EIUVrtDEfl-flIEUWS Vervolg raadsvergadering Dirksland Zo kan het niet langer Schaken De Zwarte Pion MARKETING MEDEWERKSTER annex DIRECTIE-SECRETARESSE Mannenkoor 'Ons Koor' klaar voor Italië Kartering van aardappelpercelen in het kader van het besluit bestrijding aardappelmoeheid CAPITOL HILL CONSULTANCY B.V. Jan Knape Mzn. Ih dit nummer, waarin de nieuwe gemeenteraden al worden gepresenteerd nog een weergave van de beraadslagingen van de raad in z'n oude samenstel ling, als vervolg op het verslag dat we in het nummer van j.l. vrijdag af moes ten breken. De raadsvergadering, de laatste in de oude samenstelling had vorige week donderdag plaats. Nieuwe man op Bouw- en Woningtoezicht Seksshops ook in gemeente Dirksland taboe Woonerf in plan Zuid Voordelige aanbieding kompostvaten Nieuw busstation spoedeisende zaak Toch weer vertraging Huishoudelijke competitie (ingezonden) Marketing en Public Relations Adviseurs heeft een vakature voor De juiste kandidate zal nauw betrokken zijn bij alle marketing en public-relations aktiviteiten binnen de vennootschap. Voor deze funktie vragen wij kandidaten met: - een opleiding op tenminste HAVO/HEAO-nivo - kennis en/of belangstelling van Marketing en p.r. - ervaring met PC en wordprocessing (Systeem IVIS-DOS) - minimaal 2 jaar ervaring in een soortgelijke funktie - team-spirit - een leeftijd tot 24 jaar. Uw sollicitatie met curriculum vitae kunt u zenden aan: Capitol Hill Consultancy B.V. Oosterweg 65, 3253 BS OUDDORP ,,()ii.'; Koor Bemonstering Ter voorkoming van aardappelmoe- heid geldt in Nederland een ver plichte vruchtwisseling van aardap pelen. Op deze verplichte vruchtwis seling wordt controle uitgeoefend. Daartoe worden de aardappelperce len in kaart gebracht i.e. gekar teerd. VERVOLGVERHAAL Zijn rentmeesters onzer goederen... - 40 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad WOENSDAG 2 MEI 1990 No. 5896 De heer D. J. Bestman uit Dirksland is met ingang van 1 juni a.s. benoemd tot medewerker Bouw- en Woningtoezicht. Hij volgt de heer A. K. Smit op die per 1 mei gebruik maakt van de VUT-rege- ling. Evenals in de gemeente Middelhamis, waar zich bijna een sekswinkel annex bordeel had gevestigd, besloot ook in Dirksland de gemeenteraad ijlings tot een wijziging van de Algemene Politie Verordening in verband met de drei gende trek van de seksbedrijfstak naar het platteland. Door wijziging van de APV kan de Bur gemeester nu direkt een bedrijf dat hij verdacht vindt doen sluiten. Welke krite- ria daarbij worden gehanteerd is in de raadsvergadering niet duidelijk ge worden. Wel is duidelijk dat de gemeente haast heeft met de beschermende maatrege len: de nieuwe APV treedt is met ingang van j.l. vrijdag in werking getreden. De straten Clematis, Magnolia en Bro- melia in Dirksland, voor zover gelegen ten zuiden van de Acacia, zullen worden aangegeven als woonerf. Dit in het belang van de verkeersveiligheid. Voor inwoners van de gemeente Dirks land die zelf direkt iets willen doen aan het afvalprobleem dat ons dreigt te gaan verstikken, heeft de Raad de mogelijk heid geschapen om voor slechts 50,- een kompostvat aan te schaffen. Uitgaande van vooreerst 250 bestellin gen gaat dat de gemeente 17.000,- kos ten, maar dat bedrag zal snel terug verdiend worden doordat het huis-, tuin- en keukenafval dat in de kompost- bak gaat, niet opgehaald en