'Een vergeten jubileum'; opening Greveïingendam De Riagg vestiging hoort gewoon in Dirksland' h'lU 6 MERCEDES Dodenherdenking Oostflakkee heden 4 mei Jeugdsolistenconcours VERWERS auto's Citroen - Hesselink Bevrijdingszangavond op D.Y. 5 mei a.s. htobreclifse Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Woensdagmiddag werd nieuwbouw officieel geopend Konlnginnedag'vierlng' Middelhamis De Bosseschool verwelkomt nieuwe direkteur HcmmMïyiMi 62e Jaargang-».»^ :Lrj\3\" VRIJDAG 4 MEI 1990 No. 5897 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 12,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 36 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 Wie heeft er begin deze maand gedacht aan het feit, dat het op 1 april een kwart eeuw geleden was, dat de weg over de Greveïingendam in gebruik werd gesteld. De toenma lige Commissaris der Koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen reed door een strakgespannen papieren wand om op symbolische wijze de eeuwen lang bestaan hebbende schei ding tussen Schouwen Duiveland en Goeree-Overflakkee teniet te doen. Iedereen mocht toen dat gebeurd was 'over de dam'. Honderden Schouwen Duivelanders reden naar Flakkee, honderden Flak- keeënaars omgekeerd van Flakkee naar Bruinisse en verder. En dat bleef zo, vooral onder de jeugd, die de mogelijkheden om een jongen of meisje buiten het dorp of het eiland te zoeken benutten en menig huwelijk kwam en komt nog daardoor tot stand. Flakkeeënaars kwamen de bevolking van Schouwen Duiveland versterken en Schouwen Duivelanders gingen op Flak kee wonen om een gezin te stichten. Toch weten we uit de Kronieken, dat Flakkee en Schouwen Duiveland plm. duizend jaar geleden aan elkaar verbon den waren ter hoogte van Dreischor. Het was een grote vloed, de Sint Aagtevloed in de dertiende eeuw, die de eilanden van elkaar scheurde. Maar Sommelsdijk en omgeving bleven nog tot in de zestiende eeuw aan Zee land. Een inwoner van Sommerdiek, Leendert Bakker, werd in 1535 in Zierik- zee gevonnist en buiten de poort van Zierikzee levend verbrand. Anderzijds behoorde Bommeneede, een plaats noor- derlijk van Zonnemaire, die later door de golven werd verzwolgen (de duikers duiker er nog wel eens op) aan Zuid Holland. Maar wie denkt dat de Greveïingendam werd aangelegd om de wederzijdse huwelijksmarkt te vergroten of om u met uw auto of met het openbaar vervoer, in minder dan een uur in Rotterdam te brengen heeft het mis. Deze dingen zijn alleen maar leuke of nuttige bijkom stigheden. Wat werkelijk speelde was de z.g. kom- berging, om de sluiting van de zeegaten, waartoe de Tweede Kamer door aanne ming van de Deltawet besloot in 1957 besloot kon niet zo maar door een dam te leggen door het Brouwershavense Gat en de Oosterscheldemonding, als dat gebeurde zouden stromingen ontstaan, die fataal zouden worden. Men moest de hoeveelheden water, die dagelijks met eb en vloed de Zuidelijke Delta binnen en naar buiten stroomde (eb en vloed) kleiner maken en de voorzorgsmaatre gelen die men in acht moest nemen, bestonden uit het leggen van diverse dammen en een er van was de Greveïin gendam, De Kjammerplaat, die men toen ten onrechte de Plaat van Oude Tonge ging noemen werd benut. Men hoefde dan slechts enkele stroomgaatjes af te sluiten, de Zuid en de Noord Grevelingen. Woningen, oesterpakhuizen en een oude Meestoof die op de Noorddijk stonden werden afgebroken. Een werk- Op zaterdag 12 mei a.s. wordt in het ver enigingsgebouw 'Melishof te Melissant het jaarlijkse jeugdsolistenconcours ge houden. Het is reeds voor de 27e achter eenvolgende keer dat dit evenement plaatsvindt. Het aantal aanmeldingen bedraagt dit keer 86 Er is dit keer weer een grote verscheiden heid aan instrumenten, zoals: orgel, piano, saxofoon, dwarsfluit, blokfluit, gitaar, viool, tuba, accordeon, cornet en hoorn. Het belooft weer, zoals ieder jaar, weer een fijne muzikale dag te worden! Pieter Tanis uit Ouddorp, die reeds twee maal achtereen de wisselbeker won, zal zijn uiterste best doen deze trofee voor de derde maal en dus voor goed te ver overen! Maar hij kan op zware concur rentie rekenen van de andere deel nemers! Het concours begint 's morgens om 10.15 uur. Er wordt