EIIIMIDEfl-IIIEUWS Voorheen in Meneerse Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen Overdenking uit de Heilige Schrift Programma Havendag flakkee expresse bv van Dyke 17 An d' overkante Fa. B. van Eek Zn. Tussen pasen en wederkomst Jan Knape Mzn. Middelharnis, zaterdag 26 mei Baby Broderie Boetiekjes Ophalen oud papier R€CHT 6 KROM GESTRCePTS HAMEN STUIfMEELVEHAfGODtNG LEENHEER WAAR AAN TE KLOPPEN? hypotheek Qj]! op maat... nvm Makelaar Tamboer VERVOLGVERHAAL Zijn rentmeesters onzer goederen... Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad VRIJDAG 25 MEI 1990 No. 5903 1 Den healen ochend had en in dy groate zaele gezete. Healemaele in zen eantje; net as aol dy aore dy overal om zen heen gezete hadde. Hy was blye dat en pasjes zen gat kon verluchte, 't Was der waarm geweest in 't zou der dus vanmiddag nog wel waarmer worre. Gelokkig kreeg je der een glaesje waeter. Hy liep op zen gemak deur de straeten van de wyk waer het trammetje en dyn ochend van 't Hollands Spoor vandaen gebrocht had. Hy had nog een goed half ure den tyd in dy schole was duchteby. 't Zag der hier wat minder troasteloas uut dan je dichte in groate steeën tegen kwam. Van dy straeten mit haoge huzen zoender aok mar ean flintertje groen. Hier wazze teminsten tuuntjes voor de huzen in baomen in de straeten. 't Was trouwens dudelijk een butenwyk, een weunwyk. Je zag hier gean kip op straete. Hy kwam op een krusing mit een breaëre weg. Zou en nog even rechtdeur gae of zoa langzaemerhand weer es de Neuhuyskade opzoeke? Hy styng een aogenblik te kyken in gyng toen toch mar lynks of 't Was hier aok stille. Allean gunter in de vaorte kwam der op 't aore trotwaer eantje an. Op d' ean of aore menier kwam dy gestalte en bekend voor. O, mar dat was der eantje waer en mee schole gegae had. Dat en dy hier tegenkwam! Hy wist wel dat dy naer de overkante gegae was, mar 't was toch wel toevallig, dat en dy hier teen 't lyf liep. Ze wazze noe an weerskanten van de straete al haest op dezelfde haogte, mar den aoren keek nyt op of om. „Hallo, Klaos!" Hy stak gelyk de straete over. Den aoren bleef stae. „Hé zeg, ben jij dat? Hoe kom jij zo hier terecht?" Wat kloenk dat gek. Zoa praetende toch twea Flakkeeënaers nyt mit mekaore. „O, ik mot even hier vlak by weze om exame te doewen. Mar hoe kom joe hier?" „Ik? Ik werk hier. Ik woon al bijna drie jaar in Den Haag. Het bevalt me hier uitstekend. Ik begrijp niet, dat er men sen zijn die op Flakkee blijven hangen. Woon jij er nog altijd?" „Jae oor, in 't bevalt men der best". Kregel docht en by zen eige: „Praet je moerstael!" Dat was wel de meast ofkeu- rende uutdrukking dy je bedynke kon, in hy zou het nyt in zen head haele om 'moerstael' as een geweun woord voor zen diëlect te gebruken. Hy had healemaele gean zin mear in een praetje, dus hadde ze ineans aole- beie haest: „Tot ziens". Toen en vaorder liep had en veul minder andacht voor de omgeving dan earst. Zen ontmoeting had herinneryngen opgerope. Mit zukke maansen, dy een tydje an de overkante geweest wazze in dan beslist gean Flakkees mear konne praete, wier der vroeger nogal den draek gestoke. In dat was begrypelijk. Je hoa- rende dan van dy vaste gezegdes: „'k Heb in De Haag gedijnd" in „Der zit een vlijg op de spijgel". Mar feitelijk most je mit zuk soort maansen meelieën haa. Dy sneeë om zoa te zagen der eige wortels deur. Dy Hete een heal stik van der eige ver- draoge. Dadde der maansen wazze dy niks aores konne praete dan het zoagezeide beschaefde Nederlands omdat ze noait de kans gekrege hadde om een diëlect te learen, dat was al aarg genog. Dus twea- taeligheid dy je by wyze van spreken zoamar kedo gekrege had, dy gaf je toch nyt domweg