1. Art Centre heeft in Middelharnis z'n stek gevonden! Neergeschoten vliegtuigen Officiële opening vrijdag 1 juni 'Kunst rondom de eilanden' (xin) Rommelmarkt Sempre 19 mei Sdmenwerl(ing Arbeidsbureau en Uitzendbureaus Expositie Ina Groenendijk Toernooi om Fabertcup Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS^ DINSDAG 15 MEI 1990 Voor het imposante Postkantoor-gebouw aan Middeiharnis' historische Ring had u misschien wel een invulling kunnen bedenken, maar wie o wie in 't flakkeese land zou ooit aan de huisves ting van een 'Internationaal Art Centre' hebben gedacht, niemand toch..? Wél echter Suzan en Ruud V. d. Bosch-Offereins die, toen ze 't pand kochten, nog in Rijnsburg gesetteld waren, als kunstenaars en als gelukkig huwelijkspaar met twee zoontjes en best wel gelukkig met wat ze hadden bereikt, maar er kon méér worden gedaan, wisten ze elk voor zich én in grote een stemmigheid. Een eigen 'internationaal art cen tre', maar waar dan wel...? „In Menheerse", weten ze-, en zeggen ze nu in 't flakkees dat ze inmiddels van 'Jöösje Prüüme' hebben op gestoken...! Veel minder enthousiast zouden we zijn als de v. d. Bosschen van die doorsnee kunstenaars zouden zijn voor wie 't artiest zijn inherent is aan een zwak sociaal gedrag. U kent ze wel die types en u kent wel hun produkten, niks voor ons. Geen nood over de fam. v. d. Bosch, die houden niet van fratsen, wel van het schilderen, beider vak, met vakmanschap bedre ven...! Beiden zijn ze leraar beeldende vorming en ze weten alles van tekenen, van schilderen, van beeld houwen en boetseren, van linoleumsnijden en van welke beeldende vaardigheid ook maar. Suzan is portrettiste en daar zijn we een poosje stil van ge weest..., wat schitterend! Wat schitterend die portretten van de Ambassadeurs van China, van Koeweit, van Noorwegen, van Ame rika en van de ataché's van Japan en van de Kaap Verdische eilanden, die portretten van het bakkers echtpaar uit Roosendaal en van een landelijke snack-koning, van kindertjes, van meisjes en van jochies en van sjieke heren en mevrouwen, heel fan tastisch! Suzan is er te bescheiden voor om mee te juichen, maar echtgenoot Ruud bevestigt de virtuosi teit van zijn portret-schilderende echtgenote, zoals dat trouwens al haar opdrachtgevers hebben gedaan. „Zelf kan ik best ook een goed gelijkend portret maken", geeft Ruud te kennen, „maar Suzan weet er karakter in te leggen!", zo waardeert hij haar kunnen. Met de hooggeplaatsten kwamen ze in kontakt via de Internat. Women's Contact the Hague en de leden daarvan zullen ook in Middelharnis een deel van hun clientèle blijven vormen. Clientèle die zijn/haar portret laten schilderen, maar ook die in de teken- en schilderskunst onderwezen willen worden, want dat gaan ze doen, in Mid,delhar- nis, voor eilanders, voor overkanters, voor gevorder den en voor beginners. Ze leren tekenen en schil deren, portretten, landschappen, stillevens en wat maar wordt gewenst. Er komen studie weken en aan cursisten van elders wordt in een Middelharnis' hotel logies geboden. Er zullen kunstreizen naar het buitenland worden verzorgd, alles in het streven voortaan als Internat. Art Centre zelfstandig te bestaan en van zich te laten horen. Dat de plaats van vestiging van hun droom Middel harnis zou worden hebben ook zij niet kunnen ver moeden. Wat ze zochten vonden ze niet in Friesland en evenmin in Limburg maar 't stond heel precies in Middelharnis, met voldoende ruimte voor de lessen en een atelier waar exposities zullen worden gehou den en een zee van ruimte voor hun privé. Middel harnis vormde trouwens een witte vlek waar 't ging om de aanwezigheid van een Art Centre. „En", zeg gen