EIÜVriDEfl-IIIEUWS Voorheen in Meneerse Eens een synagoge Overdenking uit de Heilige Schrift J. van Dyke 18 (slot) Vergete „Eilanden-nieuws" OYO hervat ouderen-gymnastiek Amnesty International en China Bulgarije vraagt om 300.000 Bijbels Zijn rentmeesters onzer goederen... 2e Blad VRIJDAG 1 JUNI 1990 No. 5905 Hy schrok der van toen het tot zen deur- droeng. 't Opschrift was weg! Hoelange was dat al zoa? Had en den lesten tyd nyt goed opgelet, of was het pas gebeurd? Hy kwam der toch nogal es langs. Mar noe pas had en 't gemist, 't Was net of dat en een klap in zen gezicht gekrege had. Hy had het al vreaselijk gevoende, toen en hoarende wat ze mit het gebouw van plan wazze. Mar 't was net of 't noe pas echt zear gyng doewe. Was dat noe noadig geweest? Wat een vraeg! Netuurlijk was dat 'noadig'. 't Vloekende noe toch mit aoles hier! Toen ze an dy verbouwing begonne, had je op je vyngers nae kenne telle, dat der niks zou overbluve, dat der an zou herinnere wat der op deze plekke gestaen heit. Hy dee een paer stappen vrom in keek nog es. Nee oor, niks mear! In gyng dat noe aolemaele mar zoender slag of stoat? Had daqt echt nyt aores gekanne, aores gemotte? Je verstand styng derby stille. Was der noe echt gean aore bestemming voor dat gebouw te bedyn- ken geweest? Hy liep vaorder over 't Zandpad, 't oprel verby, de Schooltrap of, naer huus toe. Even laeter zat en an zen taefeltje oen der 't dekraem. Hy wou zieë dat en dy vertaeling vanaevend nog ofkreeg. 't Wazze soms best interessante stikjes, mar dichte heidens moelijk om te vertaelen. Toen en d' earste woorden op pepier gezet had, was zen vulpenne leeg. D' ynktpot styng op de laetaefel, in mit dat en oprees om daer zen penne te vul len, sloege zen gedachten op hol. Hy most ineans an den brand van de kaarke dynke. 't Was zoa'n vreemde gewaerwor- ding geweest, dy vlammen uut dat dek in aol dy zwaere raok langs den toren. Hy zag nog aoltyd voor zen hoe dat yzere kruus op 't aande van 't dek van 't koor tenslotte dy vlammenzea indukelende. Hoewel toen den brand nog op gean stikken nae uut was, had en toch het gevoel gehad, dat het op dat aogenblik ofgelaope was mit de kaarke. De consternaosje was groat geweest in 't durp. In je hoarende de earste daegen aolerlei verhaelen. Over een joengetje dat liep te schreauwen. Toen ze an zen vroege wat der was, kon en allean mar uutbrynge: „Noe kan den domenee nyt mear van de Heare Jezus vertelle". In over een aor vaantje dat mit zen spaerpot naer de pasterie gegae was. Hy had den domenee zelf motte haa in hy had zen spaersaanten netjes voor zen uutgeteld in gezeid, dat dat voor de kaarke was. Aok over Zaoier, dat dy den aoren dag - mit Ouwejaer - voor 't leste voorgezoenge in voorgeleze zou haa, omdat en 't kalmer an gyng doewe. De man zou zen eige het ofscheid van zen plekje achter de lessenaer midden in den tuun mit an weerskanten de ouder- lyngen in diaekenen wel aores voorge steld haa. In 't was voor je eige aok zoaiets onwezenlijks, dat je dy moaie gryze kop van de uut volle borst zyn- gende voorzanger nyt mear daer voor in de kaarke zou zieë. in het doolhof van prijskaartjes de juiste Qj]| taxatie... InvmI Makelaar Tamboer Tel. 01870-3477 Je had aok vreemde reacties gehad: „Je ken wel zieë dat der op dy kaarke gean zegen rust". Mar over 't geheal was der veul meeleven geweest in verscheie