verwerkt behoeft te worden. De helft van het aangeboden huisvuil bestaat uit komposteerbaar afval. Het verstrekken van de goed ogende en ste vig gesunsidieerde kompostvaten kan leiden tot een aanzienlijke verminde ring van het aanbod van huisvuil aan de gemeentereinigingsdienst. Momenteel loopt er tot 4 mei een voor- deelaktie voor de eerste serie vaten. Belangstellenden kunnen zich daarvoor opgeven via telefoonnummer 12 33 toe stel 39 (de heer De Jong). De levertijd van de kompostvaten is 6 a 8 weken en ze worden door dè gemeente aan huis bezorgd. De vaten zijn te bezichtigen en te bevragen op het gemeentehuis. De heer Van Prooijen van Gemeentebe langen was enthousiast over het voorstel van het College en wilde zelfs nog verder gaan en een manier vinden om milieu bewuste burgers te belonen. Hij vroeg de Raad daarover met hem mee te denken en wilde een principebesluit nemen om na 3 jaar te bekijken hoeveel de ge meente op huisvuil heeft bespaard en dan het geld van de kompostvaten aan de kopers terug te geven. De heer Eshuis van de PvdA was zeer positief over kompostering en voelde veel voor de zienswijze van Van Prooijen. De Burgemeester vond het echter niet verstandig een dergelijk besluit nu te nemen en wilde het eerst in commissie verband bespreken, waarbij dan ook het gescheiden ophalen van huisvuil be sproken dient te worden. Verder kwam Van Prooijen met het voorstel aan de basisscholen gratis kom postvaten ter beschikking te stellen en de scholen te vragen het kompost- projekt op eigen manier in te vullen, mét een leuke beloning zoals bij de batterij- enaktie die al eens gehouden is. De Bur gemeester zegde toe dat ook daarover verder wordt gedacht. Een nieuw busstation op de plaats van het voormalige Tramstation moet ver leggingvan de busroute mogelijk maken omdat de Winterstraat en de Stations weg ongeschikt zijn voor het gebruik dat er van wordt gemaakt. In het voorstel aan de Raad om voor aanleg van dat busstation 202.000,- beschikbaar te stellen en het werk onderhands aan te besteden vanwege het spoedeisende karakter van de situa tie verklaren Burgemeester en Wethou ders: „Wij zijn van mening dat uitstel van het werk niet langer kan worden gedoogd". Volgens het voorstel was met de bewo ners van de Tramweg overleg gevoerd over het plan en was tegemoet gekomen aan hun wensen. Het plan voldeed aan de minimum-eisen van de ZWTvï, aldus het College-voorstel. Nu moest Burgemeester Oversier ech ter meedelen dat er op de middag voor de raadsvergadering een kink in de kabel was gekomen: „De ZWN wil toch nog eens nader naar het plan kijken". Misschien komen er toch nog wijzigin- Afdeling 1: du Pree - Markwat1/2 - 1/2 Hollander - de Jager1/2 - 1/2 Mourik - Wolters1 - O Verolme - van Prooijen1 - O Peeman - Verbeek1 - O Afdeling I, nagekomen afgebr. partijen Verolme - Peeman1/2 - 1/2 Peeman - Verolme1 - O Peeman - Verbeek1 - O Afdeling 2: Poortvliet - van Schaardenburgh1/2 - 1/2 van Doorn - Dane1 - O Afgebr. Lesuis - Ad Visser1 - O Afdeling 3: Maliepaard - VroegindeweijO - 1 Lugtenburg - Kastelein1/2 - 1/2 afg. Albrechts - J. BakelaarO - 1 Commentaar: Markwat hield keurig stand na zwarte aanval. De Jager verdedigde zich dap per na miskleun in Bird opening f6 ipv dó. Peeman pakte Verbeek in spannend duel in diens tijdnood. Kalm en rustig de pion+partij. zo deed Verolme. Mou rik had