EHAI1DEI1-rHEm/S Neergeschoten vliegtuigen Ooriogsviieger Den Hollander Middelharnis zag 't ouderlijk huis vanuit de lucht terug iMG€SPREKM€T.... n vanDron^elen I.J.E.-koor zoekt musici En wéér de Ie prijs...! Grote verkoping t.b.v. Adullam (xn) Rode Kruis Korps afd. Ouddorp Pieter Vogelaar te Dirksland Doopsgezinde Gemeente Ouddorp In alle bescheidenheid voel ik me genoodzaakt te reageren op het arti kel 'Ouddorp herdenkt Engelse oor- logsvliegers' in Eilanden Nieuws d.d. 24 april 1990. Het artikel is met grote zorg geschreven en het is, gezien de afloop van die verschrik kelijke gebeurtenis, eigenlijk nog erger geweest dan het al was. Onmenselijk Onderschrift Volgend verbaal de juiste Qj] taxatie... nvm Makelaar Tamboer In de oorlogsjaren 1940-1945 is dhr. Jacob Laurens den Hollander uit Middelharnis als Off. vlieger aktief geweest in Indië, Australië, Ceylon, Zuid Afrika en voerde hij vanuit Engeland bombardementsvluchten uit naar Duitsland, ervaringen die hem zeker niet onberoerd zullen hebben gelaten, maar een heel bij zondere indruk heeft het weerzien - vanuit de lucht - van het ouderlijk huis in Middelharnis op hem ge maakt. Hij schreef er z'n in Enge land verblijvende broer en collega Dick over. Onderstaand de meest aansprekende passages uit die brief d.d. 22 mei 1945: Gevonden voorwerpen Verkoping/rommelmarkt ten bate van het bouwfonds voor de nieuw te bouwen kerk. 3e Blad VRIJDAG 4 MEI 1990 No. 5897 Het neerstorten van de Wellington bom menwerper op 16 september 1942 in het Springersdiep te Ouddorp, had vanzelf sprekend de nodige aandacht gekregen in de serie 'Neergeschoten vliegtuigen' op Goeree en Overflakkee gedurende de Tweede Wereldoorlog in deze krant. De redakteur van Eilanden Nieuws en dhr. Nelis van de Christelijke Basis school te Ouddorp hadden te voren mel ding gemaakt van het op handen zijnde artikel. Er is beslist geen sprake van enige wedijver t.a.v. de crashes en dat zou ook niet mogen ontstaan. Er is in het gebied van Ouddorp helaas nog veel meer gebeurd, waarbij ook slachtoffers zijn gevallen, maar daar hoop ik nog de nodige aandacht aan te besteden. Eigenlijk is elke oorlogvoering onmen selijk, maar soms is de onmenselijkheid luguber te noemen met alle gevolgen van dien! Vooral als er sprake is van grote onverschilligheid of zelfs van grove nalatigheid in een oorlogssituatie als die in het Springersdiep. De heer J. C. Both uit Middelharnis heeft me enige tijd geleden verscheidene kopieën ter hand gesteld, die alle betrek king hebben op neergekomen vlieg tuigen. Daaronder bevond zich een Proces Ver baal no. 136-1942 van de opperwacht meester der Marechaussee, de heer W. V. d. Ster te Ouddorp d.d. 19 mei 1945. De tekst hiervan: Naar aanleiding van een gerucht als zouden door nalatigheid van de verant woordelijke instanties der Duitse Wehr- macht op 17 september 1942 drie En gelse militaire vliegers, wier vliegtuig toen in zee is gestort, verdronken zijn in het Springersdiep te Ouddorp, heb ik ondergetekende, "W. van der Ster ten aldaar op 16 mei 1945 een onderzoek ingesteld en zijn door mij gehoord: Pau- lus Bezuijen, schipper reddingsboot te Ouddorp en diens zoon. Maarten Be zuijen, matroos op de reddingsboot, eveneens te Ouddorp. Zij verklaarden ieder voor zich, doch eensluidend dat zij door de schippers Arend Bakelaar en Pieter Grinwis wo nende te Ouddorp, gewaarschuwd zijn dat er drie lijken op de Paardenplaat in het Springersdiep te Ouddorp lagen. Na deze mededeling heb ik mij als schipper van de reddingsboot te Oud dorp in verbinding gesteld met de Duitse commandant der Zollgrenz- schütz te Ouddorp en ben met de red dingsboot naar de aangewezen plaats gevaren. Uit de ligging en de overige toe stand van die lijken maakte ik op, dat de mensen aan wie die lichamen toebe hoorden een of meer