kaarken hadde der kaarkgebouw ange- booie voor de diensten. Dat wazze hart- verwaarmende dyngen geweest. Zoa kon het toch in Meneerse. Mar des te schrynender was dat van daernet op 't Zandpad. Want netuurlijk was dat mit dyn brand aarg geweest, mar wat was der noe uuteindelijk aarger: een gemeante zoender kaarkgebouw of een kaarkgebouw zoender gemeante? Een vernield gebouw of vernietigde maan- sen? Hy was nyt mear in staet zen eige nog op dy vertaeling te concentreren in hy dee het boek dicht. Een healen tyd zat en voor zen uut te staeren. Hoe was het meugelijk? In noe aok nog 't opschrift weg... Boven de deure hadde Heabreauwse letters gestae. In al wist en dan nyt wat of dat daer noe eigenlijk gestae had, 't had toch ontzag ingeboe zemd in 't had je gedurig herinnerd an wat der gebeurd was. Op een gegeve aogenblik greep en naer zen notablok in hy begon te schryven: telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! GOEDEREEDE De vereniging 'Ontspanning voor Oude ren' (OvO) te Goedereede doet naast volksdansen ook sinds 8 jaar aan gym nastiek voor ouderen vanaf 50 jaar. Door omstandigheden heeft deze gym nastiek tijdelijk niet plaats gevonden. Doch donderdag 7 juni van 14.15 tot 15.00 uur hoopt deze gymnastiekclub met frisse moed de lessen te hervatten in het Groene Kruisgebouw, Charbon- straat 11 te Goedereede, onder de bezie lende leiding van fysiotherapeute R. Lagendijk-Harkink. Deze zeer gezellige gymnastiek sessies zijn bedoeld om de spieren van ouderen soepel en vitaal te houden. De contributie bedraagt 10,- per maand. Ongeveer 17 gegadigden hebben zich opgegeven, maar er is nog plaats voor meer liefhebbers. U bent van harte welkom. Tenslotte hakten ze het opschrift weg, want het is beter, dit maar te vergeten. Je hebt je voluit van je plicht gekweten, wanneer je eens per jaar met wat versleten woorden de doden van de oorlog eert. Verder dient echter alles streng geweerd, watje in feite beter niet kunt weten. Je zou er soms minder patat om eten en dat is voor de nering hier verkeerd. En dit is alles wat ik ervan zeg: Tenslotte hakten ze het opschrift weg. Heerlijk pinkstervuur „En van hen werden gezien verdeelde tongen als van vuur en het zat op een iegelijk van hen. En zij werden allen vervuld met de Heilige Geest en begonnen te spreken met andere talen zoals de Geest hun gaf uit te spreken (Handelingen 2:3 en 4) Toen de tempel van Salomo voltooid was, was alles als een prachtig geheel opgetrokken. Het beantwoordde geheel aan de bedoeling Gods, maar toch ont brak er nog iets, ja alles, aan: Godzelf had haar nog niet betrokken als Zijn woonplaats op aarde. Zijn heerlijkheid moest het heiligdom dat Hij voor Zich wilde laten bouwen eerst geheel vervul len. Toen dat gebeurde zagen de Israëlie ten een vuur van de hemel neerdalen en de heerlijkheid des Heeren kwam over het huis. Zo geweldig was dat gezicht, dat zij zich met hun aangezichten ter aarde bukten en de Heere loofden dat Hij goed is en Zijn weldadigheid tot in eeuwigheid is. Nadat Christus Zijn werk op aarde vol bracht had en het fundament onzer zaligheid gelegd was, is Hij ten hemel gevaren en heeft Hij een wachtende, biddend uitziende en volhardende dis cipelenkring op aarde achtergelaten. De Heere had het hun Zelf beloofd: Niet lang daarna zouden ze met de Heilige Geest gedoopt worden! Dan zouden ze