EIIIM1DEt1-t1IEUW5 Samenwerkende echtgenoten 'Bezinning^ „Eilanden-nieuws Stormvloedkering funktioneert goed Projekt ten bate van Stichting Vogelklas Karel Schot Vriendelijkheidsborden 4e Blad VRIJDAG 15 JUNI 1990 No. 5908 HET ■^KUkVENSTER blik op kerk "^P en samenleving tj - Een vrouwelijke consulent? - Discriminatie - Heerszucht De Kerkorde van de Nederlandse Her vormde Kerk bevat een bepaling die, voor zover mij bekend, tot nog toe nau welijks heeft gefunktioneerd. Zij luidt als volgt: „Op een schriftelijk bij het breed ministerie in te dienen verzoek van de kerkeraad wordt het dienstwerk in een vakature of een daarmee gelijkgesteld geval niet waargeno men door vrouwelijke predikan ten" (Ord. 13-23a). Een korte toelichting is misschien niet overbodig. Wanneer een predikant naar elders vertrokken of overleden is, en dus de gemeente die hij diende vakant is geworden, dan wijst de ring van predi kanten - hier genoemd: het breed minis terie - een consulent aan. Dat is één van de predikanten die tot die ring behoort en die een deel van het werk in de vakante gemeente voor zijn rekening neemt: catechisaties, begrafenissen, de nodigste pastorale bezoeken, en in ieder geval de leiding van de kerkeraadsver gaderingen. Zonder de consulent kun nen namelijk geen officiële beslissingen worden genomen. Pet is bekend dat de Hervormde Kerk al gedurende lange tijd 'modaliteiten', of richtingen kent. Is een bepaalde ring in z'n geheel van dezelfde 'kleur', dan is het consulentschap geen probleem. Maar de verscheidenheid binnen de Kerk kan ook in één ring aanwezig zijn. Daar wordt - soms stilzwijgend - reke ning mee gehouden, zodat er een niet al te grote kloof zal ontstaan tussen de ker keraad van de vakantie gemeente, en de consulent die het dienstwerk moet waarnemen. Daar is echter een probleem bijgeko men sinds de vrouw officieel tot de amb ten is toegelaten. In 1958 sprak de Generale Synode met een uiterst krappe meerderheid uit dat er geen bezwaar bestond tegen vrouwelijke ouderlingen en diakenen, sinds 1966 staat ook de kansel voor vrouwen open. Omdat toentertijd terdege werd beseft dat men rekening moest houden met de tegenstanders van 'de vrouw in het ambt' is bovengeciteerde bepaling zelfs in de kerkorde opgenomen. Een kerke- raad die bezwaren heeft tegen een vrou welijke consulent kan dat schriftelijk kenbaar maken aan de ring, en dat bezwaar wordt op grond van deze kerkorde-bepaling geaccepteerd. Zoals reeds opgemerkt, weet ik er niet van, dat ooit zo'n verzoek behoefde te worden ingediend, maar de mogelijk heid is er. Inmiddels zijn we 25 jaar later. En het blijkt maar al te waar geweest te zijn wat de tegenstanders van de vrouw in het ambt destijds vreesden, namelijk dat de voorstanders dachten: 'het zal op den duur wel wennen'. Want wanneer aan het eind van deze week de Generale Synode vergadert, dan heeft zij zich te bezinnen op een voorstel van de Provinciale Kerk Verga dering van Groningen en Drente (deze twee zijn onlangs samengevoegd) om het betreffende kerkorde-artikel te schrappen. Vanuit het oogpunt van de voorstanders van de vrouw in het ambt is het een begrijpelijke voorstel: het ver zoek, geen vrouwelijke predikant als consulent te krijgen, is in hun ogen dis criminatie van de vrouw. Daar staat natuurlijk tegenover dat het moeten accepteren van een vrouwelijke consulent een andere vorm van discri minatie is,l namelijk van het Hervormd- Gereformeerde deel van de kerk. En, zoals één van de afgevaardigden nü al opmerkte, wordt dan de 'speelruimte' van dat gedeelte wéér ingeperkt. Christelijke Nationale Basisschool 'Zo- merland'. Prinses