EIÜVI1DEn-IHEUW5 Exposities messen en flessen in de Meestoof officieel geopend vanDron^elen NIEUWS Zendingsmiddag Nieuwe Tonge uit de kerken Wij zijn rentmeesters onzer goederen... Programma's Radio Flakkee Jan Knape Mzn. Basis Radio-opname zomeravondzangvierdaagse in Burgh-Haamstede Wie geeft denkt aan een ander Zang- en orgelavond In de Grote of St. Laurenskerk te Rotterdam VERVOLGVERHAAL - 52 - Niet uitgegeven manuscript, X beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad VRIJDAG 15 JUNI 1990 No. 5908 SINT ANNALAND - Onder grote belangstelling heeft notaris Mr. J. Schot uit Tholen de wisseltentoonstelling 'Mes sen en Flessen' in het Streekmuseum 'De Meestoof aan de Bierensstraat in Sint Annaland officieel geopend. De expositie laat onder andere een keur van fraaie palmhoutgesneden messen zien, die alle eigendom zijn van de heer Frans Dingemanse uit Kamperland, die zelf overigens in fraaie Walcherse kleder dracht bij deze opening aanwezig was. De kollektie messen die in de Meestoof te zien is, heeft als bijzonder thema het Zeeuwse boeren - oftewel 'paere' - mes met besneden heft. Met name de Wal cherse boer droeg destijds in zijn kleder dracht het mes als strikt persoonlijk bezit aan zijn gordel in een leren schede. De meest gebruikte houtsoort voor het snijden van het mesheft is Buxeshout, ook wel palmhout geheten. Opvallend bij het 'paere'-mes is de forse uitvoering met een lengte van maar liefst 32 cm. Op ieder mes bekroont een span paarden, die uit een voermand (bagge) eten, het heft. Schitterende staaltjes van houtsnij- kunst, die Frans Dingemanse zich ove rigens ook eigen gemaakt heeft. Naast agrarische motieven komen ook Bij belse taferelen voor op de messen. Een mesheft snijden komt al gauw op 80 tot 100 uren te liggen. De heer Schot beklemtoonde in zijn openingstoespraak de belangrijke funk- tie van het streekmuseum De Meestoof voor de tegenwoordige samenleving. „Het museum De Meestoof verdient wel een warm hart, zowel van de particulier bedrijfsleven als van de overheid. In het museum kun je leren het heden te waar deren. Messen en flessen liggen aan de basis van het handelen van de mensen. Eten en drinken zijn heel primaire zaken". De voorzitter van het streekmuseum ir. M. Geuze toonde zich eveneens trots op de tentoonstelling. Hij wees de talrijke aanwezigen verder op de diverse veran deringen, die het streekmuseum de afge lopen periode heeft ondergaan. Zo is door middel van kleine verfraaiingen en een andere indeling bereikt dat het museum een volwasssen aanzien heeft gekregen. De kollekte flessen herbergt onder andere flessen uit de verzameling van de familie Keyzer uit Wouw. De oudste getoonde flessen gaan terug tot plus minus het jaar 1700, maar ook kun nen oudere bezoekers materiaal uit hun jeugd herinneren, zoals het kogelflesje van rond 1920 of het inktflesje uit hun schooltijd. Al met al is het zeer de moeite waard om de komende maanden eens een kijkje te gaan nemen in het streekmuseum in Sint Annaland. Even ronddwalen in het oude schoollokaal, stil genieten op de zolder met zijn winkeltje en de gezellige huiskamer, waar het net lijkt of de tijd heeft stil gestaan. De expositie 'Messen en Flessen' is tot 15 oktober in De Mees toof te zien. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zaterdag, 's middags tussen drie en vijf uur. Op die tijden is ook het nieuwe promotie-artikel ver krijgbaar: stukjes zeep met een afbeel ding van de klederdrachtkamer van De Meestof Komplete woninginrichting Ooitgensplaat V-----fj 01873-1437 Op D.V. zaterdag 23 juni zal er weer een zendingsmiddag gehouden worden in de Nederlands Hervormde Kerk te Nieuwe Tonge. Op deze middag hopen t.b.v. de Mbuma-zending te komen spreken: Ds. A. Belder uit Nieuwe Tonge Ds. C. V. d. Berg uit Katwijk aan Zee Ds. A. van Heteren uit Werkendam, De middag hoopt om 14.00 uur te begin nen. Na afloop is er nog gelegenheid om koffie of frisdrank te nuttigen in het Herv. Centrum Elim waar ook een ver- kooptafel aanwezig zal zijn. We nodigen iedereen hartelijk uit om deze middag bij te wonen. En moge de Heere Zelf maar in ons midden zijn met Zijn Woord en Geest opdat ook deze middag nog staan mag in het teken van Zijn trouw en dat er nog zondaren van de brede weg der zonde mogen gezet worden op het smalle pad van Zijn genade. Kom daarom in grote getale op 23 juni om 14.00 uur naar Nieuwe Tonge om Gods Woord te horen, want én in Nederland én in het verre heidenland moeten nog mensen toegebracht wor den tot die gemeente die eenmaal zal zalig worden. Misschien mag het u gelden wat de psal mist zegt: Deze en die is in Sino geboren. Nogmaals hartelijk welkom op de zen dingsmiddag. Naast de gebruikelijke programma's heeft Radio Flakkee deze week weer een aantal bijzondere uitzendingen. A.S. vrijdag 15 juni zal Radio Flakkee rechtstreeks te zien en te horen zijn op de braderie in Oude Tonge. Op uitnodiging van de ondernemersver eniging zullen de uitzendingen deze dag vanuit de braderiedrukte komen. Vanaf 14.00 uur bent u welkom bij de stand van Radio Flakkee of kunt u thuis de aktiviteiten via de radio volgen. In deze uitzendingen komen diverse inwoners van Oostflakkee aan het woord. Zaterdag 16 juni zal als rode draad door de programma's reportages te horen zijn uit Goedereede. Deze kulturele aktivi teiten, opgezet rond het Anjerfonds, zul len rechtstreeks worden weergegeven in de diverse programma's. Naast de mu ziek van de diverse eilandelijke muziek verenigingen zullen een aantal gasten uit de gemeente Goedereede aan het woord komen. Bij de organisatie van de kwart-triathlon is ook Radio Flakkee nauw betrokken. De afgelopen weken heeft de radio ruim aandacht besteed aan het grote sport- spektakel in Dirksland. Tijdens de triathlon zelf zal Radio Flak kee rechtstreeks verslag doen vanaf het water (Herkingen), onderweg d.m.v. twee motoren die de wedstrijd volgen en natuurlijk bij de aankomst. Op deze wijze worden niet alleen de NED HERV. KERK Benoemd te Westerlee tot pastoraal medewerker (part-time) H. Dekker, partoraal mede werker te Huizen. Aangenomen de benoeming te Westerlee tot pastoraal medewerker (part-time) H. Dekker, pas toraal medewerker te Huizen; naar Kootwijk-Kootwijkerbroek J. Maasland te Capelle aan den IJssel; naar Valburg en Homoet (part-time) J. Kot, voorgan ger van de evangelisatie te Hardega- rijp. Bedankt voor Wageningen (toez.) C.J. van der Plas te Zwijndrecht; voor Wezep P.J. den Admirant te Kampen; voor Rens- woude W. Markus te Broek op Lange- dijk. GEREF. KERKEN Beroepen te De Lier drs. E. Bijl, kand. te Rotter dam; te Alphen aan den Rijn drs. K. Santing te Nes (Dong) en Wierum; te Arnhem drs. J. Hoekstra te Rotterdam- Lombardijen; te Heerhugowaard drs. G. van Reeuwijk te Berlikum. Aangenomen naar Dordrecht drs. A.S.J. Smilde te Rotterdam. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Zuidlaren (tweede pred.plaats) Jt. Janssen te Almelo. Aangenomen naar Amsterdam-C K. van den Geest te Alblasserdam en Nieuw Lekkerland. Bedankt voor Noordbergum K. van den Geest te Alblasserdam en Nieuw Lekkerland. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Deventer S. Otten te Winschoten en J. van 't Spijker te Nieuw Amsterdam. Beroepen te Leerdam M. Vlietstra te Zeist. Bedankt voor Rotterdam-West R. Kok te Dam- woude. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hoogvliet en te Rotterdam-IJssel- monde, te Aagtekerke, te Haarlem, te Oud Beijerland, te Rotterdam-Alexan- derpolder, te Rotterdam-C, te Utrecht, te Vlaardingen, te Apeldoorn, te Klaas waal, te Krimpen aan den IJssel, te Ber- kenwoude, te Capelle aan den IJssel (wijk West), te "s-Gravenzande, te Gro ningen, te Lelystad, te Middelburg- Zuid, te Nieuwerkerk (Zld.), te Ooster- land, te Oudemirdum, te Unionville (Can.), te Waarde, te Wageningen en te Westkapelle C. Sonnevelt, 1.1. zendings predikant te Nigeria, wonende te 's- Gravenzande; te Ridderkerk G.J. van Aalst te Benthuizen; te Leerdam P. Blok te Kootwijkerbroek. Bedankt voor Zoetermeer C.J. Meeuse te Rotter dam-Zuid; voor Naaldwijk G.J. van Aalst te Benthuizen. Aangenomen naar Krimpen aan den IJssel C. Sonne velt, 1.1. zendingspredikant te Nigeria, wonende te 's-Gravenzande, die be dankte voor alle overige beroepen. luisteraars thuis op de hoogte gehouden maar ook de belangstellenden op het parcours krijgen steeds een aktueel ver slag van het wedstrijd-verloop. Radio Flakkee is te beluisteren via de ether 104.9 en via de kabel 100.8 FM. P. p. de TRILSPIN Eerlijk gezegd, deze man sjort niet graag aan een stofzuigerslang om die huilende machine weer wat naderbij te trekken. Om nu de vut toch een klein beetje te verdelen, doe je wel eens wat. Als we bij die interieurverzorging niet rechtstreeks worden gecontroleerd, durven we de franse slag wel eens toe te passen. Vandaag gebeurt echter alles anders. Startpunt is het raam van de woonka mer. En dan achteruitlopend door de keuken naar de gang. Nu nemen we geen loopje met ons huishoudelijk geweten. Niks onder de mat, alle hoeken en gaten worden bestreken. Driezits bank, stoelen en tafel, heel die handel opzij. In die toch wel voldoening schen kende gemoedstoestand komen we bij de meterkast naast de voordeur. Daarin hebben we nog nooit een zuigermond gestoken. Dat zal Eva wel doen op haar propere rondes? Toch even deurtje open doen. En wat zien we daar? Beter gezegd: wié zien we daar? Het is me vrouw Phocus phalangioides, de tril- spin. Heerlijk zacht wiegend in haar eigengebreide hangmatje. Een grijsachtig gevalletje met vier stel lange, dunne benen van wel vier centi meter. De Veldgids noemt ze hooiwa genspin. Het lijfje is ongeveer acht milimeter lang met nog geen twee mili- meter omtrek. Tenminste, met een lege maag. Ze heet trilspin omdat ze nogal tekeer gaat als je haar laat schrikken. Nou, dat moeten we dan maar eens even proberen. Op een afstand van een deci- De Evangelische Omroep organiseert in het zomerseizoen van 1990 voor de vierde keer de Zomeravondzangvier daagse. Op verschillende plaatsen in het land worden deze koor- en samenzang- manifestaties gehouden. Het zullen weer avonden worden waarin volop genoten kan worden van zang en mu ziek. Bezoekers kunnen onder meer luisteren naar koren uit de regio en zelf meezingen met bekende geestelijke liederen. De derde avond in de Vierdaagse reeks vindt plaats op 28 juni in de Nederlands Hervormde Kerk- aan de Ring 1 in Burgh-Haamstede. De avond begint om acht uur, maar in verband met radio- opnamen wordt belangstellenden ge vraagd om uiterlijk kwart voor acht aanwezig te zijn. De toegang is gratis. Muzikale medewerking aan deze derde avond verlenen de 