j eugd- hoekje @i\1ine L^C^ Koor- en orgelagenda 1990 ©uteenFiOEk gazonmaaier trimmer EuROPflTuin 'n grenzeloos goed tuincentram KUOMeTsnvtiETeït van Oom Ko Juni-raadsel 1 Extra juni-raadsel A „Een fietstochtje" ^i^^i^^^^^i^^^^^^i^i^i^i^i^ Tante Nel ^^^^i^i^i^i<.J^^}^}^ Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS^ VRIJDAG 1 JUNI 1990 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. VIEKDAAGSEPRST Waar kan ik mij aanmelden voor de Vier daagse in Nijmegen? Hebt u nog enkele tips? Hoe je bijv. aan een ovemachtingsa- dres komt? Antwoord: U kunt schrijven naar de Kon. Nederlandse Bond voor Lichame lijke Opvoeding (KNBLO), Postbus 61.533, 2506 AM Den Haag en voor inlichtingen opbellen (070) 3 60 4141. Vraag toezending van het reglement en oefen goed. U moet wel kerngezond wezen, zodat behalve uw voeten óók hart en bloedsomloop in orde zijn! Wandel dagelijks, tot u met gemak en zonder pijn of ademnood de 50 km. haalt. Loop vervolgens enkele weekends twee dagen achter elkaar de afstand waarvoor u wilt inschrijven. Lukt dat, probeer dan in uw vakantie minstens drie dagen zo'n trajekt af te leggen. Doe zo mogelijk mee aan een avondvier daagse in uw omgeving. Zorg voor stevig en goed passend schoeisel over zuiver wollen sokken. In het boekje met het reglement vindt u een inschrijfbiljet voor huisvesting, dat u kunt inzenden aan de Nijmeegse VW, St. Jorisstraat 72, 6511 TD Nijmegen. Die kan u tot kort voor de startdatum voor logies met ontbijt indelen bij particulieren. Soms is vol pension (incl. lunchpakket) moge lijk, maar ook langs de route is volop eten en drinken verkrijgbaar. SCHAT GSVOMDEN Met een metaaldetector vond ik een verroest kistje met oude munten in de tuin. Moet ik dat opgeven aan de Inkomstenbelasting? Antwoord: Neen, schatvondsten hoeft u niet op te geven aan de belasting, tenzij uw totale vermogen daardoor zo groot wordt dat u in de vermogensbelasting komt te vallen. Wel wil het Kon. Munt en Penningenkabinet, Rapenburg 28, 2311 EW Leiden, tel (071) 12 07 48 i.v.m. onze munthistorie graag weten wat u precies uit de grond opdiepte. Men wil die munten ook wel voor u uitzoeken (discretie verzekerd). OMSTRCDSN HUIS Wij hebben met vijf kinderen een huis geërfd, maar willen er niet gezamenlijk in wonen, of het aan de anderen overlaten. Wat nu? Antwoord: In zo'n geval is het 't beste als mede-gerechtigde de openbare verkoop van dit huis te eisen. Dan kan de notaris de opbrengst verdelen. Ik wil per auto via Passau en Wenen door Joego-Slavië naar Athene. Hoeveel kilome ter is dat vanaf mijn woonplaats? Antwoord: Naar Wenen is het 1389 km, van Wenen naar Zagreb 420 km en van daar naar Athene nog eens (afgerond) 1600 km. U moet er wel rekening mee houden, dat u in Joego-Slavië niet zo best kunt opschieten i.v.m. de smalle wegen, de drukte daarop en de vele snelheidsbeperkingen. MSREITJES VOEREN Ik vond jonge merels. Wat kan ik ze als voer geven? Antwoord: Jonge merels of zwarte lij sters worden door hun ouders gevoe derd met wormen, insekten en soms stukjes van rijpe vruchten. De wormen zijn eiwitrijk en noodzakelijk voor de groei, wat fijn geprakte appel, bessen of een aardbei zijn gewenst voor de vitami- nenvoorziening. In noodgevallen geeft men gevonden jongen wel eens gevita- miniseerd kattevoer. SUiTENZORG Nu de bejaardenoorden vol zijn en er een wachtlijst is voor hulpbehoevende ouderen, zou er meer zorg voor die buitenstaanders moeten komen. Kan er echt vanuit die tehuizen geen buitenzorg worden verleend? Antwoord: Daar wordt aan gesleuteld. Minister d'Ancone heeft 1 maart jl. een wijziging voorgesteld in de Wet op de Bejaardenoorden, zodat deze hulp aan huis mogen bieden aan ouderen met een medische indicatie, die nog niet konden worden opgenomen. Struikelblok is de financiering ervan. VLEKJE IN 'T NEKJE Als ik een zilveren hangertje draag, krijg ik zwarte vlekken in mijn hals, alsof ik me niet gewassen heb. Wat doe ik daaraan? Antwoord; Voorzie dan de onderzijde van zo'n hangertje van een laagje kleur loze nagellak. Dat zorgt tijdelijk voor isolatie tussen het metaal en uw gevoe lige huid. Beste jongens, meisjes... en ieder die dit leest We zullen met het plaatsen van de april-oplossingen nog een weekje wach ten. Van nog niet iedereen heb ik ze. Op tijd inzenden, hoor. Je hebt tenslotte steeds een maand de tijd. Als de maand om is, tot het begin van de volgende maand... De raadsels voor deze week zijn van Jolanda v. d. Wende. Ze krijgt er de volle extra punten voor. En... haar eigen (goede) oplossingen tellen natuurlijk ook mee. Zij heeft dus een makkelijk weekje... De oplossing van het Bijbels raadsel zou wel eens hetzelfde kunnen zijn als de oplossing van april-raadsel 3. Meer verklappen we niet. De oplossing komt van boven naar beneden in de 'dikke balk' te staan. Ook in deze figuur verschijnt de oplos sing van boven naar beneden (in de 'voorste balk'). Misschien heeft het nog iets met schoolreis te maken... (met varen of zo...) KiedinStuk Dier Getal Depksport Beroep Vrucht Bloem Vogel Instrument Drank Meisjesnaam Jongensnaam Lichaamsdeel 1. Vijfde plaag in Egypte. 2. Daar vluchtte Mozes heen 3. Ahasveros liet hem ophangen. 4. Jozef legde zijn droom uit. 5. Zoon van David. 6. Vrouw van Boaz. 7. In die stad werd David koning. 8. Vrouw van Abraham. 9. Zoon van Noach. 10. Daar worstelde de Heere met Jakob. i^};<.^i<.i^}^i<.2^^^2^^^ KRAANBESSEH Bij de groenteman kunnen wij, behalve 'grape-fruit'in plaats van pompelmoes, ook Preiselbeeren en Cranberries kopen. Heb ben die geen Nederlandse namen? Antwoord: Preiselbeeren zijn onze vos- sebessen, de rode bosbessensoort, offi cieel Vaccinium vitis-ideau. Cranberries zijn Amerikaanse veenbessen ofwel Vaccinium macrocarpum, niet te ver warren met onze eigen veenbes die als Vaccinium oxycoccus te boek stond, maar iets kleiner is en niet voor mense lijke concumptie geschikt is. We hebben wel een naam voor die Amerikaanse plant, nl. Lepeltjesheide. De Amerika nen noemden de bessen naar het Duitse woord (Kran(e)beere, van Kranichbeere ofwel kraanvogelbes. Omdat wij onze hijskraan (gezien de gelijkenis) ook naar de kraanvogel noemden, zouden we cranberries wel met kraanbessen kunnen vertalen, maar omdat de plant Lepeltjesheide heet, mag u ook van lepel(tjes)bessen spreken. Helaas zullen onze groentelieden die namen niet gaan gebruiken. EEN ZILVERVLOOT Wij hebben nogal last van die kleine, vlugge zilveren visjes. Ze zitten in de badkuip, op het keukenaanrecht, en in de kamer. Wat kan ik er tegen doen? Antwoord: Wat u in huis hebt zijn zg. zilvervisjes, ook wel suikergasten, of schietmotten, en officieel Lepisma sac- charina genaamd. Het zijn insekten zonder vleugels en met glanzende schub ben op het lijfje, waarvan u er een aantal in de hand kunt houden als zo'n diertje aan uw greep ontglipt. Aan het achterlijf heeft het drie lange staartdraden. Het vrouwtje legt eieren in naden en kieren, maar de ontwikkeling daarvan verloopt erg langzaam, zodat er pas op de lange duur overlast kan ontstaan. Veel schade richten