Tweedeling Plaatwerk Koninklijke Onderscheidingen op Goeree Overflakkee De 5e generatie met vreugd begroet...! Volgende krant a.s. woensdag Wéér een bod op de EMGO Wijziging orgelconcert van 28 april a.s. Geraniummarkt te Sommelsdijk Honeymoon-reis bij Foto Hameeteman Citroen-Hesselink Leasing vanaf: Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee KIEVIT WARMTE Garage Knöps B.V. 8997 huibrecfifse \{()um^MmjA/ aWe merken CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Dirksland, 01877 - 1357 ^^Als u nog eens I wilt genieten I van uw favorieten ^k wedstrijd VIDEORECORDERS Philips - JVC - Grundig Sony - I.T.T. - Sharp 633,- ex. btw p. maand Autobedrijf A. J. van Rumpt b.v. Voor alle TAXATIES, Agrarische bemiddeling Beleggingen RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 J Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Sanitair Centr. verwarming 01870-2609 f A V UTOMOBIELBEDRL ISSER JF Mlddelharnis Telefoon 01870-2222 Vanmorgen zijn, ter gelegenheid van de a.s. Koninginnedag een aantal bewijzen van Koninklijke waarde ring uitgereikt. In een van die eenvoudige burgermanshuisjes, aan 't begin van de Melissantse Bernhardstraat, woont, al 66 jaar lang, mevr. Everdientje Leijdens-Vroege. In haar propere huisje heeft zich al veel afgespeeld, vreugde zowel als verdriet, maar gelukkig mocht de gebeurtenis van dinsdagmiddag tot de eerste categorie, die van grote vreugd, worden gerekend. Vijf generaties waren er bij elkaar, waarvan de eerste alles-, en de laatste nog helemaal niks van het leven weet... Honderd Nederlandse bruidsparen gaan dit jaar gratis op liuwelijksreis naar Turkije. Foto Hameeteman wijst een van de bruidsparen aan uit hen die vóór 1 oktober liun bruids reportage door dit Ouddorpse/ Sommelsdijkse fotobedrijf laten verzorgen. Foto Hameeteman neemt aan deze aktie deel ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum. De reis zal begin november dit jaar worden georganiseerd en voert langs prachtige bezienswaardigheden. Men wordt in een luxe hotel, met alle comfort, ondergebracht. Foto Hameeteman heeft in zijn winkels alle informatie beschikbaar. No. 5895 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 ABONNEMENTSPRIJS 12,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 36 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 Mensen met lagere inkomens hebben wei nig vertrouwen in het beleid van sociale ver nieuwing van het kabinet Lubbers-Kok. Vooral langdurig werklozen en arbeidson geschikten, op wie de sociale vernieuwing met name is gericht, nemen een kritische houding aan. Deze hoofdconclusie van een deze week bekendgemaakte enquête is in zekere mate schokkend. Omdat het de politiek kenne lijk niet gelukt duidelijk te maken wat zij wil. Het kabinet Lubbers-Kok is immers niet zomaar een kabinet. Met name het CDA - althans een aantal prominenten binnen het CDA - hebben het gewild om een meer sociaal beleid te kunnen voeren. Najaren van bezuinigen en orde op zaken stellen moest het roer in die zin om dat er niet inderdaad een tweedeling binnen onze samenleving komt: de hebbers, die het steeds beter krijgen en de niet-hebbers die met geen mogelijkheid meer boven de rode streep komen. Laten we niet te gauw, te gauw is nooit goed, stellen dat die tweedeling onzin is, of- nog erger - dat de tweede groep het aan zichzelf te danken heeft. Natuurlijk zijn er altijd wel praktijkvoor beelden van onwil, luiheid of iets dergelijks te noemen. Net zo goed zijn er voorbeelden te noemen van het-goed-hebben, mede als gevolg van een beetje zwart, een beetje grijs, een beetje fraude. Wie het één veroordeeld, mag het andere niet roemen. Zelfs niet met het beroep op zijn eigen