Marijkestraat 30 te Stellendam hoopt ter afsluiting van het schooljaar een projekt te houden dat in het teken zal staan van de Stichting Vogelklas Karel Schot. Deze stichting zet het werk voort van de in 1980 overle- den Karel Schot, namelijk de opvang, verzorging en revalidatie van zieke, gewonde of anderszins hulpbehoevende vogels. Ook egels en vleermuizen wor den opgevangen. Daarnaast heeft de Vogelklas een educatieve taak die wordt ingevuld door het werken met kinderen, het verzorgen van dialezingen enz. Het projekt zal ondermeer bestaan uit het houden van een sponsorloop en een rommelmarkt op het schoolplein bij het hoofdgebouw. De rommelmarkt'belooft heel gezellig te worden, zo zal er niet alleen 'rommel' aangeboden worden, maar ook aan de inwendige mens wordt gedacht. Tevens zijn er diverse spel letjes. 'Zomerland' hoopt op een goede op komst; woensdagmiddag 27 juni van vier tot zeven uur. telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! De soep zal voorlopig wel niet zo heet worden gegeten als ze wordt opgediend. Al zou de Synode het voorstel in eerste lezing aanvaarden, dan moet het nog weer door de Classes worden behan deld, en daarna gaat het nog een keer terug naar de Synode. En al zou er een meerderheid voor gevonden worden, dan zal het in de praktijk nog zelden voorkomen dat een kerkeraad tegen zijn wil een vrouwelijke consulent krijgt opgedrongen. Maar het is wel weer een symptoom van de heerszucht van de midden-orthodoxie, die met haar ont volkte kerken het beleid wil bepalen in gemeenten die nog trouw zijn aan Schrift en belijdenis. Waarnemer In de situatie waarin een van de echtgenoten een onderneming heeft rijst de vraag hoe de (arbeids)inbreng van de echtgenoot dient te worden behandeld. Aandacht voor emancipatie en de per 1 januari 1990 ingevoerde belasting herziening heeft de belangstelling voor één van de mogelijkheden, de man/ vrouw firma sterk doen toenemen. Bij de man/vrouw firma spelen tal van faktoren een rol en dat zijn niet alleen fiscale. Ook de juridische consequen ties dienen goed in het oog te worden gehouden. Ondernemer fiscaal Volgens de wet op de inkomstenbelas ting is ondernemer „hij voor wiens reke ning een onderneming wordt gedreven, daaronder begrepen hij die anders dan als aandeelhouder medegerechtigd is tot het vermogen van een onderneming". De wet stelt de uitoefening van een zelf standig beroep gelijk aan een onder neming. Bij gehuwden wordt ongeacht het huwe- lijksgoederenregiem degene die de onder neming feitelijk drijft aangemerkt als de ondernemer. Gerechtigd tot het ondernemingsver mogen op grond van het huwelijksver mogensrecht (bijvoorbeeld bij een al gehele gemeenschap van goederen) leidt er niet toe dat beide echtelieden onder nemer zijn! Daarvoor is een aanvul lende overeenkomst nodig, een man/ vrouw firma bijvoorbeeld. De echtelieden zijn dan niet op grond van het huwelijksvermogensrecht ge rechtigd tot het ondernemingsvermogen maar op grond van de firma-akte. Meewerkende echtgenoot Om de zaak duidelijk te houden gaan we in dit artikel uit van een traditio nele rolverdeling. De man is ondernemer... de vrouw werkt mee. Natuurlijk kan dit ook andersom zijn, voor de aard van de problematiek maakt dat niet uit. In ons voorbeeld zal de man de onder nemer zijn. Werkt zijn vrouw mee dan kan in fiscaal opzicht daarmee rekening worden ge houden door de volgende drie regelin gen te benutten. 