Dat was tramstation Dirksland De tram in Ouddorp...; alsof 'ie nooit is weggeweest NIEUWS uit de kerken Officiële start Radio Flal(l(ee Brand in Dirksland viel mee Open Jeugdwerk Weth. C.LM. de Wit - Oostflakkee - haakt af verteld door mevr. D. K. Soldaat-Poortvliet Vergadering I.S.G.O. In botsing met tegenligger Predikbeurten Kollekte Hartstichting Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 20 APRIL 1990 Zaterdag 14 april 1990. Het staat er nog, het tramstation, uitgehold en afgetuigd. De dakpannen, nog bruik baar, zijn er afgehaald en de zolder is er voor oud hout uit gesloopt. De oranje zonneschermen waaien in en uit de gaten van de vensters waar de ruiten uit verdvCenen zijn. Het plein tje ligt bezaaid met glas en stukken oud ijzer. De onttakeling is kom pleet. Hoe anders was het zo"n 80 jaar geleden. Mevrouw Soldaat uit Dirksland was toen eenjaar of zes. Ze ziet het nog voor zich, de tram en het station. „Toen ik in de krante over 't tremstasjon las docht ik: ik mot er over schrieve. Kind, d'n trem, ik ken m'n eige vroeger niet indienke zonder d'n trem." Zó bepalend voor mevrouw Soldaat was de tram dat hij op de omslag van haar boek „D'r beurt wat op Flakkee" kwam te staan. Vanuit het sleetje van haar vader Dirk Poortvliet keek ze zo naar het tramsta tion: „Daer beurende in dien tied hêêl wat." D'n trem D'n trem is 'n dêêl van m'n leven geweest. Toen m'n nog op de Koaie weunden hoa 'k de trembrugge zieje bouwe in d'n trem voor de éérste keer over de Haevene zieje rieje, stevig vast- gehouwe deur moe die m'n zusje oak vasthieuw. 't Was 'n wonder. Die roak uut die pupe in overal vlaggetjes an de Koaie. In wiele oak mit 'n vlaggetje zwoaje! Op schoole krege m'n een bekertje suke- loademelk. In mar zienge van d'n trem. Gek. hóe weet ik nie meer, mar dat m'n zonge in mit vlaggetjes zwoaiende, dat vergeet ik nóóit. In je had je 's zondagse jurk an in juf- frouwe Heimans - van de bewaer- schoole - een prachtig schorte mit kante. Dat weet ik van de jongere kinders want zelf zat ik toen al in de éérste klasse bie meester Nagtegael. M'n binne laeter van de Koaie verhuusd nae buten durp. Nou, dat was nog veul móóier, want we wennende toen flak bie d'n trem, die veul keren op 'n dag langs ons huus ree. Dan voelende je 't huus schodde. Hie ree dan over de trem brugge heen die over d'n Buzem lei. Die brugge, dat alléén is 't er nog van over. Je mocht d'r eindelijk niet over, mar jae, as je nae schoole gieng in deur 't bosje heen wou, dan mos je wel. Langs de tremlijn was een aerde weg, in de winter vol modder. In tèndenan dat modder- weegje was 't stasjon. M'n vriendinnetje van stasjon Op 't stasjon wennende Kees van Donge in die was de voader van ons school vriendinnetje Merie van Donge. As heur vriendinnetje mocht je op 't perron speule. O, niet vooran an de Hoageweg waer 't stasjon zelf stong. nee, achteran. Daer was 'n schuin pad waer je zo op de Tremweg kwam. Dat kwam zo. Kees van Donge was behalve stasjon- wachter bêêstekoaper. Hie had een grööte schure laete bouwe waer noe nog 'n schure staet, waer Den Baers appels in peren bewaert. Daerin had Van Donge koeien in paer- den in d'r naest was een gróóte mispit mit biggen in vèrrekes. In Dirksland was veul handel in vêé. Achteran op 't stasjon nhad je een béês- tebrugge aores konne ze de beesten niet in d'n trem kriege, dat zou veuls te hoag geweest hoa. De koeien in de paerden wiere over de bêêstebrugge nae boven gebrocht zodat de beesten zo in de bêéstewaegen van d'n trem konne stappe. Dat was 'n prachtig gezicht. De knechts mit 'n paerd an de liene die hoagte op. De man van de vrachtwae- gens had de deuren open gedae in dan stappende hie mit de paerdeknecht de brugge op. In dan moste ze zo in de bêés tewaegen. Je stong op 'n veilige ofstand te kieken hoe móói die paerden dan op d'r achterste póóten gienge stae in deeje hinneke. De knecht hieuw mêêst de paerden bie d'r kop vast in de stoker in de bêêstekoaper sloege dan achter de beesten mit "n stok of 'n zweepe op de grond om ze nae binnen te kriegen. Vooral in de fekansje waere m'n daer dichte. We moste op 't stasjon naemelijk oak mèllek haele. Nee. niet in de wachtkae- mer mar deur 'n poortje bie de achter- deure. In dan liep je te zwieren mit 'n maetje mèllek. Ze hadde m'n een keer verteld: as je dat mèllekemmertje héél vlug omdroaiende dat er dan géén drop- peltje mèllek uut kwam. 