op? Was het nyt Karel de Vuufde geweest, dy gezeid mot haa: zuv- vel taelen as ik spreke, zuwel kear bin ik een maans? Daer zat toch veul waers in. In wat een moeite kostende het voor een haop maansen nyt om der een aore tael by te learen. Was 't dan nyt by de wilde spinnen of as je een tael dy je behear- sende, geweun ofschreef? Nee, dan petje of voor „ik bin hoenger". Dat klonk dan meschyn wel een beetje vreemd voor de Flakkeeënaers dy dat te hoaren krege, mar der zat een vasthou- wen an de moedertael achter waer je allean mar de groatste bewoenderyng voor kon haa. 't Was in de zeumere drek nae de bevrij ding geweest. Der stappende ineans een miletair het straetje in. Dy had een vreemd uniform an in hy liep naer de huusnummers te kyken. Halverwege 't straetje bleef en stae. Daer kloppende 'n op een voordeure in hy gyng naer binnen. Toen en een tyd laeter weer naer buten kwam, maekende 'n een praetje mit de naeste buren. Dy vertellende 'n van wy en der eantje was. Hy was in Ammereka gebore in getoge in hy had nog noait een voet op Flakkee gezet. Hy praetende wat langzaem in soms wat krom. Mar 't was verstaenbaer Flakkees geweest wat en 09.30-21.00 uur: Vanaf 12.00 uur: 13.00-16.15 uur: 13.30 uur: 14.30-16.45 uur: 15.00-21.00 uur: 16.00-16.15 uur: 16.15-17.15 uur: 17.30-18.30 uur: Braderie rond de haven. Muziek aan de haven. Sportdemonstratie aan het Beneden Zandpad. Show zakkendragers- gilde met schepen van de Bruine Vloot. Muziekfestival op het Diekhuusplein. Pretmobielshow om geving Wilhelmina- brug. Watersport modeshow Spektakel rond Geu- zenschip „Prins Admi raal" (inname Middel harnis). Modeshow sportkleding. voor kleding, kussens en kado's Oranjestraat 8, Sommelsdijk Tel. (01870) 52 71 zoa vaore van Flakkee vandaen van zen ouwers geleard had. „Ik vliege op een bomber", zei en. Van een bommenwerper hadde zen ouwers nog noait gehoard toen ze naer Amme reka vertrokke. Hy was in Duusland gelegerd in hy gebrukende een paer vrye daegen om Holland in vooral zen groatouwers hier in 't straetje te bezoeken. Dy had en noe voor 't earste van zen leven gezieë. Via Den Haeg was en naer Flakkee ge- komme. „Ikke beter verstae joe dan dy in Den Haeg". Allicht, zen vaoder in moeder hadde noait Nederlands gesproke in op schole learende je dat daer nyt. By de Neuhuyskade was oenze wande- laer weer vrom in de werkelijkheid van den dag. Hy most zen andacht noe op aore taelproblemen gae richte. By de schole liepe der al heal wat te wachten. As je nyt beter wist, zou je kenne dyne, dat ze liepe te popepen om vaorder te gaen mit het exame. Mar sommige zur- gelijke gezichten brochte je wel op aore gedachten. 't Was voor aolemaele: deur den zuren appel heen byte. ,-:5=5r^^ Westdijk 33-56 i Middelharnis \Tel. 01870-3035-2060 IFietsen, brommers, reparatie GOEDEREEDE Door de Kon. Fanfare „Apollo" wordt weer oud papier opgehaald op zaterdag 26 mei in Goedereede, Havenhoofd en Oostdijk. Graag tijdig gebundeld gereed zetten s.v.p. Muziek en show op vlot in de haven. 19.00-22.30 uur: Stien en Olaf 23.00 uur: Vuurwerk. Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 A Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 M^ Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 l^iJ Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 ^1 „Indien gij dan met Christus opge wekt zijt, zo zoekt de dingen, die boven zijn, waar Christus is, zittende aan de rechterhand Gods. (Koloss 3:1) Velen hebben moeite met pasen en wat er op pasen gebeurd is. Dat de Heere Jezus Christus, Die aan het kruis van Golgotha gestorven was, opgestaan is uit de doden. Dat is voor ons verstand ook niet te begrijpen noch te verklaren. Het strijdt met alles wat we