Milieuzorg van boer Vervus rammelend overheidsbeleid Programma's radio Flakkee Overdracht gerestaureerd pand te Goedereede Oplichters aan het werk Politieberichten l>2bb 6 C Landbouwpraatje: Koor- en samenzangavond in De Samaritaan Braderie Sint Philipsland Goedereede No. 5909 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 12,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 36 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 Om het milieu te sparen worden gro te inspanningen gevraagd van de boeren en tuinders. Het vraagt mil joenen om de bedrijfsvoering aan te passen aan een milieuvriendelijke land- en tuinbouw. Maar de onder nemers mogen dan ook eisen dat de overheid daarvoor een passend kli maat schept. Aan dat laatste schort het zeker nog. Geen enkele bevolkingsgroep heeft zo veel binding en raakvlakken met het mi lieu en de natuur als de boeren. Zij leven en werken in en met het milieu; sterker nog: zonder een goed milieu kunnen de boerenbedrijven niet draaien. De van ouds bekende produktiefaktoren op het agrarisch bedrijf (grond, arbeid en kapi taal) zijn uitgebreid met ondernemer schap en milieu. Beide laatsten moeten in een juiste verhouding worden inge bracht in de 'boerenbedoening'. Dat vraagt honderden miljoenen guldens en een duidelijk samenhangend overheids beleid. Buitenstaanders hebben geen idee hoe veel investeringen er in de agrarische sektor nodig zijn om het milieu te be schermen en te bewaken. Nu al belopen de bedragen op jaarbasis ruim driehon derdmiljoen gulden en dat is nog maar een tiende deel van wat geïnvesteerd moet worden. Afgaande op de eisen die de overheid aangeeft in haar Nationaal Milieubeleidsplan (NMP) zullen de jaarlijkse investeringen op de boerderij oplopen tot minimaal zeshonderdmil joen gulden. Daarvan komt alleen al vierhonderd miljoen gulden op de reke ning van de veehouderij. De milieu investeringen zijn te onderscheiden van bedrijfskosten ten behoeve van milieu. De laatste groep stijgt aanzienlijkuit bo ven de juist genoemde bedragen en gaan over de jaarlijkse drempel van één mil jard gulden heen. Om een voorbeeld te noemen: een juiste toepassing van ge wasbeschermingsmiddelen (en dus ook een vermindering van de hoeveelheid te gebruiken middelen!!) kost het fruit- teeltbedrijf jaarlijks ƒ4.000,- per ha. Voor de boomteelt, het glasgroentebe- drijf en het bloemenbedrijf onder glas zijn deze bedragen respektievelijk 6.000,-, 50.000,- en 80.000,- per ha. Niet alleen boeren en tuinders maar ook buitenstaanders vragen zich af of ande re bevolkingsgroepen en bedrijfstakken soortgelijke financiële offers brengen om het milieu te beschermen. Afgaande op de werkelijkheid - de vervuilende processen van de (chemische) industrie en de doorgaande groei en intensiteit van het autoverkeer - kun je daar terecht vraagtekens bij zetten. Boeren en tuinders zien de noodzaak in van een schoon milieu. Zonder een schoon milieu geen schone produktie, dat is de algemeen erkende filosofie. De zorg voor het milieu wordt bijgebracht en gestuurd via een passend beleid, het zogenaamde milieubeleid. De overheid stelt daarvoor regels op, maar is kenne lijk niet in staat daarbij overzichtelijk heid, duidelijkheid en samenhang in te brengen. En juist dat laatste maakt het voor boeren en tuinders enorm moeilijk om de milieuzorg in daden om te zetten. Boeren hebben sprekende voorbeelden van rammelend en in tegenspraak zijnd milieubeleid van de overheid. Als de veehouder beschikta over een Hinder wetvergunning, weet hij precies wat hij mag en hoe hij het bedrijf mag runnen (de stalcapaciteit is zelfs aangegeven), wanneer hij de stallen gedurende drie jaren niet volledig bezet, verliest hij een 'stuk' van de Hinderwetvergunning. Wie de veehouder dus wil behoeden voor een afslanking van de bedrijfsaktiviteiten adviseert hem om de