'k Most dat kunstje oak perbere mar 't emmertje dee niet wat 't most doewe in liepe hééle- maele leeg. Dat bezurregenede m'n een droai om m'n óóren in 'n nieuwe rit nae 't stasjon. Gezellig gezin 't Was d'r altied druk, in omdat ze op 't stasjon nogal wat kinders hadde, liepe wiele daer wel tussendeur. As je niet mit d'n trem mee most of géén mens of most haele. was 't een toer om op 't perron te kommen. Mar wiele daer achteran viele niet zo op, zo hoa m'n der kostelijk gespeuld. In as Merie verjaerende mocht ze meis jes houwe. M'n mochte dan in de kae- mer zitte in m'n krege koekjes die m'n gedeeltelijk zèilef mee brochte om spel letjes te doewen. üanzeborde, zwarte piete in een soort lotto (dat hielende aores mar daer ken ik even niet op komme). As je voorde gast- vrouwe een zak koekjes meebrocht stong je hêêl hoag in de gunst. Opzetter- tjes, hei je die nog? Kleine kaekjes mit 'n beestje dat mit 'n steeltje in een rond voetje passende. Je mocht zomar niet uut den huuzen in de wachtkaemer komme. Vrouw Van Donge had soms - vooral as der beurs was - nogal wat klanten. Ik weete niet percies wat of ze verkocht mar 't gieng d'r soms nogal vrolijk nae toe. Dan was die plekke voor ons zeker verboden terrein. Merie had oak nog 'n ouwere zuster. Die vond ik toch zo móói. Ze had prachtig blond haer in 'n lange staert op d'r rik. Laeter had ze 't in een dotje, dat was "n opgerolde vlechte mil haerspèllen vast gestoke. Ik vond ze altied buutengeweun móói as ze achter de toonbank stong in voor d'r moeder glaesjes rond most brienge. Piet, de ouwste zeun, was oak 'n groate knappe joon. Hie is laeter naer Indië in 't leger gegae. Dan had je nog Wim in Bas, in nog "n jonger zusje. Laeter binne ze aiiemaele naer Ammerika gegae. Toen is Wesdiek geliomme Nae de femielje Van Donge heit er paer jaer de femielje Klootwijk in 't tremsta sjon gezeete. As ik m'n eige goed herin- dere binne die in d'n oorlog weggegae. Toen is Wesdiek gekomme. Wiele kwamme d'r niet meer toen de femielje Van Donge d'r niet meer wennende. Bie Wesdiek kwamme veul jongers tus sen de zeventiene in de twintig. Op 'n hoagdag warre d'r een paer die wat meer bier op hadde as dat ze konne ver- draege in die wiere deur Wesdiek de deure uut gejoge. Wesdiek was as "n hek ken in z'n vrouwe oak. Om half twoaleve kwam Kramer, de peliesje, verbie. ..Wat is dat", docht 'n, „daer roept er êên". In ja oor, daer zat één van de vrolijke broeders onder de lantaeren op stasjon. „Hé, Kramer, komt er oak bie zitte, lekker in 't zunnetje." Kramer heit z'n eige toen mar over z'n ontfèrremd in 'n nae huus gebrocht. D'n oaren dag was die kaerel zo ziek as "n katte in iederéén in durp wist zo wie der dien aevend in 't zunnetje van de lantaeren had zitte zienge. Al 't levendige verdwient De Hoageweg - die noe Stasjonsweg hiet - was vroeger "n héél vernaeme weg. Op de Tinusseweie stong de meziektente in op móóie aevenden speulende de me- ziek daer buulen. 