1. Meewerkaftrek De meewerkaftrek is een aftrekpost van de winst van de man. De meewerkaftrek heeft dus niets te maken met een (zelfstandige) beloning van de vrouw. Het is uitsluitend een fiscale faciliteit die de hoogte van het belastbaar inkomen van de man beïnvloedt. De meewerkaftrek werkt als volgt: 2. Rëele beloning De reële beloning is anders dari de mee werkaftrek wel een echte beloning. De vrouw krijgt een beloning toegekend op basis van een uurtarief. De vrouw krijgt daardoor een zelfstandig inkomen en wordt daar ook zelfstandig voor belast. Bij de man is deze beloning net als die van een werknemer een van de winst aftrekbare kostenpost. De reële beloning geschiedt op basis van een schriftelijke overeenkomst. Dit is geen arbeidsovereenkomst want het Burgerlijk Wetboek verbiedt een arbeids overeenkomst tussen echtgenoten. De voor een arbeidsovereenkomst nood zakelijke gezagsverhouding strookt ken nelijk niet met het huwelijk. De overeenkomst wordt dan ook wel 'arbeidsvergoedingsovereenkomst' ge noemd. Verder mag de reële beloning alleen worden toegepast als sprake is van een reële situatie (dus niet heel weinig uren en een absurd hoog loon) en de beloning minimaal twee maal de basisaftrek bedraagt (ongeveer 9.100,-). 3. Man/vrouw firma Bij deze regeling zijn man en vrouw beide ondernemer en wordt via een firma contract geregeld welke winstver deling er is. De winst wordt dus in tweeën ver deeld! Tevens is in veel gevallen de onderne ming op basis van het firma contract (dus afgezien van het huwelijksgoede- renregiem) gezamenlijk eigendom van de beide echtelieden. Ook als het huwelijksgoederenregiem algehele gemeenschap van goederen is is een man/vrouw firma mogelijk. Het is niet noodzakelijk dat de vrouw de onderneming feitelijk drijft of onderne mershandelingen verricht. Een firma contract is in principe vol doende. Op deze manier worden man en vrouw allebei als ondernemer beschouwd en worden ze voor hun deel van de winst uit echtgenote v/erkt: aftrek: meer dan 1750 uur 4 van de winst tussen de 1225 uur en 1749 uur 3 van de winst tussen de 875 uur en 1224 uur 2 van de winst tussen de 525 uur en 874 uur 1,2 5 van de winst onderneming belast voor de inkom stenbelasting. Ook kan nu iedere echtgenoot de onder nemersfaciliteiten toepassen. Deze zijn: - eigen zelfstandigenaftrek en eventu eel eigen startersaftrek - eigen FOR opbouw - eigen stakingsfaciliteiten (onder meer eventueel ƒ20.000,- -h 25.000,- stakings vrijstelling) - eigen middelingsmogelijkheden. - eigen ondernemingsvrijstelling voor de vermogensbelasting. Nu is verdubbeling van de faciliteiten niet nieuw per 1 januari. De stakingsfaciliteiten en middeling konden al langer dubbel worden benut namelijk bij de invoering van de verzelf standiging van de gehuwde vrouw in de inkomstenbelasting. Dubbele FOR opbouw is mogelijk vanaf 1984. Zo ook dubbele zelfstandigenaftrek. Nieuw per 1 januari j.l. is wel de dubbele ondernemingsvrijstelling voor de ver mogensbelasting en last but not least de geruisloze doorschuiving aan echtge noten. De mogelijkheid om de onderneming door te schuiven naar de echtgenoot die jonger is dan 55 jaar geeft interessante mogelijkheden. Geruisloze doorschuiving Door deze faciliteit is het mogelijk dat (een gedeelte van) de onderneming wordt overgedragen aan de echtgenoot zonder dat daarover fiscaal behoeft te worden afgerekend. Voorwaarde is wel dat de echtgenoot jonger is dan 55 jaar. De leeftijdsgrens is opgenomen om mis bruik te voorkomen. Houdt dus deze leeftijd nauwlettend in de gaten! Door deze regeling is het mogelijk om de stakingsfaciliteiten dubbel te be nutten. Wil de nieuwe ondernemer echter alle stakingsfaciliteiten benutten dan zal zij of hij wel langer dan drie jaar onderne mer moeten zijn. Bij een geruisloze doorschuiving