veestapel maxi maal te maken, ook al heeft hij redenen om dat niet te doen (gelet op de specifrie- ke bedrijfs- of gezinsomstandigheden). Maar een maximale veestapel (dus meer dieren) staat weer haaks op het streven om de mestproduktie te beperken. De boer ziet dus de logica niet meer in het tegenstrijdige milieubeleid. Het rammelend overheidsbeleid is op meerdere manieren te illustreren. Eén van de gruwels is het feit dat de landelij ke overheid (het rijk) vaak andere regels stelt dan de provinciale of gemeentelijke overheden. De i-<"2elgeving is dan niet op elkaar afgestemd. Ook dan weet de boer niet wat hij moet, mag en kan. Het top punt: de overheid en veehouders doen alles om de mestfabrieken op te starten, want het mestoverschot zal deels via in dustriële verwerking opgelost moeten worden. Technisch kan dat alles, alleen worden de mestfabrieken onmogelijk gemaakt omdat de planologische ver gunningen worden geblokkeerd. Loka- ties voor de mestfabrieken worden ver hinderd omdat het vergunningenbeleid van de overheid geen passende antwoor den heeft. Het is merkwaardig dat agra riërs die milieubewust willen zijn, geen mogelijkheden hebben om dit milieube sef om te zetten in daden. Met de miljar deninvesteringen komen de boeren er niet alleen. Daarvoor zal ook de over heid een passend klimaat, dus een juist voorwaardenscheppend, beleid moeten B. Schouwing Naast de gewone programma's vraagt Radio Flakkee uw aandacht voor een aantal bijzondere uitzendingen. Muzikale Hartewensen Dit programma bestaat uit verzoeken van luisteraars. Dit programma, samen gesteld uit geestelijke muziek, blijkt veel waardering te ondervinden. Naast een muzikale groet blijkt een woord van bemoediging voor velen hartverwar mend te zijn. Elke week is er een korte medittie door een predikant van Goe- ree Overflakkee. Omdat velen telefonisch verzoeken in dienen moet er vaak gecombineerd wor den of moeten sommige verzoeken blijven liggen tot de volgende week. Om verzekerd te zijn van uw aanvraag bestaat er de mogelijkheid om schrifte lijk uw wens kenbaar te maken d.m.v. een brief (kaart) t.a.v. het programma 'Muzikale Hartewensen' - Radio Flak kee, Postbus 191, 3240 AD te Middel- harnis. Dit programma wordt elke dinsdag avond uitgezonden van 19.00 tot 21.00 uur. Flakkee Klassiek Dit programma volgt direkt na muzi kale hartewensen van 21.00 tot 22.00 uur en wordt gepresenteerd door Hans v. d. Wulp. Nu dit programma sedert enkele weken wordt uitgezonden zijn de reak- ties erg positief Uw reaktie op pro gramma's zoals deze wordt erg op prijs gesteld. Suggesties zijn en blijven altijd welkom via het bekende postbus nummer. Flakkee Centraal Een aktueel programma dat bestaat uit vraaggesprekken en muziek. Voor a.s. zaterdag zijn weer een aantal gasten uit genodigd waaronder Rian Boeter en Tinus de Vreede. Zij vertellen over de feestelijkheden rond de Daltonschool. In dit programma komt ook elke week het aktuele politienieuws terug rond de klok van vijf uur. Flakkee Centraal wordt elke zaterdag uitgezonden van 14.00 tot 17.00 uur en bevat naast bovenstaande onderwerpen ook veel sportinformatie. Gemeentenieuws Radio Flakkee heeft elke zaterdagmid dag van 13.30 tot 14.00 uur plaats inge ruimd voor aktuele informatie uit de gemeente Dirksland. Vanuit het ge meentehuis zal burgemeester Oversier de inwoners op de hoogte brengen van alle aktuele zaken. Politiek Kwartet Elke maandagavond van 20.00 tot 21.00 uur heeft Radio Flakkee haar politiek programma waarin naast de politiek in Dirksland ook de andere gemeenten uit voerig worden belicht. Radio Flakkee is te beluisteren elke avond van 18.00 tot 22.00 uur en het gehele weekend op 100.8 FM via de Flakkeese kabel of op 104.9 FM in de ether. CSQgܧ) Woensdag 27 juni is er in de Lukaskapel van het verpleeghuis De Samaritaan te Sommelsdijk een koor- en