Dirksland stuurt Johan Wachters niet naar Mali terug zonder een flinke fooi! Middelharnis had een prachtige havendag, met Spanjolen en Watergeuzen! 326 b 6-/. Bieb-nieuws floniiSieniaa Zingen voor 'de Hoop' BEDRIJFSSLUITING op 1 juni 1990 SLUITING INFORMATIECENTRUM Wie op Tholen helpt mee aan onderzoeksprojekt ramp 1953? Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Zendingsavond in Ger. Gem. Middelharnis No. 5904 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 5736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 12,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 36 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 EM o o N.V. ENERGIEMAATSCHAPPIJ Wf}.'.. GOEREE-OVERFLAKKEE middelharn"*"-:::::::::. MIDDELHARNIS Op vrijdag 1 juni 1990 zal het gehele bedrijf GESLOTEN zijn. Voor STORINGEN is het bedrijf bereikbaar onder nr. (01870) 2212 afdeling elektriciteit nr. (01870) 23 63 afdeling gas De directie N.V. E.h/I.G.O. Dhr. Wachters en zijn gezin in Dirksland. Mevr. Wachters vond het wat gek dat de eenden in de kerkgracht van niemand zijn... In z'n geboorteplaats Zwolle zou z'n naam 'Johan Wachters' geen wijzi gingen hebben ondergaan, maar dhr. Wachters koos voor een leven in het West Afrikaanse Mali en daar hebben z'n dorpsgenoten hem ge makshalve maar Kamissoko ge noemd, wat dat ook betekenen moge. Dhr. Wachters is een van hen geworden, want dat heeft'ie inmid dels wel vastgesteld, nóóit komt hij meer terug naar Nederland, anders dan voor een familiebezoek. Hij heeft er z'n vrouw en z'n gezin, z'n twee winkels waarin hij de kost ver dient en z'n ontwikkelingswerk waar in hij - financieel - wordt gesteund door de Stichting Vrienden Johan Wachters en... de Buurtver. West/ Molenzicht te Dirksland...! Die Johan Wachters is dezer dagen in Dirksland op bezoek, in gezelschap van z'n vrouw Ramatha Soecko, dochter Aychata en de tweeling Lou en Mariene, echt hoUandse namen voor die Mali- neese babytjes. Al in 1965 kwam dhr. Wachters in Mali terecht, aanvankelijk als missionaris, later als ontwikkelingsmedewerker in dienst van het Nederlands Ministerie voor Ontwikkelingssamenwerking. Toen dat contract was afgelopen zag dhr. Wachters nog zóveel werk in het arme Mali dat hij besloot te blijven en in eigen onderhoud te voorzien en... meer nog, z'n ontwikkelingswerk voort te zetten, primair in z'n stadje Kati met zo'n 40.000 inwoners, christenen en Moham medanen, ouderen en jongeren van wie vooral de laatste begeleiding nodig heb ben om ze niet af te laten glijden naar gelatenheid en criminaliteit. In de huidige omstandigheden biedt Mali daartoe een prima voedingsbo dem. Ondanks de Westerse invloeden komt er nog veel analfabetisme voor, en er is armoe en een grote werkloosheid. Met een niet aflatende ijver probeert dhr. Wachters vooral de jongeren tot verbetering van hun omstandigheden te bewegen. Hij dringt aan op goed onder wijs en waar mogelijkheid verbetert hij de weinige mogelijkheden die de scho len hebben. Hij leert de jeugd produkten te verbouwen zodat ze daarin wellicht een bestaan kunnen vinden en hiin kin deren straks naar school zullen kunnen sturen. Soms moet dhr. Wachters knok ken tegen de vooroordelen van de oude ren die 't maar niks vinden dan hun kinderen naar school zouden gaan. En toch..., dhr. Wachters gaat door en hij behaalt resultaten, dat zeker. Bijzonder erkentelijk is hij voor de giften, ook die van de buurtver. West, die hem toeko men. J.l. vrijdag en zaterdag werd op de Dirkslandse braderie geld voor zijn pro- jekten ingezameld en op de Rabobank is een rekening geopend waarop giften hartelijk welkom zijn: rek.nr. 3141.09.773. Vrijdagavond wordt in de Victoriahal een aktie-avond gehouden waarvan radio Flakkee een rechtstreekse