'l Was dan echt gezel lig in héél druk. D'r wier op de grintweg oak gedanse in nae ofloap wier in 't kaf- fee van 't stasjon "n glaesje bier of 'n spuilOesje gedronke. Och, d'r wier wel 's wat te veul gedronke mar d'r was te weinig geld om dal veul te doewen. D'r wier oak veul zomar ge zeete. De wachtkaemer had wat stoelen om laefeiljes heen en voor de rest zat je, of je noe op d'n trem wachtende of niet. Wat was Dirksland toen nog 'n levendig durp mit de Koaie in de haevene, de Straetdiek mit z'n wienkeltjes. in d'n trem die toeterde as 'n ankwam in weggieng. De Hoageweg. de Witte Boalje waer de jongers 's zondagsmiddegs zaete in de meisjes bekeke die verbie kwamme kuiere: weg. Weg, al de gezellige móóie diengen verdweene, voor de auto in d'n brommer. Wat is er al veul van vroeger verdweene. Noe 't tremstaston weer. Laete m'n toch zuunig weeze op wat m'n nog hoa in Dirks land. Mit 'n beetje moeite in fantesie mot dat toch kenne. Je ken 't verleden niet vasthouwe mar je mot 't oak niet uut- vlakke. Vervolg van voorpagina Ze hadden steun moeten geven aan de rails maar de bielzen waren zover heen dat ze rails en bouten geen steun meer boden. De Rijksinspectie werd gealar meerd nadat dhr. Visser de bouten op de raadstafel had uitgelegd en in 1956 ver trok de tram ook van Goeree-Over- flakkee en kwam de busverbinding tot stand. De railverbinding was te onveilig geworden, 't Was daarom dat dhr. Visser thans was gevraagd een kraagbout in een nieuwe biels te draaien en daar kwam warempel mankracht aan te pas! Vast dat'ie zit...! „Tja...., zag dhr. Visser nu terug", de tram was een schommel geworden en je zag de rail bewegen als de tram passeerde". „Niet meer harder dan 20 km per uur!" zo had de Rijksverkeersinspectie gebo den, maar 't was duidelijk dat de tram zo niet gehandhaafd kon blijven. Tweeën dertig jaar later, op 26 maart 1988 draaide dhr. Visser in Hellevoetsluis opnieuw een bout uit de biels, nu om daarmee het vertrek van het Trammu seum uit Hellevoetsluis en de inmiddels zo geslaagde overstap naar de gemeente Goedereede te symboliseren. Het had dhr. Visser deugd gedaan dat Goerees' gemeenteraad in de buidel had willen tasten om deze al/weer voorziening in Ouddorp plaats te bieden, ook het Pro vinciaal bestuur raakte daartoe bekeerd en nam het niet langer in de mond dat in Ouddorp het trammetje van niets naar niets zou rijden nu er zowel een aan sprekend begin en eindpunt is. Dhr. Vis ser, die ooit meehielp de tram te ver drijven sloot hem nu weer in 't hart: „....een plaatje!!" zo waardeerde hij hem nu. Al die belevenissen met 'de tram", ze zijn folklore geworden, de zondagse uit loop van 't Stellendamse jongvolk naar 't tramstation, die keer dat zo'n veertig leerlingen van 't vervolgonderwijs in Middelhamis zich bij hem vervoegden omdat de tram er nóg niet was en die keren dat de passagiers gevraagd werd even de tram te verlaten omdat'ie anders de klim niet halen zou; „Hoezee, hoe zee.... de tram weer op Goeree...!" zo dichtte dhr. Visser tevreden over de terugkomst van 't moordenaartje en graag sprak hij zijn bewondering uit voor de mensen die aan de komst naar Ouddorp daadwerkelijk hebben meege holpen en 't gerij rijdend zullen houden. Meer gelukwensen werden er gespro ken, door o.a. dhr. Hoek van Dijke als voorzitter van het Grevelingenschap en dhr. Koelemy als directeur van n.v. Streekvervoer Zuid West Nederland, de opvolger van de vroegere RTM, ook bij het verrichten van een openingshande- linga was dhr. Koelemy betrokken ge weest. Concurrentie zullen de n.v. en de Stichting elkaar niet aan doen, waar mogelijk zal er wél een vorm van samen werking zijn. Dhr. Schellinger te Ouddorp. oud chef- vervoer van RTM en ZWN werd bij de feestelijke opening node gemist i.v.m. zijn ziek zijn. Dhr. Schellinger is bij de komst van de tram naar Ouddorp bij zonder betrokken geweest en 't speet ieder die hem kent zeer dat hij het mar kante moment van openstelling op afstand moest beleven. Donateur worden Sympathisanten van het RTM museum kunnen hun sympathie laten blijken door donateur te worden van de Stich ting RTM Beheer, die zich ten doel stelt het historische RTM materieel op te knappen en in bedrijf te houden. De minimum donatie bedraagt f 30,- (Bankrek. 