EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Veranderende kijk op het eigen huis Programma manifestatie t.g.v. 50 jaar Anjerfonds in de gemeente Goedereede op 16 juni 1990 Het CNV onderzocht woonlasten op Goeree-Overflakkee 'En de boer hij ploegde voort' Twee soorten slachtoffers verkeer Ophalen oud papier HET KIJKVENSTER Fa. B. van Eek Zn. 12 Openstelling postkantoor Achthuizen EHBO-diploma's bij het J.R.K. Stellendam Gereformeerde Gemeente te Stad aan 't Haringvliet Pleegouders en kinderbijbels in bibliotheken Oostflakkee MEDISCHE DIENSTEN Uitslag P.Y. 'de Luchtbode' 's Avonds geen vuilniszakken op straat! 3e Blad VRIJDAG 8 JUNI 1990 No. 5906 blik op kerk en samenleving ing O - Problemen - Kerk en geloof Onlangs las ik hoeveel mensen er zijn die problemen hebben. Problemen op het gebied van hun huwelijk en gezin, problemen in de werksituatie, proble men ook met de vraag naar de zin van het leven, enz. enz. De cijfers zijn me ontgaan, en ook al zou ik ze weten, dan wil ik u er niet mee vermoeien. Maar iedereen kent in zijn of haar omgeving wel mensen die gescheiden zijn, of wier huwelijk dreigt stuk te lopen; gevallen waarin de verhouding tussen ouders en kinderen te wensen overlaat; mensen die maanden-, somsjarenlang hun werk niet kunnen doen, omdat ze overspan nen zijn. En zo zouden we door kunnen gaan. Men krijgt soms het gevoel, wan neer er niets aan de hand is - een goed huwelijks- en gezinsleven, vreugde in het werk - dat men tot de uitzonderin gen behoort... De hulpverleners op allerlei terrein heb ben dan ook handen vol werk. Psychia ters, maatschappelijke werk(st)ers, bu reau's voor geestelijke volksgezondheid, ze hebben in de regel lange wachtlijsten omdat ze niet meteen op alle aanvragen om hulp kunnen ingaan. En dan te bedenken dat er bij héél wat mensen aarzeling bestaat om zich tot een hulp- gevende instantie te wenden! Vaak is de situatie onhoudbaar geworden voordat een hulpverlener wordt ingeschakeld. Velen vinden het vernederend dat ze hun eigen problemen niet kunnen op lossen, of denken dat ook anderen, vreemden, daartoe niet bij machte zijn. Waarbij dan nog komt de schaamte om de problemen eerlijk op tafel te leggen. Een beletsel om hulp te vragen kan ook zijn dat men hoort van slechte ervarin gen die anderen hebben. Die ervaringen liggen dikwijls op het terrein van kerk en geloof Tal van hulpverleners maken er geen geheim van dat ze gereserveerd, soms zelfs vijandig staan tegenover een levensbeschouwing die gebaseerd is op de bijbel. Of ze laten merken daarvoor geen enkele antenne te hebben. Ze zien godsdienst als een privé-aangelegen- heid, die los staat van de zaak waarvoor zij om hulp vragen. En van de weersom- stuit durft men dan tegenover de hulp verlener nauwelijks voor zo'n geloof uit te komen. „Hij zal er toch niets van begrijpen..." Ook op dit terrein ondervinden we de gevolgen van de ontkerstening en de secularisatie. Wanneer men vroeger niet geloofde, 'er niet aan deed', dan was men een uitzondering. Vandaag ligt dat pre cies omgekeerd. De grote massa gelooft niet, heeft er ook geen enkel zintuig voor. Wie dus nog wel gelooft wordt langzamerhand beschouwd als te beho ren tot een achtergebleven gebied. Houdt er merkwaardige, uitstervende gewoonten op na! In het gunstigste