EIÜVI1DEf1-l1IEmi/5 Gedeelde zorg om kosten huisvuil t Met feestvertoon naar 't huwelijk van de juf ANJERAKTIE Politieberichten Raad Dirksland: CÏ9 Wij zijn rentmeesters onzer goederen... een huis verkopen... Zangavond voor St. 'de Hoop' Dordrecht Middelharnis Jan Knape Mzn. Gelukkig geen schokkend nieuws in de raadsvergadering van 31 mei in Dirksland, en zelfs weinig discussie bij de behandeling van de korte agenda. Alleen een interpellatie van Gemeentebelangen blies leven in een nogal tamme vergadering. De bespreking van de bij interpellatie gestelde vragen leidde niet tot verdeeldheid in de raad maar tot gedeelte bezorgdheid over de stijgende kosten van de verwerking van huisvuil. Schouten loco-burgemeester Invalidenparkeerplaats Voorstraat Dirksland Speelweide Melissant-zuid Meerjarenplan onderhoud gem. gebouwen Tijdsregistratie- en aan wezigheidsappara tuur Baby Broderie Boetiekjes Garantie triathlon Dreigende kostenverhoging huisvuilverwerking grote zorg Interpellatie niet onwelkom 5 5 Makelaar Tamboer Compostvaten promoten Diefstal elektriciteit Inbraak 'Binnenhof Inbraak woning Inbraak auto VERVOLGVERHAAL - 50 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape r 2e Blad VRIJDAG 8 JUNI 1990 No. 5906 Bij de mededeling van de portefeuille verdeling vroeg de heer Koningswoud (SGP) wie loco-burgemeester is gewor den en voor hoe lang. Raadsvoorzitter burgemeester Oversier antwoordde dat om praktische redenen wethouder Schouten (CDA) voor de gehele periode van vier jaar het burge meesterschap zal waarnemen. Uit de portefeuilleverdeling bleek dat de burgemeester ruimtelijke ordening uit handen heeft gegeven aan wethouder Eshuis (PvdA). De burgemeestere neemt financiën, per soneel en organisatie, volksgezondheid, voorlichting, juridische zaken, militaire zaken, ekonomische zaken, politie, brandweer en eigendommen voor zijn rekening. Wethouder Eshuis beheert ruimtelijke ordening, milieu, bouwza ken, openbare werken, verkeer en ver voer en middenstandsaangelegenheden. Wethouder Schouten welzijn, sport, rekreatie, ouderenbeleid, sociale zeker heid, onderwijs en marktaangelegen- heden. Naar aanleiding van de brochure „par keerplaatsen invaliden algemeen" is het college van burgemeester en wethouders tot de konklusie gekomen dat de par keerdruk op de Voorstraat in Dirksland zodanig is dat het voor invaliden proble men geeft om bij het gemeentehuis of de dokter te komen. Daarom zal er op de Voorstraat een invalidenparkeerplaats komen. Op voorstel van de heer Van Houwelin- gen (Gemeentebelangen) zal ook wor den gekeken of het aantal invaliden parkeerplaatsen moet worden uitge breid, b.v. bij Melishof in Melissant. Wethouder Eshuis zegde dat graag toe. Ook zegde Eshuis Van Houwelingen toe te onderzoeken of er een speelweide kan worden gerealiseerd in Dirks landzuid. De raad besloot, mede op verzoek van een buurtbewoner, tot aan leg van een speelplaats met wat speel- werktuigen in Melissant-zuid. Konform het voorstel van B en W werd daarvoor een krediet van ƒ6750.