enkele van deze logeergasten niet aan, maar ze houden van stijfsel en knagen daarom graag aan uw behang, ingebonden boeken en fraai gesteven kleren. Verder lusten ze plantaardig afval en ook katoen, suiker, bloem en allerlei meelprodukten. U kunt ze kwijt raken met een licht huishoudinsecti- cide, maar dat mag u niet in de buurt van uw levensmiddelen gebruiken. Beter is het, met de stofzuiger geregeld naden en kieren uit te zuigen en uw huis goed droog te stoken, want ze behoren tot de insekten die liefst in een vochtige omge ving huizen. ORANJEfOTOS Is het mogelijk foto-afdrukken te bekomen uit het archief van het Koninklijk Huis? In verscheidene geïllustreerde bladen zie ik onder de foto's wel eens staan 'Koninklijk Archief. Kunt u mij helpen aan het adres, waar ik dgl. foto's kan opvragen? Antwoord: Voor foto's van het Konink lijk Huis kunt u zich wenden tot de Rijksvoorlichtingsdienst (R.V.D.), want die kan u foto-copieën tonen van het geen voorhanden is en u in kontakt brengen met de makers van de opnamen waarvan u een afdruk wenst te bestellen. Het correspondentie-adres is: R.V.D. afd. Distributie Foto, Postbus 20006, 2500 EA Den Haag, het bezoekadres is Anna Paulownastraat 76 in Den Haag en voor informatie kunt u bellen: (070) 3 56 40 00. Jaco de Boer. Fijn, dat Wouter thuis is. Welke richting kiest hij, of heeft hij gekozen op de MTS? Zijn de foto's op school nog gelukt? Aagje de Boer. Zijn ook jouw school- foto's gelukt? Als jullie er soms eentje over hebben... Woont die 'hele liefe oma' ook op 't eiland? Sjoukje de Boer. Nee, ik heb niet op de 'Prins Maurits' gezeten, dus was ik ook niet op de reünie. Heeft het 'kletsen en keten' bij die vriendin nog voor buren gerucht gezorgd, of is 't meegevallen? Daan en Marieke Ras. Jullie schreven: „Weinig nieuws, maar de krant komt toch wel vol". Stel je voor dat iedereen er zo overdacht! Maar ja, vorige keer had den jullie een lange brief, dus nu kon het wel wat korter. Anita Goedegebuure. Jullie wonen nog een aardig eindje van de kerk vandaan! Is de bruiloft van Jeanette en André fijn verlopen? Jullie lagen zeker niet vroeg op bed? Tot slot De groeten en bij-leven-en-welzijn tot volgende keer... KANKERTELEFOON Ik hoorde, dat er nu ook een 06 nummer is, waar je informatie kunt krijgen over voor kómen van kanker Welk nummer is dat? Antwoord: Dat is het nummer (06) O 22 66 22, een gratis lijn via welke iedere vraagsteller persoonlijk en deskundig antwoord krijgt op zijn vragen. VU AAR BLIJVEN DE GERAAMTEN? Waar blijven eigenlijk de skeletten van de kleine en grote zoogdieren die onze bossen bevolken? Ik vind zelfs geen afgekloven beenderen van gestorven dieren terug. Antwoord: Damhert, edelhert en wild zwijn waren in ons land al in de vorige eeuw uitgeroeid en voordien al schaars. Ze zijn pas in deze eeuw o.m. door bemoeienis van prins Frederik Hendrik, heringevoerd. Ook moet u aantal en oppervlak in goede verhouding zien. Een boer kan, dank zij de uitstekende graslandverzorging, kunstmest en vee voeder 2 a 3 volwassen runderen per ha houden, maar de wildbezetting is tien tallen malen dunner! Er leeft nauwelijks één ree op 100 ha oppervlak bos en heide. Afgeschoten en gewonde dieren worden door jagers en boswachters meegenomen. Zieke dieren zoeken een schuilplaats. In de natuur blijven alleen sterke botten gespaard en dan nog uit sluitend indien ze op gunstige plaatsen liggen. De humuslaag in de bossen is zuur en loogt de kalkhoudende botten uit, zodat ze snel verteren. De tere skelet