Zijn gezanten zijn en zonder vrees tot zelfs voor koningen en keizers getuigen van Zijn heerlijkheid en macht. Toen de dag van de vervulling van Gods belofte aan Zijn wachtende discipelen aangebroken was, daalde de Heilige Geest op hen neer onder het teken van vuur. Vuur was het, maar niet in letter lijke zin: Ze zouden geschroeid, ver brand, verteerd zijn. Er staat, dat het verdeelde tongen als van vuur waren. Wel was de glans ervan groter dan van vuur, want het was klaarlichte dag en toch viel het duidelijk op. Het was hemels vuur zoals Mozes dat zag in het brandende braambos en zoals Paulus ermee te maken kreeg op weg naar Damaskus. Het predikte de werking van de Pinkstergeest op wonderschone en indringende wijze: De Geest, Die het verduisterde verstand van de mens ver licht en een vurige ijver in 's Heeren dienst bemerkt. Zonder die Geest is er slechts een dode vorm al is het bouwwerk van vroom heid, dat we optrekken, nog zo indruk wekkend. Dan is het geestelijk leven niet wervend, maar kil en krachteloos! Het stelt een ieder voor de vraag of het heer lijk pinkstervuur al op hem of haar neer gedaald is, want met minder dan dat kunnen we niet toe. Zeker, het kan nog maar een klein vlammetje zijn, maar begint een grote, uitslaande brand ook niet met een vonk of één enkele lucifer? Wees dan dankbaar voor het geringste teken van het pinkstervuur, maar wees er tegelijk maar niet tevreden mee totdat het u geheel heeft vervuld en andere heeft aangestoken. Dat is immers Gods bedoeling. Niet alleen op de discipelen werden vurige tongen gezien, maar ook op alle andere aanwezigen, die met de discipelen bid dend hadden gewacht op de vervulling van Gods belofte: „Het zat op een iege lijk van hen". Jongeren en ouderen deel den erin; ze zagen het bij elkaar, maar niet bij zichzelf! Zo moet dat ook zijn, want door ootmoedigheid achtte de één de ander uitnemender dan zichzelf zoals de mijnwerker wiens lamp de duisternis verlicht en de anderen be schijnt, maar niet de drager. Vervuld met de Heilige Geest begonnen ze met andere talen te spreken, zo lezen we verder in onze tekst. Groter dan het talenwonder was de inhoud van wat ze te zeggen hadden: Het waren niet hun eigen gedachten en gevoelens, die ze in woorden vertolken gingen; ze spraken wat de Pinkstergeest hun deed zeggen. Het was een getuigenis van Gods grote werken: Hun gebeden om de vervulling van Gods beloften veranderden in getui genissen van de grote daden des Heeren. Ze begonnen de verlossingsarbeid van Christus voor machteloos gebondenen in de kluisters van zonde, dood en oor deel te verkondigen. De daden des Hee ren van het begin der schepping en in de volheid des tijds waren het hart van wat hun mond te zeggen had. Als een niet te stuiten stroom voerde ze de toege stroomde mensenmenigte mee, al stak de weerstand de kop op. Maar het was een niet te stuiten stroom. Wat hier geschiedde, geschiedde in de kracht en naar de wil Gods: De vurige tongen verdeelden zich steeds verder als een atoomexplosie, die schier onbe grensd om zich heengrijpt. Het heerlijk pinkstervuur is niet binnen Jeruzalem of Israël gebleven! Ze waren daarbijeen uit alle landen en ze droegen het uit naar het uiterste der aarde en onder alle volkeren, want ze kwamen uit het verre Oosten en uit Afrika, maar evenzeer uit Europa: We lezen het enkele verzen verder