EIIIVt1DEt1-HIEUW5 Promotie Z/ gazon trimmer Aanvulling '\n gesprek met' Oplichters aan het werk EUROPflTUIN 'n grenzeloos goed tuincentrum PTT Post geeft nieuw luchtpostbiad uit Partikuliere Synode Zuid der Geref. Gemeenten 13e Jeugdverkeerskwis VVN, afdeling Oostflakkee HET KIJKVENSTER Voor het maaien van graskanten, rond bomen en struiken en langs muren en hekken. Nu van 89.- een huis Cï] verkopen... Makelaar Tamboer Opbrengst koUekte Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten i////yd&g Verkeer Nederland 3e Blad VRIJDAG 20 APRIL 1990 No. 5893 *ï- blik op kerk en samenleving - De zondebok - Dwaze voorstellen - Weinig hoop Bent u ook blij dat u rijdt? Past u maar óp, dat u het niet te hard zegt. En weest u vooral voorzichtig met de sticker op de achterruit van uw auto. Want binnen niet al te lange tijd zoudt u als een poten tiële misdadiger kunnen worden be schouwd. Van tijd tot tijd hebben we een zonde bok nodig, die aansprakelijk kan wor den gesteld voor al het kwaad dat we doen. Welnu, wie is de oorzaak van het bederf van het milieu? Natuurlijk, de auto! Het probleem is alleen: wat voor de één de zondebok is, is voor de ander de heilige koe. Het is nog niet zo lang geleden dat luide werd verkondigd dat iedere Nederlan der recht had op een eigen vervoermid del. Waarom zou het bezit van een auto beperkt zijn tot de kapitalisten? Van dezelfde kant krijgt we nu een pleidooi te horen voor het openbaar vervoer. Met onlosmakelijk daaraan verbonden de leuze: „auto's van de weg af'. Natuurlijk kunnen we niet ongebreideld voortrijden op onze (auto)wegen. Willen we ons kleine landje enigszins leefbaar houden en de zuren regen stuiten in z'n verwoestende werking, dan zullen daar toe maatregelen moeten worden geno men, en dan zal óók het autoverkeer moeten worden afgeremd. We kunnen niet doorgaan tot Nederland één grote verkeersweg, of één groot wagenpark is geworden. Het is te dwaas om aan te horen, soms in de ochtendspits een file met een totale lengte van meer dan 100 kilometer. En het is zéker te mal elke dag twee keer in zo'n file te staan. Of echter minister May-Weggen tot nog toe passende maatregelen heeft aange reikt om daarin drastische veranderin gen aan te brengen, daarover heb ik mijn twijfels. En ik blijk niet de enige te zijn die om deze reden nog niet is toege treden tot de fanclub van haar bewonde raars.... Telkens komt zij weer met nieuwe voorstellen op tafel, waarvan het laatste al meer ridicuul is dan het voorlaatste.... Beknotting van het reiskostenforfait, bevordering van het car-poolwezen, aanleg van wéér nieuwe tunnels, die echter niet voor iedereen toegankelijk moeten zijn, enzovoorts. Het is te vrezen dat autobezitters zich van al dat soort maatregelen weinig of niets zullen aan trekken en gewoon achter het stuur zul len plaatsnemen. Het kan ook bijna niet anders. Hoe moet men z'n werk berei ken met openbaar vervoer, wanneer men twintig kilometer van een station van de NS af woont? Of wanneer er slechts om de twee uur een bus gaat? Of wanneer de werkplek niet met openbaar vervoer te bereiken is? Zelfs al zou het autorijden nóg zo aan trekkelijk worden gemaakt, en het rei zen met openbaar vervoer nóg zo aan lokkelijk, dan verwacht ik nóg niet dat de meerderheid van de bevolking de auto zal laten staan en de bus of de trein nemen. Autorijden is een stukje privacy, waarvoor men bereid is heel wat offers te brengen. Ik schrijf deze regels de dag na Pasen. Gisteren kwamen ze langs, bij honder den, bij duizenden. De mensen die de auto hadden gepakt om een bekende route te rijden. Of om ergens op visite te gaan. Of om zómaar een tochtje te maken. Ik stond erbij en ik keek ernaar. Maar ik had niet de indruk dat de bestuurders en de inzittenden veel zor gen aan hun hoofd hadden om het milieu. En zolang daar geen verande ring in komt zie ik het allemaal niet zitten.... Waarnemer Nieuwe boeken Dr. C. A. van der Sluijs, Spurgeon als prediker. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Paperback. 85 pag. Prijs 16,90. In 1987 promoveerde ds. Van der Sluijs, toen nog te Veenendaal, nu te Rotter dam-Zuid, tot doctor in de theologie. Zijn dissertatie had het leven en werk van de bekende 19e-eeuwse opwek kingsprediker Charles Haddon Spur geon tot onderwerp. Dissertaties blijken nogal eens niet zulke geschikte kost voor de doorsnee lezer te zijn. Hoewel dit proefschrift zich wat dat betreft nog redelijk onderscheidt van vele andere, heeft de auteur toch aanleiding gevonden om een vereen voudigde samenvatting van zijn studie samen te stellen. Het resultaat daarvan ligt nu voor me, en naar ik aanneem staan de diverse exemplaren al in de rek ken van veel boekhandels. Ik wens de schrijver toe dat het daar (ik bedoel in de winkels) niet al te lang blijft, maar dat menigeen het ter hand neemt. Het boekje geeft in kort bestek heel wat informatie over Spurgeons weg en werk. Hier en daar hadden overigens nog wel wat 'moeilijke' woorden en zins wendingen door meer eenvoudige kun nen worden vervangen, dunkt me. Wat de materie zelf betreft: in een van de in totaal zes hoofdstukken komt een groot aantal aspekten van Spurgeons prediking aan de orde; een ander hoofd stuk geeft iets weer over zijn leerstellige inzichten. Zijn strijd (naar twee zijden!) voor de zuivere leer komt eveneens apart ter sprake. Het slothoofdstuk heet: Spurgeon vandaag. Met name deze uit leiding vind ik toch wel wat kortademig. Ze komt naar mijn gevoel niet uit boven het niveau van de opsomrning van een aantal stellingen.... Desondanks - dit werkje is kennisne ming zeker waard. Om van hieruit eens een geschrift van Spurgeon zelf ter hand te nemen bijvoorbeeld. O Ds. D. J. Budding, Pastoraal bekeken. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Gebonden. 136 pag. Prijs 23,90. Het reformatorisch gezinsblad Terdege kent onder meer een rubriek dat tot titel heeft Pastoraal bekeken. Een bedenke lijke aanduiding - zoals een dezer weken een niet onvermaard prediker opmerkte; 'bekeken', is dat niet wat te afstandelijk? Hoe het zij - de bijdragen van dominee Budding aan deze rubriek, kenmerken zich in het geheel niet door afstandelijk heid. Op eenvoudige wijze, kort en ter zake maar tevens bewogen, stelt hij een aantal levensproblemen aan de orde en behandelt ze in Bijbels licht. Ter sprake komen onder meer: het gemengde huwe lijk, het persoonlijk gebed, het elders kerken, de verbloeming van de dood, etc. Voor wie het alles nog eens wil nalezen - aanbevolen. Zoals wellicht bekend: ds. Budding is hervormd predikant te Elspeet. O Ds. L. Blok, Leven door de Geest. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Gebonden. 214 pag. Prijs 28,50. Van dit boekje dat de ondertitel draagt 'Hoofdlijnen in de Bijbelse prediking' kwam inmiddels de derde druk uit. Er blijkt dus belangstelling voor te zijn. Dat laat zich indenken. Dominee Blok (hervormd emeritus-predikant, voor heen onder meer te Middelharnis) heeft de gave helder en eenvoudig te schrijven over belangrijke onderwerpen als hier aan de orde komen. Preken in de gebruikelijke zin zijn het niet die ons in dit negental hoofdstuk ken worden aangeboden. Laat ik het meditatieve beschouwingen noemen. Bijbels gefundeerd, confessioneel ver antwoord, en met een pastorale spits. De schrijver behandelt een aantal aspekten van het leven des geloofs, en wel aan de hand van wat in enkele onderscheidene bijbelboeken als hoofdgedachten naar voren komt. Enkele titels: Het geloof alleen (Paulus), Christus alleen (Hebreen- brief), Het geloof blijft niet alleen (Jaco bus), Het geloof is nog geen aanschouwen (Petrus), Het geloof is door de liefde werkende (Johannes), De strijd des ge loofs (JudasbrieO- O G. Wisse, De zeven kruiswoorden. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Paperback. 125 pag. Prijs 24,50. De christelijke gereformeerde 'professor Wisse' - hij leefde van 1873 tot 1957 - is bij velen nog niet vergeten. Het aantal mensen dat hem ooit heeft horen (s)pre- ken, wordt geringer ('Onvergetelijk!', zo wordt gezegd), maar zijn naam en wel licht evenmin zijn nagelaten geschriften zijn bij velen nog niet uit de herinne ring. Wisse maakte in zijn leven vooral naam als tijdredenaar. Hij moet daarin zeer begaafd zijn geweest. Het boekje dat onlangs van hem in herdruk uitkwam, laat Wisse echter op een andere wijze kennen. Namelijk als een prediker van Gods genade in Christus-alleen. Hij begon zijn ambtsbediening in 1898 met Paulus' belijdenis niets te weten dan Jezus Christus en Dien gekruisigd. Dat zulks na 40 jaar nog evenzeer bij hem DIRKSLANDEuropaTuIn Hogchem Vroonweg 23 Tel: 01877-1354 (b.g.g,: 1390) OUDDORP Oud-dorpsgenoot P. Grinwis promo veerde aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen tot doctor in de bedrijfskunde c.q. top-management. Dhr. P. Grinwis Jzn. geb. in 1951 te Oud- dorp promoveerde 12 april j.l. aan de faculteit bedrijfskunde te Groningen. Zijn dissertatie ging over de volgende onderwerpen: Besturen van onderne mingen, en adviseren aan ondernemin gen. Titel van zijn proefschrift: Advi seren bij besturen; Onbevangen ont moeten. Dhr. Grinwis doorliep van 1957-1963 de Chr. lagere school te Ouddorp, van 1963-1967 de toen genaamde MULO te Stellendam, was daar een van de eerste leerlingen, voltooide zijn middelbare opleiding aan de HBS te Middelharnis. Hij werkte enige tijd bij de Coöp- landb.ver. 'Spuikolk' te Dirksland en in de bietencampagne te Ouddorp, zomers diverse horecabaantjes, eveneens in Ouddorp. Ging in 1971 studeren aan de Erasmus-universiteit in Rotterdam, moest zijn studie onderbreken voor militaire dienst van 1971-1972. Stu deerde afin 1977 als doctorandus in de bedrijfskunde/bedrijfssociologie. Dhr. P. Grinwis is sinds 1977 werkzaam bij Twijnstra-Gudde managements con sultants te Amersfoort als organisatie adviseur, hij is gehuwd, heeft 3 kinderen en woont in Raalte, provincie Overijssel. Uitgever van zijn boek is Kluwer Be drij fs we tensch appen. met optimaal resultaat Tel. 01870-3477 Op 22 mei 1990 geeft PTT Post een nieuw luchtpostblad uit. Ontwerper Ste ven Boland uit Enschede heeft voor dit nieuwe luchtpostblad een speciaal ont werp gemaakt voor de zegel afdruk. De afbeelding van de zegelafdruk ver toont een papieren vliegtuigje dat uit een raam de wijde wereld in vliegt. In de afbeelding zijn het jaartal 1990 en het woord 'Nederland' opgenomen. De waar de van het luchtpostblad is één gulden. Ook deze waarde komt voor op de zege lafdruk. De drukkleuren van de afbeel ding zijn geel, magenta en cyaan. Naast de zegelafdruk is een fosforbalkje aangebracht ten behoeve van de auto matische postverwerking. Het nieuwe luchtpostblad vervangt het huidige model met als opdruk een koningin Beatrix-postzegel met een waarde van eveneens één gulden. De voorraad oude luchtpostbladen zal nog worden