samenzang avond. Aan deze avond wordt medewerking verleend door het Chr. Gem. Koor 'Jeduthun' uit Middelhamis. Dit 80 leden tellende koor staat onder leiding van dirigent Mar v. d. Veer en wordt begeleid door dhr. Barendrecht. De koor- en samenzangavond omvat naast de koorzang ook veel bekende samenzangliederen. U bent om half acht van harte welkom in De Lukaskapel. De toegang is zoals altijd gratis. Aanstaande zaterdag 23 juni zal in Sint Philips land weer de jaariijkse braderie van start gaan. Voor het eerst krijgen ook de kinderen tot 12 jaar de gelegenheid hun afgedankt speelgoed of andere spulletjes aan de man te brengen. Zij mogen vanaf 9.00 uur tegenover het gemeentehuis op een kleed of met een tuintafeltje hun eigen piekje kiezen. Om het voor de jeugd niet te lang te maken is het voor hun om 13,00 uur einde ver koop. Zij kunnen dan bijvoorbeeld met hun eigen verdiend geld eens lekker van de braderie genie ten. Zoais u van Sint Philipsland zo langzamer hand gewend bent, is er van alles te doen. Met bijna honderd standplaatsen en een grote auto show heeft u echt een paar uurtjes nodig om het allemaal te bekijken. De kramen staan in de Voor straat, op de Kerkring en in de Schoolstraat Vanaf 9.00 tot 21.00 uur bent u van harte welkom. Vanwege het enorme succes van vorig jaar is ook de helicopter weer vanaf 10.00 uur aanwezig voor die mensen, die toen geen kans gekregen hebben voor een rondvlucht. Uiteraard kunt u het ook voor een tweede keer eens bekijken. Als het weer nu ook nog een beetje wil meewerken, belooft het een drukke en een gezellige dag in Sint Philips land te worden. Diefstallen e.d. 1. Bij de bushalte op de Stationsweg werd een groene damesfiets, merk Burgers, gestolen. (11-6); 2. Uit een water bij het Stellebos in Stel- lendam zijn twee fuiken gestolen. (12-6); 3. Een poging tot inbraak in een perso nenauto vond plaats in de Mr. Iman Caustraat in Stellendam. (14-6); 4. Bij een supermarkt in Ouddorp wer den vijf vlaggen gestolen. (15-6); 5. Op een parkeerplaats in Ouddorp werd voor ongeveer 3200,- aan goe deren uit een geparkeerde auto gesto len. (16-6); 6. Op de Brouwersdam werd een auto opengebroken en werd voor een waarde van ongeveer 6400 Duitse Marken gestolen. (17-6); 7. Op de Punt werd een radio-cassette recorder uit een auto gestolen. (17-6); 8. Vier tuinstoelen werden gestolen op een camping in Ouddorp. (17-6). Brandstichting Een drietal mannen van 19 en 20 jaar, afkomstig uit Rotterdam, Barendrecht en Bergschenhoek, zijn zondagnacht door de politie van Zierikzee aangehou den. Zij werden al door de politie gezocht voor diefstal van een zeil in Renesse. Op zaterdagavond stalen zij twee kratten bier vanaf het terrein van ClOOO in Ouddorp en omstreeks half twee braken zij in in een fritekraam op de Kabbelaarsbank. Omdat er niets te halen was, staken zij de kraam in brand. De schade aan de kraam bedraagt onge veer 20.000,-. Voordat zij konden wor den aangehouden, braken zij nog een keer in in een fritekraam op Schouwen. De mannen waren met vakantie op een camping in Ouddorp. Plagende jeugd Een aantal jongens van ongeveer 13 jaar oud plaagden al enkele weken een groepje kinderen van 10 jaar. De oudere jongens zaten op school in Hellevoet- sluis, maar de kleineren zaten nog op de basisschool in Havenhoofd. Dat plagen bestond o.a. uit het rijden tegen het ach- terspatbord en het leeggooien van een tas. Het gebeurde meestal op de Stelling weg. De ouders van de jongste kinderen kregen daar genoeg van en vroegen de politie om de knapen te onderhouden anders zouden ze zelf de jongens een keer opwachten. Zover hoefde het niet te komen. Oesterduikers Op zaterdagavond werd de politie gewe zen op een tweetal Belgen, die waar schijnlijk oesters uit de Grevelingen Zaterdag j.i. heeft burg. G. van Vel zen een, geheel in historische luister