2e Pinksterdag maandag 4 juni a.s. van 13.00 - 15.00 uur NIEUWBOUW plannen Ruim 130 bestaande woningen Uw hypotlieel(-mogelijl(heden Uw verzelceringen Kom gezellig even bij ons langs I Neergeschoten vliegtuigen r Voorstraat 44, SOMMELSDIJK Tel. (01870) 4844 \0 Pasfoto's y WARM WATER UIT DE ZONNEBOILER SURFPAK OPENBARE VERKOPING;: afbouw- materialen Restantenhal 1 Hoad sanitair Restantenhal 1 Hoad "K N. nu 40% subsidie Frontier b.v. gwijST gEN MILIEU,? "FLAKKEE" HARD EN SOFTWARE Volop geraniums Hisschemöller JAARPLAATSEN VRIJDAG 1 JUNI 1990 „EILANDEN NIEUWS'' Bladz. 3 Informatie over: O-a- 6 Preniïe-A woningen te Dirksland - Premie-A woningen te Nieuwe Tonge Stad aan 't Haringvliet - 2/1 kap woningen te Dirksland, Nieuwe Tonge, Den Bommel, Achthuizen, Sommelsdijk - vrijstaande woningen te Mellssant, Oude Tonge, Dirksland Bouwmogelijkheden ais u zelt grond heeft Bouwgrond voor uw eigen woning Kleurenfoto's en algemene informatie Berekening van uw mogelijkheden en LAGE RENTE AANBIEDINGEN vraag naar onze scherpe premies hoog comfort lage energiekosten milieuvriendelijk Technisch installatiebureau EEN BEGRIP OP ZONWERINGSGEBIED Jaloezieënfabriek (XV) Zowel bij de redaktie van Eilanden Nieuws alsmede op mijn privé-adres komen nog steeds brieven binnen die het onderwerp van de neergeschoten, vliegtuigen op Goeree en Overflakkee tijdens de Tweede Wereldoorlog verder toelichten. Sommige briefschrijvers bieden hulp aan, andere vragen soms inlichtingen. Vervolg De 86-jarige heer P. R. Hokke uit Nieu- wendijk (Z-Beijerland) reageerde op wel heel bijzondere wijze. Hij was de man, die met zijn hulp M. Doolaard op maan dagmorgen 31 mei 1943 om 8 uur een verongelukte vliegenier uit het water wist te halen. Dat was de ongelukkige L. Hardy die op de zaterdagavond er voor in het Haringvliet was neergedaald. Hardy was dus een mede-bemannings- lid van K. Jordan uit het vorige verhaal Neergeschoten vliegtuigen XTV. Hokke en Doolaard hebben het stoffe lijk overschot, dat nog bevestigd was aan een volkomen onbeschadigde para chute, op een afstand van ongeveer 25 meter aan de zuidkant van Tiengemeten gevonden. Het lichaam van Hardy is naar het haventje van Nieuwendijk gebracht en Hokke heeft daar de burgemeester in kennis gesteld van zijn treurige vondst. Vliegenier L. Ha'-dy is te Numansdorp begraven. Visser Hokke kende Teun Klop, de vin der van de geredde vliegenier K. Jordan, heel goed. De heer Klop is vorig jaar te Willemstad overleden. Torenwacht Van de heer M. Knape Jzn. uit Zierikzee ontving ik een aantekenboekje dat afkomstig was van een Duits mihtair. Knape had dat als knaap in de ooriogs- jaren op de toren van Middelhamis van een 'dronken' torenwachter afgenomen. Thuis heeft de jonge knaap een behoor lijke uitbrander van zijn vader gekregen, want wat hij gedaan had, was bepaald niet zonder risico. Het is jammer dat de inhoud van dat boekje niet of weinig behulpzaam is bij het verkrijgen van meer of aanvullen de gegevens. Eén voorbeeldje zal ik er uit overnemen: 29 januari 13.00 (geen jaartal) Mehrere Bomberverbande im voorbeiflug von Zingemeten nach Dirksland. Voor de rest heeft dit boekje weinig waarde, merkt ook Knape op. Meer konkreet De heer J. van Strijen uit Den Haag beschikt over het logboek van de Vlis- singer PLAK (Fluchzeug Abwehr Ka- none) de Duitse luchtafweer op Wal cheren in de beginjaren van de laatste wereldoorlog. Van belang daaruit zou voor Flakkee kunnen zijn dat op 30 december 1940 een onbekend vliegtuig zeer laag over Temeuzen vloog. Het lichte afweerge- schut van Temeuzen opende het vuur en raakte het toestel. Later moest de ma chine op Goeree een noodlanding ma ken. De bemanning die gevangen kon worden genomen had aan de Duitsers toegegeven dat zij 'in unserem Bereich Feur bekommen habe'. Maar ik beschik over geen enkel gegeven dat ergens op Goeree en Overflakkee op 30 december 1940 een geallieerd toestel zou zijn geland. Wie zou hier eventueel inlichtingen over kunnen verstrekken? Ooitgensplaat (zie XIII) Ir. W. B. Ras uit Rotterdam stelt n.a.v. het ontbreken van verdere gegevens over twee geallieerde vliegtuigen die respek- tievelijk op 10 september 1942 en op 13 juni 1944 op grondgebied van Ooitgens plaat terecht zijn gekomen, het vol gende. Dat er een geallieerd vliegtuig op Plaat se grond vóór februari 1944 terecht is gekomen, is wel zeker. Met enige school vrienden heeft hij geconstateerd dat één der bemanningsleden te pletter was gevallen. Dat zou zijn geweest op een weiland van het Weipolderse Gors, ca. 100 meter oostelijk van de Hooidijk. Die ongelukkige vliegenier moet plat zijn neergekomen, getuige de afdruk (in druk) van een menselijke lichaams vorm. Dat lijkt op jongens-fantasie ofschoon er bij Den Bommel op het land van de gebroeders de Lint daarvan een afschu welijk voorbeeld is gegeven in Neerge schoten vliegtuigen IX. Het vliegtuig is, maar de heer Ras is er niet zeker van, neergestort in de aan grenzende grote Adriana Theodora Pol der. We zijn naar het nog nasmeulende wrak geweest. Ik zie het nog voor mij en die aparte brandlucht herinner ik me nog goed. We hebben nog een boordmitrailleur uit het wrak kunnen losmaken en in een sloot verborgen weten te houden. Zo doen jongens. De mitrailleur zal wel geen waarde meer hebben gehad, an ders zouden de Duitsers die wel wegge haald hebben, aldus Ras. Hiermee komen we dus wel een stapje verder. De kop van het eiland Twee exemplaren van Eilanden Nieuws d.d. 31 december 1958 werden mij toege stuurd door de heren P. in 't Veld Czn. uit Ooitgensplaat en J. C. Both uit Middelhamis. In deze uitgave was een artikel opgeno men over een opzienbarende vondst tij dens werkzaamheden, welke verband hielden met de afsluiting van het Haring vliet. Het jaar reeds daarvoor, dus in 1957, werd een vliegtuigwrak gevonden van een tweemotorig Engelse jachtbom menwerper vermoedelijk van 't type Beaufighter. Jachtbommenwerpers van dit type wer den ingezet voor 't aanvallen van kleine doelen, zoals afweergeschut. Gelukkig trof men geen menselijke resten in het wrak aan en laten wij hopen dat de bemanning zich heeft weten te redden. Curieus te noemen was het feit dat men nog flarden van de Daily Mirror van 6 juli 1940, leesbaar aantrof! Of het vliegtuig ooit is geïdentificeerd is mij niet bekend maar voor de voltooiing van deze serie is dit wel noodzakelijk, zodat verder onderzoek zal plaatsvin den. Noodlanding Op 17 juni 1942 werd een noodlanding uitgevoerd door de bemanning van een Wellington bommenwerper van de RAF op het terrein van de Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee (Oostduinen Goedereede). Aan de kantlijn van het rapport dat hierover melding aakt is de datum op 6 juni 1942 gesteld... De noodlanding schijnt in de nacht te hebben plaats gevonden rond de klok van vier. Vermeld wordt dat de beman ning uit 5 personen bestond, waarvan er helaas één het leven bij heeft verloren. Twee anderen werden gewond en de overige twee bleven ongedeerd. Namen worden niet vermeld, evenmin waar de omgekomene begraven ligt. Door een der overlevenden, vermoede lijk een Canadees, werd bij deze gele genheid aan de (onbezoldigd) rijks- veldwachter Johannis 't Mannetje, tevens werkman bij de Drinkwaterlei ding Mij., twee linnen zakjes ter hand gesteld. Deze zakjes bleken papieren geld te bevatten. Dit geld is door de heer 't Mannetje gedurende de oorlog zorg vuldig bewaard. Na de oorlog is het geld dat in Franse, Belgische en Nederlandse valute werd overhandigd opgestuurd naar het Ned. Rode Kruis, waarbij gelijktijdig is ver zonden een mogelijk identiteitsplaatje genummerd 30006. Misschien kon aan de hand daarvan worden nagegaan, wie de inzittenden van het vliegtuig zijn geweest. Het rapport d.d. 7 juni 1945, was onder tekend door de opperwachtmeester der Marechaussee te Ouddorp, de heer J. Breedveld. Dat soort rapporten werden na de oor log aan de Ned. Binnenlandse Strijd krachten gezonden. Op de lijst van Neergestorte vliegtuigen op