EHIVIIDEfl-illEUWS Neergeschoten vliegtuigen tNGSSPREKM€T... vanDrongelen Angsten en schuldgevoel Politieberichten Wij zijn rentmeesters onzer goederen... 'Zitten' en 'Slapen' op maat. Elke Dinsdag Senioren-dag dhr. J. Mierop te Ouddorp Oostflakkee Jan Knape Mzn. 2e Blad VRIJDAG 20 APRIL 1990 No. 5893 (X) Nog altijd worden reakties gegeven op het onderwerp 'Neergeschoten vliegtui gen'. Daar ben ik erg blij mee. Het is aan de redaktie van Eilanden Nieuws te danken dat door de publikatie ervan, deze reakties metterdaad kunnen wor den gegeven! Om een beschrijving te geven, die recht doet wedervaren aan de zo aangrijpende verhalen uit de Tweede Wereldoorlog met betrekking tot de neergeschoten en neergevallen vliegtuigen op Goeree en Overflakkee, zijn deze reakties onmis baar. Nu lijkt er nog een kans om het verhaal zo volledig mogelijk te schrijven. Im mers, over een beperkt aantal jaren zul len de ooggetuigen van weleer, het niet meer kunnen navertellen. Dan zal men het verder uitsluitend moeten doen met de overgebleven rapporten waarvan de meeste te summier zijn opgesteld. Goede afloop Naast de verschrikkelijke voorbeelden van het neerkomen van vliegtuigen op ons eiland, zijn er ook enkele geweest met goede afloop. Gelukkig maar! Soms ging het er zelfs minder ernstig aan toe, zoals in het nu volgende verhaal. In de zomer van 1943, zo schrijft de heer C. V. d. Welle uit Ridderkerk, werkte ik met een aantal mensen op het land van David Mijs, dat gelegen was tussen Oude Tonge en Zuidzijde. Wij waren aardappelen aan het rooien en die wer den vroeger met de hand opgeraapt in manden en vervolgens in jute zakken gedaan. Op een heel mooie zomerse dag, zo staat het in v. d. Welle's geheugen gegrift, stond hij op de boerenwagen om de zak ken aardappelen goed neer te zetten om gelost te worden. Echt een dag dat er wel iets zou gebeuren. Een luchtgevecht of een beschieting op de schepen die op de Krammer voeren bijvoorbeeld. Een dag waarop de Tommy's wel zouden komen.... Gevaar Verschrikt riep Hans Buys, een land- bouwknecht, „daar komt er één aan, daar is wat mee aan de hand!" Zonder commando zocht een ieder dek king. Een jachtvliegtuig vloog zo laag over, dat hij bijna de grond raakte. De piloot maakte een geslaagde noodlan ding op een perceel suikerbieten, dicht bij het oude RTM bietenstation in de Magdalenapolder. De piloot zette zijn toestel recht tegen een klamp stro, dat aan het eind van de bietenakker stond. Van der Welle en zijn collega's zagen de man uit het vliegtuig stappen en in een sloot dekking zoeken. Even daarna ont ploften in dat bietenveld twee bommen. Toen ging de piloot weer terug naar zijn vliegtuig, is daar even bezig en loopt dan hard van zijn machine vandaan en zoekt weer dekking. Spoedig staat het vliegtuig in brand en begint zelfs de nog aanwezige munitie te ontploffen. Blijheid Daarna kwam de piloot, wandelend door het land, naar de dijk gelopen, waar zich inmiddels een aantal mensen hadden verzameld om hem een blijde ontvangst te bezorgen. Volgens de heer A. Arensman uit Stad aan 't Haringvliet, die vanuit de Tille met zijn fiets snel een kijkje was gaan nemen, stapte de piloot op de mensen toe, lachte wat en maakte het bekende V-teken. Het bleek een Canadese piloot te zijn. Hij deelde wat sigaretten uit en stapte doodgemoede reerd achterop de fiets bij Arensman. Tot aan de boerderij van Osseweijer, want daar maakte de piloot een over- stapje. Daar stond de postbode van Den Bommel de heer J. Kwakernaat, bijge naamd Jaap de Post, die zich verder over de geallieerde vliegenier ontfermde. Arensman weet niet beter, dan dat Kwa- kemaat later in Den Bommel door zijn daad (vervoer van een piloot) nog moei