EHIVI1DEf1-l1IEm/S Avondmuziek 1990 een bijzonder jaar voor Maart Olivier NIEUWS 430 vaste contracten door samenwerking Port Zélande en arbeidsbureau Schaken De Zwarte Pion uit de Kerken Zangvogelexcursie in Goedereede P.v. De Luchtbode Schaal(l(ampioenschap Goeree-Overflaickee In Sommelsdijk zangavond voor 'de Hoop' Jan Knape Mzn. Samenwerking Arbeidsbureaus Scholingsprogramma's Verantwoordelijlcheid Succesvolle samenwerking Joldersma en Verolme op leiden Voor Maart Olivier uit Dirksland is 1990 een heel bij zonder jaar. Het jaar van de nullen, zoals hijzelf zegt. Op 22 mei wordt deze krasse, markante Dirkslander 80 jaar. Maar liefst 60 jaar is hij inmiddels 'tummer- man'. Eveneens 60 jaar is Olivier lid van de muziekver eniging Amicitia. En of het niet op kan is hij eind van dit jaar 50 jaar getrouwd met Ida Poortvliet. Oud-Beijerland - Ooitgensplaat - Dirksland Achterdorp - Kapoenstraat Amicitia 1990 VERVOLGVERHAAL Zijn rentmeesters onzer goederen... Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad DINSDAG 22 MEI 1990 No. 5902 De Arbeidsbureaus Zierikzee en Mid- delhamis hebben een grote bijdrage geleverd aan het aantrekken van perso neel voor Port Zélande. De intensieve samenwerking tussen deze bedrijven heeft onder meer geresulteerd in arbeids contracten voor 430 werkzoekenden. In het vervolgtrajekt hebben de arbeidsbu reaus en Port Zélande zich ook geza menlijk gebogen over de scholingspro gramma's voor het Port Zélande personeel. Uitgangspunt voor de intensieve trai ningsprogramma's is onder meer het zogenaamde 'human resource manage ment', de bedrijfsfilosofie van Port Zélande. In deze scholing komt onder andere de nadruk te liggen op: een grote mate van zelfstandigheid, betrokken heid bij het welzijn van de gasten, een gastvriendelijke instelling en een zelf standige werkhouding. In een kort tijdsbestek hebben de Ar beidsbureaus samen met de perso neelsmanager van Port Zélande het voor elkaar gekregen om Port Zélande 250 arbeidsplaatsen te voorzien van geschikt personeel. Bij de werving en selectie van de toekomstige gastvrouwen en gastheren ging de voorkeur uit naar kandidaten uit de omgeving van Port Zélande. Daarnaast is gelet op een alge mene kennis, sociale vaardigheden, uit straling en een gastvriendelijke instel ling. In percentages berekend zijn de medewerkers uit de volgende regio's afkomstig: Schouwen-Duiveland26% Rest Zeeland11% Goeree-Overflakkee20% Voome-Putten16% Rotterdam en omgeving7% Overig20% Ook hebben de Arbeidsbureaus het schoonmaakbedrijf Cemstro, dat de Port Zélande woningen en accomodatie schoonmaakt, aktief bijgestaan in de personeelsvoorziening van nog eens 180 Op zaterdag 26 mei a.s. zal om 20.30 uur in het witte kerkje van Vierpolders een concert worden verzorgd door de orga nist Gijsbert Kok uit Bodegraven en door Mariska en Felice van der Sande uit De Lier, die beiden dwarsfluit spelen. Gijsbert Kok studeerde orgel en kerk muziek aan het Koninklijk Conservato rium in Den Haag en studeert momen teel nog aan de Nederlandse Beiaard school in Amersfoort. Als organist is hij verbonden aan de Domkerk in De Lier en aan de Salvator- kerk in Bodegraven. Mariska en Felice van der Sande (resp. 16 en 14 jaar) hebben reeds diverse optredens op hun naam staan. Vorig jaar waren ze te horen in het radiopro gramma 'Für Elise' en onlangs wonnen ze resp. de Ie en de 2e prijs pp het natio naal fluitconcours te Leiden. Mariska studeert aan de vooropleiding van het conservatorium in Den Haag bij Peter van Munster en Felice in Rotter dam bij Karin Bijl. Op deze avond zullen werken vertolkt worden van Sweelinck, Buxtehude, Mo zart en Bach voor orgel alsmede van Groneman en Leclair voor orgel en fluit. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Paspoorthouders en 65-plussers betalen drie gulden vijftig. In de pauze wordt een gratis consumptie aangeboden. arbeidsplaatsen. Uiteindelijk heeft de nauwe samenwerking met beide bedrij ven geleid tot vaste contracten voor 430 mensen. 'Human Resources' is een belangrijk onderdeel van de managementfilosofie binnen Port Zélande, dit impliceert onder meer dat veel geld en tijd ge ïnvesteerd wordt in opleidingen en trai ningen voor medewerkers van Port Zélande. In Port Zélande draagt iedere medewer ker verantwoordelijkheid op zijn eigen niveau. Dit houdt in dat er naast het managementteam van zes personen, circa 19 afdelingshoofden zijn, die hun eigen medewerkers selecteren en bege leiden en daarnaast verantwoordelijk zijn voor hun afdelingsbudget. De verantwoordelijkheid zet zich op deze wijze verder door naar de mede werkers toe. De kosten van de noodzakelijke scho ling worden gezamenlijk gedragen door de Arbeidsbureaus en Port Zélande. Daarmee is de basis gelegd voor een blij vende en intensieve samenwerking, zo wel op het gebied van het aantrekken van personeel als de scholing daarvan. Voor het verder ontwikkelen en opzetten van scholingsprogramma's zijn al ge sprekken gaande, waar ook de Primaire Beroepsopleiding Volwassen Educatie (P.B.V.E.) bij betrokken is. Hiermee is aangetoond, dat een inten sieve samenwerking met het Arbeidsbu reau resulteert in een positieve bijdrage aan een goede en snelle realisatie van de personeelsvoorziening van een onder neming. De Arbeidsbureaus verwachten dat be drijven in toenemende mate van deze service gebruik zullen maken. Uitslagen van 14 mei: C. Bakelaar - K. Wijnandsremise D. Botma - J. Tanisremise P. Derrez - M. v. d. WaalO - 1 A. Douw - J. Bakelaar1 - O J. Hollander - M. VerolmeO - 1 J. van Huizen - W. Markwatuitg. H. Joldersma - E. Verbeek1 - O P. Lesuis - D. Wolfertremise A. L. Mourik - J. du Pree1 - O J. Noordijk - J. Gebraad1 - O T. van Prooijen - W. Knops1 - O H. K. Smit - R. van DoornO - 1 W. Stolk - A DaneO - 1 H. Taaie - W. Douw1 - O F. Troost - A. L. van MaurikO - 1 G. Zonneveld - W. van Rossumuitg. Commentaar door deelnemer J. C. Hollander: Verolme en Joldersma elk 4 uit 4 gevolgd door A. L. Mourik met 3 1/2 pnt. Daarna A. Douw en E. Verbeek elk met 3 pnt. Onnodig te zeggen dat het grote peloton totaal aan diggelen is gereden door de kopgroep van 2! Wat een partij die Jol dersma tegen E. Verbeek. Hoewel Jol dersma materieel achter stond han teerde Joldersma z'n loperpaar tegen loper Toren van Verbeek zodanig dat tenslotte in tijdnood van Verbeek Jol dersma een pion liet promoveren. Daar Samen van harte de Heere God de lof zang toe te zingen en de financiële baten van zo'n zangavond ten goede te laten komen aan die medemensen die zich hebben laten gaan in alcohol en drugs, maar ten diepste hunkeren naar een hel pende hand, dat is de doelstelling van de 'Zangavond voor de Hoop" die volgende week woensdag 30 mei in de Herv. kerk van Sommelsdijk