Symposium in Oude Tonge over kansen landelijk gebied druk bezocht Plaatwerk Achthuizense ouderen toonden trots hun creativiteit ^m KAREIS AUTOSCHADE MERCEDES Groots auto-trek spektakel -6 6 c Garage Knöps B.V. fnnbreéhtse VERWERS auto's SCHAMHÈRSTEL= WAARVEHERSTEL Vakantiereis Zinvol nieuws? Eilanden Nieuws! alle merken Uneto Consumenten Elektronica Service Buitenbad 't Zuiderdiep te Stellendam ook open Citroen-Hesseliiik Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Examens watersporters Anjerkollekte Oostflakkee Orgelconcerten Grote Kerk te Dordrecht WESTDIJK: racebaan of wandelpromenade? 62e Jaargang No. 5901 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Het symposium zoals dat woensdagmiddag in 'de Grutterswei' te Oude Tonge werd gehouden over 'Landelijk gebieden en stedelijk beleid' zal voor initiatiefnemer burg. de Vos van Oostflakkee geen direct merkbaar resul taat hebben gehad, maar 't was al mooi dat een vertegenwoordiger van de Overheid (dhr. de Lange, Hoofd afd. ontwikkelings- en spreidingsbeleid Rijks Planologische Dienst) en Gedeputeerde Jansen mét zón 140 bezoe kers (dan hoorden ze 't ook eens van een ander...) meedachten over wat een Gemeentebestuur als dat van Oostflakkee prangt, het achterblijven van de kleine kernen en de gevolgen daarvan; in Oostflakkee zijn die zelfs van grote politieke betekenis gebleken! Middelhamis Telefoon 01870-2222 HOE ERKENT U EEN VAKZAAK Wij zijn zo'n vakzaak Langeweg 38 - NIEUWE TONGE - Tel. 01875-1396* Keuzes maken AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Voor alle TAXATIES, Agrarische bemiddeling Beleggingen Dirksland, 01877 - 1357 Voor onderhoud van uw Autobedrijf A. J. van Rumpt RENAULT-dealer voor Verkoop na 17.00 uur: J C. Breen, 01878 - 2496 Ingezonden: Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 ABONNEMENTSPRIJS 12,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 36 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 Ook in het eind dit jaar vast te stellen Streekplan concentreert de Provincie zijn aandacht op woningbouw en verbe tering van de infrastructuur van de gemeenten in de lijn Leiden, Rotterdam en de Drechtsteden, met een slechts bescheiden rol voor de overige gebieden als de Waarden en Goeree Overflakkee. Om de economische strijd in West Europa het hoofd te kunnen bieden zul len de potenties van de Randstad wor den uitgebreid en Goeree Overflakkee rest slechts de mogelijkheid te mogen bouwen voor eigen behoefte en per kern een bedrijfsterrein voor bedrijven die passen, naar aard en schaal, bij de betreffende lokaties. In Oude Tonge en Stellendam terreinen voor bovenlokale bedrijfsvestiging en voorts geen glastuinbouwconcentratie, zoals die in de regio Oostflakkee is bepleit. Veel 'nieten', derhalve terwijl, zo benadrukte Gedeputeerde Jansen 'de Provinciale Overheid geen 'statische of remmende Overheid' wil zijn. Mede om mobiliteitsproblemen te voor komen, én om het behoud van het groengebied zullen de 150.000 woningen die tot 2000 nog te verdelen zijn overwe gend in eerdergenoemde strook Leiden- Drechtsteden worden gebouwd, in sa menhang met verbetering van het Open baar vervoer aldaar. Prof. dr. A. J. Hendriks van de Erasmu- suniversiteit, vorig jaar de maker van het rapport 'de sociaal-economische ont wikkeling van Oostflakkee' wist de pro blemen van Oostflakkee precies te analy seren. Ten opzichte van een stedelijke concentratie ligt Goeree-Overflakkee in een (qua bevolkingsontwikkeling en ontwikkeling van de woningvoorraad vrijwel altijd gunstig te noemen) 'inter mediaire zone', maar juist die gunstige faktoren blijven 'ten zuiden van de zuid vleugel van de Randstad' aanwijsbaar achter. Strategisch gezien ligt Goeree-Overflak kee in een relatief gunstige positie, maar toch zijn er enkele bedreigende ontwik kelingen, als te weinig werkgelegenheid en het achterblijven van een evenwich tige ontwikkeling