harde werken. Daar komt nog iets bij. Hebben wij onszelf onze gaven geschonken, gaven van hoofd, hart en hand? Heeft de maatschappij in haar ontwikkeling naar hoog-industriële processen altijd doorgehad dat de handwer ker brodeloos dreigde te worden? Sterker, we hebben het handwerk zo verafschuwd dat vervangers uit den vreemde moesten worden gehaald. Voor het domme werk, zeggen we dan. Zo gaan we om met het god delijk beroep - op het niveau dat God die ander schonk - van de nader om. Beneden ons eigen niveau is het werk al gauw dom. Trouwens, het gaat al lang niet meer over een tweedeling waarbij de hoofdwerkers in het voordeel zouden zijn ten opzichte van de handwerksman, integendeel. Het is dus zaak heel voorzichtig om te gaan met de groep die niet aan het werk kan komen. Het is ook zaak zich te bezinnen hoe hen mee te laten profiteren van de welvaart. Vlak voor de vorige verkiezingen zei de - toen - minister van sociale zaken in een interview dat het onderwerp bestrijding- werkloosheid niet meer de topprioriteit zou krijgen die het de laatste jaren gehad heeft. Met het dalen van het getal komt de maat schappij er minder mee in aanraking. Ervaring is dat de praktijk nog altijd de beste leermeester is. Getallen in de statistiek zeggen niet veel, een werkloos familielid des te meer. Sociale vernieuwing is heel globaal te omschrijven als beleid om heelde bevolking mee te laten profiteren van verbeteringen. Het bovenstaande geeft al aan waar dan de moeilijkheden zitten. Het geld wat de over heid er voor over heeft, komt wel direct en indirect uit het bedrijfsleven. Er wordt voor gewerkt. Gevolg is dat we aan de ene kant stakingen mee maken om de verbetering van het salaris en de andere voorwaarden, terwijl aan de andere kant de daarop vol gende 'loongolf gevolgen zal hebben voor de inkomsten van de staat. Natuurlijk kunnen - moeten - we uit partij politieke overwegingen bezwaar hebben tegen een aantal uitgavenposten op diverse departementen. Maar los daarvan - zo groot is het percentage ten opzichte van de totale som nu ook weer niet - moet gecon stateerd worden dat het kabinet probeert de touwtjes in handen te houden. De WD heeft wat dat betreft verkeerd geprofeteerd. Minister van financiën Kok ontpopt zich tot nu toe niet als de voorzegde socialistische opmaker. Integendeel, hij beheert financiën kundig en heeft als leider kennelijk het overwicht om zijn partij in het gareel te houden. Tot nu toe valt er niets te verwijten. En toch staan de financiën onder spanning. De oorzaak daarvan is dichter bij huis te zoeken. Het is zo makkelijk als hebber dit soort analyses te plegen, oplossingen aan dragen is al veel moeilijker, laat staan die oplossingen accepteren. In het laatste geval is het makkelijker die socialistische opma kers weer eens aan te wijzen als zondebok. En toch is er een Schriftwoord: 'het is zaliger te geven dan te ontvangenHebben we het daar wel eens moeilijk mee als er over een tweedeling wordt gesproken? Uneto Consumenten Eleklronica Service Vanaf met 3 JAAR volledige GARANTIE* Dit geeft u bij een erkend Uneto consumenten electronica semce- adres, echte zekerheid! VINGEBLING 3-MIDOELHARf^lS-TEL 01870-2518 (01871) 15 53, Stad a.h. Haringvliet ook bij aan- en verkoop van woningen, boerderijen, landerijen enz. J. A. Mijs N. A. van Kempen Tel. (01877) 13 09 Tel. (01877) 26 14 FOTO - FILM REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER IW.'1!1I.'