Neergeschoten vliegtuigen j eugd- hoekje 1 1 I Een kind kan de CARWASH doen Jac. de Gast XIV van Oom Ko Mei-raadsel 5 Flakkeese muziekavond voor Johan Wachters Carwash Centrum Duivensport Middelharnis Bladz. 2 ,EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 25 MEI 1990 's Zaterdagsavonds om een uurof elf op de 29e mei 1943 vloog een aangeschoten vliegtuig recht over Den Bommel heen, in de richting van het Haringvliet. De bommenlast was reeds op het land neergekomen. De een zegt op het land van landbouwer Borgdorf, de ander zegt op het land van L. Ras aan de Schaapsweg. Het vliegtuig stortte even later met een enorme plons in het water van het brede Haringvliet. Het zou één van de 33 vlieg tuigen zijn die van de raid (vlucht) naar Wuppertal niet naar Engeland zou terugkeren! Het was aarde leerdonker wat door de verplichte verduistering nog werd geïn tensiveerd. Niemand was in staat om maar iets te kunnen waarnemen. Was het vliegtuig daarentegen op het land in een of andere polder neergestort, dan had de brand die er meestal op volgde, de plaats van de crash kunnen aange ven. Nu wiste het water alles weg, terwijl het toestel in de diepte verdween. Op dat moment wist uiteraard niemand wat er met de bemanning zou zijn gebeurd. Later kwam aan het licht dat drie van de uit vijf koppen bestaande bemanning, zich met hun parachute wisten te red den. Eén van hen was terechtgekomen op een slijkplaat, een plaat die volledig omgeven was door brak water. Hij begon een steuntje op te trekken voor zijn rug en nam zittend op de natte bodem plaats. Hij besloot tot het aan breken van de dag, geduldig af te wach ten. Wat zou hij anders kunnen doen? Maar tot zijn ontsteltenis ontdekte hij enige uren later dat het water begon op te komen. Het werd vloed! Eerst probeerde hij zich staande te hou den in het steeds hoger opkomend water. De temperatuur van het water zal zo'n 10°C zijn geweest. In deze benau wende situatie dwong hij zichzelf half wadend, half zwemmend zijn plaats te verlaten en naar het scheen een boei te bereiken, waarop hij al die tijd een zwak lichtschijnsel had waargenomen. Gelukkig bleek hij in staat, ondanks zijn verkleumd lichaam, die boei te berei ken. Dat is een ware worsteling voor de jongeman geworden. Bijna geheel ver kleumd en uitgeput kon hij het fysiek niet meer aan en raakte los van de boei dat het laatste lichtpuntje uit zijn leven zou gaan betekenen.... Doch, het gezegde dat de redding nabij is als de nood op z'n hoogst raakt, werd, in tegenstelling tot een vorig verhaal, in dit geval bevestigd! Dageraad Met een klein bootje ging visser Teun Klop het Haringvliet op. Het was nau welijks licht geworden. Klop kon door de ochtendschemering nog weinig zien, maar toch wel zoveel dat hij iets „vreemds" hafl drijvend op het waterop- Eenfoto van de bemanning van het Engelse vliegtuig dat 29 mei 1943 in het Haringvliet stortte, ter hoogte van de gemeente Goudswaard. Van links naar rechts: L. Hardy, begraven te Numansdorp: K. Jordan, die in Den Bommel terecht kwam: vervolgens W.H. Grigg, vorig jaar ('89) in Canada overleden. J. Barter en G. Thompson, die bij het ongeluk om het leven kwam en in Rotterdam-Crooswijk ter aarde is besteld. pervlak langzaam zag voortgaan. Het trok heel sterk zijn aandacht en hij rea geerde onmiddellijk op de juiste manier. Er op af! Bij aankomst bleek het een drijvend lichaam te zijn van een vliege nier, dat echter maar weinig teken van leven gaf. Helaas was Klop niet in staat, het schier levenloze lichaam uit het water in zijn bootje te