Officiële overdracht van Port Zélande 'Gedenk Uw Vrijheid, en hen die daarvoor hun leven gaven' Ook in Ouddorp en Middelharnis 32.6b C Oranjever. Ouddorp zorgde voor mooie feesten Uitzendingen bevrijding op Radio Flal(kee Nog mooie gift voor jubilerende Reddingsbrigade HommJemoH Ontwerp-streekplan Zuid-Holland Zuid ter inzage Japanse avond bij de Plattelandsvrouwen Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Bezorger gevraagd DINSDAG 8 MEI 1990 No. 5898 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 12,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 36 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 Op zaterdag 5 mei vond de officiële overdracht plaats van Port Zélande, Nederlands nieuwste havenstadje, aan Gran Dorado Leisure N.V. Vol gens Tino Zundorf, directeur van Port Zélande, valt het projekt in geen enkel opzicht te vergelijken met een bestaand bungalowpark. „Port Zélande is een havenstadje in mediterrane stijl. Wat voor velen als ongeloofwaardig werd gezien is geworden tot een unieke lokatie voor Nederland en Europa", aldus Tino Zundorf. In de nieuwbouwvan Port Zélande werd in totaal 150 miljoen gulden geïnves teerd. Op 23 mei wordt Port Zélande officieel in gebruik genomen. Het totale projekt is in meer dan één opzicht uniek voor Nederland. Port Zélande is een vil lage, dat in al zijn facetten doet denken aan de schilderachtige havenstadjes aan de Cote d'Azur. Het projekt omvat in totaal 722 woningen, die allen opvallen door de aandacht voor comfort en luxe. De stralend witte villa's en de sfeervolle overdekte Gran Place met winkels, res taurants en een luxueus toegerust tro pisch golfslagbad maken Port Zélande ook bij slecht weer bijzonder aantrekke lijk. Wie met een eigen zeil- of motor jacht Port Zélande bezoekt, heeft de beschikking over een super-de-luxe jachthaven met 650 ligplaatsen. Vlak na de bouwvakantie wordt op deze plek ook gestart met de bouw van het grootste plezierboten-verkoopcentrum van Euro pa, dat in maart 1991 in bedrijf wordt genomen. Watersport Port Zélande is schilderachtig gelegen op de Kabbelaarsbank aan de Brou- wersdam, tussen Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland. Nergens is het Nederlandse landschap zo karakteris tiek als in deze wijdse delta van Zuid- Holland en Zeeland. Fris groen polder land met tijdloos mooie stadjes, duinen, een overvloed aan water en een einde loze horizon boven de pal aangren zende Noordzee en het Grevelingen- meer. Watersporters in alle categoriën kunnen zich hier uitleven: van zeevis- sen tot surfen, van waterskiën tot zeilen of kanoën. Het heldere Grevelingen- meer is bovendien hèt favoriete duikge- hied van Nederland. Alle faciliteiten, waaronder professionele begeleiding voor beginners, zijn aanwezig. Ook zonaanbidders hebben hier tal van mogelijkheden. Niet alleen op het 100 meter brede strand van de Noordzee met zijn fiere branding, maar ook bij het heldere Grevelingenmeer, het grootste zoutwatermeer van Europa. Een aantal villa's liggen zelfs aan het strand en heb ben een schitterend uitzicht over het Grevelingenmeer. Port Zélande ligt met jaarlijks een gemiddeld aantal van 1700 zonuren in het zonnigste deel van Nederland. Marina Port Zélande, de super-de-luxe jachthaven, kan met recht de meest exclusieve jachthaven van Nederland worden genoemd. Elk jacht heeft de beschikking over een eigen steiger met energiekastje, eigen telefoonaansluiting en