getijden op de zandplaat hadden vertoefd, terwijl ze LEVEND waren. De plaat komt bij vloed namelijk niet geheel en al onder water te staan bij een normaal getij. Ik maakte zulks op uit het feit, dat een hunner een schoen en een kous had uit getrokken, welke kledingstukken vlak bij de lijken lagen, bovendien had een hunner zijn hand gestoken in een der kledingstukken om zijn middel, blijk baar om nog wat chocolade te eten. Ik neem aan, dat iemand in een dergelijke houding niet uit een vliegtuig springt. De om de lijken zich bevindende zwem vesten waren opgeblazen en met lucht gevuld. De lijken kwamen mij voor behoord te hebben aan mensen die hoogstens enige uren tevoren overleden waren. Ik vernaam, dat een of twee dagen tevoren, 's avonds om 2 2uur een geallieerd vliegtuig omlaag was gestort, en in het Springersdiep te Ouddorp was terecht gekomen. De te Ouddorp gelegerde Duitse militai ren die toen overal wachten hadden bui ten staan, hebben dat vliegtuig moeten zien verongelukken. Zij hadden toen de reddingsboot te Ouddorp moeten alar meren, wat zij niet gedaan hebben, naar ik geloof, omdat dit een geallieerd vlieg tuig betrof Ik ben er zeker van. dat als men mij terstond gewaarschuwd had en de reddingsboot was uitgevaren, ik die mensen had kunnen redden. Ik mocht echter alleen uitvaren op bevel der Duitsers. Na voorlezing volharden getuigen bij hun verklaring en tekenen deze. De getuigen, P. Bezuijen en M. Bezuijen. Ik, opperwachtmeester W. v. d. Ster, ver klaar nog dat ik de lijken waarvan hier boven gesproken wordt, op vrijdag 18 september 1942 heb gezien en geconsta teerd dat die militairen slechts even tevoren waren overleden en zelfs nog niet geheel stijf waren. Ook ik ben van oordeel dat, wanneer deze mensen eer der hulp was verleend, zij hadden kun nen worden gered. Proces Verbaal behorende bij P.V. no. 136 d.d. 19 september 1942. Naar aanleiding van dit Proces Verbaal van de gemeentepolitie te Ouddorp, betreffende het opzettelijk laten veron gelukken van drie militaire, geallieerde Dinsdag 24 april werd door een 12-tal aspirant leden examen afgelegd voor de Basisopleiding Rode Kruis Korps, wel ke opleiding werd gegeven in het afgelo pen cursusseizoen 1989/1990. Zowel voor de cursisten als voor hen die de opleiding hebben verzorgd kon de cursus met succes worden afgesloten, de geslaagden zijn: mw. A. M. B. Akershoek, mw. P. Grin wis, mw. B. C. Hameeteman, mw. K. Klink, mw. C. K. Klijn, mw. N. C. Luiten, mw. H. van Oudenaarden, mw. E. A. C. Kappetein-Iepenburg, mw. K. W. Witte; allen van de afd. Ouddorp en mw. E. P. van Heemst Troost, mw. C. A. Slinger- Fokker, de heer C. J. van der Veer, van de afd. Middelharnis. Mocht u belangstelling hebben om toe te treden tot het Rode Kruis Korps, dan bestaat hiervoor de mogelijkheid, bij voldoende belangsteUing hopen we in september weer met een nieuwe oplei ding te gaan beginnen. Voor opgaven en/of nadere inlichtingen kunt u kontakt opnemen met dhr. A. Hoek, tel. (01878) 18 85. Met belangstelling zien wij uw reaktie tegemoet. in het doolhof van prijskaartjes Tel. 01870-3477 vliegeniers heeft opperwachtmeester der Marechaussee W. v. d. Ster behorende tot de groep Ouddorpa op 29 mei 1945 een onderzoek ingesteld naar de Duitse militair die verantwoordelijk moet wor den geacht voor het feit dat aan de drie geallieerde vliegeniers niet tijdig hulp is verleend. Bij dat onderzoek is v. d. Ster niet te weten gekomen, welke onderde len van de Duitse Wehrmacht toen te Ouddorp gelegerd waren. Dat veran derde dikwijls. Wel is komen vast te staan dat de commandant der Duitse ZoUgrenzschütz genaamd Ratgen (ach ternaam) geacht moet worden daarvoor verantwoordelijk te zijn, aangezien zijn manschappen destijds de haven van Ouddorp bewaakten en de reddingsboot alleen op zijn last en met zijn personeel mocht uitvaren. Bovendien moet deze Ratgen, die v. d. Ster bij wederzien zou herkennen, de eventueel andere verantwoordelijke per sonen, destijds te Ouddorp gelegerd, kennen. Ook dit verbaal was op 29 mei 1945 ondertekend door W. v. d. Stèren gericht aan de Ned. Binnenlandse Strijdkrach ten. Het is niet bekend of het werkelijk nog tot een confrontatie is gekomen tussen Ratgen en de Rechterlijke Macht. Mijn commentaar is.... sprakeloos.... Hoogachtend, D. Hoogzand ....