tillen. De visser bond echter een touw om het lichaam van de drenkeling en nam hem in een achteroverhangende houding op sleep touw en zette koers naar het (ondanks de oorlog) knusse haventje van Den Bommel. Vele mensen hadden zich intussen reeds op de Kaai verzameld waaronder de heren R. Arensman en M.K. Huizer (thans) uit Middelharnis. Geen spreekkamer Hoe het allemaal precies is gegaan, is minder bekend gebleven, maar wel dat het volkomen verkleumde lichaam van de man in zijn totaal doorweekte kleren na twaalf uren uit het water werd gedregd. In het gemeentehuis op de Boven Oost dijk van Den Bommel stond dokter Buth met zuster Gorissen de wijkver- pleegster en zuster Vader de kraamver pleegster al gereed, om te proberen het leven van de ongelukkige kerel te red den. Waarom gebeurde dat niet in de spreekkamer van de dokter, dat had toch qua zorg veel beter geweest? Dat is nou weer één van die onverantwoorde regels van de bezettende macht geweest, dat „vijanden" niet in de spreekkamer van een dokter mochten worden behan deld, doch uitsluitend op neutraal gebied.... Dan maar in het gemeentehuis. Hulp Urenlang is dokter Buth met zijn „pa tiënt" bezig geweest. Soms leek al het werk vergeefs te zijn geweest, maar tel kens kwam er toch weer een teken van hernieuwd leven. Politieman Hoogen- doom assisteerde daarbij en liet aan mevrouw Buth weten, dat er sterke drank nodig was. Bij haar terugkomst vroeg dokter Buth aan zijn vrouw: „Pro beer jij eens naar hem te luisteren. Hij spreekt zo zacht, misschien kun jij hem wel verstaan." Mevrouw Buth had namelijk voor twee en een halfjaar in Engeland vertoefd en verstond de taal heel goed. Met wat alko- holhoudende drank werden de lippen van de man bevochtigd en langzamer hand kwam het bewustzijn terug. Het leek erop dat de vliegenier zich inhield; dat hij dacht, ik ben nu in handen van de vijand. Mevr. Buth sprak tot hem en zei: „You are among friends, you are in Holland now." Geleidelijk kwam het leven terug. De vliegenier was gered! Er ontstond grote vreugde in de kunst matig aangebrachte spreekkamer van dokter Buth. Ook buiten op de Boven Oostdijk van Den Bommel, want daar hadden zich honderden mensen samen getrokken. Uit sensatie? Of, om deelach tig te zijn in de strijd tegen de Duitse bezetter en zich op die manier van Cirkelpuzzel Beste jongens, meisjes.... en ieder die dit leest Dit is de laatste keer „jeugdhoekje" in mei. Jullie kunnen de raadsels (oplos singen) van mei dan weer inzenden. Liefst met een briefje of iets extra's erbij (zelfgemaakt). Familie De Winter uit Ouddorp maakte een raadsel, waar we „ons petje voor afnemen". Ze gebruikten een „figuur" uit een boekje en maakten er iets moois van. Uiteraard de volle extra punten waard! De figuur bestaat uit allemaal rondjes. In een rondje moet je beginnen bij het pijltje dat bij dat rondje hoort. Maar welk pijltje hoort nu bij welk rondje? Want in één rondje staan vaak meerdere pijltjes. Laten we een voor beeld nemen. Nr. 19 en EZAU. Beginnen bij het bovenste pijltje, want het andere pijltje hoort bij rondje 23. Goed kijken dus in welk rondje het pijltje hoort! En.... welke kant je op moet draaien. 1 Zo noemde Naomi zichzelf. 2 Dochter van Jakob. 3 Ongehoorzame profeet. 4 Eerste man. 5 Haarkleur van Ezau. 6 Jezus deed daar Zijn eerste wonder. 