geval wordt dat getolereerd. Het is nu eenmaal een gegeven: de één is een verwoed sur fer, de ander spaart postzegels, en de derde doet aan godsdienst. Maar met het leven in gezinsrelaties en werksituaties heeft dat niets uit te staan. In het ongunstigste geval wordt gesugge reerd dat geloven schadelijk is voor de geestelijke gezondheid. Een slechte ge woonte, waarmee men maar beter kan breken. Ik zou genoeg voorbeelden kun nen noemen van hulpverleners die hun cliënten adviseerden bijvoorbeeld maar niet meer naar de kerk te gaan of in de bijbel te lezen, want daardoor zouden ze nog verder in de problemen kunnen raken... Het is geen wonder dat mensen met pro blemen, die tevens wensen te leven bij het Woord, weinig vertrouwen hebben in hulpverleners - de goeden niet te na gesproken natuurlijk! Daarom is het gelukkig dat er tegen woordig alternatieven zijn, en dat we niet op zogenaamde 'neutrale' hulpver lening zijn aangewezen. Zonder recla me te willen maken denk ik aan Gliagg 'de Poort', waarmee velen in de rechter flank van de Gereformeerde Gezindte goede ervaringen hebben. Waarnemer Dagelijks worden meeuwen het slacht offer van over de Philipsdam rijdend verkeer. De meeuwen azen op de veder muggen, die geboren in het brakke water van het afgesloten gedeelte van Kram mer en Volkerak, weer bij miljoenen in zwermen op en langs de dijk vliegen. De meeuwen azen op de muggen, maar komend uit het dijktalud vliegen ze dik wijls te laag over een en kolmen tegen een voorbij rijdende auto terecht. De auto krijgt een deuk, de meeuw vindt de dood of wordt zwaar gewond. De door Waterstaat uitgezette riet voorns, die de larven van de vedermug gen moesten oppeuzelen werden zelf opgevreten door de aalscholvers. Op zaterdag 16 juni a.s. opent Ir. D. Luteijn, voorzitter Cebeco-Handelsraad (oud-voorzitter K.N.L.C.), de expositie 'en de boer hij ploegde voort'. In deze groots opgezette tentoonstelling van tegels en tegeltableaus staat het boeren leven centraal. Op de prachtige blauwe, paarse en polychrome tegels, waarvan velen dateren uit de 17e eeuw, is de boer te zien terwijl hij samen met zijn boerin melkt, een waardevolle koe toont, ploegt, hooit of zaait. Tegels werden hoofdzakelijk gebruikt om de wanden van de woongedeelten in de boerderij te bekleden. De meest gebruikte tegels zijn blauwen paars met afbeeldingen van landschappen, bloe men en bijbelse voorstellingen. Ken merkend voor rijke boerderijen zijn de grote betegelde schouwen met tegel tableaus. In deze overzichtstentoonstelling wordt ook duidelijk dat enkele tegelschilders wel een heel vooruitziende blik hadden: zonder ooit van genetische manipulatie gehoord te hebben schilderden zij de meest bijzondere koeien. Ter gelegenheid van deze tentoonstel ling is een rijk geïllustreerde katalogus samengesteld. Het Nederlands Tegelmuseum is te vin den in Otterlo aan de Eikenzoom 12. De expositie 'en de boer hij ploegde voort' loopt van 16 juni t/m 30 september 1990. Het Nederlands Tegelmuseum is ge opend: dinsdag t/m zaterdag van 10-12 uur en 14-17 uur, 's maandags geslo ten. Tel. (08382) 15 19. ^s==;.^^ Westdijk 33-56 Middelharnis BATel. 