van de bevolking, in de plaats waarvan een vergrijzing op treedt. Forumdiscussie Voor de symposium-bezoekers bestond na het horen van de inleidingen gele genheid met het forum van gedachten te wisselen. In het forum Gedeputeerde Jansen, Prof. Hendriks, drs. de Lange, burg. de Vos en als voorzitter drs. Laan, oud- wethouder van Rotterdam. Meerdere vragenstellers, als oud-wet- houder A. Kroon, dhr. G. W. J. Poortvliet en burg. Sleurink van Middelhamis borduurden op hetzelfde stramien door voor de kleine kernen die levenskansen te bepleiten die de samenleving in zo'n gemeenschap pluriform zullen kunnen houden terwijl nu dreigt, en al aktueel is, dat jongeren vertrekken en ouderen er achterblijven. Het leidt tot afbouw van o.a. het onder wijs en het culturele leven in zo'n gemeenschap, terwijl juist de veelzijdig heid daarvan in stand zou dienen te worden gehouden. Drs. de Lange (de 'Overheidsstem' in het forum) leek van Oostflakkees' proble matiek nauwelijks overtuigd, maar hij had dan ook niet in Achthuizen-, maar in Oude Tonge rondgewandeld waar hij slechts één woning en één winkel te koop heeft zien staan, „'t Ziet er niet beroerd uit!" was dan ook z'n voorbarige constatering. Ook Prof. Hendriks maakte het er niet beter op toen hij aanwees dat ook tal van steden de kleine kernen problematiek ervaren wanneer hele stadswijken zich ontvolken doordat jongeren en gezin nen wegtrekken. Burg. de Vos van Oostflakkee heeft een krachtig pleidooi gehouden te zorgen voor die voorwaarden, als economische ontwikkeling die de samenleving in het landelijk gebied in stand en op peil zullen kunnen houden. De bestuurders van grote steden worden z.i. opgejut een ontwikkeling tot stand te brengen terwijl de gemeenten, gelegen in de invloedssfeer van deze steden wor den teruggehouden, terwijl enige ont wikkeling nét genoeg zou kunnen zijn. Daarentegen moet worden vastgesteld dat op Goeree Overflakkee de investe ring in plaatselijke bedrijven ten achter blijft bij de landelijke trend. Dat zijn zaken, die audio/video en electrische apparaten ver kopen en vol doen aan de door de consu mentenbond en Uneto gestelde eisen, om het hier afgebeelde embleem te voeren. met een erkenning zowel voor audio/video - als electrische app. op basis van vakbekwaamheid. vooraüeiSterhetdt VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS -TEL 01370-2518 Klinkerlandseweg 9 3244 BD Nieuwe Tonge Tel. 01875-2235 Het betrouwbare adres voor uw 2e hands auto! Garantie-r7 bedrijf ZV Het gaat er om om keuzes te maken, zo stelde Gedeputeerde Jansen voorop in zijn antwoord. Dat geldt voor de woning bouw, voor de vestiging van industrie, maar ook voor het aanwijzen van een plek voor glastuinbouw, waarbij voors hands aan de gemeente Binnenmaas wordt gedacht, „'t Gaat niet aan de Pro vincie in alle hoeken en gaten vol te stoppen..." Met een afsluitend woord door drs. Laan werd het symposium besloten, in de hoop dat het gehoorde vooral de hogere bestuurders stof tot overweging en wellicht tot her-overweging heeft gegeven. STAD AAN 'T HARING'VLIET lO-daagse vakantiereis naar Joegosla vië voor ouderen van 21 t/m 30 augus tus 1990. Ieder wordt opgehaald in zijn of haar woonplaats. Het hotel in Joegoslavië is op het schiereiland Ishië. Inlichtingen bij onderstaand adres: J. C. Arensman, Vrouwtjesweg 15, Stad aan 't Haringvliet. Tel. (01871) 16 17. Het subtropisch recreatiebad 't Zuider diep te Stellendam, is weer een attraktie rijker, want het buitenbad gaat weer open. De afgelopen weken zijn tijdens mooi weer, de speeltuin met ligweide en het buitenterras reeds voor het publiek geopend geweest, hetgeen op zonnige dagen, veel badgasten naar buiten lokte. Tijdens de week van Hemelvaartsdag is het bad voor vrijzwemmen elke middag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Dit is óók het geval tijdens de Pinkstervakan tie. De ochtend en avond-zwemtijden