tweemaal gepau zeerd, nl. tussen 12.30 en 13.30 uur en 17.30 en 18.50 uur. De prijsuitreiking, tevens einde van het concours, is om ±22.30 uur. Gelegenheid tot inspelen is er op vrijdag 11 mei van 16.00 tot 19.00 uur. We hopen natuurlijk weer zoals altijd op een grote publieke belangstelling. haven werd aangelegd, van waaruit de bouw van de Grevelingensluis en de Dam werden gedirigeerd. De bouw van de schutsluis, die in 1962 gereed kwam kostte 3.400.000,-, aannemer c.q. uit voerder was de firma G. van Dijk uit Hardinxveld. De sluiting van de Zuide lijke geul gebeurde met caissons die daartoe van tevoren waren gemaakt. In februari 1961 werd de zuidelijke geul gesloten. Het eerste gedeelte van de dam van de sluis naar waar ongeveer het hotel staat kostte 15% miljoen gulden. Aannemer Dijksbouw. Hierin werd ongeveer twee miljoen kubieke meter zand verwerkt. De sluiting van de Noordelijke geul had meer voeten in de aarde en... in de mijn- steen. Bergen mijnsteen nutteloos lig gend, bij de ondertussen gesloten Lim burgse kolenmijnen, werden afgegraven en naar de Greveïingendam vervoerd. In totaal 250.000 ton. Later werd ook bij andere sluitingen mijnsteen gebruikt. In totaal werd voor de Noordelijke sluiting 3.400.000 kubieke meter zand verwerkt. De eigenlijke sluiting werd verricht door basaltsteen in het water te plonsen, van gondels uit, die aan een kabelbaan hin gen. De kabelbaan werd aangelegd door een Franse Firma Etablissements Neir- pic te Grenoble. De kabels waren opge hangen aan drie grote masten, een op de Duivelandse en een aan de Flakkeese wal, met midden in de stroom nog een derde mast. Op 22 augustus 1963, toen men bezig was de kabel te spannen brak deze. Schade een half miljoen gulden, vertraging van het werk plm. een jaar. Iemand heeft berekend dat de aanleg van de Greveïingendam iedere minuut honderd gulden kostte. De aanleg over de Krammerplaat kostte 4.000,- per strekkende m^t:r, maar de demping van de stroomgeulen en de aanleg van de sluis komen daar natuurlijk zeer ver boven uit. Maar ja, de dam kwam er. De kranten schreven over de ontsluiting van het eiland, alsof men hier steeds achterlijk was geweest en of de schone slaapster nu wakker gemaakt was. Voor Bru was dat in elk geval niet van toepassing, wij waren al eerder wakker. Maar iedereen op Schouwen Duiveland weet nu wel, wat de Greveïingendam c.q. de snelle verbinding met overig Neder land voor het voormalige eiland bete kent. Want omdat de dammen toch werden gelegd, maakte men ze natuur lijk dienstbaar aan het wegverkeer. Over de gevolgen voor de Bruinisser mosselvisserij schrijven we later nog wel eens. De Greveïingendam, hoe konden we het 25-jarig jubileum vergeten? S. A. Jumelet Az. Op D.V. zaterdag 5 mei a.s., 's avonds om 7 uur hoopt het mannenkoor „Ethan" uit Yerseke een zangavond te houden in de Grote Nieuwe Kerk te Middelburg. Op deze avond zal een korte inleiding worden gehouden n.a.v. de bevrijding 45 jaar geleden, na een barre hongerwinter. Gewezen zal er ook worden op de honger die ook nu nog zoveel slachtoffers eist. Tijdens deze avond, die vrij toegankelijk is, zal gekollekteerd worden voor de ver lening van voedselhulp via het Depu- taatschap tot hulpverlening in Bijzon dere Noden van de Gereformeerde Gemeenten. De zang van deze avond (overwegend vaderlandse en oud-hol- landse liederen) wordt opgenomen op m.c. Via het bestelformulier dat bij het programma wordt uitgereikt, kunt u deze m.c. al bestellen. Ook kan u dit opgeven aan de voorlichting van het deputaatschap, p/a E. Boender, Boude- wijnstraat 13, 3243 AD Stad aan 't Ha ringvliet, tel. 01871-2239. Verder hoopt het mannekoor „Groot Rotterdam" op D.V. zaterdag 12 mei a.s. in de Grote (Hervormde) Kerk te Dor drecht 's avonds half acht een zang avond te houden. Ook deze avond is vrij toegankelijk. De kollekte van die avond is bestemd voor steun aan het christelijk onderwijs dat gegeven wordt aan de kleine school in Carlton in Nieuw- Zeeland. Deze kleine school, die geen subsidiei (meer) ontvangt, heeft drin gend steun nodig. Door ernstige ziekte van personeel hoopt men voor rekening van het deputaatschap een vervanger uit te zenden vanuit Nederland. Op beide avonden is