uitverkocht. Landarbeiders gold, blijkt uit dit in 1938 voor het eerst verschenen ontroerende boekje dat in zeven preken ingaat op de inhoud van de kruiswoorden van Christus. Ds. L. W. van der Meij, predikant te Alphen aan den Rijn, paste deze preken enigszins aan aan het huidige taalge bruik. Al met al - een bundel uit het hart van Wisse's prediking; een prediking uit het hart van Gods geopenbaarde Woord! J. K. Men pikte de erwten, en sneed er het graan; onder laaiende zon, moest het hukkend gedaan. Het laden van stalmest; een smerig karwei. Men stonk in de wind, 't Was zwaar nog erbij! Het aardappelrooien, met drie-tandse riek, daarin zat van 't landwerk, wel de mooiste muziek. Dat kon op de knieën, en spaarde de rug; daarin waren velen bedreven en vlug. Het 'aardappelrooien' ging vaak ook per mud. Maar al deze mudden, ze moesten 'geput'. Dan werden er duizenden mudden versjouwd; geladen, gelost en met mankracht versjouwd. Ook moesten in 't najaar de bieten gerooid. Ontkopt en geklopt op de wagen gegooid. Zeer zwaar was dit werk, voor ruggen zeer slecht; vaak moest onder 't rooien de rug eens gerecht. De handen gesprongen, de vingers gekloofd; die werden daarbij nog van nagels beroofd. Vroeg uit de veren was 'landarbeiderswet' Men kend' in die tijd nog geen regenverlet. Het mag zijn gezegd, ze waren niet lui. Maar moest men eens schuilen, al was 't maar een hui.... dan stagneerde verdienste, en werd er verlet. En dat was het wat vaak, kwaad bloed heeft gezet. Ook kon men toen nog geen 'werkloaheidswet'. En als men geen werk had, dan was het niet vet. Geen geld voor wat kleren; betaling gesloft, moest door moeder de vrouw, vaak worden 'gepoft'. Soms moest nog een deel van het varken verkocht, daar de molenaar ook om betaling verzocht. Zo werkte dat vroeger. Zwaar was meest de 'joh'. Men schuwde geen werk, maar het bracht hen niets op! Het waren maar 'sloebers', meestal niet in tel. Toch moesten zij leven, ze waren er wel! Arjaon van Herken Ingezonden: Geachte redactie, In het stukje 'in gesprek met' over J. v. d. Sluijs, in Eilanden Nieuws van jl. vrij dag, zijn enige ongerechtigheden inge slopen. Mevr. Knöps heeft het een beetje door elkaar opgegeven. Ik heb het nu een beetje verbeterd en hoop als u nog eens een plekje in uw blad overhebt, dat u het in deze volgorde kunt plaatsen. Ik hoop dat mevr. Knöps en u het mij niet kwalijk nemen dat ik het verbeterd heb. Het voorste gedeelte tot de 23ste regel is goed. Daarna volgt: In 1923 ging ik mij aanmelden voor de dienstplicht. In de loop van 1923 werden de jongens (49) gekeurd en 5 september van dat jaar moesten wij loten (47), 2 waren afge keurd. Dat loten moest plaats hebben 5 september 1923, in een school in Dirks land. Bij dat loten was het gewoonte, dat de lotelingen met linten en papieren rozen aan hun pet, en onder het maken van een hoop getoeter en herrie naar Dirksland gingen. Ik lootte no. 9, dus ik moest in militaire dienst. Ik was blij dat ik inlootte, want in die tijd was het zo, dat men in militaire dienst moest zijn geweeste om bij de politie te komen en men moest minstens 1.75 m lang zijn. Aan die eisen voldeed ik. Op 23 maart 1924 moest ik in dienst met nog 5 andere Sommerdiekers. Toen was het nog zo, dat 5 of meer dienstplichti gen, die naar een zelfde garnizoen moesten, door de Veldwachter wegge bracht werden. De Veldwachter Den Uijl bracht ons in Bergen op Zoom. 35e en 36e regel. In dienst had ik gesoUi- citeerd om bij de Marechaussee te komen, dus niet gediend. Regel 43. Nu moet ik zeggen dat de gemeente-secretaris (niet de bode) toen- dertijd een secuur mannetje was, van hemmetje raakt mij gatje niet maar dat hij mij heeft geholpen door me i.p.v. enz. De 50e regel. Op 5 janauari 1925 vertrok hij naar Nieuwersluis en in maart 1925 vertrok hij naar Den Haag bij de mili taire Politie. In 1927 behaalde hij het Politiediploma in Amsterdam. 