EIIIVI1DEt1-l1IEUW5 NIEUWS Raad wil nieuw bureau van Rijkspolitie in Tholen uit de Kerken De 'Open Deur' DAGREIS Open Jeugdwerk HET KIJKVENSTER Passantensteiger M'harnis wordt verbeterd Uitslag P.Y. 'de Trekvogels' Zendingsavond Stad aan 't Haringvliet (1) Voorkeur College van B en W naar de prullenbak 4e Blad VRIJDAG 27 APRIL 1990 No. 5895 blik op kerk en samenleving - Schoolstrijd - Vrijheid? Het verhaal dat hier volgt speelt 'ergens in Nederland', en beslist niet op één van de Zuid-Hollandse of Zeeuwse eilan den. Dat zeg ik maar bij voorbaat, opdat niemand zal menen dat ik ongevraagd mijn oordeel wil geven over één of andere plaatselijke toestand, waarover ik niet tot oordelen bevoegd ben. In een middelgroot dorp is één Christe lijk Nationale School, die behalve door kinderen uit kerkelijk meelevende ge zinnen, ook door rand- en zelfs onker kelijke kinderen wordt bezocht. On danks het feit dat er in dat dorp min stens drie kerkelijke gezindten zijn - maar alle behorend tot de Gerefor meerde Gezindte - ging dat jarenlang goed. Het onderwijs wordt gegeven op grond van Schrift en Belijdenis, bij de keuze van het personeel werd rekening gehouden met de evenredige vertegen woordiging van de verschillende ker ken. Kortom, iedereen was tevreden. Zoals bijna overal kwam er ook in deze gemeente 'import'. Een naar woord voor mensen die van elders komen, soms uit de grote steden, en zich op een platte landsgemeente vestigen. U zult het al wel een beetje begrijpen: deze mensen waren niet zo tevreden. Het was alle maal nogal 'zwaar' vonden ze. De kin deren merkten zo weinig van de blijd schap van het geloof. De geloofsopvoe ding op school - zo formuleerden ze het - strookte niet met de geloofsopvoeding die de kinderen van huis uit werd meegegeven. Gesprekken met bestuur en personeel leverden niet genoeg op. De malcon tente ouders dreigden met andere maat regelen. Ze zouden hun kinderen in een naburig dorp onderwijs laten geven, óf, Van de ruim één miljoen die dit jaar door de Provincie Zuid-Holland aan voorzieningen t.b.v. de recreatievaartui gen wordt besteed komt een portie van ruim een halve ton ten goede aan de ver betering van de passantenvoorziening in de haven van Middelharnis. De totale kosten daarvan bedragen 106.000,- maar er is met de gemeente Middelharnis van een gecombineerde financiering sprake; Middelharnis finan ciert van het totaalbedrag 54.000,-. als dat mogelijk was, onder hetzelfde bestuur een eigen 'signatuur' school oprichten. Tot nog toe is er niets ge beurd, maar de onderhandelingen zit ten vast. Er is tot heden niets veranderd op genoemde school, maar nu de storm van de 'linkerzijde' wat geluwd is, begint ook de rechterkant zich te roeren. Er kwa men klachten van ouders die vinden dat het toch allemaal niet meer is wat het vroeger was. Sommige leerkrachten spreken tegen de kinderen wel over het Verbond en de Doop, maar zeggen niet meer dat ze wederomgeboren moeten worden. Zelfs liet de een of ander de term 'algemene verzoening' vallen... En de kleding mocht ook wel eens wat meer aandacht krijgen... Ook van deze klachten raakte het bestuur niet ondersteboven. De veront ruste ouders vonden dat het bestuur aan de mensen van de 'import' geen duim breed mocht toegeven. Lastposten kun je immers maar beter kwijt zijn? Dan kon de identiteit van de school bewaard worden, en misschien zelfs nog wat aangescherpt. Ik onthoud me liever van commentaar. Geschiedenissen als deze kunnen zich in principe op elke plaats afspelen. Ze roepen wel vragen op. Hoe ver mag een schoolbestuur gaan met toegeven aan wensen of eisen van ouders? De conse quentie van niet-toegeven is dat je aan de ene óf aan de andere kant - of aan beide kanten! - een groep kinderen kwij traakt, die je dus niet meer bereikt. Hoe hoog mag de prijs zijn die voor de een heid wordt betaald? Ik heb slechts vragen opgeworpen, geen antwoorden willen geven. Eén vraag heb ik nog over. Binnenkort hopen we de bevrijding te vieren. We leven alweer 45 jaar in een vrij land. En de vrijheid van onderwijs is een in de wet verankerd recht. Als een schoolvereniging voldoet aan de wettelijk vastgestelde normen, dan moet de overheid haar fiat geven aan de stichting van een school van eigen identiteit. Maar is die vrijheid ongelimiteerd? Waarnemer OUDDORP P.V. de Trekvogels ging het seizoen van start met een wedvlucht uit Aalst. 