een verkooptafel aanwezig t.b.v. de vermelde doelen. Unelo g h\% u nog eens I wilt genieten I van uw favorieten V^ wedstrijd VIDEORECORDERS Philips - JVC - Grundig Sony - I.T.T. - Sharp Vanaf f 899r met 3 JAAR volledige GARANTIE* Dit geeft u bij een erkend Uneto consumenten electronica service adres, echte zekerheid! Voor alle TAXATIES, Agrarische bemiddeling Beleggingen RENAULT-dealer voor Verkoop Service Q1871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Dirksland, 01877 - 1357 Voor onderhoud van uw Autobedrijf A. J. van Rumpt AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER 't Is natuurlijk het mooist ais u de nieuwe Riagg-vestiging aan de Ake lei te Dirksland nooit anders dan van de buitenkant behoeft te bekijken, maar anderzijds is 't ook zó kwalijk niet wanneer u er eens binnen moet zijn. Zélf zult u dan hebben begre pen - of de huisarts zal 't u hebben aanbevolen - bij dat 'regionaal insti tuut voor ambulante geestelijke gezondheidszorg' deskundige hulp te vragen in het oplossen van de psy chische problemen waarin u terecht bent gekomen. Bij het Riagg kijkt men daar niet vreemd van op, uw problemen komen zelfs in de beste families voor...! Zoveel oorzaken zijn er die tot psychi sche problemen kunnen leiden, soms uit erfelijke eigenschappen, soms door maatschappelijke omstandigheden, soms door drankgebruik en vult u maar in zonder te denken dat 't daar niet door zou kunnen komen dat iemand psy chisch wat ontregeld raakt; jaarlijks overkomt het 5 a 600 flakkeeërs, want zóveel nieuwe cliënten worden er jaar lijks in de flakkeese vestiging ontvangen en er weer bovenop geholpen. De vestiging in Dirksland is één (de kleinste) van de drie vestigingen van het Riagg district Zuid Hollandse Eilanden; de overigen staan in Oud Beijerland, Spijkenisse en Hellevoetsluis in welke gemeente zich ook het Centraal buro bevindt. Het district telt ruim honderd gespecialiseerde medewerkers, die voor een groot deel ambulant zijn, wat wil zeggen dat ze de cliënten, vooral de ouderen onder hen, thuis bezoeken. Het is trouwens 's Riaggs streven de patiën ten niet uit hun thuissituatie los te maken, anders dan dat juist daar de oplossing van het probleem zou liggen. Wie voor het verkrijgen van hulp bij het Riagg aanklopt krijgt eerst alle gelegen- Ingezonden: Heeft u er ook zo van genoten? Ja natuurlijk, van het mooie weer en van de aubade en de spelletjes op de scholen. Zeker, ontzettend leuk was dat! Maar wat vond u van de in- en uitleidende aktiviteiten van deze dag? Of hebt u daar niets van gemerkt? Nou, wij wel, helaas. Het begon al omstreeks half vier in de nacht; het was nog don ker. Wie schetst onze verbazing dat wij ruw uit onze slaap werden gewekt door het geknetter van een toenemend aantal brommers! Wij kunnen hier beslist geen waardering voor opbrengen. Welk soort sportiviteit schuilt hierachter? Wie heeft hier nou echt plezier van? Wij vermoe den alleen diegenen die de verspreiders van dit lawaai waren. En de vraag is of men echt genoten heeft. We kunnen ons dat nauwelijks voorstellen. Op een dag als koninginnedag ben je er toch op uit om het met elkaar gezellig te maken? En dit kenmerk ontbrak helaas, althans voor ons gevoel, ook 's avonds, toen 'ergens' in Middelhamis een luidruch tige disejockey de hele buurt deelgenoot moest maken van zijn zeer speciale muziekkeuzes. Onze suggestie is om bij een volgende viering dit soort aktiviteiten zo te laten plaatsvinden dat een minimum aan overlast wordt veroorzaakt, bv. door pas vanaf 6.00 uur's morgens met brommers de straat op te gaan. Maar misschien zijn tegen de tijd dat het weer zover is, door de betrokken jongelui al milieu vriendelijker alternatieven bedacht! FVteM. heid de hulpverleners van het probleem en van de relevante omstandigheden op de hoogte te stellen en geen nood dat men in enige dwangmatigheid terecht komt; ze willen helpen, de medewerkers van het Riagg, zo efficiënt en zo deskun dig mogelijk. Daartoe staan gereed, een zestal psychiaters, een kinder-psychia ter, artsen met een specialisme in de ouderenzorg en soc. psych. verpleeg kundigen aan wie men z'n problemen 'kwijt' kan en dat lucht al dikwijls op. Woensdagmiddag heeft burg. Oversier van