7 Zoon van Lot. saamhorigheid te getuigen? Dat laatste zal wel het geval zijn geweest, want de opgekropte vrijheidsdrang in die tijd was bij de goede Hollanders zeker niet gering. Risico Maar de grote vreugde die de redding van de Engelse vliegenier teweeg had gebracht, moest worden getemperd. Kenneth Jordan, zo was zijn naam, moest worden overgeleverd aan de Duitse autoriteiten. Men kon Kenneth eenvoudigweg niet laten onderduiken, want onder de menigte, buiten op de dijk, bevond zich wellicht een „ver keerde" en daar had men er maar één voor nodig. Men moest altijd oppassen voor ver raad! Wanneer de Engelsman zou zijn onder gedoken, dan hadden represaille-maat- regelen niet uitgebleven. Dan had dit voor de doktersfamilie Buth en hun medewerkers ongetwijfeld verschrikke lijke gevolgen gehad. Bovendien had men te maken met bur gemeester Bia van Ooltgensplaat die lid was van de N.S.B. Tenslotte werd Jordan aan de Ortscommandant van de Duitse Wehrmacht op de Kaai te Middelharnis (thans Bakker Wesdijk) overgeleverd. Jordan had er alle begrip voor. „Ik hoop jullie allemaal na de oorlog te zullen weerzien", was de wens van de op dat moment in krijgsgevangenschap verke rende vliegenier.... Gegevens Niemand zou misschien op het idee zijn gekomen om de identiteit van Jordan aan het papier toe te vertrouwen, be halve dokter Buth. Het is zijn werk geweest om na de oorlog het Engelse Rode Kruis te verwittigen van de op 29 mei 1943 in Den Bommel terechtgeko men vliegenier van de RAF, Kenneth Jordan. Veertien dagen later kreeg de familie Buth bericht terug. Een brief van niemand anders dan van Kenneth Jor dan zelf, werd bij de doktersfamilie in Den Bommel bezorgd. Kenneth lag in een Londens ziekenhuis en werd verpleegd om van zijn in krijgs gevangenschap opgelopen ziekte (t.b.c.) te herstellen. Kenneth was van Middelharnis naar Amsterdam vervoerd en kwam tenslotte in twee verschillende concentratiekam pen in Duitsland terecht. Daar heeft hij zijn ziekte opgelopen. Kenneth werd, nadat hij bevrijd was, met de meeste spoed naar Engeland overgevlogen. Wat een vreugde dat de jongen weer thuis was!! Maar opnieuw werd de vreugde getemperd. Kenneth's vader was reeds in de Eerste Wereldoorlog gesneuveld. Zijn enige broer was in de Tweede Wereldoorlog gesneuveld en zijn enige zuster was aan t.b.c. gestorven. Boven dien was zijn moeder er slecht aan toe. Later, toen Kenneth meer en meer her stelde en hij kennis had gekregen aan zijn meisje Sylvia, had zijn moeder nog één wens. Of ze het mocht beleven, dat haar bevrijde zoon Kenneth met Sylvia in het huwelijk zou treden. Dat heeft de moeder nog mogen bleven, maar spoe dig daarna is zij gestorven. Baby Broderie Boetiekjes voor kleding, kussens en kado 's Oranjestraat 8, Sommelsdijk Tel. (01870) 52 71 8 Scheldnaam van Ezau. 20 Jonge koe. 9 Kleur. 21 Arenleester. 10 Schooonzus van Ruth. 22 Zoon van Abraham. 11 IJverig koning. 23 Schreef Psalm 73. 12 IJverig diertje. 24 Plaag in Egypte. 13 Vacht. 25 Sara maakte dit voor de engelen. 14 Plaats van geween. 26 Werd in Efrons spelonk begraven 15 Herbouwer van Jericho. 27 Zoon van Jakob. 16 Fijn. 28 Vader van David. 17 Izaks moeder. 29 Berg in Moab. 18 Profeet. 30 Gideons woonplaats. 19 Broer van Jakob. 31 Put (Gen. 26). Piet Jan Westdijk. Nee, we zijn niet op vakantie geweest. Wij zijn echte „huis mussen". Het schooljaar gaat inderdaad erg snel. Jullie hebben nog al wat dieren, zeg! Als ik nu een kippenhokje wil beginnen, kan ik dan bij jullie een ideetje opdoen? Daan Ras. Je hebt weer wat familiebe zoek achter de rug? Verschillende ver jaardagen.... Dan heb je toch niet te veel gesnoept hè? Je schreef ook nog over „meisjesvereniging-verkoop" van kruuk- plaetjes en advokaat. Als ik dat ge weten had.... Marieke Ras. Fijn datje blij