geen moeite met Wolters. gen in het plan en als het plan ingrijpend gewijzigd wordt zal het College van B en W terug gaan naar de Commissie Gemeentewerken en naar de bewoners van de Tramweg. WD-raadslid Van Nieuwenhuijzen zei het fijn te vinden dat men nu zo voortva rend bezig was en vroeg het College af wat er gaat gebeuren als de goedkeuring van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat i.v.m. de aangevraagde Rijks subsidie voor het busstation wat langer weg blijft. „Gaat u dan toch beginnen, na een halfjaar of zo?" De heer Schouten van het CDA uitte zijn zorgen over de laatste ontwikkelin gen in het verleggen van de busroute. „Er zijn verwachtingen gewekt, het zou allemaal snel afgehandeld worden. Krij gen we weer eindeloos uitstellen van dit gebeuren?" De voorzitter antwoordde op deze vra gen: „Het plan is één en andermaal besproken met de bewoners en aange past aan de bewoners, het is één en andermaal besproken met de ZWN. Ik ben niet van plan m'n oren te laten han gen naar het Rijk. Ik heb goed begrepen dat we met z'n allen vinden dat hier haast mee is". De Raad besloot toch maar conform het voorstel van het College te besluiten. In de Middelharnisse raadsvergadering van april 1987 werd besloten, dat de gemeente 5 cent vergoeden zou voor elke kilo papier die door verenigingen zou worden opgehaald. Daarbij kwam dan nog de prijs die door de handelaar in oud papier betaald zou worden. Op deze wijze kwamen de verenigingen op een bedrag van zo ongeveer 9 cent per kilo. In een later schrijven deelde de ge meente mee dat ze een gemiddelde opbrengst van 9 cent lonend achtte. Zou de papierprijs inzakken dan zou overwogen worden de gemeentesubsidie te verhogen. Argumenten om subsidie te verlenen waren: 1. De betreffende verenigingen zoudne erbij gebaat zijn; 2. Het zou de gemeentelijke financiën ten goede komen. Immers het opha len door de fa. Boon zou de gemeente op 15 cent per kilo komen; 3. Het is ter bevordering van het milieu. Het papier - geschieden van ander afval opgehaald - kan opnieuw wor den gebruikt. Het verzamelen van één ton oud papier voorkomt het kappen van 15 bomen en er wordt per jaar zo'n 850 ton opgehaald. Daarbij moet worden bedacht dat het ophalen een behoorlijke organisatie vergt en veel tijd kost; dat het een voort durende zorg is jongelui op de been te brengen en ouderen te aktiveren hun vervoer belangeloos ter beschikking te stellen; en dat er een behoorlijke opslag ruimte voor nodig is. Wie schetst de verbazing dat in novem ber 1989 - op het moment dat de papier prijs duidelijk aan het zakken was - de gemeente besloot de bijdrage tot 4 cent te verlagen. Op dit moment betaalt de handelaar, na veel praten, nog 1 cent, zodat de vereni gingen in totaal 5 cent per kilogram krijgen. Het zal voor iedereen duidelijk zijn, dat de lust om kranten op te halen voor ieder die erbij betrokken is wel zo onge veer het absolute nulpunt heeft bereikt. Een bezwaarschrift werd ingediend. Er volgde een uitnodiging om in februari voor de commissie bezwaar- en beroep schriften te verschijnen. Men vond daar een gewillig oor. Een voorstel om van een garantieprijs van negen cent (inclusief de vergoeding van de handelaar) uit te gaan, achtte de commissie alleszins aanvaardbaar. Dat was ook het bedrag, dat de gemeente destijds redelijk vond. Zou de jeugd haar aktiviteiten