blijven onveranderd, behalve op Hemel vaartsdag en Tweede Pinksterdag, want dan is het bad 's avonds gesloten. Op 9 mei j.l. is in het badcomplex diplo- mazwemmen gehouden als afsluiting van de zesweekse cursus. De deelne mende 45 jongens en meisjes slaagden allemaal. De kandidaatjes kwamen uit Goedereede, Stellendam, Ouddorp, Hel- levoetsluis en Rockanje. Over 6 weken is er weer diplomazwemmen te Stellen dam. Peugeot Talbot Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - tel. 01870-3094 ook bij aan- en verkoop van woningen, boerderijen, landerijen enz. J. A. Mijs N. A. van Kempen Tel. (01877) 13 09 Tel. (01877) 26 14 Molendijk 85, Stad a.h. Haringvliet Tel. 01871-1553 t Verkoop Service 01871 - 1662 l ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦in De buurtschap Achthuizen moge dan een kleine gemeenschap vormen, er wordt met name ook door de ouderen heel wat gepresteerd..! In de FIOS- kantine - omdat een andere gelegenheid niet zo een, twee, drie voorhanden is -toonden de leden van de 'plaatselijke commissie welzijns werk voor ouderen' hun kunnen in een pracht tentoonstelling van de resultaten van hun creatief bezig zijn, schilderen, borduren, modelbouwen, houtsnijden, stofbeschilderen enz. enz. De expositie werd gehouden ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de plaatselijke commissie welzijns werk voor ouderen Achthuizen. Voorz. J. A. de Wit ziet in het jubi leumboekje met waardering terug op hen die het werk een kwart eeuw gele den begonnen zijn, als C. Ceulemans, Koos Buys en Gaab Winkels en daar hebben ze goed werk mee gedaan..! Het werk wordt nog steeds gewaar deerd, door de ouderen maar zeker ook door Pastoor de Heer die zich trots en dankbaar toont voor al het gedane vrijwilligerswerk in de buurt schap. „Ook oudere mensen moeen vechten tegen de eenzaamheid en hebben dus elkaar nodig voor wat sociaal kontakt en voor een beetje meer levensvreugde", zo heeft de pas toor aangevoeld. Nadat de expositie door oud-burge- meester v. d. Harst geopend was kon het gemaakte werk worden bekeken; knappe staaltjes...!, dat mag gezegd. Mooi werk van de handwerkclub Achthuizen, mooi geschikte bloem- stukjes, heel mooi gecalligrafeerde tek sten, prachtig houtsnijwerk, mooi schilderwerk, fraaie kralenboompjes en corsages en een uitgebreide verza meling suikerzakjes, want verzamelen kan ook een hobby zijn. Mevr. Botman-Cambeen weet fantastisch mooi kralen en pailletten te breien; in één jurk bleken zelfs 55.000 pailletten te zijn verwerkt! Oud-burgemeester en mevr. v. d. Harst bij de stand van mevr. Botman. ^P&^l^^ Koos Koene werkte aan een schilderstuk. Afgelopen week hebben vele waterspor ters weer examen gedaan voor het Mari fooncertificaat en het diploma Kust- navigatie, afgenomen door de water sportbonden, K.N.W.V., K.N.M.C. en AN.W.B. De kandidaten van Vaarschool Voorne kunnen heel tevreden zijn. Wat betraft het marifoonexamen zijn alle kursisten geslaagd! Landelijk is evenmin toch nog 12% gezakt voor dit examen. Voor wat betreft de kustnavigatie is de zaak volledig anders. Landelijk is voor dit zo belangrijke examen voor de beginnende zeezeiler helaas 30% gezakt. De kursisten van de Vaarschool Voorne zijn echter allen geslaagd. Dit kan gezien worden als een unicum en is bereikt dankzij de inzet van de kursisten en de enthousiaste docent. Het niveau van de examens is hoog en resultaat kan alléén bereikt worden door veel oefening en kennisoverdracht door iemand met praktische en professio nele inbreng. Voorwaar een resultaat waarmee de kur sisten zeer tevreden kunnen zijn en voor toekomstige kursisten iets om op af te stevenen. Zoals ieder jaar zal in de week van 11 t/m 23 juni a.s. de jaarlijkse kollekte worden gehouden in de dorpen van Oostflakkee. Zoals bekend wordt uit dit fonds finan ciële steun gegeven aan culturele ver enigingen. Met name 'Vooruit' uit Oude Tonge mocht een