was met de boekenbon. Doe bij gezondheid maar hard je best voor de volgende. Heb je 't verkeerspraktijkexamen intussen ook achter de rug? Dan zul je vast wel geslaagd zijn.... Heeft de aktie voor Ethiopië veel opgebracht? Tot slot We hopen volgende keer een raadsel te maken over Hemelvaartsdag en Pink steren. Bij gezondheid tot dan.... Weerzien Op 8 juli 1947 reed dokter Buth met zijn auto naar Hoek van Holland om de familie Jordan van de boot te gaan afha len. In Den Bommel aangekomen wer den de Engelse gasten met grote vreugde begroet. Er volgden toespraken waarin de Engelse vliegenier als afgevaardigde werd beschouwd van onze bevrijders. De muziekvereniging „Eendracht Maakt Macht" speelde het „God save the King", en het „Wilhelmus". Me vrouw Buth had voor de partituur van het Engelse volkslied gezorgd. Wat een hartelijkheid en wat een vreug de! Kenneth kreeg tranen in zijn ogen van ontroering, maar het waren minder zoute tranen dan de tranen die hij samen met mevr. Buth had gelaten, op die bewuste zondagmorgen van de 30e mei 1943 in het gemeentehuis van Den Bommel, toen hij in de armen van mevr. Buth weer „bij" kwam. Kenneth werd op de schouders genomen en overzag nu een blijde schare, vrije Bommelaars. Overschaduwd Men zal bij het lezen van dit verhaal zich wellicht afvragen, wat zou er met de andere bemanningsleden toch gebeurd zijn. De familie Buth had intussen alle gegevens verzameld waaruit bleek dat van zijn mede-bemanningsleden L. Hardy te Numansdorp en G. Thomson te Rotterdam lagen begraven. Zij had den de crash niet overleefd.... Begrijpelijkerwijs hebben zij aan de res pectievelijke graven een bezoek ge bracht. Kenneth heeft het toen heel erg moeilijk gehad. Maar hoe hard het leven voor veel mensen in bepaalde tijden ook moge zijn, altijd moet men weer ver der. Gelukkig hadden twee andere „mem bers of the crew", W.H. Grigg en J. Bar- Het echtpaar Jordan. ter, evenals Jordan he tleven er wonder wel van afgebracht. Kenneth mag zich tenslotte verheugen dat een zoon van de familie Buth als Martin Kenneth bij de burgerlijke stand staat ingeschreven en dagelijks met Ken wordt aangesproken. Kenneth Jordan en zijn vrouw Sylvia wonen thans aan'de zuidkust van Enge land in het plaatsje Eastbourne. Zij heb ben geen kinderen. „Uit alle ellende die we in de oorlog heb ben moeten doorstaan, is een ware vriendschap met jullie ontstaan", dat schreef Sylvia in dankbaarheid aan mevr. Buth, gelijk met het toesturen van de hierbij afgedrukte foto's. Met heel veel dank aan mevr. Buth- Kort. D.Hoogzand Hyacinthenstraat 8 32435 CN Sommelsdijk Wissen, wassen en in de was zetten snel en voor weinig geld l bij: DIRKSLAND, Korteweegje 41-45, tel. (01877) 1122 TEXACO Vrijdag 1 juni wordt door Radio Flakkee en Buurtver. West/Molenzicht een grote Flakkeese muziekavond georganiseerd in de Victoriahal te Dirksland. De opbrengst van deze avond is bestemd voor de projekten in Mali (West-Afrika), welke door Johan Wachters, ontwikke lingswerker uit Dirksland begeleid worden. Deze grote muziekavond wordt geheel uitgezonden door Radio Flakkee. Aan deze avond wordt medewerking verleend door: Het schoolkoor van de Prins Maurits Scholengemeenschap. Dit koor zal deze avond liedjes brengen die ook op de onlangs verschenen cd. te horen zijn. Onder het motto „scholen voor scholen" zal dit koor haar muzikale kunnen brengen. Johan Wachters werkt immers in Mali ook aan een aantal bijzondere schoolprojekten. Muziekvereniging „Amicitia" zal deze avond met een geselekteerde groep muzikanten verschijnen. Vooral