Ouddorp herdenkt Engelse oorlogsvliegers Muziek play-in voor de jeugd Boekhandel Poortvliet Middelharnis verder als Impuls zaak Politieberichten Visbeen takelde! P.V. 'de Reisduif Waarom laten wij, hondenliefhebbers, zo over ons lopen? Informatie-avond over de ontwikkeling van de baby 's Rijks Munt schenkt honderdjarigen nieuwe 50,- munt Middelharnis Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS' Woensdag 16 september 1942, Ter wijl velen in Ouddorp zich al ter ruste begeven hebben worstelen enkele honderden meters boven hen vier a vijf jonge geallieerde vliegers met hun aangeschoten toestel. C. van der Bok (nu wonend Boompjes 2) is die avond nog Iaat buiten. Luis terend heft hij het hoofd op en pro beert een glimp op te vangen van het toestel dat kennelijk met motorsto ring vanuit noordoostelijke richting laag over het dorp vliegt. Hij kan echter vanwege de duisternis niets gewaar worden. Terwijl hij zijn ouderlijke woning aan de Dorpsweg binnengaat, vindt enkele kilometers verderop in het Springersdiep, tus sen de Punt en Hompelvoet een catastrofe plaats; één van de zeer vele uit de oorlogsjaren. Het vliegtuig waar het hier om gaat was een Wellington Mark III, een twee- motorige bommenwerper, zoals die in de beginjaren van de Tweede Wereld oorlog veelvuldig door de Britten ge bruikt werden. Normaliter bestond de bemanning uit 5 leden: de piloot, de navigator, de hek schutter de bomrichter en de radio- telegrafist. Het vliegtuig was om 20.30 uur opgeste gen van het vliegveld Bassingboume, gelegen in het graafschap Hertfordshire, nabij Rayston, ongeveer 50 mijl ten noorden van Londen. De bestemming was Essen, in het Duitse Ruhrgebied. Als alles volgens plan zou verlopen dan f kon het toestel om 12.30 uur 's nachts weer op de basis terug zijn. Het vliegveld Bassingboume bestaat nog steeds, hoewel het nu niet langer gebruikt wordt door de RAF. Vanaf 1943 werd het gebruikt door de Amerikaanse luchtmacht als basis voor de 'vliegende forten', tot het einde van de oorlog. De genoemde Wellington heeft echter nooit de thuisbasis bereikt, maar be vindt zich waarschijnlijk onder het zand op de bodem van het Springers- diep. Na bijna 48 jaar weet de Ouddorpse P. Grinwis (Piet van Doortje) zich nog glashelder te herinneren hoe hij de 17e september 1942 de lichamen van drie bemanningsleden gevonden en gebor gen heeft. Ook de plaats waar het vlieg tuig neergekomen is zou hij nog exact kunnen aanwijzen. Grinwis, visser in hart en nieren, vertelt hoe hij samen met zijn zwager, Teun Witte door Cor van der Klooster, even eens vissersman, opmerkzaam gemaakt werd op een uitsteeksel boven water. De twee zwagers besluiten op onderzoek uit te gaan. Op de aangewezen plaats zien ze de staartvleugel van een vliegtuig boven water uitsteken. Ze leggen hun bootje er aan vast en omdat het laag water is, stapt Grinwis met de laarzen aan van boord op het vliegtuig. Met een meegenomen pikhaak tast hij de romp en de vleugels af en licht zelfs de klep van de brandstoftank op. Hij merkt al gauw dat de motoren er af zijn. Het deurtje van de cockpit gaat gemak kelijk open. Heel de cabine wordt met de haak onderzocht; de cockpit blijkt leeg te zijn. Teruggekeerd in zijn boot wordt het (vis)werk aangevangen. Later ziet één van de beide mannen een aangespoelde batting op de plaat Hompelvoet liggen. Ze besluiten hem op te halen. Dan zien ze het lichaam van een Engelse vlieger liggen en wat verder op nog twee! Bij nader onderzoek blijkt één van de vliegers zijn jack nog geopend te hebben en een doos met allerlei zaken voor noodgevallen te voorschijn gehaald te hebben. Grinwis en Witte besluiten hun droevige vondst te melden op de Oud dorpse haven. Daar worden maatregelen getroffen om de dode lichamen te bergen. Grinwis, die ook tot de bemanning van de red dingsboot behoorde, gaat er nu samen met de anderen weer op uit. Een Duitse X neetr^eslohi€. Wfe-//i«^^<5>M Deze houten kruisen zijn later vervangen door stenen