kabel-tv-aansluiting. Op de wal komt een jachtenlift met 40 ton hefgewicht. De jachthaven telt momenteel 360 lig plaatsen, waarvan inmiddels ruim de helft is verhuurd, grotendeels voor lange perioden van 5, 10 en zelfs 20 jaar. In zijn uiteindelijke fase telt de haven 650 ligplaatsen. Op dezelfde plek wordt ook een ver koopcentrum gevestigd van zeil- en motorjachten alsmede een makelaardij voor gebruikte boten. Manna Port Zélande is ontwikkeld en gerealiseerd door RCB-René Coltof Projektontwikkeling B.V. Dit bedrijf neemt tevens de exploitatie en het beheer van de jachthaven voor haar rekening. Gran Place Ook het stadshart van Port Zélande is van subtropisch allure. Dit recreatiecen trum, een van de grootste van Europa, bestaat uit twee gebouwen. In het eerste treft men een keur van ontspannings mogelijkheden waaronder vier tennis banen, vier squashbanen en een kin derdagverblijf Gran Place, het tweede gebouw, heeft een constante temperatuur van 27 gra den. Een ideaal klimaat voor de weelde rig groeiende palmen en olijfbomen, waarmee dit overdekte centrum is toege rust. Uiteraard kan de vakantievierder beschikken over het overdekte tropische golfslagbad. Het toppunt van weldadig heid kan men bereiken in de sauna, het Turks stoombad, de Romeinse badzaal en de massagesalon. Overal treft men gezellige winkeltjes aan en in de ver schillende gestyleerde bars wordt de exotische atmosfeer ondersteund door exquise gerechten en verfrissingen. Een scala van restaurants maken van Gran Palace een volwaardig uitgaangscen- trum. Aan elke vorm van restaurantbe zoek is gedacht: fastservice, panne- koeken, een ristorante pizza pasta en een steakrestaurant. In het visrestaurant kunnen de bezoekers genieten van vers aangevoerde vis uit de Zeeuwse wateren. Villa met sauna In totaal heeft Port Zélande 722 wonin gen. Alle woningen zijn qua bouw geschikt voor permanente bewoning. Er zijn 15 verschillende typen. De villa's vallen op door hun comfort, design en exclusieve details. Behalve standaard voorzieningen als een kleurentelevisie, een open haard, royale tuinen en bal kons zijn een aantal woningen zelfs voorzien van een sauna, een telefoon, een tweede televisie en een eigen aanleg steiger. Aan de havenpier bevinden zich 80 luxe hotelappartementen die, in com binatie met de vergaderfaciliteiten, ook gebruikt kunnen worden voor meer daagse vergaderingen of seminars. Gastvrijheid Port Zélande heeft een geheel eigen bedrijfscultuur, met veel aandacht voor de medewerkers. Van de ruim 300 perso neelsleden is 75% afkomstig uit de direkte omgeving van dit havenstadje. Bij de werving is veel aandacht besteed aan sociale vaardigheden, uitstraling en een gastvriendelijke instelling. Ter voorbereiding op hun toekomstige funktie van gastvrouw en gastheer onder gingen de medewerkers in de afgelopen maanden intensieve trainingen die zicht bare effekten opleveren. Gebaseerd op human resources management hebben de medewerkers een grote mate van zelf standigheid en zijn daardoor sterk betrokken bij het welzijn van hun gas ten. Binnen de gastvrijheids-industrie is dit een toonaangevend fenomeen. op veler verzoek herhaalt Radio Flak- kee de komende week de speciale uit zendingen welke zaterdag 5 mei te horen waren. Dinsdagavond 8 mei is een herhaling te horen van het bevrijdingsconcert waar aan alle Nederlandse militaire orkesten medewerking verleenden met als spe ciale gast Vera Lynn. Dit programma wordt uitgezonden