zien en voor mogelijk houden. De opstanding van Christus uit de doden vraagt gelóóf; en het geloof, dat Hij gestorven is voor onze zonden en opgewekt is tot onze rechtvaardigma- king wordt dan ook voortdurend aange vochten en bestreden. Zo was het reeds in de eerste christengemeente, eigenlijk al op de dag van Zijn opstanding zelf Sommigen hebben zich gebogen voor hun verstand en de opstandingspredi- king van pasen een geestelijke betekenis gegeven. Dat men na Zijn dood zich rekenschap is gaan geven van Zijn pre diking en in Zijn voetstappen is gaan leven; dat Hij zo (voort)leeft en dat moe ten we dan verstaan onder Zijn opstan ding! Maar het heilsfeit van Zijn op standing legt men terzijde omdat het verstand er geen raad mee weet. Steeds meerderen zijn zo gaan denken en het geloof der eerste christenen en het getuigenis der Kerk gaan vergeten, kwijtgeraakt of er de schouders voor gaan ophalen als voor een afgedane zaak. Voor de apostel Paulus is er echter geen twijfel mogelijk: de Heere Jezus is opge staan uit de doden; anders is ons geloof tevergeefs en zijn we nog in onze zon den. Als het alleen maar gaat om een rekenen met Christus in dit leven, dan zijn we de ongelukkigste van alle men sen, zegt hij zelfs! Iets anders is de vraag of we inderdaad met Christus mee zijn opgestaan: begraven in Zijn dood, met Hem gestorven, maar om herboren op te staan als een ander en nieuw schepsel! Dan is ons leven met Christus geborgen bij God, voor eeuwig gered en behouden tot zaligheid. Dat vraagt geloof en geloof is er niet zonder de Heilige Geest! De vraag ernaar mag dus gesteld worden, want geloof in de Heere Jezus Christus is niet vanzelfsprekend; en de Heilige Geest moet er ook plaats voor maken in ons leven: dan gaan we zien wat we missen zonder Hem en gaan we er ook om vra gen, dat Hij onze plaats wil innemen opdat wij altijd met Hem mogen zijn en Hij ons leven vervullen mag met Zijn heerlijkheid. Juist Zijn opstanding uit de doden is dan van zo grote betekenis, want het is de grond en zekerheid, dat Zijn lijden en sterven voor onze zonden volkomen genoegdoening heeft gegeven aan onze hoogste Rechter, zodat wij in Hem rechtvaardig voor God kunnen zijn zonder iets van onszelf „Indien gij dan met Christus opgewekt zijt, zo zoekt de dingen die boven zijn." Het geloof in Christus' volbrachte werk heeft een vervolg: één zijn met Christus in een opstandingsleven leidt tot een nieuwe aktiviteit, namelijk van het zoe ken van de dingen die boven zijn. Zó komt het toebehoren aan Christus open baar: een andere interesse, een andere aktiviteit dan die van weleer en van hen, die Christus geen plaats geven in hun leven. „De dingen die boven zijn." Is het niet de vergeving van zonden, waardoor het verkeerde in dit leven steeds weer buiten ons denken, doen en laten gebannen moet worden! Is het niet het doen van wat God van ons vraagt, want zo doen de heilige engelen toch ook altijd en overal! Dat zoeken te zien en dat dan ook zoeken te doen, want God eist het niet alleen van ons, Hij heeft er ook récht op: zoudt u Hem zo niet dankbaar zoeken te zijn voor al die onverdiende zegeningen voor Hchaam en geest, die Christus verworven heeft door gehoor zaamheid en lijden op deze aarde? Het kan niet uitblijven zoals Christus móest opgewekt worden ten derde dage en uit het graf verrijzen omdat Hij alles, alles volbracht had! Zo wordt ook de toekomst voorbereid, want waar het Hoofd is, zullen ook een maal de leden zijn. Christus is reeds boven; Hij is ten hemel gevaren. Bij Zijn schatten en gaven, de dingen die boven zijn. Zoeken daarnaar betekent ook erop ingesteld en afgestemd worden! Klaargemaakt worden om altijd met de Heere te zijn, zoals