van de Oorlogsgravenstichting. Navigator L Speedy officier en soldaat gaan ook mee. Achter de Rode-Kruis-boot hebben ze het platte, houten vaartuig van de haven meester, waarin even later de drie licha men van de vliegers door Grinwis en de Duitse soldaat gelegd worden. Op de haven aangekomen wordt dr. van de Borgh gewaarschuwd, die niet anders dan de dood kan constateren. Opmerke lijk is echter dat volgens de arts de ene vlieger waarschijnlijk nog maar enkele uren overleden is. Op 17 september worden de RAF- piloten R. H. Groom en I. H. Grant met de navigator L. Speedy op de algemene begraafplaats te Ouddorp begraven. Ongeveer vier maanden later wordt waarschijnlijk een vierde bemannings lid van de neergestorte Wellington ge borgen. Ook hierbij was Grinwis aan wezig. Het lichaam van deze vlieger wordt bij de andere geallieerden ter aarde besteld. Enkele 'jaren geleden heeft een broer van piloot Groom de Ouddorpse be graafplaats bezocht. Samen met zijn vrouw logeerde hij toen bij de familie Westhoeve aan de Marijkeweg. Me vrouw Westhoeve-Voogd correspon deert namelijk nog regelmatig met de familie Groom. Piloot R. H. Groom Daar er op de Ouddorpse basisscholen dit jaar in het bijzonder aandacht geschonken wordt aan deze oorlogsvlie gers zal er op D.V. 4 mei a.s. naast de gebruikelijke plechtigheid bij het oor logsmonument aan de Dorpsweg ook een kranslegging plaatsvinden bij de geallieerde oorlogsgraven op de begraaf plaats. Dit ter herdenking aan hen, die hun jonge leven ver van huis gaven voor de vrijheid van West-Europa. Het Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden organiseert voor a.s. ouders een infor matie-avond over de ontwikkeling van de baby. De avond wordt gehouden op woensdag 16 mei om 19.45 uur in het kruisgebouw aan de Langeweg 72 in Middelhamis. De kosten bedragen 2,50 inclusief kof fie en folders. Centraal staat uw invloed op de ontwik keling van de baby. De invloed van o.a. haptonomie, levensstijl, voeding, alko- hol, roken e.d. op de vrucht zal bespro ken worden. Uiteraard is er gelegenheid om vragen te stellen. Op de avond wordt gebruik gemaakt van een video. Graag van tevoren aanmelden bij het kruiswerk: tel. 01870-5900 op alle werk dagen tussen 9.00 en 12.00 uur. In de 'Dorpstienden' in Ouddorp wordt op zaterdag 28 april 1990 een muziek play-in voor de jeugd gehouden, onder leiding van de heer A. Stolk. Deze muziek play-in voor de jeugd wordt jaarlijks gehouden in de maand maart of april en vindt plaats in het kader van Festival '80. Aan deze play-in neemt jeugd deel van alle muziekvereni gingen op het eiland Goeree-Overflak- kee. 's Morgens en 's middags wordt er geoe fend, waarna dan om 15.30 uur een afsluitend concert gegeven wordt. Bergingsbedrijf Visbeen uit Achthuizen, voortaan ook in staat zware takelklus- sen te klaren heeft zich daarin vorige week donderdag bewezen toen in Oud dorp een zware wagen geborgen moest worden nadat die in aanraking met een viaduct was gekomen. In 't bericht daar over staat de naam van Tuk uit Klaas waal genoemd, maar dat bedrijf was door Visbeen ter assistentie gevraagd, 't Was Visbeen's eerste zware klus, van daar dat we - zij het ook achteraf - als nog aan die duidelijke vermelding hech ten. burgemeesters op pad Op 30 april a.s. ontvangen alle Neder landers die op 27 april 1990 100 jaar of ouder zijn uit handen van hun burge meester de nieuwe 50,- munt 1990. Dit vindt plaats op initiatief van 's Rijks Muntmeester Drs. Chr. van Draanen. De 50,- munt 1990 staat in het teken van '100 jaar vorstinnen regering' en het leek 's Rijks Muntmeester een aardige geste al die Nederlanders, die de regeer periode van de vier vorstinnen hebben meegemaakt, deze munt aan te bieden. Nederland telt 672 gemeenten en vol gens de laatste gegevens van het CBS zijn er 790 honderdjarigen en ouder. Gezien dit grote aantal werd de hulp van de Nederlandse burgemeesters ingeroe pen om deze aktie te verwezenlijken. Begin april ontvingen alle burgemees ters in Nederland een brief van 's Rijks Munt waarin om ondersteuning van dit initiatief werd gevraagd. De reakties waren zeer positief en enthousiast. In de kleinere gemeenten geschiedt de uitreiking aan alle honderdjarigen per soonlijk door de burgemeester. In gro tere gemeenten waar naar verhouding meer hoog bejaarden wonen, bezoekt de burgemeester naar eigen inzicht een of meerdere personen en wordt de over handiging verder door derden geregeld. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Uitslag van de vitesse-vlucht uit Oude naarde d.d. 21 april 1990. In concours 385 duiven. De duiven werde om 11.30 uur met N.O. wind gelost. Afstand 108 km. A. van Alphen: 1,10,11,12.26,64,69,75; J. Groenendijk: 2, 3, 9, 20, 31, 41, 45, 52, 59,60,63,73,8188; A. de Gans: 4,6,8,16, 80; J. de Blok: 5, 56, 70, 96; M. A. van Nimwegen: 7, 21, 28, 30, 48, 57, 71, 93; Gebr. Kieviet: 1-3,40,44,55,78,87,90,91 95; P. V. d. Geest: 14,32,33,46,51,54,58, 61, 86; C. Vreeswijk: 15, 82, 92; P. Ver kerke: 17, 18,42,43,49, 94; P. v. d. Boog- ert: 19, 35, 39, 67, 68, 76, 85; C. Vroeg- indewey: 22,47,53; J. van Alphen: 23,24, 27, 34, 50, 65, 74, 77, 79, 89; C. Looy en Zn.: 25,83; P. van Moort Jr.: 29,37,62; C. Blom en Zn.: 36, 66; J. v. d. Slik en Zn.: 38, 72. Poging inbraak schuurtje Een tweetal malen kort achterelkaar, op 15-of 16-en op 17 april is gepoogd om in te breken in een schuurtje, gelegen aan de Nolleweg te Melissant. De eigenaar had na de eerste inbraak de deur e.d. al gerepareerd, maar werd na één dag weer geconfronteerd met een inbraak en een flinke portie schade. Weggenomen werd er verder niets. Aanhouding autodief Door de Gemeentepolitie Vlissingen is afgelopen week een persoon aangehou den die er van werd verdacht op 17 maart 1990 een personenauto te Nieuwe Tonge te hebben gestolen. Die persoon is overgedragen aan de politie Middel harnis, alwaar hij in verzekering is gesteld voor de duur van het onderzoek. Inbraak woning Op donderdagavond, tussen 18.30 en 22.00 uur is er ingebroken in een woning te Nieuwe Tonge, de bewoners ontdek ten bij thuiskomst dat het slot van de achterdeur geforceerd was, alle vertrek ken waren doorzocht maar men heeft kennelijk niets van zijn gading kunnen vinden. Vervolgens zijn de inbreker(s) via, de door hen aan de binnenzijde ont sloten voordeur weer vertrokken. Diefstal lammetjes Afgelopen week zijn er op verschillende tijdstippen vanuit een weilandje, gele gen achter de Lagere Landbouwschool te Sommelsdijk, een tweetal lammetjes ontvreemd. Eventuele getuigen worden verzocht de politie te informeren. Alkohol controles Afgelopen week zijn bij alkohol-con- troles twee mannen en een vrouw be keurd omdat zij teveel alkohol genuttigd hadden om nog veilig aan het verkeer deel te nemen. Aanrijding Op zaterdagavond 21 april reed de bestuurder van een personenauto, nadat hij teveel alkoholhoudende drank had genuttigd over de Noordlandsedijk, tus sen Nieuwe- en Oude Tonge. Hij schamp te met zijn voertuig een tegenligger, raakte hierna de macht over zijn stuur kwijt, reed van de dijk en kwam onder aan het talud tot stilstand. Hij maakte zich lopend uit de voeten. Het gelukte de politie, middels een getuige, om hem te achterhalen. Op het bureau is van hem een ademanalyse afgenomen, het resul taat was 635 ug/1, dat is bijna het drie voudige van wat wettelijk nog is toe gestaan. Na aanzeggen van proces verbaal en het opnemen van een verkla ring is die persoon heengezonden. Inbraak zeiljacht De eigenaar van een zeiljacht, die lag afgemeerd in de jachthaven van Mid delhamis, tussen 'Le Bateau' en de 'Parel van de Delta', deed aangifte van inbraak c.q. vernieling op zijn jacht. Tussen donderdagmiddag 19 april om streeks 15.00 uur en zaterdagmorgen 21 april omstreeks 11.00 uur hebben onbe kenden zich de toegang tot het binnen- compartiment van zijn boot verschaft door het toegangsluik te forceren. Bin nen heeft men een grote wanorde aange- DINSDAG 24 APRIL 1990 