van 18.30 tot 19.00 uur, voor het verzoekpla tenprogramma „Muzikale Hartewen- sen" (geestelijke muziek). Donderdagavond van 18.00 tot 19.00 uur is er een herhaling van het programma „Flakkeecialiteiten", waarin aandacht wordt besteed aan Goeree-Overflakkee rond de bevrijding en muziek te horen is uit die tijd. Radio Flakkee is te beluisteren via de kabel 100.8 en via de ether 104.9 FM. Nu de laatste reakties van het 40-jarig jubileum van de Ouddorpse Reddings brigade binnen zijn, kunnen wij u als jubileumkommissie mededelen dat na aftrek van alle receptiekosten nog een bedrag van ruim 4000,- kunnen over maken aan de ORB. Wij zijn u allen bijzonder erkentelijk voor uw financiële bijdrage of voor uw attentie in welke vorm dan ook. Het ontwerp voor de herziening van het streekplan Zuid-Holland Zuid, dat ge deputeerde staten van Zuid-Holland onlangs hebben vastgesteld, ligt van dinsdag 8 mei tot en met dinsdag 10 mei ter inzage in de leeszaal in het provin ciehuis. Koningskade 1 in Den Haag en bij de gemeenten Alblasserdam, Dor drecht, Heerjansdam, Hendrik-Ido-Am bacht, Papendrecht, Sliedrecht, Zwijn- drecht. Graafstroom, Nieuw-Lekkerland, Ridderkerk, Barendrecht, 's-Graven- deel, Oud-Beijerland, Binnenmaas, Ko- rendijk, Cromstrijen, Strijen, Dirksland, Goedereede, Middelharnis en Oostflak- kee. Iedereen kan tot en met 10 juli 1990 schriftelijke bezwaren tegen het ont werp-streekplan indienen bij provin ciale staten van Zuid-Holland. Konings kade 1, 2596 AA Den Haag. Bezwaar schriften die na 10 juli binnenkomen worden niet-ontvankelijk verklaard. Het ontwerp-streekplan Zuid-Holland Zuid is tegen betaling verkrijgbaar bij de Provinciale Uitgeverij, Koningskade 1, 2596 AA Den Haag, tel. (070) 3 11 60 82. De afd. Goedereede-Ouddorp zal op 15 mei a.s. haarlaatste bijeenkomst van dit seizoen houden. Deze avond zal in het teken staan van Japan. Met name de Japanse vrouw. Twee dames uit Klaas waal zullen door middel van dia's, poë zie en toneel vertellen over het leven in Japan, het land van de rijzende zon. Japanners spelen ten allen tijde een rol, vandaar dat men nooit het ware gezicht van een Japanner leert kennen. Vrou wen worden nog vaak uitgehuwelijkt en het is heel gewoon dat een man een mai- tresse heeft. De dames zullen ook enkele Haiku's (Japanse poëzie) ten gehore brengen en iets over Ikabane de Japanse bloemsierkunst vertellen. Introducé's zijn van harte welkom. De avond zal worden gehouden in Oost dam te Goedereede en begint om 20.00 uur. OUDDORP dinsdagavond 7.30 uur ds. J. J. van Eckeveld van Zeist. HERKINGEN dinsdagavond 7.30 uur ds. J. Koster (bed. H.D.). NIEUWE TONGE woensdagavond 7.30 uur ds. B. v. d. Heiden, Har- dinxveld-Giessendam. OGUTGENSPLAAT dinsdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabben- dijke. Onder de leus: Oranjevereniging Oud dorp een veilig gevoel, heeft deze vereni ging deze leus eer aan gedaan. Koninginnedag: de kinderspelen trok ken maar Hefst 400 deelnemertjes; de tussen de kinderspelen gehouden „speel se" zeskamp was een knallend succes. De plaatselijke muziek en drumband was weer met vrolijke muziek hoorbaar aanwezig. Uitslag zeskamp: 1 Volley Heren; 2 Voogd Hoveniers, Goedereede; 3 T.T.C. Ouddorp; 4 Dames „de Spet ters"; 5 de Freddy's; 6 O.R.B. Alle 400 kinderen kregen buiten de 8 beschik bare bekers, ieder een aandenken mee naar huis. 5 mei: 10.30 uur stipt vertrok een grot allegorische optocht met maar liefst 22 wagens