„Op 10 mei met kleine formaties van 3 over Holland gevlogen, wat bijzonder ge slaagd was. Ik had aan een groot wit lint een brief vastgebonden, die ik boven huis afwierp. Het was een ware opwinding het ouderlijk huis en het eiland na óVijaar weer terug te zien. Een zeer groot gedeelte .naat nog onder water maar daar wordt hard aan gewerkt Je kunt je voorstellen de drukte die op de kaai heerste na mijn eerste duik op het huis. In de brief had ik over Cor, Cors, Adrie en jou geschreven zodat ze dus in één bericht nieuws hadden van 4 zonen. 5 Dagen later ben ik met mijn eigen vliegtuig 's morgens weer over Middelharnis geweest om te kij ken naar een geschikt landingsterrein voor een klein sportvliegtuig (een Auster). Daarna terug naar een vliegveld in de buurt, in een klein kistje gestapt en na een goed half uur zaten we boven ons huis. De menigte die in enige seconden op straat was, was door het dolle heen, vooral toen we landden op een heel klein weilande naast de weg naar het Hoofd. Waar de mensen vandaan kwamen weet ik niet, maar het was fantastisch. Rens. Marie Louise en Karel Fruma waren de eerste die ik ont moette op het veldje, daarna per motor naar huis ongeveer een paar minuten, waar ik vader zag bij het huis van dhr. Esselink. Met vader doorgelopen naar huis en moeder omhelsd, die me tegemoet gekomen was. Het is niet onder woorden te brengen Dick hoe het was, alleen weer te zien. De mensen stonden rijen dik voor het huis en hadden een gang opengelaten naar de deur, terwijl ze riepen en zongen. De ontvangst is iets wat ik nooit van mijn leven zal vergeten. Vader is wat magerder geworden, lieve moeder Naantje wat ouder, Rens wat magerder, Marie Louise niet veel veranderd en de kinderen die ik nog nooit gezien had allerliefst Natuurlijk vroegen ze dadelijk naar jou en heb hen verteld dat het goed met je gaat. Je kunt wel nagaan dat het huis overstroomde met mensen, praten met de familie konden we pas na middernacht Wat voedsel betreft, ze hebben altijd nog al een beetje kunnen schipperen en over het algemeen hebben ze het niet zo heel slecht gehad. Na zo'n tijd weer in het ouderlijk huis te komen is een sensatie op zichzelf. Honder den handen heb ik gedrukt en natuurlijk veel moeten vertellen en gevraagd. Twee dagen later kwam het toestelletje me weer ophalen waarbij heel het dorp aanwezig was. De piloot landde op een weilandje naast de spoorweg in de buurt van Peeman. En ten besluite, na nog wat informatie over de familie thuis te hebben gegeven en Dick te hebben gevraagd een paar schoenen, maatje 37 uit Engeland mee te brengen besluit dhr den Hollander z'n brief meteen: „hou je taai!" Dhr. den Hollander. 3e van links, maakte deel uit van de bemanning van de B25 Mitchell die 10 mei 1945 boven de kaai van Middelharnis brieven uitstrooide. waaronder een voor zijn Middelharnisse familie. Koninginnedag 1990. De rood-wit-blauwe vlaggen wappe ren licht in de lentewind. Schoolkinderen zingen uit volle borst: wij leven vrij, wij leven blij, op Neerlands dierb're grond, ontworsteld aan de slavernij... Velen zullen, bij het horen^ van deze woorden, onwillekeurig met hun gedachten in Oost-Europa hebben vertoefd. Mis schien dat ze daar over niet al te lange tijd ook zo 'n lied zul len zingen. Een van de mensen, die met eigen ogen iets van het 'ontwor stelen