ze, „'t is hier ook fantastisch mooi, met zeer behulpzame en vriendelijke mensen. Zo'n vriendelijkheid typeert Suzan en Ruud als gevoelsmensen, en dat klopt, want al schilderend en al werkend ontwikkelt zich je gevoel, zo hebben ze ervaren. Als 't een beetje wil zullen ze 't gauw kwijt zijn, die pijn die ze voelden toen ze uit Rijnsburg vertrokken, zéker zal dat het geval zijn wanneer de echtgenote van de (inmiddels ex) Ambassadeur van Koeweit en burg. mevr. Sleurink op vrijdag 1 juni resp. een expo sitie van beider werk en het Art Centre zullen hebben geopend. Voor geïnteresseerden bestaat vanaf 1 juni gele genheid voor een cursus naar keuze in te schrijven. Er Is dan ook een informatiefolder gereed. Het postadres is I.A.C., Ring 40, 3241 CS Middelharnis, het telefoonnr. 71 55. •«'^»i^&i*?^i«'>»i^i*r^«e'ï»4^i«r8«iö'5i4^i«rs*tó'ï»^ Op 19 mei a.s. houdt de Kon. Fanfare 'Sempre Crescendo' uit Middelhamis- Sommelsdijk haar jaarlijkse rommel markt op het Diekhuusplein aan het Ben. Zandpad te Middelharnis. Er is weer een groot aanbod van goede ren bijeengebracht door de bevolking. Bovendien staat er een pannekoek- kraam, zijn er cassettebandjes van Sem pre te koop en is er 's middags een optreden van de blaaskapel 'De Neute- kraekers'. Sempre zit midden in een zeer druk voorjaarsprogramma: Vrijdagavond 18 mei worden de wande laars van de Avondvierdaagse weer muzikaal door de laatste meters gehol pen en op zaterdag 26 mei - Havendag - geeft Sempre, samen met fanfare-orkest 'De Hoop' uit Stellendam, om 15.00 uur een concert op het Diekhuusplein, o.l.v. Arie Stolk. Voorafgaand aan dit concert maakt muziekvereniging 'Vooruit' uit Oude Tonge een rondgang door de gemeente en, uiteraard, langs de haven en na afloop kunt u nog genieten van een mar soptreden van de Kon. Fanfare 'Apollo' uit Goedereede. Beide korpsen worden begeleid door de drumband van Sempre. Er staan nog diverse optredens op het programma, o.a. concerten in Goede reede en in Goes, op resp. 16 en 30 juni. Na de zomervakantie hoopt Sempre weer flink aan de slag te kunnen gaan voor het KNF-concertconcours in Beu- ningen op 27 oktober, maar daarover hoort u later meer. Voorlopig tot ziens op Sempre's rom melmarkt! Sinds 1 april werken de Arbeidsbureaus op de Zuidhollandse Eilanden samen met de uitzendbureaus A.S.B., Start en Randstad via de Vergoedingsregeling Uitzendarbeid met het doel om langdu rig werklozen via de uitzendformule weer een grotere kans te geven op een vaste baan. Het Arbeidsbureau zorgt voor de selek- tie van kandidaten en verwijst hen naar één van de 3 uitzendbureaus die voor plaatsing in een uitzendbaan zorg dragen. De regeling heeft betrekking op mensen die langer dan twee jaar werkloos zijn, maar ook op werkzoekenden uit etni sche minderheidsgroepen die langer dan één jaar naar werk zoeken en op jongeren, die in elk geval een halfjaar hebben deelgenomen aan de Tijdelijke Voorziening Gemeentelijke Werkgele- genheidsinitiatieven voor Jongeren (T.V.G.W.J.) en nog geen baan hebben. De werkzoekende die uitgezonden wordt krijgt betaald volgens de C.A.O. die voor uitzendkrachten geldt. Het bedrijf of de instelling krijgt via de rege ling een subsidie van 33% van de loon som (op basis van het wettelijk mini mumloon) als de uitzendkracht voor tenminste twaalf aaneengesloten weken werk wordt aangeboden. Indien u als werkzoekende geïnteres seerd bent in de Vergoedingsregeling Uitzendarbeid, kunt u kontakt opne men met het Arbeidsbureau. Indien u als werkgever geïnteresseerd bent, kunt u terecht bij Randstad, Start of A.S.B. en eveneens het Arbeidsbu reau. Van 8 mei tot 27 mei exposeert Ina Groe nendijk uit Nieuwe Tonge haar