Middelharnis..., zaterdag komen de Watergeuzen Politieberichten Amerikaans Universiteitskoor zingt in Ouddorp Jaas Diepenhorst heeft halve eeuw Rumptstad storeloos volgemaakt 'De Goede Ree' had goede bazar Fabertcup-toernooi had spannend verloop Good-Luck sluit veldseizoen winnend af A.s. zaterdag zal Middelharnis, zoals eertijds den Briel ten deel viel, door de Watergeuzen worden ingenomen. De intocht van het Geuzenschip 'Prins Admiraal', vfordt 's middags kwart over vier een spektakelstuk in het programma van de die dag te houden Havendag. 't Zal een stel rabauwen zijn dat de Middelharnis walle- kant op klautert om de Spaanse onderdrukkers, 'de ver maledijde Spanjolen' te verdrukken, 't Zal voorts gedaan zijn met de tiende penning, het poffen bij de neringdoenden en de liedelijke taferelen van brassende Spaanse soldaten bij de Middelhamisse taveemen, zo nemen de Brielse Geuzen zich voor. De Watergeuzen waren, in de tweede helft van de 16e eeuw een aantal edelen en kooplieden, die door het brute optreden van de Spanjaarden, vogelvrij waren verklaard. Zij kochten zich schepen, sommige schepen waren eigendom van Amsterdamse kooplieden, en vluchten de zee op naar Engeland en Duitsland (aan de duitse bocht). Maar deze lieden waren geen zeevaar ders. Wel bezaten zij geld en daarvoor kochten zij de zeelieden. Dit volkje was avontuurlijk, brutaal, er op uit om in korte tijd veel geld te verdienen, corrupt, om kort te gaan: van laag alooi en roofzuchtig, Den Briel, de eerste stad voor de Prins van Oranje De watergeuzen maakten het in de engelse havens erg bont en omdat Philips II aan Elisabeth de Eerste van Engeland vroeg alle kontakten met de Watergeuzen te verbreken, werden door Elisabeth de engelse havens gesloten voor de Watergeuzen. Zij besloten daarom naar Emden (tegenover Delfzijl) te zeilen. Een straffe noord-westen wind blies de schepen echter in de richting van de zeeuwse stromen en zo kwam het, dat op de eerste april 1572 een vloot onder leiding van Admiraal Lumey, graaf van der Marck (een gevluchte edelman uit de Ardennen) de Brielse Maas binnen voer. Was Den Briel zwaar bewaakt door en bewapend met Spanjaarden? Neen, het garnizoen was nagenoeg verla ten. De soldaten met hun vrouwen en wat dies meer zij waren vertrokken naar Schiedam. Het is daarom niet duidelijk, waarom de burgemeester en de schepenen besloten om de Noordpoort te sluiten. Misschien wel om tijd te winnen, via de open Zuidpoort zijn veel mensen (kloosterlingen, kooplieden, bestuur ders) gevlucht. Hoe dan ook, tegen het vallen van de avond is de poort gerammeid, nadat eerst de historische woorden hebben geklonken uit de mond van Kapitein Roobol: In naam van Oranje doe open die poort. Nadat de brand in de poort was gestoken deed de scheepsmast de rest: Den Briel werd bezet, kerken en kloosters moesten het ontgelden, maar de stad werd niet platgebrand. Vice-admiraal Blois van Treslong, een geboren Briellenaar, overtuigde Lumey ervan, dat de Prins van Oranje hem zo'n daad niet in dank zou afne men en dat het beter was deze stad als eerste vrije plaats aan de Prins te geven. Voor de Spanjaarden een duide lijk signaal, dat met de oranje-gezinde Watergeuzen niet te spotten viel en dat meer steden zouden worden veroverd. En zo verloor Alva zijn bril (den Briel). De wreedheid van die periode Europa was in het midden van de zestiende eeuw volle dig in wilde beweging. De reformatie was volop aan de gang: de praktijken van de leiders van