50.35.95.748 ABN Schiedam) en men kan ook een Certificaat van Deelname kopen, zoals j.l. zaterdag en in navolging van anderen door het Gre velingenschap en de ZWN werd gedaan. Bezoekers Nu het traject nog niet is voltooid is er nog geen vaste dienstregeling opgesteld. Wel kunnen voor gezelschappen afspra ken worden gemaakt een tochtje met de dieseltram te maken, min. 30 a 40 perso nen; tel. 01878-3610. Het publiek kan woensdags en zaterdags van 11 tot 5 uur in de remise terecht. Er wordt dan welis waar niet gereden, maar wel kan dan het materieel en het expositierijtuig wor den bekeken. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK - Jongelui! Zaterdag 21 april staat de Hoeksteen vanaf half 8 voor jullie open. We hopen dan een gezellige open avond te organi seren. Ook is er gelegenheid om met elkaar een bijbelstudie te houden. Tevens kun je je nog opgeven voor de O.J.W.-reis. Zeker komen dus, wij zor gen voor de koffie, jullie voor een goed humeur. Tot ziens! OJ.W.-team DIRKSLAND Gemeentebelangen steunt coalitie i Lijst Gemeentebelangen die in de nieuwe gemeenteraad twee zetels zal bezetten, heeft zich achter de coalitie vorming CD A-PvdA geschaard. Gemeen tebelangen heeft zijn inbreng geleverd in het opgestelde beleidsplan en daar aan z'n instemming verleend, zodat de coalitie nu steunt op PvdA, CDA WD en Gemeentebelangen, .9 van de 13 raadsleden. De SGP staat met 4 zetels als enige buiten de coalitie. De eerstvolgende vergadering van het Algemeen Bestuur van het Intergemeen telijk Samenwerkingsverband Goeree- Overflakkee wordt gehouden op woens dag 25 april 1990. De vergadering vindt plaats in het gemeentehuis van Middel- harnis en begint om 19.30 uur. Een greep uit de te behandelen agen dapunten: - Jaarverslag over 1989; - Begroting voor 1990; - Aanvaarding taken/bevoegdheden op het gebied van: - voorbereiding intergemeentelijke samenwerking op milieugebied; - bestuurlijke begeleiding van de werkgroep toerisme en recreatie; - centraal bomenbeheer; - uitwerking stimuleringsmaatrege len kinderopvang; - instandhouding logopedische hulp verlening; Vergaderingen van het Algemeen Be stuur van het I.S.G.O. zijn openbaar. Iedereen is dus van harte welkom om genoemde vergadering bij te wonen. Zaterdag 26 mei Havendag Middelharnis Dit jaar zal de Middelharnisse Haven dag op zaterdag 26 mei gehouden wor den. Het Brielse Geuzenschip zal die dag een rol vei-vullen wanneer, naar Briels voorbeeld, de inname door de Geuzen zal worden geënsceneerd. NED. HERV. KERK Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Vianen (buitengew. wijkgem.) (part time) H. Jonker, emeritus predikant te Barneveld. Beroepen te Kootwijk-Kootwijkerbroek L.W.Ch. Ruijgrok te Arnemuiden; Oudewater G. de Fijter te Siddeburen en Wagenborgen; Tholen en Sint Maar tensdijk (deelgemeenten Immanuel en Rehoboth) J.B. Beijer te Colijnsplaat. Bedankt voor Rouveen (nieuwe predi- kantsplaats) W. Arkeraats te Giessen- dam-Nederhardinxveld; Groningen W. Dekker te Delfshaven; Genderen A. Prins te Werkhoven. GEREE KERKEN Beroepen te Weesp drs. M. Th. van der Sijs, kand. te Amsterdam. GEREE KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Vollenhove-Kadoelen A. L. Th. de Bruijne te Nijverdal; Avereest- Dedemsvaart A J. Minnema te Blija- Holwerd. Aangenomen naar Zeist voor de geeste lijke verzorging in De Wijngaard J. C. Post te Spakenburg-Zuid. NED. GEREE KERKEN Beroepen te Amstelveen en Amsterdam- Tuinsteden-Zuid-West A Boshuizen, kand. te Houten. Beroepbaarstelling A. Boshuizen, Stel- lingmolen 42, 3995 AV Houten, tel. 03403-76580. GEREE GEMEENTEN Bedankt voor Rotterdam-IJsselmonde J. Mol te Werkendam; Oudemirdum en Rilland-Bath D. Rietdijk te Moerka- pelle. Het leek vorige week duidelijk dat in Oostflakkees' gemeentebestuur een coa litie zou worden gevormd tussen CDA (3). WD (2), Lijst 5 (3) en SGP (2), maar ter elfder ure heeft het CDA zich daar