potlood tekeningen in de theetuin 'De Bongerd' te Herkingen. Voor de theetuin is Ina zeker geen onbe kende. Zij exposeerde al enkele keren in de sfeervolle theetuin en mocht altijd op veel belangstelling rekenen. Zo ook deze keer waarschijnlijk want haar potloodtekeningen zijn 'plaatjes'. De huisdieren, honden en katten, zijn zeer precies op papier neergezet in kleine, fijne tekeningen die zeker veel bewonderende blikken zullen kunnen verwachten. De tere vogeleitjes laten duidelijk zien dat er groei is in het werk van deze teke- nares. Ina, ook bekend door haar weef- technieken, doet veel mensen een ple zier met haar mooie huisdierenverza- meling. De theetuin is te vinden aan de Molen dijk 65 te Herkingen en geopend van 10.30 tot 22.30 uur. Alleen op donderdag is de theetuin gesloten. Op andere dagen bent u van harte welkom. Arbeidsbureau Oud-Beijerland Karel Doormanstraat 8, Oud Beijerland Tel. (01860) 1 36 22 1 34 15 A.S.B. Uitzendbureau Uitstraat 4, Spijkenisse Tel. (01880) 2 30 00 Uitzendbureau Start van Marrewijklaan 37, Spijkenisse Tel. (01880) 1 96 77 1 99 43 Randstad Uitzendbureau Spuistraat 11, Spijkenisse Tel. (01880) 2 2011 Te midden van oude franse, uitbundige kroonluchters worden van 19 mei tot en met 23 juni schilderijen getoond in 'klein loogement', die hun inspiratie vin den in het landschap van de Zuidhol landse en Zeeuwse eilanden. Het werk is van de kunstschilder Foke Stribos, die er zelf over zegt: „het zijn indrukken, opgedaan in de natuur, die ik tijdens het proces van schilderen opnieuw verbeeld. Een gevolg van deze manier van werken is, dat de schilde rijen verwijzen naar de natuur, en haar niet fotografisch weergeeft, ze tonen een diepere werkelijkheid". Vaak is Stribos uitgegaan van zowel sta tische als dynamische elementen in het landschap, die hij tot een evenwicht brengt in zijn compositie, waarbij hij gebruik maakt van verschillende tech nieken, zoals schilderen, linosnede, zeefdruk, gemengde technieken, druk inkt. Opleiding: Academie st. Joost, Breda; Jan van Eyck academie, Maastricht; Stadsacademie Handvaardigheid, Maastricht; Lerarenopleiding tekenen. Delft. Stribos is werkzaam als docent tekenen en handvaardigheid op de chr. LHNO 'de Dillenburg' in Middelharnis. Klein loogement vindt u Noordzijde Haven 29, Goedereede. De expositie is te bezichtigen: woensdagmiddag 14.00-17.00 uur zaterdagmiddag 13.00-17.00 uur Tot nu toe is gebleken dat op grondgebied van de gemeente Stad aan 't Haringvliet, Dirksland, Melissant, Stellendam en Nieuwe Tonge (afgezien van Battenoord) gedurende de Tweede Wereldoorlog geen vliegtuigen zijn neergekomen. Gelukkig maar. Want het was met al die neergeschoten of neergestorte vliegtuigen, die wel op Flakkees grondgebied terecht kwamen, meestal dood en verderf. Toch blijven er in het gebied van Oost Flakkee nog enkele gevallen over, die in deze reeks moeten worden opgehelderd. Het vliegtuig kwam uit de richting van de Krammer en scheerde al rokend en gierend over de boerderij en dook onmiddellijk daarna 5 tot 6 meter diep Ooitgensplaat In een op 9juni 1945 door burgemeester secretaris C. Slobbe van Ooitgensplaat verstrekte opgave van verongelukte vlieg tuigen aan de Districtscommandant der Binnenlandse Strijdkrachten wordt mel ding gemaakt van twee geallieerde vlieg tuigen, die op zijn grondgebied zijn neergestort. Dat zou zijn gebeurd respektievelijk op 10 september 1942 en op 13 juni 1944. Enigszins verontschuldigend staat er te lezen: daar de Duitse Wehrmacht het terrein, waar de brandende vliegtuigen waren gevallen, terstond afzette, kreeg niemand gelegenheid in de nabijheid van de verongelukte vliegtuigen te ko men of zich op te