de roomse kerk werden zwaar gewogen en dat leidde tot akties, zoals de gevreesde bloedraad. Kerk en staat hoorden bij elkaar en dat ging veranderen. De rechtspleging in de lage lan den was een groot onrecht. Mensen waren voor de katholieke kerk of er tegen, maar in het laatste geval werd het gruwelijkste en wreedste gedaan met mensen. En helaas, oog om oog, tand om tand, de Watergeuzen gebruikten voor hun tegenstanders dezelfde walgelijke methoden. Het is daarom, dat de bevolking van de Nederlanden de Watergeuzen liever zagen gaan (voor bij gaan) dan komen. Aan de kust werden waarschu wingsvuren gestookt, zodat de bevolking zich tijdig kon verschansen of vertrekken. Het was voor deze mensen kiezen uit twee kwaden: onderdrukking door de Spanjool of vrijheid' onder de Geus. De strijd gaat beginnen „Nu gaan wij een klein loopje met de geschiedenis nemen", zo lezen we in het bulletin van de Briels 1 April vereniging: Na Den Briel vielen meerdere dorpen en steden in handen van de Watergeuzen: Delfshaven, Heenvliet, Vlissingen. In deze stad werd een Spaanse genie-officier opgehangen en een vloot van 7 schepen is vanuit te thuishaven Den Briel naar Vlissingen gevaren onder leiding van Blois van Treslong; dat gebeurde op 6 april. En dan ligt daar tussen deze beide steden: Middelhar nis. Een vissers- en overslaghaven, nog steeds in handen van die vermaledijde Spanjolen. De middelhamisse bevolking wordt door de spaanse hond gebeten: de tiende penning, het verschaffen van huisvesting aan de Spaanse soldaten, het op de eeuwige pof kopen van de beste etenswaar bij de neringdoenden, de liederlijke taferelen in de taveernen. Jawel burgers van Middelhar nis, deerniswekkende tijden. Omdat de soldij al maanden niet meer betaald is aan de Spaanse soldaten, leven deze gebronsde zuiderlingen geheel op onze kosten. Daarom, laten wij ze eruit gooien! We zullen ons tot de vroede vaderen wenden en hun adviseren partij te kiezen, zoals dat in Den Briel is gedaan. Leve de Prins van Oranje en het oranje, blanje, bleu aan onze vlaggestok. Maar denk eraan: Oranje boven. Het belangrijkste en laatste toernooi, de Fabertcup, dat door volleybalvereniging Intermezzo wordt georganiseerd, is weer achter de rug. De diverse teams zorgden zowel bij de heren als bij de dames, voor menig spannende wedstrijden. De win naars bij de heren van vorig jaar, de Old Stars, konden het toernooi niet voor de derde maal op rij winnen. Sliedrecht Sport en Intermezzo streden onderling om de eerste plaats. Uiteindelijk ging de Fabertcup naar Sliedrecht, doordat Intermezzo een putnte teveel ver speelde. Eindstand heren: 1. Sliedrecht Sport 2. Intermezzo 3. Old Stars 4. Rijnmond Bij de dames werd gespeeld in twee pou les. De eerste twee gingen voer naar een finale-poule waaruit de uiteindelijke winnaar moest komen. Uitslag dames: 1. HJPV 2. Yum 3. Intermezzo 1 4. Bernisse 5. Intermezzo 2 6. KNDSB De bazar op 16 mei j.l. is een overweldi gend sukses geworden. De gedachte om voor onze eigen bewoners meer moge lijk te maken via huisrolstoleen, heeft velen in beweging gebracht. Als gevolg van dit enthousiasme is de bruto opbrengst van deze dag 8575,-. Vanaf deze plaats zeggen wij allen harte lijk dank voor de geleverde inzet. Een speciaal woord van waardering voor de middenstand uit onze regio is op zijn plaats. Zeer velen hebben geheel belan geloos onze bazar voorzien van prijzen en materialen. Mede hierdoor werd het een zeer aantrekkelijk geheel en mogen wij