van gedistancieerd. Gisteravond werd dat besluit genomen toen de coalitiepartners niet aan de door het CDA gestelde voorwaarden meen den te kunnen voldoen. Weth. C. L. M. de Wit heeft definitief te kennen gegeven niet meer voor een wethoudersposl beschikbaar te zijn. Van de zijde van het CDA zijn geen verdere afspraken tot nader overleg gemaakt. De coalitievor ming is daarmee wel in een heel ondui delijk stadium terecht gekomen. Buiten de coalitiebespreking staan nu PvdA (3) en CDA (3), terwijl de potentiële coali tiepartners SGP, Lijst 5 en WD nog 7 zetels tellen. Morgen, zaterdag 21 april, zal „Radio Flakkee", de radio-omroep van de S.L.O.F., officieel van start gaan. Na enige weken van proefuitzendingen zal burgemeester C. Oversier de officiële opening verrichten om 14.00 uur in de feestelijke openingsuitzending. Deze opening betekent voor de S.L.O.F, een vaste plaats op de Flakkeese kabel en in de ether. Vanaf 1987 is de S.L.O.F. bezig met het opzetten van de lokale omroep. On danks vele tegenslagen heeft de S.L.O.F. nu haar definitieve vestiging in Dirks land waar een komplete technische stu dio is gevestigd aan de Burg. C. Zaayer- laan 57 (naast Garage Hesselink). Ruim 50 medewerkers zijn dagelijks bezig met het verzorgen van de pro gramma's voor „Radio Flakkee". Zowel voor de presentatie, techniek en de voor bereidingen kan „Radio Flakkee" nog medewerkers gebruiken. De officiële opening a.s. zaterdag krijgt nog een extra muzikaal tintje omdat muziekvereniging ,Aniicitia" deze mid dag een rondgang door Dirksland zal maken. „Radio Flakkee" is te beluisteren op de Flakkeese kabel via 100.8 Mhz en in de ether op 104.9 Mhz in de FM-band (ook op uw transistor en autoradio). Het programma voor de openingsdag is als volgt: 09.00-10.00 uur: Flakkeecialiteiten. Flakkeese verhalen en muziek. 10.00-11.30 uur: £//(/e Slof. verenigings- nieuws en uitgaanstips. 11.30-12.30 uur: Slof extra. in gesprek met.... 12.30-13.30 uur: Tussen de middag, muzikale lunchpauze. 13.30-17.00 uur: Feestuitzending opening. 17.00-21.00 uur: Programma instuif 21.00-22.00 uur: Vroeg of laat. easy listening muziek. 22.00-00.00 uur: Blue midnight, easy listening (op verzoek). Doordat mevr. v.d. L. uit Sommelsdijk na een stuurkorrektie uit de rechterberm op de weghelft voor het tegemoetko mend verkeer terecht kwam ontstond woensdagmiddag op de Provinciale weg onder Achthuizen een forse botsing met een tegenligger. Mevr. v.d. L. en haar zoontje kwamen er zonder verwondin gen af, maar twee dames uit de andere auto. afkomstig uit Delft, werden ter observatie naar het ziekenhuis gebracht. Beide wagens werden zwaar bescha digd. SOMMELSDIJK - Rem. 10.00 uur ds. Glastra. Ger. Gem. GOEDEREEDE De huis-aan-huis kollekte voor de Ned. Hartstichting heeft ƒ1637,15 opge bracht. Iedereen hiervoor hartelijk dank! De brandweer van Herkingen forceerde aan de achterzijde een deur om pakken brandend stro te kunnen bereiken. De blusploegen van Dirksland en Herkingen zijn j.l. maandag. Tweede Paasdag, betrokken geweest bij de bestrijding van een brand in een stenen schuur aan de Philipshoofjesweg. Commandant Jelier had Herkingen ter assistentie ge vraagd omdat de aard van de brand zich ernstig aan liet zien, maar die is achteraf meegevallen. De schade is dan ook beperkt gebleven tot enkele aangetaste nokbalken en gesprongen dakplaten» De oorzaak van de brand is niet vastgesteld, maar omdat er twee brandhaarden waren, wordt niet uitgesloten dat kinderen uit de omgeving er met vuur hebben gespeeld; de toegangsdeur was in elk geval niet afgesloten. In de schuur, eigendom van mevrouw weduwe L. Groo- tenboer, stonden een aantal landbouwmachines gestald, maar die hebben geen schade opgelopen. ^^v^v^^c^w^>v^^^w^^^.^w,Ö^<^1t^1^^v^^w^^«^^<^v.^^^^l.^^^^)^^^<^^ttf>^v^|.tf^^^■><<y^l<ö>v^5>^l.^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 2