hersteld, pand overgedragen aan de nieuwe eigenaars: Serge Boon en Carina 't Mannetje. De nieuwe eigenaars zijn van meet af aan betrokken geweest bij de restauratie waardoor veel van hun wensen in de bouw verwezenlijkt konden worden. Dankzij architekt Walraad uit Brielle en aannemer De Blok uit Stellendam is de voormalige timmermanswerkplaats tot een schitterend en comfortabel woon huis omgetoverd. .Omdat het hier één van de oudste hui zen van Goedereede betreft is niet alleen het exterieur geheel in stijl gerestau reerd, maar heeft men ook inwendig zoveel mogelijk historische elementen gehandhaafd. De restauratie vormt het sluitstuk van de aktiviteiten van de Stichting in de Catharinastraat, waar immers enkele jaren geleden nr. 5 werd gerenoveerd en door middel van aangepaste nieuw bouw het 'gat' tussen beide panden werd opgevuld. Zodoende heeft de straat- wand weer een gesloten en fraai aanzien gekregen. De Stichting Stad Goedereede heeft vanaf haar oprichting al heel wat pan den in de woonkern van Goedereede onder handen genomen. In feite werden in 1966 al de eerste, met afbraak bedreigde, panden aangekocht, de resrautarie kreeg echter pas na 11 j aar haar beslag. In het algemeen probeert de Stichting de eigendom te verwerven als panden met sloop of verwaarlozing bedreigd wor den. Zodra, in nauwe samenwerking met de gemeente en met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, een restauratieplan is opgesteld en goedgekeurd en de subsi dietoezeggingen rond zijn, wordt er naar adspirant-bewoners uitgekeken, zodat in het bestek zoveel mogelijk rekening met hun wensen gehouden kan worden. Na de oplevering wordt de eigendom aan de nieuwe bewoners overgedragen, deze profiteren zodoende van de voor delige subsidieregeling. Op deze wijze werden rechtstreeks of door tussenkomst van de Stichting de panden Toepad 1, De Pad 1, Het Kloos ter 3, Bekaf 6, Pieterstraat 22 en de pand jes Catharinastraat 5 en 7 van de ondergang gered. Maar ook op andere gebieden is de Stichting aktief Zo probeert ze de belangstelling voor de geschiedenis van Goedereede te bevorderen door het uit geven van een historische wandeling hadden ontvreemd. In de kofferbak werd ongeveer 45 kg oesters aangetrof fen. Tegen de mannen wordt proces verbaal opgemaakt. Brandje In een bedrijvencentrum aan de Delta Industrieweg in Stellendam vond op 11 juni een brandje plaats. Tijdens slijp- werkzaamheden raakte de vloer van het pand in vlam. Op die vloer zat een oude laag verf van een vroegere spuiterij. De schade viel mee, maar de rookontwikke ling was enorm. De werknemers van het bedrijf waren niet in staat om de brand zelf te blussen. De brandweer van Stel lendam slaagde daar wel in. Illegale recreatie In de nacht van zaterdag op zondag zijn drie Duitsers bekeurd op de Brouwers- dam omdat zij daar in een kampeermid del verbleven. Twee van hen betaalden 150,-. Een vierde Duitser werd aange troffen op de Dorpstienden. Hij krijgt een proces-verbaal. Rijden onder invloed Een 20-jarige inwoner van Hellevoet- sluis en een 42-jarige inwoner van Hen drik Ido Ambacht zijn in Ouddorp bekeurd voor het rijden onder invloed van alcohol. De uitslag was respektieve lijk 540 ug/1 en 305 ug/1. (Maximum is 220 ug/1). Omgerekend is dat 1,24 %o en 0,7%o. De man uit Hendrik Ido Ambacht kreeg een transaktie aangeboden van 250,- maar tegen de man uit Hellevoet- sluis wordt proces-verbaal opgemaakt. Mishandeling Een 18-jarige jongen uit Ouddorp stond in de nacht van vrijdag op zaterdag met een meisje op de mini-rotonde aan de Hofdijksweg. Dat was niet naar de zin van een dronken voorbijganger. Hij begon te slaan maar de jongen weerde de slagen af Tenslotte sloeg hij ook maar een keer terug. De polifie kwam toevallig langs en kon de dader in de (waarvan onlangs ook een Duitse versie gereed kwam). Bij de herplaatsing