EiuvriDEn-riiEuws Clavierübung III De palen voor 't Gasthuishof zijn geslagen Opvallende fotomanifestatie in Oude Tonge J. S. Bach Muziek-Play-In in Dirksland Politieberichten Wie geeft denkt aan een ander P.v. De Luchtbode ZOETWATERPLAN Sport- en cultuurfonds Goedereede Concert in Oude Tonge: Middelhamis 4e Blad VRIJDAG 18 MEI 1990 No. 5901 Op D.V. zaterdag 26 mei hoopt de Groningse organist Piet Wiersma samen met de Christelijke Orato rium Vereniging 'Middelhamis' o.l.v. Rinus Verhage een uitvoering te ver zorgen van de zgn. 'Orgelmis' van Johann Sebastian Bach in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge. Onder de titel 'Dritter Teil der Clavier Übung in verschiedenen Vorspielen über die Catechismus und andere Ge- sange' maakte Bach omstreeks 1739 een verzameling koraalbewerkingen en duet ten omsloten door een praeludium en fuga in Es, voor uitgave gereed. Zeer zorgvuldig en in prachtig handschrift graveerde Bach zijn composities in een koperen plaat; het ligt dan ook voor de hand dat de weinige uitgaven die Bach zelf verzorgde alleen maar zijn absolute meesterwerken bevatten. Bach heeft in dit gigantische projekt de vijf hoofdstukken van het Christelijk geloof, zoals Maarten Luther die heeft samengevat in een grote catechismus voor volwassenen en een kleine voor kinderen, gevolgd aan de hand van koraalmelodieën. De vijf onderdelen zijn: 'Der Glaube, Das Vaterunser, Die Taufe, Die Busse en Das Abendmahl'. Van elk daarbij passend koraal maakte Bach twee bewerkingen: een grote en een kleine (manualiten), geheel analoog aan de beide catechismussen. In over eenstemming met de Lutherse eredienst liet hij deze bewerkingen voorafgaan door een 'kyrie - Christe - Kyrie', een 'Gloria' (Allein Gott in der höh sei Ehr) en de 'Decaloog' (de tien geboden). Een groots praeludium in Es vormt de inleiding van het geheel en vier duetten alsmede een fuga met drie thema's in Es besluiten deze machtige compositie, die aangemerkt kan worden als een van de rijkste werken van de gehele orgel literatuur. Piet Wiersma, die zich in Oude Tonge zal beperken tot het praeludium, de fuga SOMMELSDIJK - Op de plaats waar eeuwenlang, tot bijna half in deze eeuw, het Gasthuis heeft gedomineerd, aan de van Gorcumstraat te Som- melsdijk, wordt vanaf vorige week gewerkt aan de realisering van een twaalf tal premie A-woningen, die samen met de te bouwen woningen aan de Van Gorcumdwarsstraat en de West Achterweg het 'Gasthuishof zullen vor men, ter invulling van een gat dat de tand des tijds in die historische omge ving had geknaagd. Zowel het Gasthuis als een oude landbouwschuur waren - op hoge ouderdom - daaraan ten prooi gevallen. De 12 woningen (kosten van ruim/ 130.000,-tot ruim/ 140.000,-) zijn ont worpen door Serry Kruidenier Architectuur en Stedebouw b.v. te Baren- drecht; Makelaarskantoor Tamboer b.v. verzorgt de verkoop en hoofd aannemer is de fa. Wielhouwer te Middelhamis. Vijf van de woningen komen langs de van Gorcumstraat, 4 langs de Van Gorcumdwarsstraat en 3 langs de West Achterweg, op kavels die in grootte variëren van 90 tot 135 m^. De woningen hebben 2 slaapkamers boven. Ze zullen zo mogelijk eind dit jaar gereed zijn. Dhr. J. Groen, dir. van 'Van Kampenhout Groen Praktizijns b.v.', de grondeigenaar sloeg vorige week de eerste paal; op de foto rechts naast hem de echte helers en links dhr. Wielhouwer. en de grote koraalvoorspelen, werd geboren in 1946 te Aduard en kreeg zijn eerste orgellessen