gehouden zal worden. Er zal deze avond een kollekte worden gehouden waarvan de opbrengst aan 'de Hoop', het Evangelisch centrum voor verslaafden te Dordrecht beschikbaar zal worden gesteld. Medewerking wordt verleend door de Herv. Zangvereniging 'Jeduthun' en het 'Prins Mauritskoor', voorts werken er solisten op viool en orgel, en voca listen mee. Het belooft een bijzonder mooie avond te worden. Natuurlijk zal er ook samen zang zijn en door em. predikant ds. Scheepmaker zal een overdenking wor den uitgesproken. De avond begint om 8 uur. De toegang is gratis. Huishoudelijk, afdeling 1: de Jager - Markwat1 - O de Bruin - de Glopper1 - O Stand na voorlaatste ronde, 1: J. du Pree16,5 JBH de Glopper16+1 af AL Mourik15,5 M. Verolme14,5 W. Peeman14,5 G. de Jager12+1 af J. Boeter11,5 TC van Prooijen11,5 E. Verbeek10,5+1 JC Hoflander10,5 AT Robijn8,5 W. MarkwatD 6,5+ 1 A. de BruinD 6,5 R. WoltersD 1,5 De Glopper zal verm. toch kampioen worden. Z'n nu nog staande partij is minstens remise. De Bruin won op schone wijze via doorbraak-combinatie van de Glopper. Afdeling 2 stand definitief: 1. CJ SmitK! P, 6,5 SB 28 2. P. LesuisP. 6,5 SB 25 3. C. Bakelaar6,5 Ant. Visser5,5 Ad Visser5,5 M. van Schaardenburgh4,5 R. van Doom4,5 C. Groenendijk3,5 C. PoortvlietD 2,5 HK SmitD 2.5 Afdeling 3 definitieve stand: J. NoordijkK. 5,5 J. BakelaarP. 5 SB 14,7 A. Vroegindeweij5 SB 12,5 J. Albrechts4,5 C. Lugtenburg3,5 N. van Bracht2 ALAP Dane1,5 M. Maliepaard1 ging de toren van Verbeek aan op en de partij. Verolme had het gemakkelijker tegen Hollander die voor de verandering tegen de uitmuntende opening kenner Verolme eens met 3e opende maar ten slotte op dame pionspel uitkwam waar Verolme ook weer goed in bleek. Verolme greep eerst hel loperpaar erna bracht'ie Hollander 3 pion groepjes tegen 2 en erna zoveel druk dat met 24 zetten Hollander opgaf wegens grote verliezen in centrum. Du Pree zei: „Ik heb slecht gespeeld!" Het zij zo. As. dinsdag te Ouddorp Verolme tegen Joldersma. Wie dat wint is misschien de nieuwe kampioen... In het tweede decennium van deze eeuw kwam de Oud- Beijerlandse familie Olivier naar Flakkee. Op aandrang van een broer van vader Leendert, vestigde men zich in Ooit gensplaat waar vader op een klompenmakerij werk vond. Al gauw verhuisde men naar Dirksland, waar beide broers Oli vier op de gasfabriek gingen werken. Zoon Maarten ging naar de ambachtsschool in Middelharnis en werd timmer man. Iedere Dirkslander kende zijn timmerwerkplaats aan het Achterdorp en later in de Kapoenstraat. Jarenlang ratelde hij met zijn handkar door de straten van de ene klus naar de andere; of men zag hem gaan op de fiets met de bak op de schouder. Een individualist, niet aan knechten gewend, die eigenlijk nooit een échte Dirkslander is geworden. Nog altijd door klinkt het Oud-Beijerlands in zijn taal. Een ingetogen levend persoon met een geheel eigen gevoel voor humor. Nooit een slechte zin en altijd hardwerkend. Nog steeds! Werken is zijn leven. Dat zal nooit veranderen. 