01870-3035-2060 fjFietsen, brommers, reparatie Vanaf maandag 11 juni a.s. zal het post kantoor te Achthuizen geopend zijn van: maandag t/m vrijdag 15.00-17.00 uur. Tevens zal het beheer van het postkan toorworden overgedragen aan mevrouw E. F. E. M. Koch, tot op heden werkzaam bij PTT Post in de regio Hoekse Waard. STELLENDAM Op zaterdag 9 juni wordt door de finan ciële Commissie van het open Herv. Jeugdwerk weer oud papier opgehaald. Wij beginnen om 8.30 uur op de Molen kade en zo vervolgens om 9.00 uur in de Nieuweweg en Eendrachtsweg. Zet u uw oud papier tijdig en gebundeld gereed? Door het Jeugd Rode Kruis werd in het afgelopen cursusseizoen een Jeugd EHBO-opleiding verzorgd voor de leer lingen van de drie basis-scholen ter plaatse. Deze opleiding werd op maandag 28 mei met goed gevolg afgerond met een examen, afgenomen door dhr. Flikweert en mevr. Hoek kaderinstructeurs. De opleiding werd verzorgd door mw. Key- zer, mw. van Noort, dhr. Laarman en dhr. Breederveld. De geslaagden zijn voor EHBO-A: Colinda Jansen, Bianca de vogel, Caro- lien Jansen, Gerard Keyzer, Corina Tie- leman, Pauline Bijl, Annemieke van Es, Maarten du Pree, Wilco de Gast, Nel- leke Moyses, Nellie van Huizen, Vin cent Breedveld, Patrick Laarman, Len- nard Zwart, Frederike v. d. Kamp, Nelian Vlielander, Saskia Jansen. De geslaagden voor EHBO-B: Sjouke van Oorschot, Mirjam v. d. Boogert, Jolanda Bakelaar, Annemarie Klepper, Niels Bolle, Catharina van Soest, Nicole Colens, Ineke Colens. Onder leiding van de kerkeraad der Geref Gemeente te Stad aan 't Haring vliet zal op D.V. woensdag 13 juni a.s. in het gebouw 'Het Trefpunt' aan de Oran jelaan een bijeenkomst gehouden wor den waarbij dia's zullen worden ge toond over het werk van het Deputaat- schap tot hulpverlening in Bijzondere Noden van de Gereformeerde Gemeen ten. Daarnaast zal een aparte serie dia's worden getoond over het bezoek van enige personen aan Roemenië namens het deputaatschap. Tijdens de pauze (met gratis koffie) kunt u MC's, CD's en andere artikelen kopen, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de hulpverlening. Belangstellenden van elders zijn ook van harte welkom op deze dia-avond, die om kwart voor acht 's avonds begint. De kollekte die gehouden zal worden is bestemd voor het deputaatschap. Het eigen huis als spaarpot voor later is een motto dat voor steeds meer mensen opgaat. Het kopen van een eigen huis biedt niet alleen de mogelijkheid een woonomgeving te kiezen die goed bij je past, maar wie een eigen huis heeft, doet ook aan vermogensvorming. Dat er ver schillende manieren zijn om dat vermo gen ook daadwerkelijk te gelde te ma ken, lezen we in het jongste Verhuisblad, dat onlangs weer is verschenen. Een heel vanzelfsprekende mogelijk heid via je eigen huis vermogen te creë ren, is het stap voor stap aflossen van de hypotheek. Het huis krijgt dan geleide lijk overwaarde, die op latere leeftijd te gelde kan worden gemaakt. Een tweede mogelijkheid is het opnieuw afsluiten van een hypotheek. Met het geld kunnen dan andere dingen worden gedaan. Of u verhuist naar een kleinere woning of een huurhuis. Ook dan komt een belangrijk deel van het vermogen dat in het huis zit, beschikbaar voor andere dingen. In het pas verschenen Verhuisblad wordt echter nóg een mogelijkheid geschetst. Minder bekend, maar wel bin nen het bereik van vele eigenhuisbezit ters: het aflossingsbrij maken van de hypotheek. Wanneer