staken, dan zou het ophalen, afvoeren en ver werken de gemeente minstens/ 100.000,- kosten. Maar zelfs het positieve advies van de genoemde commissie heeft niet mogen baten. Het voorstel, 9 cent per kilo te betalen werd kort voor de laatstgehouden raads vergadering voor B W teruggenomen. Aller hoop is nu op de politieke partijen gevestigd. Nu zal blijken of het milieu - in de verkiezingsfolders zo'n aangele gen punt - hen werkelijk ter harte gaat. Al maanden wordt voor een minimale prijs gewerkt en telkens wordt een beslissing uitgesteld. Ondertussen, de jeugd, ze zwoegde voort. Hoe lang nog?? ,<;oMMrLSt)ijK Op 18 mei a.s. hoopt het mannenkoor 'Ons Koor te vertrekken naar Italië, voor een reis van 8 dagen. Met een dubbeldeksbus hopen 68 perso nen op een onvergetelijke ervaring. Voor velen zal dit een hoogtepunt gaan wor den in hun loopbaan als zanger en zeer zeker ook voor de mensen die mee reizen. Er zullen twee kerkdiensten worden i opgeluisterd met muziek van Schubert ivoor de Heilige Mis. na de diensten volgt 1 dan een concert met hert repertoire van het mannenkoor. Ook zal er een concert zijn met een Ita liaans mannenkoor, wat tot stand is gekomen door bemiddeling van een Duits buro wat in vele landen kontakten heeft met korenorganisaties. Met het koor reizen ook mee pianist Wim Soeters uit Nieuwe Tonge en solist Jan Ossevoort uit Den Haag. Zij zullen voor de nodige afwisseling gaan zorgen tijdens de concerten. Het koor is gelogeerd in een hotel in de plaats Riva aan het Gardameer, van waaruit diverse excursies gemaakt zul len worden naar o.a. Verona en Dole- mieten. Het bestuur hoopt dat dit een eerste Het zal duidelijk zijn dat het ondoenlijk is in alle gevallen vooraf aan de grond gebruiker toestemming te vragen het land te mogen betreden. Wel mag van de karteerders worden verwacht dat bij noodzakelijk geachte betreding van het woonerf, u van één en ander op de hoogte gesteld wordt. Mocht u onverhoopt toch klachten heb ben over het Deireüen van uw lana, dan zal de karteerder u desgevraagd graag te woord staan. Voor nadere inlichtingen terzake van deze karteringswerkzaamheden kunt u ook terecht bij de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap, telefoon (01100) 1 22 20. Aansluitend op de karteringswerkzaam heden zullen de betreffende percelen worden bemonsterd op de aanwezig heid van aardappelmoeheidsaaltjes. Deze bemonstering vindt plaats door personeel in dienst van de Plantenziek- tenkundige Dienst, dat deze werkzaam heden eveneens uitvoert op basis van het Besluit Bestrijding Aardappelmoe heid, (Voor wat de betreding van de per celen betreft geldt derhalve hetzelfde als hetgeen gesteld is met betrekking tot de kartering). Ook dit personeel kan zich desgevraagd legitimeren. In sommige gebieden heeft de Plantenziektenkun- dige Dienst (PD) dezelfde mensen in tij delijke dienst genomen als degene die voorheen het karteringswerk voor de AID hebben uitgevoerd. Nadere inlichtingen over deze bemon stering zijn te verkrijgen bij de Planten- ziektenkundige Dienst te Barendrecht, telefoon (01806) 1 71 33. 4.l^lfl^l^l^l^l^]^^.l^l^l^J^J^l^l^l^]^l^l^l^l^l^l^Jfl^l^l^^J^]^l^]^lf]flfl^^l^lfl^4.lfl^l^lf.l^4.lf4.4.l^.]