- beschikbaar gesteld. Gekonfronteerd met achterstallig on derhoud van gemeentelijke gebouwen werd overeenkomstig het voorstel van B en W besloten 250.000,- uit de saldire- serve te storten in een onderhoudsfonds op basis van een onderhoudsplanning voor een periode van 10 jaar. Deze plan ning werd door de raad met instemming begroet en moet leiden tot een meer planmatig onderhoudsbeheer en tot een intensiever onderhoud met de daarmee gepaard gaande kwaliteitsverbetering. De heer Sandee (CDA) verzocht om goede controle teneinde deze pot doel matig te gebruiken. De onderhoudsplanning zal elk jaar worden geaktualiseerd; wat niet nodig is wordt niet uitgevoerd. De heer Robijn (PvdA) wilde dat nog eens extra be nadrukken. Op een vraag van de heer Van Prooijen (Gemeentebelangen) gaf de heer Over sier toe dat het een vreemde financiële manoeuvre was: „Tegenstrijdigheid zit er in, dat ben ik met u eens", maar hij wist de raad er van te overtuigen dat het onderhoud van de gemeentelijke gebou wen de komende 10 jaar gegarandeerd f 17.000,- stelde de raad beschikbaar om flexibele werktijden praktisch te kunnen opnemen in het ambtelijk bestel via spe ciale registratie-apparatuur. De SGP had uit het raadsvoorstel de indruk gekregen dat het leek op een motie van wantrouwen tegen het perso neel. Het personeel kan toch de verant woordelijkheid wel dragen om ook met glijdende werktijden aan 40 uur per week te komen, stelde fraktievoorzitter Koningswoud. De SGP wilde graag een positief verhaal van de burgemeester horen ter verdediging van het voorstel. De heer Oversier betoogde dat het alles behalve een motie van wantrouwen tegen het personeel betrof: „Deze appa ratuur is in feite en uitsluitend om het ingewikkelde bijhouden van tijden te verlichten". Deze registratie betekent een tijdsbesparing volgens de heer Over sier en hét grote voordeel is dat de telefo niste weet of een bepaalde ambtenaar er is; dat is nu in één blik te zien. Voor Gemeentebelangen was het laatste voordeel doorslaggevend omdat de bur ger die naar het gemeentehuis belt erbij gebaat is te weten of de ambtenaar die hij nodig heeft er wel of niet is. De SGP kon ook akkoord gaan met het voorstel nu de woorden van de voorzit ter duidelijk hadden gemaakt dat de nadruk meer op de registratie van de aanwezigheid ligt dat op de registratie van de uren. Zijdelings kwam nog ter sprake dat de burger die het gemeentehuis binnen komt meestal via verwijzingsborden zijn weg moet vinden, omdat er geen specifieke opvang door een ambtenaar is. Voor dit gat in de hal wist de burge meester geen oplossing; hij wilde er wel op in gaan en stelde voor er nog eens in voor kleding, kussens en kado 's Oranjestraat 8, Sommelsdijk Tel. (01870) 52 71 de Commissie Algemeen Bestuurlijke Zaken over te spreken. „Waarom garantie als er nog voldoende sponsors worden gevonden?" vroeg de heer Kalle namens de SGP het college af „De gemeente verleent nogal wat hand- en spandiensten, die is ook goed", zei hij, maar hij vond het niet nodig ook nog garantie te gaan verlenen voor de organisatie van de triathlon. Ook toen wethouder Schouten toelichtte dat reeds voldoende sponsors waren gevonden - al was alles nog niet binnen - en stelde dat het college vond dat de gemeente de organisaite moreel moest steunen door garant te staan, bleef de SGP tegen het voorstel. „Gehoord wat wethouder Schouten over sponsorgeld heeft gezegd", zei de heer Kalle, „dan is het helemaal absurd om gaarantie te geven." Hoewel de PvdA verklaarde vóór garan tieverlening te zijn, zei de heer Robijn: „Persoonlijk heb ik het vorig jaar sneller gegeven. Toen zat er een braderie aan vast en zo. Toen gaf je het voor de hele Dirkslandse gemeenschap." Hij vond het jammer dat het dit jaar anders was gegaan en de triathlon niet zo'n Dirks landse aangelegenheid zou