de school klaar wil maken voor het volle leven. Zó is het leven van zoeken naar de dingen, die boven zijn, een levenslange oefenschool voor het Vaderhuis met zijn vele wonin gen: ontbreken van dit zoeken betekent dan ook dat u geen Thuis hebt bij de Vader. Of het er altijd zo goed van wordt afge bracht? Of ook de ware chritsen altijd een stralend voorbeeld is van wat hij wezen moest? Beschaamd moeten we het hoofd buigen. „Als ik het goed doen wil, ligt het kwade mij bij en het goede, dat ik doen wil, doe ik niet; en het kwade, dat ik niet doen wil, doe ik", zegt zelfs een apostel zoals Paulus. Het moet altijd weer komen en verwacht worden van Hem, Die aan Gods rechterhand geze ten is. Dat predikt Zijn macht! In de rechterhand schuilt immers onze kracht. Welnu, zo 't u aan kracht en trouw ont breekt, ze zijn te vinden bij Hem, Die krachten geeft èn Die zo getrouw is als sterk. W. H. V. K. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de iezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. Welk recht heeft mijn zwager op de erfenis van mijn oom? Antwoord: Geen enkel recht, want een zwager is geen bloedverwant. Dat kan hij vinden in de art. 900 - 908 in het 3e boek van ons Burgerlijk Wetboek. Na enkele regenbuien zie ik allerlei verti- kale witte strepen op mijn ramen. Is dat zure regen? En wat doe ik er tegen? Antwoord: Het regenwater zal kalk uit de voegen van de muren hebben meege- spoeld en die kalk blijft als witte strepen op de buitenzijde van het glas achter als het water daar opdroogt. Haal wat blok jes citroenzuur bij de drogist en maak in een emmer lauwwarm water een oplos sing van 4 a 5%. Doop een schone, zachte lap in dat water en veeg daarmee van boven naar beneden over die stre pen. Daarna kunt u de ramen lappen zoals u het gewend bent. Lukt het niet ineens, dan kunt u wat meer citroenzuur aan het mengsel toevoegen. Je leest in tal van reklameblaadjes dat stuif meel en bijenpollen zo geneeskrachtig zou den zijn en tegen allerlei allergieën en ziekten helpen. Is dat wel waar en hoevéél mag je er dan van nemen? Antwoord: Met het woord pollen wor den hier stuifmeelkorrels bedoeld. Bijen boeden daarmee hun larven en daarom is het gezond voedsel, maar dat geldt voor die piepkleine jonge bijtjes. Wie het verschil in omvang en lichaamsgewicht tussen die nietige wormpjes en de mens becijfert, begrijpt wel, dat wij minstens het tienduizendvoudige nodig hebben van hetgeen die bijenlarven te eten krij gen. Die pollen zouden wel wat amoni- zuren, eiwitten, enzymen, koolhydraten, metalen en mineralen bevatten, zoals calcium, fosfor, kalium, magnesium, mangaan, silicium, ijzer en zwavel, maar bij de meeste der genoemde stof fen handelt het slechts om sporen ervan. En die vinden we in bijna elke voedings stof Doch die eiwitten, koolhydraten, amonizuren enz. zijn makro-elementen in ónze voeding. Dat wil zeggen, dat de mens er dagelijks vele grammen, zo niet tientallen grammen, van nodig heeft om te kunnen leven. Met die sporen, dat zijn dus uiterst kleine (niet in procenten uit te drukken) deeltjes, kan geen mens enige tastbare resultaten boeken in zijn toch al zo uitgebreide voedingspakket. We krijgen werkelijk al ruim voldoende van die genoemde stoffen (en nog méér dan die folders opsommen) binnen met onze dagelijkse maaltijden. Mits we goed en gevarieerd eten, natuurlijk. Al met al je reinste kwakzalverij, die pol- lenpropaganda. Het ergerlijke is, dat dit stuifmeel soms wordt aanbevolen als geneesmiddel tegen bepaalde ernstige kwalen. Dat is ronduit misleiding. Kan het moeilijkheden met mijn verzeke ringgeven als ik mijn auto een tijdje uitleen aan iemand anders en er dan iets mee gebeurt als ik zelf