in hetzelfde hoofd stuk van de Handelingen. God gaat Zijn gemeente vergaderen uit alle talen, volkeren en naties: De zen ding komt op gang en nog altijd wordt dat op pinksteren onderstreept en als teken daarvan de zendingskollekte ge houden. Gods Woord wordt gebracht in alle talen, opdat Het zou worden ge hoord en tot inkeer zou mogen brengen om van Gods genade in Christus te leren leven en een andere taal te laten horen dan die van het bedorven zondaarshart en de boze werken der duisternis. Klinkt die andere taal al in uw leven omdat de dag van het pinksterfeest reeds voor u aangebroken was? Laat het anders uw verlangen mogen zijn dat het heerlijk pinkstervuur zich aan u hech ten mag op uw hoofd en in uw hart zoals eertijds in Jeruzalem. W. H. V. K. Hy las het over. Jae, zoa voelende 'n 't. Mar was dat earlijk? Bleef en zoa nyt zelf buten schot? In dat kon toch nyt. As je zag, dat der wat beurende dat nyt goed was, in je protesterende nyt, dan dee je der toch zelf an mee? Een tyd zat en stille. Tenslotte nam en nog een kear zen penne. Hy hoevende nyt veul te veranderen. Op twea plekken eane letter. Toen styng der twea kear: Tenslotte hakten we het opschrift weg. Weststraat 34 - Nieuwerkerk (Z) - Tel. 01114-1373 ledere middag geopend. Zaterdags de gehele dag Vrijdagavond koopavond. Maandag gesloten Het is alweer bijna een jaar geleden, dat de hele wereld zijn adem inhield: „Hoe loopt dat in China af!" Het liep heel slecht af En wij konden alleen maar stil protes teren. De regio Nieuwe Waterweg van Am nesty International, waar de A.I. groep Goeree-Overflakkee ook bijhoort, wil eenjaar na dato opnieuw een stil protest tegen het geweld op 'Het plein van de Hemelse Vrede' laten horen. In het centrum van de regio, Spijkenisse, zullen alle groepen zich verzamelen en vanaf een plein, omgedoopt tot 'Plein van de Hemelse Vrede', zal een stille tocht met fakkels naar een 'Chinese Muur' gehouden worden. Daar kunnen we bloemen neerleggen. Het is de bedoeling, dat de groep Goeree-Overflakkee fietsend vanaf Stel- lendam vertrekt. Wij hebben ook gemeend, dat het goed zou zijn, dat de stille tocht door een breed publiek ondersteund moet wor den. Wij zouden het zeer op prijs stellen, als u aan de stille optocht meedoet. Het programma ziet er als volgt uit: De datum: zaterdag 2 juni a.s. Vertrekplaats: Stellendam, busstation. Vertrektijd: 11.00 uur. Aankomst Spijkenisse: 13.45 uur. Welkom en toespraak: 14.00 uur. Stille tocht: 14.20 tot 15.20 uur. Mocht fietsen een bezwaar zijn, bel dan onderstaand nummer voor nadere in formatie, alternatieven moeten mogelijk zijn. Voor de terugweg zal voor fietsentrans- port gezorgd worden en kunnen we per auto of iets dergelijks terug naar huis. Wij hopen tot ziens. Namens de A.I. groep Goeree-Overflakkee: Ger van der Luit In de afgelopen veertig jaar hebben de bijbelgenootschappen de kerken in Bul garije slechts één keer kunnen helpen aan bijbels. Nu ligt er een verzoek om nog dit jaar 300.000 exemplaren te leveren. Dit verzoek is een gevolg van het bezoek dat de Europese secretaris van de We reldbond van Bijbelgenootschappen, dr. Hans Florin, in april 1988 aan Sofia bracht. Toen is gesproken over drie mogelijkhe den: een heruitgave van de oude verta ling die door de Bulgaarse Orthodoxe Kerk wordt gebruikt, een eerste produk- tie van een nieuwe vertaling