INOESPRSKMET..,. Kievit Revalidatietechniek kreeg er ruimte bij PredlJdxeurten EO Familiedag zaterdag 16 juni DIA-AVOND Volop Ansjovis dhr. Piet van den Berg te Sommelsdijk Elf Zeehonden in Zeeuwse wateren Advantage Business College Dolfijn bij Brouwersdam IVIerken van zeeforellen Werving vrijwilligers ten behoeve van de begeleidersgroep asielzoekers gemeente Dirksland Weinig animo voor beroep in de Binnenvaart Zang- en Orgelavond in de Grote of St. Laurenskerk te Rotterdam Gevonden voorwerpen Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 15 JUNI 1990 „Mijn opa was bakker en mijn vader was bakker. Ik was voorbestemd om ook bakker te worden maar ik werd het niet", begint Piet van den Berg zijn verhaal onder het genot van een kopje koffie. „Ik had helemaal geen zin om bakker teSvorden. Op school kon ik goed meekomen, ik had best verder kunnen leren. Daar is het echter óók niet van gekomen. Ik was zogezegd een 'gesjeesde' student", lacht hij. We zitten in de showroom met revalidatie-apparatuur bij de firma Kievit op d'n Diek. Ons gesprek was niet gepland..ik was om andere reden in de zaak, waar Piet leiding geeft. Van het een kwam het ander! Het onderwerp 'revalidatie' kwam aan de orde. Zijn betrokkenheid hiermee is zo groot dat we al spoedig diep over dit onderwerp in gesprek raakten: „Na jaren van omzwervingen, ik zat o.a. zes jaar bij de marine, ben ik, via de sport, masseur geworden. Dertien jaar lang heb ik met veel liefde in 'de Goede Ree'gewerkt Daarna kwam ik in dienst bij de firma Kievit. In 1987 kwam daar de afdeling revalidatie bij. De vraag naar hulpmiddelen groeide zo snel dat er meer ruimte voor moest komen. We moesten dus gaan verbouwen. „Ook in dit werk kan ik me vinden gaat hij verder, „je raakt erg bij de handicap van iemand die om technische raad komt vragen, betrokken. De thuishulp is de laatste tijd erg toegenomen. Veel ouderen willen het liefst zo lang mogelijk in hun eigen huis blijven wonen. Ook als ze gehandicapt zijn. Door het aanschaffen van bepaalde hulpmiddelen, kan dat. Het geeft mij voldoening als ik zie hoe bij mensen daar door een bepaalde angst wordt weggenomen. Weer eigen waarde krijgen, is heel belangrijk". „Kun je een voorbeeld geven?" „Laatst werd ik opgebeld door een 94-jarige mevrouw. Ze zei: „ik zou 'elektries'wille gaen rieje'. Ik ben toen naar haar toe gegaan om informatie te geven. En nu komt ze waar ze wil. Ze raakt wel eens wat: maar ze kan er toch goed mee overweg". „Kunnen ook mensen die in minder 'goeden doenzijn iets dergelijks betalen?" „Ja, er zijn mogelijkheden om hiervoor subsidie te krijgen. De afd. soc. zaken van de gemeente kan daar inlichtingen overgeven. Erzouden mindermensen naar een verpleeghuis hoeven als het kabinet meer geld voor de thuishulp zou vrijmaken „Het is te gek", gaat hij op bewogen toon verder, „dat mensen in een verpleegtehuis vaak met z'n zessen of vieren op een kamer moeten liggen. Wat voor privacy heb je dan nog? Heel Nederland staat op z 'n achterste benen als €r in een gevange nis twee man in één cel moeten zitten. Naast de akties voor minder werkdruk en meer zorgverlening in de gezondheids zorg zou er ook nog meer aktie voor thuishulp gevoerd kun nen worden". Gezond zijn. Pas als men ziek is, wordt ten volle beseft wat dat betekent.. „Het is zo gemakkelijk om te zeggen: kop op of doe eens gezellig dit of dat", vindt Piet. „Als je in iemands schoenen probeert te gaan staan, en aftast wat iemand nodig heeft, kun je iets doen". De telefoon rinkelt... Ik hoor hem woorden bezigen als: met vering, openbare