worden als dat het vorig jaar was. Hij konstateerde dat de braderie nu voor een groot gedeelte miskukt is en hoopte voor een volgend jaar weer op een gezamen lijke opzet. Wethouder Schouten vond het ook jam mer dat de triathlon niet gelijk met de braderie is gehouden en betreurde het dat de braderie gelijk met de Havendag in Middelharnis is gehouden, „'t Zou mooi zijn als volgend jaar de Dirks landse evenementen gelijk gehouden zouden kunnen worden," zei hij en hij dacht zelfs nog verder: „'t Zou nóg mooier zijn als het gelijk met de jaar markt in Herkingen kon gebeuren." Tegen het einde van de raadsvergade ring werd door de voorzitter de interpel latie van Gemeentebelangen voorgele zen. Drie vragen werden daarin aan B en W gesteld die door fraktievoorzitter Van Prooijen werden toegelicht. 1. Toen wethoudern J.H. Kalle in de ver gadering d.d. 26 april sprak over een aanstaande verhoging van de tarieven van de A.V.R., te weten drie jaar achter een 30,-; uit welke bron is deze infor matie afkomstig, en hoe betrouwbaar acht u deze? 2. Hoe verhoudt zich in uw ogen deze drastische prijsstijging tot het in het beleidsprogramma 1990-1994 vastge legde streven grote terughoudendheid te zullen betrachten bij het verhogen van plaatselijke heffingen? 3. Bent u bereid, mochten de aangekon digde prijsstijgingen inderdaad doorge voerd worden, de allerhoogste prioriteit te geven aan een herbezinning op het beleid, in al zijn facetten, ten aanzien van het huisvuil? „In de vorige vergadering, toen het over de VAM-vaten ging, heb ik er geen erg in gehad, toen zat ik met de vaten in mijn hoofd. Bij het lezen van de notulen ben ik geschrokken. Als dat waar is van die ƒ30,- wat moeten we dan doen om belastingverhoging voor de burgers te voorkomen?", was de verontruste vraag van de heer Van Prooijen naar aanlei ding van wat de heer Kalle toen zei. Hij stelde voor om de afvalstroom in de richting van de AVR te verkleinen door vermindering via compostvaten - .,Nog veel meer reklame daarvoor maken dan nu het geval is" - en heel snel op te schieten met verder gescKeiden inzamelen van het afval. Hij achtte zelfs een milieuverorde ning voor gescheiden aanbod niet uitge sloten en bepleitte haast met onderzoek en overleg teneinde grote belastingver hogingen te voorkomen. De vragen van Gemeentebelangen wa ren wethouder Eshuis welkom. Zijn beantwoording onderstreepte de ernst van het vraagstuk. v^^>^^^^^^^t^K^^^^^;^^■.^v^^^.^^^^v^^v.^^^^^^^t^>^^lS>l^<5^^<5>^'-<ö>^■-<^^.-^<,<5>^ MIDDELHARNIS - De schooljeugd van de 'Prinses Ireneschool' te Middelharnis heeft vrijdagmiddag voor de entree van het Gemeentehuis met feestelijke bogen en minstens zo feestelijk gemutst het bruidspaar Leendert van Nieuwenhuijzen en Helma Besuyen opgewacht. Helma is groepsleerkracht op deze MLK school, vandaar dat haar pupillen deelgenoot waren van de vreugde van deze dag. Het bruidspaar werd voorop gegaan door twee schattige bruidsmeisjes, van Chinese kom-af, wonend in Sommelsdijk, en kind-aan-huis bij de fam. Besuyen. GOEDEREEDE - In verband met de landelijke Anjeraktie ten bate van het Prins Bernhard Fonds zal er tussen 11 en 23 juni aanstaande in Goedereede en op Goedereede-Havenhoofd worden gekollekteerd. Tijdens de kollekte op Goedereede- Havenhoofd zal er door de Kon. Fanfare Apollo' een mars worden gemaakt, en wel op zaterdag 16 juni a.s. om ±18.30 uur. met optimaal resultaat Tel. 01870-3477 