^l^l^l^l^l^l^l^l^l^l^l^l^)^ In Zuid-Holland gebeurt dit door perso nen die tijdelijk in dienst zijn van het Landbouwschap. Met een zogenaamde slagpasser worden de percelen opgeme ten (uitgaande van vaste punten) en ingetekend op kaarten met een kada strale ondergrond. Op grond van het Besluit Bestrijding Aardappelmoeheid hebben deze personen als onbezoldigd ambtenaar van de Algemene Inspectie dienst (AID) het recht de percelen te betreden voor het verrichten van de nodige meetwerkzaamheden. De kar teerders kunnen zich desgevraagd legi- meren. De rasbenaming wordt uitge voerd door personeel van de AID. Het kan dus in het groeiseizoen voorkomen dat u met deze werkzaamheden gecon fronteerd wordt. hoogtepunt gaat worden van het 55-jarig bestaan van het koor. Later dit jaar, op 10 november zal een jubileumconcert gehouden worden in de Herv. Kerk te Sommelsdijk met het Oeral Kozakken- koor. Maandag 14 mei zal de laatste repetitie zijn voor vertrek naar Itzlië. Dan is iedereen welkom in het Diekhuus om te komen luisteren en de zangers een goede reis toe te wensen. Even deed hij zijn ogen dicht, dan zei hij: „Je had daarnet gelijk. Jaap.... ja, de bazen moeten zó goed voor hun arbei ders zijn, dat die geen socialist willen worden.... de arbeiders moeten hun bazen niet willen missen!.... Maar dat is niet gemakkelijk. Jaap.... nee, vast niet.... En daar moeten ze zich van jongsaf in oefenen, anders gaat het niet.... Zo'n deugniet, daar ligt heel wat voor hem klaar, hoor, dat beloof ik je".... „Hou je nu kalm, man", waarschuwde de boer in lachend. Hij gaf er geen antwoord op, alleen zijn flikke rende ogen keken haar even aan. Dan vervolgde hij: „Maar het moet niet van één kant komen. Jaap, de arbeiders moeten ook het hunne doen voor een goede verstandhouding".... „Natuurlijk.... die moeten zich daarook van jong saf aan gewennen".... gaf Jaap toe. De baas had gelijk, arbeiders en boeren moesten elkander lief hebben. Dat had er bij de jongens aan gehaperd. Ze hadden een stille wrok tegen elkander gehad, dat begreep hij wel. En waarom? Dat begreep hij ook wel. Piet had zich boer gevoeld tegenover Frans, en hij had hem telkens vernederd.... En Frans had het gewroken waar hij kon.... Het was zonde geweest voor God, en de gevolgen waren niet uitgebleven.... „Jij hebt het er vanmorgen niet zo best afge bracht".... De baas verschikte de wollen doek om beter te kunnen zien. „Ik baas?".... „Ja jij!".... „Wel?".... Jaap vroeg het verwonderd. Wat had de baas nu toch? „Wel?.... Dat zal ik je zeggen! Je hebt een hele nacht op gezeten bij je zieke jongen, je hebt geen oog dicht gedaan, en je stond om acht uur al op het erf... Ben je nu werkelijk van mening, dat je oude baas toe zal laten, dat je zó weer aan het werk gaat!.... Dat is toch niet zo netjes over je baas gedacht, wel? En dat is toch je eerste plicht zou ik zo denken".... Jaap stond bedremmeld, hij wist zelf niet wat hij zeggen moest. De boerin keek nieuwsgierig van de een naar de ander. De baas vervolgde weer: „Wil je nu eens een, twee, drie rechtsomkeert maken en een paar uur gaan slapen.... en dan kom je vanmiddag om drie uur maar eens vertellen hoe het met de jongen gaat, begrepen?".... „'t Is goed, baas".... De boerin lachte. De baas maakte een gebaar tegen haar met zijn handen, en hij grinnikte met zijn gezicht toen ze niet vlug genoeg begreep. Dan knikte ze. Ze volgde Jaap in de keuken. In een emmer schepte ze melk en in een korf deed ze eieren. „Hier Jaap", zei ze, „laat hem maar flink eten en drinken".... Hij bedankte, „'t Is te wensen, dat hij er wat van gebruiken kan, vrouw.... vannacht was-ie toch zo ziek".... „Kom", bemoedigde ze, „hij is nog jong en sterk, niet te bezorgd. Jaap".... Hij schudde triestig zijn hoofd: „Ja maar".... Ze liet hem niet uitpraten: „Je weet toch wel van wie je het verwachten moet. Jaap?".... Hij knikte. „Weinou dan.... 