elders ben? Ik ben wel rondom en all-risk verzekerd. Antwoord: Indien u uw auto zelf in gebruik geeft aan iemand die in het bezit is van een geldig rijbewijs, en u de pre mie op tijd betaalde, blijft de verzeke ring bij de meeste maatschappijen op die wagen van toepassing alsof u er zelf mee reed. Dus ook als er een schade ont staat. Lees er voor alle zekerheid uw polis even op na. Laat de gebruiker wel een papier tekenen, dat hij uw auto in goede staat heeft ontvangen èn op een bepaalde datum zal terugbezorgen, want er zijn wel eens van die figuren die wel „van plan" zijn het geleende terug te bezorgen, maar die de datum telkens weten uit te stellen.... Weet u een winkel die nog zeepkloppers verkoopt? Antwoord: Voor u is de dichtstbijzijnde „Winckel van Sinckel" waar nog van die ouderwetse artikelen voorhanden zijn, de fa. Gireca, Dorpsstraat 25, 2825 BM Berkenwoude, tel. 01826-676. kritisch selekteren Tel. 01870-3477 ^l^]^J^4.^^l^,^^^l^l^l^^.)^l^.:fJ^4.:^)^^)^.4.l^l^'^l^l^l^l^i^J^J^l^>^l^l^:^J^l^l^.l^^.4.]^l^l^l^l^l^i^l^l^4^^ 47 Kees maakte een afwerend gebaar. „Pffjo".... En hij herinnerde zich plot seling, dat hij nog een cent in zijn zak had: „Ik ga nog gauw voor een cent drop kopen".... Hij liep hard weg. Piet be hoefde niet te weten wat er gisteravond thuis gebeurd was: zijn vader had hem twee harde klappen om zijn oren gege ven waar de meester bij was! En hij was dadelijk naar bed gestuurd! En in veertien dagen mocht hij niet naar buiten dan alleen om naar school te gaan.... Piet keek de gestalte van Kees na, die met zijn lange benen door de straat holde en om de hoek verdween. „Zo'n flauwerd".... mompelde hij. Onverschillig slenterde hij naar school toe. Bijna hoopte hij, dat Kees te laat zou komen, dan zou hij school moeten blijven en dan kwam het mis schien.... dat andere, waar ze op wachten.... Maar Kees was nog net op tijd.... Dat meester Van Doom die avond geweest was vond Piet wel goed. Ze zouden er thuis toch wel achter zijn gekomen en nu was het geleden, daar behoefde hij tenminste geen zorgen meer over te hebben. Vader was boos geweest, en moeder was de mees ter telkens in de rede gevallen en ze had gezegd: „Is het toch waar?... Hoe is het mogelijk!".... En dan tegen hem: „Lelijke jongen".... Hij had er ver legen bij gezeten, met neergeslagen ogen, ook toen de meester tegen hem sprak. Hij wist niet eens meer wat de meester zoal gezegd had, ook niet wat vader gezegd had. Hij had alleen gehoord, dat vader beloofde: „Ik zal hem wel krij gen, meester!".... En vader had woord gehou den.... Sinds die avond moest hij dadelijk naar bed zodra hij thuiskwam uit de herhalingsschool. Hoe lang dat nog zou moeten duren kon hij niet berekenen. ledere keer als hij uit school kwam dacht hij, dat het de laatste keer wel zou zijn geweest. Dan talmde hij en ging bij de tafel zitten in de hoop, dat vader er niet meer aan zou den ken, of dat hij het nu wel genoeg zou vinden, maar altijd kwam zijn strenge stem: „Naar bed!".... En dan ging hij. Soms keek moeder naar vader, en Piet begreep wel wat ze wilde. Maar vader deed net of hij het niet zag. En een keer zei moeder iets, hij kon niet verstaan wat ze zei, omdat hij net de kamerdeur achter zich dichttrok en moeder zei het zo zachtjes. Maar vader's zware stem kwam door de gesloten deur heen: „'t Is een heilzame remedie.... kun je beter doen dan slaan.... zijn ze zó weer vergeten.... Heeft-ie tijd om eens na teden- ken.... Ik zal hem wel krijgen met zijn bal dadigheid".... Even had hij stilletjes geluisterd of moeder nog iets terug zou zeggen. Maar hij hoorde vader met zijn stoel schuiven en hij was vlug naar boven gegaan. Want iedere avond, als hij goed en wel op bed