Dirksland van harte het nieuwe gebouw officieel geopend. Niet alleen omdat het in zijn gemeente Dirksland staat, („...een buitengewoon verstandige keuze!"), maar omdat een Instituut als het Riagg ook op Goeree-Overflakkee aanwezig dient te zijn, naast het al 55 jaar aanwezige Ziekenhuis een tweede lijns voorziening in de extra murale geestelijke gezondheidszorg. Dhr. Over sier was er blij om dat die in Dirksland een goede stek gevonden heeft, gelegen in een rustige woonwijk en gemakke lijk-, althans op loopafstand, te bereiken met het openbaar vervoer. Wederkerig ontving dhr. Oversier en het gehele Dirkslandse gemeentebestuur van dhr. Dijkers, dir. beheerszaken van het Riagg, grote waardering voor de wijze waarop het Riagg in haar plannen zich in Dirksland te vestigen werd gesteund. „Er werd voorvarend gehan deld", zo zag dhr. Dijkers waarderend terug. Nadat dhr. Oversier de openingshande ling had verricht, geassisteerd door het vestigingshoofd mevr. W. de Visser bracht hij naast de entree het Riagg- logo aan, kregen de genodigden gele genheid het gebouw te bekijken. Burgenneester en Wethouders attenderen erop dat in de gemeente op heden vrijdag 4 mei de tijdens de 2e Wereldoorlog gevallenen zullen worden herdacht: OoItgensplaat: 19.45 uur: Vertrek vanaf Verenigingsgebouw "t Centrum' naar het gedenkteken aan de Kerksingel. De inwoners worden verzocht zoveel mogelijk aanwezig te zijn. OUDE TONGE, 24 april 1990 Na de feestelijke viering van koningin nedag was het op 1 mei opnieuw feest op de Bosseschool. Op die dag werd Jos Groeneveld uit Den Bommel verwel komd als nieuwe direkteur. Eerst werd hij buiten onder grote be langstelling van ouders, toegezongen door de ruim 230 kinderen met het lied 'Wees welkom meester Groeneveld'. Daarna werden in de schoolbal de festi viteiten voortgezet. Nu waren de kinde ren aan de beurt om na te gaan of meester Groeneveld een goede direkteur van de Bosseschool zal zijn. De eerste opdracht, het binnen de zand lopertijd maken van een kleuterpuzzel, die een kleuter behulpzaam voor hem op de grond kieperde, was toch echt een te lastige opgave, waarna de kleuter ver zuchtte: „Dan zal ik het zelf wel doen..." Maar in de overige vragen en opdrach ten verzamelde meester Groeneveld ruim voldoende punten om het 'brevet van vermogen" uitgereikt te krijgen. Bloemen en warme woorden van wel kom waren er ook namens bestuur, team, medezeggenschapsraad en ouder- commissie. In elk geval was het op deze morgen, waarop ook met name groep 5 met een ABC-spel en veel bloemen afscheid nam van juf Akkeline van Lenten, dui delijk, dat de hele schoolbevolking erg blij is met Jos Groeneveld als direkteur van de nog steeds groeiende Bosse school. c= cz, J-|-|if|-"li*ll*) Computer Hobby Club „Oude Tonge" Zaterdagmiddag 5 mei om 13.30 uur is de computerclub weer aktief in „D' Ouwe School", Schoolstraat 28 te Oude Tonge, waar weer verschillende hobby isten met hun computers bezig zijn, en diverse toepassingen laten zien. Er is veel vrij kopieerbare software (PD) aanwezig, wat gratis gekopieerd kan worden. En onze techneuten staan weer klaar voor de meeste vragen op com putergebied. Dus kom ook en neem je computer mee! De kosten zijn 2,50 inclusief koffie. SOMMELSDIJK Ophalen oud papier Zaterdag 5 mei a.s. komen leden van 'Ons Koor' weer vanaf 9 uur bij u langs. Graag gebundeld op de stoep. Bij voor baat dank. Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten OUDDORP dinsdagavond 7.30 uur ds. J. J. van Eckeveld te Zeist. OOITGENSPLAAT dinsdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater te Krabben- dijke. Consumenien Elekironica Service VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2513 Klinkerlandseweg 9 3244 BD Nieuwe Tonge Tel. 01875-2235 Het betrouwbare adres voor uw 2e hands auto! ook bij aan- en verkoop van woningen, boerderijen, landerijen enz. J. A. Mijs N. A. van Kempen TeL (01877) 13 09 TeL (01877) 26 14 Molendijk 85, Stad a.h. Haringvliet Tel. 01871-1553 Peugeot Talbot Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - tel. 01870-3034 FOTO - FILM REPORTAGE - VIOEO - COMPUTER C=lE=lC=JCJCaCZICZimiI3 Molei'f^t-g J - Oua

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 1