de grootte van de schuld niet meer bedraagt dan 75 pro cent van de executie waarde, is het tegen woordig vaak mogelijk te stoppen met aflossen. De maandlasten dalen dan onmiddellijk, omdat geen aflossing meer wordt betaald, en omdat gedu rende de resterende looptijd maximaal geprofiteerd kan worden van de fiscale rente-aftrek. Aan het einde van de looptijd kan nu opnieuw een hypotheek worden afgeslo ten. Bij tussentijds overlijden keert de overlijdensrisicoverzekering een bedrag uit waarmee de hypotheek doorgaans gedeeltelijk of geheel kan worden afge lost. Uit het eigen huis is dus meer te halen dan menigeen veronderstelt. Het nieuwe Verhuisblad gaat uitgebreid in op de vele aspekten rond de aankoop van een huis. Niet alleen wat betreft de veranderende kijk op het financieren van de koop, maar ook op inrichting en verbetering. Het blad staat boordevol aantrekkelijke inrichtingsvoorbeelden. Het verhuisblad kost 3,95 in de tijd- schriftenwinkel. Bij NVM-makelaars, notarissen en erkende verhuizers is het blad gratis verkrijgbaar. Baby Broderie Boetiekjes voor kleding, kussens en kado 's Oranjestraat 8, Sommelsdijk Tel. (01870) 52 71 Veel kinderen kunnen voor een onbe paalde tijd niet meer thuis wonen. Er zijn tal van redenen. Zo kunnen er bij voorbeeld huwelijksproblemen zijn, of moeilijkheden met de opvoeding, of problemen op maatschappelijk gebied of met de gezondheid. Maar wat de reden ook is, het komt nogal eens voor dat de situatie in een gezin in de loop van de tijd zodanig ver andert dat een kind voorkorte of langere tijd de zorg van zijn ouders moet missen en 'alleen' komt te staan. Voor al deze kinderen zoekt de Centrale voor Pleegzorg een tijdelijk huis. Soms voor zes maanden of voor een paar jaar of alleen voor het weekend. Over de werkzaamheden van de cen trale en alle mogelijkheden die er zijn om pleegouder te worden staat in de maand juni een tentoonstelling in de bibliotheek Oude Tonge. In Ooltgensplaat is een tentoonstelling te bekijken over Kinder- en Jeugdbij bels. Echte Bijbels en boeken met bijbel gedeeltes kunt u inzien of lenen. van vrijdag 8 juni 1990 t/m zondag 10 juni 1990 WEEKEND-DIENST ARTSEN Middelharnis - Sommeisdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur dokter G. J. D. Wie- ringa, tel. (01870)20 90. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur dokter T. v. d. Doel, tel. (01877) 17 52. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 17.00 uur tot zondag avond 24.00 uur dokter P. J. Bulthuis, tel. (01879) 13 67. Ouddorp: W. J. Bron, A J. Jansen, O. Nieuwland- seweg27, tel. (1878) 13 12. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur dokter G. C. A. M. van Hattem, tel. (01874) 12 59. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van vrijdagavond 18.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur dokter A. J. M. F. Janssen, tel. (01871) 13 06. Natuurgeneeskundige M. L. C. MASTENBROEK Middelharnis. Tel. (01870) 64 59 (zaterdagochtend van 11.00 tot 11.30 uur) APOTHEEK „MENHEERSE" Telefoon (01870) 36 66 Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoedre- cepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aan geboden. APOTHEEK„OUDDORP" Boompjes 3-5, tel. (01878) 37 89 Geopend 8.30-12.00 uur en 13.00-18.00 uur. Zaterdag 12.00-13.00 uur. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tand arts Zeelenberg, Hazersweg 22, Oud dorp, tel. (01878) 29 19 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. (01874) 24 41; L. Tjebbes, Middelharnis, lel. (01870) 29 66; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. (01870) 28 97. WIJKVERPLEGING Achthuizen(01873) 14 40 Den Bommel(01871) 13 12 Dirksland(01877) 15 00 Goedereede(01879) 12 67 Herkingen(01876) 2 24 Melissant(01877) 12 34 M'harnis/S'dijk(01870) 23 00 Nieuwe Tonge(01875) 13 90 Ooltgensplaat(01873) 13 10 Ouddorp(01878) 13 21 Oude Tonge(01874) 12 89 Stad a/h Haringvliet(01871) 23 01 Stellendam(01879) 12 96 Stichting MAATSCHAPPELIJK WERK Telefoon (01870) 51 66 Buiten kantooruren telefonische hulpdienst, telefoon (01880) 2 59 52. Stichting KRAAMCENTRUM „Haringvliet" Telefoon (01883) 1 00 00 Stichting Gezinsverzorging „Dirksland",tel. (01877) 24 78 „Middelharnis-Sommelsdijk", tel. (01870) 28 84 „Goeree-Overflakkee (Nieuwe Tonge, Stad en Oostflakkee) tel. (01874) 10 44 Stichting Bejaardenwerk „MIDDELHARNIS" Tel. (01870)33 66. St. Welzijnswerk voor Ouderen „OOSTFLAKKEE" Tel. (01871) 15 45 OPVANG van SLACHTOFFERS BIJ MISDRIJVEN en VERKEERSONGEVALLEN Postbus 273, MIDDELHARNIS Telefoon (01870) 35 55 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree-Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel. (01879) 18 15 Vertrouwenstelefoon Ned. Patiënten Vereniging (01870) 21 74 (01878) 31 49 Alarmering Brandweer, Politie, Amhulance 06-11 „Geen spoed? bel het plaatselijke nummer". ALCOHOLPROBLEMEN Bel AA (Alcoholicus Anonymus) voor hulp en inf tel. (01887) 36 85 Ver. Reumapatiënten Goeree-Overflakkee e.o. Tel. (01879)24 88 Uitslag vvedvlucht Epernay 2 juni, 123 dui ven, los om 9.30 uur bij westenwind. Afstand ±296 km. J. den Boer: 1, 5, 7, 8,11, 20, 25, 27; Gebr. Logmans (Jeugdlid): 2; A. Molenaar en zn.: 3, 30; B. v. d. Ochtend: 4; C. Log mans: 6, 12, 15, 22. 26, 29; I. Kievit; 9, 14, 28; C. Auperiee: 10, 24; J. Molenaar: 13; A het Jonk: 16,18; M. HuizerenZn.: 17, 19; A. J. A. Volaart: 21; H. Kievit: 23, 31. GOEDEREEDE 10.00 uur: mars Koninklijke Fanfare 'ApoUo' uit Goedereede en Majoret- ten Peloton 'Jong Leven' uit Stellen dam met genodigden vanaf het Bekaf naar de Markt. 10.00-17.00 uur: het torenmuseum is gratis voor het publiek opengesteld met o.a. een tentoonstelling over kle derdrachten en gelegenheid tot het beklimmen van de toren. 10.15 uur: concerta door Fanfare-Or kest 'de Hoop' uit Stellendam op de muziektent op de Markt. 10.30 uur: korte presentatie in de toren onder het motto: 'Het spel van de wind' van het torenmuseum Goede reede, in samenwerking met het museum Ouddorps Raad- en Polder huis, de Vereniging van Amateur Archeologen voor Goeree-Overflak kee 'de Motte', leerlingen van de Muziekschool Goeree-Overflakkee, alsmede het optreden van een hoorn blazer Jos de Boer. 10,30-12.00 uur: zanguitvoering in de Ned. Herv. Kerk, met medewerking van Chr. Kinderkoor 'Jong Begon nen' uit Ouddorp, Chr. Jeugdkoor 'Van knop tot bloem' uit Ouddorp, Chr. Gemengde Zangvereniging 'So li Deo Gloria' uit Stellendam en orgelsolo van Jan Bezuijen. 11.30 uur: concert door de Koninklijke Fanfare 'Sempre Crescendo' uit Mid delharnis op de muziektent op de Markt. 