Verzoek om schorsing bij Raad van State NIEUWS De maand vol vogelvlucht Automobielbedrijf J. van Geest neemt prijs In ontvangst in het Europees Parlement te Straatsburg uit de Kerken Urk 1905 komt tot leven Bouwvergunning windmolens Herkingse zeedijk: Bibliotheken halen geld op voor Bangladesh Beheersplan Oude Oostdijk in Goedereede vastgesteld Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Uniek projekt in Zuiderzeemuseum: Voetverzorgster volgens de landelijke eisen Orkest uit Ooitgensplaat naar Ponypark Slagharen Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS'' DINSDAG 19 JUNI 1990 Toelichting bezwaren in eerste openbare hoorzitting Commissie Bezwaar- en Beroepschriften Dirksland Staphorst kwam er mee op de voorpagina van landelijke dagbladen, Dirks land ging er met de SLOF de ether mee in: openbaarheid van commissies. In de eerste openbare hoorzitting van de Commissie voor de Bezwaar- en Beroepschriften van de gemeente Dirksland zei voorzitter G. W. Robijn: „We zitte in de lucht mit de SLOF, dan kenne ze allemaele je bezwaeren hoore op Flakkee". De bezwaren betroffen ingrijpende belangen voor de betrokkenen: het ging om de vestiging van - al dan niet milieuhinderlijke - bedrijven in een woongebied én om de bouw van vijf windturbines aan de Klinkerlandse Zeedijk te Herkingen. Robijn voorzitter nieuwe commissie 't Was even wennen, al die openbaar heid. De nieuwe voorzitter van de com missie lichtte bij de aanvang van de hoorzitting toe dat de Commissie voor de Bezwaar- en Beroepschriften was veranderd. Was het eerst een commissie met beslis singsbevoegdheid, nu is het een advies commissie, die na het horen van be zwaarden en van het College van Burge meester en Wethouders, beraadslaagt en dan advies uitbrengt aan het College van B en W. Het horen van de bezwaarden en van B en W is openbaar, maar wanneer een be zwaarde te kennen geeft bezwaren te heb ben tegen het horen in openbaarheid, wordt de hoorzitting achter gesloten deu ren gehouden, wanneer daarvoor gewich tige redenen aanwezig zijn. Ook het aantal leden van de commissie leek gewijzigd. Waren er vroeger wel negen raadsleden lid van de commissie, er waren afgelopen donderdagavond maar vier leden van de commissie aan wezig: de heer Sandee (CDA), de heer Kalle (SGP), de heer Robijn (PvdA) en mevrouw Tuinstra (WD). Tegenwoor dig kunnen ook niet-raadsleden in de commissie zitting hebben. Windturbines Heel veel publieke belangstelling was er voor de behandeling van de bezwaar schriften tegen het besluit van Burge meester en Wethouders om bouwver gunning te verlenen aan de EMGO voor een proefprojekt met windturbines in de buurt van Battenoord. Er was al eerder protest aangetekend tegen het voornemen van de gemeente Dirksland om een verklaring van geen bezwaar bij de provincie te vragen voor de bouw van de omstreden windtur bines. NED. HERV. KERK Beroepen te Oudewater L. Wüllschleger te Den Haag; te HoogblokJand J. Muller te Sluipwijk; te Oude Tonge M. Goudriaan te Apeldoorn (Buitengew. wijkge- meente); te Zuid Beijerland J. van Pope- ring te Windesheim; te Kockengen A. Langerak te Oudewater; te Ouddorp L. Schaafsma te Doomspijk; te Wagenin- gen (toez.) A. de Reuver te Delft. Bedankt voor Boskoop A. C. Kortleve te Ede; voor Uddel (toez.) C. M. Buijs te Game ren; voor Wageningen (toez.) C. J. van der Plas te Zwijndrecht; voor Zoeter- meer J. W. Gorissen te Voorthuizen. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar J. A. Hoepman, K. van Gelderlaan 16a, 6871 CC Oosterbroek, tel. (085) 33 40 49; P. J. G. Jeroense, Goudsmedengilde 14, 3994 BA Houten, tel. (03403) 7 53 02; J. F. Mol, Gorsplein 67, 3435 CR Nieuwegein, tel. (03402) 3 59 02; J. Mulder, Broeksteeg 12, 6741 JT Lunteren, tel. (08388) 25 01. GEREE KERKEN Beroepen te Groningen-N oord (herv. geref.; part time) drs. M. P. Baas, kand. te Lemmer, die dit beroep heeft aangenomen; te Zut- phen (geestelijk verzorger van psychia trisch centrum Het Groot Graffel te Wamsveld) drs. R. Reiling, kand. te Die ren, die dit beroep heeft aangenomen; te Velsen drs. M. Kievit te Hardegarijp; te Oosterend (Texel) J. J. N. Wilmink, kand. aldaar, die dit beroep heeft aange nomen; te De Lier drs. E. Bijl, kand. te Rotterdam; te Onnen (Fr.) drs. W. Greij- danus, kand. te Harkstede, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Heerhugowaard drs. G. van Reeu- wijk te Berlikum; naar Arnhem drs. J. Hoekstra te Rotterdam-Lombardijen; naar Alphen aan den Rijn K. Santing te Nes en Wierum. Beroepbaarstelling J. J. N. Wilmink, kand. te Oosterend; drs. W. Greijdanus, kand. te Harkstede; drs. M. P. Baas, kand. te Lemmer; drs. R. Reiling, kand. te Dieren. De heer E. Tanis wilde nu nog eens wij zen op de veiligheid van de openbare weg, die in gevaar gebracht zou worden door de bouw van de turbines op slechts 11 meter vanuit de slootkant. „Wieken van 25 meter" zei de heer Tanis „er gebeuren steeds ongelukken met die dingen". Hij vond het onverantwoord en wilde er nog eens de nadruk op leggen dat het gaat om een weg waar regelmatig verkeer over komt, o.a. schoolkinderen uit Her kingen die in Oude Tonge naar school gaan. Lawaai voor camping In de toelichting op de bezwaren werd door de bewoners van Battenoord nog eens onderstreept dat zij verbijsterd waren over de ondeskundigheid en onzorgvuldigheid waarmee volgens hen het besluit van de gemeente Dirksland tot stand was gekomen. Voor de heer K. E. Tanis, eigenaar van camping "t Anker' lag het allemaal nog ernstiger. Hij vreesde zijn camping wel te kunnen opdoeken bij de komst van de windturbines. „Stilte is nog altijd het beste verkoopargument" zei hij over zijn camping en hij stelde dat de bouw van het windmolenpark op deze lokatie rampzalig voor zijn bedrijf zou zijn: „Het is de eerste keer dat een windmo lenpark zó dicht bij een kampeerbedrijf wordt gebouwd". In het licht van het algemeen belang bepleitte de heerTanis een naar zijn zeg gen achterhaald proefprojekt als dit niet door te zetten. „Dit projekt gaat de gemeenschap geld kosten. Het is voor iedereen beter om het niet door te laten gaan. De EMGO krijgt er op langere termijn een zorgenkindje aan". De voorzitter constateerde: „U hebt een vurig pleidooi gehouden, dai is uw goed recht" en voegde er aan toe: „'t Is geen park, het zijn er maar vijf'. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Hoogkerk J. W. van der Jagt te Emmeloord; te Hasselt J. Borgdorff te Rotterdam-Noord; te Heerde i.c.m. Wa- penveld J. Ophoff te Driebergen-Rijs- senburg. Aangenomen naar Zwolle-Zuid J. Hagg te Kollumer- zwaag-Zwaagwesteinde i.c.m. Twijzel; naar Middelhamis i.c.m. Bergen op Zoom drs. J. B. de Rijke, kand. te Dui ven, die bedankte voor Baflo i.c.m. Warf- fum. Beverwijk, Driesum, Ferwerd- Hallum, Franeker-Sexbierum, Garrels- weer i.c.m. Ten Post, Hoek, Hoofddorp, Mildam i.c.m. Nijega-Opeinde, Mussel- kanaal-Valthermond, Oegstgeest, Sur- huisterveen i.c.m. Opende, Vlissingen, Vrouwenpolder, Zuidbroek en Zuid- wolde (Gr.). CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Harderwijk-Zeewolde P. D. J. Buijs te Zwaagwesteinde en T. M. Hofman te Ouderkerk aan de Amstel. Beroepen