lijkheden heeft ondervonden en een nachtje 'onder de toren' heeft moeten doorbrengen. Men mocht van de Duitse bezetter geen kontakt hebben met de 'vijand'.... KrijgsgeYangen Ongetwijfeld is de Canadese jongeman in krijgsgevangenschap terecht geko men, maar hoe het precies is gegaan valt moeilijk na te gaan. Van der Welle heeft later vernomen, dat het vliegtuig reeds boven het HoUandsdiep was aange schoten. Zelfs bij Ooltgensplaat zouden de Duitsers nog op het toestel hebben geschoten. Daarbij zouden nog Duitsers gewond zijn geraakt omdat de Canadees het vuur beantwoord zou hebben. Arens man herinnert zich nog dat de jager boven Hellevoetsluis door de Duitsers onder vuur is genomen. Er blijven helaas een aantal vragen over. Op welke dag is dat gebeurd, welk type jachtvliegtuig was het eigenlijk en wie was de Canadese piloot? De interkerkelijke werkgroep 'psychisch zieken en familie' nodigt u uit voor een thema-avond op 25 april de heer P. J. Verhagen, psychiater komt praten over: Angsten en schuldgevoel rond psy chisch zieken. Problemen die niet gezien en niet begre pen worden. Daarom is het zinvol om hierover eens van gedachten te wisselen. Betrokkenen en belangstellenden zijn van harte welkom. Tot ziens op 25 april om acht uur. Plaats: de Baptistengemeente, Julianaplein 14 te Spijkenisse. Voor informatie: mevr. J. Meulmeester, tel. 1 22 79 Leger des Heils mevr. C. Willemse, tel. 1 43 58 ds. C. P. Bouwman, tel. 3 31 24 de Werkgroep taxatie... nvm Makelaar Tamboer Tel. 01870-3477 Laten wij hopen dat de piloot de oorlog zal hebben overleefd en zijn familie zal hebben teruggevonden. D. Hoogzand Hyacinthenstraat 8 3245 CN Sommelsdijk Als we wat ouder worden stellen we andere eisen. Aan 'zitten' en 'slapen' bijvoorbeeld. De Senioren-Studio bij MeubelExpo is speciaal ingericht met slaap- en zit meubelen voor U, die op comfort gesteld bent. Zoals fauteuils met verstelbare rug- en armleuning. Latten en spiraalbodems met verstelbaar hoofd- en voeten einde (zelfs elek trisch). En.... onze meubelmakers maken al deze meubelen op de voor U meest comfortabele hoogte. Elke dinsdag krijgt onze Senioren- Studio speciale aandacht. Er is iets lekkers bij de koffie en we maken het extra gezellig. Kom op uw gemak proberen, passen en meten. De dinsdag is voor U. Beladen met Ouddorps paasbrood en radijs uit de kas van dhr. Mierop, rij ik terug naar huis. Onderweg denk ik nog even na over het woord ,,weeldetijd" dat tijdens ons gesprek viel. Anno 1990 staan we in de rij voor paasbrood terwijl op zoveel plaatsen in de wereld mensen in de rij móeten staan vanwege de voedselschaarste. De heer Mierop is 42 jaar lang bakker geweest en hij weet als geen ander hoe luxe ons leven de laatste tientallen jaren geworden is. „Vroeger had je drie broodsoorten", vertelt hij, „tegen woordig zijn dat er misschien wel dertig. Een koekje bij de koffie was in de jaren vijftig nog een uitzondering; de meesten van ons vinden nu een gebakje al gewoon. Het paasbrood (met saffraan) was er vroeger ook al maar nu komen ze er speciaal voor uit alle windstreken. Het wordt zelfs naar het buitenland verzonden. Overal waar Oud- durpers zitte, gaet 'et naer toe. Nog dagelijks gaat hij een kijkje nemen in de bakkerij waar hij met zoveel liefde gewerkt heeft („het ruikt er zo lekker"). Té vroeg moest hij met werken stoppen omdat hij door een hartinfarct werd getroffen. Hij is nu 62 jaar. Als 16-jarige, hij had het op het land al gauw bekeken, kwam hij in de bakkerij te werken. Over die beginperiode zegt hij: Toen ik als leerling kwam werd er nog met hout gestookt. Dat was wat hoor! Wat een troep gaf dat. Later werd het gemakkelijker toen de gas- en daarna de elektriciteitso vens