van Johan van Meurs, organist van de Aa-kerk te Groningen. Vanaf 1963 studeerde hij aan het Stede lijk Conservatorium te Groningen bij de organist van de Martinikerk Wim van Beek. Na zijn Akte Muziekonderwijs-B en het Einddiploma Solospel behaalde hij in 1975 de Prijs van Uitmuntendheid met een integrale uitvoering van boven genoemd Dritter Teil der Clavierübung in de Grote- of Sint Michaëlskerk te Zwolle. Piet Wiersma die vooral in Noord-Nederland jaarlijks tientallen orgelconcerten geeft is organist van de Grote Kerk te Monnickendam. De C.O.V. 'Middelhamis' die in 1961 opgericht is bestaat momenteel uit 56 leden. Gemiddeld twee keer per jaar is het koor te beluisteren in concerten op Goeree-Overflakkee. Hoogtepunten vormden uitstekende uitvoeringen van o.a. 'The Messiah' van Handel, de Johannes Passion en het Weihnachts- oratorium van Bach. De jubilerende Stichting Kerkconcerten Goeree-Over flakkee en het koor organiseren al jaren in goede samenwerking concerten, en het ligt dan ook voor de hand dat voor het zingen van de prachtige zettingen die bij al de koraalvoorspelen van dit concert horen de C.O.V. uitgenodigd werd. Rinus Verhage, die vanaf 1979 dirigent van de C.O.V. is, studeerde orgel, kerk muziek en koordirektie aan het Rotter dams Conservatorium. Eveneens in 1979 was hij prijswinnaar van het Internationale Albert Schweit zer Orgelfestival te Deventer. Rinus is dirigent van een viertal koren, heeft een omvangrijke lespraktijk, is organist te Stellendam en is sinds 1988 directeur van de Muziekschool Goeree-Overflak kee. Het concert in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge begint om 20.00 uur. Toe gangsprijs 7,00; scholieren, CJP-hou- dersen65+: 5,00. Kinderen tot en met 12 jaar gratis, zodat u met het hele gezin kunt komen. DIRKSLAND - Op zaterdag 26 mei 1990 organiseert muziekvereniging 'Ami- citia' in samenwerking met 'Braderie Dirksland' een muziek-play-in voor hafabra-muzikanten van 8 tot 80 jaar onder het motto: 'Met het hele gezin naar de muziek-play-in'. Om +10.00 uur wordt u verwacht in de Winterstraat te Dirksland. (Bij slecht weer in verenigingsgebouw 'de Scha kel'). Daar proberen wij dan samen met u een orkest te formeren. De eerste repe titie begint om 10.30 uur en duurt tot ±12.00 uur. De tweede repetitie is van 13.30 tot 14.30 uur. Tenslotte geven wij dan om 15.30 uur een concert van ±1 uur. De muzikale leiding is in handen van dirigent de heer H. Willemse. ledere muzikant is van harte welkom. U hoeft niet van te voren in te schrijven en u hoeft niets te betalen. U moet alleen uw instrument, een lessenaar en vooral een goed humeur meebrengen. Bent u 's morgens bezet, dan kunt u 's middags ook nog komen. Tot ziens op de braderie in Dirksland! Wij rekenen op u! Inlichtingen: dhr. I Lodder, tel. (01877) 20 38. AVO zet zich al meer dan 60 jaar in voor de integratie van gehandicapten. Biedt individuele hulp bij voorzieningen en hulpmiddelen als er geen beroep kan worden gedaan op bestaande wettelijke regelingen of fondsen. AVO probeert mensen met een handicap aan passend werk te helpen. Niet alleen wordt er bemiddeld tussen werkgevers en werk zoekenden, maar AVO begeleidt ook gehandicapten die een eigen bedrijf wil len beginnen. Met deze hulpverlening wil AVO een bijdrage levere aan de integratie van mensen met een handicap. Het gaat immers om hun welzijn en een ge woon leven. U kunt AVO daarbij helpen. Geeft u daarom op als kollektant in uw woon plaats. Dan