te Deventer S. Otten te Winschoten; te Driebergen L. W. van der Meij te Alphen aan den Rijn; teBussum J. Bos, kand. te Urk; te Harderwijk-Zeewolde P. D. J. Buijs te Zwaagwesteinde. Bedankt voor Opperdoes G. P. M. van der Linden te Doesburg en Doetinchem en Nijme gen; voor Culemborg M. Vlietstra te Zeist. Beroepbaarstelling J. Bos, Noorderpalen 7, 8321 CX Urk; D. Dunsbergen, Gentiaanstraat 155; E. Everts, Ruysdaalstraat 21, 7901 GB Hoogeveen. GEREF GEMEENTEN Beroepen te Alblasserdam E. Venema te Elspeet; te Ouddorp i.c.m. Melissant P. Blok te Kootwijkerbroek; te Poortugaal A. F. Honkoop te Zwijndrecht; te Capelle aan den IJssel (wijk Middelatering) A. Moer kerken te Gouda; te Sint Annaland M. Mondria te Waardenburg. Bedankt voor Boskoop A. B. van der Heiden te Doetinchem; te Middelhamis G. Mouw te Genemuiden. OUD GER. GEM. IN NED. Beroepen te Papendrecht W. Kamp te Grafhorst. Vragen uit de commissie waren er niet, wat de heer Tanis bevreesd deed afvra gen of dat betekende dat het standpunt van de commissie al vast stond. Volgens de heer Robijn was dat niet het geval, maar er was in de vorige bezwarenronde al zo veel en uitgebreid over gesproken en nieuwe aspekten waren er eigenlijk niet. Wetboek van Strafrecht Door de heer J. M. van Eek werd een nieuw aspekt ter tafel gebracht waarop door de commissie in de hoorzitting niet werd ingegaan: artikel 8 van het Wetboek van Strafrecht, dat gaat over misdrijven waardoor algemene veiligheid van goe deren en van personen in gevaar wordt gebracht. „Door toestemming te geven voor de bouw brengt u ons in wezen in gevaar" was zijn conclusie en hij verwees naar artikel 173 A en B van het Wetboek van Strafrecht. De heer Van Eek zei te spreken als boer en eigenaar die de turbines op zijn land krijgt, een uitspraak die voorzitter Ro bijn de opmerking ontlokte: „Het land is toch gekocht door de EMGO, het is toch niet uw land?" De heer Van Eek: „Dat is op het moment nog de vraag. Dat is nog in diskussie bij de Ruilverkaveling". Raad van State Wethouder Eshuis lichtte het standpunt van de gemeente Dirksland toe en zei dat bij de besluitvorming alle kanten van de zaak weloverwogen waren. Het alge meen belang had in de afweging van belangen de doorslag gegeven. De loka tie voor de windturbines was door de provincie aangewezen in het nu vige rende streekplan. De voorzitter informeerde bij de sekre- taris van de commissie naar het verzoek om schorsing van de bouwvergunning bij de Raad van State. Er bleek inderdaad een verzoek om schorsing van het besluit van B en W te zijn ingediend. Vijf afzonderlijke ver zoeken die nagenoeg heel Battenoord vertegenwoordigen. De zitting bij de Raad van State zal plaatsvinden op donderdag 21 juni a.s. om 14.50 uur. In het kader van het internationale jaar van het lezen en schrijven hebben de bibliotheken in Oude Tonge en Oolt- gensplaat geld opgehaald voor een schooltjesprojekt in Bangladesh. Door middel van deze schooltjesprojek- ten wordt getracht het analfabetisme te verminderen. Via dubbeltjeskokers in de bibliotheken en een boekenverkoop op de braderie in Oude Tonge is 656,65 opgehaald. De aktie 'Lees eens voor een ander' mag dus geslaagd worden genoemd. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben het beheersplan voor het 'rela tienotagebied Oude Oostdijk' herzien. Het plan gaat 1 juli in. Het beheersge bied beslaat een totale oppervlakte van 62 hectare. Tegen het ontwerp-beheers- plan, dat een maand lang ter inzage heeft gelegen, zijn geen bezwaren in gediend. Het beheersgebied, deels grasland en deels bouwland, ligt op de kop van Goe- ree ten noorden van Goedereede. Het gebied ligt in een van de oudste pol ders van Goeree en heeft een groten deels open karakter. In het midden ligt een houtwal. Jaarlijks broeden hier veel soorten vogels. Ook veel wintergasten doen het gebied aan. Het beheersgebied is ook botanisch waardevol. Het beheersplan is onder meer gericht op het handhaven en ontwikkelen van weidevogels- en wintergastenpopulaties en van botanische waarden in perceels- randen van grasland. Relatienota De modernisering in de landbouw heeft geleid tot wijzigingen in het grondge bruik, met als gevolg op veel plaatsen aantasting of bedreiging van natuur- en landschapswaarden. Om dit probleem het hoofd te kunnen bieden heeft het rijk in 1975 een nota uitgebracht over de relatie tussen landbouw en natuur- en landschapsbehoud. Deze relatienota noemt maatregelen, die erop zijn gericht het grondgebruik meer af te stemmen op natuur en landschap. Op basis van een beheersplan kan een ondernemer voor (een deel van) zijn gronden - op vrijwillige basis - een over eenkomst afsluiten, waarin hij zich ver plicht een op natuur en landschap gericht beheer in te passen in zijn agrari sche bedrijfsvoering. Voor dat aange paste beheer ontvangt de ondernemer een vergoeding. SINT ANNALAND Aardappelveiling van vrijdag 15 juni 1990 Doré gewone ƒ0,37 - ƒ0,79. Doré bonken ƒ0,48. Doré drielingen 0,33. Doré kriel 1,19-1,45. Première gewone 0,35 -ƒ0,55. Première bonken ƒ0,80 - ƒ0,84. Première drielingen ƒ0,34. Première kriel 1,10-1,20. Glo ria gewone 0,44 - 0,52. Gloria drielin gen ƒ0,33. Gloria kriel 1,09 - 1,20. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: driehonderd en negen en vijftig ton. OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds. G. J. van Aalst van Benthuizen. MELISSANT heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabben- dijke. MIDDELHARNIS heden (dins- dag)avond 7.30 uur ds. J. Beens van Scherpenisse vrijdagmiddag 3.00 uur (huwelijksbevestiging) ds. P. Blok van Kootwijkerbroek. NIEUWE TONGE De dienst van heden (dinsdag)avond waarin zou voorgaan ds. J. C. Weststrate van 's- Gravenpolder GAAT NIET DOOR. OOLTGENSPLAAT donderdag avond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke. Vanaf 1 juli zal het in het openluchtmu seum van het Zuiderzeemuseum voor het eerst echt 1905 zijn. In het museum is een kompleet Urker buurtje ingericht, dat zal worden be volkt dooreen aantal Urkers. En dat zijn niet zo maar Urkers. Nee, het zijn echte Urkers uit 1905. Zo zien ze er ook uit, de mannen met hun klompen en hun kar- poes, de vrouwen met hun kraplap en hun oorijzers. De bewoners van het buurtje verrichten de dagelijkse werk zaamheden zoals dat in 1905 ook ge beurde: netten boeten voor het huis, koken op het vuurduveltje, wassen in de tobbe, vis schoonmaken aan de tafel, enzovoort. Het zijn niet allemaal de leukste klusjes. Het is duidelijk dat het huishouden des tijds heel wat meer tijd en inspanning kostte dan vandaag de dag met al onze elektrische apparatuur. Wie daar met één van de Urker vrouwen over praat, zal echter raar opkijken, want van een wasmachine heeft ze nog nooit ge hoord. Ze snapt ook niet wat de bezoekers zo bijzonder vinden aan haar manier van wassen, maar ze wil best even laten zien hoe ze dat nu doet. En wie een gesprekje aanknoopt met de Urker visser zal ook af en toe zijn wenkbrauwen fronsen, want van de Afsluitdijk heeft de man nog nooit gehoord. Hij moet er ook niet aan denken dat ze zoiets zouden doen, want dan kan hij zijn botter wel voor goed in de haven