repor tage zal brengen. MELISSANT - Ophalen oud papier - Morgen (woensdag) wordt weer oud papier opgehaald. Graag tijdig en goed gebundeld gereed zetten s.v.p. •i"'"'i::^ B.V. FLAKKEESE C.A.I. ^---iJÉj:::. MIDDELHARNIS Het informatiecentrum aan de Hoflaan 46 te Middelharnis zal op vrijdag 1 juni 1990 GESLOTEN zijn. Voor STORINGEN is liet bedrijf bereil<baar onder nr. (01870) 6311 De directie B.V. Fiaidieese C.A.I. SOMMELSDIJK Morgen, woensdag 30 mei, zangavond in Herv. Kerk S'dijk Medewerking verlenen Hervormde Zangvereniging 'Jeduthun', Prins Mau- ritskoor. Peter van Essen, viool; Paul Kievit, orgel; Mar van der Veer, orgel en piano. Solozang Caroline Grootenboer, Petra Koote, Betty Schroevers en Harold van den Berge. De algehele leiding berust bij Mar van der Veer, terwijl de meditatie zal worden gehouden door ds. D. Scheepmaker. Deze avond begint 's avonds 8 uur en is gratis toegankelijk, er zal wel een kol- lekte gehouden worden voor De Hoop. De Hoop, een Evangelisch centrum voor verslaafden heeft in Dordrecht een circuit van opvangcentra voor 54 ver slaafden (alsmede tien tot twaalf kinde ren van hen) die begeleid willen worden in een intramurale setting bij de ontwen ning van hun verslaving en een (ge zonde) terugkeer naar de maatschappij. Bij de uitgang kan de geluidscassette 'Kroont Hem' worden gekocht met improvisaties over geestelijke liederen door Peter van Essen (viool) en Mar van der Veer (orgel en piano). De opbrengst is 50% voor het Chr. Conferentiecen trum De Burgh en 50% t.b.v. De Hoop. Wij nodigen u hartelijk uit deze avond bij te wonen. MIDDELHARNIS Vanaf 1 juni worden in de Gemeen schapsbibliotheek Middelharnis de tot dan toe gevonden voorwerpen tentoon gesteld. Als u toch in de bibliotheek bent, werp dan even een blik op die tafel, misschien herkent u uw eigendom(men). De openingsuren van de bibliotheek zijn: dinsdag 14.00 - 17.00 uur 19.00 - 20.30 uur woensdag 10.00 - 12.00 uur 14.00 - 17.00 uur donderdag 10.00 - 12.00 uur 14.00 - 17.00 uur vrijdag 14.00 - 21.00 uur <TC11li*ll*' In januari van dit jaar meldde het Eilan den Nieuws dat de Universiteit van Amsterdam het voornemen had een groot onderzoeksprojekt op te zetten naar de herinnering aan de Ramp van 1953. Daarbij werd een oproep gedaan aan de bevolking van het eiland mee te werken aan dit projekt door zich door één van de betrokken studenten te laten interviewen. Inmiddels heeft het Ministerie van Ver keer en Waterstaat besloten subsidie te verlenen aan dit projekt, omdat men ook in Den Haag vindt dat de geschiede nis van de ervaringen van de mensen die 1953 hebben meegemaakt nu eindelijk geschreven moet worden, voordat er nie mand meer is die erover kan vertellen. Wij vroegen mevrouw Leydesdorff, de projektleidster, naar haar ervaringen. „Er hebben zich destijds heel wat men sen gemeld bij het Eilanden Nieuws en bij het gemeentehuis van Oude Tonge. Zo veel mogelijk hebben wij op de aan meldingen gereageerd, alhoewel wij in een enkel geval pas in het volgende stu diejaar, dus vanaf september zullen rea geren. De reden daarvoor is dat wij eerst het nu verkregen bestand willen verwer ken, om dan met gerichte vragen terug te keren naar het eiland. Niemand wordt dus vergeten of overgeslagen. De tot nu toe gehouden interviews laten zien hoe belangrijk het is zo'n geschie denis op basis van verhalen te schrijven. Er ontstaat een voor de historici onbe kend beeld van het gewone leven in de tijd van de ramp en erna". „Ik heb sterk de indruk dat het kontakt tussen de geïnterviewden en de studen ten in de meeste gevallen zeer goed is geweest, anders zou er ook niet zoveel materiaal zijn aangedragen. Voor het eerst krijgen we naast alle verschrikking ook een beeld van die mensen die dan wel niet