houden, zodat de nationaliteit en verdere gegevens om trent deze vliegtuigen niet kon worden vastgesteld. Kan dat? Wanneer de nationaliteit van een neer gekomen vliegtuig niet kon worden vast gesteld, kan er naar mijn mening ook geen sprake zijn van twee geallieerde vliegtuigen, aangezien er ook Duitse toestellen op Flakkee zijn neergekomen waarvan er zelfs twee in dit verhaal 'aan de beurt' komen en dat waren toch bepaald geen geallieerde vliegtuigen! Bemanningsleden van de twee geal lieerde vliegtuigen, zijn in Ooitgens plaat niet begraven, aldus de gegevens uit deze opgave van burgemeester Slobbe. Het is mogelijk dat de neergekomen Stirling bommenwerper van het 149e Squadron van de RAF die op 10 septem ber 1942 bij Numansdorp in het Hol lands Diep is neergestort, hetzelfde toestel kan zijn, waarvan de heer Slobbe melding maakt. De datum is immers gelijk nl. 10 september 1942. In dat geval zou er sprake zijn van een dubbeltelling wat overigens wel eens is voorgekomen. Er is op diezelfde dag nog een Stirling vliegtuig van hetzelfde Squadron neer gestort op grondgebied van de gemeente Oud-Beijerland. Deze gegevens zijn afkomstig uit de lijst van neergekomen vliegtuigen in Zuid-Holland Zuid (de eilanden) gedurende de Tweede Wereld oorlog. De lijst heeft de heer L. J. C. van Alphen uit Nieuwe Tonge mij toege stuurd. Wellicht weten oudere inwoners van Ooitgensplaat zich die 10e september 1942 nog te herinneren, dat er op het grondgebied van hun woonplaats een geallieerd vliegtuig is neergestort. Dat was toen nog ruim voor de inunda tie van februari 1944. Moeilijker Moeilijker zal het zijn om te weten te komen welk toestel van de geallieerden zou zijn neergestort op 13 juni 1944 ook op grondgebied van Ooitgensplaat. Immers dat was na de inundatie, waar door nog maar weinig burgers in dat gebied woonachtig waren. In die tijd ben ik verscheidene keren met paard en wagen van de familie J. Joppe door de bezetter gedwongen geweest, om, even als andere gevorderde mensen waaron der de heer G. van Dis van de Blokseweg te Oost Flakkee, de laatste inwoners te helpen evacueren. Ik hoop daar later in Eilanden Nieuws nog op terug te ko men, dit heeft verder met neergeschoten vliegtuigen niet veel te maken. Wel geeft dit aan, dat er maar weinig mensen zullen kunnen weten, of er eventueel getuige van zijn geweest, dat er op 13 juni 1944 een geallieerd vliegtuig in het gebied van Ooitgensplaat is neergekomen. Duits vliegtuig (A) De heerT. Koppenaal uit Nieuwe Tonge schrijft over een neergeschoten Duits jachtvliegtuig die op het land van J. M. van Dis in de Grote Blokse polder terecht is gekomen. Dat was Ie Pinkster dag 1943. Ik was er als eerste bij. Na ter kerke te zijn geweest, ging Koppenaal bij zijn schoonouders een kop koffie drinken. Dat vliegtuig ligt daar nog, want die had zich zo diep de grond in geboord, dat Koppenaal alleen nog maar het water zag borrelen boven de plek van de crash. De heer G. van Dis uit Achthuizen schrijft over hetzelfde vliegtuig het vol gende. Binnen een straal van 1 km. rondom de boerderij van Van Dis, zijn vier vliegtuigen neergekomen. Twee er van zijn met elkaar in botsing gekomen en is reeds verhaald in 'Neergeschoten vliegtuigen VlU'. Ook van Dis schrijft dat op Pinksterzon dagmorgen 1943 om ongeveer 8.30 uur een Duits gevechtsvliegtuig op een afstand van ±350 meter o.n.o. van zijn bedrijf is neergestort in de polder 'de Grote Blok'. DIERENBESCHERMING Goed tehuis gezocht: voor lapjespoes, 2 jaar, gester. Tel. (01870) 26 64. de grond in. Dit toestel is nooit meer weggeruimd, het ligt er nog, inclusief de stoffelijke overschot(ten) van de vlieger(s). Nog diezelfde ochtend landde