'NVM, Drie jaar achtereen een verhoging van het AVR-tarief met 30,- per ton moet de heer Kalle destijds uit het informele circuit van de AVR vernomen hebben, meende Eshuis, en die 30,- per ton was nog aan de voorzichtige kant. „De nieuwe richdijnen van het ministe rie zijn de scherpste ter wereld. IN 1993 kan daaraan technisch voldaan wor den", legde hij uit. Het gaat daarbij om een investering van 400 miljoen die een tariefsverhoging met zich meebrengt die het drievoudige is van wat Kalle noem de. In een brief van 18 mei 1990 meldt de AVR aan de gemeenten een forse prijs stijging die neerkomt op 90,- per ton in 1991 (een verdubbeling van het huidige tarief), 120,- per ton in 1992 en 140,- per ton in 1993. Bij het vaststellen van hSet beleidspro gramma was dat nog niet bekend. Het streven uit het beleidsprogramma om grote terughoudendheid te betrachten bij het verhogen van plaatselijke heffin gen blijft natuurlijk overeind, volgens de heer Eshuis, waarvoor hij, denkend aan het afgesproken dekkingspercentage. J.l. woensdag 30 mei, werd door de Herv. Zangver. 'Jeduthun' in samenwerking met het Prins Mauritskoor een zang avond georganiseerd in de Herv. Kerk te Sommelsdijk. Een en ander ten bate van St. 'de Hoop', het Evangelisch opvangcentrum voor verslaafden te Dordrecht. De koorzang van beide koren, welke onder leidmg staan van Mar van der Veer, was mede door de begeleiding van Paul Kieviet (orgel). Peter van Essen (viool). Mar van der Veer (piano) en de diverse solisten een lust om te horen. De geheel gevulde kerk heeft genoten van deze avond, waarbij het gebruik van de diverse instrumenten, de solo's, sa menzang en de muzikale intermezzo's het geheel zeer verlevendigde. De gehouden kollekte voor St. 'de Hoop' bracht ruim 1.700,- op. veel kreativiteit nodig achtte en veel medewerking van de raad. Om te beginnen moet het projekt com postvaten zodanig aangespoord worden dat ook anderen hun duit in het milieu zakje willen doen. Voorts moeten projekten gestimuleerd worden om verdere scheiding van het huisvuil te bewerkstelligen. De groente-, fruit- en tuinafvalstroom is immers het grootste gedeelte van de afvalberg. Daarbij moet men proberen te komen tot een gezamenlijke aanpak op Goeree- Overflakkee, stelde de heer Eshuis. Vanuit de financiële hoek wilde de bur gemeester m.b.t. het gescheiden ophalen van huisvuil nog wel opmerken dat er dan andere containers moeten komen terwijl terwijl de huidige containers een afschrijving van 15 jaar hebben. Ook de accomodatie van de wagens zal moeten worden aangepast. Men realiseerde zich ten volle dat het huisvuil een levensgroot probleem is. Het college beloofde op korte termijn op deze zaak terug te komen in de Commis sie Gemeentewerken. Door een werknemer van de EMGO werd de afgelopen week aangifte gedaan van diefstal van elektriciteit. Een inwo ner van de gemeente had van zijn vorige woning het telwerk van de elektriciteits meter teruggezet. Om bij het telwerk te kunnen komen moesten er loodjes ver broken worden die daarna weer proviso risch gemaakt zijn. De EMGO heeft hierdoor een schadepost van ongeveer 600,- opgelopen, Tegen de dader zal proces-verbaal worden opgemaakt. Tussen 23 en 26 mei 1990 is er bij het werkvoorzieningsschap 'Binnenhof aan het Haveneind te Sommelsdijk ingebroken. Door verbreking van een hangslot en een toegangsdeur werd toe gang verkregen tot het pand. Vermoede lijk is gebruik gemaakt van