er kwamen. Het was echter niet zo dat we daardoor 's morgens minder vroeg hoefden op te staan. Want dat een bakker laete op staet, hei je toch zeeker nog nóóit gehoord! Niet ieder broodje wordt meer apart gekneed, maar doordat er zoveel artikelen bij zijn gekomen, heeft een bakker het nog even druk als vroeger. Alleen het bezorgen gaat nu sneller. Ik weet nog heel goed dat ik op de bakfiets brood rond bracht, 's Winters, als het sneeuwde, nam ik ook nog een schep mee en die had ik vaak nodig. In mijn herinnering sneeuwde het 's winters in die tijd veel vaker dan nu. „Maar u kreeg onderweg toch zeker wel eens koffie ergens?" „Eigenlijk had ik daar geen tijd voor. Ik moest me altijd haasten. Nog altijd staat de heer Mierop erg vroeg op. „Lang op bed blijven liggen is niets voor mij. Ik ben het immers gewend om vroeg op te staan. Met „hoogdagen" is het vroeger vaak voorgekomen dat ik 's nachts mijn bed niet zag. Hij vindt het nu heerlijk om zo in de vroegte een eindje te gaan fietsen. In de natuur vindt hij rust. „Ik kan urenlang vogels zitten observeren. In deze voor jaarstijd bijvoorbeeld, vind ik het geweldig om te zien hoe de vogels hun nestje bouwen. Het is ongelooflijk wat ze daar allemaal niet voor gebruiken. Wij, mensen, zouden het nie kunnen. Wel help ik ze soms een handje door hier en daar wat kippeveren neer te gooien. Het gebeurt soms dat ik in een nestwand zo'n veer zie zitten!" „Help de natuur een pootje, eet een pandabroodje", denk ik hardopDeze opmerking slaat hier natuurlijk hele maal niet op maar is waarschijnlijk opgekomen naar aanleiding van zijn vroegere bakkersberoep. „Een jaarlijkse traditie voor mij is, om het eerste kievitesei te gaan zoeken. Alleen dit jaar is het me niet gelukt er een te vinden. Dat komt, denk ik, door de vele eksters die er zitten. Ik zal zo'n kievitsnest echter nooit uithalen; het gaat me om het vinden. Voor ik wegga, bewonder ik nog de plantjes, die hij in zijn broeikasje in de tuin heeft staan. Het is er heel aange naam, met het zonnetje op het glas. De aardbeien begin nen al tevoorschijn te komen, de sla en de spinazie lijken met elkaar te strijden om wie er het meest fris uitziet..... en de radijs vraagt er om gegeten te worden! „Ik verveel me nooit", zegt de heer Mierop. door de straten trekt de geur van gebakken brood het dorp ontwaakt Teunie Knöps Rijden met onverzekerde auto Tijdens surveillance werd op de Rijks weg 59 te Oude Tonge een personenauto gecontroleerd en bleek, dat deze perso nenauto niet verzekerd was. De 46- jarige bestuurder uit Den Haag werd aangehouden en overgebracht naar het groepsburo der rijkspolitie te Oude Tonge omdat hij niet mee wilde werken en bedreigingen uitte tegen de betref fende politiemannen. Nadat tegen deze bestuurder proces-verbaal was opge maakt werd deze weer in vrijheid ge steld. De personenauto van de man werd inbeslaggenomen. Vergiftiging van katten Dinsdag 10 april deed een inwoner van Ooltgensplaat aangifte van vergiftiging van zijn kat. Dit was reeds de derde kat die hij op deze manier was kwijtgeraakt. Het laatste jaar hebben meerdere perso nen aangifte gedaan van mogelijke ver giftiging van hun kat. Kennelijk heeft iemand (over)last van andermans kat- ten. Dit is echter niet de manier om van die mogelijke (over)last af te komen en kattenbezitters moeten er zoveel als mogelijk voor zorgdrager dat hun kat geen (over)last bij anderen kan veroor zaken. Door de politie wordt een onder zoek ingesteld. Ongeval met gewonden Omstreeks 22.00 uur, raakte j.l. donder dag een Duitse automobilist uit Krefeld bij het inhalen op de Rijksweg 59 te Oude Tonge, door nog onbekende oor zaak de macht over het stuur kwijt van zijn auto en kwam