95 km. Z.W. wind. Los om 10.00 uur. In concours 328 duiven. C. Venneman: 1, 3, 17, 20, 22, 25, 27, 30, 37,40,51,52,55,57,62,65; C. Heerschap: 2, 32,38, 54, 59; H. Kleijn: 4, 8,11, 29,49, 50; C. M. Grinwis: 5,14, 21; L. Speriing; 6, 53, 58; A. Melissant: 7, 12, 15, 36, 39; Comb. Kievit: 9, 18, 41; Comb. Pijl- Verhagen: 10, 13, 16, 23. Donderdag 3 mei a.s. zal in 'Het Anker' bij de Gereformeerde Kerk te Stad aan 't Haringvliet een zendingsavond worden gehouden. De aanvang is half 8. We beginnen met koffie. Willemien Holtrop zal deze avond ver tellen over haar werk als verpleegkun dige en vroedvrouw in Bangladesh. Allen hartelijk welkom! STAD AAN 'T HARINGVLIET op dinsdag 15 mei dagreis voor ouderen naar 's Hertogenbosch. Een mooie reis met rondvaart, koffie, lunch en diner. Informatie bij: J. C. Arensman, Vrouw tjesweg 15, tel. (01871) 16 17. Baby Broderie Boetiekjes voor kleding, kussens en kado's NED. HERV. KERK Benoemd: tot geestelijk verzorger van bejaardencentrum 't Boveneind te Vee- nendaal D. van den Berg te Ede (a.s. emeritus pred.), wonende te Veenen- daal. Beroepen te: Rouveen (tweede pred. plaats) L. C. Talsma te Wilsum; Hasselt (toez.) dr. P. Vermeer te Kesteren; Nieuw- Vennep J. den Dikken te Oldebroek; Oude Tonge J. C. den Toom te Ernst; Ter Aar J. Quist te Hendrik Ido Ambacht. Aangenomen: de benoeming tot geeste lijk verzorger van bejaardencentrum 't Boveneind te Veenendaal D. van den Berg te Ede (a.s. emeritus predikant) wonende te Veenendaal; naar Middel harnis L. W. Ch. Ruijgrok te Arne- muiden. Bedankt voor: Kootvrijk-Kootwijkerbroek L. W. Ch. Ruijgrok te Arnemuiden; Lin- schoten R. H. Kieskamp te Leerdam; Willige-Langerak D. Rodenburg, kand. te Katwijk aan Zee. Beroepbaar: C. Nieuwenhuizen, van Hallstraat 22. 8072 BC Nunspeet, tel. (03412) 5 83 79. GEREF. KERKEN Benoemd: door deputaten voor de gees telijke verzorging Koopvaardij tot koop- vaardijpredikant te Cura9ao drs. B. van Dijken, pred. bij de Ned. Prot. Ge meente te Luxemburg, verbonden aan de kerk van Rotterdam. Beroepen te: Borne drs. B. Zandt te Westerlee; Idskenhuizen drs. H. de 't Wórdt tien mei vijftig jaren, dat de 'buurman' Hollands tuin betrad. Dat, zonder het te vragen. Hij was zo onbeschaamd brutaal. Behaalde zelfs de zegepraal, in luttel aantal dagen. Als meerd're moest hij nu erkend. Wel middels het bombardement, van één der grootste steden. Hij bombardeerde Rotterdam, dat onderging in vuur en vlam, straks vijftig jaar geleden. Hij sproeide kogels op ons erf, en zaaide overal verderf; er was niet aan 't ontkomen. Hij werd al meer en meer barbaars; 't gebral en het gestamp der laars, werd vijf jaar lang vernomen. Wij kregen daad'lijk na de strijd, te maken met de duitse tijd. Ook dat was even wennen. Men tilde niet zo zwaar daar aan. En deze tijd bleef zelfs bestaan, daar wij ze nu nog kennen. Direct na de ontgoocheling, kregen wij met verduistering al dadelijk te maken. Want alles moest hermetisch dicht, opdat geen enkel straaltje licht, hun vijand dien'd als baken. Het was vooral bij donk're maan, gevaarlijk om op stap te gaan. Men zag geen hand voor ogen. Men bleef het allerbest maar thuis. Wij moesten onder 't hakenkruis nu eenmaal veel gedogen. Wij kregen ook bezetting, die, gelegerd in de pastorie, meest zaten te genieten. Zij rukten dagelijks wel uit, met aan hun legerfiets te spuit, maar er viel niets te schieten. Het was, wat op ons dorp verscheen, 'n restant van 'wereldoorlog één'; dus 'oorlogsveteranen Zij hadden hier een leuke 'klus', en dienden, noodgedwongen dus, nu onder Hitlers vanen. We kregen hier in 't kustgebied, een 'spertijd', en wij mochten niet na tien uur buiten komen; tot vier uur op de and're dag. Dan mocht aan de 'produktieslag' weer worden deel genomen. 