12.40 uur: carillonspel door de stads beiaardier van Goedereede. 13.30 uur: concert door de Muziekver eniging 'Amicitia' uit Dirksland op de muziektent op de Markt. 13.30-14.30 uur: gelegenheid tot het bekijken van de aanspanningen (paar den en koetsen) van de Vereniging Aanspanning Het Westland op de Markt. 14.30 uur: concert door de Brassband 'Concordia' uit Ouddorp op de mu ziektent op de Markt. 15.30 uur: concert door de Koninklijke Fanfare 'ApoUo' uit Goedereede op de muziektent op de Markt. 16.30 uur: de Koninklijke Fanfare 'Apollo' uit Goedereede sluit concert en jubileumdag af op de Markt. N.B. Goedereede heeft zeer veel monu mentale woningen en gebouwen, waardoor een bezoek aan Goede reede op zich al de moeite waard is. OUDDORP 10.00-17.00 uur: het museum Oud dorps Raad- en Polderhuis, Raad huisstraat 4, is gratis voor het publiek opengesteld. Naast de vaste kollek- ties is er in de voormalige raadzaal de speciale tentoonstelling: 'Leven in een groen land, Goeree-Overflakkee in de Ijzertijd', Deze fraaie expositie heeft een sterk educatief karakter en is georganiseerd in samenwerking met de Vereniging van Amateur Archeologen voor Goeree-Overflak kee 'de Motte'. 14.00 uur: leerlingen van de Muziek school Goeree-Overflakkee verzor gen een aantal korte optredens in de hal van en voor het museum Oud dorps Raad- en Polderhuis en klave- cimbelspel. 14.00-17.00 uur: onder leiding van een gids worden rondleidingen naar de kerktoren gehouden, vanuit het mu seum Ouddorps Raad- en Polder huis; aanvangstijden worden ter plek ke aangekondigd. Rondritten paardenkoetsen: 11.00-14.30 uur: rondritten van aan spanningen (paarden met koetsen en koetsiers in klederdracht) van de Ver eniging Aanspanning Het Westland; route 1 (om 11.00 uur): Gemeentehuis - Groenmarkt - Bekaf - nieuwe brug - fietspad naar het Havenhoofd - Breenstraat - Stelling weg - Oostdijkseweg - bij 't plaatje wandelpad Natuurmonumenten 'Kwa de Hoek' - Parallelweg van de Ooster weg - Beatrixweg - Julianaweg - tussenpad naar Marijkeweg - Molen weg - Molenblok - Ring - Weststraat - Dorpsweg - Dirkdoensweg - Molen weg - Hofdijksweg - Vijverweg - fiets pad naar Oostdijkseweg - Helmweg - Hoofddijk - Catharinastraat - Noord zijde Haven - Markt. route 2 (om 14.30 uur): Markt - Kerkstraat - Molenstraat - Goereeseweg - Hofdijksweg - Klaver- seweg - Romeinseweg - Roggedijk - onder langs de dijk naar de Venkel straat - Jongkoenstraat - Hoofdpoort straat - Melkdijk - Kinderdijk - Noordzijde Haven - Zuidzijde Ha ven - Bekaf. »e-ï*i^i*ra»iö-ï»4^i*rö«iö-ï»i^ii*rs" SINT ANNALAND Het komt in de kern Sint Annaland regelmatig voor, dat er vuilniszakken op het trottoir staan op de woensdagavond of eerder, daar op donderdag pas het vuil wordt opgehaald. De gemeente zorgt voor het ophalen en het verwerken van allerlei huishoudelijk afval. Om echter een goed verloop van de vuil nisophaal te bewerkstelligen is een rege ling vastgelegd. Gekonstateerd wordt echter, dat steeds vaker tegen deze vaste regeling wordt 'gezondigd'. Een recent onderzoek wees onder andere uit dat heel vaak huisvuilzakken worden aan geboden op de avond, die aan de ophaaldag vooraf gaat. Uit overwegin gen van hygiëne (ongedierte en derge lijke) is dat echter verboden. Voor de goede orde volgen onderstaand, heel in het kort de