'Ridderkerkse kin- der- en tienerkoren' onder leiding van Jennifer van de Hoek en organist Ce- lis Dekker. meter gaan we met een uitgestoken wijs vinger langs haar heen. We voelen duidelijk een strak gespannen draad. Anders gezegd: een snaar op spanning. Maar zien, nee. Voelen is geen aan schouwen. En zo kippig zijn we nou toch ook weer niet. KJopt wel hoor. Dit soort spinnen weeft vrijwel onzicht bare vangnetten. Nu bewegen we even die niet waar te nemen snaar en dan zien we het diertje licht trillen. Maar eigenlijk beeft het borduursel van haarzelf waarin ze in het midden positie heeft gekozen. Zelf vertrekt ze geen spier. Aan de andere kant, in de hoek van de kast, her halen we dezelfde manoeuvre. Nu trekt ze een beetje met één poot. Ze lijkt wel in coma. Zou ze soms zwaar 'getafeld' hebben. Kunnen we ons gerust afvragen want ze is veel dikker dan de maatlat uit de literatuur aangeeft. Rijst de vraag wie en of wat staat er op haar menukaart? Dat zijn zelfs andere spinnen. Ook vliegen, muggen en pissebedden. Hoe verorbert ze nu, in haar spinne-oogjes, zo'n kanjer van een 'ijzeren zeug'. Eerst moet ze er eentje vangen. Kan dat in deze besloten ruimte? Ja hoor. Langs de gasbuis zit een klein gaatje in het vloer hout. Voelt wat vochtig aan. Precies wat deze insekten zoeken: nattigheid en duisternis. En de toegang is ruim genoeg voor wel tien kriebelbeestjes tegelijk. Er loopt er een over de gasmeter. Komt Inde week van 21 t/m 27 mei werd ook in Ouddorp de AVO-kollekte gehouden. Een inzameling ten behoeve van de integratie van gehandicapten in de samenleving. De opbrengst van 3.286,75. Dankzij uw hulp kan AVO de hulpverle ning weer voortzetten. Een ieder die op enigerlei wijze hieraan heeft bijgedragen, danken wij hartelijk. De samenzang wordt geleid door Jan van de Driest. Ds. P. Vermaat uit Maas sluis zal de avond openen en sluiten. De presentatie van deze Zomerzangavond is in handen van Heleen van Dijk. Iedereen is van harte welkom om dit zangfeest bij te wonen. De EO houdt de avonden om het publiek ook in de zomeravonden, waarin vaak weinig georganiseerd wordt, in de gelegenheid te stellen de kerken voor een samen- zangavond te bezoeken. Daarnaast wor den dergelijke avonden met opzet be legd in de vele vakantiegebieden die ons land rijk is. De afgelopen seizoen is uit de overweldigende belangstelling voor de Zomeravondzangvierdaagse geble ken, dat in een duidelijke behoefte wordt voorzien. er een koopman aan de voordeur. „Wilt u koeken kopen voor onze club? Neen". Dat valt blijkbaar verkeerd want de 'handelaar' trekt de deur met een smak dicht. Nu siddert het ganse territorium van de trilspin. De pissebed schrikt zich een ongeluk, verliest het evenwicht en tuimelt tussen en op de warrig gespon nen spindraden. Mevrouw P. p. komt regelrecht op hoge poten aangerend met een kleefdruppel. Daarmee kit ze de buit vast aan het web. Gaat dan het slachtof fer omzwachtelen en gereed maken voor consumptie. Ze heeft met haar kaakklauwen al gif in het insekt gespoten en doceert nu door dezelfde wond een spijsverteringssap. Daardoor worden alle inwendige delen opgelost tot een vloeibaar soepje. Op haar gemakje gaat ze aan het slobberen. En dat kan dagen duren. Het overblij vende omhulsel van het prooidier wordt na genoten drank en spijs uit het web gekieperd. Links bij de gasbuis liggen enige weefselresten. Een en ander betekent wel dat onze stof zuigerslang dit plekje wel eens links of rechts heeft laten liggen. En ook: een spin neemt alleen de moeite en het geduld een fuik te bouwen