draagt u niet alleen finan cieel maar ook daadwerkelijk bij aan de integratie van de gehandicapte mede mens. Kollekteweek 21 t/m 27 mei. U kunt kontakt opnemen met: L. Grootenboer-Tanis, Bokweg 3, Oud- dorp, tel. 17 29. HERKINGEN Uitslag wedvlucht Roye 12-5.230 duiven los om 13.25 uur bij westenwind. Afstand 242 km. M. Huizeren zn 1,9,14,19,21,37,52,54, 58; K. Kievit 2, 51, 57; B. v.d. Ochtend 3, 35,43A. het Jonk 4,1149; A. Molenaar en zn 5,45; J. Molenaar 6,26,27,41,53; I. Kievh 7, 10, 12, 23, 47, 59; C. Auperiee 8, 15,32,44,55; J. den Boer 13,17,22,28,59, 34,38,39,40,46,48,56; A.J.A Volaart 16, 20 ,25, 30, 31, 36, 42; H. Kievit 18, 50; P. Hogerwerf 24; H. Kamerling 33. Zaterdagavond 19 mei wordt - aldus de organisatoren - het landelijke Oude Tonge een plaats van verwondering, ver rassing en inspiratie. Vijf fotografen presenteren dan in galerie Mandala-ei een omvangrijke foto-installatie waarin hun ideeën samengaan. Bovendien wordt tijdens diezelfde avond in cultu reel centrum De Grutterswei een groot scheepse manifestatie gehouden waar op iedereen de kans krijgt om kennis te maken met het werk van een tiental gerenomeerde, Nederlandse fotogra fen. Zes meter hoog, zes meter breed en met een schitterende lichtval. Dat is de loka- tie in galerie Mandala-ei in Oude Tonge waarop de fotografen Rieja van.Aart, Wiel Bruis, Roel Kramer, Hubert van Liefland en Joep Luijckx een driedi mensionaal kunstwerk in hout, zwart- witfotografie en kleurig schilderwerk hebben gemaakt. Zichtbare dromen, verhalen als dat over Orpheus, de hun kering, maar ook het zand en water ach ter de dijken, vuur... vormden inspiratie bronnen voor de wand die de titel 'Dro men gaan door de poort van ivoor' kreeg. De basisvorm is afgeleid van een tem pel. Centraal daarbinnen is een rei kende mannenfiguur op een pilaar afgebeeld. Daarboven zijn vijf abstracte vormen bevestigd en de top wordt gevormd door een enorme driehoek met aansprekende gezichten; Rondom de hoofdfiguren zijn verschillende andere foto's bevestigd. Schilderwerk in olieverf Diefstal videocamera Op het strandje in Herkingen is van een belgische toerist een videocamera, een videorecorder en nog wat toebehoren gestolen. Na zich aan het strand ver poosd te hebben wilde die persoon aan het eind van de dag zijn spulletjes bij elkaar zoeken, hij merkte toen dat een blauwe tas met genoemde inhoud ver dwenen was. Diefstal lammeren De beheerder van de kinderboerderij op Hernesseroord deed afgelopen week aangifte van het feit dat er vanuit het weiland, nabij het boerderijtje, een twee tal lammeren waren gestolen. Dit is in korte tijd de tweede maal dat er in de gemeente lammeren gestolen zijn. Autobrand Een voor haar woning geparkeerde auto in Dirksland vloog in brand toen de eigenaresse deze wilde starten. De on fortuinlijke mevrouw was nog maar enkele dagen eigenaresse van dat voer tuig. Baldadige jeugd Er zijn de laatste weken weer groepjes jongelui, veel te nadrukkelijk aanwezig, met of zonder bromfietsen in de omge ving van het Rubensplein, J. C. van Gentschool en het Kompas. Het lijkt erop dat de verveling evenals vorig jaar weer toeslaat. Diverse omwonenden hebben zich hier over beklaagd. De politie zal d.m.v. bliksemakties trachten hiertegen een dam op te werpen. Opgeloste inbraak Collega's van de politie Venlo lieten vorige week weten dat zij een man had den aangehouden die op 5 april 1990 ingebroken had in een cafetaria in Mid delhamis, zij hadden die persoon