belangrijkste punten uit de geldende regeling: Men mag geen vuil aanbieden (langs de straat zetten) op andere dagen dan waarop het daar ter plekke wordt opge haald. Men mag alleen de KOMO- gekeurde huisvuilzakken gebruiken, die overigens in elke supermarkt te verkrij gen is. Men moet de huisvuilzakken gesloten aanbieden voor de eigen wo ning en zorgen, dat ze niet te zwaar zijn; (hoogstens ongeveer tien kilogram). Naast de huisvuilzakken mag men grof vuil meegeven (dat zijn alle zaken, die redelijkerwijs niet in een huisvuilzak kunnen). Daarvoor geldt een maxi- mum-afmeting van 125x60x60 cm en een maximum gewicht van veertig kilo gram. Grofvuil is dus beslist niet in een doos, ton of kunstmestzak, die gevuld is met huisvuil, dat in een gewone huis vuilzak kan. Van gemeentewege wordt erop gewezen, dat men strafbaar is, wanneer men zich niet aan deze regels houdt. Omdat te vaak overtredingen plaatsvinden moest men van gemeentewege helaas beslui ten, om hierop strenger te gaan toezien. Zo nodig zal tegen overtreders van de voornoemde regeling proces-verbaal worden opgemaakt. Daarom, laat men zich houden aan de geldende regels, dat bevordert een goede ophaaldienst. Na tuurlijk blijft het nodig glas in de glas container te brengen en oud papier mee te geven aan de afzonderlijke ophalers daarvan. Het CNV (Christelijk Nationaal Vakverbond) heeft recentelijk het resultaat bekend gemaakt van het onderzoek naar de hoogte van de gemeentelijke belastingen op Goeree-Overflakkee. Het ging in dat onderzoek om het ver gelijk tussen de flakkeese gemeenten van de daar geheven niet-vermijdbare gemeentelijke belastingen als de Onroerend Goedbelasting, de reinigings rechten en het rioolafvoerrecht. Wat de Onroerend Goedbelasting betreft blijkt de gemeente Oostflakkee z'n burgers het meest te vragen, 10,61 (per 3000,- van het geschatte bedrag), gevolgd door Middelharnis met 8,20, vervolgens door Dirksland met 7,55 en heel gunstig steekt daarbij de 5,- van de gemeente Goedereede af Tussen de tarieven in Goedereede en die in Oostflakkee zit een verschil van 112% De reinigingsrechten die door de flakkeese gemeenten geheven worden worden in het CNV-rapport 'vrij fors' genoemd. Het duurst is het voor de Oostflakkeese gezinnen, 185,- per jaar; eenpersoonshuishoudens 128,-. In Middelharnis betaalt een gezin 150,- en een alleenstaande 110,-. In Dirksland wordt per jaar, per perceel 154,20, en in Goedereede 98,50 per jaar geheven. Niet in alle gemeenten worden rioolrechten geheven, wél in Goedereede, 71,-, in Dirksland 121,50, in Middelharnis 140.- terwijl in Oostflakkee geen rioolrecht geheven wordt. Totaal De tarieven van de gemeentelijke belastingen geven, opgeteld, het beeld dat het in Middelharnis in een eigen woning het duurst wonen is, althans voor een gezin met 2 of meer kinderen. In Middelharnis betaalt zo'n gezin jaarlijks 560,60 aan niet-vermijdbare gemeentelijke heffingen; 2e in hoogte is Oost flakkee met 535,13; 3e is Dirksland met 524,85 en laatste wordt Goedereede met 334,50. Voor gezinnen in een huurwoning liggen de tarieven anders, al blijft ook dan Middelharnis de duurste gemeente met 330,95, gevolgd door Oostflakkee met 320,90, Dirksland met 264,75 en Goedereede met 235,50.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9