't hoofd omhoog, hoor!.... En thuis g'ndag, ik kom wel eens kijken moet je tegen je vrouw zeggen".... Ze duwde hem als het ware de deur uit. Zelf deed ze de deur achter hem dicht. VI.JFTIENDE HOOFDSTUK HET duurde wel een week voordat het bewustzijn bij Frans weer terugkeerde, en toen ging het nog langzaam. Het eerst her kende hij moeder. Dat was op een avond toen ze hem een geklopt eitje liet drinken. Hij had al die tijd niets anders willen gebruiken dan nu en dan een geklutst eitje en wat suikerwater. „Wat is het, moeder?".... vroeg hij. Met zijn magere handen weerde hij het kopje af en keek er naar met wantrouwende ogen. „'t Smaakt zo lelijk".... Hij trok een vies gezicht en smekte met zijn droge lippen. „Kom jongen", zei ze, en ze probeerde hem weer te laten drinken, maar hij sloeg het kopje weg, zodat van de inhoud een beetje op de deken gemorst werd. Moeder hield vol: „'t Is een geklutst eitje", zei ze. Hij liet zich aarzelend overreden en dronk. „Proef je nu wel?".... vroeg ze dankbaar. Ze was zó blij, dat hij haar herkend had, haar hand beefje van blijdschap.... Tot nu toe had hij net gedaan of ze een vreemde was, en soms was hij bang, dan dacht hij dat ze de juffrouw was.... Nu had hij „moeder" gezegd, en opgewekt vroeg ze: „Heeft het lekker gesmaakt?".... Hij knikte. „Nog".... zei hij, toen het kommetje leeg gedronken was. „Nog een eitje, moeder.... Ik dacht daarnet dat het vergif was".... „Vergif jongen!".... Moeder keek hem onderzoe kend aan. „Hoe kom je daar nu toch bij?".... Haar gezicht betrok weer. Hij knikte. „Ja, dat dacht ik, 't smaakte zo lelijk".... Moeder liep dadelijk naar het keukentje waar vader was. Ze vertelde wat er gebeurd was. „Hij is bij kennis. Jaap". Ze was er zó blij om. „Een beetje bij kennis".... vulde ze aan, want ze begon ineens om het „vergif' te denken, dat was toch nog niet helemaal zoals het wezen moest.... Samen gingen ze naar de bedstee. „Hoe gaat het, Frans?".... vroeg vader. „Heeft het eitje ge smaakt?'.... Maar het was al weer voorbij. Met vreemde, grote ogen keek hij vader aan. Dan begon hij te schel den: „Dief... lelijke dief'.... Hij maakte een afwe rend gebaar met zijn handen, alsof hij bang was, dat vader dicht bij hem zou komen. Moeder kon er wel om huilen, ze schudde droevig haar hoofd. Niet omdat Frans dat tegen zijn vader zei, dat was al zo dikwijls gebeurd, ze waren er aan gewoon geraakt. Maar omdat hij nu ineens weer buiten kennis was. En ze was daarstraks toch zo vol moed geweest. Nu was al haar blijd schap weer weg, ze had geen hoop meer, en bezorgd klaagde ze tegen vader: „Als het nog maar goed uitkomt.... ik ben zo bang".... Vader wist het ook niet. Een uurtje later kwam de dokter en hij moest naar het verhaal luisteren. Die stelde gerust, dat het bijna altijd zo ging, bij een zieke kwam het bewustzijn meestal langza merhand terug. Hij gaf hoop, dat het ergste voor bij was, maar de jongen was toch nog erg ziek.... (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5