60 jaar lang maakt hij inmiddels deel uit van de muziekver eniging Amicitia. Velen kwamen, velen gingen. Maart Oli vier bleef Al toeterend, besturend en hand- en span diensten verrichtend! Zo werd hij een deel van de fanfare. De jaren van neergang maakte hij mee, maar ook de succesjaren waarop korpsen op concoursen bij voorbaat wisten dat ze kansloos waren. Op 9 maart j.l. kreeg Maart Olivier van de Federatie van Muziekkorpsen de eremedaille voor 60 jaar lidmaatschap uitgereikt tijdens de uitvoering van het Winterconcert. Dat was de laatste keer dat hij aktief deelnam aan een uitvoering. „Ik blijf nog wel helpen met van alles en nog wat" verzekerde hij. „Echt stoppen doe ik natuurlijk niet". Waarom zou hij ook. Maart Olivier zijn mijlpalen zijn dit jaar bereikt. Een zeer karakterestiek dorpsfiguur, die een stukje levende historie is geworden. En een voorbeeld is voor de werkzaamheid van de mens. Laten we hopen dat hij dat nog jaren in Dirksland kan uitdragen. <^^^^^^,^^^>.^l^^<^^t^^v^^^V.^^^^^^^t^%t^^l^^^^v^V^^l,^^.^«.^^^^^t^v^^wtf>^l.^^^^ltf>^t^^|^^^^><<9^ NED. HERV. KERK Beroepen te: Kootwijk-Kootwijkerbroek en Kamerik J. Maasland te Capelle aan den IJssel: Zeist G. H. Jansen, kand. te Geldermalsen; Uddel (toez.) C. M. Buijs te Gameren; Renswoude W. Markus te Broek op Langedijk; Wageningen (toez.) C. J. van der Plas te Zwijndrecht. Aangenomen naar: Rouveen (tweede predikantsplaats) L. C. Talsma te Wil- sum. Bedankt voor: Hasselt (toez.) dr. P. Ver meer te Kesteren; Hoogeveen J. B. Beijer te Colijnsplaat. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: dr. M. A Smalbrugge, P. Gijzenbrugstraat 44, 1059 XK Amster dam, tel. (020) 14 23 11. GEREE KERKEN Beroepen te: Almkerk H. van Heijst te Soest; Heerenveen drs. C. P. Meijer te Leerdam; Putten als vlootpredikant drs. K. H. Ubels, kand. te Dordrecht; Hoorn G. H. Schouten te Rozenburg; Putten drs. A. Haaima te Vlaardingen; Wate- ringen-Kwintsheul D. A J. Sonneveld, kand. te Wateringen. Aangenomen naar: Harderwijk H. Een- debak te Nijkerk; Hoorn G. H. Schouten te Rozenburg; Putten drs. A. Haaima te Vlaardingen; Wateringen-Kwintsheul D. A. J. Sonneveld, kand. te Wateringen. Bedankt voor: Appingedam drs. D. Boers- ma te Raalte. Beroepbaarstelling: drs. H. H. Lage- veen. De Zool 40, 9201 BL Drachten, tel. (05120) 1 05 29; drs. D. A. J. Sonne veld, kand. te Wateringen. GEREE. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Amsterdam-C K. van den Geest te Alblasserdam en Nieuw Lek- kerland; De Bilt-Bilthoven A. Kruizinga te Zaamslag; Driesum en Oegstgeest drs. J. B. de Rijke, kand. te Duiven. NED. GEREE. KERKEN Beroepen te: Deventer i.c.m. Langeslag G. J. Kakerveld te Haren; Zwolle W. van Dijk, kand. te Bunschoten. CHR. GEREE KERKEN Beroepen te: Rotterdam-West R. Kok te Damwoude. Aangenomen naar: Amsterdam J. Groen leer te 's-Gravenmoer; Utrecht-C B. Wit- zier te 's-Gravenhage-West. GEREE GEMEENTEN Bedankt voor: Borssele A. Bac te Bode graven; Capelle aan den IJssel (wijk Middelwatering) N. W. Schreuder te Goes; Hoofddorp G. J. van Aalst te Benthuizen; Middelburg-Zuid C. J. Meeuse te Rotterdam-Zuid; Kalamazoo (USA) C. J. Meeuse te Rotterdam-Zuid; Middelharnis A. Bac te Bodegraven. HERKINGEN Uitslag wedvlucht Soissons 19-5. 271 duiven los om 7.15 uur bij n.o. wind. Afstand 263 km. C. Logmans 1; J. den Boer 2,6.7,9,1112, 14, 16, 18, 21, 22, 31, 32, 36. 37, 43, 48,49, 52, 56,57, 62,66,67,68; M. Huizer en zn. 3, 10, 17, 29, 35,41, 53, 64; J. Molenaar 4, 5,8,13,15,19,250,38,63; H. Kievit 23; A. Molenaar en zn. 24, 33, 40, 45; K Kievit 25,44,46; B. v.d. Ochtend 26, 55; A. J. A. Volaart 27, 34, 50, 54, 59. 