een vracht auto omdat het een nogal omvangrijke hoeveelheid bootstoeltjes betrof die ont vreemd zijn. De recherche heeft de zaak in onderzoek. In de gemeente Dirksland is op 23 mei 1990 is ingebroken in een woning en een daarbij behorend schuurtje. Door een ruit te vernielen aan de achterzijde van de woning is men binnengekomen. Meegenomen is een portemonnee met een onbekend bedrag aan geld. Twee inwoners van Middelharnis ont dekten de afgelopen week dat er in hun voor de woning geparkeerde auto's was ingebroken. In beide gevallen was het om de stereo autoradio-cassetterecorder te doen. Bij de ene nam men tegelijk het rijbewijs en de autopapieren mee, deze werden later bij de begraafplaats in Middelharnis teruggevonden. Ter voor koming van diefstal is het in elk geval beter om geen autopapieren in de auto achter te laten. ,f.lf.^:^4.lflf.l^,^J^^l^l^l^l^l^l^l^i^l^l^l^'^^■^'^'^4*'^¥**'^4■**'^'^¥*¥■'^*¥*^¥*¥****'^*'^¥*'^*****'^'^^ „Die leg je stiekum hier of daar neer, snap je dat?".... Hij knikte weer. „O, goed begrepen?.... En dat moet vóór Zondag gebeurd zijn, anders ga ik naar de notaris.... Je moet er op rekenen, dat ik het doe, hoor! En ik zal er naar infor meren of je geweest bent.... En geen ander omkopen om voor je te gaan".... Hij knikte naar opoe: „Ja, daar zou hij voor in staat zijn!".... „Och man, je moet toch niet zo lelijk doen".... Hij gafergeen antwoord op maar vervolgde tegen Piet: „En als ik dan weer beter ben, dan zal ik je wel eens voorhoduen wat een boer past, heb je dat verstaan? En begin nu maar te onthouden, dat we rentmeesters zijn van ons goed, begrepen? En dat we eens rekenschap af zullen moeten leggen wat we met ons goed gedaan hebben.... Als dat mooie plannetje met Frans nu eens doorgegaan was, wat zou je dan God eenmaal hebben moeten ant- woorde, als Hij je rekenschap zou vragen wat je met die paar guldens had gedaan.... zou je dan hebben durven zeggen: daar heb ik bedrog mee gepleegd, de meester mee bedrogen, mijn vader en mijn moeder, mijn oude opa.... daar heb ik een arm jongetje de klappen voor laten krijgen die ik verdiend had?.... Zou je dat hebben durven zeg gen. Piet?.... Foei, foei, jongen, denk er toch aan, dat je de Heere niet kunt bedriegen!".... Hij keek naar opa, hun ogen ontmoetten elkan der, en ineens zag hij, dat opa niet boos meer was, hij was bedroefd.... „Zul je er aan denken, jongen?".... Hij legde zijn hand vertrouwelijk op die van opa en knikte. „En ben je al bij de juffrouw geweest?".... Piet bleef verlegen staan. Nee, daar was hij nog niet geweest. Zou opa hem daar ook al naar toe sturen? „Dan weet je zeker wel wat je te doen hebt, hé?" vroeg opa, en opoe zei vol vertrouwen: „Ja, dat weet hij nu wel, hé Piet".... Zwijgend stemde hij toe. Dan vroeg hij: „Die hoef ik toch geen".... Hij bleef half in de zin steken, verlegen.... „Wat?".... vroeg opa. Hij aarzelde nog.... „Geen vijf gulden".... „Ben je nou wijzer, jongen", viel opa uit, en opoe schudde haar hoofd. „De juffrouw heeft toch geen spaarpot", lachte ze. Maar opa lachte er niet om. „Ik heb je toch gezegd, dat het met geld niet goed te maken is", zei hij berispend. „Denk je dat nu nog! Daar behoef je Frans geen vijf gulden voor te geven.... En ga nu maar gauw naar school, 't is bijna tijd, denk ik".... Piet keek naarde klok. Hij schrok er van, het was al fien minuten voor twee, de school was al lang aan! Zonder iets te zeggen liep hij haasdg