Ingezonden: Deze vraag heb ik mij al veel vaker gesteld, maar ook ik sudderde weer in. Dezer dagen werd ik voor de zoveelste maal wakker geschud. Op het journaal werd veel aandacht besteed aan het feit dat weer een aantal gemeenten besloten had om in het centrum van hun ge meente geen honden toe te laten. Weer zo'n negatieve benadering van onze fijne vrienden, welke ik ook in het verie- den vaak heb ervaren. Wanneer in een radioprogramma over honden wordt gesproken gaat het erover, dat „het" her- riemakers zijn; „het" valse individuen zijn; „het" milieuvervuilers zijn; „het" ongèdierteverspreiders zijn, etc, etc. Natuuriijk weet ook ik dat honden zich van tijd tot tijd laten horen, maar hebt u het gegil van kinderen wel eens aan „moeten" horen, wanneer je met goed weer in je eigen tuin wilt genieten van de weinige zonnedagen in ons land? Zeker niet alle honden zijn even aardig. Maar helaas is het zo, datje hond nergens zijn energie kwijt kan. In woonwijken is het levensgevaarlijk om je hond te laten uit rennen en bovendien verboden. Dan wijk je uit naar een bos. Verbaasd kon- stateer je dan in erg veel gevallen bij iedere toegangsweg een bordje: „Hon den aan de lijn". Weet u, dat honden die niet meer bewegingsvrijheid krijgen dan de lengte van IVi meter agressief kun nen worden. Het probleem over de hondepoep is mij ook niet vr.eemd. Het verbod om honden niet te laten poepen is absurd. Op ons toilet ze leren te ontlasten heeft nog nooit iemand gepresteerd. De natuurwet leert: „Wie eet scheidt uit". Verbieden zonder enig alternatief heeft mijns inziens geen enkel nut. In veel gemeen ten is de hondenbelasting afgeschaft. Terecht, omdat de gemeenten deze inkomsten gebruikten om de begroting te spekken en geen cent ten gunste van de honden kwam. Ik schrijf dit artikel omdat ik vind dat het tijd weordt dat onze hond eindelijk eens uit het kwade hoekje gehaald wordt. Veel mensen en kinderen vernie len en bevuilen meer dan menige hond. Bij de enkele hond waarop boven staande negatieve punten van toepas sing zijn is het zelfs in veel gevallen terug te brengen bij de mens c.q. baas. Ik hoop dat ik niet de indruk wek, anti kind en pro-hond te zijn, maar ik ben er van overtuigd, dat het in het leven nu eenmaal geven en nemen is, ook in het geval mens/dier. Ik denk dat er meer mensen de mening toegedaan zijn dat het tijd wordt aktie te ondernemen tegen deze negatieve pu bliciteit van onze hond. Met dank voor plaatsing. Een hondenliefhebster uit Sommelsdijk. richt. Tevens heeft men getracht om krantepapier aan te steken in het toilet. De recherche heeft de zaak in onder zoek. De geboren Dirkslander Wim Poortvliet, aanvankelijk in Sommelsdijk-, maar de laatste zes jaar in Middel harnis aktief als boekhandelaar, heeft het roer omge gooid en zich onder het Impuls-concept geschaard; met 14 collega's in Zuid-West Nederland heeft hij voor de duidelijkheid van die formule gekozen. Het bete kent dat zijn winkel een echte 'loopwinkel' is gewor den, een met uitnodigend openstaande entree waar je makkelijk binnenwipt en ook makkelijk je keus maakt. Daar is het aanwezige assortiment geheel op ingesteld, ontdaan van die artikelen die de branche wat vreemd waren, maar te beter toegespitst op die zaken die men in de boekhandel verwacht, inherent aan de kantoorboek handel, met tijdschriften, kantoorbenodigdheden, boe ken en.... rookwaren. Dhr. Poortvliet pretendeert waar schijnlijk flakkees' allergrootste kollektie wenskaarten in z'n zaak te hebben, het zullen er minstens twaalfhonderd zijn, een enorme keus derhalve. De her-inrichting van de winkel en de uitbreiding van de verkoopoppervlakte maakte het mogelijk er iets moois van te maken, met frisse kleuren en een overzichtelijke presentatie. Het Impuls-concept, dhr. Poortvliet staat ervoor, temeer omdat hij de samenstelling van het assortiment en de keuze van de tijdschriften zelf heeft kunnen bepalen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 2