daardoor in de berm terecht en kwam 10 meter lager in een sloot tot stilstand. De bestuurder en zijn zoon en dochter moesten worden opge nomen in het ziekenhuis te Zierikzee. De vrouw Van de bestuurder liep geen noemenswaardig letsel op. De 11-jarige zoon van de bestuurder was na aan komst in het ziekenhuis buiten levens gevaar. Ongeval met gewonden Omstreeks 23.00 uur botsten j.l. donder dag op de parallelweg van de A29, nabij de Volkeraksluizen, te Ooltgensplaat, twee personenauto's frontaal op elkaar nadat een 19-jarige bestuurder uit Oud- Beijerland, komende vanuit de richting Willemstad, eerst de vangrail had ge raakt en daardoor de macht over het stuur was kwijt geraakt en vervolgens frontaal op een tegenligger, een 23-jarige bestuurder uit Willemstad botste. Eén bestuurder zat beklemd in zijn voertuig en moest door de brandweer van Wil lemstad uit zijn wrak worden gesneden. Beide bestuurders werden met ernstig letsel overgebracht naar het Dijkzigt ziekenhuis te Rotterdam. VERVOLGVERHAAL - 37 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape „Dat komt er wel op aan", hield ze vol. „De mensen denken misschien, dat het alleen gaat om wat hoger loon".... Hij rees op om naar bed te gaan. „Ik zou morgen eerst nog maar eens met hem praten", drong ze nog eens aan. „Doe toch geen overhaaste dingen, Piet, denk om vrouw en kinderen".... Hij aarzelde, ze zag het, daarom hield ze vol: „Ik weet niet of dat de goede weg wel is. Piet".... „Dat weet ik wel", zei hij nadrukkelijk. „Geen gemeenschap met de vijanden van God!".... Ze zei niets meer, ze wanhoopte er aan, dat ze hem zou kunnen overtuigen. En in haar gedach ten zocht ze naar een uitweg. De baas mocht Jaap niet wegsturen ook al was hij dan al socialist, nee, dat mocht niet, dat moest ze tegen zien te houden. Als ze maar wist hoe dat zou kunnen. Als ze eens met dominee praatte.... of met meester Van Doom.... maar de baas was zo koppig.... Ze begon de kommetjes weg te ruimen.... VEERTIENDE HOOFDSTUK DIE andere morgen was het al laat voordat Frans z'n vader op het erf kwam. Nero sprong hem vrolijk blaffend tegemoet, snuffelend bleef hij om zijn benen lopen, maar de man nam geen notitie van hem. Hij ging naar de schuur om zijn gereedschap te halen. De storm had nu uitgewoed, het erf was schoon gespoeld van de regen, hier en daar stond een plas water. Hij raapte een tak op, die door de wind was afgerukt. Toen hoorde hij tegen het raam kloppen. Hij keek om, het was de boerin, ze wenkte dat hij komen moest. Hij ging naar de keukendeur, ze kwam hem tegen. „Je moete eens bij de baas komen. Jaap". Hij deed zijn schoenen uit en volgde de vrouw in de kamer. „De baas ligt nog op bed", vertelde ze. „Hij heeft gisteravond een kou gevat, 't was ook verschrikkelijk weer, hé, en hij was doornat geregend". De baas lag in de bedstee in de voorkamer. Hij had een grote wollen doek om zijn hoofd gewon den en hoestte. „Morge Jaap", zei hij met een ver kouden stem. „Een kou gevat, baas?".... informeerde Jaap. „Ik ben ziek", zei de boer en hij kreunde terwijl hij treurig met zijn omzwachtelde hoofd schudde. „Ik ben erg ziek. Jaap, ik voel het... het gaat niet goed".... Hij zuchtte zwaar. „Kom", zei zijn vrouw bemoedigend. „Je moet toch niet zo dadelijk de moed laten zakken.... een koutje gevat, een paar dagen onder de wol en je bent weer beter". „'t Is te wensen", zei hij moedeloos, „maar 't is te vrezen".... Ze moest er om lachen. Zo was nu die man. Hij was bijna nooit ziek, maar als hij eens een keer ziek was, dan zat hij dadelijk zo in de put alsof hij wel nooit meer betere zou. Ze zei het ook tegen Jaap. „De baas heeft zo'n klein hartje als hij ziek is".... Ze wees met duim en wijsvinger