leggen. De bezoeker die rondloopt in het Urker buurtje en de geur opsnuift van teer, turf en pijlrogolie, zal zich op het eiland Urk in 1905 wanen, als was hij meegevoerd door een tijdmachine. Dat is natuurlijk een fantastische erva ring, maar dat niet het enige. Door de gesprekken met de Urkers zal de bezoe ker zich veel beter kunnen voorstellen hoe het was om in 1905 op het vissersei land te leven. Deze manier om geschiedenis aan een groot publiek over te dragen is volstrekt uniek. Nergens in Nederland wordt geschiedenis op zo'n realistische manier tot leven gebracht. Het projekt heeft het komende seizoen een experimenteel karakter. Daarom wordt de nieuwe presentatiewijze alleen in de Urker buurt van het museum inge voerd. Als het experiment slaagt, zullen in de komende jaren meerdere buur tjes volgen. Juni, genoemd naar koningin van het licht Deze maand kan trots zijn op haar naam. Zij is genoemd naar Juno, een oud Romeinse godin van het licht. In de mythologie is zij de vrouw van Jupiter. Satumus en Rhea waren haar ouders. Zij is later helemaal vereenzelvigd met Hera. Haar taak was zeker niet onbe langrijk, als koningin van de goden, beschermster van het Romeinse gebied en patrones van de vrouwen, van het huwelijk en van het huiselijk leven en de geboorten. Het is welhaast vanzelfspre kend dat de maand juni haar was geheiligd. Over het algemeen doet deze zesde maand van het jaar haar naam eer aan. Het is vaak genoeg ook wat de tempera turen betreft een échte zomermaand. En de vrouw, van wie men zegt 'zij heeft een Juno gestalte' kan daar heel tevreden mee zijn, want met die opmerking is dan een majestueuze schoonheid bedoeld. Toch is juni niet alleen naar deze knappe godin genoemd. Nee, er was ook nog een man die ervoor in aanmerking kwam. En zo wordt oaok in dit verband Junius Brutus genoemd, de eerste consul in Rome. Dertig dagen heeft de maand, waarin op 21 of 22 juni de zomer begint. Bij ons heeft de dag op de eerste juni een lengte van I6V2 uur en is de laatste dag 16% uur lang. Wild uitstaande veertjes In Middenbeemster, Noord Holland, staan aan twee kanten van de weg waar schuwingsborden, waarop duidelijk aan gegeven 'Reigerkolonie'. Ze staan er al van de broedtijd af. Reigers behoren tot de vogels, die het vroegst gaan broeden. Als de jonge vogeltjes uit het ei zijn gekroepen, zijn ze zich nog niet bewust van alle dreigende gevaren. Dank zij de waarschuwingsborden zijn die nu ge- lijkkig met één verminderd. Voor pas santen is het een plezier naar de vogel tjes met hun wild uitstaande veren te kij ken, helemaal als die tijd in de bloesem periode valt. Overigens zijn het de mannetjes, die het hest hebben gebouwd, terwijl mama de laatste 'snavel' aan het interieur heeft gelegd. Al vroeg krijgt het mannetje de lente in de kop, dan klinkt zijn lokroep. Dan kan het 'balderen', een ceremonieel om het wijfte te imponeren, beginnen. Hij zet zijn sierveren op, maakt allerlei aanlokkelijk bedoelde bewegingen met zijn hals en zakt diep door de poten. Reigers zijn eenzame jagers. Heeft hij met een hardnekkig vrouwtje te doen, dan duurt het even, voor hij door heeft dat hij niet met een tegenstander, maar met een partner te doen heeft! SINT ANNALAND Beroepen! Ds. A. van Herk, Ned. Herv. predikant te Sint Annaland vanaf 10 maart 1985 ontving een beroep naar de Hervormde Gemeente van Hasselt, die vacant wordt in verband met het ver trek van ds. A. Schaap, die naar Alblas serdam vertrekt. Door de Ger. Gem van Sint Annaland is een beroep uitgebracht op ds. M. Mon dria, predikant van de