gebouwen, doelgroep, demonteren, luxer, enz. „Zou hij het over 'elektries rieje' hebben, vraag ik me even af... Teunie Knops In het Grevelingenmeer zwemmen min stens drie zeehonden, in de overige Zeeuwse Dehawateren waarschijnlijk acht. Het aantal neemt toe, dat staat wel vast, gezien de interesse die er voor het Delta gebied als vaste verblijfplaats van zee honden bestaat, (vroeger werden er hele kudden geteld) zal regelmatig over deze waterbewoners informatie worden gege ven op elf daartoe in Zeeland geplaatste borden. Het eerste bord wordt op vrijdag 22 juni in Zierikzee, door Gedeputeerde mevrouw G. de Vries-Hommes, voorzit ster van de stuurgroep Oosterschelde onthuld. Dr. P. J. H. Reijnders van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer zal een toelichting geven op de resultaten van het vorig jaar gehouden onderzoek, speciaal ook de gedragingen van de vijf zeehonden die in de Oosterschelde wer den uitgezet en waarvan er nog drie in leven zijn. Er zijn er nog enkele bij geko men. Uit de Grevelingen kwam er een binnen via de inlaatsluis in de Brou- wersdam; enkele via de stormvloedke ring in de Oosterschelde, terwijl er nog twee op de Weterschelde hun thuis hebben. De Grinddammen in de Grevelingen- dam zijn een geliefde plaats om te zon nen, voor de zich goed in hun element voelende dieren. Vertrektijden en plaatsen van de auto bus naar de EO Familiedag te Utrecht. Ouddorp, VW kantoor6.45 uur Goedereede, ZWN halte6.50 uur- Dirksland, Ziekenhuis7.00 uur Sommelsdijk, Dorpsweg7.03 uur Middelhamis, Dienstencentrum7.05 uur Nw. Tonge, Wentinckstraat7.10 uur Oude Tonge, Busstation7.15 uur Er zijn nog diverse plaatsen vrij. Even tuele nadere informatie verkrijgbaar bij familie J. de Keizer, telefoon (01870) 36 20. De dolfijn, die zich sinds eind april regelmatig liet zien aan de Brouwers- dam, in de buurt van het haventje in de buurt van Ouddorp is terug van weg geweest. In de Pinksterdrukte werd de tuimelaar verdreven door het geweld van de jet-ski's en ander snelvarende motorboten. Hij liet zich in meer dan een week niet zien, maar heeft nu de Schouwenduivelandse kant van de dam gekozen. Sportvissers hebben hem de koosnaam Rinus gegeven. De vraag naar revalidatie-apparatuur bij de firma Kievit aan de Oostdijk, op de grens van Middelharnis-Sommelsdijk, is de laatste tijd dusdanig toegenomen, dat verbouwing noodzakelijk werd. Voorlichting en hulp op dit gebied wordt door de bedrijfsleider, dhr. P. v. d. Berg (zie 'in gesprek met' vakkundig gegeven. Op de foto ziet u verschillende typen rolstoelen en een speciaal bed in de nieuwe ruimte opgesteld. Het RIVO (Rijks Instituut Visserij On derzoek) gaat twee maanden (juni en juli) zeeforellen merken langs de Neder landse kust en in de mondingen van het Haringvliet en de Nieuwe Waterweg. Soms komt er bericht dat een zalm in een bepaalde rivier is gesignaleerd, maar dan is het altijd wel een zeeforel, een vis die aan de zalm verwant is. Over de trek ervan is weinig bekend. Om daarin meer inzicht te krijgen gaat men zeeforellen merken. Wie een ge merkte zeeforel vangt wordt gevraagd het merkje met aangeven van de vind plaats toe te sturen aan het RIVO. Sinds enige tijd worden in de gemeente Dirksland in het kader van de Regeling Opvang Asielzoekers (ROA-regeling) een aantal asielzoekers opgevangen. Het is inmiddels al weer twee jaar gele den dat de eerste asielzoekers in de gemeente Dirksland werden geplaatst. Voorlopig wordt aan maximaal acht personen tijdelijke opvang geboden. Hiervoor zijn in de dorpskernen Melis sant en