met veel genoegen terugzien op een drukke maar gezellige dag. De volgende prijzen van onze verloting zijn nog niet opgehaald: 312, 370,484,386,341,132, 359, 80,501,407,584,119,350,515, 212,110,404, 590,467,641, 242, 224,659,671,144,355, 52,708, 674, 434, 563, 719, 557. Tegen inlevering van de genoemde loten kunnen de prijzen bij de receptie van de Goede Ree worden afgehaald. MIDDELHARNIS Diefstallen op bouwterrein Een aannemer heeft bij de politie aan gifte gedaan van diverse diefstallen bij de in aanbouw zijnde woningen, achter sportcomplex 'De Staver'. Op het bouw terrein staan veel bouw- en werkmate rialen, die met geringe hoeveelheden tegelijk verdwijnen. Gedacht wordt aan „doe het zelvers" die dat begrip te letter lijk opvatten. De politie zal extra toe zicht houden. Aanhouding terzake diefstal en/of heling Op verzoek van de politie Bergen op Zoom heeft de politie Middelharnis een inwoonster van de gemeente aangehou den i.v.m. vermoedelijk op grote schaal verhandelen van van diefstal afkom stige goederen. GEEN caravankontrole I.v.m. tijdsgebrek (lees: personeelste kort) is het dit jaar niet mogelijk om een preventieve caravankontrole te houden, zoals vorige jaren te doen gebruikelijk was. Hopelijk kunnen we u volgend jaar weer via de streekpers laten weten wan neer en waar de kontrole gehouden gaat worden. Openlijke geweldpleging Twee jongens, inwoners van de ge meente Middelharnis, hebben in Her kingen in de nacht van zaterdag op zondag, bij de ingang van een bunga lowpark te Herkingen, de slagboom krom geduwd en onherstelbaar bescha digd. Aan de hand van een getuige- verklaring zijn de beide jongens aan gehouden. Zij bekenden elk hun aan deel in deze vernieling. Het schadebe drag, ongeveer 1000,-, zal door beiden betaald moeten worden, tevens werd er proces-verbaal opgemaakt. Te gast in de Doopsgezinde Gemeente te Ouddorp: het studentenkoor van de 'Southern Nazarene University' o.l.v. Dr. D. Miller uit Bethany, Oklahoma, USA. Het koor is het officiële gemengde koor van deze universiteit en bestaat uit 35 leden, die allemaal aan deze universiteit studeren. Op hun tournee worden Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Nederland bezocht. Het koor arriveert te Ouddorp, na een concert te hebben gegeven in de 'Notre Dame', op donderdag 24 mei. Op vrijdag 25 mei geeft het een concert in de Gereformeerde Kerk te Ouddorp. Aanvang 20.00 uur. Het repertoire bestaat uit o.a. negro spirituals en geestelijke liederen, waarvan er drie in onze taal worden gezongen. Van alle engels-talige liederen zal een vertaling op het programma afgedrukt staan. Wees voor 70 minuten onze gast! Afgelopen zaterdag speelde Good-Luck 1 de laatste competitiewedstrijd van dit seizoen tegen GKV 3 uit Gorinchem. Het was mooi korfbalweer en gezellig druk aan de Heuvelweg. Het spande er bovenaan de ranglijst nog aan. De num mers 1 en 2 moesten tegen elkaar en afhankelijk van die puntenverdeling en de eigen winst, kon Good-Luck nog tweede, derde of vierde worden. De wedstrijdbal van deze middag werd beschikbaar gesteld door fa. Van der Valk. Good-Luck draaide vanaf het begin goed, de bal werd mooi rond gespeeld en er werden goede kansen gecreëerd. Binnen korte tijd had Good- Luck dan ook een 4-0 voorsprong opge bouwd. GKV kwam er niet aan te pas omdat Good-Luck er steeds tussen kwam. Nettie van der Valk speelde haar laatste wedstrijd voor Good-Luck en liet zich nog even duidelijk zien. Via een door loopbal maakte ze er 