uit Ouddorp, Goedereede en Stellendam en zelfs uit Middelharnis voor een 28 km lange tocht door het mooie Ouddorp en Goedereede. Vele kinderen op versierde fietsen daartussen was een lust voor het oog. Moe en warm, maar voldaan door de grote belangstelling langs de gehele route kwam de lange stoet om 3.30 uur weer terug bij de Dorpstienden, waar al na 5 minuten de prijsuitreiking begon. Een deskundige jury had urenlang alle deelnemer sin de gaten gehouden. De volgende uitslag kwam ter tafel: deeln. commercieel: 4 Garage Knöps en fa. Grinwis; 3 Autoschade Haringvliet uit Goedereede; 2 Fa. Pape Fauna Food; 1 Foto Hameeteman; individueel: Ere prijs Corine Padmos met Mina, fam. Bok, Heleen Bezuijen; 6 K. Tanis; 5 IJs club Goedereede; 4 P. Meijer; 3 T.T.C. 't Hoekje; 2 Bakelaar; 1 Vrijwillige Brandweer. Fietsen: 2 no. 83 B. Man; 1 no. 82 't Vis- sertje; en alle deelnemertjes ontvingen een waardebon. Het succes van de Oranjevereniging Ouddorp, financieel geholpen door de Ouddorpse winkeliers, de Rabobank en administratiekantoor Buijs, is te danken aan de grote inzet en toewijding van het bestuur van deze Oranjevereniging. Ouddorp mag daar trots op zijn. OUDDORP voor ons blad in een gedeelte van Ouddorp. Inl.: tel. (01870) 26 29 OOLTGENSPLAAT Kerkelijke huwelijksbevestiging D.V. vrijdag 11 mei a.s. om 15.00 uur zal in de Geref. Kerk de huwelijksbevesti ging plaats hebben van Krijn Braber Fzn. en Margrieta van Drongelen Jd. door drs. J. H. Becker van Rotterdam- Schiebroek. OOLTGENSPLAAT Het bovenstaande opschrift kan men lezen op het monument voor de gevallenen van de oorlog 1940-1945, staande aan de Kerksingel te Ooltgensplaat. Al 45 jaar wordt hier jaarlijks op 4 mei een korte plechtigheid gehouden, georganiseerd door de Oranjevereniging in samenwerking met het Gemeentebestuur van Oostflakkee. Een viertal bur gemeesters, te weten de heren C. Slobbe, P. W. Hordijk, W. M. van der Harst en C. M. de Vos hebben herhaaldelijk in hun toespraken gewezen op het grote goed dat Vrijheid' heet. Ook nu weer, j.l. vrijdag 4 mei 1990 werd het publiek herinnerd aan de verschrikkingen van de laatste wereldoorlog en de bevrijding op 5 mei 1945. Grote belangstelling Vooral de laatste jaren is er voor dit her denken een grote belangstelling, ook van de jeugd. Vrijdag was de opkomst optimaal. Om 19.45 uur vertrok de stoet onder klokgelui van het Verenigingsgebouw "t Centrum'. Voorop ging de Rijkspolitie, vertegenwoordigd door adjudant R. Osinga en wachtmeester D. Beyeman, vervolgens het korps vrijwillige brand weer, burgemeester en wethouders van Oostflakkee, de gemeentesecretaris drs. G. H. J. V. d. Vegt, leden van de Raad, EHBO en Rode Kruis Kolonne, de Zangverenigingen 'Advendo' en 'Jubi late', Voetbalvereniging OFB, bestuur van de Oranjeverenigingen te Ooltgens plaat en Oude Tonge, UDI en Drum band, die beiden medewerking ver leenden. Namens de Bond van Wapen broeders, afdeling Zuid-Hollandse Eilanden was de heer C. Ruitenberg aanwezig. Dat is een vereniging van voormalige militairen. Vliegtuigen Klokslag 8 uur werd twee minuten stilte in acht genomen. Deze stilte werd door broken door een formatie van vier vlieg tuigen die over het dorp vloog en even later weer terugkwam. Deze formatie was ingezet bij de lande lijke herdenking. Door twee leden van de Muziekvereni ging UDI, Gerrit Bakker en Bas de Vos, werd bij het monument de The Last- Post geblazen, waarna door burgemees ter drs. C. M. de