die door orthodoxe en protestantse theologen is gemaakt (maar nimmer werd geprodu ceerd), en de mogelijke oprichting van een Bulgaars Bijbelgenootschap. Tot nu toe weigerde de regering steeds toestemming voor de uitvoering van deze plannen. Nu echter is de situatie ook in Bulgarije totaal veranderd en kan de bijbel vrij worden ingevoerd. VERVOLGVERHAAL Jan Knape Mzn. - 49 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape „Wat kom je doen?.... Waar heb je zo lang gezeten, deugniet?.... Durfde je niet te komen?".... Opa wou alles tegelijk weten. Hij gaf alleen op de eerste vraag ant woord: „Vader vraagt of hij morgen de Bles gebruiken kan, want de Witvoet is kreupel geworden?".... „Kom in huis".... zei opoe, en ze trok hem aan zijn arm de kamer in. „Moet je grootvader weer een kou vatten!".... Hij liet zich mee trekken, opoe deed de deur achter hem dicht, hij bleef op het deurmatje staan. „Daar zal ik je antwoord op geven als jij me eerst eens op een andere vraag antwoord geeft!".... zei opa. Opoe drong hem van het deurmatje weg: „Doe niet zo raar, jongen", zei ze, „vooruit.... je opa kan niet zo hard praten.... Ik wou, datje altijd zo verle gen was".... Ze duwde hem tot vlak bij de bedstee en hij liet haar begaan. Hij moest aldoor kijken naar die ogen van opa, die hem als het ware naar de bedstee toetrokken en hem vasthielden, zodat hij niet meer terug kon. Opa knikte goedkeurend. „Heb ik je eindelijk?.... Daar heb ik al die tijd al op gewacht... Het is goed, datje niet dadelijk in mijn handen gevallen bent, jongetje, want dan had je het geweten.... Waar denk jij, dat een mens zijn geld en goed voor gekregen heeft, deugniet?.... Dat zou ik van jouw wel eens willen weten".... De oude man begon zich weer op te winden, zijn ogen flikkerden in zijn oude, gerimpelde hoofd.... „Denk jij, da tik jouw de stee na zal laten.... Dat kun je begrijpen!.... Aan iemand, die denkt, dat hij geen rekenschap ver schuldigd is aan God!.... We zijn maar rentmees ter, hoor!.... Wist je dat niet?.... Lelijke deug niet".... Opoe kwam bij de bedstee staan om hem te kal meren. „Ik dacht, datje beloofd had om niet meer boos te worden?".... vroeg ze verwijtend. Ze legde haar hand op zijn voorhoofd. Piet stond er bij met neergeslagen ogen. Wat had die uitval van opa nu met het uitdraaien van dat hcht te maken? Of met de juffrouw?.... Hij kon het niet begrijpen. Hij wilde zeggen, dat hij niets gedaan had, maar hij durfde niet, want dan zou opa over het uitdraaien van het licht beginnen en dat had hij wel gedaan. En opoe zei nog eens: „Hou je toch kalm, man".... Waar maakte opa zich nu eigenlijk boos om? „Ik moet er niet aan denken", zei opa, en er was nu droefheid in zijn stem. „Wat een ouder al niet overkomt met zijn kinderen!.... En die had nu over een jaar of vijf, zes de stee over moeten nemen!.... Denk jij met je geld alles klaar te maken, zeg.... en een arm mens overal voor te gebruiken.... Schan de is het, schande.... Zo oud als ik ben heb ik de mensen altijd eerlijk behandeld en nou zo'n vle gel!.... Ik heb altijd gezegd: geen socialisten op mijn stee, want voor ontevredenheid geef ik geen reden.... En zo'n deugniet die maakt... och, laat ik mijn mond maar houden, want ik word woest... woest wordt ik".... En Piet begon er iets van te begrijpen. Had opa het misschien over Frans en dat hij