aan de slavernij' ter plekke heeft aanschouwd, is Pieter Vogelaar, diaken van de Herv. Kerk te Dirksland en van beroep onderhoudsman aan de Prins Mauritsschool te Middelharnis. „Ik heb twee keer ons adoptiegezin in Polen bezocht en één keer ben ik met een voedseltransport mee naar Roemenië geweest. Je krijgt natuurlijk maar een topje van de berg ellende te zien. Toch hebben die bezoeken me erg aangegre pen. In het bijzonder dat van een kindertehuis in Roemenië, waarde kinderen misschien één keer op een dag verschoond worden en verder aan hun lot worden overgelaten. Niemand die ze eens over de bol aait of even knuffelt. Tjonge, jonge wat zijn wij in Nederland rijk. Je kunt er mooi over schrijven of foto's laten zien maar als je het met eigen ogen ziet, is dat toch anders. Iemand vertelde me eens hoe mooi het wel is als je boven de wolken vliegt. Pas later heb ik begrepen, toen ik het zelf gezien had, wat hij bedoelde". „Toen ik weer thuis was", vervolgt hij peinzend, „viel ik als het ware in een gat Ik was er zo mee bezig geweest en opeens zit zo'n reis er dan op. Het liefst zou ik meteen weer met een volgend transport zijn vertrokken. „Pieter", werd er toen tegen me gezegd, „je moet eerst weer opladen, jongen Dat was ook wel zo, want je kunt nu eenmaal niet alle ellende van de wereld op je nek nemen Ik vraag hem hoe hij zijn taak als diaken ziet en inhoud geeft: „Toen ze me voor het ambt van diaken vroegen, heb ik het met die beslissing erg moeilijk gehad. Het houdt veel méér in dan alleen even met de kollektezak rondgaan". In een flits zie ik de 'borrevan vroeger voor me. Als kind was ik altijd bang dat de lange stok iemands hoofd zou raken als hij naar de volgende rij werd overgezwaaid. Maar ook de borre is verleden tijd geworden. En nu ik zo met dhr. Voge laar over het diaken-zijn zit te praten, krijgt dat ambt voor mij meer betekenis. „De zorg voor de minder bedeelden moet eigenlijk d"gehele gemeente aan gaan. Er zijn echt nog wel mensen, die finan ciële hulp nodig hebben. Vooral als ze met b.v. een langdu rige ziekte te kampen hebben. Vaak durven ze dan niet bij ons aan te kloppen. Via gemeenteleden komen we dat meestal toch te weten. Er is natuurlijk veel veranderd in onze samenleving. Het rijk en de gemeente hebben veel overgeno men. Er zijn sociale wetten gekomen. Dat is een groot goed. Tegenwoordig gaat de diakonale arbeid tot ver voorbij onze grenzen. Ik denk met name Oost-Europa. Toch vind ik het nog steeds jammer dat met die eerste aktie voor Roemenië, vlak voor de Kerst, de kerken op Flakkee niet met elkaar de handen spontaan inéén hebben geslagen. Gezamenlijk had er nóg veel meer gedaan kunnen worden. Wat zou b.v. een spontaan ingelaste kollekte geweldig zijn geweest Het kol- lekterooster had daar heus niet van op z'n kop gestaan". Hij hoopt van harte dat er binnen niet al te lange tijd een eilandelijke werkgroep opgericht zal worden om zo de kerke lijke gemeenten dichter bij elkaar te brengen. Pieter Vogelaar is iemand die graag iets dóet Eigenhandig heeft hij zijn huis aan de Burg. Zaayerlaan gebouwd. Voor zijn medemens doet hifwat zijn hand vindt om te doen... „Het is mijn vrouw Corrie, die me altijd weer stimuleert. Dan zegt ze b.v. „het is zo gemakkelijk om eventjes tien gulden over te maken voor een of ander goed doel". Natuurlijk is het fijn als iemand dat doet, maar toch... „Ik zie Gods Hand in alles", besluit hij ons gesprek, „als je terug kijkt is het vaak wonderbaarlijk om te zien hoe alles in elkaar grijpt Als je de dingen van binnen-uit doet, word je je daarvan bewust". Teun ie Knöps KomDlete woninainrichtinq OoHgensplaat -----0 01873-1437 Met haar ruim 170 enthousiaste leden kan het Groot I.J.E.