in de allergrootste ellende heb ben gezeten, maar die er toch mee te maken hebben gehad", aldus mevr. Leydesdorff De komende tijd wil de Amsterdamse Universiteit proberen mensen van het Het Brielse piratenschip vaart de havenkom binnen. Het bronzen koQekokertje dat vanaf z'n hoekje op het Vingerling Middelharnis' haven en havenkanaal over ziet is zaterdagmiddag bijna van schrik van z'n bazal- ten sokkel gevallen, want, zag'ie dat nou goed...? Was dat nou een oorlogsbodem, een primitieve weliswaar, die daar onder kanongebulder de haven binnenliep? Vanaf het kaperschip, bemand met krijgslustige Watergeuzen klonken rauwe kreten in de richting van de Spaanse soldeniers die bij de - bordkartonnen - Stadspoort de wacht hielden. Ze hapten al snel de kruitdampen van het boordgeschut dat hen met vlam mend vuur schrik aanjoeg, maar nóg wilden de Span jaarden niet van wijken weten. Vlootvoogd Lumey vroeg het eerst nog netjes aan de Spaanse overheerser, of ie maar snel weg wilde wezen, maar 't ging zaterdagmiddag precies zo als 't op 1 april 1572 in Den Briel, was gegaan; de stadspoort moest in brand gestoken en - in naam van Oranje - worden gerammeld, mét de scheepsmast. De Spanjaarden gingen in de boeien en de Watergeuzen, dat stelletje rabauwen ging het dorp in om te plunderen... Ter gelegenheid van Havendag was 't allemaal prachtig in scène gezet. Terwijl werkelijk duizenden vanaf de wallekant toekeken pakten de Watergeuzen aan proviand wat ze pak ken konden en al gauw waren ze aan boord terug met broden en flessen wijn, want hongerig en dorstig waren ze gewor den..., de Geuzen. Toen de overgave uitbleef werd de Schout ontboden en even leek de burgemeester mevr. Sleurink de geschiedenis nog een andere wending te geven, zó kordaat stapte ze, gekleed in flakkeese klederdracht, met keuvel, het strijdtoneel binnen, maar gelukkig bleek ook het stadsbestuur de Spanjolen méér dan zat. „We zijn vóór Oranje...!!" antwoordde de burge meester fier en dat deed de Geuzen zoveel deugd dat ze een spontane rondedans begonnen. De op het piratenschip gehesen bloedvlag kon omlaag, 't werd weer vrede in Middel harnis, het dorp bleef op verzoek van de Schout verder bespaard. Op verzoek van de burgemeester werden de Spaanse gevan genen niet gehangen of gekielhaald, maar werd hen genade voor recht verleend. Ze zullen na 't spel wel een feestelijke borrel meegedronken hebben in een van de stadstaveernen... Vlootvoogd Lumey herhaalt het: ..Middelharnis kiest vóór Oranje...!" Rechts burg. Sleurink. eiland Tholen te gaan interviewen, maar tot nu toe is de reactie van daar veel min der enthousiast geweest. Mevr. Leydesdorff doet daarom een beroep op onze Thoolse lezers die de ramp hebben meegemaakt zich met haar in kontakt te stellen, tel. (020) 5 25 30 01 of via Eilanden Nieuws, tel. (01870) 26 29. „Het zou toch wel heel vertekenend zijn als wij een boek schreven waaraan zoveel bewoners van Goeree-Overflak- kee meewerkten, en zo weinig van Tho len en Sint Philipsland, waar men ook erg geleden heeffzo overweegt ze. MELISSANT donderdagavond 7.30 uur ds. M. J. van Gelder van Gelder- malsen. NIEUWE TONGE woensdagavond 7.30 uur ds. P. van Ruitenburg van Meliskerke. OOLTGENSPLAAT heden (dins- dag)avond 7.30 uur ds. J. Beens van Scherpenisse, bed. H.D. Op D.V. 1 juni a.s. hoopt dokter T. Dor- resteyn voor ons een zendingsavond te houden. Hij wil iets laten zien en vertel len over het medisch zendingswerk in Izi (Nigeria). Een ieder is deze avond hartelijk wel kom. Aanvang kwart over 7. In de pauze zal er een kollekte gehouden worden voor de zending. Indien u vervoer wenst, kunt u bellen tel. 42 80. FOTO - FILM - REPORTAGE - - COMPUTER ca CJ C3 C3 C3

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 1