Herkingen woningen gehuurd van de Woningbouwvereniging. In de laatste jaren hebben zeer verschillende nationaliteiten voor lange of korte tijd gebruik gemaakt van de opvangrege- ling. Momenteel zijn in Herkingen een viertal Nigerianen gehuisvest, de vier opvangplaatsen in Melissant zijn door vertrek van de vorige groep asielzoe kers vakant. De asielzoekers worden na hun komst in de gemeente dooreen aantal vrijwilli gers van de lokale gebruiken en gewoon ten op de hoogte gebracht. Dit vrij willigerswerk spitst zich in beginsel toe op informatie-uitwisseling, begeleiding en uideg waar welke winkels zijn, wat de openingstijden zijn, hoe de openbaar vervoer-verbindingen lopen, bank- en artsenbezoek e.d., maar ook de begelei ding van de asielzoekers voor wat betreft de rechtsprocedures, hulp en bijstand bij advokatenbezoek en overleg met de politie en andere overheden. Binnen de gemeente Dirksland is voor deze begeleiding een vrijwilligers-be- geleidingsgroep opgericht. Door vertrek van een aantal vrijwilligers uit de vrij- willigers-begeleidingsgroep is dringend behoefte aan uitbreiding respektievelijk opvolging van het aantal vrijwilligers. Iedereen die belangstelling heeft voor de problematiek van de asielzoekers, liefst een vreemde taal (Engels of Frans) kan spreken, een paar uur over heeft en deze zinvol wil besteden, wordt gevraagd zich op te geven voor deelname aan de vrijwilligers-begeleidingsgroep asiel zoekers. Belangstellenden kunnen kon- takt opnemen met de afdeling Sociale Zaken en Welzijn van de gemeente Dirksland, telefonisch bereikbaar onder telefoonnummer (01877) 12 33. De diverse scholen in Nederland, waar men zich kan bekwamen voor matroos, c.q. stuurman of kapitein voor de bin nenvaart doen verwoede pogingen om leerlingen voor hun scholen te werven, maar er blijkt weinig interesse te bestaan om zich voor varensgezel of een hogere rang te bekwamen en als maatregelen in deze uitblijven (er zijn toch altijd nog honderd duizenden werklozen) dan zit de binnenvaart en het baggerbedrijf nog vóór het jaar 2000 zonder personeel. Er vloeien er wel af, maar er komen er veel te weinig bij. Op de voorlichtingsavonden, om be kendheid aan deze bedrijfstak te geven, komt geen kip. Er staan sprekers gereed, video en ander voorlichtingsmateriaal, daaraan heeft men geen gebrek. Aan mensen, die meer over het varen in de binnenvaart willen horen schort het. Zondag 17 juni 1990 OUDDORP Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. D. Heemskerk Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. C. van Westen brugge en 18.30 uur dhr. J. van Lam balgen Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. B. Homan en 18.30 uur ds. J. Smink (Dorpstienden) Welkom-dienst. GOEDEREEDE Herv. Gem, 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. F. Hoek; bedie ning Heilige Doop. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Codée, H.C. zondag 21; kollekte bijstand in het pastoraat Ger. Kerk 10.00 uur drs. Doornbos en 18.30 uur ds. J. C. van Westen brugge. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. van Dijk, Tholen en 18.00 uur ds. P. H. van Trigt, Rijssen; extra kol lekte De Poort Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur ds. E. J. Veltman, Rotter dam Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 9.00 uur ds. A. Kastelein, voorbereiding Hei lig Avondmaal en 15.30 uur ds. J. het Lam; extra kollekte schulddelging Ger. Gem. 11.00 uur (H.A.) en 18.00 uur ds. J. Koster. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. T. E. van Spanje, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging en nabetrachting Heilig Avondmaal; H.C. zondag 21b; extra kollekte pastoriefonds Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. de Lange; extra kollekte kerkvoogdij Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. W. H. van Kooten Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. J. F. Goud, Eindhoven Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. Sj. Bruining. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. ten Klooster, bevestiging ds. L. W. Ch. Ruijgrok en 14.30 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok, intrede; extra kollekte kerk Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. Baars (bed. H.A.) en dankzegg. Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 uur kand. J. van Wallinga en 17.00 uur ds. Aarnoudse Ger. Kerk (Vrij gemaakt) 11.00 uur (H.A.) en 16.30 uur ds. A. Geelhoed. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte kerke- raadsfonds Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur student P. Mulder. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. J. W. Verboom, bediening Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. H. Binnenkamp, Gouda, dankzegging Heilig Avondmaal Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke, v.m. bediening Heilig Avond maal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal; kollekte diakonie Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur student P. Mulder, Waddinxveen Ger. Kerk 10.00 uur dhr. K. Baas en 18.00 uur ds. G. J. Smink. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos, v.m. bevestiging ambtsdrager en nam. voorbereiding Heilig Avondmaal; extra kollekte De Poort Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur drs. A. Moolenaar, Ulvenhout; H.A. en dankzegging. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur ds. K. Groenendijk en 18.00 uur ds. C. J. W. Verboom; extra kollekte IZB Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 uur dhr. G. J. Smouter en 18.30 uur dhr. K. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. den Boer, Bilthoven. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur ds. Allan, Heerlen. SINT MAARTENSDIJK 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. J. van Dijk Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. SINT ANNALAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Herk, voorberei ding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. K. Groenendijk, Sommelsdijk Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten MELISSANT dinsdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke. MIDDELHARNIS dinsdagavond 7.30 uur ds. J. Beens van Scherpe- nissc. NIEUWE TONGE dinsdagavond 7.30 uur ds. J. C. Weststrate van s Gravenpolder. MELISSANT Ter afsluiting van het vergaderseizoen hoopt de vrouwenver. 'Draagt elkanders lasten' der Ger. Gem. op D.V. donder dag 21 juni a.s. een dia-avond te beleg gen in de vergaderzaal van de kerk. Dr. T Dorrestein hoopt iets van zijn werk op het zendingsterrein te vertellen en te laten zien. Belangstellenden zijn harte lijk welkom. Aanvang kwart voor 8. Ansjovis, vroeger een tijdelijke bron van inkomsten voor de Zuiderzeevissers, verdween toen de Afsluitdijk werd ge legd. De enige plaats waar dit visje dat als een delicatesse wordt beschouwd, nog bleef komen was een deel van de Ooster schelde. In de buurt van Bergen op Zoom dacht men enkele jaren aaneen dat deze haringachtige zoutwaterbewoner ons land definitief de rug zou toekeren en men gaf de schuld van de slechte vang sten aan de dam