>M«] CJ C^ IZJ tU6-2-'00 - Teleloon OiarO-6SJi OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK Peugeot Talbot Pt Ki M lugeot Talbot dealer istanielaan 41-43 iddelharnls - tel. 01870-3094 Omdat het a.s. maandag Konin ginnedag is en er niet wordt ge werkt zal het ons niet mogelijk zijn op tijd een dinsdagnummer sa men te stellen. We hopen het eerst volgende nummer daarom a.s. woensdag 2 mei uit te brengen. Redactie Op de j.l. woensdag gehouden aandeel houdersvergadering van de WMZ (Wa ter Maatschappij Zuid-West Nederland) heeft de grote meerderheid zich akkoord verklaard met de fusie met de PZEM, de Prov. Zeeuwse Energie Maatschappij. Die fusie is voor het nieuw te vormen DNB (Delta Nuts Bedrijf) aanleiding geweest (via de WMZ) een bod op de Emgo uit te brengen om daarmee te bereiken dat DNB niet alleen de flak- keese watervoorziening, maar ook de gas- en electriciteitsvoorziening gaat verzorgen. Nu is dat nog in handen van n.v. R.E.D. teDordtwelkbedrijfookeenbodop het flakkeese energiebedrijf Emgo heeft uitgebracht. Beide aanbiedingen zullen door de Raad van Commissarissen en vertegen- Omdat de werkzaamheden aan het orgel van de Ned. Herv. Kerk te Mld delharnis nog niet klaar zijn, zal het geplande concert door de drie orga nisten Jan van Dijk, Rinus Verhage en Piet Westhoeve gegeven worden in de Ned. Herv, Kerk te Sommelsdijk. Aanvang: 20.00 uur. Op zaterdag 5 mei organiseert St. Evene menten de Geranium/Bevrijdingsmarkt op de Voorstraat te Sommelsdijk. Om dit geheel een extra feestelijk tintje te geven wordt er een ballonnenwed strijd gehouden voor de jeugd van de gemeente Middelhamis. Om 12.00 uur wordt door de burgemees ter van Middelhamis het startschot gegeven en gaan alle ballonnen tegelijk de lucht in. woordigers van de aandeelhouders (de gemeenten) worden bestudeerd. Overigens heeft de Emgo de toezegging (in het kader van de landelijke reorgani satie van energiebedrijven) zelfstandig te mogen blijven, maar de landelijke praktijk laat zien dat meerdere kleinere energiebedrijven zich op vrijwillige ba sis met grotere bedrijven concentreren. In de gemeente Goedereede viel die eer te beurt aan dhr. P. Bakelaar, Hoge Pad 2 te Ouddorp. Dhr. Bakelaar kreeg een Zilveren Eremedaille om het feit dat hij deriig jaar - tot en met vorig seizoen - onafgebroken beheerder is geweest van de drukbezochte speeltuin 'de Flipjes' te Ouddorp. De 85-jarige heer Bakelaar heeft zich bij ouderen en jongeren doen kennen als een vriendelijk, rastig en serieus persoon. In Dirksland werd vanmorgen dr. J. van Loo benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Dokter van Loo was van 1957 tot 1 januari 1989 kinderarts in het ziekenhuis te Dirksland en ook daar buiten bekleedde hij, in de medische sfeer, tal van funkties o.a. in de Medi sche Zorg op Hernesseroord, de Soc. Ped. Zorg Zuidhollandse Eilanden, begeleidend deskundige aan het Kraam- centrum e.a. Vooral in zijn 31-jarige funktioneren als kinderarts is dokter van Loo een begrip geweest; als klinisch kinderarts heeft hij een belangrijke rol gespeeld in de ontwikkeling van de pre ventieve gezondheidszorg voor kinde ren. Koninklijk Zilver was er voor dhr. Jac. (Co) Kardux. Dertig jaar lang is dhr. Kardux beheerder geweest van het Ver. gebouw 'de Schakel' waarbij hij zich steeds een voortreffelijk gastheer heeft getoond. Hij was er een samenbin dende faktor. De versierselen behorend tot het Rid derschap in de Orde van Oranje Nassau werd vanmorgen uitgereikt aan dokter K. J. Huisman, gewezen huisarts te Melissant. Bij zijn afscheid op 20 ja nuari werden de nevenaktiviteiten van dokter Huisman nog uitvoerig naar voren gehaald. Hij verzorgde EHBO cursussen, was voorz. van de Kruisver- eniging(en), voorz. van de Stichting Kraamcentrum en voorz. van het Zie kenfonds WZE, zelfs is hij lid van de Plaatselijke commissie voor de Ruilver kaveling 'Flakkee'. In Middelhamis werd een bronzen Ere- medaillea