de Zuid Hollandse eilanden gedurende de laat ste wereldoorlog wordt eveneens mel ding gemaakt van een Wellington bom menwerper die op 17 juni 1942 bij Oud dorp in zee (met een vraagteken) is neergestort. Wie eventueel over deze noodlanding de beschikking heeft over meer gedetail leerde gegevens, zal de nog te volgen geschiedschrijving een dienst kunnen bewijzen. Hoogachtend, D.Hoogzand Hyacinthenstraat 8 3245 CN Sommelsdijk TE KOOP, maat MS Tevens SURFSCHOENEN TE KOOP Koninginnelaan 65 SOMMELSDIJK Tel. (01870) 53 17 Handelsonderneming TAN IS ex art. 1223 B.W. Notarissen mr. G. E. H. ter Braak te Dirksland en mr. C. N. Schuring te Middelhamis zijn voorne mens op dinsdag 12 juni 1990 bij inzet en op dins dag 19 juni 1990 bij afslag, telkens nam. 7.30 uur in het Verenigingsgebouw 'de Schakel', Beatrix- laan 31 te Dirksland. in het openbaar te verkopen: 1. een loods met overkapping, erf en grond, staande en gelegen te Dirksland, aan het Spui 2 en 4, kad. bekend gem. Dirksland sectie B nrs. 3592, 3593 en 3594, samen groot 48 a. 14 ca. 2. drie garages met onder- en omliggende grond, staande en gelegen te Dirksland, aan het Spui 25,27 en 29, inbegrepen de ondergrond van een transformatorstation, kad. bekend gem. Dirks land sectie B nr. 3588, ged. groot plm. 2 a. 20 ca. 3. een pakhuis met erf en grond, staande en gele gen te Dirksland, aan het Spui 31, kad. bekend gem. Dirksland sectie B nr. 3588, ged. groot plm. 3 a. 60 ca. 4. drie garages met erf en grond, staande en gele gen te Dirksland, aan het Spui, 33, 35 en 37, kad. bekend gem. Dirksland sectie B nr. 3588, resterend ged. groot plm. 1 a. 30 ca. 5. een pakhuis met erf en grond, staande en gele gen te Dirksland, aan het Spui 39, kad. bekend gem. Dirksland sectie B nr. 3589, groot 3 a. 6 ca. 6. een loods met erf en aanbehoren, staande en gelegen te Dirksland, aan het Spui 14, kad. bekend gem. Dirksland sectie B nr. 3597, groot 14 a. 56 ca. 7. een koelhuis met drogerij, erf en grond, staande en gelegen te Dirksland aan het Spui 21, kad. bekend gem. Dirksland sectie B nr. 3599, groot 13 a. 89 ca, De percelen zijn niet verhuurd of verpacht. Kopers dienen zichzelf en op hun kosten de ont ruimde oplevering te verschaffen. Aanvaarding bij betaling van de koopsom, uiter lijk op 27 juli 1990. Combinaties en de gunning worden voorbe houden. Gegadigden dienen op de veiling desgewenst een verklaring van hun bankrelatie over te leggen, betreffende hun financiële gegoedheid. Bezichtiging in overleg met het kantoor van genoemde notarissen. Raadhuisstraat 3-5 te Mid delhamis, tel. (01870) 49 00, alwaar ook nadere informatie is te verkrijgen. Zoekt u diverse voor een koopje? Kijk bij: 4 Afrikanen 1,- 4 Allysum 1,- 1 doos violen ƒ5,- Diy. klimplanten 3,50. Alleen zaterdags verkoop Bij watertoren Dirksland richting Sommelsdijk na 500 m. links Voor uw MIDDELHARNIS Tel. 01870-2441 OUDDORP Camping 'Zuidhoek' heeft voor uw stacaravan Tel. (01878) 18 23 Zoekt u voor een koopje? Kijk bij: OPEN HUIS ONROEREND GOED Ga voor meer informatie naar uw zonne-energie-installateur: Tramweg 23a, OUDE TONGZ Tel. (01874) 19 91 Fax (01874) 20 06 Centrale verwarming Vloerverwarming Loodgieterswerk Sanitair Airconditioning Luchtbehandeling Onderhoud Zonne-energie ij Vereniging van v^^g^ Nederlandse i^^§ Installatiebedrijven markiezen, knikarmschermen, uitvalschermen, vlakhangende schermen, rolgordijnen, jaloezieën, vertikale lamellen, plisségordijnen, rolluiken, horren en hordeuren Tevens reparatie en onderhoud van alle zonwering. Alles op maat gemaakt. West Achterweg 55 3245 BJ Sommelsdijk Telefoon 01870-3484 Prijs f 150- PHILIPS P2120 XT met 2 FD2225,- IDEM met 1 FD en 20 MB HD2750,- PHILIPS P2230 AT met 2 FD3300,- IDEM met 1 FD en 40 MB HD3670,- Ir^ci 12" FSQ Man. Excl. BTW Ireneweg 13 - Ouddorp - 01878-3453 Oosthavendijk 52 Middelhamis Tel. (01870) 24 16 Drog. Reform. Foto Quelle Oosthavendijk 52 Middelhamis Tel. (01870) 24 16

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 7