voor diverse soortgelijke inbraken aangehou den. Terzake genoemde inbraak is die persoon gehoord en wordt proces-ver baal opgemaakt. Aangetroffen autoradio-cassetterecorder Langs het Zuiderdiep in de berm, in de gemeente Dirksland werd een auto radio-cassetterecorder gevonden, met daarop een recente verkoopstikker van een leverancier op het eiland, via die leverancier was niet te achterhalen aan verbindt de verschillende fotografische onderdelen die in zwart-wit werden uit gevoerd. De titel verwijst naar mythes waarin onvervulbare dromen soms ver weven lijken met de werkelijkheid. Niet alle foto's die tijdens de werkpe riode ontstonden werden uiteindelijk in het kunstwerk verwerkt. Omdat vele van die foto's toch een heel bijzondere uit straling hebben worden ze rondom het projekt in galerie Mandala-ei tentoon gesteld. De fotomanifestatie Aan de presentatie van de foto-instal latie is een grote manifestatie gekoppeld waarop gerenomeerde, Nederlandse foto grafen hun werk laten zien. De volgende fotografen werden bereid gevonden om deel te nemen: Rob Agterdenbos, Thesi Geesink, Gijs van Gent, Luuk Huiskes, Lita van der Kaay en J. Will E. Pas, Ad Nuis, FrariE Rentink, Karel Stomph, Angelique Ververs en Jos Wijnen. Zij tonen uiteenlopend werk, variërend van enorme vergrotingen van portretten uit de Volkskrantserie Portree Hollan- dee (Ad Nuis), via computerbeelden (Lita van der Kaay en J. Will E. Pas) tot pinhole fotografie (Jos Wijnen). Al die foto's zullen op een groot aantal borden worden tentoongesteld in cultureel cen trum De Grutterswei in Oude Tonge. Bovendien zullen de fotografen zelf aanwezig zijn. Het programma De manifestatie en de presentatie van het grote kunstwerk zijn bestemd voor iedereen die geïnteresseerd is in fotogra- SINT ANNALAND Tholen is bang voor effekt van hogere waterstand Er zitten volgens de gemeente Tholen haken en ogen aan het zoetwaterplan van het waterschap. De gemeente Tho len vreest dat een hogere waterstand in de poldersloten een nadelig effekt zal hebben op woningen, rioleringen, sport velden en begraafplaatsen. Bovendien heeft de gemeente Tholen bezwaar tegen verhoogde aanslagen voor gebouwde eigendommen. De basis voorziening moet niet worden betaald uit een algemene kostenomslag, schrijft de gemeente Tholen in een brief aan de algemene vergadering van het water schap. Op zich juicht de gemeente Tholen het streven naar een zoetwatervoorziening voor de landbouw toe, maar het mag niet ten koste gaan van de gebouwde eigendommen en bebouwde kommen, zo blijkt uit voornoemde brief Het algemeen opvoeren van de water stand in de poldersloten beperkt de afvoermogelijkheden van riooloverstor- ten en de bergingscapaciteit van de diverse poldergebieden. De kans op water op straat of in de woningen is dan ook in dit geval groter. Een hoger peil veroorzaakte mogelijk ook water onder woningen met alle vochtproblemen van dien. De gemeente Tholen stelt verder dat de huidige begraafplaatsen niet zijn afge stemd op een hoger waterpeil. Zonder voorzieningen kan de huidige water stand niet worden opgevoerd, aldus het College van B en W. Voor de sportvelden geldt dat ze in de winter niet te drassig mogen worden. Aanpassing De gemeente Tholen vindt dat bij uit- wie deze radio was verkocht. Mogelijk dat de rechtmatige eigenaar alsnog op komt dagen. Alkohol in het verkeer De bestuurster van een personenauto, die slingerend reed, bleek bij controle alcohol gebruikt te hebben. Ademana