uitgereikt aan dhr. G. Prins. De 73-jarige heer Prins, Berkenlaan 34, heeft zich gedurende een periode van vijftig jaar verdienstelijk gemaakt voor de voetbalver. MSV en AV 'Flakkee'. De in 1975 in gebruik genomen overdekte tribune wordt zelfs als zijn levenswerk beschouwd. Sinds 1984 is dhr. Prins ere lid van de Vereniging. Tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau werd e.m. pred. ds. W. H. van Koeten benoemd. Nadat hij vanaf 1950 als Herv. predikant de gemeenten Lan- gerak, Hasselt, Oud Beyerland, Harder wijk en Rotterdam-Hillegersberg had gediend is ds. van Kooten vanaf 1983 tot maart 1990 geestelijk verzorger van de HDG te Sommelsdijk geweest. Een Gouden Eremedaille werd uitge reikt aan dhr. G. C. Joppe, nog steeds aktief als voorz. van de Prot. Chr. Stich ting Gezinsvervangende tehuizen; van mei 1974 tot september 1989 was hij raadslid en dhr. Joppe heeft zowel meer dere maatschappelijke als kerkelijke funkties bekleed, o.a. is hij vanaf 1983 bestuurslid van de Schoolver. Eleos voor zeer moeilijk lerende kinderen en hij was achtereenvolgens notabel, dia ken en scriba van de Herv. Kerk te Sommelsdijk. Koninklijk Zilver werd uitgereikt aan (oud) bakker C. v. d. Spoel, geboren Rid derkerker, maar sinds 1970 Middelhar- nisser. Dit jaar is het een halve eeuw geleden dat dhr. v. d. Spoel als bakker begon. In de Geref Kerk van Middel- harnis heeft hij een zestal jaren het ambt van ouderling bekleed. In Oostflakkee werd Koninklijk Goud uitgereikt aan dhr. L. Hokke. Dhr. Hokke (78) is vanaf mei 1954 tot heden bijna 25 jaar raadslid geweest. Voorts was hij aktief als leider van de Zondags school in de Langstraat, plm. dertig jaar deed hij jongerenwerk en o.a. was hij 14 jaar lid van de kerkeraad te Ooltgens- plaat. In haar bijna 93 levensjaren heeft Everdientje, de oudste generatie, het leven wel leren kennen. Ze werd in het Gelderse Beesd geboren en verhuisde al in 1906 met het gezin naar Melissant, waar vader kooiker werd in de eendenkooi van landbouwer de Rooij. Die was aangelegd in de omgeving van 't Dirks- landse Sas en daar bewoonde het gezin Vroege dan ook een bescheiden huisje. Elke avond keken ze uit naar 't Ouddorpse vuurtorenlicht en naar de lichtjes van 'Hellevoete' en de kinderen Vroege wisten: „...as die uutgae is Nederland in gevaer...!" In haar lange leven heeft mevr. Leijdens twee oorlogen, een crisistijd en de ramp van '53 meegemaakt waarin een zuster en schoonzuster verdronken, maar smartelijker nog was het verlies van haar man, de uit Ooltgensplaat afkomstige Albert Leijdens. Toen hij op 30 oktober 1935 stierf bleef Everdien tje met vier kinderen achter, maar nóg kan ze het hartelijk getuigen: „de Heere heeft me altijd doorgeholpen". Dat deed Hij ook toen ze een van haar zoons, op 42-jarige leeftijd, verloor: ...„een mens moet altijd maar steun van Boven vragen", zo heeft ze ervaren. De tweede generatie op de foto is haar oudste zoon dhr. P. A. Leijdens, de daarop volgende is diens zoon C. A. L. Leijdens, 41 jaar, vervolgens dochter Marjan (20), nu mevr. Wisse-Leijdens uit Herkingen en ten besluite van de generatiereeks de zes weken jonge Janneke Wisse die heel voorzichtig bij overgrootmoeder op schoot werd gelegd: „...wat een liefje, wat een flienkerd!" heeft de hoogbejaarde vastgesteld. Als gezegd, zij weet alles van het leven en ze is dankbaar dat haar geest nog uitermate helder is. Dhr. P. A. Leijdens maakt daar vrijwel dagelijks gebruik van. Als hij anderen een antwoord schuldig moet blijven laat hij, de 71-jarige, weten „'t wel even aan z'n moeder te vragen" en heus, ze levert het antwoord, tot dusver zonder hapering!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 1