-koor Rotterdam als een van de bekendste en grootste jeugd- koren van Nederland worden aange merkt. Het repertoire van het koor omvat over wegend ritmisch uitgevoerd Nederlands en Engelstalig gospelwerk, geraffineerd verpakt in door eigen arrangeurs ver vaardigde arrangementen. Dat het I.J.E.-koor hoog aangeschreven staat mag blijken uit de vele aanvragen van medewerkingen die door de hoe veelheid overigens lang niet altijd kun nen worden gehonoreerd. Een van de bekendste is wel de mede werking aan de Volkskerstzang in de Rotterdamse Doelen welk hoogtepunt jaarlijks vele duizenden bezoekers trekt. Overigens wordt speciaal voor dit vast terugkerende fenomeen het jeugdkoor steeds aangevuld met een ruim 200 stemmen tellend oud-ledenkoor waar door een weliswaar massaal doch bij- Het comité van de Gehandicaptenzorg Adullam hoopt op D.V. dinsdag 8 mei van 10.00 tot 16.00 uur een verkoping te houden, en wel een zeer gevarieerde, van o.a. Lingerie, Cleo stoffen, Prachtige kin derkleding uitgebr. assortiment aan boe ken (theoL, kinderboeken, bijbels cas settebandjes enz. enz.), prachtige schil derijen met bijbelse voorstellingen (kun nen ook in opdracht geschilderd wor den!), assortiment kaarten, voordelige wolaanbiedingen. Snoep voor de kinde ren, stroopwafels, enz. enz. Beslist de moeite waard. We hopen op een goede opkomst. D.V. tot ziens op dinsdag 8 mei van 10.00 tot 16.00 uur (koffiehoekje aanwezig) in Vita Nova te Sommelsdijk. MIDDELHARNIS 242 Pop 246 bos sleutels 247 groene leger regenjas 248 rode portemonnee met inhoud 249 horloge 263 zwarte pantoffels Gevonden dieren: 238 witte hond met bruine kop. zonder sfeervol Kerstgebeuren ontstaat. Van het Groot I.J.E.-koor Rotterdam verschenen inmiddels een twaalftal l.p.'s; op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan een omstreeks juni uit te brengen Compact-Disc getiteld 'Recht op het doel af. Naast het feit dat het koor haar 40-jaar bestaan viert staat dit jaar ook een fikse uitbreiding van het begeleidingsorkest op het programma. Met name wordt gezocht naar goede (amateur) trompettisten en trombonis ten die bereid zijn om gemiddeld twee keer per maand hun muzikale kwalitei ten op een eigentijdse wijze te mani festeren. Belangstellenden worden verzocht zo spoedig mogelijk kontakt op te nemen met Rob Borst, telefoon (01807) 2 07 12 (na 17.00 uur). Bij dezen nodigen wij u uit om op zater dag 23 juni a.s. onze verkoop/rommel markt te komen bezoeken. U bent van harte welkom van 9.30 tot ±18.00 uur op het parkeerterrein de Dorpstienden te Ouddorp. Spulletjes die voor u geen waarde meer hebben, wilt u deze bewaren voor de rommelmarkt? Op 9 en 16 juni worden uw goederen die u voor ons bewaard hebt, opgehaald. Laat u het even weten als u iets mee te geven hebt? Indien de genoemde data u niet schik ken of u wilt zo spoedig mogelijk van uw spulletjes af, neem dan kontakt op met: Mevr. J. Heeringa (01879) 20 41 Dhr. L. Hoek (01878) 17 80 Mevr. R. Hameeteman (01878) 14 14 Bijna zou je denken dat 't van de bekende merken uit de fotovak-branche een vriendelijk automatisme is om de Ouddorpse foto Hameeteman steeds een eer ste prijs toe te kennen, maar nee, 't gaat er heus heel serieus toe bij de beoorde ling van etalagewedstrijden. In één jaar tijds won Wilco Hameeteman 3 eerste prijzen, van resp. Canon, Sony en laatstelijk van Kodak, resp. goed voor een reis naar Parijs, een reis naar Portugal en een attentie van duizend gulden. Wilco blijkt 't etaleren 'in de vingers' te hebben, zo moge uit z'n prijzenreeks wel blij ken, 'n Beetje een natuurtalent of't moet zo zijn dat ervan de opleiding aan de Middelbare Detailhandelsschool in Vlaardingen toch nog iets over 't maken van een aansprekende-, en verkoopbevorderende etalage is blijven hangen...? Op de foto ontvangt hij z'n prijs uit handen van mevr. Odijk, van Kodak uit... Odijk!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9