wordt de onderneminga geacht niet geheel of gedeeltelijk te zijn gestaakt. Er wordt geen stakingswinst gereali seerd en degene die de onderneming of het overgedragen gedeelte voortzet moet doorgaan met de 'oude' fiscale boek waarden. Voor WIR wordt er geacht niet te zijn vervreemd, er vindt dus geen desinveste ring terugbetaling van WIR plaats. Ook de desinvesteringstermijn loopt gewoon door. Firma probleemloos Een belangrijk bezwaar van de man/ vrouw firma is het feit dat deze de huwe lijks voorwaarden feitelijk uitholt. fotofolder Bibliotfieekwerk Goeree-Overflakkee In mei 1990 hebben de bibliotheken op Goeree-Overflakkee i.s.m. de Volwasse neneducatie G.O. en de Provinciale Bibliotheekcentrale voor Zuid-Holland een fotofolder uitgebracht. De folder, die is samengesteld uit ter plaatse gemaakte foto's ondersteund door een eenvoudige tekst, geeft een beeld van het totale bibliotheekwerk op het 'eiland' Goeree-Overflakkee. De medewerkers van de bibliotheken hopen met deze fotofolder mensen, die (nog) niet in de bibliotheek komen, enthousiast te maken. De bibliotheek als gemeenschapsvoor ziening is immers voor iedereen toegan kelijk en wil derhalve ook iedereen bereiken. Dat dite laatste (nog) niet het geval is, zal duidelijk zijn. Met name mensen met weinig of geen leestraditie (zij, die lezen niet echt leuk vinden) komen nauwe lijks in de bibliotheek en dat is jammer, want ook voor hen heeft de bibliotheek veel te bieden. Denk bijv. aan kijk- en luistermateriaal (videobanden, dia-ge luidsseries), naslagwerken, hobby-tijd schriften, plaatboeken etc. Bovendien, en dat wordt nogal eens ver geten, is de bibliotheek het plaatselijk informatiecentrum, waar iedereen met vragen terecht kan zonder dat men direct lid hoeft te zijn. Lid hoeft men pas te worden, wanneer men iets meer naar huis wil nemen. Van deze en vele andere mogelijkheden van het bibliotheekwerk geeft deze fol der een overzicht. De fotofolder, die gratis is. zal komen te liggen in de bibliotheken, de bibliotrai- lers, bij de Volwasseneneducatie G.O. en verder bij een aantal openbare (=voor iedereen toegankelijk) instellingen, zo als bijv. de gemeentehuizen, Arbeids- buro. OUDDORP Geslaagden LHNO 'Westvoorn' Aan de chr. LHNO 'Westvoom' te Oud- dorp zijn alle examenkandidaten ge slaagd voor het diploma LHNO-ver- zorging. Ouddorp: Petra Grinwis, Miranda Ihrman, Jo- landa van Koppen, Diana Looij, Anne- miek Maasdam, Henriet Troost. Goedereede: Petra Heerschap, Nellie Krijger, Petra 't Mannetje, Annette Troost. Stellendam: Gerarda van Broekhoven. SINT ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 12 juni 1990 Doré gewone ƒ0,38 - ƒ0,62. Doré drielingen ƒ0,41 - ƒ0,47. Doré kriel ƒ1,50 - /1,61. Première gewone ƒ0,50 - ƒ0,54.' Première bonken 0,70. Première drielingen ƒ0,46. Première kriel 1,50 - 1,61Gloria gewone 0,45 -ƒ0,53. Gloria drielingen 0,40. Gloria kriel 1,50. Aardappelprijs per kilo gram. Aanvoer: drie-honderd-en-zes- tien ton. Nu zal dit in veel gevallen feitelijk een voordeel kunnen zijn maar in de meeste gevallen moet er toch van worden uitge gaan dat de huwelijkse voorwaarden ooit met reden en met volledige instem ming van de echtelieden zijn gemaakt. Coördinatie tussen huwelijkse voor waarden en man/vrouw firma is dan ook nodig. Een belangrijk bezwaar is bijvoorbeeld dat de aansprakelijkheid voor onderne mingsschulden, die bij huwelijkse voor waarden nu net zo mooi was beperkt, door de man/vrouw firma weer volledig bij de beide echtelieden komt te liggen. Eventueel kan dit wel worden opgelost door een man/vrouw commanditaire vennootschap op te richten maar dit kan