lyse bleek niet mogelijk, daarom is voor een bloedproef gekozen, de uitslag van het bloedonderzoek wordt onderzocht door het Gerechtelijk Laboratorium. fie en zich op de hoogte wil stellen van wat er op dat gebied in Nederland zoal gebeurd. Belangstellenden zijn 19 mei vanaf 18.00 uur welkom in cultureel cen trum De Grutterswei, Willemstraat 14 in Oude Tonge. Herman Hoeneveld, bekend vanwege zijn betrokkenheid bij belangrijke akti- viteiten op fotogebied, zal de manifesta tie om 19.00 uur openen. Dat betekent het startsein voor een bezoek aan de foto-installatie in galerie Mandala-ei, gelegen aan de Oudelandsedijk 12, en voor de presentatie door de fotografen in het cultureel centrum zelf: Op verschil lende plaatsen in de grote zaal van De Grutterswei krijgen belangstellenden de gelegenheid om het werk te bekijken en kennis te maken en van gedachten te wisselen met de fotografen zelf Na de presentaties, om 21.00 uur is er ruimte voor verdere gedachtenwisselin- gen, voor een dronk op al het mooie, op de inspiratie. De toegang is gratis en eten en drinken zijn voor redelijke prij zen te koop. Voor degenen die op de avond zelf niet aanwezig kunnen zijn bestaat nog de mogelijkheid om een deel van het werk later te bekijken. Werk van de vijf foto grafen die aan de foto-installatie mee werkten zal in De Grutterswei tot eind mei te zien zijn en het grote fotoprojekt blijft tot eind juni in Mandala-ei. Openingstijden galerie: woensdag t/m zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur en vol gens afspraak: telefoon (01875) 13 18. Op hetzelfde nummer kunnen inlichtin gen worden ingewonnen over de ope ningstijden van De Grutterswei. werking van het zoetwaterplan deze problematiek grondig en in overleg met de gemeente zal moeten worden beke ken. Aanpassingen van de diverse riool stelsels en de aanleg van stuwen en gemalen komen voor rekening van het waterschap, zo schrijven B en W. Zij zijn van mening dat de dorpen geen belang hebben bij de basisvoorziening en vragen zich dan ook af of het basis- zoetwaterplan een algemene voorzie ning is. Om die reden heeft het dagelijks gemeentebestuur bezwaar tegen de voor gestelde algemene kostenomslag. Eige naren die niet van zoet water profiteren, betalen wel mee. De gemeente, met veel gebouwde eigendommen, is derhalve tegen verhoogde aanslagen voor ge bouwd. Dit bericht is bestemd voor inwoners van de gemeente Goedereede van wie het inko men (uitkering, loon uit arbeid of zelfstandige) niet hoger is dan het minimumloon. In 1989 is in onze gemeente een sport- en cultuurfonds ingesteld. Inwoners van wie het inkomen vanaf 1 januari 1990 niet hoger is dan het minimumloon kunnen ten behoeve van inwonende kinderen tot en met 16 jaar een bijdrage ontvangen voor: a. bepaalde in schoolverband georgani seerde aktiviteiten, waarvoor een eigen bijdrage verschuldigd is (bijv, schoolreis of werkweek); b. lidmaatschap van een sport- of cultu rele vereniging; c. een cultureel jongeren paspoort; d. zwembadkaartjes voor het zwembad in Stellendam. De bijdrage bedraagt maximaal 100,- per kind per jaar. Omdat in 1989 gebleken is dat het sport- en cultuurfonds vooral bekend is bij mensen die een minimumuitkering ontvangen no digen wij nu vooral inwoners met een minimumloon (uit arbeid of als zelfstandige) uit om te reageren. Inlichtingen en aanvraagformulieren kunnen worden gevraagd bij de afdeling Sociale Zaken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 13