als er ter plaatse buit is of wordt verwacht. Daar om, vanaf heden hoort dit achtergeble ven gebiedje van ons gehuurd woning- bezit er weer helemaal bij. Dank zij, maar ook ten koste van, het leven ener trilspin. J. V. P. Op zaterdag 23 juni a.s. zal er D.V. weer een Zang- en Orgelavond worden ge houden in de Grote of St. Laurenskerk te Rotterdam. Aan deze laatste avond voor de Zomer vakantie zullen medewerken het Chr. gem. koor Deo Cantemus en het Chr. gem. koor Song of Praise. Deze beide koren van Arie Pronk zullen deze avond zingen o.l.v. hun gastdirigent Cor de Haan. De begeleiding van de koorzang is in handen van Jan van Weelden. De bege leiding van de samenzang en het spelen van enige improvisaties op het hoofdor gel berust ook nu weer bij Aad v. d. Hoeven. Ds. L. Romein uit Pijnacker heeft zoals gewoonlijk de leiding en zal weer een korte meditatie houden. De avond begint om 20.00 uur. De kerk is om 19.15 uur open. De toegang is vrij. Inlichtingen kunt u krijgen bij mevr. A v. d. Maarel-Heijkoop, tel. (010) 4 5175 60. l^J^'^*'^'^*'^J^*'^'^^'^'^'^'^4¥'^**'^l^*>^4■*******4■¥■********¥¥***¥¥**>^*'^¥*¥*'^*'^*'^'^'^'^'^4■'^*^^ Die zou hij verkopen, had hij gedreigd, en opa zou het vast doen, dat wist hij.... Nee, morgen zou hij moeten gaan, het was nu onontkoombaar.... wat hem zelf betrof zou hij kunnen wachten totdat Frans weer beter was, dat zou misschien zo lang niet meer duren.... Maar opa! dat was het.... Moedeloos kroop hij onder de dekens. Hij sloeg de dekens helemaal over zijn hoofd, want het was koud. Hij deed zijn ogen dicht. Het kamerdeurtje piepte even, heel zachtjes, dat was vader die kwam kijken.... Dan werd alles stil.... Hij was alleen met zijn gedachten. Dat hij nu toch maandag niet direct naar Frans was toegegaan, dat was jammer. Het had gemakkelijk gekund als hij uit school was weggebleven. Daar had hij niet aan gedacht. Dan was het voorbij geweest, hij wist werkelijk niet hoe hij het nu nog zou kunnen doen. Wat hem maandag zo gemakkelijk had toe geschenen leek hem nu een dreigende moeilijk heid.... En bijna wenste hij, dat hij morgen maar ziek zou zijn.... Hij voelde zich eigenlijk wel een beetje ziek, hij had weer zulke erge hoofdpijn.... En hij had zulke kou, onder de dekens lag hij te rillen van de kou, en zijn voorhoofd was bezweet, hij voelde met zijn hand dat zijn voorhoofd nat was. Dat kwam van de koorts.... En zijn hart bonsde, als hij goed stil lag hoorde hij het klop pen.... Hij geloofde vast, dat hij ziek ging worden, en het stelde hem wat gerust, zodat hij spoedig in slaap viel.... Toen hij 's morgens wakker werd en het licht van de winterdag door de kieren van de overgordijnen drong bleef hij nog even stil liggen en nadenken. Het was dadelijk in zijn gedachten geweest, van daag moest het.... vandaag.... En ineens herinnerde hij zich, dat hij gisteravond ziek was toen hij slapen ging. Was hij nu nog ziek of was hij het niet?.... Hoofdpijn voelde hij nu niet meer, alleen was het nog zo zwaar in zijn hoofd alsof er een zware steen op zijn hersens drukte.... En koorts, hij had gisteravond wel wat koorts gevoeld, maar die was nu over.... Hij streek met zijn hand langs zijn voorhoofd, het was droog.... En hij moeste zich bekennen, dat hij niet ziek meer was, er kwam een grote teleurstelling over hem.... dus vandaag zou het echt moeten, het kon niet anders.... Hij wierp de dekens van zich af, even bleef hij nog op de rand van het ledikant zitten.... Hij trok de gordijnen open en keek naar buiten. Het was een grauwe morgen, er viel een