5-0 van. Door haar studie moet zij noodgedwongen stoppen met korfballen. Good-Luck had ondanks wat slordige fouten in de passes nog steeds een veld- overwicht en er werd 6-0 gescoord. Vlak voor rust kon GKV.voor het eerst iets terugdoen en maakte er 6-1 van. Na de rust werd de ploeg ongewijzigd het veld weer opgestuurd door coach Weydema. Geleidelijk aan werd de voorsprong opgebouwd. GKV had ook het gat van de korf wel gevonden maar gevaarlijk werden ze niet. Ze knokten zich terug tot 9-4. Via 2 hele mooie doel punten waarbij slim werd weggedraaid van de tegenstander en nog een tegen- goal werd de eindstand op 11-5 be slist. Door deze overwinning en de ongun stige resultaaten van de overige wedstrij den is Good-Luck op een gedeelde derde plaats geëindigd. Scoreverloop: 1-0 D. Boeter, 2-0 B. Vis, 3-0 A Vroegindewey, 4-0 A. Mol, 5-0 N. v.d. Valk, 6-0 L. v.d. Made, 7-1 B. Vis, 8-2 A Mol, 9-4 D. Boeter, 10-4 B. Vis, 11-5 A. Mol. Wat jammer nou dat er in het familiewapen van de Diepenhorsten niet een ploegschaar of zoiets staat afgebeeld; 't zou een mooi aanknopingspunt zijn geweest voor 't antwoord op de vraag waar de heer A. J. Diepenhorst het vandaan haalt, die liefde voor de landbouwmechanisatie. Natuurlijk zult u hem ken nen, „Jaos" Diepenhorst van Rumptstad; nauwelijks een boerderijerf en zéker geen weggetje waar hij z'n sporen en die van z'n Mercedes of BMW niet heeft gedrukt en beslist moet u hem ergens zijn tegengeko men. In de toekomst zal dat misschien wat minder frequent gaan worden, want de adjunkti-direkteur en manager van de handelsafdeling van RUMPTSTAD B.V. gaat afbouwen en dat mag ook wel, na 50 jaar...! Een zó langdurig dienstverband is tot de zeldzaamheden gaan behoren, maar dhr. Diepenhorst kan er nog op bogen, met trots én met voldoening; wie zal 't hem nog nadoen? Overigens slaat'ie er zich niet voor op de borst, welnee. Hij werd gezegend met gezondheid en met werklust, „het GAK heeft gelukkig altijd goed aan me verdiend", zegt'ie dank baar en nóg rijdt hij elke morgen 20 voor 8 het bedrijfster rein op terwijl dat gerust ook om 8 uur zou mogen. Morgen viert deze veteraan z'n gouden jubileum en wordt al 'n beetje afscheid van 'm genomen, al blijft hij nog wat aan 't bedrijf verbonden ja.... Hoe zou 't ook anders kunnen? In juli hoopt dhr. Diepenhorst 65 te worden en dat betekent dat'ie op z'n 15e is begonnen, maar ho, ho, éérder was'ie er al. Piet en Jaas (AJ.) van Rumpt, de grondleggers van Rumptstad waren z'n ooms en toen'ie nog maar 10 was hield neefje Jaas zich al langdurig en vol interesse in hun werkplaats op. Een „ketelpakje" was de volgende stap en terwijl z'n schoolkameraden zich in 't dorp verpoosden, leerde de kleine Jaas lassen en smeden, middels een houten kistje op werkhoogte gebracht want natuurlijk was een smederij niet op tienjarigen berekend. Vakman in de dop was'ie toen hij naar de Ambachtsschool ging waar leraar ZoeteUef nog dacht dat hij ook z'n Stadse leerling Jaasje Diepenhorst nog lassen en smeden leren moest, dat kon'ie toch al jaren...! Geen wonder dan ook dat dhr. Zoetelief zich na twee jaar bij vader en moeder Diepenhorst vervoegde met het pleit om dat joch toch vooral dóór te laten leren. „De machinis- tenschool" suggereerde dhr. Zoetelief, maar dat zou vier gulden per week gaan kosten, terwijl bij ooms van Rumpt een rijksdaalder per week te verdienen viel. Dat laatste werd het en z'n ouders hadden Jaas geen groter plezier kunnen doen. Hij zou zich tóch