hem geld had willen geven? Hoe wist opa dat allemaal?.... Opa zei niets meer, hij nam de pijp van de stoel en smekte driftig aan het mondstuk, de pijp was uit gegaan. „Lucifers".... gebood hij kort.... Opoe gaf een doosje luciferse, dat op de schoor- steenlijst lag. Hij begon zijn pijp aan te steken. Zwijgend bleef hij roken. Het werd stil in de kamer, een beklemmende stilte. Piet wou weggaan, maar hij durfde niet hij moest antwoord hebben voor vader en hij waagde het niet er om te vragen. Opoe verbrak de stilte en ze zei: „Hij zal het nooit weer doen.... is het niet zo. Piet?".... Hij schudde van neen. Maar opa zei koel: „Hij heeft het gedaan!.... Hij krijgt de stee niet, afgelo pen.... Ik ga morgen naar de notaris en dan laat ik alles verkopen.... Heb ik daarvoor nog zes jaar op de stee willen blijven.... om hem voor jouw te bewaren, deugniet!".... Hij werd weer boos. „Foei.... 't is schande, om je oude grootvader dat aan te doen!.... Jij moet maar arbeider worden, hoor, jij deugt niet voor boer.... De arbeiders zou den het bij jouw wel goed hebben, hé.... Het zijn mensen, hoor, net als jij, misschien nog wel beter.... Wat denk je wel?".... „Maar hij zal het immers niet meer doen, man.... hou je nu toch vooral kahn.... net zolang tot je weer ziek wordt".... Opa keek haar aan met een vreemde blik. „Niet meer doen!.... Moet jij dat voor hem beloven?".... Hij vroeg het schamper. Ze gaf Piet een duw tegen zijn arm alsof hij wak ker gemaakt moest worden. „Toe dan jongen.... zeg dan wat tegen je opa.... dat hoor je nu toch wel".... En gedachteloos knikte hij: „Ja opa".... „Wat: ja opa?".... vroeg de oude man. En ope gaf hem weer een duw: „Zeg dan toch wat jon gen".... „Ik zal het nooit weer doen!".... beloofde hij verle gen. Het was alles zo vreemd voor hem. Hij begon nu eigenlijk eerst te begrijpen waarom Frans zo boos was geworden toen hij hem dat geld wilde geven. Hij had er Frans mee beledigd! En opa wist er van en die was er ook boos om. En ineens kreeg hij er spijt van, dat hij het gedaan had. Hij kreeg er zo'n spijt van, dat hij vlak bij opa ging staan, hij legde zijn hand op die van opa en beloofde nog eens: „Ik zal het echt niet meer doen, opa, echt niet".... Het leek hem nu ineens zo verachtelijk wat hij gedaan had, hij schaamde zich.... „'t Is te hopen, daqt je het nooit weer doet!".... meende opa koeltjes, en verwijtend vroeg hij: „Hoe heb je dat toch kunnen doen?".... Hij haalde zijn schouders op, verlegen keek hij naar de grond. „Ik weet het niet".... „Weet ik niet!.... Je moet weten wat je doet!.... Je bent geen kleine jongen meer.... En ben je al bij Frans geweest?" Hij schudde ontkennend zijn hoofd. „Ben jij je tong verloren?".... vroeg de oude man grimmig. „Nee opa!".... „O.... nou, dan ga jij naar Frans toe.... en je zegt datje er spijt van hebt... en je geeft hem vijf gul den voor zijn spaarpot begrepen?".... Piet knikte, dat hij het begrepen had. „Ja.... en dat moetje nou niet zó doen.... hier heb je vijf gulden van mij!".... En opa stak zijn borst vooruit en zette een pocherig gezicht, terwijl hij met zijn hand een gebaar maakte alsof hij iemand een geldstuk gaf... (wordt vervolgd) 'MW(£LAAni f^^len?U vindt geld bijj ***¥****************************¥****************'^*'^*^**^^^***^^^J^J^J^>f>^^^J^^^>^^>f:^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5