60; I. Kievit 28, 39, 51; C. Auperlee 30, 42; P. Hogerwerf 47; A het Jonk 61, 65. op Hemelvaartdag. donderdag 24 mei a.s., organiseert de Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee een 'vroege (zang)- vogelexcursie' in de Bokkepolder te Goedereede. De wandeling duurt ongeveer IVi uur en deelname is gratis. Tijdens de wande ling kan men de zang van diverse vogels horen, b.v. nagtegaal, winterkoning, roodborst enz. Na de wandeling is er gelegenheid een boekje over de Bokkepolder te kopen. Dit kost 5,-. Vertrekpunt is de parkeerplaats van het natuurreservaat 'De Kwade Hoek' aan het eind van de Oostdijkseweg om 6.00 uur 's morgens. Voor informatie over de excursie kunt u bellen naar tel. (01879) 10 48 of (01879) 23 91. ^j^^,f,^jf,^^^,^jf:if,^^i^i^^^^,f,tf,^]f.^:^>f.if.^if.if.)fi^jf,:fif,,f.i^^i^jfjf.if.if.t^if.i^i^jf.if.if,l^i^jfjf.]fjf.jfifi(.ififjf.,fjf.^ - 46 - „Ik kan zo goed begrijpen wat het arme kind geleden heeft, toen die lelijke jon gens hem dat geld aanboden", mokte ze. „Daar moet je moeder voor zij n, om dat te begrijpen!".... „Dat begrijp ik ook wel", zei vader en hij lachte om moeder. „Weinou dan!".... „Denk je niet, dat onze jongen zo'n kleine verne dering nodig heeft gehad?".... Vader bukte zich voorover, onder de lamp door keek hij moeder aan. Ze sloeg haar ogen neer en nam haar breiwerk op. „Misschien wel", gaf ze toe. „Nee, het is wel zeker", zei vader. „Daarom is het niet goed wat Piet gedaan heeft, helemaal niet goed".... „Dat wou ik ook zeggen", viel moeder haastig bij. Vader vervolgde: „Dat is de fout van zoveel men sen, die door God met aardse goederen zijn geze gend. Ze denken, dat ze die goederen gekregen hebben alleen voor zichzelf... om hun eigen lus ten te bevredigen".... „Juist".... stemde moeder toe, en ze knikte nadruk kelijk. „Zo bedoel ik het ook!".... „Maar weet je wat je daarnet vergat?".... En weer keek vader onder de lamp door. Ze merkte het niet en bleef breien, ze zei alleen: „Nee, zeg het maar".... Even bleef vader zo zitten. Dan zei hij langzaam: „Dat niets ons bij geval overkomt, maar dat alles ons wordt toebeschikt door Gods vaderlijke hand. Ook onze maatschappelijke posifie, of we rijk zijn of arm, het is alles zoals dat goed voor ons s.... en ook voor anderen.... Wij kunnen de won dere wijsheid van God niet verstaan.... Ook de kastijdingen voor onze zonden, ze komen over ons zoals dat wezen moet... soms gebruikt God anderen daartoe, het is alles goed.... Godzelf beschikt in Zijn oneindige wijsheid, dat het zó moet zijn en niet anders.... Zó is het noodzakelijk voor ons en voor anderen, want wat ons overkomt is dikwijls ook van invloed op onze medemen sen.... En omdat we niet altijd Gods bedoelingen kunnen begrijpen murmureren we vaak.... dat is grote zonde, moeder. We moetenaltijd vasthou den aan de gedachte, dat God ons leven leidt, we moeten ons toevertrouwen aan Zijn Vaderelijke hand. Dat moeten we doen van jongsaf aan. Hij leidt onze jeugd en vormt ons voor het leven, en dan rijpen we langzaam voor de eeuwigheid".... Vaders stem klonk plechtig, zo plechtig, dat moe der haar breiwerk in haar schoot liet zinken zon der dat ze het zelf wist.... Toen vader zweeg knikte ze.... Dan zei vader nog: „De wegen, die God ons doet gaan, zijn soms erg moeilijk, daar weten we van mee te praten, niet?.... Die zijn soms al moeilijk als we nog kind zijn, net als Frans.... Maar het is voor zijn behoud, moeder, voor zijn