ver zorgen of dat een ongetrouwde doch- terthuis bleef wonenen haaroudersin allerlei zaken hulp verschafte, In de vele kinderrijke gezinnen uit die tijd was er altijd wel een ongehuwde doch ter, die het verzorgen van haar ouders tot een vanzelfsprekende plicht reken de. Vooral op het platteland kwamen dit soort gezinsrelaties veel voor en zouden ze nog tot diep in deze eeuw in stand blijven. Maar de oproep van oud-minister Brinkman om iets van de lusten van de huidige welvaartsstaat te laten vallen ten faveure van de lasten van de vroe gere zorgzame samenleving, is niet erg aangeslagen. Je kuntde klok niet meer terug zetten naar grootmoeders tijd. Niet dat tegenwoordig kinderen, buren en vrienden helemaal niet meer omkij ken naar iemand die in nood zit. Zo erg is het gelukkig niet. Maar sinds de jaren zestig zijn we gewend om de in tensievere en meer tijdrovende vormen van hulpverlening over te laten aan de professionele hulpverlening zo als bij voorbeeld gezinszorg, bejaardenhulp, wijkverpleging en noem maar op. Dat zijn allemaal vormen van hulp, die via de collectieve voorzieningen betaald worden. 'Maar dat moet dan maar', vindt het overgrote deel van de bevol king. In 1987 werd over dit onderwerp al een onderzoek ingesteld door de Tilburgse socioloog prof. P. Ester en de onderzoeker dr. P. Dekker (Cen traal Plan Bureau). Hun bevinding was dat de verzorgingsstaat zoals die een generatie geleden gestalte kreeg be paald niet uit de gratie bij onze bevol king is. Het gros van de Nederlanders was en is voor goede sociale voorzie ningen en ook voor professionele hulp aan (behoeftige) ouderen. Zelfs wan neer het slechts om huishoudelijke hulp gaat. RUIM 70 procent van de bevolking meent dat behoeftige bejaarden ge holpen moeten worden door profes sionele hulpverleners of via een be jaardenwoning. Nog geen 20 procent van de Nederlandse bevolking is de mening toegedaan dat kinderen, buren of ouderen onderling behoeftige be jaarden dienen te helpen. Bij de CDA- kiezers, dus de partijgenoten van oud- minister Brinkman ('zorgzame samen leving') was geen afwijking te consta teren van het algemene beeld. Ook bij hen is de overgrote meerderheid van mening dat de professionele hulpver lening in de eerste plaats verantwoor delijk is voor de hulp aan bejaarden. Uit deze voorkeur voor professionele hulp mag overigens niet worden afge leid dat behoeftige ouderen op grote schaal door hun kinderen, buren en kennissen in de steek worden gelaten. Onderzoekingen hebben bijvoorbeeld aangetoond dat ruim 25 procent van de Nederlanders informele hulp verleent aan mensen buiten het eigen huishou den en een groot deel van deze groep bestaat uit vrouwen of mannen, die die hulp verlenen aan bejaarde ouders. Op vrijwillige basis gebeurt er dus heel wat aan informele hulp, vooral tussen kin deren en ouders, maar de meeste men sen vinden dat het wel vrijwillig moet blijven. Zodra zij het gevoel zouden hebben dat het 'moet', zouden zij die informele hulp vermoedelijk met te genzin gaan verlenen. OPVALLEND is dat ouderen nog min der zien in de 'zorgzame samenleving' dan hun kinderen. Uit het onderzoek van prof. Ester en dr. Dekker bleek dat de meeste bejaarden niet afhankelijk van hun kinderen of buren willen zijn en professionele hulp prefereren. Veel ouderen nemen zelfs nog liever een betaalde hulp in huis dan een beroep op hun kinderen, buren of vrienden behoeven te doen. Een grote mate van onafhankelijkheid is een typisch trekje van de huidige, oudere generatie. Dat mogen we aan de hand van dit onder zoek zeggen. Een halve eeuw en zeker één geleden zou de uitkomst van een dergelijk onderzoek anders zijn uitge vallen. Maar er is na de Tweede We reldoorlog veel veranderd in de ver houding tussen ouders en kinderen. Allerlei factoren hebben daartoe bij gedragen. In de eerste plaats zijn de mensen mobieler geworden en wonen dus ouders en kinderen vaak verder van elkaar af dan vroeger het geval was. Voorts heeft het 'ouderlijk gezag' in zijn vroegere betekenis veel aan dwingende kracht ingeboet. Jongeren gaan veelal op jeugdige leeftijd hun eigen weg en in de praktijk is het vaak zo dat hoeveel vrijer ouders hun kinde ren laten, des te groter de kans dat de emotionele band goed blijft. Boven dien kennen we sinds de jaren zestig de welvaartsstaat. Nederland heeft een niet gering deel van zijn welvaart om gezet in een collectieve sector, waar alle mogelijke voorzieningen, ook de sociale hulpverlening, zijn onderge bracht, leder vindt het gewoon daarop een beroep te doen. Kinderen behoe ven zich niet meer te schamen hun be hoeftige ouders te verwijzen naar de professionele hulpverlening en oude ren weten de relatie met hun kinderen te vrijwaren van een al te grote afhan kelijkheid door een beroep te doen op professionele hulp.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 3