van de travalje op de Markt bemiddelde de Stichting terwijl ook het bord van café 'De halve maan' in eigendom verworven werd en aan het museum in bruikleen gegeven. Ook in het verleden werden er enkele voorlichtingsavonden over historische onderwerpen belegd. Voorts neemt de Stichting aktief deel aan de 'Open Monumentendagen'. Een lang gekoesterde wens van de Stich ting is tot op heden echter onvervuld gebleven. Dat is een werkkapitaal waar mee men een slagvaardig beleid kan voeren. De Stichting beschikt over een gering kapitaal en dat is veel te weinig kraag vatten. Omdat de jongen dacht dat hij er niets aan overgehouden had, deed hij geen aangifte. In de loop van de ochtend moest hij toch naar de dokter, waarbij bleek dat er waarschijnlijk iets in zijn hand gebroken was. Daarom deed hij alsnog aangifte van mishande ling. Paard op hol De festiviteiten t.g.v. het 50-jarige anjer fonds in Goedereede zouden afgelopen zaterdag luister bijgezet worden met een aantal paarden en koetsen. Vlak voor het vertrek sloeg één van de paarden op hol. Hij beschadigde drie andere rijtui gen en slaagde erin om zich van zijn eigen koets te ontdoen. Hij draafde de Provincialeweg over en ging dwars door Goedereede naar zijn stal aan de Oost- dijkseweg. Het verkeer op de Provincia leweg liep geen gevaar op omdat het net om aktief in te spelen op bedreigde situaties. Dankzij de samenwerking met de gemeente is het niettemin mogelijk om kostbare restauraties aan te pakken door middel van vóórfinanciering. Doch zou de Stichting via sponering haar werkkapitaal willen verdrievoudi gen, zodat in de toekomst ook grotere objekten in aanmerking kunnen komen. Het bestuur van de Stichting bestaat momenteel uit: dhr. J. P. Solinger, voorzitter, dhr. J. van Oosterom, penningmeester, dhr. R. Louis, secretaris, burg. G. van Velzen, lid. dhr. K. Drexhage, lid. dhr. A. J. Kastelein, lid. dhr. J. Walraad, architekt/adviseur. door een verkeersregelaar was stil gezet. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Dolfijn gepest Drie Duitsers waren zaterdagmiddag met een jetski aan het varen in de Noordzee, nabij de trailerhelling op de Brouwersdam. Daar bevindt zich ook al enkele weken een vrolijke tuimelaar. Dat was voor de Duitsers aanleiding om achter het dier aan te gaan. De politie voorzag de Duitsers van een proces verbaal. De aanwezigheid van een jetski is langs de gehele Noordzeekust ver boden. Ook hebben jetski-vaarders voor de nodige overlast gezorgd op De Punt in Ouddorp. In de Grevelingen is het varen met een jetski nog niet verboden, maar de max. snelheid langs de oever is 6 km per uur. opnieuw is er een bedrijf uit het noorden van het land aktief om andere bedrijven te strikken voor advertenties. Er wordt wel een proefdruk en een rekening gestuurd, maar een advertentie vindt men nergens terug. Op 30 mei 1989 ging een winkelier uit Ouddorp akkoord met het plaatsen van een advertentie in een nog uit te geven almanak voor Goeree-Overflakkee. Hij betaalde daarvoor/474,- Tot op heden heeft hij nog nooit een alma nak gezien. Volgens een ex-werknemer van het advertentiebedrijf zal de almanak nooit uitkomen en heeft de 'directeur' er veel geld aan verdiend. Het gaat in dit geval om het bedrijf 'De Almanak' uit Drachten of Zwolle. Als er iemand door bovenstaand bedrijf op een dergelijke manier is bena derd, wordt hij/zij verzocht om zo spoedig mogelijk kontakt op te nemen met de plaatselijke politie. Die zal de aangifte opnemen en doorsturen naar het politiekorps dat tegen de bedrijven een onderzoek instelt. Er zijn Qok vele betrouwbare advertentie-buro's. Beter is het om in het kontrakt op te nemen, dat pas na plaatsing en uitgifte van de advertentie zal worden betaald. VIDEO - COMPUTER C3 C3 m tu C3 g CJ B-J6!2 en 2^20

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 1