deze bijdrage uit Dirksland zal de verbon denheid aangeven tussen de gemeente Dirksland en de ontwikkelingswerker. De zangeres JOY heeft niet alleen in de regio een grote bekendheid maar treedt steeds meer buiten ons gebied in het voetlicht. Een talent van eigen bodem dat ook deze avond haar kwaliteiten aan een breed publiek zal laten horen. Het trio MENGELMOES treedt eigen lijk nog maar zelden op. Speciaal voor deze gelegenheid zullen de instrumen ten weer tevoorschijn gehaald worden, ongetwijfeld tot groot genoegen van de vele trouwe fans. Old Frustrations staat garant voor goede muziek. In de loop der jaren heeft dit orkest reeds bewezen dat het een reper toire heeft dat voor een ieder wat te bie den heeft. Als afsluiting van deze avond zal het zeker op een enthousiast publiek kunnen rekenen. De opzet van de avond is om zoveel mogelijk geld bijeen te krijgen voor de projekten van Johan Wachters in Mali. Tijdens de muzikale hoogtepunten zal Johan Wachters kort uitleggen wat hij doet en kunnen partikulieren en bedrij ven een bijdrage komen brengen. Ieder een wordt rechtstreeks op de hoogte gehouden van de tussenstand. Er zijn extra telefoonlijnen aangelegd om ook de telefonische toezeggingen tij dens deze avond te kunnen verwerken. Het telefoonteam is deze avond te berei ken onder nr. 01877-1696. De lagere schooljeugd houdt woensdag 30 mei een sponsorloop waarvan de op brengst tijdens de avond overhandigd zal worden. Wedvlucht vanaf Chantilly d.d. 19 mei 1990; gelost om 7.30 uur met n.o. wind. P.V. „De Postduif'; in concours 288 duiven, Ie duif 12.09,29 uur. A. Sarelse 1, 31, 60, 61, 66; Mevr. Dub- beld 2, 6,10,14,17, 25, 26, 28, 33, 37,47, 49, 50, 62, 67, 70; C. Polder 3,4, 7, 12,15, 19, 20, 35, 39; M. de Blok 5, 9, 11, 16, 18, 21, 24, 27, 34, 38, 48; D. Melissant 8, 13; Wim de Vos 22,42,52,57,71; C. v.d. Bos 23,36,40,63,69; J. Jongejan 29,46,51,55, 58,59; J.C. Polder 30,41,43,44,56,64,65; Gebr. v.d. Sluys 32, 53; B. v.d. Doel 45, 68; B.W. Kalkman 54, 72. P.V. „De Seinpost"; in concours 443 duiven, Ie duif 12,12,50 uur. C. Dubbeld 1, 110, 12, 13, 16, 18, 19, 20, 24, 33, 35, 40, 44, 48, 62, 68, 74, 76, 98; H. Visser 2,5,7,34,57,83; Iz. Koese en zn. 3, 4,6,8,9,11,26,31,36,37,54,58,61,63,64, 66,67,70,77,97,105,106; C. Kleyn 14,23, 25, 27, 69,78,95, 103; Theo van Dongen 15, 28, 50; P. v.d. Linde 17,21,22, 56,60, 75, 85, 108; Gebr. Vroegindewey 29, 88, 90; C. v.d. Weide 30, 41, 53, 55, 72, 81; Gebr, Verburg 32, 42, 45, 84; T. Kern 38, 46, 51,59,82,86,89,94,96,107; J.C. Hor- seling 39, 99; C. van 't Veer 43, 92; H. Groenendijk 47,65,79, 80,101,104; P. Alphen en zn. 49,87,100,111A. Verwers 52, 71, 73, 93; W.I. Peeman 91, 102, 109. met optimaal resultaat een huis verkopen.. Makelaar Tamboer Tel. 01870-3477 Deze avond wordt gepresenteerd door Radio Flakkee en is rechtstreeks te beluis teren op Goeree-Overflakkee, Hoekse Waard west. Schouwen Duiveland en Voorne-Putten op 104.9 FM ether en ook via de kabel (alleen Goeree-Overflakkee) op 100.8 FM. Mocht men niet in de gelegenheid zijn per soonlijk geld te brengen of te bellen dan bestaat er een mogelijkheid om de bij drage te storten op een speciale rekening. Rabo Dirksland 31409773 t.n.v. Johan Wachters. Johan Wachters zelf zal eregast zijn op deze bijzondere avond. De avond begint om 20.00 uur en de zaal gaat open om 19.30 uur. De toegangsprijs, natuurlijk voor het goede doel, is 5,-. De radio-uitzendingen van Radio Flakkee beginnen om 19.00 uur tot 23.00 uur. iNVMi

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 6