in de Oosterschelde- monding. Maar nu blijkt 1990 ineens een uitste kend Ansjovis-jaar. Door nog slechts drie vissers wordt de visserij op ansjovis uitgeoefend, o.a. de firma's Landa, van Dordt en Aertse, die de vis in hun weren (of stallen) vangen. Weren worden van de wal uit, of op een plaat uitgezette eikentakken in V.vorm, zodat de vis bij afgaand tij, langs de tak ken zwemmend uiteindelijk in het net terecht komt, een eeuwenoude visme- thode, die in Zeeland verder weinig meer voorkomt. De firma Landa vist met staand want. Alle drie zijn tevreden en hopen dat de vis haar oude paaiplaats in de Ooster schelde zal blijven terugvinden. Door haar zeldzaam voorkomen betreft het hier èen prijzig visje, dat echter eenmaal boven water zeer snel in kwaliteit ach teruitgaat. Het wordt ingezouten zodra men is aan geland (aan de Oesterdam). Een poging van de AID de vissers te ver plichten de vis naar de vismijn in Colijnsplaat te brengen, kon worden afgewenteld via een proefproces. Op zaterdag 23 juni a.s. zal er D.V. weer een Zang- en Orgelavond worden ge houden in de Grote of St. Laurenskerk te Rotterdam. Aan deze laatste avond voor de Zomer vakantie zullen medewerken het Chr. Gem. koor Deo Cantemus en het Chr. Gem. koor Song of Praise. Deze beide koren van Arie Pronk zullen deze avond zingen o.l.v. hun gastdirigent Cor de Haan. De begeleiding van de koorzang is in handen van Jan van Weelden. De bege leiding van de samenzang en het spelen van enige improvisaties op het hoofdor gel berust ook nu weer bij Aad v. d. Hoeven. Ds. L. Romein uit Pijnacker heeft zoals gewoonlijk de leiding en zal weer een korte meditatie houden. De avond begint om 20.00 uur. De kerk is oin 19.15 uur open. De toegang is vrij. MIDDELHARNIS 265 Medaille. 266 Bankbiljet. 289 Pasje Akso. 290 1 Nanasleutel. 293 Bankbiljet. 295 Sleutels aan hanger. 298 Bos sleutels. 301 Huissleutel TESA. 308 Fietssleutel aan sleutelhanger. 309 Rood/bruin sleuteletui met 2 sleutels. 314 Sleutelbos aan zwart leren sleutelhouder. 319 Bos autosleutels. 321 Bankbiljet. 322 Goudkleurige halsketting met hangertje. 325 Herenhorloge. 328 Groene portemonnee. 330 Magneet kaart. 339 Blauw kinderjakje. 341 Huissleutels opschrift ANKAR. 350 Huissleutels. Gevonden dieren 272 Groene papegaai. 297 Zwarte bouvier met halsketting 1 jaar oud. 334 Zwarte kat 7 weken oud. 335 Witte perzische kater. 338 Zwart/bruine Keeshond 6 a 7 jaar oud. In september 1990 beginnen in NUMANSDORP de volgende opleidingen: BASISKENNIS BOEKHOUDEN CQMPUTERBQEKHOUDEN PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN MODERNE BEDRIJFSADMINISTRATIE PRAKTIJKDIPLOMA MARKETING NIMA-A Sterke punten van een opleiding bij ABC: persoonlijke huiswerkcorrectie ervaren docenten goede bereikbaarheid vanuit de regio (Wanneer men om 18.14 uur de bus van de maatschappij Z.W.N uit Oude Tonge neemt, is men voor de aanvangstijden in Numansdorp aanwezig. De eindtijden van de opleidingen zijn zodanig dat om 21.46 uur de bus terug naar Oude Tonge (eindhalte Ouddorp) genomen kan worden.) Lesgebouw: Openbare MAVO "de Buitensluis' Buttervliet 2 NUMANSDORP Wilt nadere in-Formatie? Vul onderstaande bon in en zend deze aan- ABC Schoolweg 35 3281 AP NUMANSDORP Naam: Adres: Woonplaats: Vooropleiding: wil graag in-Formatie over de volgende opleiding(en) O O O O O O (s. Basiskennis Boekhouden Computerboekhouden Praktijkdiploma Boekhouden (PDB) Moderne Bedr i j-Fsadmi nstratie (MBA) Praktijkdiploma Marketing NIMA-A .p. aankruisen wat van toepassing is)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 2