gift van 3.140,- ontvangen uit dit fonds voor de aankoop van instrumenten. Een reden voor de bevol king om met gulle hand te geven als de kollektanten aan de deur komen. Doordat er vaker een beroep wordt gedaan op dit fonds is er juist nu een reden om uw medewerking te verlenen. De kollektes worden gehouden op: 13 juni te Den Bommel door E.M.M., aanvang 19.30 uur; 13 juni te Ooltgens- plaat door de Drumbad v. d. Harst, aan vang 19.30 uur; op 20 en 21 juni te Oude Tonge en Achthuizen door het Fanfare korps 'Vooruit' uit Oude Tonge. Mogen wij op uw medewerking rekenen. Namens alle muzikanten bedankt. Zaterdag 16 juni organiseert de Platte lands Jongeren Euro Delta afdeling Goeree Overflakkee in samenwerking met de Stichting 'Full Pull' auto-trek. Dit spektakel wordt gehouden op het industrieterrein in de straat Huygens te Middelhamis. Aanvang van de officiële wedstrijd: 13.30 uur. Auto-trek is het trekken van een rem- wagen met een auto uiteraard in competitie-verband. Het is een voort vloeisel van Traktor Pulling. Naarmate de getrokken afstand groter wordt, remt de remwagen, die gevuld is met betonblokken, harder. Als de 100 meter gehaald wordt is de Full Pull bereikt!! Overige informatie is verkrijgbaar bij: Elizabeth Soldaat, tel. (01871) 12 09. Opgave (verplicht) voor 9 juni en tech nische reglementen verkrijgbaar bij: Corry van Oorschot, tel. (01873) 16 60. Het belooft weer een grandioze spekta- kulaire dag te worden op 16 juni a.s. Iedereen is van harte welkom. Toegangsprijs voor volwassenen 2,50 en kinderen gratis! Lambert van Eekelen, organist te Zeven bergen, zal op woensdag 23 mei het prachtige orgel van de Grote Kerk te Dordrecht bespelen. Hij is voor Dordrecht en omgeving beslist geen onbekende. Hij gaf reeds verschillende concerten in de Concert serie van de Werkgroep Muziek van de Stichting Behoud Grote Kerk te Dor drecht. Ook nu heeft hij weer een prachtig pro gramma samengesteld met werken van Bach, Larranaga, Tinel, Messiaen en van Franck de Magistrale 'Grande Piece symphonic'. Het concert begint om acht uur. lEPOHTAGE- - COMPUTER CJ CJ C3 EZJ ^3 C3 Filis3l Reresse Printsriop - Hogao 8T8-f6]2 en 2120 Dat een ongeluk in een klein hoekje zit, heb ik onlangs weer moeten ervaren. Wat was namelijk het geval? Samen met mijn dochtertje van vier jaar had ik net een boodschap gedaan in een winkel op het smalle gedeelte van de Westdijk. En op het moment dat wij de winkel uitstappen, vliegt een fietser par does tegen mijn nietsvermoedende doch tertje aan. Het zal zonder twijfel niet met opzet zijn gebeurd, maar het gevolg was wel dat het meisje in huilen uitbarstte en klaagde over pijn in haar buik, de plaats namelijk waar ze was aangereden. Moet dat nu zo, vraag ik me af Het staat toch duidelijk met verkeersborden aan gegeven dat het gedeelte Westdijk tussen bakker Wesdijk en drogisterij Hissche- möller verboden is voor alle verkeer behalve voetgangers? En mocht men denken dat alleen jongelui dit verbod negeren, de waarneming leert wel an ders! Onlangs kwam ik nog een oudere vrouw op de fiets tegen ter hoogte van de bak ker. Toen ik haar op het fietsverbod wees, reageerde ze met: „maar 's mor gens mag je hier wèl fietsen, hoor!". Onwetendheid? Misschien wel. Ik vraag me af: waarom fietsen deze mensen op dit deel van de Westdijk? Hebben ze soms haast, dat het hun teveel tijd kost om even om te rijden, of met de fiets aan de hand te lopen? Of kost hun dit écht teveel moeite? Hoe het ook zij, ik hoop van ganser harte dat het bevoegd gezag beter zal optreden tegen dit soort overtredingen. Maar meer nog hoop ik dat wij allen zul len beseffen dat er nog steeds verkeersre gels zijn, die echt van nut zijn. Het zal de leefbaarheid van ons goede Middelhar- nis en in het bijzonder van het winkelge bied zonder meer ten goede komen. Mevr. C. Visser-Snijders

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 1