Ger. Gem. van Waardenburg. Zachte landing Een andere vogel, die gelukkig - zij het overwegend in beschermde omgeving - regelmatig in ons land terugkeert, is de ooievaar, die in tegenstelling tot de rei ger de winter hier - hoe zacht ook - voor gezien houdt en de warmte van Zuid Afrika heeft opgezocht. Het is een kijk waard, onder andere in Oudewater, te zien hoe een ooievaar op zijn nest neerstrijkt, met ingetrokken hals en naar voren gestoken poten. Ze zijn half maart al gesignaleerd in het ooievaarsbuitenstation in Herwijnen. Op tal van plaatsen zijn mensen de ooie vaars behulpzaam geweest, door een wagenwiel in een boom te bevestigen, dat als onderiaag voor het nest kan die nen. Daar maken ze graag gebruik van. Ze gaan meteen aan de gang met het bouwen van het nest, steeds op het oude, zodat het dik en zwaar wordt. Bij een beetje gunstige temperatuur kunnen er drie weken later eieren in lig gen. En dan zijn er nu, in juni, alweer tal van jonge ooievaars, die hun snaveltjes wijd open zetten, om de lekkere hapjes naar binnen te werken. Nog een paar maanden en ze zijn groot genoeg om met pa en moe, die elkaar ook trouw blij ven, echt op jacht te gaan. Dan moeten allerlei kleine dieren, zoals veldmuisjes, kikkers, mollen, ook wel visjes er aan geloven. Zo gaat dat nu eenmaal. Ze moeten groot en sterk worden om voor de herfst weer naar het zuiden te vertrekken, goed te herkennen aan rode snavel en poten, witte vleugels met zwarte punten. Op 11 juni j.l. is mevr. Kleijn, Beatrix- laan 13 in MeHssant als eerste op Goeree Overflakkee geslaagd voor het diploma voetverzorging volgens de eisen van het ministerie van economische zaken en de sepvo. Hieraan voorafging een 2-jarige cursus met o.a. fatologie anatomie schoenken nis anamnese orthopedie en veel aan dacht voor hygiëne. Na 17 jaar in het kappersvak te hebben gewerkt start mevr. Kleijn met ingang van 18 juni haar praktijk volgens af spraak. Wij wensen mevr. Kleijn veel succes met haar praktijk, het telefoonnummer is (01877) 15 04. Het Tamboer- en Trompetterkorps 'Burg. W. M. V. d. Harst' uit Ooitgens plaat gaat zaterdag 23 juni naar het Ponypark Slagharen. Dirigent is H. Voogd. De bedoeling is de gasten van het park muzikaal te onthalen. De 'Wereld van Plezier' ontvangt ook dit jaar weer een groot aantal orkesten uit geheel Nederland. Al jarenlang zijn er elk weekend orkes ten die voor heel veel extra gezellig heid zorgen. Het optreden van al die verenigingen wordt door het publiek steeds bijzonder op prijs gesteld. opnieuw heeft automobielbedrijf van Geest, de dealer voor Audi en Volkswagen, een prijs in ontvangst genomen voor een opmerkelijke prestatie. Nog maar enkele maanden geleden won dit gerenomeerde bedrijf een eerste prijs op het gebied van klantenservice. Deze maal werd het bedrijf onderscheiden voor prestaties in de sfeer van de onderdelen-service. Ook nu nam dit bedrijf geen genoegen met een 3e of 2e plaats, en scoorde dan ook weer voor een Ie plaats. Deze aktie, die over heel Europa liep onder de naam Eurocup, werd afgesloten met een drie daagse boottocht over de Rijn, voor 2 after sales medewerkers. De cup met bijbehorende onderscheiding werd uitgereikt door dhr. Wittig en dhr. Neuhausser, directieleden van Volkswagen AG uit respektie- velijk Wolfsburg en Kassei. De uitreiking vond plaats in het Europees Par lement te Straatsburg. Opnieuw een kroon op ons werk, die wij in de toekomst zeker hopen te behouden, aldus de direktie. ff 4: i): De cup met bijbehorende onderscheiding.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 2