en ze lachte weer. „Och", vond Jaap, „zo is een mens, vrouw.... Als hij gezond is, dan is hij geneigd om te vragen: wie kan mij deren? En al s hij ziek is, dan bemerkt hij eigenlijk eens recht hoe afhankelijk hij is. En dan vervalt hij dikwijls weer in een ander uiterste. Dan verliest hij soms weer zijn vertrouwen op God. En Die is het toch, Die slaat, maar ook heelt".... Hij knikte. „Ja, zo is het, vrouw".... Daar had hij vannacht aan moeten denken toen hij bij het bed van zijn zieke jongen zat, en het had hem vertrouwen gegeven. Hij vervolgde: „We moeten altijd ons betrouwen stellen op God, vrouw, ....en we moeten zó leven, dat we ieder ogenblik bereid zijn om onze God te ontmoe ten".... Hij slikte iets weg dat in zijn keel kwam. Daar had hij vannacht ook aan moeten denken toen de jongen zo onrustig en benauwd was.... ja, hij had het wel begrepen.... De boerin knikte. Zo was het en ze moest om gis teravond denken toen de baas zo boos was op Jaap. Vanmorgen had hij zich erg ziek gevoeld en het had hem dadelijk tot vergevensgezindheid gestemd. Daar was ze dankbaar voor, want Jaap kon toch nooit een echte socialist zijn, een echte socialist praatte toch zo niet. Ze wou er over beginnen, maar de boer maakte een kalmerend gebaar met zijn handen alsof hij geraden had wat ze zeggen wilde. „Meen je dat nu wel echt. Jaap?".... vroeg de boer, en er was iets in zijn stem, dat op een klacht geleek. „Want jongen, wees toch voorzichtig met zulke dingen te zeggen zonder dat je ze echt meent.... Je bent me gisteravond toch zo tegenge vallen. Jaap, dat had ik nou nooit van je kunnen denken!".... „Watte baas?".... Jaap deed verschrikt en ver wonderd. „Dat je socialist bent!".... De boer rees op uit de kussens. Hij zei het fel en zijn ogen flikkerden dreigend onder de donkere doek. Jaap deed een stap achteruit en vroeg: „Hoe kom je daar nou toch bij!".... Hij sloeg zijn handen van verbazing in elkander. Hoe had de baas dat nou in zijn hoofd gehaald, en hij keek naar de vrouw, want een ogenblik vroeg hij zich af, of de boer mischien ook buiten kennis was. „Hoe kom je daar nou toch bij, baas, ik socialist!".... De baas wilde wat zeggen, maar zijn vrouw was hem voor: „Zie je nu wel!.... Heb ik het niet gezegd, dat het geen waar kon zijn?.... Je loopt altijd veel te hard van stal, Piet, dat heb ik toch al zo dikwiljs gezegd. Hij wil nooit eens een keer naar me luiste ren.... Zo'n man toch!".... Ze schudde afkeurend haar hoofd. „Dat komt nou, omdat die jongen van je dat gezegd heeft, begrijp je?".... legde ze uit. „Hoe gaat het met je jongen?".... vroeg ze in eens. De baas plukte verlegen aan de dekens en keek van de een naar de ander, maar hij zei niets. Jaap vertelde, dat Frans hard ziek was geworden. De dokter was vannacht wel twee keer geweest, hij was bang voor longontsteking en ze hadden een hele nacht bij hem opgezeten. „'t Is verschrikkelijk".... zei de boerin. „Heb je dan in het geheel niet geslapen, man?".... Jaap schudde van neen. „De jongen is buiten ken nis", lichtte hij toe, „we durfden niet naar bed".... „Buiten kennis?".... vroeg de boer. Hij rees plotse ling geheel overeind in bed en zei: „O.... is die jon gen buiten kennis, dan was hij dat gisteravond al een beetje".... (wordt vervolgd) in het doolhof van prijskaartjes Stellendam Delta Industrieweg 38 (bij de HaringvUetstuizen, afslag Havens) Tel. 01879-2300 Open: Maandag tm Zaterdag van 8.30 tot 17.00 u. Vrijdagavond tot 21.00 u. ZÓ veel en zó dichtbij'. Komolete woninqinrichtina Oohqensplaat VTj 01873-1437 ^■^.'^^■>^'^'^'^'^^■>^^.'^'^^■'(.'^'^'^4■'^*'^■*'^'^>^*>^>^'^'^^■'^'^^■'^'^^■*****'^'^^■'^'^'^'^****'^>^'^^^■'^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5