1 april 1929 werd hij benoemd als agent van Politie in Den Haag. Om toendertijd brigadier te worden, moest men kennis hebben van 3 mo derne talen, op het Politie-gebied na tuurlijk. Ik reed toen motor met zijspan met een college die in een stad geboren was. Wij hadden het toen over die Een bedrijf uit het noorden van het land heeft de gewoonte om andere bedrijven te strikken voor advertenties. Maar het maakt niet veel uit of de ondernemer wil adverteren, want hij krijgt onge vraagd een proefdruk en een fak- tuur ad. 205,- ex. BTW. En als hij niet betaalt, krijgt hij ook nog aanmaningen. De firma's waar het hier om gaat zijn: Media-service te Drachten Empe te Drachten Als er iemand door bovenstaand bedrijf op een dergelijke manier is benaderd, wordt hij/zij verzocht om zo spoedig mogelijk kontakt op te nemen met de plaatselijke politie. Die zal de aangifte opne men en doorsturen naar het poli tiekorps dat tegen de bedrijven een onderzoek instelt. OUDDORP De ten bate van de Ned. Hart Stichting gehouden kollekte heeft opgebracht 4.868,-. Alle medewerkenden heel hartelijk dank. De P.S. Zuid der Gereformeerde Ge meenten, omvattende de Classes Goes, Middelburg en Tholen, hoopt D.V. don derdag 26 april te vergaderen. Aanvang v.m. 10.00 uur. Aan de vooravond, dus woensdag 25 april zal een bidstond wordt gehouden, waarin hoopt voor te gaan ds. N. W. Schreuder te Goes, praeses van de vorige Synode. Aanvang van deze dienst 19.30 uur nam. Bidstond en Synode worden gehouden in het kerkgebouw van de Ger. Ge meente te Meliskerke. OUDDORP dinsdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke. MELISSANT dinsdagavond 7.30 uur ds. P. Melis van Nieuw Beijerland. moderne talen. Hij zei toen tegen mij: „Die talen kun jij als boer toch niet leren". Dat was net te veel. In mijn vrije tijd behaalde ik de talen Engels en Duits voor de oorlog en na de oorlog nog Frans en Nederlands. Later sprak ik die zelfde collega nog eens en vroeg hem hoeveel talen hij had. Ik herinnerde hem toen aan het gezegde en ik zei hem, dat die boer de 4 talendiploma's in zijn zak had. Hij stond met beschaamde kaken, want hij had niets. Hij bleef dan ook hoofdagent en ik werd de laatste 6 jaar nog adjudant. Verder is het Oké. Hoogachtend. J. v. d. Sluijs OUDE TONGE - De afdeling Oostflak kee van Veilig Verkeer Nederland heeft voor de 13e keer een Jeugdverkeerskwis georganiseerd, welke gehouden zal wor den op dinsdag 24 april a.s. in de sport hal Grutterswei te Oude Tonge. Aanvang 19.00 uur, zaal open 18.45 uur. Aan deze kwis wordt deelgenomen door 7 Basisscholen. Deze zijn: De Bron en De Nobelaer uit Oude Tonge. De Acht- sprong uit Achthuizen. Ollie B. Bommel en 't Kompas uit Den Bommel. De Regenboog en De Hoeksteen uit Oolt- gensplaat. Zij brengen ieder 3 teams mee van elk 5 kinderen. In 4 ronden wordt hun verkeerskennis getest d.m.v. dia-, bord- en theorievra- gen. De opzet is het 'Ren Je Rot' systeem. De presentatie is in handen van me vrouw W. Smits en de heer F. Verolme van De Bron. De school die na afloop de meeste pun ten heeft verzameld mag de zeer felbe geerde EMAGO-wisselbeker in ont vangst nemen. Wij stellen het zeer op prijs u op deze spannende en leerzame kwisavond te mogen ontmoeten! Een ieder is welkom, de toegang is vrij.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9