lag, kwam vader nog even kijken of hij niet een boek meegesmokkeld had. Dat had hij een keer gedaan. Vader had het afgenomen en gezegd: „Dat.... moet.... niet.... meer.... gebeuren,.... hoor".... En bij ieder woord had hij een klap met het boek op zijn hoofd gekregen. En zonder klappen had hij nog gezegd: „Je hgt voor straf op bed, versta je!".... Nadien durfde hij niet meer te riskeren om een boek mee te nemen, want vader keek wel eens onder de dekens en onder het kussen.... En vader had ook nog gezegd: ,/ds je niet weet wat je doen moet, dan denk je maar aan het kwaad dat je gedaan hebt, begrepen.... En dnek dan ook maar eens aan wat de meester tegen je gezegd heeft: dat je God wel mag bidden om vergeving.... Heb je dat wel gedaan?".... Hij had er geen antwoord op gege ven en vader was weggegaan. Hij probeerde zich te herinneren wat moeder precies gezegd had, maar hij wist het niet meer. Bidden om vergeving, dat zou hij moeten doen, want hij had gezon digd.... maar Frans was toch eigenlijk de hoofd schuldige.... Onwillekeurig vouwde hij zijn han den samen, maar hij bad niet. Hij begon er weer aan te denken hoe alles precies gegaan was.... Dat had hij al zo dikwijls gedaan. Als je zo stil in je bed lag zonder datje slapen kon, dan moest je daar vanzelf wel aan denken. Soms probeerde hij het uit zijn hoofd te zetten, en dan lag hij te turen naar de bloemruikers op het behang. Hij kon ze ternauwernood onderscheiden in het schemer licht van het nachtlampje. Hij had geprobeerd ze te tellen, maar dat ging niet, want in de hoeken waren ze niet meer te onderscheiden, daar kwam het schijnsel van het lampje niet en doezelde alles weg in schemer en schaduwen.... En als er niets meer te kijken was kwam het van zelf weer. Dan moest hij aan de juffrouw denken, die ook op bed lag met d'r gebroken been. De slaapkamer van de juffrouw was haast net zo groot als de zijne, hij was één keer bij haar boven geweest toen hij een boek van haar mocht lezen. Door de open deur kon hij in de slaapkamer kij ken, hoe het er precies uitzag wist hij niet meer, maar er stond een groot ledikant met een afhan gende sprei.... 't Was toch eigenlijk wel erg geweest, nu hij er goed over nadacht. De juffrouw d'r been gebro ken!.... En hij elke avond naar bed.... En Frans ziek.... En dat alles door Frans z'n schuld, want als die niet zo gedaan had, dan zou hij nooit het licht uitgedraaid hebben. Hij schaamde zich eigenlijk voor zichzelf: hij had zich door Frans laten dwin gen tot iets, dat hij eigenlijk niet wilde doen. En hij nam zich stellig voor, dat het de laatste keer zou zijn geweest... Hij kon nog maar niet begrijpen waarom Frans op die middag niet naar school was gekomen. Wat had hij in de polder moeten doen? Was Frans boos geworden, omdat hij hem dat geld wou geven? Het leek er wel wat op, want waarom had Frans die gulden uit zijn hand geslagen, zodat hij hem niet eens meer terug had kunnen vinden, 't Was erg flauw, want zo erg was dat nu toch niet.... hij had er Frans niet mee voor de gek gehouden, hij had het eerlijk gemeend.... Als hij dat nu nog gedaan had, dan zou Frans gelijk hebben gehad om boos te worden. Het zou gemeen zijn geweest om tegen zo'n arm ventje te zeggen: kijk, je krijgt een gulden, en later krijg je er nog meer, als je zegt, dat jij het gedaan hebt, en om dan tenslotte niets te geven. Nee, dat zou erg gemeen zijn geweest. Als Frans dat soms gedacht had, dan had hij zich toch vergist. Hij zou het hem zeggen als hij weer beter was, maar dat kon nog wel lang duren. En bijna was hij jaloers op Frans, dat hij nu ziek was.... voor Frans waren er nu geen moeilijk heden.... (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5