ten van vogels, hazen, konijnen, wezels enz. worden vaak fijn gekauwd door wilde zwijnen, vossen, honden, verwil derde katten enz. En dan zijn er de zg. doodgravertjes: kleine, maar zeer sterke insekten met de latijnse naam Necrop- horus, die op de lucht van dode gewer velde dieren afkomen en met een aantal soortgenoten de grond eronder omwoe len tot het kadaver er in verzonken is. Dan legt het wijfje van deze aaskever er haar eieren in en de larven zorgen voor de rest. Zaterdag, 2 juni: Ger Gemeente - Dirksland, Dirkslands Mannenkoor o.l.v. Dinant Struik; Mannenkoor Ethan, Yerseke o.l.v. Rijk J. Rijkse. Martin Mans en Pieter Heykoop, orgel. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag, 30 juni: Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee, Ned. Herv. Kerk - Sommelsdijk, Cappella Amsterdam o.l.v. Daniël Reuss. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag, 13 juli: Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee, Braderie-concert, Rooms Katholieke Kerk - M'hamis, Paul Kieviet, orgel; Koperensemble uit 'Sempre Crescendo'. Aanvang: 20.30 uur. Woensdag, 1 augustus: Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee, Zomerconcert, Gereformeerde Kerk - Ouddorp, Geert Bierling, clavecimbel; Annemarie van de Sijde, dwarsfluit. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag, 1 september: Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee, Rooms Katholieke Kerk - Oude Tonge, Jan Jongepier, organist te Leeuwar den. Aanvang: 20,15 uur. Zaterdag, 22 september: Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee, Jubileumconcert, Elektrische Alko 32 EH. maaibreedte 32cm Inklusief gras-vangbox. V^^ Alko GT 300Ideaal voor de 'Éèi- moeilijke plekjes. samen voor Tel: 01877-1354 (b.g.g.:i390) We willen beginnen u allen weer van harte welkom te heten bij deze oude- renhoek. Dat een fout in een klein hoekje zit, bleek de vorige keer. De werktekening, die op ware grootte overgenomen moest worden, ontbrak. We hebben hem als nog opgezocht en geven hem deze keer door. Let wel: ieder hokje 5x5 cm. De snavel moet oranje geverfd, de vleu gels het oogje blauw. Puzzel Deze keer een 'zoekraadsel'. Het is de bedoeling dat u 12 kleuren ont dekt in de volgende zinnen. 1. Ik heb nu nog eelt onder mijn voeten van die lange wandeling. 2. Spaar systematisch, zei de moeder tegen haar kinderen. 3. Ik moet mijn wollen trui wassen. Ik heb lauw water nodig. 4. Is er nog rijst over van gisteren? 5. De jonge glazenwasser vond het eerst eng, op zo'n hoge ladder te klimmen, maar later raakte hij eraan gewend. 6. Toen de vuurspuwende berg begon te werken, kwam er op Bali lava terecht. 7. Madrid, Ebro, Zeeland, Taag, Valen cia. Welke naam hoort in dit rijtje niet thuis? 8. Bloemen worden veel gekocht. Voor anjers bestaat een speciafe voor keur. 9. Heeft de kiwi 't ei al uitgebroed? 10. Hoe heeft hij die rib eigenlijk gebro ken? Hij is van de trap gevallen. 11. Toen ze koorts had, begon Liz war taal uit te slaan. 12. Waar stroomt de Ebro. O, dat is een Spaanse rivier. We hebben deze keer geen recept (voor raad enigszins uitgeput, beste dames en... heren). Misschien volgende keer bij leven en welzijn? We willen nog wel de antwoorden van de puzzel van vorige keer doorgeven. 1. Manasse 18. Petrus 2. Adam 19. Gehazi 3. Abel 20. Esther 4. Ruth 21. Samuel 5. Naomi 22. Thyatira 6. Uria 23. Asaf 7. Cefas 24. Ananias 8. Haman 25. Noach 9. Rachel 26. Uzzia 10. Ikabod 27. Izébel 11: Sadrach 28. Thekoa 12. Timotheüs 29. Debora 13. Uz 30. Egypte 14. Saul 31. Delila 15. Ismaël 32. Orpa 16. Satan 33. Drusilla 17. Obed-Edom 34. Efeze 35. Nabal Ned. Herv. Kerk - Middelharnis, Arie J. Keijzer, organist te Dordrecht. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag, 20 oktober: Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee, Ned. Herv. Kerk - Oude Tonge, Orgelconcours in samenwerking met de Vereniging van Orgelvrienden. Jury: Kees van Eersel, organist te Goes en Stephen Taylor, organist te Utrecht. Aanvang: 9 uur. 's Avonds concert door de juryleden en winnaars van het concours. Aanvang: 20.00 uur. Vrijdag, 26 oktober: Hervormde Kerk - Middelharnis, Uitvoering ten bate van Bartimeüs. Chr. Hardenbergs Mannenkoor, Hardenberg. Jeduthun, Middelhar nis o.l.v. M. V. d. Veer. Zaterdag, 3 november: Ned. Herv. Kerk - Dirksland, 'Magnificat' uit Middelharnis o.l.v. Rinus Verhage. Organisten: Abram Bezuyen en Wim Diepenhorst. Sopraan: Marijke Nieuwenweg. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag, 10 november: Ned. Herv. Kerk - Sommelsdijk, Jubileumconcert, Mannenkoor 'Ons Koor' o.l.v. Wil lem Meyboom m.m.v. het Oeral Kozakkenkoor (Den Haag) o.l.v. Marcel Verhoeff. Pianist: Wim Soeters. Zaterdag, 17 november: Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee, Ned. Herv. Exoduskerk - Sommelsdijk, Amsterdam Loeki Stardust Quartet. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag, 15 december: Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee, Ned. Herv. Kerk - Middelharnis, Kerstconcert, Chr. Oratorium Ver. 'Middelharnis' o.l.v. Rinus Verhage, Weihnachtsoratorium, J. S. Bach. Aanvang: 20.00 uur. Maandag, 24 december: Hervormde Kerk - Middelharnis. Hervormde Zangvereniging 'Jedu thun' en 'Prins Mauritskoor' o.l.v. Mar van der Veer. Orgel: L. Barendrecht. Aanvang: half acht. Deze rubriek beoogt een spreiding van de concertavonden op Goeree en Over flakkee te bewerkstelligen. Verenigingen kunnen zich bij het vast stellen van hun programma op boven staande gegevens richten. We hopen deze rubriek elke eerste vrij dag van iedere maand te plaatsen. Inzendingen tot en met mei 1991 wor den opgenomen. Mededelingen aangaande deze rubriek kunt u doen via (01870) 25 60. Memoires... In dichtvorm zoals u ziet. Als je vijf en zestig bent Af" dan noemt men je bejaard. J^ Maar dat wel dan nog niet zeggen: yi „Je bent dan niets meer waard". Dat toonden veertig mensen, J^ bejaarden van Flakkee. y}^ Ze maakten saam een fietstochtje j. Dat stemde hen tevree. *s* Het weer was warm en zonnig. De stemming deed de rest. J^ Een puzzelrit was uitgezet wt. En ieder deed zijn best Om er wat van te maken. J^ Waar zou de reis heen gaan? yL Ze zagen pas het einddoel Toen ze in Bruinisse kwamen aan. In 't Opper; het Bejaardenhuis Daar werden ze ontvangen J^ De thee smaakte er opperbest. vL Wat kon men meer verlangen. j^ Er fiets ook nog een 'oudje' mee H" Van acht en tachtig jaren Hij was wel in zijn tweede jeugd Maar hij kon het ook nog klaren. Tot slot wensen we u goede pinksterdagen en bij leven en welzijn tot schrijvens. Een luid 'Hoera' ging voor hem op Dat stond hem heel best aan. J^ De dag vloog om, snel was het tijd yl. Om weer naar huis te gaan. 't Gezelschap steeg weer vrolijk op. Elk had het naar de zin. J^ Om alles wat geboden was. yi y^ Dat wilde er wel in. Dus: al ben je vijf-en-zestig jaar En al heb je A.O.Wee t^ Je ziet het aan de Flakkeeënaars j4. Dan kun je nog best mee. y( DIRKSUNDEuropaTuin Hogchem Vroonweg 23

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 6