'Produktieslag', de troetelnaam, waarmee men alle werkers saam trachtte te stimuleren. In hoofdzaak was wel het gebied, van 'land en tuinbouw' favoriet, om meer te 'produceren'. Aijaon van Herken Een flakkees echtpaar gaat ter kooi. Een beetje zuchtend. Nog maar net is het zachte slaapkamerlicht gedoofd met een trekkoordje, en daar begint het lieve le ven weer. Het speelkwartier van de in wonende huismuizen. Ze hebben zich gevestigd tussen het plafond en de vloer van de vliering. Kunnen daar naar har telust heen en weer rennen. Misschien wel met z'n twintigen. Maar dat kan ge- hoorbedrog zijn. Muizevoetjes dribbe len zo driftig. Morgen, zo mijmeren de geplaagde bed genoten, morgen zullen we maar weer eens wat geprepareerde korrels op een schoteltje voor het gezin Mus musculus gereedzetten... Een weinig tot rust geko men door dit genomen besluit, reizen de heer en mevrouw naar dromenland. Toch, zodra des anderen morgen de in nerlijke tamboer begint te roffelen, be zetten de muizikanten het gedachtenle- ven. Kom op nu, spul staat in de trapkast. De slapers uit de ogen wrijvend spoedt de vlugste van de twee zich naar de keuken. „Ooohh"! Een gesmoorde uitroep van verbazing en verbijstering. Nog meer ongenode gasten. Veel meer. Wel hon derden. De mieren hebben het aan recht bezet. Lasius niger is verzot op zoetstoffen. Daartoe gaat dit insektenvolk een ver bond aan met bladluizen. In ruil voor bescherming leveren deze sapzuigende insekten suiker aan de mieren. Dan zul len ze ook wel stroop lusten. Een volle lepel wordt er op een schotel gesmeerd. Naast de achterdeur op het straatje bui ten, betrekt deze kleverige val de wacht, ledere mier, die er van komt snoepen, wordt prooi van haar zoetverslaving. Kijk, daar komen ze al aangemar- cheerd. Netjes achter elkaar, in colonne. Er is in het nest bericht gekomen van een verkenner. Op tegel nummer zeven, ten zuiden van die waaronder wij onze samenleving hebben gebouwd, bevindt zich een rijke buit. Haan te Ezinge; Glanerbrug drs. H. J. Saweiros-Elzenga, kand. te Amstelveen; Nieuweroord drs. H. de Haan te Ezinge; Renkum en Heelsum (beiden part-time) drs. W. A. Andela en drs. M. A. Andela- Hofstede te Bergum (beiden part-time); Wapenveld drs. G. van den Dool, kand. te Amsterdam; Wilnis dr. M. Dijkstra 1.1. docent aan het Seminarie van de Evang. Koptische Kerk te Cairo (Egypte), wo nende te Oegstgeest. Aangenomen naar: Glanerbrug drs. H. J. Saweiros-Elzenga, kand. te Amstelveen; Groningen-Noord (part-time) drs. F. T. Volbeda te Lemmer (part-time); Lely stad (herv. geref fed.) N. J. A. van Exel, directeur Youth for Christ Nederland, wonende te Arnhem; Wapenveld drs. G. van den Dool, kand. te Amsterdam; Wil nis dr. M. Dijkstra 1.1. docent aan het Seminarie van de Evang. Koptische Kerk te Cairo (Egypte), wonende te Oegstgeest. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Nieuwleusen J. J. Dron- kers te Nijkerk; Vrouwenpolder J. B. de Rijke, kand. te Duiven. Aangenomen naar: IJmuiden B. Schaaij te Sneek-Koudum. Beroepbaarstelling: drs. J. B. de Rijke, Talingstraat 42, 6921 WE Duiven, tel. (08367) 6 47 78. CHR. GEREF KERKEN Tweetal te: Utrecht-Centrum dr. G. C. den Hertog te Leiden en B. Witzier te 's- Gravenhage-West. Beroepen te: Amsterdam J. Groenleer te 's-Gravenmoer; Utrecht-Centrum B. Witzier te 's-Gravenhage-West. Aangenomen naar: Baarn C. Westerink te Den Helder; Emmeloord P. J. van Dam te Woerden. GEREF GEMEENTEN Beroepen te: Capelle aan den IJssel (wijk Middelwatering) N. W. Schreuder te Goes; Borssele en Middelharnis A. Bac te Bodegraven; 's-Gravenhage-Zuid C. Harinck te Oostkapelle; Hoofddorp G. J. van Aalst te Benthuizen; Nunspeet als miss. pred. voor het Izigebied te Nigeria P. van Ruitenburg te Melis kerke; Kalamazoo (USA) en Middel burg-Zuid C. J. Meeuse te Rotterdam- Zuid. Aangenomen naar: Gorinchem D. Hak kenberg te Groningen. Bedankt voor: Apeldoorn P. van Rui tenburg te Meliskerke; Terwolde de Vecht J. Karels te Rijssen; Lethbridge (Can.) A. Moerkerken te Gouda; Put- tershoek D. Hakkenberg te Groningen; Scherpenzeel C. J. Meeuse te Rotter dam-Zuid; Utrecht C. Harinck te Oost kapelle; Wolphaartsdijk J. Mol te Wer kendam; Sprang-Capelle i.c.m. doven- zorg R. Boogaard te Leiderdorp. GEREF GEMEENTEN IN NED. Bedankt voor: Veenendaal F. Mallan te Alblasserdam; Hilversum W. Verhoeks te Arnemuiden. OUD GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt voor: Salford (Can.) A. D. Muilwijk te Dordrecht. Ze komen bij de schotel. Verspreiden zich rond die enorme schaal met lek kers. Wat zullen ze smullen. Maar, hoe kom je nu als eenvoudig mierenwerk- stertje daarboven op die rand? Geen probleem hoor, als het moet steken ze zelfs rivieren over door poot-aan-poot bruggen te bouwen. Zouden ze dan nu niet op elkaar kunnen klimmen en... Vooruit dames, de schouders eronder. Daar kijkt er een, bedwelmd door de zoete geur, over de rand. En valt van schrik terug. Regelrecht gaat er een sig naal door de gelederen. Pas op! Een vreemde verschijning. Maar wat? een vijand? Extra buit? Er zijn er bij die hun snoepzucht, maar ook hun nieuwsgie righeid, niet kunnen bedwingen. Die ke ren niet terug om verslag te doen. Dan maar wachten op de nieuwe dageraad, wanneer de mens zijn uitgezette mieren- val komt inspekteren. De achterdeur scharniert langzaam op een kier. Er verschijnt een slaperig hoofd. Nu zwaait de deur wagenwijd open. Een stroopsmeerder overziet het resultaat van zijn lokmiddel. Doet er zelfs luide kond van. „Kijk eens, een muis gevangen met stroop. Hoe bestaat het. Misschien een verdwaald veldbe- wonertje. In ieder geval zal deze onze sluimerperiode niet verstoren". Hap, zegt de grasgroene container. Ongeveer twee jaar later. De druk snuf felende knaagdiertjes hebben allang het pand verlaten. Maar, ze hebben niet alle muizenissen meegenomen. En de mie ren? Ja, die blijven komen. Trotseren al le verdedigings- en verdelgingsmidde- len. En alle keukens zijn favoriet. Omdat en zolang er kruimelwerk slin gert van homo consumens. SINT-ANNALAND - De gemeente raad van Tholen vind dat het nieuwe groepsbureau voor de rijkspolitie in het rayon Tholen/Sint-Philipsland in het stadje Tholen moet komen. Een voorstel van die strekking werd maandagavond (23 april) met tien tegen zes stemmen aanvaard. De keuze van het college, dat een voorkeur had voor nieuwbouw in de centraal gelegen kern Sint-Maartens dijk werd daarmee naar de prullenbak verwezen. De frakties van de SGP en van de PvdA stemden verdeeld. Burgemeester en Wethouders opteerden voor de kern Sint-Maartensdijk omdat die plaats het bestuurlijk centrum van de gemeente Tholen vormt. De meeste publieksvoorzieningen zijn daar dan ook gevestigd. Bovendien ligt Sint- Maartensdijk ongeveer midden in het eiland Tholen. Verder is het gemeen schappelijk beleid erop gericht de leeg loop in het westen van het eiland Tholen tegen te gaan. Daarom wil het college van burgemeester en wethouders dat diverse nieuwe voorzieningen zoveel mogelijk in dat gedeelte terecht zullen komen. Het college gaat er dan ook van uit, dat de stad Tholen geen impulsen