fijne motregen.... Voor de stoel waarop zijn kleren lagen knielde hij neer en begon zijn morgengebed. Hij deed het hardop. Zo was hij het gewoon, zo had moeder het hem geleerd toen ze hem 's morgens nog uit bed haalde. Dan kwam ze naast hem staan om te luisteren, en soms bleef hij steken en dan zei ze hem voor. Nu was moeder er niet, hij was alleen.... Hij luisterde naar zijn eigen stem: „....En ik dank U, Heere, dat ik vanmorgen weer in gezondheid mocht ontwaken".... En toen wist hij ineens, dat er nog een Ander was, die naar zijn stem luisterde. Hij had dat nog nooit zo gevoeld als nu. Want het was een leugen wat hij daar zei.... Het verschrikte hem, hij hield ineens op.... zijn hoofd zonk voorover op de stoel, zo bleef hij zit ten. Hoe had hij nu kunnen danken, dat hij in gezondheid ontwaakt was! En gisteravond hoop te hij, dat hij zich zou worden.... en toen hij wak ker werd vond hij het jammer, dat hem niets scheelde!.... En God had zijn leugen gehoord!.... Even lag hij er stil van, het woelde in zijn hoofd, het maakte hem duizelig, het leek wel of alles met hem ronddraaide.... Dan ineens werden zijn gedachten tot een gebed.... Hij bad nu niet har dop, dat zou hij niet kunnen. Hij zou het niet kun nen verdragen om zijn eigen stem te horen.... Maar hij bad toch.... En hij beleed: het was een leugen geweest wat hij daarstraks gezegde had, hij wilde zo graag ziek zijn vanmorgen. Dat was slecht van hem geweest om dat te willen, want het was om van dat moeilijke af te komen, dat van daag moest gebeuren.... En of God het hem verge ven wilde.... alles wat hij gedaan had.... van het licht en de juffrouw.... en dat van Frans.... en dat hij ziek had willen zijn.... En of God hem kracht wilde geven om naar Frans te gaan.... En ook naar de juffrouw, want daar moest hij ook naar toe. Hij had in het geheel niet meer aan de juffrouw gedacht.... Beneden stond zijn brood al klaar, en een kom koffie dampte naast zijn bord. „Hebben jullie al gegeten?".... vroeg hij aan moeder. „Vader was al vroeg op, want er is een koe ziek".... zei moeder. Hij begon te eten. Moeder keek hem aandachtig aan terwijl ze haar werk deed en schudde haar hoofd. Het ging niet goed met Piet, hij vroeg niet eens naar de zieke koe. Vroeger zou hij zijn eten hebben laten staan, om even in de schuur te kijken.... „Wat scheelt er aan, jongen?".... „Ik moeder?".... Ze knikte. „Ja.... je ziet zo wit".... „Hm".... Hij haalde zijn schouders op. „Zo maar".... Ze schudde haar hoofd en ging naar de keuken. En ze nam zich stellig voor, dat er een einde aan komen moest... als vader het dan niet deed, dan zou zij het doen, maar zó kon het niet langer.... Ze begon ineens te denken aan wat vader verteld had van opa. Deze week ga je naar Frans en de juffrouw had opa tegen hem gezegd. Ze begon het te begrijpen. Vandaag zou hij moeten gaan, hij zag er tegen op, hij durfde niet, misschien kon hij het niet.... Ze ging terug in de kamer, zachtjes.... Hij zat met zijn ene hand onder zijn hoofd, een boterham in de andere, maar hij at niet. „Piet".... Hij schrok overeind: „Moeder".... En plotseling kwam er een groot medelijden in haar hart om haar jongen. Ze nam zijn gezicht in haar handen: „Piet".... Zijn hoofd viel tegen haar aan. „Ik weet alles, m'n jongen.... Is het zo moeilijk?".... Hij greep haar hand beet en knikte zwijgend. „Heb je God wel om krachten gevraagd. Piet.... en om een gewillig hart.... en heb je Hem ook je schuld wel beleden en om vergeving gevraagd?".... (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5