door het moeilijk kunnen voorkomen van beheersdaden door de commandi tair vennoot een probleem opleveren. Verder dienen er goede regelingen te komen zodat ook bij een eventuele echt scheiding de onderneming geconti nueerd kan worden door een van beide echtelieden. Hiervoor zijn" realistische regelingen mogelijk, maar er moet wel over wor den nagedacht! Ook dient in aanmerking te worden genomen dat de start van de man/vrouw firma op of omstreeks 1 januari 1990 kan inhouden dat nog is gestaakt per 31 december 1989. Voorkom dit door per 1 febraari te starten. Het is dus bepaald niet zo dat op grond van enkel fiscale overwegingen 'even' een contractje door de eerste de beste in elkaar kan worden gedraaid. Een goed contract zal niet alleen een 'huwelijks-levenlang' maar ook een 'ondernemings-levenlang' mee moeten kunnen. Wat dit betreft onderscheidt de man/ vrouw problematiek zich niet van de 'vader/zoon bedrijfopvolgingsproblema- tiek'. Goede regelingen met oog voor sociale, juridische, fiscale en economische as- pekten dienen nauwkeurig op elkaar afgestemd te worden gemaakt. Daarbij is het een groot voordeel dat juridisch en fiscaal gezien gemakkelijker aan de wens van velen tegemoet zal kunnen worden gekomen. Publicatie van Westelijke Accountantskantoren Middelharnis 'k Liep laatst op de 'dodenakker'. Daar, in stille eenzaamheid, riep 't herinneringen wakker, aan een lang voorbije tijd. En ik toefde in gedachten, daar, op 't stille kerkhofpad, hij die velen der geslachten, die 'k reeds lang vergeten had. Slechts het suizen van de bomen, 't rits'len van een vallend blad... anders werd hier niet vernomen, op het stille kerkhofpad. Hier, temidden van de doden,^ in een stille mijmerij, zag ik door de groene zoden, al die doden; zij aan zij. Waar ik keek, en hoe 'k mij wendde, eindeloos aanéén-gerijd, zag ik hen, die 'k eenmaal kende, daar zij leefden in mijn tijd! Waar 'k mee schoolging, en mee speelde; en mee werkte, ja, nog meer, die ik liefhad, alles deelde, maar zij komen nimmerweer! En terwijl 'k daar liep te dromen, op het kerkhof, doods en stil, dacht ik: „hier zal ieder komen, die nu hier niet komen wil". Vele plaatsen kan men mijden. Hier komt eenmaal iederéén. Na het sterven, het verscheiden, is hier ieders plaats... alleen! Er gaan vele wonden open, als men 't kerkhof eens betreedt. Soms wel goed hier eens te lopen, opdat men toch niet vergeet,... dat, als 't vallen van 't gehladert, ook ons leven eenmaal scheidt; dat ons aller einde nadert, met het vlieden van de tijd! Arjaon van Herken Ingezonden: „Erg vriendelijke gemeentebestuurders willen, middels een bordje bij de entree van het dorp, nieuwkomers binnen hun veste nog wel eens hartelijk welkom heten" zo lazen we in uw krant van vrij dag 8 juni j.l. Inhakend daarop verzoekt ondergetekende het volgende stukje geschrijf in uw krant op te nemen. Ook in onze gemeente staan van derge lijke borden. Waar ze bij het begin van de dorpskom van Middelharnis staan is mij niet bekend. Ik wil mij echter beper ken tot de dorpskom van Sommelsdijk. Tegenover de molen en tegenover de Exoduskerk staan borden met het op schrift: Welkom in Middelharnis. In de zomer worden deze borden gebruikt voor het aankondigen van o.a. de bloe- menmarkt, de havendag en de brade- rie(ën). Heel de winter staan ze iedereen die langskomt welkom te heten in Mid delharnis. En dat is voor wat ik de echte Sommelsdijkers zou willen noemen, niet zo leuk. Zij vinden het niet fijn dat hun dorp Middelharnis genoemd wordt. Er is nu eenmaal een wereld van ver schil tussen de geaardheid van de echte of autochtone bewoners van die