heeft. Die plaats loopt toch wel! Het raadslid J. van der Jagt uit Tholen (SGP) liet weten nieuwbouw in de stad Tholen te prefereren. Daar komen de meeste belangrijke wegen samen. Tho len heeft het grootste aantal inwoners en die kern ligt gunstig omdat de politie regelmatig kontakt heeft met bijvoor beeld de korpsen in het nabij gelegen West-Brabant. Ook wees hij erop dat Sint-Philipsland de voorkeur geeft aan Tholen. Mevrouw J. M. Deurloo-van Broekho ven zei namens de fraktie van het CDA van een nieuw politiebureau in de kern Sint-Maartensdijk weinig impulsen te verwachten voor het westelijk gedeelte van de gemeente Tholen. Zij voerde ver der aan dat het Schelde-Rijnkanaal vlak langs de gemeente Tholen loopt. „Dat is één van de drukste vaarwegen van Europa, waarover veel gevaarlijke stof fen worden vervoerd. Verder liggen het recreatieterrein de Speelmansplaten en de Oesterdam dichtbij Tholen en is de stad het knooppunt van openbaar ver voer in onze gemeente. Mede daarom is onze fraktie van mening dat het politie bureau in Tholen moet komen", aldus mevrouw Deurloo-van Broekhoven. Zij NIEUWE TONGE Op D.V. zaterdag 28 april hopen wij weer jeugdwerk te houden in 'Elim'. Voor deze keer staat er een open avond op het programma. Een ieder die be langstelling heeft, is om half 8 weer van harte welkom. Neem genist je vriend(in) mee. En met z'n allen maken we er een fijne avond van. Tot ziens in 'Elim'. Het J.W.C. voegde daar nog aan toe dat ook de staf van het korps die mening is toege daan. Het raadslid P. van Belzen (RPF/GPV) achtte een nieuw bureau in Tholen de beste oplossing. „In Tholen en Oud- Vossemeer wonen acht duizend men sen. Het is daarom het meest funktio- neel als de nieuwbouw daar gerealiseerd wordf' Fraktievoorzitter J. L. van Gorsel uit de kern Oud-Vossemeer van de 'WD sloot zich daarbij aan. „De werkdruk voor de politie is in het stadje Tholen het hoogst. Om die reden moeten we daar zo snel mogelijk gaan bouwen", sprak Van Gorsel. J. de Bres (fraktievoorzitter van de PvdA uit de kern Sint-Maartensdijk) koos voor Tholen als bouwlokatie vanwege de verkeerssituatie. De gemeente Tholen betaalt niet mee aan een voorlichter coördinator voor de Oosterschelde. Tijdens een eerdere ver gadering staakten de stemmen over een voorstel daar ruim vijftienhonderd gul den voor uit te trekken. Maandagavond staakten de stemmen opnieuw, wat vol gens de gemeentewet betekent dat het voorstel van de baan is. Aan het eind van de raadsvergadering werd afscheid genomen van een aantal vertrekkende raadsleden. Wethouder Lt. J. Koopman (SGP) zat voor de laatste keer achter de collegetafel. Ook J. de Bres komt niet terug in de nieuwe raad, net als T. Aarnoudse (SGP) die overi gens wegens ziekte afwezig was. GOEDEREEDE Op D.V. 28 april is de zanggroep 'Sig naal' in de 'Open Deur'. Deze groep zou op 31 maart j.l. in ons midden zijn, maar het optreden kon wegens ziekte in de groep niet doorgaan. Maar op 28 april is het toch nog zover, 'Signaal in de 'Open Deur'. De uit 10 personen bestaande groep zingt alleen Nederlandstalige liederen, die ze op een enthousiaste manier ten gehore brengen. 'Signaal' hoopt a.s. zomer naar Honga rije te gaan om mee te helpen bij de bouw van een bejaardenhuis en een aantal optredens te verzorgen. Ten bate van dit projekt heeft de groep een cassette uitgebracht, die op deze avond te koop is. Alle jongeren zijn vanaf 19.30 uur van harte welkom in 'de Ark'. Kosten f 2,50 p.p. rj, J Tot ziens Oranjestraat 8, Sommelsdijk Tel. (01870) 52 71 OORLOGSTIJD KRUIMELWERK Nee, „van toen" hebben v,'c geen plaatje. Wel een .speeliJiakker. Dit is de stoeimuis van Roetsie de kat. Mocht even voor slachtoffer spelen. Op de te lange staart en schaduw na, haast identiek. J. V. P.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 13