Vos een korte toespraak werd gehouden. Spreker herinnerde aan het uitbreken van de oorlog nu 50 jaar geleden en de bevrijding nu 45 jaar gele den. „Is de oorlog wel geëindigd, zijn de machten en krachten wel verslagen? Steekt het fascisme en rascisme, zowel hier al sin Duitsland de kop weer niet op?", zo vroeg de burgemeester zich af „De generatie, die de oorlog heeft mee gemaakt, deze groep wordt steeds klei ner. Daarom is het van groot belang dat we alert zijn. Wat doen wij hier in ons eigen dorp en op Flakkee met onze eigen ideologieën, met geloof en op poli tiek terrein. Tolerantie moet men leren, maar kent ook z'n grenzen. Daarom moeten we gezamenlijk verantwoorde lijk zijn om de belangen af te wegen. Ook voor mij is de oorlog bekend uit geschiedenisboeken", aldus de heer De Vos, maar dat neemt niet weg dat we ver- phcht zijn ons te blijven verzetten tegen alles wat ons bedreigt en dan gedenken wij de gevallenen pas werkelijk", aldus besloot de burgemeester zijn toespraak. Nooit vergeten De plaatselijk gereformeerde predikant, drs. W. Venema wees er vervolgens zijn gehoor op, dat de doden die vielen nooit zullen mogen worden vergeten. Ze heb ben gestreden tegen fascisme en ras cisme en dat deden zij voor ons alle maal. Nu pas na 50 jaar zijn de muren gevallen zo rondom ons heen: Duits land, Roemenië, etc. Gerechtigheid en recht geldt voor ons allen, ook in een vernieuwd Europa. Maar de zegeningen zijn soms zo snel vergeten en we zingen zo gemakkelijk: „Vergeet nooit een van Zijn weldadigheden, zowel te Oostflak kee, in Nederland en Europa", aldus ds. Venema. Spreker stond stil bij het feit dat drie weken geleden de kerk Goede Vrijdag herdacht. „Dan gedenken we ook aan vrijheid maar dan aan een eeu wige vrijheid, gerechtigheid en heel heid", aldus besloot de predikant zijn toespraak. Kranslegging Vóór deze toespraken had er een bloe- mengroet plaats aan de voet van het monument. Namens de gemeente leg den burgemeester drs. C. M. de Vos en de wethouders P. H. v. d. Ree en P. de Vries een krans. Bloemstukken volgden na mens de Oranjevereniging te Ooltgens plaat en van Oude Tonge, de zangvereni gingen 'Advendo' en 'Jubilate', de Rode Kruis Kolonne, Voetbalvereniging OFB, de Drumband, en van enkele partiku- liere personen. Aan het slot van deze plechtigheid werd o.l.v. dirigent P. van Putten door UDI en het Burg. W. M. v. d. Harst Tamboer- en Trompetterkorps het Wilhelmus ge speeld. Ondertussen werd de vlag op de toren van halfstok naar omhoog ge hesen. Het was een waardig herdenken voor hen die vielen en ook voor hen die nog steeds lijden aan wat hij of zij door de oorlog is aangedaan. Terug in "t Cen trum' werd de stoet ontbonden en aan de deelnemers koffie aangeboden. Vrijdagavond werden ook in Ouddorp (foto) en in Middelharnis de doden uit de Tweede Wereldoorlog herdacht, beiden onder grote belangstelling. Bij de oorlogsmonumenten werden kransen gelegd; in Ouddorp gebeurde dat door burg. van Velzen en mevr. Hameeteman, voorz. van de Oranjevereniging en door leerlingen van groep 7 van de School met de Bijbel Kon. Beatrix en de openbare basisschool 'het Westerlicht', door welke scholen het monument is geadopteerd. Op de begraafplaats te Ouddorp werd tevoren een krans gelegd bij de graven van de omge komen Engelse oorlogsvliegers. FILM - REPORTAGE - VIOEO - COMPUTER C C C3 J-J-'-l-li-'*"») C3 C=l C=3 C3 tU ca 1~T

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 1