behoud!.... Wie weet, het is nog maar een begin van de moeilijk heden!.... Het leven is soms zo zwaar".... Vader zuchtte, hij wist wat het zeggen wilde.... „Arme jongen".... zei moeder weer. „Nee", sprak vader tegen. Hij veerde weer op. „Als God hem maar voeren mag naar de eeuwige stad, wat doet dan de weg er toe.... Voor hen, die 't Heil des Heeren wachten, zijn bergen vlak en zeeën droog.... Is het zo niet, moeder?".... Ze knikte. En vader citeerde verder: „O zaligheid niet af te meten! O vreugd, die alle smart verbant! Daar is de vreemd'lingschap vergeten: En wij, wij zijn in 't vaderland!".... Hij begon weer in het lamplicht te staren.... Moeder breide zwijgend verder.... ZEVENTIENDE HOOFDSTUK DAT was iets waar Piet en Kees niets van begrepen: dat meester Van Doom al die tijd niets meer over het voorgevallene gezegd had! Als de school uitging en ze angstig langs hem heen slopen, dan dachten ze: nu komt het, nu zal hij zeggen: even nablijven. En ze lieten hun schouder zakken als voelden ze daar reeds de druk van meester's hand, die hen terug wees. Maar meester zei niets, alleen was er in zijn ogen iets vreemds alsof hij wat zeggen ging, dan scheen hij zich weer te bedenken en ze schuifelden langs hem heen. Buiten de schooldeur haalden ze diep adem, maar de koude buitenlucht kon de onge rustheid niet wegnemen: misschien zou het van middag komen, of morgen.... want komen moest het.... En op de herhalingsschool was het al net zo. Elke avond slenterden ze naar de school met een beklemd hart: kwam het misschien vanavond? Ze waren van meester Van Driel niet zó bang als van meester Van Doom. Ze hoopten eigenlijk, dat meester Van Driel er maar over beginnen zou. Dan was het voorbij. Maar meester Van Driel zou dat niet doen. En ze vreesden, dat er iets onvoor ziens zou gebeuren, iets waar ze erg van zouden schrikken. Meester Van Doorn kon 's avonds naar de school komen, wie weet het! Tegen de tijd, dat de herhalingsschool uitging! En misschien bracht hij de veldwachter wel mee. Of de Burge meester! Ze rilden als ze daar aan dachten. Maar de ene dag verstreek na de andere en er gebeurde niets. Het leek wel of de twee meesters samen een afspraakje hadden.... Nee, de jongens konden het onmogelijk vatten en het vermeerderde hun onrust: want er moest iets komen, dat voelden ze. Maar wat! dat was de vraag. En wanneer! dat was ook een vraag. Als de juffrouw weer beter zou zijn en voor het eerst weer naar school kwam? Of wachtten ze tot Frans er weer bij was? Het waren vragen, die ze zich tel kens deden. En ze durfden er niet eens met elkan der over te praten.... Een paar dagen na die ongelukkige avond, toen ze met z'n allen zo naar Frans gezocht hadden, was Piet even voor schooltijd bij Kees komen staan en verlegen had hij gevraagd: „Is de meester gisteravond bij jullie thuis ook geweest?".... Kees kleurde er van, hij wou het eerst niet zeggen, want hij was bang, dat Piet dan alles zou begrij pen. En verwonderd vroeg hij: „De meester?".... „Ja, de meester,.... wie anders?.... Doe nou maar niet zo raar.... Ik weet het toch wel".... Piet zei het verachtelijk. Toen durfde Kees het niet te ontkennen. Hij knikte. Ja, de meester was geweest.... „En heb je op je kop gehad?.... informeerde Piet belangstellend. Hij was zijn eigen verlegenheid ineens kwijt. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5