er een klein Duits vliegtuigje op een weitje van Ant. van Vugt, de buurman van Van Dis aan de Bloksedijk. Kennelijk zijn die Duitsers daar pools hoogte wezen nemen, ze zijn later op de dag weer vertrokken. Over slachtoffers is verder niets bekend, behalve het feit dat men lichaamsdelen van een of twee vliegeniers in de buurt van het veronge lukte toestel, heeft aangetroffen. Het toestel was boven de Krammer aan geschoten en kwam terecht op het veur- hoad (wendakker) van een perceel land van de vader van G. van Dis. Stukken metaal afkomstig van dit vlieg tuig werden in de na-oorlogse jaren regelmatig boven geploegd. Al met al kunnen we gerust stellen, dat de familie van Dis en hun buren de beide families van Vugt, aan grote gevaren zijn bloot gesteld geweest. Dat wij het allen aan de Bloksedijk over leefd hebben is wel een wonder, zo schrijft de heer G. van Dis uit Acht huizen. Duits vliegtuig (B) Eveneens waar gebeurd is het volgende verhaaltje. De familie A. Tuns woonde tot aan de inundatie (februari 1944) aan de Zuiddijk van Oude Tonge. De heer Tuns had in november 1943 alles in gereedheid gebracht voor het slachten van een varken. Huisslachtingen waren toen een nor male zaak. Ook in de oorlog ging dat 'normaal' door, zij het dan, dat dit met vergunningen gepaard ging. Huisslager Kamerling uit Oude Tonge was op een van die dagen in de slachtmaand van 1943 druk in de weer met het klein maken van de keu, tot tevredenheid van de familie Tuns. De kinderen van Tuns stonden er bij te kijken. Een van die kinderen is thans mevrouw Terhoeve-Tuns wonende aan de Heerendijk. Zij weet nog goed te her inneren dat tijdens de huisslachting een vliegtuig laag kwam aanvliegen en neer stortte midden in een weiland gelegen in de Suispolder. Door de enorme dreun vlogen de aardkluiten her en der in 't rond, tot zelfs op het zojuist geslachte varken! Het bleek een Duits jachtvlieg tuig te zijn, een Messerschmitt?, die in een luchtgevecht het loodje had moe ten leggen. Het weiland werd door Duitse militai ren dire kt afgezet. Pas na de oorlog is het toestel opgegraven en verwijderd, aldus mevr. Terhoeve-Tuns. Of er sprake is geweest van een of meer slachtoffers weet zij echter niet en ook niet op welke dag dit toestel neerkwam. Met de inundatie is de familie Tuns naar Rotterdam geëvacueerd. In rapporten wordt geen melding ge maakt van deze twee Duitse vliegtuigen. Wie verdere inlichtingen kan verschaf fen, wordt vriendelijk verzocht schrifte lijk te reageren. Met dank aan de redaktie. D. Hoogzand Hyacinthenstraat 8 3245 CN Sommelsdijk MIDDELHARNIS Zaterdag 19 mei houdt volleybalvereniging Intermezzo in samenwerking met modehuis Fabert voor de 19e maal het toernooi om de fel begeerde Fabertcup. Diverse promotie- en eersteklasteams zijn dan aanwezig in sportcomplex „De Staver". De aanvang is gepland om 14.30 uur na het toernooi voor de C en D jeugd dat al om 9.00 uur begint. Bij de dames zijn er twee poules van 4 teams die strijden om de Fabertcup. De deelnemers zijn: Poule A: 1. H.S.P.V. 2. Intermezzo 2 3. Rijnmond 2 4. Smash Poule B:l.Yum 2. Intermezzo 1 3. KNDSB 4. Bernisse Bij de heren is de organisatie er ander maal in geslaagd om een zeer sterk veld naar „De Staver" te halen. De heren spe len in één poule, bestaande uit: 1. M.V.C. 2. Old Stars 3. Z.O.V.O.C. 4. Intermezzo 1 5. Rijnmond Favoriet bij de heren zijn de Old Stars, bestaande uit oud-spelers van Inter mezzo en tevens winnaar van vorig jaar. Suzan en Ruud, kunstenaars, geen kunstemakers. Drie van hun prima geslaagde portretten. lf.lf.l^.)^.lfl^l^4^l^l^l^l^l^l^.l^.l^.l^l^.lf.l^l^)f.lf.lf.lf.lf.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 2