wel redden en dat deed'ie door avondstudie wat hem diploma's, getuigschriften en zelfs de Onderwijzersakte opleverde. Een familietrekje kennelijk; eerder was een overgrootvader onderwijzer en, u raadt het...., alle vier de kinderen Diepenhorst werken in het onderwijs; hoe bedachten ze 't, de kinderen van zó'n vader.... Dan z'n broers, die deden 't allemaal anders. Mies, Wim en Marius, ze kozen een technisch beroep, evenals hun vader die chef-monteur bij de Ford is geweest. In de beginjaren van Van Rumpt landbouwmechanisatie waren er hooguit veertig tractoren op heel Goeree-Overflakkee. In de oorlog werd met generators geïmproviseerd om er nog wat draai end te houden, maar 't was duidelijk dat men vooralsnog aan dierlijke traktie gebonden zou zijn waarom in die beginjaren ploegen, eggen, aanaarders, graan- en gras maaiers werden gemaakt. Na de oorlog kwam 't grotere werk toen de mechanisatie écht op gang kwam. Dhr. Diep enhorst kweek nog eens met welgevallen achterom naar het Ford personenautootje dat ze in de oorlog voor de aandrij ving van 't dorsmachien hadden gebruikt en hij wierp zich in de strijd, want via monteur, servicemonteur, werkplaats- chef kwam hij in de verkoop terecht, bediener van zo'n achthonderd klanten. Allemaal mensen met verschillende wensen en verschillende karakters met wie zorgvuldig moest worden omgesprongen. Terugziend op die jaren stelt hij vast wel voor miljoenen te hebben verkocht. Rumptstad verwierf een aanzienlijk marktaandeel op zowel Goeree- Overflakkee als op Schouwen-Duiveland en daar heeft dhr. Diepenhorst flink aan meegewerkt. Dhr. Diepenhorst heeft zich door de jaren heen steeds in een degelijke automobiel verplaatst, beurtelings in een Mercedes en nu weer in een BMW, zo'n 60.000 km per jaar, maar dat zal aanzienlijk teruglopen. De nevenaktiviteiten die hij nog blijft verrichten zullen zoveel kilometers niet meer kosten. Tien jaar geleden werd hij al Koninklijk onderscheiden voor al zijn ijver, voor z'n werkgever, maar ook voor de plaatselijke Herv. Kerk waarvan hij diaken, notabel en sinds acht jaar president-kerkvoogd is. Hij was lid van federaties en verenigingen op het gebied van de landbouwmechanisatie, maar dat heeft hij inmiddels teruggebracht tot het lidmaatschap van de rechtspraak commissie van de Metaalunie en lid van de rechtspraak commissie van de Federatie het Landbouwwerktuig. Buiten zijn vakgebied is hij al vele jaren (22) lid van het bestuur van de HDG te Sommelsdijk, van welk bestuur hij ook vice-voorzitter is. En.... voorts is het hem opgevallen dat hij (als adjunkt- direkteur sinds '84) in eigen bedrijf kennelijk niet veel meer te zeggen heeft.... Voor morgen wordt een bijeenkomst voorbereid waar meerderen het druk mee hebben, alleen Jaas Diepenhorst wordt er geenszins in gemengd. Hij wacht het maar af, overigens zeer tegen z'n gewoonte...! Geen vrees dat ze hem het vuur na aan de schenen leggen. Binnen de bedrijfspoorten is ieder van de inmiddels hon derd personeelsleden hem welgezind. Ze kunnen morgen afscheid nemen van een tevreden en dankbaar mens, iemand die wel eens streng kon zijn maar die 't, na 't gezegd en geregeld te hebben, ook weer gemakkelijk kon vergeten. Zo hoorde dat, vond Jaas en zo heeft hij met uitermate veel genoegen de halve eeuw volgemaakt. „'t Is dat de kalender het zegt, anders zou 'k niet eens kunnen geloven...!" zegt de vitale bijna-vijfenzestiger. 5. Zovoc

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 6