weg.... „En zeg dan maar tegen je vader, dat hij Witvoet gebruiken kan",.... riep opa hem nog achter na. Hij liet zich achterover vallen in de kussens.... Op het erf klepperden Piet's klompen,... „Zo'n jongen toch",.... zei opoe. „Opa knikte. „Het zal hem goed doen", vond hij. „'t Is eigenlijk jammer, dat ik niet gezegd heb, dat hij tien gulden aan Frans moet geven".... „Waar moet hij die vandaan halen?".... vroeg opoe. „Van zijn zakgeld natuurlijk.... Die jongen krijgt veel te veel zakgeld, ik zal het eens zeggen tegen zijn vader".... „Als hij het maar goed besteedt, dan is dat zo erg niet",.... meende opoe. „Dat zal ik hem leren".... Er was weer iets grim- migs in de stem van de oude man. Hij begon zijn pijp aan te steken, die uit was gegaan.... ACHTTIENDE HOOFDSTUK ALS hij die eigen dag nog naar Frans had gekund, dan zou het zo gemakkelijk zijn Lgegaan. Dan zou hij tegen Frans gezegd hebben: „Ik ben erg lelijk tegen je geweest, Frans. Ik heb erg verkeerd gedaan met de schuld alleen voor jouw te willen laten.... en jouw de straf te laten dragen voor wat we met ons drieën gedaan hebben.... en om je daar geld voor te willen geven".... En dan zou Frans gezegd hebben: „'t Is niet zo erg. Piet.... want ik heb toch eigenlijk de meeste schuld".... En dan zou hij weer zeggen: „Nee, we hebben alle drie evenveel schuld.... laten we er niet langer over praten".... En ze zouden elkander een hand geven.... Zulk een voorstelling had hij zich gemaakt van hun verzoening. En terwijl hij naar school holde wenste hij wel, dat hij nu dadelijk naar Frans toe kon gaan. Maar dat ging niet, het was al zo laat, en hij maakte zich ongerust wat meester Van Doorn wel zeggen zou.... Het viel hem mee. Meester Van Doorn vroeg alleen: „Waar kom jij zo laat vandaan?".... En toen hij zei; „Van opa.... ik heb een boodschap moeten doen voor vader, want de Bles is kreupel gewor den", waarschuwde hij nog: „Dat moet niet meer gebeuren, ventje".... Toen om half vier de school uitging was zijn eerste gedachte: nu zal ik naar Frans gaan. Maar toen hij buiten kwam en langzaam de straat in slen terde voelde hij, dat het toch niet zo gemakkelijk zou gaan als hij zich wel had voorgesteld. Hij zou bij Frans thuis de voordeur opendoen en 'volk' roepen. En dan zou Frans z'n moeder komen en vragen wat hij wilde. En dan zou hij moeten beginnen met alles te vertellen. En Frans z'n moe der zou mischien boos zijn en de deur voor zijn neus dicht gooien, 't Was erg moeilijk, dat zag hij nu. En daar was ook nog een andere moeilijk heid: vader had gezegd, dat hij uit school dadelijk naar huis moest komen, en dan mocht hij niet naar buiten vóór half zes als de herhahngsschool begon. Hij zou dus eerst naar huis moeten en vrage of hij nog even weg mocht. En vader zou dat niet toestaan als hij er niet bij vertelde wat hij wilde gaan doen. Dat was ook al niet gemakkelijk om dat tegen vader te vertellen. Tegen moeder zou dat minder moeilijk zijn. Hij zou naar huis gaan. misschien was vader wel niet thuis.... Maar vader was wel thuis. Even bleef hij met zijn jas aan en zijn pet op midden in de kamer staan, en hij overlegde bij zichzelf of hij het nu vragen zou. Toen vroeg vader: „Wat sta je daar?".... En ineens begon hij zijn jas uit te trekken. Hij zou wachten tot vanavond als de herhahngsschool uitkwam, misschien was vader dan wel weg.... (wordt ve/yolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5