twee aan elkaar gegroeide dorpen. Onlangs werd het een tweelingdorp genoemd. Akkoord, maar dan wel een Siamese tweeling, die na de geboorte aan elkaar vastgemaakt is en waarvan de ene van het Indiaanse en de ander van het Chinese ras is. Als de grond waarop je geboren bent en die je dierbaar is niet bij zijn juiste naam genoemd wordt, draait er iedere keer wat om bij je vanbinnen. Bij mij tenminste wel en ik weet dat ook van velen. En dat zijn niet alleen oudere mensen. Van de instantie die voor deze borden verantwoordelijk is (Stichting Evene menten?) zou het een stuk vriendelijk heid tegenover de autochtone bevolking betekenen als wat aan dit hartzeer kon worden gedaan. Bijvoorbeeld door een plank te vervan gen zodat er komt te staan: Welkom in Sommelsdijk. Het ernaast staande plaats naambord geeft genoeg aan dat het dorp Sommelsdijk tot de gemeente Middel harnis hoort. Dat geeft na 25 jaar geen problemen meer, maar ons dorp willen we graag bij zijn juiste naam ge noemd zien. Mocht de betreffende instantie wat moeite hebben met het begrip 'echte Sommerdyker' dan ben ik bereid in een persoonlijk gesprek dat wat nader toe te lichten. Redactie, namens velen bedankt voor plaatsing. Hoogachtend, P. Lodder Enkele Ring 43 Sommelsdijk OOLTGENSPLAAT Bewoners van Oostflakkee opgelet! Te Ooltgensplaat wordt op zaterdag 30 juni 1990 een Kofferbakmarkt gehou den. D.w.z. u kunt aan de Beneden Molendijk uit de koffer van uw auto handel bedrijven. Als u nog spullen op zolder of in de schuur heeft staan dan bestaat de gele genheid om die te koop aan te bieden. Een unieke gelegenheid. Inlichtingen bij 'de Fruitmand', Ben. Molendijk 6, Ooltgensplaat. Tel. (01873) 25 68. SINT ANNALAND Dat is de mening van het Waterschap Tholen Dijkgraaf! C. Hage uit Oud Vossemeer van het Waterschap Tholen zei één dezer dagen dat de stormvloedkering goed gefunktioneerd heeft tijdens de januari- en februari-stormen. Hij zei dat tijdens een bijeenkomst van de hoofdin gelanden in het Holland Huis in de kern Scherpenisse. De dijkgraaf onder streepte dat de aangerichte schade aan de waterkeringen gering was en weet dit onder meer aan de goede staat van onderhoud van de glooiingen. Dijkgraaf Hage hield de leden van de algemene vergadering voor. dat er vaart gezet wordt achter de realisatie van het basis plan 'Zoetwatervoorziening' te Sint Phi- lipsland. Dit plan behelst de aanleg van hoofdaanvoerleidingen om water in te laten gedurende droge perioden. De totale waterdistributie kan zo geregeld worden. Het dagelijks bestuur van het Waterschap Tholen zal opnieuw het zoetwaterprobleem in de algemene ver gadering brengen als de rijksbijdrage onder de veertig procent zou zakken. Eerder was dijkgraaf Hage door enkele leden gekappitteld, omdat hij geen garantie kon geven over de stabiliteit van de rijksbijdrage in de kosten van de zoetwatéraanvoer. Een onafhankelijk bureau zal het takenpakket van het waterschap doorlichten. Dit naar aan leiding van kritische vragen van enkele hoofdingelanden over de visie van het Waterschap Tholen. Toch betwijfelt dijkgraaf Hage of er in de toekomst van een echte beleidsombuiging sprake zal zijn. De toegenomen groei van riet in sommige waterlopen vraagt om meer chemische bestrijding. Op dat punt is dijkgraaf Hage duidelijk. Hij vindt dat de gewasbestrijdingsmiddelen tot een minimum beperkt moeten worden. Hage: „We zijn er op teruggekomen om alles te bespuiten en het komt onder andere de taluds ten goede. We moeten maatregelen nemen die passen in de tijd waarin we leven", aldus dijkgraaf Hage. 99

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 13